Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις On 19/4/2019 at 1:30 ΠΜ, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια πήγαμε κι εμεις γιατρό, κάναμε πολλη ώρα λογω καρδιοτοκογραφηματος, όλα καλά γενικά, ο μικρός 2.600 35&6  εβδομάδων. Ήταν πολύ ήσυχος, κοιμόταν όλη τη διάρκεια!!!! Μόλις γύρισα σπίτι άρχισε να κλωτσαει ?? Είδαμε λίγες συσπάσεις. Ο τράχηλος μου μίκρυνε κι άλλο, 2,1 εκατοστα. Λογικά δε θα φτάσουμε 40 εβδομάδες. Πάμε για 38 κάπου εκεί. Η θέση του είναι κεφάλι κάτω αλλά όχι αυτό που είπατε, να βλέπουμε αυχένα, είναι λίγο προς το πλάι γυρισμένος. Κ μένα μου εξήγησε ότι αυτή η στάση που λέγατε είναι η ιδανική προς το τέλος. Έχουμε όμως ακόμα καιρό. Πήραμε κι υγρά για καλλιέργεια. Σχολίασε ο γιατρός κ μια στενότητα στη λεκάνη μου σαν αρνητικο, λέγοντας από την άλλη ότι όλα είναι σχετικά. Οι παλιές ξέρουν τίποτα για τη στενή λεκάνη; Γενικότερα προχωράμε καλά με μια μικρή προσοχή κ πάλι στην κούραση κ την ορθοστασία, τουλάχιστον μέχρι να κατέβουμε Αθήνα. Ένιωσα περίεργα σήμερα, συνειδητοποιησα ότι έχουμε μπει τελική ευθεία κι έχω μουδιάσει! ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Mariamagdalini απο μικρη ακουω απ τη μαμα μου οτι θα γεννησω ευκολα γιατι εχω ανοιχτη λεκανη. Τελευταια φορα ο γιατρος μου ειπε οτι η ανατομια του σωματος μου πιθανοτατα θα βοηθησει για ευκολη γεννα... αλλα ποιος ξερει... αμα δε δουμε οι ιδιες πως θα ειναι... δε πανε να λενε οι αλλοι... δεν πιστευω κανεναν μεχρι να ζησω η ιδια ολη αυτη τη διαδικασια.  Οντως αυτη η αισθηση της τελικης ευθειας ειναι περιεργη... και φοβος και χαρα και ανυπομονησια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Μεγαλώνουν τα μωράκια της παρέας με το καλό! Όντως περίεργο συναίσθημα όσο φτάνει στο τέλος αυτό το ταξίδι, ανυπομονησία , χαρά αλλά και φόβος, αγωνία να πάνε όλα καλά! 

Αύριο τελικά κάνουμε το doppler και θα μου μετρήσει και τον τράχηλο από την κοιλιά. Θα λείπει ο γιατρός μου αλλά θα το ζητήσω από τον άλλο γιατρό μου είπε. Αν ο τράχηλος δεν είναι ανησυχητικός θα τα πούμε με τον γιατρό μου την εβδομάδα μετά το Πάσχα που θα μπαίνω 36η εβδομάδα! Πόσο θέλω να πάνε όλα καλά με στενοχωρουν πολύ αυτές οι συσπάσεις.

Σχετικά με τη λεκάνη το έχω ακούσει κ εγώ πως βοηθά η αντίθετα δυσκολεύει στη γέννα! Θα το δούμε στην πράξη κ αυτό δυστυχώς έχω στενή λεκάνη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini μια χαρούλα το μωράκι σου!! Μεγαλώνουν όλα μια χαρά!! 

