Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι, το 1 έχω πάρει. Έχω βέβαια και το νου μου μήπως χρειαστεί πιο μικρό γιατί χάνουν και λίγο βάρος αλλά εμένα είναι 3300 οπότε το 10% να χάσει, θα της κάνει το 1. 

Πήγε 2600 το μικρό σας!! Μεγαλώνει! Έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης, σωστά;;; 

Ναι ναι το εχει ανακτησει!!!το ζυγιζουμε καθε 3 μερες και παιρνει και παραπανω απ οτι πρεπει!!οποτε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Ναι ναι το εχει ανακτησει!!!το ζυγιζουμε καθε 3 μερες και παιρνει και παραπανω απ οτι πρεπει!!οποτε ολα καλα!!

Μπράβο μπράβο!!! Και στα δικά μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag μια χαρα είναι ο μπεμπουλης σας ! Τέλεια! Το 1 υπολόγισε θα τ βάλει πάνω κάτω μέχρι τα 4 κιλα. Πάντα δίνουν έναν αέρα στα κιλα στις πάνες άλλα συνήθως αλλάζουν νούμερο νωρίτερα. Σου ξυπνάει κάθε 2 ωρο με ξένο ε; τότε σιγά σιγά τ κάνει 3ωρο. Αν θηλάζε αποκλειστικά παίζει κ να μην κοιμόταν όλο τ βράδυ η να ξυπνουσε ανά μισή με μια ωρα. Οπότε λίγη υπομονή κ θα τ κανει μόνος του 3ωρο μόλις πάρει τα κιλακοα του. Είθισται τα μικρά μωρά να τρώνε περισσότερο.

@Angelmammy αρα στο είπε ότι πόνεσες γι αυτό τ λογο. Επειδή ήθελε να βοηθήσει να ξεκινήσει η διαδικασία. Διαφορετικά δ πονάει. Τώρα για την ωρα τ τοκετού ανάλογα την εξέλιξη ρης διαστολής. Μπορεί να έχεις γρήγορα εξέλιξη κ να μη χρειαστεί.

Εγώ αύριο εχω γιατρό αν δ έχω γεννήσει.  Μ αρέσει π φοβόμουν μη γεννήσω μέσα στο Πάσχα Κ τώρα όπως φαίνεται η μπέμπα έχει βολευτεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 υπομονη ολα καλα θα πανε και θα τον παρεις σπιτακι το μικρο σου!!!!τη ομορφα που τον πηρες και αγκαλιτσα!!!!

@Valfrag αχ και εγω αυτο λεω τι θα κανουμε οταν παει ο αντρας μου για δουλεια αλλα νομιζω θα ειναι κάλυτερα καπως τοτε τα πραγματα κατι θ εχω συνηθισει!!!

Εμενα μου το γυρισε απο οτι φαινεται και εχω τη μερα καουρες και ταση για εμετο αλλα δεν με πειραζει καθολου!!!νιωθω αλλος ανθρωπος τωρα που κοιμηθηκα!!!χαχαχα

Εβαλα και 2 πλυντηρια της μπεμπας σημερα εχω αλλα 2!!!ελπιζω να μη βρεξει !τα πραγματακια του καροτσιου θα τα κανει η μαμα μου στο χερι!και μετα ειναι ολα ετοιμα!!!!!

Μου λεει η μαμα μου πως νιωθεις που ερχεται το μωρο? Και της λεω ακομα δεν το εχω συνειδητοποιήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag είναι μικρούλης μωρέ ακόμη θα 3ωρο. Σκέψου ότι κανονικά θα είχε πάνω κάτω αλλο ένα μήνα μέσα στην κοιλιά αν έπαιρνε τ μήνα του. Οπότε προσπαθεί να αναπληρώσει τρώγοντας. Εμένα σκέψου γεννηθηκε 2590 βγήκε από την κλινική 2400 κ στο μήνα πάνω ήταν 4200. Με αποκλειστικό θηλασμο έτρωγε όλη μέρα. Πήρε 1.800 σε 30 μερες κ πάλι δ χόρταινε. Έφθασε 4 μηνων για να τ κάνει δίωρο. Πήγαινε με τις ανάγκες του κ μόνος του θα μεγαλώσει τα διαστήματα.

