Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας!! Γέννησα τελικά απλά άλλαξαν εκτάκτως τα σχέδια τελευταία στιγμή. Ξεκινήσαμε με πρόκληση στις 5 το απόγευμα με σκληρό τραχηλο και ένα διαστολή έφτασα 11 η ώρα περίπου στο 4 αλλά ζορίστηκε η μικρή με τον ομφάλιο λώρο κι άρχισαν να πέφτουν οι παλμοί της. Επικράτησε ένας χαμός μπήκαμε έκτακτα για καισαρική Αγχωθηκα, φοβήθηκα αλλά όλα πήγαν καλά δοξα τω Θεω μέσα σε 5 λεπτά την βγάλανε κι είναι μια κούκλα!! 3120 και 50 εκατοστά!! Κι εγώ προσπαθώ να αναρρώσω γιατί μου έπεσαν όλα μαζί, έφαγα και τους πόνους απ την πρόκληση και τώρα πονάω απ την καισαρική αλλά όταν παίρνω το μωράκι μου αγκαλιά τα ξεχνάω όλα!! Τα ξημερώματα έφαγε που λέτε για κανένα τέταρτο νομίζω και μετά 2 φορές την έφεραν και κοιμόταν!! ?? Σε λίγο θα τη φέρουν πάλι, ελπίζω να έχει πεινάσει τι να πω!! ?? 

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα και γρήγορα με τα μωράκια σας!! ???

Να σου ζήσει, γερό και καλότυχο να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 κι εγώ είχα μυωπία και έχω κάνει λέιζερ από το 2011. Δεν πήγα σε οφθαλμίατρο καθώς από το νοσοκομείο μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται. Δεν παρουσίασα κανένα προβλήμα, Δόξα τω Θεώ! Πήγαινε καλού κακού για να είσαι εσύ ήσυχη. Εγώ δεν είχα καμία ανησυχία και γι'αυτό δεν πήγα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

@stasa199 κι εγώ είχα μυωπία και έχω κάνει λέιζερ από το 2011. Δεν πήγα σε οφθαλμίατρο καθώς από το νοσοκομείο μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται. Δεν παρουσίασα κανένα προβλήμα, Δόξα τω Θεώ! Πήγαινε καλού κακού για να είσαι εσύ ήσυχη. Εγώ δεν είχα καμία ανησυχία και γι'αυτό δεν πήγα.  

Και εγω δεν ειχα μου το ειπε η κουμπαρα μου και λιγο που το εψαξα στο ιντερνετ δεν λενε οτι χρειαζεται....ο αντρας μου το εχει αφησει επανω μου και δεν εχω αποφασισει ακομα....αλλα απο την αλλη θα περιμενα απο το γιατρο να μου πει αν χρειαζεται η οχι και να μην κοιταξει οως θα παρει μια επισκεψη....ενας χρονος περασε απο την τελευταια φορα που πληρωθηκε και καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

@vayaki @stasa199 @Diwni Κάνω απ' την αρχή 4 χιλιόμετρα κάθε μερα..Θα ξεκινήσω τα δίπλα από αύριο τι να κάνω ? Θα ανεβοκατεβαίνω και τα σκαλιά της πολυκατοικίας θα κάνω και τα καθίσματα..Θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά..

Επαφές μόνο αν βρω άλλον άντρα!Ο δικός μου ούτε να το συζητήσει..Το έχω ξεχάσει αυτό..

 

Καλε ειπαμε εσυ περπατας αρκετα!χαχαχαχχα κοιτα να αντεχεις και να εισαι καλα!μην πηγαινεις μονη σου!οσο για τον αντρα σου δεν πειραζει τι να κανουμε κανε οτι μπορεις εσυ και θα ερθει το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 να σου ζήσει κορίτσι μου! Γερή και καλότυχη να είναι πάντα!!; Ταλαιπωρήθηκες κι εσύ, αλλά τέλος καλό, όλα καλά! Καλή ανάρρωση σου εύχομαι τώρα! 