Όσον αφορά τη λεκάνη, σκεφτείτε ότι όσο πιο ανοιχτή είναι, τόσο πιο εύκολα θα βγάλει το κεφαλάκι του το μωρό μας. Όταν είναι πολύ στενή η λεκάνη μας, δυσκολεύεται και το μωρό μας. Αλλά η φύση έχει προνοήσει για όλες μας!!! Στα μαθήματα τοκετού που κάναμε, μας έδειξε η μαία ακριβώς πώς βγαίνει το μωρό από τη λεκάνη (με ψεύτικο μωρό και ψεύτικη λεκάνη) και μας εξήγησε γιατί παίζει ρόλο το ποσο στενές ή ανοιχτές είμαστε. Αλλά όπως λέει και η @vayaki , αν δεν το ζήσουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον καρδιοτοκογραφο κάθισα 30 με 45 λεπτά νομίζω. Είχα παρεούλα κ τον σύζυγο. Ακούγαμε δυνατά την καρδούλα του μπέμπη κ τις λίγες φορές που κουνήθηκε ο μικρός μας έπρεπε να πατήσω ένα κουμπί. Τις λίγες συσπάσεις που κατέγραψε ο γιατρός ούτε που τις κατάλαβα... είχα προβληματιστεί κ μου λέει ο γιατρός, μην ανησυχείς τις συσπάσεις της γέννας θα τις καταλάβεις ? αυτό το χιούμορ των γιατρών

Ναι αυτό με τη λεκάνη λογικό μου ακούγεται. Κι όντως θα το διαπιστώσουμε εντός ολίγου! Μια αδικία να επισημάνω όμως ότι εξωτερικα δε φαίνεται να έχω στενή λεκάνη ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

@Mariamagdalini μεγάλωσε κι εσένα το μωράκι σου!!! Τι όμορφα!!! Τις συσπάσεις στον καρδιοτοκογραφο ούτε εγώ τις κατάλαβα η αλήθεια είναι... 

Για τη λεκάνη όπως τα λέει θ @Angelmammy. Μέχρι την ώρα της γέννας, δεν μπορεί να ξέρει κανείς εάν θα μπορέσει μια γυναίκα να γεννήσει φυσιολογικά ή όχι. Μια στενή λεκάνη μπορεί να δυσκολέψει τη διαδικασία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτος ένας φυσιολογικός τοκετός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini Αχ μωρέ τι καλά μεγαλώσατε!! Εγώ δεν έχω ενημερωθεί ακόμα για καρδιοτοκογραφους κλπ. Ιδέα δεν έχω, αυτο για τη λεκάνη πάντως από άλλους έχω ακούσει ότι ισχύει από άλλους ότι δεν ισχύει. Υποθέτω κι εγώ πως θα φανεί στην πράξη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini μια χαρα το μωρακι σου!!και εγω νιωθω περιεργα που φτανουμε στο τελος!!!

Για τη λεκανη και εγω δεν ξερω αλλα πιστευω και εγω στη φυση!δεν ξερω αν εχω ανοιχτη λεκανη η οχι αλλα εχει ανοιξει!!!!!!χαχαχααχα

Επισης δεν ξερω για τον καρδιοτοκογραφο....εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι αν εχω συσπασεις θα κανουμε....αλλιως δε θα κανουμε?δεν τον ρωτησα...μαλλον δεν εχει στο ιατρειο του...θα τον ρωτησω την τεταρτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 @stasa199 ο γιατρός π είχα στη μικρή μ έκανε καρδιοτοκογραφο από 36η βδομάδα κάθε βδομαδα. Αυτ ή π πάω τωρα δ κάνει πάρα μόνο αν υπάρχει λογος. Μ λέει όσο τ μωρο είναι κινητικό, το νιώθεις συχνά Δηλαδή, το βάρος π παίρνει ικανοποιητικό κ τ αμνιακό καλό δ υπάρχει λογος να κάνεις.

Όσο για τη λεκάνη κορίτσια μην αναησυχειτε. Το θέμα είναι να εμπεδωθεί τ μωρο. Όσο φαρδιά λεκάνη κ να έχεις άμα δ εμπεδωθεί τ μωρο δ πρόκειται να βγει. Κ αυτό δυστυχώς δ είναι στο χέρι μας. Υπάρχουν μεν ασκήσεις εμπέδωσης άλλα δ βοηθάνε πάντα. Πρέπει να συνεργαστεί λίγο κ τ μωρο για να βγει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@RaniaMln οντως λιγο εμεινε!!!!οι περισσοτερες κοπελες εχουν μπει στο μηνα τους!!!αχ αντε να αρχισουν ενα ενα τα νινακια να ερχονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag να σας ζήσει και είναι πάντα γερός και τυχερός να τον χαίρεστε!!! Συγκινήθηκα πολύ!!!! Με το καλό και σε μας τις υπόλοιπες!!! Γράψε μας όταν μπορείς πως είναι μέχρι τώρα η εμπειρία!! Κι εγώ θα κλαίω συνέχεια είμαι σίγουρη χεχε!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