@Madi85 αχ μωρέ η ψυχούλα μου. Μακρυα από ρη μαμά του. Κ αυτός ανυπομονεί να ρθει κοντά σου, στην αγκαλιά σας. Λογικά πάνω από μια δυο μέρες δ θα τ πάρει για να βγει.

Πάντως εγώ σκέφτομαι στην κλινική να ζητήσω να της δώσουν Κ κανα 2 γεύματα ξένο μόνο κ μόνο μπας κ δ ανέβασει.  Αρην πρώτη μ οριακά τ κρατήσαμε σταθερό κ την πήρα υπ ευθύνη μ κ βγήκαμε κ μετά πήγαινα πρωί βραδυ στο δημόσιο ρης πόλης μ να κάνουμε μετρήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 και ούτε πρόκειται. Κάνεις δ μπορεί να σε προϊδεάσει για το τι αε περιμένει. Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό όπως κ κάθε μανούλα. Βασικά δ μπορείς καν να φανταστείς πως θα είναι. Εμένα με ρωτάνε έχει συνειδητοποιήσει η μικρή ότι θα έχετε μωρο; λέω ρε παιδιά εδώ μέχρι να ρθει κ εμείς δ ξέρουμε πως θα είμαστε κτλ. Πόσο μάλλον η μικεη π δ είναι ούτε 2 χρονών. Καθίστε να ρθει με ρ Καλό, να τ δει. Να δει ότι δ φεύγει. Γτ οκ κάνουμε παρέα με μωρά άλλα όταν έρχονται επίσκεψη φεύγουν με τη μαμα ρους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόριτσια σχετικά με τα βρεφικά προϊόντα νομίζω είναι τι θα βολεψει στο κάθε μωρό..μια γνωστή μου γέννησε πριν ένα μήνα κι έφυγε από το μαιευτήριο με το μωρό συγκαμενο.την ενόχλησαν οι πάνες pampers...εγώ στην μεγάλη μου ξεκίνησα με pampers και στα μεγαλύτερα νούμερα 4-6 το γύρισα σε babylino γιατι ήταν πιο απορροφητικά...από lidl πήρα μόνο μια φορά μωρομαντηλα της εταιρείας που αναφέρατε αλλά δεν μας βολεψαν...πάντως τώρα για αρχή καλύτερα να δεις κάποια εταιρεία γνωστή για δερμοκαλλυντικά και λίγο αργότερα δοκίμασε τα...εγώ πήρα τη σειρά της frezyderm...ακριβουτσικη αλλά πολύ καλή...όσο για πάνες μαγιω δεν χρησιμοποίησα ποτέ...την έβαζα στη θάλασσα με μαγιω κι όταν την έβγαζα πλύσιμο κακό στέγνωμα Και πάνα κανονική  όταν ήταν 1 έτους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 δηλαδή την έβαζες μέσα μόνο με το μαγιουδακι της, σωστά;;; Εγώ δεν έχω ιδέα πως πρέπει να μπαίνουν τα μωράκια στη θάλασσα. Σκέφτομαι αν κάνουν κακακια μέσα στο νερό;;; Και αλήθεια, από ποια ηλικία μπορούμε να τα βάλουμε στο νερό;;; Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο βέβαια. Κάνει μετά να μείνουν με το αλάτι μέχρι να πάμε σπίτι ή πρέπει να έχω νεράκι να την ξεπλύνω επιτόπου;;; Συγγνώμη αν κάνω χαζές ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα. 