@Angelmammy κι εγώ μόνο τις Pampers ξέρω ότι έχουν αυτή τη γραμμουλα. Είχα πάρει ένα πακέτο στην αρχή. Βολεύει, δεν λέω, αλλά οι Babylino νομίζω είναι πιο απορροφητικές...

@stasa199 καλό είναι να την κάνεις την βυθοσκοπηση. Κι εγώ έχω αστιγματισμό και πήγα και την έκανα καλού κακού, αν και τελικά γέννησα με καισαρική οπότε δεν χρειάστηκε...

@Sofi90 πω πω περπατάς όντως αρκετά..!!! Εύχομαι να τα καταφέρεις και να γεννήσεις φυσιολογικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας!! Γέννησα τελικά απλά άλλαξαν εκτάκτως τα σχέδια τελευταία στιγμή. Ξεκινήσαμε με πρόκληση στις 5 το απόγευμα με σκληρό τραχηλο και ένα διαστολή έφτασα 11 η ώρα περίπου στο 4 αλλά ζορίστηκε η μικρή με τον ομφάλιο λώρο κι άρχισαν να πέφτουν οι παλμοί της. Επικράτησε ένας χαμός μπήκαμε έκτακτα για καισαρική Αγχωθηκα, φοβήθηκα αλλά όλα πήγαν καλά δοξα τω Θεω μέσα σε 5 λεπτά την βγάλανε κι είναι μια κούκλα!! 3120 και 50 εκατοστά!! Κι εγώ προσπαθώ να αναρρώσω γιατί μου έπεσαν όλα μαζί, έφαγα και τους πόνους απ την πρόκληση και τώρα πονάω απ την καισαρική αλλά όταν παίρνω το μωράκι μου αγκαλιά τα ξεχνάω όλα!! Τα ξημερώματα έφαγε που λέτε για κανένα τέταρτο νομίζω και μετά 2 φορές την έφεραν και κοιμόταν!! ?? Σε λίγο θα τη φέρουν πάλι, ελπίζω να έχει πεινάσει τι να πω!! ?? 

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα και γρήγορα με τα μωράκια σας!! ???

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Γερή και τυχερή σε όλη της την ζωή να είναι και εσείς ευτυχισμένοι γονείς δίπλα της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 3/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Angelmammy  4/05/19 ? γέννησε στις 4/05/19

@Madi85 4/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Χριστινακι89 6/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ? γέννησε στις 03/05/19

@irened91 09/05/19 ? γέννησε στις 09/05/19

@Valfrag 14/05/19? γέννησε στις 16/04/19

@Katya81 14/05/19? γέννησε στις 05/05/19

@Berry  15/05/19 ?

@Mist 17/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/1?

@RaniaMln 20/05/19 ? γέννησε στις 02/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@Sofi90 22/05/19 ?

@stasa199 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ?

@lila80  31/05/19 ?

@Ntory 01/06/19 ??

@marakineos  03/06/19 ?

@Γιαβρόγλου 12/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαν να προχωραει η ομαδα!!!!λογικα οι 2κοπελες με πητ 5 και 6 μαιου θα γεννησαν!

Οι επομενες ειναι @Berry @Mist   και @Mariamagdalini  !αντε και μετα παιρνουμε σειρα εμεις απο τις 22 και μετα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Πράγματι πέρασε ο καιρός, έρχεται η σειρά μας τωρα! Και εγω σίγουρα ως το αλλο Σάββατο θα εχω γεννησει !! ☺️☺️ Με το καλο σε όλες μας!! Με έναν πόνο !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 για να δούμε.. Για κάποιο λόγο σκέφτομαι ότι θα καθυστερήσει.. εκεί μου ανησυχούσα μην γίνει κάτι πρόωρα λόγω του θέματος με τον τράχηλο, τελικά πλησιάζει η ΠΗΤ αλλά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο σύμπτωμα. 

@Berry το έχετε προγραμματίσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Σαν να προχωραει η ομαδα!!!!λογικα οι 2κοπελες με πητ 5 και 6 μαιου θα γεννησαν!

Οι επομενες ειναι @Berry @Mist   και @Mariamagdalini  !αντε και μετα παιρνουμε σειρα εμεις απο τις 22 και μετα!!!

