Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Το θεμα της επισκληριδιου ειναι μεγαλο και καλυτερα να μη το ανοιξουμε!? εγω προσωπικα δεν το διαπραγματευομαι...και θελω να τη κανω! η καθεμια εχει τα πιστευω της σ αυτο το κομματι οποτε και τα ακολουθει!!??? μολις γεννησουμε με το καλο ολες θα αναφερθουμε στις εμπειριες μας!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια!!! 

Κι εγώ μπαίνω στο μήνα μου 31/3 μαζί με την @Angelmammy και βαλίτσα ακόμα δεν έχω κάνει. Όλο το αναβάλλω... 

Όσο για την επισκληριδιο, προσωπικά λέω να το δω την ώρα του τοκετού. Εάν δω ότι αντέχω τους πόνους, σκέφτομαι να μην κάνω. Εάν πάλι δω ότι δεν μπορώ, τότε εννοείται. Ξέρω κοπέλες που γέννησαν χωρίς. Μου είπαν ότι ο πόνος είναι μεγάλος, αλλά το μωρό βγήκε πολύ γρήγορα. Και μου φαίνεται λογικό. Όταν καταλαβαίνεις τους πόνους ξέρεις πότε πρέπει να πάρεις τις ανάσες σου και πότε και πώς πρέπει να σπρώξεις. Ωστόσο, είναι προσωπική επιλογή της κάθε γυναίκας εάν θα κάνει ή όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag καλημέρα! 

Όλες μας είμαστε ελεύθερες να πράττουμε όπως πιστεύουμε και νιώθουμε. Είναι δικαίωμά μας! Και έχεις απόλυτο δίκιο ότι καλό είναι να μην ανοίγουμε τέτοια θέματα γιατί ούτε γιατροί είμαστε, ούτε μαίες ούτε ειδικοί γενικότερα. 

Οπότε από τη μεριά μου, κλείνω το θέμα εδώ. Σας ανέφερα μόνο ότι μάθαμε στα σεμινάρια και τίποτα άλλο. Το μόνο που είναι δικό μου είναι ότι πριν κάνουμε το οτιδήποτε στο σώμα μας, να έχουμε ενημερωθεί επαρκώς πριν για τις πιθανές συνέπειες που μπορεί να έχει.

Την καλημέρα μου σε όλες!

Βλέπω, Σάββατο πρωί αλλά είμαστε ξύπνιες αρκετές πάλι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσοτερες απ οτι εχω καταλαβει ειμαστε πρωινες!!εχει και τοσο ωραιες μερες τωρα...!!!!καντε και καμια βολτα για μενα βρε κοριτσια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Οι περισσοτερες απ οτι εχω καταλαβει ειμαστε πρωινες!!εχει και τοσο ωραιες μερες τωρα...!!!!καντε και καμια βολτα για μενα βρε κοριτσια!!!!

Ναι, θα κάνουμε!! Κι εσύ θα κάνεις σε λίγες μέρες - εβδομάδες. Και θα κάνεις την καλύτερη εποχή. Θα έχει φύγει και αυτή η πρασινοκίτρινη γύρη που μας έχει τρελάνει τις τελευταίες ημέρες. Όλο αψού και αψού είμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, καλή σας μέρα! Δεν θέλω ούτε να σας τρομάξω ούτε να σας χαλάσω το όνειρο αλλά οι πόνοι της γέννας τους οποίους βίωσα τεχνητά είναι απελπιστικά έντονοι και αν τους νιώθεις για πολλές ώρες - είχα την χαρά να τους νιώθω για 15 ώρες - ούτε τις αναπνοές θυμάσαι, ούτε μπορείς εύκολα κουράγιο και χάνεις την μπάλα. Επισκληρίδιο δεν έκανα, δεν κάνουν στα δημόσια νοσοκομεία. Γέννησα με ραχιαία. Εύχομαι εσείς να έχετε μεγαλύτερη αντοχή στον πόνο από εμένα και να μην χρειαστείτε τπτ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Κάτσε, κάπου μπερδευτήκαμε. Εγώ μίλησα για τους πόνους της εγκυμοσύνης και όχι του τοκετού. Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, οπότε δεν τα ξέρω ακόμα αυτά τα στάδια. 