@Valfrag, όποτε μπορέσεις γράψε μας πως είστε ο μπέμπης σας και εσύ. Επιστρέψατε σπίτι;;; Πώς είναι οι πρώτες μέρες; Πονάς; Με το θηλασμό είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα;;; Περιμένουμε νέα σου, όποτε βρεις ευκαιρία.... καταλαβαίνουμε όλες ότι είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθείς με κάτι άλλο σε αυτή τη φάση πέραν του μωρού σου. :-)

Κορίτσια, εγώ έχω πόνους διάφορους και πολλούς. Αφού ώρες ώρες κάθομαι μόνη μου και γελάω. Εν τω μεταξύ, έχω πρηστεί πολύ... σα να έχω κατακράτηση. Το πρόσωπό μου είναι φουσκωμένο... Χαχαχα!!! Αυτός ο πόνος που είχα και δεν μπορούσα να κάτσω, όσο πάει επιδεινώνεται!!! Από χθες το βράδυ, αρκετές στιγμές μέσα στη μέρα πετάγομαι από πόνο από κάτω. Δεν ανησυχώ καθόλου γιατί και ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικός. Αλλά όλο λέω "πότε θα γεννήσω;;;".  Δεν κρατιέμαι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και με το καλο τα μωρακια σας! Ειμαι 21 εβδομάδων και ηθελα να ρωτήσω εσάς ως πιο έμπειρες γιατί μου είπε η γυναικολόγος να κάνω καλλιέργεια κολπική λόγω ελαφρώς αυξημένης crp. Στην καλλιέργεια βάζουν κολποδιαστολεα? Είναι επικίνδυνο αυτό? Έχεις πόνους μετα? Φαντάζομαι για να το συνέστησε η ιατρός δεν θα υπάρχει θέμα αλλά πάλι φοβάμαι! Όταν είχα κάνει πριν μείνω έγκυος δεν ένιωσα τίποτα σχεδόν! Ουφ! Ευχαριστώ πολύ!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα και με το καλο τα μωρακια σας! Ειμαι 21 εβδομάδων και ηθελα να ρωτήσω εσάς ως πιο έμπειρες γιατί μου είπε η γυναικολόγος να κάνω καλλιέργεια κολπική λόγω ελαφρώς αυξημένης crp. Στην καλλιέργεια βάζουν κολποδιαστολεα? Είναι επικίνδυνο αυτό? Έχεις πόνους μετα? Φαντάζομαι για να το συνέστησε η ιατρός δεν θα υπάρχει θέμα αλλά πάλι φοβάμαι! Όταν είχα κάνει πριν μείνω έγκυος δεν ένιωσα τίποτα σχεδόν! Ουφ! Ευχαριστώ πολύ!! 

 

Καλησπέρα!! Όχι, μην ανησυχείς. Στην εγκυμοσύνη όταν κάνουν καλλιέργεια κολπικού χρησιμοποιούν μόνο μπατονετες για τη συλλογή, χωρίς κολποδιαστολεα. Δεν νιώθεις σχεδόν τίποτα και δεν πονάς καθόλου. Είναι πολύ προσεκτικοί σε αυτόν τον τομέα. :-)

Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! Όχι, μην ανησυχείς. Στην εγκυμοσύνη όταν κάνουν καλλιέργεια κολπικού χρησιμοποιούν μόνο μπατονετες για τη συλλογή, χωρίς κολποδιαστολεα. Δεν νιώθεις σχεδόν τίποτα και δεν πονάς καθόλου. Είναι πολύ προσεκτικοί σε αυτόν τον τομέα. :-)

Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ! Απλά φοβάμαι μη μου βάλουν γιατί είναι σε δημόσιο ή ιατρός μου και η μαία της και δεν τους έχω για πολύ προσεκτικους! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Μπήκαμε 39η εβδομάδα σήμερα και είμαι να σκάσω. Χτες το βράδυ είχα πετρώματα πολλά και έντονους πόνους περιόδου, δεν κοιμήθηκα. Σήμερα είμαι καλύτερα, λίγα πετρώματα σχεδόν χωρίς πόνο. Το πρωί πήγαμε στη γιατρό να με δει και μετά πάλι για καρδιοτοκογράφημα. Όλα άψογα με το μωρό μας, συνεχίζει να μεγαλώνει καλά, ο πλακούντας δεν έχει καθόλου ασβεστώσεις, το αμνιακό υγρό φυσιολογικά μειωμένο, αλλά! Έχει κατεβεί πολύ χαμηλά, τύπου πιο χαμηλά δεν πάει. Ο τράχηλος μου επίσης έχει κοντύνει και η γιατρός μου είπε ότι είναι λίγο περίεργη αυτή η εικόνα και θα περίμενε να έχω γεννήσει μέχρι τώρα. Το έχει συναντήσει σε γυναίκες που είχαν κάνει στο παρελθόν χειρουργείο όπως εγώ, με αποτέλεσμα ο τράχηλος να έχει "κολλήσει". Μου είπε ότι σε περίπτωση που ανοίξει τελικά φυσιολογικά, λογικά θα γεννήσω πάρα πολύ γρήγορα. Και η μητέρα μου γέννησε και εμένα και τον αδερφό μου μέσα σε ούτε 2 ώρες και ο άντρας μου έχει πανικοβληθεί γιατί λέει αν με πιάσουν οι πόνοι όσο είναι στη δουλειά, μέχρι να έρθει σπίτι να με πάρει και να πάμε στο Ιασώ, θα γεννήσω λέει στο αυτοκίνητο στην καλύτερη! Επίσης ρώτησα το θείο του που είναι γιατρός αν μπορεί η κλινική να υπολειτουργεί μέσα στις γιορτές και μου απάντησε  "Μετά τη μεγάλη Πέμπτη θα αδειάσει και πίστεψέ με δε θέλεις να γεννήσεις με το προσωπικό ασφαλείας". Έτσι, έχουν πέσει όοοολοι πάνω μου και προσπαθούν να με πείσουν να μπω με πρόκληση για να είμαι πιο ασφαλής από άποψη χρόνου και γιατρών και αφού κατά πάσα πιθανότητα δε τη γλιτώνω έτσι κι αλλιώς, αλλά και ούτε θα φτάσω την ΠΗΤ με τον μπέμπη τόσο χαμηλά. Η γιατρός μου για το προσωπικό είπε ότι όντως είναι πάρα πολλές οι άδειες (μάλλον δεν ήταν τυχαίο που σήμερα άκουγα κυριολεκτικά κάθε 10' αναγγελία γέννας) και ίσως να μη λειτουργούν στο 100% κάποιες δικλείδες ασφαλείας. Μου πρότεινε αν θέλω να βάλουμε ένα deadline π.χ. μεγάλη Τετάρτη και αν δεν έρθει μέχρι τότε, που πιστεύει θα έχει έρθει, να μπούμε με πρόκληση. Αν δε θέλω, θα περιμένουμε, αλλά θα πρέπει να αποφασίσω μέχρι την Κυριακή για να κανονίσει να είναι διαθέσιμη και η μαία.