Άντε να δούμε! Κι εγώ δεν έχω κάτι ιδιαίτερο κ αρχίζω να πιστεύω ότι θ'αργησουμε! Χθες πήγα σούπερ μάρκετ κ μ'επιασε μια δυσφορία, παράτησα τα ψώνια κ βγήκα έξω να πάρω αέρα. Εννοείται ήμουν με σύζυγο. Μετά συνήλθα. Περπατήσαμε και μισή ώρα αλλά τπτ.. πέρα από την πίεση που νιώθω στη μεση. Θα έρθουν ξαφνικά οι πόνοι ρε κορίτσια ή τα νερά που λέμε. Λογικά λίγες μέρες πριν δεν πρέπει να υπάρχει κάποια αίσθηση, πόνου συσπάσεων κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως αν χωρισουμε τον πινακα σε 2 μερη πανω και κατω.... το πανω μερος εχει γεννησει! Ερχεται η σειρα μας! 

@Mariamagdalini κι εγω κανω ακριβως τις ιδιες σκεψεις. Ακουγα που καποια κοριτσια ειχαν τον τελευταιο καιρο πονακια περιοδου κι εγω δε νιωθω τιποτα απολυτως. Κανενα πονακι... ποιος ξερει μπορει να ξεκινησουν ξαφνικα... To μονο που μου δειχνει οτι κατι αρχισε να κινητοποιειται ειναι οτι πλεον εχω υγρα που τους προηγουμενους μηνες δεν ειχα

@stasa199 μηπως να τα σβησω τα κοριτσια τα δυο που εχουν πητ 5 και 6 του μηνος; Βλεπω οτι δεν μπαινουν... Κι αν μπουν τις ξαναγραφω... να γινει ετσι πιο συμαζεμενο το πινακακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 να σου ζήσει!!! Καλή ανάρρωση και σε σένα!

Κορίτσια εμένα με είδε χθες ο γιατρός, οι συσπάσεις συνεχίζονται κανονικά και έκανα κ λίγη διαστολή. Με πόνεσε χθες ο γιατρός στην εξέταση είναι η αλήθεια. Τώρα θα πάω στο μαιευτήριο τη Δευτέρα να με δουν κ εκτός απροόπτου γέννα με πρόκληση Πέμπτη  ή Παρασκευή. Δεν θέλει ο γιατρός να μεγαλώσει κ πολύ το μωρο μου ξανατονισε για τη στενή λεκάνη. Έχω ηρεμήσει γιατί θα έχω κλείσει κ θα είμαι παραπάνω από 37 εβδομάδες. Η ψυχολογία μου δεν είναι πολύ καλή αύριο φεύγει ο αντρουλης μου κ θα έρθει μια μέρα πριν γεννήσω και έχω πέσει λίγο που είμαι στην Αθήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@irened91 να σου ζήσει!!! Καλή ανάρρωση και σε σένα!

Κορίτσια εμένα με είδε χθες ο γιατρός, οι συσπάσεις συνεχίζονται κανονικά και έκανα κ λίγη διαστολή. Με πόνεσε χθες ο γιατρός στην εξέταση είναι η αλήθεια. Τώρα θα πάω στο μαιευτήριο τη Δευτέρα να με δουν κ εκτός απροόπτου γέννα με πρόκληση Πέμπτη  ή Παρασκευή. Δεν θέλει ο γιατρός να μεγαλώσει κ πολύ το μωρο μου ξανατονισε για τη στενή λεκάνη. Έχω ηρεμήσει γιατί θα έχω κλείσει κ θα είμαι παραπάνω από 37 εβδομάδες. Η ψυχολογία μου δεν είναι πολύ καλή αύριο φεύγει ο αντρουλης μου κ θα έρθει μια μέρα πριν γεννήσω και έχω πέσει λίγο που είμαι στην Αθήνα. 