Τώρα, όσον αφορά την επισκληριδιο, στα σεμινάρια ανώδυνου τοκετού που κάναμε μάθαμε πολλά! Ένα από αυτά είναι ότι η επισκληριδιος δε βοηθάει την εξέλιξη του φυσιολογικού τοκετού γιατί η γυναίκα πια δε νιώθει και δεν ξέρει ούτε πότε, ούτε πόσο ούτε πως να σπρώξει. Δλδ μπορεί να γεννηθεί το μωράκι της χωρίς καισαρική, με επισκληριδιο αλλά αυτό δεν είναι και ακριβώς φυσιολογικός τοκετός. Σταματάς από φόβο, από μόνη σου μια θαυμάσια, πλην επίπονη αλλά φυσιολογικη, διαδικασία που οι γυναίκες είμαστε φτιαγμένες να ζήσουμε. Αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα που θα σου εξηγήσει ο γιατρός σου, δεν έχεις λόγο να κάνεις επισκληριδιο. Και μην ξεχνάς ότι και αυτή μπορεί να έχει επιπλοκές. Σου κάνουν μια ένεση με αναισθητικό σε κομβικό σημείο του σώματός σου για να μη νιώθεις τπτ από τη μέση και κάτω. Χμμμμ.... Οι σκέψεις και οι αποφάσεις είναι δικές μας. Απλά καλό είναι πριν αποφασίσουμε κάτι που επηρέαζει την υγεία μας και του μωρού μας να ενημερωθούμε λίγο παραπάνω. Ας ρωτήσουμε όλες τους γιατρούς μας. Ας παρακολουθήσουμε στο διαδίκτυο σεμινάρια αν δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε ζωντανά. Το YouTube είναι γεμάτο. 

Συγνωμη εγώ μπερδεύτηκα, νόμιζα μιλούσες για τους πόνους του τοκετού. 

Εχεις δίκιο όμως χρειάζεται ενημέρωση και από γιατρούς. Εγώ το πρώτο μάθημα το έχω την Κυριακή όποτε εκεί θα έχω μια καλύτερη πληροφόρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

όντως πολλλες πρωινές σημερα! εμένα μ έχει ξυπνήσει ο μπεμπάκος από τις 6 έκανε πάρτι, πρώτη φορά που ξυπνάει τέτοια ωρα! αναγκαστικά σηκώθηκα και έβαλα πολλα πολλα μαξιλάρια να κάτσω ανασκελα μεχρι να ησυχασει με χτυπουσε παντου ψηλα, χαμηλα δεν ξερω τι εγινε!

Ωραιες μερες oντως αλλα εχω φοβηθει με τις συσπασεις που δυστυχως συνεχιζουν 6-7 σίγουρα μέσα στην ημερα οποτε εκτος απο τη δουλεια δεν παω πουθενα αλλου φοβαμαι παρολο που ο γιατρος ηταν ηρεμος και μου ειπε απλως να ξεκουραστω οχι ξαπλα κλπ αλλα εχω παρατηρησει πως οταν ηρεμω κ ξαπλωνω ειμαι πολυ πολυ καλυτερα! Εγω κοριτσια εχω αρχισει ηδη κ φοβαμαι μη γεννησω προωρα λογω συσπασεων, βλακειες σκεφτομαι αλλα το χω σαν φοβία στο μυαλό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!

όντως πολλλες πρωινές σημερα! εμένα μ έχει ξυπνήσει ο μπεμπάκος από τις 6 έκανε πάρτι, πρώτη φορά που ξυπνάει τέτοια ωρα! αναγκαστικά σηκώθηκα και έβαλα πολλα πολλα μαξιλάρια να κάτσω ανασκελα μεχρι να ησυχασει με χτυπουσε παντου ψηλα, χαμηλα δεν ξερω τι εγινε!