Τι θα κάνατε στη θέση μου; Με σκάσανε ? Όλη μέρα ακούω "Θα γεννήσεις στο αμάξι" και "Θα τύχει τίποτα και δε θα υπάρχει γιατρός να σε κοιτάξει" και τέτοια χαριτωμένα. Φοβούνται κυρίως λόγω της αναιμίας, μήπως έχω θέμα με την επισκληρίδιο λόγω προβλήματος στη σπονδυλική στήλη και άλλα διάφορα που επινοούν χωρίς προφανή λόγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy καμια φορα εχω και εγω αυτον τον περιεργο πονο απο κατω σαν να με διαπερνα ρευμα!αλλα κυριως αν κουραστω...εγω δεν μπορω που κοιμαμαι με 2 μαξιλαρια στο κεφαλι και καμια φορα ξυπναω απο πονο κατω απο τα πλευρα προς την κοιλια σαν καπου να ζοριζει κατι η μπεμπα!!!!οσο για το πρηξιμο ειναι λογικο τωρα στο τελος....υπομονη!!!νομιζω πως ανυπομωνεις πολυ για τη μπεμπα σου!!ειναι πολυ γλυκο!!!!!!εμεις εχουμε προσεξει με τον αντρα μου οτι η κοιλιτσα μου εχει γινει σα μπαλιτσα!!!'χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κοριτσι μου βλεπωσε εχουν αγχωσει....δεν υπαεχει καποιος αλλος να σε παει στο ιασω σε περιπτωση που σε πιασουν οι πονοι για να εισαι πιο ηρεμη????επισης ο θειος του αντρα σου ειναι σε γιατρος σε δημοσιο η σε ιδιωτικο????δεν νομιζω να ρισκαρει κανενα ιδιωτικο να μην εχει προσωπικο!να μου ελεγες για δημοσιο να το καταλαβω(που παλι δε θα μεινουν χωρις προσωπικο!!!) αλλα θεωρω πως υπαρχει αυτη η διαφορα......αυτο πληρωνεις στην τελικη!συγνωμη που θα το πω αλλα μηπως και η γιατρος σου θελει να ειναι σιγουρη οτι δε θα γεννησεις την κυριακη του πασχα?μπορει να κανω και λαθος..επισης οι αναγγελιες μπορει να ηταν προγραμματισμενες γιατι καλος η κακος υπαρχουν πολλοι που πανε με καισαρικη τετοιες μερες....εγω θα το αφηνα να ερθει μονο του!ποτε εχεις πητ? δεν θυμαμαι...και μην ακους κανενα και κακος σου λενε τετοια μια ανασα πριν γεννησεις!θα επρεπε να σε στηριζουν και να σε εμψυχωνουν και οχι να σε αγχωνουν!

Επισης τι προβλημα να εχεις με τη  επισκληριδιο???