Αχ Μαρακι σε καταλαβαινω! Ειναι μεγαλο στηριγμα ο αντρας διπλα μας. Ομως στην ουσια θα φυγει και θα ξαναγυρισει πολυ συντομα... θα τον εχεις κοντα σου στη γεννα. Τι καλα που ξερεις πανω κατω ποτε θα ερθει το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Άντε να δούμε! Κι εγώ δεν έχω κάτι ιδιαίτερο κ αρχίζω να πιστεύω ότι θ'αργησουμε! Χθες πήγα σούπερ μάρκετ κ μ'επιασε μια δυσφορία, παράτησα τα ψώνια κ βγήκα έξω να πάρω αέρα. Εννοείται ήμουν με σύζυγο. Μετά συνήλθα. Περπατήσαμε και μισή ώρα αλλά τπτ.. πέρα από την πίεση που νιώθω στη μεση. Θα έρθουν ξαφνικά οι πόνοι ρε κορίτσια ή τα νερά που λέμε. Λογικά λίγες μέρες πριν δεν πρέπει να υπάρχει κάποια αίσθηση, πόνου συσπάσεων κλπ;

Καλησπέρα!! Εγώ πέραν των τρελών πόνων στη μέση, στα ισχία και στη λεκάνη, το σκάσιμο, τις καούρες, πόνους περιόδου κλπ δεν είχα αλλά συμπτώματα. Είχα δλδ όλα τα της εγκυμοσύνης αλλά όχι συσπάσεις ή πόνους που να δηλώνουν τοκετό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να έχεις συσπάσεις μπορεί και όχι. Σε λίγο θα ξέρεις... Χαχα!! 

Κορίτσια, κάτι μου συμβαίνει από χθες. Κλαίω χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα για να πω ότι μπορεί να περνάω επιλοχειο κατάθλιψη. Αντιθέτως, νιώθω τρελή ευτυχία μόνο που την κοιτάζω. Αλλά με πιάνει ένα παράπονο που δεν έχω καμία βοήθεια και ο άντρας μου κάνει ο, τι μπορεί αλλά σα να μην είναι αρκετό ξαφνικά. Νιώθω ότι δεν καταλαβαίνει πόσο σημαντικό είναι για μένα να καθαρίσει πχ το μπάνιο σήμερα (και ΤΩΡΑ αν είναι εφικτό) και όχι αύριο. Δεν ξέρω, σας γράφω μήπως μου πείτε κάτι που θα με βοηθήσει. Νιώθω ότι δεν προβαίνω να κάνω σχεδόν τίποτα και με πιάνει ένα παράπονο γιατί άλλες κοπέλες να έχουν βοήθεια και εγώ να μην έχω. Τα πρωινά που λείπει ο άντρας μου στη δουλειά δεν προλαβαίνω ούτε μια μπουκιά να βάλω στο στόμα μου. Και όταν η μικρή κοιμάται πέφτω δίπλα της ξερή από την αϋπνία. Αφού πεθαίνω από δίψα και δεν μπορώ να πιω νερό γιατί θηλάζει η μικρή και μπορεί 30'-40' συνεχόμενα. Επίσης, σήμερα είδα αίμα κανονικό από τη μία μου πληγωμένη θηλή τη στιγμή που πήγαινε να πιάσει το στήθος και κυριολεκτικά πέθανα από τον πόνο. Τέτοιο πράγμα.... και έβαλα τα κλάματα. Ουφ!! Ευχηθείτε μου σας παρακαλώ να μου περάσουν όλα αυτά άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μακάρι να ξέραμε, να είχαμε μια ιδέα! Ούτε πονακια περιόδου, ούτε σουβλιες... Κι εγώ έχω λίγα υγρά κ λίγες συσπάσεις. Άιντε να δούμε!!! 

@marakineos κι εγώ σε καταλαβαίνω.. σε άλλο μέρος κ χωρίς τον σύζυγο τέτοιες μέρες είναι λογικό να πέσει η ψυχολογία σου. Σκέψου όμως ότι πλησιάζει ο καιρός, σε λίγο γυρνάτε σπίτι σας όλοι μαζί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ πέραν των τρελών πόνων στη μέση, στα ισχία και στη λεκάνη, το σκάσιμο, τις καούρες, πόνους περιόδου κλπ δεν είχα αλλά συμπτώματα. Είχα δλδ όλα τα της εγκυμοσύνης αλλά όχι συσπάσεις ή πόνους που να δηλώνουν τοκετό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να έχεις συσπάσεις μπορεί και όχι. Σε λίγο θα ξέρεις... Χαχα!! 

