Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια εμεις φοράμε λεπτό μακρυμανικο φορμακι και όταν κοιμάται τον έχω σκεπασμένο! 

Από παυσίπονα τι σας έχουν πει ότι επιτρέπεται με τον θηλασμο? Βολταρεν υπόθετο? Στο μαιευτήριο επιρεπουαν όπως και τα αποτελ. Από όταν βγήκα ο γιατρός μου είπε μόνο ντεπον αλλά δεν με πιάνει παντα βρε κορίτσια. Εσείς παίρνετε κάτι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 30/5/2019 at 4:49 ΜΜ, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια εμεις φοράμε λεπτό μακρυμανικο φορμακι και όταν κοιμάται τον έχω σκεπασμένο! 

Από παυσίπονα τι σας έχουν πει ότι επιτρέπεται με τον θηλασμο? Βολταρεν υπόθετο? Στο μαιευτήριο επιρεπουαν όπως και τα αποτελ. Από όταν βγήκα ο γιατρός μου είπε μόνο ντεπον αλλά δεν με πιάνει παντα βρε κορίτσια. Εσείς παίρνετε κάτι? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πήγαμε κ μεις στο γιατρό. Τ κορίτσι μ μεγάλωσε. 3800 έφθασε πήρε ένα κιλο αε 20 μέρες. Γεννηθηκε 3 Μάιου 2440 , στις 10 Μαΐου ήταν 2800 κ σήμερα 3800. Πήραμε κ επίσημα τ οκ για να ξεκινήσουμε τις βόλτες Κ αύριο θα βγούμε με 2 καρότσια!

@marakineosΕπίσης θαυματουργό τ βολτάρεν υποθέτο. Εγώ π ήμουν από καισαρική τ μόνο π με έπιανε ήταν τ αλγκοφρεν. Καλύτερο κ από τ παυσίπονα π μ έβαζαν ενδοφλέβια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα ρώτησα πως τ ντυνουμε.  Μόνο με κορμάκι εσωρουχακι. Χέρια πόδια εξω. Έχει πολύ ζέστη. Η ζέστη λέει μπορεί να τα τρελάνει. Από τ κρύο δ παθαίνουν τπτ. Αν φυσικά πέσει πάλι η θερμοκρασία προσθέτουμε κανα ρουχακι.  Εδώ π έχει 30 βαθμούς μόνο κορμάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni 2 καροτσια ρε θηρίο; Εγώ θα πάρω μάρσιπο, δεν παίζει να τους βγάζω έτσι, ο γιος μου θέλει 6 χέρια μόνος του ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIAμε τ άντρα μ θα βγω εννοείται. Μ λένε πάρε αυτό π πατάνε πίσω τα παιδιά π μπαίνει στο καρότσι. Λέω δ παίζει ούτε μέτρο μα κάνουμε έτσι. Σιγά μην κάτσει η δικιά μου. Κοίτα μόνη μ δ ξερω καν αν τα βγάλω κάποια στιγμή. Μωρό στο μάρσιπο κ κυνήγι δ παίζει. Άσε π τώρα με ρη ζέστη ούτε να τ σκέφτομαι θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα μασαζ με αμυγδαλελαιο τελικα και λιγο κατι καταφερα!κανω και μασαζ στο ντουζ!βασικα εχω προβλημα ολο μου τρεχουν στα ρουχα....φοραω κοχυλια και γεμιζει χωρις να το καταλαβω ή μπορει να σκυψω και να τρεξει!αυτο αργει να σταματησει???νιωθω περιεργα σημερα αλλαξα 4 μπλουζες και παλι λερωθηκα!

Καναμε το πρωτο μας μπανιο!δεν μπορω να πω οτι τα πηγαμε και καλα!αυριο ισως ειναι καλυτερα!και ειδα οτι η μπεμπα μου ειχε αιματακι στο κεφαλι απο τη γεννα..με το που την εκανα μπανιο εφυγε!στο μαιευτηριο δεν την εκαναν???μηοως δεν επρεπε να της πλυνω το κεφαλι??αααα στο σκουπισμα μας εκανε και τσισακια!χαχαχαχχααχα