Επεξεργάστηκε από stasa199
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Καλησπέρα κορίτσι μου, κοίτα εφόσον η περίπτωσή σου είναι τέτοια και είναι πλέον θέμα ημερών δηλ. Είσαι στην 39η εβδομάδα θα είναι μια χαρά καλή μου να γεννήσεις και τώρα. Το μωρό είναι τελειομηνο δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Και με την πρόκληση Ε αν δεν την κάνεις τώρα δε θα την κάνεις την άλλη βδομάδα; Θέλω να πω εφόσον το μωρό έχει κατέβει και παρόλα αυτά δεν έχει γίνει κάτι μέχρι την τελική ημερομηνία πάλι με πρόκληση δε θα μπεις; Γνώμη μου εφόσον είναι θέμα ημερών και για να είσαι κι εσύ ήσυχη είναι καλό αυτό που σου πρότεινε η γιατρός. Συμφωνηστε μέχρι κάποια μέρα και μπες με πρόκληση αν δεν γίνει από μόνο του. Στις ημερομηνίες πάντως είμαστε κοντά πάνω κάτω και δεν υπάρχει καμία βιασύνη, δεν βρίσκω το λόγο εφόσον είναι όλα καλά με το μωρό.  Δε νομίζω να υπάρχει πάντως και κάποια τραγική έλλειψη στο βασικό προσωπικό. Νόμιζω πολλή φασαρία για το τίποτα. Πάντως σε καμιά περίπτωση δε χρειάζεται άγχος για όνομα του Θεού. Ότι κι αν αποφασίσεις θα σε στηρίξουν, αλλά κι οι άντρες αγχώνονται πιο πολύ σε σχέση με μας. Το είδα εγώ στον δικό μου όταν τα άκουσα απ τον γιατρό για τα κιλά. Τρόμαξε τόσο και νόμιζε ότι κάτι κακό θα συμβεί!! ?? Δεν ξέρουν πως να το διαχειριστούν πιστεύω κι αυτοί αλλά χρειάζεται πάνω απ όλα υπομονή και κατανόηση. Δε χρειάζεται να σε πανικοβαλλουν. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κόριτσι μ αυτές οι μέρες θα έπρεπε να είναι ήρεμες κ χωρίς άγχος. Αν δ κάνω λαθος έχεις πητ 4 Μαΐου. Έχεις δηλαδή άλλες 14 μερες μπροστά σου. Οκ δ θα φθάσεις μέχρι εκεί. Εφόσον όμως όλες οι ενδείξεις είναι τέλειες γτ να μπεις με προκληση; τα ιδιωτικά Ίσως έχουν κάποια έλλειψη σε μαιες άλλα όχι αε αναισθησιολογο γιατρούς κτλ. Εσύ θα πας με ρη γιατρο σου ούτως ή αλλως. Σε τι μπορεί να υπολειτουργεί;;; Επίσης πόση ώρα θέλεις από τ σπίτι σ μέχρι τ ιασω; μακάρι να γεννήσεις ποκυ ευκολα στο εύχομαι. Μακάρι μόλις μπεις αρην κλινικη να γεννήσεις σε 5 λεπτά. Αλλά συνήθως αυτά δ γίνονται τόσο εύκολα όπως στις ταινίες. Σκέψου καλά τι θες εσύ κ Όχι όλοι οι άλλοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μου κακώς σε έχουν αγχωσει τόσο... Απ'ότι κατάλαβα είναι θέμα ημερών να γεννήσεις. Οπότε γιατί να βιαστείς;;; Πιστεύω πως και το Ιασώ θα έχει το προσωπικό που χρειάζεται ώστε να σε φροντίσει ότι μέρα και να είναι. Και από τη στιγμή που θα έχεις τη γιατρό σου, ποιο το πρόβλημα; Επίσης απ'ότι μου είχε πει κι εμένα ο γιατρός η γυναίκα που γεννάει πρώτη φορά κάνει πολλές ώρες να γεννήσει. Οπότε θεωρώ πως θα έχεις το χρόνο που χρειάζεται από τη στιγμή που θα σε πιάσουν οι πόνοι μέχρι να φτάσεις στο μαιευτήριο. Τώρα εάν θα επιλέξεις να πας με πρόκληση, αυτό θα το αποφασίσεις εσύ σε συνεννόηση με τη γιατρό σου. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να σκεφτείς με ψυχραιμία τι θες να κάνεις. Όλα θα πάνε καλά όπως και να έχει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 φουλ με έχουν αγχώσει. Είναι αυτό που λέει και η @irened91, έχουν πανικοβληθεί όλοι γύρω μου και δεν ξέρουν πώς να το διαχειριστούν. Κανονικά θα μπορούσε να με πάει και ο πεθερός μου στο νοσοκομείο, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να λείψει κι εκείνος κάποιες μέρες μέσα στη μεγάλη εβδομάδα. Ο θείος του άντρα μου τώρα δεν είναι σε κάποιο νοσοκομείο, αλλά γενικά λέει έχει δει πολλά και σε δημόσιο θα ήμουν πιο safe. Σε ιδιωτικό θα είμαστε λέει οι 3 μας μετά τη μεγάλη Πέμπτη! ? Μάλιστα επιμένει να μπω Δευτέρα, ώστε Πέμπτη να γυρίσουμε σπίτι! Η γιατρός μου ήταν πολύ ξεκάθαρη απέναντί μου. Μου είπε ότι η οικογένειά της θα φύγει μεγάλη Τρίτη σε απόσταση μίας ώρας από Αθήνα και σίγουρα θα ήθελε και θα μπορούσε να πάει, αλλά φοβάται να με αφήσει ακριβώς επειδή πιστεύει ότι θα γεννήσω πολύ πολύ γρήγορα. Οπότε μου λέει μην ανησυχείς, άμα δε γεννήσεις, δε φεύγω. Για τις αναγγελίες αυτό σκέφτηκα κι εγώ... Φουλ προγραμματισμένες γέννες για να φύγουν με άδεια μετά οι γιατροί. Η ΠΗΤ μου είναι 3/05 και στη γιατρό πάω κάθε Δευτέρα, σήμερα πήγα εκτάκτως. Σχετικά με την επισκληρίδιο, έχω σκολίωση και πολύ χαμηλό αιματοκρίτη και έχω διαβάσει ότι αυτοί οι παράγοντες αυξάνουν τον κίνδυνο επιπλοκών. Όλο λέω να ρωτήσω τη γιατρό μου αν ισχύει και όλο το ξεχνάω.

@irened91 θεωρητικά θα μπορούσα και να ξεπεράσω την ΠΗΤ, αφού το μωρό είναι μια χαρά. Δε φαίνεται όμως ότι θα φτάσω μέχρι εκεί. Η γιατρός μου ουσιαστικά δίνει 2 ενδεχόμενα αν το πάμε φουλ φυσιολογικά. Ή θα με πιάσουν οι πόνοι, δε θα ανοίγει ο τράχηλος και θα αναγκαστούμε να κάνουμε πρόκληση, ή θα ανοίξει ξαφνικά από την τόση πίεση που ασκεί το μωρό και θα γεννήσω πάρα πολύ γρήγορα. Εμένα το θέμα μου με την πρόκληση δεν είναι το αν θα γεννηθεί 3 ή 4 μέρες νωρίτερα από τη στιγμή που είναι τελειόμηνο. Με προβληματίζει το φυσιολογικό και μη φυσιολογικό...  