Κορίτσια, κάτι μου συμβαίνει από χθες. Κλαίω χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα για να πω ότι μπορεί να περνάω επιλοχειο κατάθλιψη. Αντιθέτως, νιώθω τρελή ευτυχία μόνο που την κοιτάζω. Αλλά με πιάνει ένα παράπονο που δεν έχω καμία βοήθεια και ο άντρας μου κάνει ο, τι μπορεί αλλά σα να μην είναι αρκετό ξαφνικά. Νιώθω ότι δεν καταλαβαίνει πόσο σημαντικό είναι για μένα να καθαρίσει πχ το μπάνιο σήμερα (και ΤΩΡΑ αν είναι εφικτό) και όχι αύριο. Δεν ξέρω, σας γράφω μήπως μου πείτε κάτι που θα με βοηθήσει. Νιώθω ότι δεν προβαίνω να κάνω σχεδόν τίποτα και με πιάνει ένα παράπονο γιατί άλλες κοπέλες να έχουν βοήθεια και εγώ να μην έχω. Τα πρωινά που λείπει ο άντρας μου στη δουλειά δεν προλαβαίνω ούτε μια μπουκιά να βάλω στο στόμα μου. Και όταν η μικρή κοιμάται πέφτω δίπλα της ξερή από την αϋπνία. Αφού πεθαίνω από δίψα και δεν μπορώ να πιω νερό γιατί θηλάζει η μικρή και μπορεί 30'-40' συνεχόμενα. Επίσης, σήμερα είδα αίμα κανονικό από τη μία μου πληγωμένη θηλή τη στιγμή που πήγαινε να πιάσει το στήθος και κυριολεκτικά πέθανα από τον πόνο. Τέτοιο πράγμα.... και έβαλα τα κλάματα. Ουφ!! Ευχηθείτε μου σας παρακαλώ να μου περάσουν όλα αυτά άμεσα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Ναι μάλλον δεν υπάρχει μια στάνταρ πορεία για τον τοκετό. Απλά πλησιάζουμε κ έχουμε αγχωθει.

Είναι απολύτως λογικό αυτό που περιγράφεις. Λίγο οι ορμόνες κ πολύ περισσότερο όλο αυτό που περνάς, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είσαι ευτυχισμένη ή ευγνώμων, αλλά σου λείπει η βοήθεια, το βρίσκω φυσικό επακόλουθο να σου βγαίνει έτσι. Δε γίνεται να έρθει κάποιο χέρι βοηθείας; Εγώ ήδη έχω κανονίσει πεθερά για πρώτες μέρες κ μετά μανούλα γιατί κι εμένα ο σύζυγος λόγω δουλειάς θα λείπει πολλές ώρες. Θα περάσουν οι δύσκολες μέρες, τα πας περίφημα μην το βάζεις κάτω. Εννοείται ότι χρειάζεσαι ελάφρυνση, δεν είμαστε από ατσαλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ειναι λογικο να κλαις... κι εγω θα εκλαιγα και θα με επιανε το παραπονο αν δεν ειχα βοηθεια. Γενικα αμα ειναι και λιιιγο του χαρακτηρα σου να κλαψεις αν τα βρεις σκουρα... εγω το εχω σιγουρακι οτι στις αρχες θα το ριξω το κλαμα μου 

Παρε μπουκαλακι με νερο να εχεις διπλα σου οσο θηλαζεις.... ακομη και φαγητο... και σιγα σιγα με το ενα χερι μπορει να βολεψει να τρως και να πινεις κι εσυ ταυτοχρονα. Μας το ειπε η μαια να το κανουμε αυτο. Δεν ξερω κατα ποσο βολευει στην πραξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μου ναι είναι καλο αν και μου προκαλεί και λίγο άγχος που θα ξέρω πως πάω για τοκετό αλλά σκέφτομαι θα το περάσουμε κ αυτό!!