Κατα τα αλλα το μωρακι μου ειναι πολυ καλο!φτου φτου μη το ματιασω!μιληαα με την παιδιατρο θα ερθει τη δευτερα το πρωι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έτσι ήμουνα τις πρώτες μέρες. Τα κοχύλια ξεχειλιζαν κ άλλαζα όλη την ώρα ρούχα. Μετά ρυθμίστηκε κάπως. Τώρα που δε με πονάνε τόσο οι θηλες μου βάζω επιθέματα στήθους που είναι πιο άνετα κι απορροφητικά. Το απόγευμα περιμένουμε την παιδίατρο σπίτι. Έχω ένα αγχος... Για το βάρος του, για όλα! Χθες ζυγιστηκα μόνη μου κ μετά με τον μικρό κ τον βγάζω 3.800. Δεν ξέρω αν είναι έγκυρη μέθοδος!!! Ηλεκτρονική ζυγαριά έχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κι εγώ έτσι ήμουνα τις πρώτες μέρες. Τα κοχύλια ξεχειλιζαν κ άλλαζα όλη την ώρα ρούχα. Μετά ρυθμίστηκε κάπως. Τώρα που δε με πονάνε τόσο οι θηλες μου βάζω επιθέματα στήθους που είναι πιο άνετα κι απορροφητικά. Το απόγευμα περιμένουμε την παιδίατρο σπίτι. Έχω ένα αγχος... Για το βάρος του, για όλα! Χθες ζυγιστηκα μόνη μου κ μετά με τον μικρό κ τον βγάζω 3.800. Δεν ξέρω αν είναι έγκυρη μέθοδος!!! Ηλεκτρονική ζυγαριά έχω. 

Κι εγω ακριβως με αυτη τη μεθοδο ειπα να δω αν μεγαλωνει το μωρο και μου βγαζει οτι πηρε καλο βαρος. Ποιος ξερει... να δουμε τι θα πουνε οι γιατροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμάς η παιδίατρος είναι τόσο old school που ακόμα έτσι μας βάζει  να τον ζυγιζουμε όταν πάμε στο ιατρείο! Χαχα  

Έχει αυτές τις παλιές ζυγαριες για μωρά οχι ηλεκτρονική  ... Δε κάθεται φυσικά ..  Αλλά ούτε όρθιος στη κανονική κάθεται γτ απ το φόβο του κλαίει οπότε καταλήγουμε εκεί!   

30 ημερών τον είχα πάει στο χωριό  και τον είχαμε βάλει για πλακα στο τσιγγελι - ζυγαριά...  πολύ ακριβες !!! Είχαμε πεθάνει στο γέλιο κ ο κακομοίρης καθόταν... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κ εμάς κάπου εκεί επεσε 8-10 μέρες, βέβαια κάποιες φορές ματώνει λιγάκι δεν έχει ξεραθεί καλά οπότε δεν τον πλένουμε κλπ κ ακόμη του βάζω οινόπνευμα.

Σχετικά με τον όρο του ρίξαμε όταν ακούσαμε πως ρουθουνιζει. Κ τώρα θέλει πάλι. Πολύ άγχος κ με αυτό βρε κορίτσια μόλις ακούω ότι τον ενοχλεί η μυτούλα. Και τα δικά σας μωράκια έτσι είναι!? Ρουθουνιζει κ κάποιες φορές ακούγεται σαν γουρουνάκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου δωσατε ιδεα για να τη ζυγιζω!!!!μου εχει πει μια φιλη να μου δωσει ζυγαρια αλλα της ειπα οχι αλλα απο περιεργεια θα τη ζυγιζω να δω!!!

Εγω δεν της κανω τη μυτη!μου ειπαν να μην την κανω γιατι το μωρο φτερνιζεται και καθαριζει !θα την δει και η παιδιατρος τη δευτερα!μου ειπαν να καθαριζω τα ματακια με φυσιολογικο ορο και γαζουλα !τον αφαλο της τον καθαριζω 5 φορες τη μερα δεν ξερω αν το κανω καλα αλλα το κανω!(το λεω επειδη φοβομουνα!!)και στο μπανιο της χθες βραδυ δεν τα πηγαμε τοσο καλα αλλα ελπιζω να παμε καλυτερα σημερα!

Ειπαμε να της κανουμε καθε βραδυ μπανακι για να καταλαβαινει οτι παμε για νανι!!!

Θελω να ρωτησω κατι!αν αποστειρωσω τα κοχυλια μπορω να κρατησω το γαλα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 και εγώ τον γιό μου από την μέρα που επιστρέψαμε στο σπίτι τον κάνω μάθε μέρα μπάνιο και τον βοηθάει να χαλαρώσει, είναι μια ρουτίνα που του έκανε καλό και δεν την έχουμε σταματήσει γιατί παρατηρώ ότι το χρειάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 το μπανάκι το βράδυ ειναι το καλύτερο!  Χαλαρώνει το μωρο κ σιγά σιγά εννοείται μαθαίνει το πρόγραμμα του  . 

Τον αφαλό μη τον φοβάστε  είναι νεκρό κομμάτι δε πονάει  το μωρό  τον κάνουμε με μπόλικο οινόπνευμα να ξεραθεί για να πέσει.  Δε το βρεχουμε.  Κ όταν πέσει πάλι κάποιες μέρες 2-3 συνεχίζουμε οινόπνευμα κ μετά αρχίζουμε να κάνουμε το μωρό μπάνιο ολόκληρο το σώμα.  