@Diwni ναι, σήμερα με ενημέρωσε η μαία. Ήταν πάρα πολύ καλή και επεξηγηματική. Μακάρι να πετύχω πάνω της όταν γεννήσω. Με έκανε να νιώσω μεγάλη ασφάλεια σήμερα. Ήταν και άδειο το νοσοκομείο και είχαν χρόνο να ασχοληθούν όλοι μαζί μου. Χαχα!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εγω που ρωτησα τη παιδιατρο γι τη θαλασσα μου ειπε μετα τον 4ο μηνα οποτε για φετος δε το σκεφτομαι..θα παμε ομως babyswimming οταν παει 6 μηνων!για καλλυντικα κ εγω νομιζω καλυτερα να ξεκινησεις με καποια γνωστη μαρκα και μετα τα αλλαζεις και δοκιμασεις..εγω πηρα της pharmasept κρεμα συγκαματος κρεμα σωματος και αφρολουτρο σαμπουαν 2 σε 1 ..βγαζει και οικονομικα πακετα..ριξε μια ματια και σε online φαρμακεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

@Angelmammy εγω που ρωτησα τη παιδιατρο γι τη θαλασσα μου ειπε μετα τον 4ο μηνα οποτε για φετος δε το σκεφτομαι..θα παμε ομως babyswimming οταν παει 6 μηνων!για καλλυντικα κ εγω νομιζω καλυτερα να ξεκινησεις με καποια γνωστη μαρκα και μετα τα αλλαζεις και δοκιμασεις..εγω πηρα της pharmasept κρεμα συγκαματος κρεμα σωματος και αφρολουτρο σαμπουαν 2 σε 1 ..βγαζει και οικονομικα πακετα..ριξε μια ματια και σε online φαρμακεια..

Ναι σ'ευχαριστώ! Θα κοιτάξω και σε online φαρμακεία. 

Κι εμείς σκεφτόμαστε για baby swimming. Είναι φοβερό λένε για τα μωράκια! Ξέρω ένα στην Αγία Παρασκευή αλλά θα κοιτάξω μήπως βρω και πιο κοντά μας. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy όπως είπε κ η @Valfrag στη θάλασσα μετά τ 4ο μηνα. Κ γω μόνο με τ μαγιό ρηβ έβαζα μεσα. Ούτως ή άλλως δ θα κάθεται με τις ωρες τ παιδί μέσα στη θάλασσα για να κανει κακακια. Μετά τ θάλασσα οπωσδήποτε πλύσιμο με γλυκο νεράκι κυρίως Εμείς π έχουμε κοριτσάκια. Εγώ την έκανα ένα γρήγορο ξέπλυμα κάτω από ρη ντουζιερα κ μετά της φορούσα κανονικα την πάνα της. Όπως κ να έχει κ τ χρόνου θα είναι αρκετά μικρούλα για να καθόμαστε με τις ωρες αρην παραλία. Εμείς πέρυσι πάνω από δίωρο δ κάτσαμε ποτέ. Εκτός αν έχεις ένα πολύ βολικό μωράκι π θα κάθεται με τις ωρες στο καρότσι η θα κοιμάται με τις ωρες. Η δικιά μ πάντως αφηνιαζε εντελώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες κορίτσια!!! 