Ωραιες μερες oντως αλλα εχω φοβηθει με τις συσπασεις που δυστυχως συνεχιζουν 6-7 σίγουρα μέσα στην ημερα οποτε εκτος απο τη δουλεια δεν παω πουθενα αλλου φοβαμαι παρολο που ο γιατρος ηταν ηρεμος και μου ειπε απλως να ξεκουραστω οχι ξαπλα κλπ αλλα εχω παρατηρησει πως οταν ηρεμω κ ξαπλωνω ειμαι πολυ πολυ καλυτερα! Εγω κοριτσια εχω αρχισει ηδη κ φοβαμαι μη γεννησω προωρα λογω συσπασεων, βλακειες σκεφτομαι αλλα το χω σαν φοβία στο μυαλό μου.

Καλημέρα!!!

Αν ο γιατρός σου είναι ήρεμος, μην άγχεσαι!! Όλα καλά! Πότε σταματάς τη δουλειά; Δε θυμάμαι αν μας έχεις πει. Λογικά μόλις σταματήσεις και ξεκουραστείς θα είσαι και καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Καλημέρα!!!

Αν ο γιατρός σου είναι ήρεμος, μην άγχεσαι!! Όλα καλά! Πότε σταματάς τη δουλειά; Δε θυμάμαι αν μας έχεις πει. Λογικά μόλις σταματήσεις και ξεκουραστείς θα είσαι και καλύτερα. 

Σταματω στις 9 Απρίλη! Κοντεύω σιγά σιγά! Μακάρι να μην είναι τίποτα ανησυχητικό !Εχετε καμια φορά πολύ πολύ μικρά πονάκια περιόδου ? Το εχω νιώσει αλλα στιγμιαία περνάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Σταματω στις 9 Απρίλη! Κοντεύω σιγά σιγά! Μακάρι να μην είναι τίποτα ανησυχητικό !Εχετε καμια φορά πολύ πολύ μικρά πονάκια περιόδου ? Το εχω νιώσει αλλα στιγμιαία περνάει!

Κοντεύεις ναι!! 

Εγώ και μικρά και μεγάλα πονάκια περιόδου κατά καιρούς ναι. Πριν από εβδομάδες είχα 2 μέρες έντονους πόνους και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Πέρασαν όμως και όλα καλά. Είναι φυσιολογικό. 

Μίλα με το γιατρό σου για ο, τι σε ανησυχεί. Αυτός ξέρει καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κοντεύεις ναι!! 

Εγώ και μικρά και μεγάλα πονάκια περιόδου κατά καιρούς ναι. Πριν από εβδομάδες είχα 2 μέρες έντονους πόνους και δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Πέρασαν όμως και όλα καλά. Είναι φυσιολογικό. 

Μίλα με το γιατρό σου για ο, τι σε ανησυχεί. Αυτός ξέρει καλύτερα. 

μου ειχε πει πως ειναι φυσιολογικα τα διαφορα μικρα πονακια αλλα οπως παντα ανησυχω! εννοειται αν οι συσπασεις συνεχιζουν και την επομενη εβδομαδα θα του τηλεφωνησω με αγχωνει πολυ και μου χαλα τη διαθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

μου ειχε πει πως ειναι φυσιολογικα τα διαφορα μικρα πονακια αλλα οπως παντα ανησυχω! εννοειται αν οι συσπασεις συνεχιζουν και την επομενη εβδομαδα θα του τηλεφωνησω με αγχωνει πολυ και μου χαλα τη διαθεση!

? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Εγώ σήμερα δεν ξύπνησα νωρίς!!!είχα καιρό να κοιμηθώ έτσι!Ίσως από την κούραση γιατι Εχθές ξύπνησα νωρίς και είχα πολλές δουλειές!!Αφού και το βράδυ για τουαλέτα μια φορά σηκώθηκα!!!