@Mariamagdalini ουφ άσε στεναχωριέμαι πολύ αλλά δεν γίνεται να χαλάσει άλλη άδεια κ επειδή είμαστε και φιλοξενούμενοι νιώθω άσχημα 2 άτομα τουλάχιστον εγώ θα είμαι 1.

@Angelmammy μου και η νύφη μου πέρασε κάτι αντίστοιχο λίγο μετά τη γέννα της. Ένα παράπονο και κλάματα. Της πέρασε σιγά σιγά όσο προσαρμοζοταν στην κατάσταση. Και μια φίλη μου το ίδιο! Δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω μόνο υπομονή μπορώ να σου πω και είμαι σίγουρη πως σιγά σιγά θα νιώθεις όλο κ καλύτερα μόλις βρειτε τους ρυθμούς σας. Η νύφη μου τουλάχιστον τότε συνήλθε μόλις σιγά σιγά ρύθμισε το πρόγραμμα της με τα 2 της παιδάκια. Βέβαια την επηρέαζε πολύ και ο θηλασμός χωρίς να σου προτείνω να τον κόψεις εννοείται εκείνη τον έκοψε αναγκαστικά γιατί δεν έπαιρνε βάρος το μωρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!! Πιστεύω ότι σε λίγες μέρες θα είμαι πολύ καλύτερα. Θα μου έχει περάσει αυτό το παράπονο. 

@MariamagdaliniΔυστυχώς, δεν μπορούμε να έχουμε βοήθεια από πουθενά. Η πεθερά μου δεν είναι εν ζωή και η μαμά μου είναι μακριά. Επίσης, @vayaki έχω νερό με καλαμάκι δίπλα μου αλλά δεν μπορώ να πιω γιατί με το ένα χέρι κρατάω το μωρό και με το άλλο το στήθος. Αν πάω να βγάλω το ένα χέρι πιάνει το μωρό προς τη θηλή και όχι την άνω (όπως πρέπει) και πονάω. Επίσης, ακόμα που δεν μπορεί να στηρίξει μόνη της τον αυχένα της είναι δύσκολο πολύ να την κρατάω με το ένα χέρι και να κάνω κάτι με το άλλο. 

@marakineos εμένα η μικρή παίρνει κανονικά βάρος. Και τρώει συνεχώς. Λερώνει και τις πάνες της κανονικά οπότε είναι ήσυχη. Δεν είναι ο θηλασμός που με κάνει να κλαίω. Αντιθέτως, με βοηθάει πολύ ψυχολογικά όταν τη βλέπω να τρώει από εμένα. Νιώθω μια απίστευτη ηρεμία και χαρά. Αλλά είναι αυτό που σας είπα. Αυτό το γιατί να μην έχω ένα χέρι βοηθείας. Ένα φαγητό να μου φτιάξει κάποιος. Ο άντρας μου προσπαθεί αλλά ακόμα και στην εγκυμοσύνη εγώ μαγείρευα και ο άντρας μου ξέρει να κάνει ελάχιστα πράγματα στην κουζίνα. Δεν μπορώ να απαιτώ παραπάνω πράγματα απ'όσα μπορεί ο καθένας. Και νιώθω ευλογημένη που τον έχω δίπλα μου. 

Θα μου περάσει. Τέλος. Σας ευχαριστώ και πάλι όλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κορίτσι μ είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. Αν θυμάσαι σας έλεγα απ εξω απ εξω ότι ο πρώτος καιρος με τ μωρο είναι εξαιρετικά δύσκολος κ ψυχοφθόρος. Ειναι οι ορμόνες, η κούραση, η αϋπνία και οι ορμόνες λογο τ θηλασμού. Όπως είπε κ η @vayaki θα έχεις δίπλα σ μπουκαλάκι με νερό κ διαφορά σνακ. Έτσι έκανα εγώ. Επίσης είχα κ χυμό ήθελα πολλά υγρά.