@Diwni Από το σπίτι μου άντε να θέλω μισή ώρα. Ο άντρας μου φοβάται μήπως με πιάσουν οι πόνοι ενώ είναι στη δουλειά (δουλεύει βράδυ τις μισές μέρες και κάπως μακριά) και αργήσουμε. Δεν ξέρω σε τι ακριβώς μπορεί να υπολειτουργεί η κλινική και ελπίζω να μη χρειαστεί να μάθω... Αλλά ότι κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω πολύ γρήγορα, το πιστεύω, αλλιώς γιατί να φοβάται η γιατρός μου να φύγει μια ώρα μακριά...; Ουφ δεν ξέρω, έχεις δίκιο πρέπει να ηρεμήσω και να σκεφτώ μόνο τι θέλω εγώ.

@Madi85 αν πάνε όλα καλά, κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι αν υπάρξει κάποια επιπλοκή απ'ότι καταλαβαίνω. Δε θέλω να σκέφτομαι έτσι, αλλά πάντα υπάρχει πιθανότητα. Κι εγώ είχα στο μυαλό μου ότι από τη στιγμή που σε πιάνουν οι πόνοι έχεις πολλές ώρες μπροστά σου, αλλά είμαι ιδιάζουσα περίπτωση απ'ότι φαίνεται. Αυτό που με τσαντίζει είναι ότι αν δεν ήταν Πάσχα, δε θα συζητούσαμε καν για πρόκληση! Θα κλείσω τηλέφωνα μου φαίνεται να μην ακούω κανέναν και θα κάτσω αύριο να το σκεφτώ με ηρεμία να αποφασίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κοριτσι μου να κατσεις να ηρεμισεις και να μιλησεις με τον αντρα σου....εγω αυτο θα εκανα...θα του ελεγα οτι ολο αυτο δεν μου κανει καλο και δεν μου αρεσει....να αποφασισετε μαζι τι θα κανετε...

δες λιγακι ποιος αλλος θα μπορει να σε παει σε περιπτωση που λειπει ο αντρας σου για να εισαι πιο σιγουρη εσυ!!!οσο για το ιδιωτικο και το δημοσιο δε συμφωνω με το θειο του αντρα σου....το σκεφτομαι σαν δουλεια "ιδιωτικου" και "δημοσιου".....συνηθως στο δημοσιο υπολειτουργουν...οσο για τη γιατρο αν μιλαμε για αποσταση μιας ωρας δεν το θεωρω τοσο τραγικο....αλλη θελουν τοσο για να φτασουν το μαιευτηριο να γεννησουν!κανε ενα τηλεφωνο στη γιατρο σου να ρωτησεις για την επισκληριδιο για να σου φυγει αυτο απο το μυαλο!ενα αγχος λιγοτερο!!!!!κοιτα να ηρεμισεις και μπορει να μη χρειαστει να κανεις τιποτα και να σε προλαβει το μωρακι σου!ειναι οντως πολυ ασχημο που τετοιες μερες σε βαζουν σε τετοιες σκεψεις.....εγω θα σου πω να κανεις οτι νιωθεις καλυτερο εσυ!οπως ειχες ονειρευτει αυτη τη στιγμη!να μη στο χαλασουν και εχεις αγχος!ασε οπως ειπες το τηλεφωνο στην ακρη και μην ακους κανεναν!!!!!!πρεπει να νιωθεις καλα εσυ πανω απο ολα!δεν θεωρω οτι ειναι κακο να πας με προκληση αλλα οχι επειδη ειναι πασχα ...να μου ελεγες οτι εχεις περασει τις μερες να το καταλαβω...τωρα δεν ξερω και εγω τι με περιμενει αλλα θεωρω πως ειναι μεγαλη στιγμη και μοναδικη!προσπαθησε να εισαι οσο καλυτερα μπορεις!!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...