Εμένα τις πρώτες μέρες π τον βαζαμε στο μπάνιο κοιμόταν από τη χαλάρωση κ όταν σταμάτησε είχαμε στεναχωρηθεί...γτ ηταν τελειος τροπος να κοιμιζεις για βραδυ το μωρο .  Χαχχαχαχ  

Μη το ταλαιπωρείτε συνεχεια με φυσιολογικούς όρους στη μυτούλα...  

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

@stasa199 το μπανάκι το βράδυ ειναι το καλύτερο!  Χαλαρώνει το μωρο κ σιγά σιγά εννοείται μαθαίνει το πρόγραμμα του  . 

Τον αφαλό μη τον φοβάστε  είναι νεκρό κομμάτι δε πονάει  το μωρό  τον κάνουμε με μπόλικο οινόπνευμα να ξεραθεί για να πέσει.  Δε το βρεχουμε.  Κ όταν πέσει πάλι κάποιες μέρες 2-3 συνεχίζουμε οινόπνευμα κ μετά αρχίζουμε να κάνουμε το μωρό μπάνιο ολόκληρο το σώμα.  

Εμένα τις πρώτες μέρες π τον βαζαμε στο μπάνιο κοιμόταν από τη χαλάρωση κ όταν σταμάτησε είχαμε στεναχωρηθεί...γτ ηταν τελειος τροπος να κοιμιζεις για βραδυ το μωρο .  Χαχχαχαχ  

Μη το ταλαιπωρείτε συνεχεια με φυσιολογικούς όρους στη μυτούλα...  

 

 

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσεις ότι είναι το καλύτερο για τις μύξες ο ορός, περνάει πιο γρήγορα το κρύωμα και μειώνονται οι πιθανότητες να κάνει ακροαστικά και πνευμονίες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσεις ότι είναι το καλύτερο για τις μύξες ο ορός, περνάει πιο γρήγορα το κρύωμα και μειώνονται οι πιθανότητες να κάνει ακροαστικά και πνευμονίες! 

Καλά εννοείται αν έχει μύξες κ ρουθουνιζει ριχνουμε !!! 

Αν δε κάνει όμως κάτι... Δε ριχνουμε απλά για να καθαρίζει η μυτούλα.. Η τουλάχιστον όχι συχνά.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

Καλά εννοείται αν έχει μύξες κ ρουθουνιζει ριχνουμε !!! 

Αν δε κάνει όμως κάτι... Δε ριχνουμε απλά για να καθαρίζει η μυτούλα.. Η τουλάχιστον όχι συχνά.. 

 

Αυτο μου ειπαν και εμενα!οτι επειδη δεβ ειναι κατι που μπορουμε να το κανουμε ευκολα και επειδη ειναι και ενοχλητικο για το μωρακι αν δεν χρειαστει να μην το κανω!καλυτερα κιολας δεν ηθελα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα βρέφη εμαε ο γιατρός μας είπε βάζουμε ορο μόνο όταν ρουθουνιζει σε σημείο να τ ενοχλεί η να μην μπορεί να φαει. Να εκνευρίζεται δηλαδή κ να μην μπορεί να πιάσει στήθος η μπουκάλι.

Τώρα για μεγαλύτερα παιδάκια όπως είπε κ η @KONSTANTIA επιβάλλεται όταν έχουν μύξες κ μάλιστα πολλές φορές ρη μερα καθώς από μόνα τους δ μπορούν να φυσηξουν να καθαρίσουν. Εκεί όμως μύξες είναι από ίωση. 

@stasa199 νομίζω πως 5 φορες τη μέρα είναι υπερβολή να καθαρίζεις τ αφαλό. Πρωι βράδυ αρκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η RaniaMln είπε:

Κοριτσια,θεμα:κολικοι.Τι κανατε ή τι δωσατε κ να περασαν.Μασαζακια κτλ δεν πιανουνε.Χθες πονουσε πολύ η κοιλιτσα του.

Εμας μας εχει δωσει σταγονες η παιδιατρος τις bio gaia 5 σταγονες καθε απογευμα του δινουμε και ευτυχως δεν εχει πονακια παρα μονο αερια!μασαζακιανοντως δοκιμασαμε και δε βοηθουσαν καθολου οπως κ πολλα αλλα που μας ειπαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η RaniaMln είπε:

Κοριτσια,θεμα:κολικοι.Τι κανατε ή τι δωσατε κ να περασαν.Μασαζακια κτλ δεν πιανουνε.Χθες πονουσε πολύ η κοιλιτσα του.

Μια κοπελα που δουλευει στο ΕΚΑΒ  μου ειπε ενα κολπο για κολικους που το θεωρει θαυματουργο κ το εφαρμοζουν στη δουλεια τους οταν εχουν να μεταφερουν μωρακι που ποναει. Σε ενα πανακι ριχνουν λαδι ... (οτι να ναι λαδι... ελαιολαδο... ο,τι εχεις...), ζεσταινουν αυτο το πανακι (με πιστολακι πχ) και το βαζουν πανω στην κοιλιτσα. Σε δευτερολεπτα λεει ηρεμουν τα μωρακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...