Αν δεις ότι τ έχεις ανάγκη βγείτε μια βολτα μεν τ αυτοκίνητο. Να πάρεις αέρα. Θα δεις πόσο καλύτερα θα αισθανθείς. Επίσης ασε τ μπάνιο ήσυχο κ να γίνει αύριο δ πειράζει. Διανυεις μια πρωτόγνωρη κ απαιτητική κατάσταση. Κάνε υπομονή κ στο υπόσχομαι πως θα έρθουν καλύτερες μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/5/2019 at 8:46 ΜΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! Εγώ πέραν των τρελών πόνων στη μέση, στα ισχία και στη λεκάνη, το σκάσιμο, τις καούρες, πόνους περιόδου κλπ δεν είχα αλλά συμπτώματα. Είχα δλδ όλα τα της εγκυμοσύνης αλλά όχι συσπάσεις ή πόνους που να δηλώνουν τοκετό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να έχεις συσπάσεις μπορεί και όχι. Σε λίγο θα ξέρεις... Χαχα!! 

Κορίτσια, κάτι μου συμβαίνει από χθες. Κλαίω χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα για να πω ότι μπορεί να περνάω επιλοχειο κατάθλιψη. Αντιθέτως, νιώθω τρελή ευτυχία μόνο που την κοιτάζω. Αλλά με πιάνει ένα παράπονο που δεν έχω καμία βοήθεια και ο άντρας μου κάνει ο, τι μπορεί αλλά σα να μην είναι αρκετό ξαφνικά. Νιώθω ότι δεν καταλαβαίνει πόσο σημαντικό είναι για μένα να καθαρίσει πχ το μπάνιο σήμερα (και ΤΩΡΑ αν είναι εφικτό) και όχι αύριο. Δεν ξέρω, σας γράφω μήπως μου πείτε κάτι που θα με βοηθήσει. Νιώθω ότι δεν προβαίνω να κάνω σχεδόν τίποτα και με πιάνει ένα παράπονο γιατί άλλες κοπέλες να έχουν βοήθεια και εγώ να μην έχω. Τα πρωινά που λείπει ο άντρας μου στη δουλειά δεν προλαβαίνω ούτε μια μπουκιά να βάλω στο στόμα μου. Και όταν η μικρή κοιμάται πέφτω δίπλα της ξερή από την αϋπνία. Αφού πεθαίνω από δίψα και δεν μπορώ να πιω νερό γιατί θηλάζει η μικρή και μπορεί 30'-40' συνεχόμενα. Επίσης, σήμερα είδα αίμα κανονικό από τη μία μου πληγωμένη θηλή τη στιγμή που πήγαινε να πιάσει το στήθος και κυριολεκτικά πέθανα από τον πόνο. Τέτοιο πράγμα.... και έβαλα τα κλάματα. Ουφ!! Ευχηθείτε μου σας παρακαλώ να μου περάσουν όλα αυτά άμεσα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σ'ευχαριστώ πολύ! Θυμάμαι που μας τα έλεγες αλλά νομίζω ότι κάποιες καταστάσεις αν δεν τις ζήσεις δεν μπορείς να τις καταλάβεις. Θα προσπαθήσω να βάλω μια τάξη στις προτεραιότητες μου, που στην ουσία είναι μόνο η μικρή μου. Και όλα τ' αλλά θα έρθουν. Προσπαθώ να κοιμηθώ και όταν κοιμάται η μικρή ώστε να ξεκουράζομαι αλλά δεν είμαι ρομπότ να πατάω το διακόπτη. Έχω γενικά μια υπερένταση. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 σας είχε πει η μαία ότι τα περνάμε αυτά;;; Χαίρομαι που το ακούω. Όχι που τα περνάμε αλλά που είναι φυσιολογικό. Χαχα! 

Όχι, είναι πολύ μικρή ακόμα για να τη βάλω στο μάρσιπο και φοβάμαι. Επίσης, ακόμα κρατάω το στήθος μου όταν θηλάζω και δεν ξέρω πως θα το κάνω χωρίς. Δλδ θέλω λίγη εμπειρία ακόμη για να θηλάζω χωρίς χέρια. Δεν ξέρω καν πως γίνεται να πιάσει σωστά το μωρό αν δεν την κατευθύνω εγώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...