@marakineos Γιατί δεν παίρνεις μια άδεια να σταματήσεις λίγο νωρίτερα??Και εγώ έχω ψιλό πονάκια περιόδου κάποιες μέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Εγώ σήμερα δεν ξύπνησα νωρίς!!!είχα καιρό να κοιμηθώ έτσι!Ίσως από την κούραση γιατι Εχθές ξύπνησα νωρίς και είχα πολλές δουλειές!!Αφού και το βράδυ για τουαλέτα μια φορά σηκώθηκα!!!

@marakineos Γιατί δεν παίρνεις μια άδεια να σταματήσεις λίγο νωρίτερα??Και εγώ έχω ψιλό πονάκια περιόδου κάποιες μέρες...

Προσπαθώ να τελειώσω τις εκκρεμότητες να φύγω με το κεφάλι μου άδειο από τη δουλεια! Βέβαια εννοείται πως αν επιδεινωθεί η κατασταση η μου πει ο γιατρός θα σταματήσω! την απομενη εβδομαδα θα τον παρω τηλ αν συνεχιζω εστι η χειροτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Προσπαθώ να τελειώσω τις εκκρεμότητες να φύγω με το κεφάλι μου άδειο από τη δουλεια! Βέβαια εννοείται πως αν επιδεινωθεί η κατασταση η μου πει ο γιατρός θα σταματήσω! την απομενη εβδομαδα θα τον παρω τηλ αν συνεχιζω εστι η χειροτερα!

Ελπίζω να νιώσεις καλύτερα!κάποτε ήμουν και εγώ έτσι αλλά ευτυχώς μου πέρασε!Δεν άξιζε (στη δική μου δουλειά τουλάχιστον) να αγχώνομαι και να τρελαίνομαι και το κατάλαβα!εγώ παρόλο που τον τελευταίο μήνα ειμαι κάπως καλύτερα δεν γυρισα στη δουλειά....Δεν το μετανιώνω να σου πω την αλήθεια γιατί με τα ξενύχτια και τις αϋπνίες δεν θα άντεχα!Καλά για τους πόνους δεν το συζητώ νομίζω θα υπέφερε χειρότερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Ελπίζω να νιώσεις καλύτερα!κάποτε ήμουν και εγώ έτσι αλλά ευτυχώς μου πέρασε!Δεν άξιζε (στη δική μου δουλειά τουλάχιστον) να αγχώνομαι και να τρελαίνομαι και το κατάλαβα!εγώ παρόλο που τον τελευταίο μήνα ειμαι κάπως καλύτερα δεν γυρισα στη δουλειά....Δεν το μετανιώνω να σου πω την αλήθεια γιατί με τα ξενύχτια και τις αϋπνίες δεν θα άντεχα!Καλά για τους πόνους δεν το συζητώ νομίζω θα υπέφερε χειρότερα!!

καλα κανεις να εισαι ξεκουραστη! ασε δεν εχω λειψει σχεδον ποτε πολυ καιρο μονο στον γαμο κι αυτο για 2 εβδομαδες σχεδον οποτε καταλαβες εχω εθιστει κατα καποιον τροπο χαχα! Στην αρχη ειμαι σιγουρη θα μου κακοφανει αλλα θα συνηθισω θα βαρυνω κι αλλο οποτε νομιζω πως θα αναζητω και την ξεκουραση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

καλα κανεις να εισαι ξεκουραστη! ασε δεν εχω λειψει σχεδον ποτε πολυ καιρο μονο στον γαμο κι αυτο για 2 εβδομαδες σχεδον οποτε καταλαβες εχω εθιστει κατα καποιον τροπο χαχα! Στην αρχη ειμαι σιγουρη θα μου κακοφανει αλλα θα συνηθισω θα βαρυνω κι αλλο οποτε νομιζω πως θα αναζητω και την ξεκουραση!