@Diwni με τόσο μικρούλικα μωράκια δεν κάνει λογικά και πάνω από 2 ωρο. Είναι και ο ήλιος που πρέπει να προσέξουμε, οπότε θα τα πηγαίνουμε ή πολύ πρωί ή απόγευμα αργά. Οπότε πόσο να κάτσουμε στη θάλασσα;; Τώρα... Αν θα μου βγει κι εμένα ταρζανακι σαν το δικό σου το κοριτσάκι θα το δούμε. Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Ναι για του χρόνου έλεγα κυρίως. Πιστεύω  πως φέτος η θάλασσα με βρεφακι 3 4 μηνων ειδικά αν θηλαζεις μόνο ταλαιπωρία είναι. Εκτός αν έχεις σπίτι παραθαλάσσια κ βολεύει να πας για μερικές μέρες. Του χρόνου θα είναι πάνω κάτω στη φάση π θα θέλουν να περπατανε οπότε θα έχει πολύ κυνήγι στην παραλία. Γενικότερα ξεχνά τις διακοπές όπως τις ήξερες ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλό μήνα! Με γερά μωρά κι εύκολες γέννες! Σας διάβασα επιτέλους... @Madi85 ελπίζω το συντομότερο δυνατό να γυρίσετε σπίτι με το μωρό σας. @Valfrag μεγαλώνει το ζουζούνι σας ? Οι υπόλοιπες βλέπω δε βιάζονται τα μωράκια πιστεύω.. για να δούμε.. @Angelmammy λογικά είσαι η επόμενη κι εύχομαι όλα καλά κι ομαλά

Σημερα κατεβήκαμε Αθήνα.. οπότε επισήμως ξεαγχωνομαι αρκετά, ο,τι είναι να γίνει ας γίνει! Χθες πήγαμε γιατρό, 3κιλα έφτασε ο μπέμπης. Έχει αρκετα καλή θέση, άρχισε να χώνεται στη λεκάνη. Ο τράχηλος μου 2,1 εκατοστα, αρκετά μαλακός. Κάναμε κι εμείς την εξέταση με το χέρι κ δυσανασχετησα λιγάκι.. μου εξήγησε ότι αυτό δεν ήταν τπτ, καθώς το κάνει προσεκτικά για να μην προκληθεί ο,τιδηποτε. Αρα την ωρα του τοκετου θα ειναι αρκετα επιπονο... Αχ ξερουν οι παλιες! Παρολο που βλεπει οτι προχωραμε μια χαρα μου ειπε οτι η μητρα μου φαινεται να μην εχει ξυπνησει ακομα καθως στο καρδιοτοκογραφημα δδν ειχα καθολου συσπασεις. Βεβαια τοσο καιρο με την ξεκουραση κ τα διπλα μαγνησια ειπε οτι αυτο επιδιωκαμε για να μην εχουμε κανενα παρατραγουδο κ τωρα κοβω μαγνησια, αρχιζω περπατημα κ θα δουμε πως θα αντιδρασει η μητρα. Τα δαχτυλακια πρηστηκαν κ σε μενα λιγο! Ειδικα οταν εκανα μανικιουρ πεντικιουρ ηταν σαν λουκανικακια ?? Παντως σημερα στο αεροδρομιο απολαυσα την εγκυμοσυνη... Φουλ προνομια, περνουσαμε ουρες, ελεγχους σε χρονο DT ?? κι οι αεροσυνοδοί πολύ ευγενικές! Μου δώσανε μαξιλαράκι κ με ρωτούσαν συνεχώς αν χρειάζομαι κάτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini είδες όλα πήγαν κατευθείαν ευχήν λοιπόν...με το καλό...κορίτσια μου εμένα αν δεν κάνω λάθος μου είχε πει θάλασσα μερα τον 6ο μήνα...αν θυμάμαι καλά Μ είχε αιτιολογήσει κιόλας ότι τότε τα μωρά αναπτύσουν την ικανότητα να ρυθμίζουν τη θερμοκρασία του σώματός τους στο νερό.. εμείς για φέτος θα πάμε μερικές μέρες στο εξοχικό μας που είναι μπροστά στη θάλασσα κι έτσι θα έχω τη δυνατότητα να μην παίρνω την μικρή στην παραλία...αλλά δεν γίνεται να μην κάνει μπάνια κ η μεγάλη...τώρα εάν πάμε κάπου αλλού ακόμη δεν ξέρω...μετά τη θάλασσα πάντως θέλει ξέπλυμα σίγουρα το μωρό με νεράκι κ αν έχεις τη δυνατότητα κ πλύσιμο με σαπούνι πριν βάλεις την πάνα να μην μένει ώρες με το αλάτι...όσο για κακά κι εμένα δεν έτυχε να κάνει ποτέ στη θάλασσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλό μήνα!!! Είναι ο μήνας του γκρουπ!!! Χαίρομαι πολύ για όλες σας και @Madi85 υπομονή γλυκιά μου να πάρεις σπίτι το μωράκι σου!!! 