Και εγώ πρώτη φορά λείπω και είμαι 10 χρόνια!!!κάποιες φορές μου έλειπε και έλεγα στον Άντρα μου, θα γίνω καλά και θα πάω αλλά καλύτερα που δεν πήγα!που να πήγαινα εδώ τώρα και δεν βγαίνω από το σπίτι χωρια σακούλα στην τσάντα!!!!οι ορμόνες μου κάνανε πάρτυ!δεν βαρέθηκα πολύ στο σπίτι...Τώρα αρχίζω και βαριέμαι!Επειδή είμαι καλά και δεν έχω τι να κάνω!Αλλά τώρα πρέπει να τρέξω για τα χαρτιά γιατί σταματώ έτσι και αλλιώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Και εγώ πρώτη φορά λείπω και είμαι 10 χρόνια!!!κάποιες φορές μου έλειπε και έλεγα στον Άντρα μου, θα γίνω καλά και θα πάω αλλά καλύτερα που δεν πήγα!που να πήγαινα εδώ τώρα και δεν βγαίνω από το σπίτι χωρια σακούλα στην τσάντα!!!!οι ορμόνες μου κάνανε πάρτυ!δεν βαρέθηκα πολύ στο σπίτι...Τώρα αρχίζω και βαριέμαι!Επειδή είμαι καλά και δεν έχω τι να κάνω!Αλλά τώρα πρέπει να τρέξω για τα χαρτιά γιατί σταματώ έτσι και αλλιώς!

αντε ωραια σταματας και επισημα!! παιρνουμε τον δρομο μας μια μια! να μαστε ολες καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Όταν λέτε συσπάσεις τι εννοείτε?Μην με πείτε χαζή αλλά δεν ξέρω αν έχω πάθει καμία

Μια απ τα ιδια! Διαβαζω που λενε τα κοριτσια για συσπασεις κι αναρωτιεμαι αν μου εχει συμβει και δεν εχω παρει χαμπαρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

 

 

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Όταν λέτε συσπάσεις τι εννοείτε?Μην με πείτε χαζή αλλά δεν ξέρω αν έχω πάθει καμία

Καλημέρα!! ειναι το πέτρωα της κοιλιας για λιγο με πονο η χωρις! Δηλαδή γινεται για λιγο ολη η κοιλια η καποιο σημειο σκληρο και μετα απο λιγο χαλαρωνει παλι! Καταλαβαινεις πως δεν ειναι το μωρο εχει διαφορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki & @Sofi90 Και εγώ δεν ήμουν σίγουρη εαν έχω νιώσει αλλά πριν μέρες είχα νιώσει κάτι σαν κραμπα στην κοιλιά με πόνο και μετά πέρασε....υπέθεσα πως αυτό είναι αλλά δεν ξέρω και σίγουρα.. τα κοριτσια μου είπαν πως είναι πιθανό να ήταν αλλά δεν το έχω ξανα νιώσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Σας διαβάζω από το κρεβάτι πια. Δυστυχώς εκεί που ήμουν χαλαρή και χαρούμενη καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, έχει πέσει η ψυχολογία μου. Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν έχουμε τίποτα έτοιμο. Έχει σκάσει κάτι και στη δουλειά του άντρα μου και λείπει πολλές ώρες, οπότε δεν μπορεί να τα κάνει όλα μόνος του. Εννοείται πιο πολύ ανησυχώ για το πότε θα έρθει ο μπέμπης, ελπίζω να κρατήσει 2 βδομαδούλες ακόμα να μπούμε 37η. Το νιώθω πλέον κι εγώ ότι έχει κατέβει χαμηλά και επίσης παρατήρησα ότι μου έχουν περάσει τελείως οι καούρες και η δύσπνοια. Σήμερα σκέφτομαι τι να σημαίνει και πού οφείλεται το ότι κατέβηκε χαμηλά τόσο νωρίς... Έχει πάει κάτι στραβά ή απλά είναι ανυπόμονος; Συσπάσεις δεν έχω καταλάβει καθόλου. Θα μιλήσω και με τη γιατρό μου εννοείται από Δευτέρα. Εν τω μεταξύ όλο αυτό μου έχει βγει σε νεύρα κυρίως με αποτέλεσμα να εκνευρίζομαι και να τσακώνομαι με όλο τον κόσμο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...