Εγώ έχω ακόμα συσπάσεις συνεχίζω τα trofocard και την αντιβίωση για την ουρολοίμωξη και περιμένω.. ο μικρούλης με έχει τρελάνει δεν κάθεται ήσυχα όλο πέρα δώθε χεχε.. και νιώθω σουβλιες από κατω μερικές φορές από την κίνησή του.. εσείς νιώθετε σουβλιες;

Αυτη την εξέταση μου την έκαναν κι εμένα στο Αλεξάνδρα το μεγάλο Σάββατο που πήγα και εκεί που μου την έκανε μια κοπέλα μου λέει βηξε.. την κοιτάω με ύφος δυσαρεστημένη και της λέω "δε θελωωω" .... Δε γέλασε και εβηξα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! @Mariamagdalini όλα καλά τώρα που είσαι στην Αθήνα μην αγχώνεσαι καθόλου! Σε ποια εβδομάδα είσαι? 

@lila80 κι εγώ ακομη με συσπάσεις μέχρι να γεννησουμε έτσι θα πάει! Σουβλιες  πλέον κ εγώ νιώθω αρκετές από κάτω όταν κουνιέται! Ώρες ώρες με τρομάζουν γιατί πονάω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@lila80 @marakineos ααα το εχετε κι εσεις αυτο με τις σουβλιες. Ωραια γιατι το νιωθω εδω και 3 μερες... με καποιες κινησεις του ειναι λες και μου βαζεις καποιος βελονα απο κατω και την πιεζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@vayaki  ακριβώς όπως το περιγράφεις! Αφού του μιλάω , του λέω σταματά βρε νομίζω πως θα βγει από κάτω! 

Χαχα ναι ακριβως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos 37 και 3 σήμερα! Ναι έχω ηρεμήσει πολύ πλέον! Σουβλιες κι εγώ νιώθω κατά καιρούς κ βάρος στη μέση. Μ'εκνευριζει ένα μπούκωμα στη μύτη που έχω τελευταία, χωρίς να είμαι κρυωμενη, δεν μπορώ ν'αναπνευσω από τη μύτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!!!σουβλιες και εγω φουλ!!!!τυχαινουν μερες να εχω και αλλες να μην εχω καθολου!καμια φορα πεταγομαι κιολας απο τον πονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini ίσως είναι αλλεργία η το τελευταίο ενοχλητικό σύμπτωμα της εγκυμοσύνης!! Τι ωραία κοντευεις κ εσύ , εγώ τη Δευτέρα κλείνω την 36η και μπαίνω 37η, ακόμη δεν με έχει στείλει Αθήνα ο γιατρός, θα με φιλοξενήσουν κιόλας δεν έχουμε σπίτι κλπ οπότε το τρεναρουμε λίγο θα με παρακολουθει τακτικά κ θα μου πει ποτέ να πάω Αθήνα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τόσον καιρό που σας γράφω ότι πονάω από κάτω και τιναζομαι ακριβώς αυτό που νιώθετε εννοώ. Απλά πλέον η πίεση είναι πολύ μεγάλη και αρκετές φορές ο πόνος έντονος σε σημείο που και όρθια και ξαπλωμένη να είμαι δεν μπορώ να σταθώ. Η μαία χθες μου είπε ότι όσο κατεβαίνει η μικρή τόσο θα μεγαλώνει αυτός ο πόνος. Όλα καλά λοιπόν και με εσάς. Είμαστε όλες σε καλό δρόμο. :-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...