Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Valfrag μου μια χαρά λίγο υπομονή ακόμα!όντως σαν το σπίτι σου δεν έχει!!!!!

Εγώ πιστεύω πως δεν θα είσαι η πρώτη παντως!!!οπως και να χει σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε τα νέα σου την Τρίτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

@Valfrag μου μια χαρά λίγο υπομονή ακόμα!όντως σαν το σπίτι σου δεν έχει!!!!!

Εγώ πιστεύω πως δεν θα είσαι η πρώτη παντως!!!οπως και να χει σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε τα νέα σου την Τρίτη!

Ευχαριστωωω!!! Να ειστε καλα βρε κοριτσια!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 κι εγω μια απ τα ιδια. Στα μπουτια εχω ραγαδες εδω και χρονια. Στην κοιλια ως τωρα τιποτα. Να προσεχουμε λιγο και στο ξεφουσκωμα της κοιλιας μετα τη γεννα. Να μην ξεχασουμε δλδ να ενυδατωνουμε και τοτε.

@valfrag κι εγω εχω ενα προαισθημα οτι το μωρακι σου δε θα βγει τοσο νωρις οσο νομιζεις αλλα θα προχωρησει κι αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

@stasa199 κι εγω μια απ τα ιδια. Στα μπουτια εχω ραγαδες εδω και χρονια. Στην κοιλια ως τωρα τιποτα. Να προσεχουμε λιγο και στο ξεφουσκωμα της κοιλιας μετα τη γεννα. Να μην ξεχασουμε δλδ να ενυδατωνουμε και τοτε.

@valfrag κι εγω εχω ενα προαισθημα οτι το μωρακι σου δε θα βγει τοσο νωρις οσο νομιζεις αλλα θα προχωρησει κι αλλο

Μακαρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@stasa199 κι εγω μια απ τα ιδια. Στα μπουτια εχω ραγαδες εδω και χρονια. Στην κοιλια ως τωρα τιποτα. Να προσεχουμε λιγο και στο ξεφουσκωμα της κοιλιας μετα τη γεννα. Να μην ξεχασουμε δλδ να ενυδατωνουμε και τοτε.

@valfrag κι εγω εχω ενα προαισθημα οτι το μωρακι σου δε θα βγει τοσο νωρις οσο νομιζεις αλλα θα προχωρησει κι αλλο

Ναι έχεις δίκιο για μετά αλλά δεν ξέρω αν θα το θυμόμαστε!!!!!Θα μας αφήνουν τα μικρακια μας???χαχααχαχαα εγώ σκέφτομαι τώρα και δεν βάζω καλά καλά θα βάζω μετά????χαχαχαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ειμαι απο τη προηγουμενη Παρασκευη και σιγουρα θα ειμαι μεχρι τη Δευτερα συν 3 μερες στο μαιευτηριο που ημουν και τα εχω δει ολα...πιο πολυ με ενοχλει που δε μ αφηνει ουτε τουαλετα...και μετα οτι πιανομαι απιστευτα..!!ανυπομονω για τη Τριτη να μ αφησει να σηκωνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Είχα να μπω από χθές και έχετε γράψει πάρα πολλά!!! Είμαστε δραστήριο γκρουπ!!!

@Valfrag μου κι εγώ πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά και θα μείνει καιρό το μωράκι σου στην κοιλίτσα!!! Εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι ημέρες μέχρι την Τρίτη και να έχεις καλά νέα!!!

Λαδακι εγώ βάζω το bio-oil και ειμαι αρκετά ευχαριστημένη. Άοσμο, όχι λιπαρό και δεν έχω δει καμία ραγαδα.  Το μόνο που κοστίζει λίγο παραπάνω... Πιστεύω βέβαια ότι έχει να κάνει και με το δέρμα της κάθε γυναίκας. Όσο για το αν θα το έχουμε στο νου μας για μετά, θα δείξει. Μου φαίνεται κάπως δύσκολο όμως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

@Sofi90 ειμαι απο τη προηγουμενη Παρασκευη και σιγουρα θα ειμαι μεχρι τη Δευτερα συν 3 μερες στο μαιευτηριο που ημουν και τα εχω δει ολα...πιο πολυ με ενοχλει που δε μ αφηνει ουτε τουαλετα...και μετα οτι πιανομαι απιστευτα..!!ανυπομονω για τη Τριτη να μ αφησει να σηκωνομαι

σοβαρα ουτε τουαλετα; τι κανεις με το θεμα της τουαλετας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο εγώ έβγαλα ραγαδες;;; Εδώ κι ένα μήνα χαμηλά, κόκκινες αλλά μικρές. Έβαζα από τρίτο μήνα την φρεζιντερμ, ούτε εμένα μου άρεσε πολύ, και μετά το λαδακι της bio oil που το συνεχίζω. Φταίει η ποιότητα, ελαστικότητα του δέρματος. Εγώ με κυτταρίτιδα κ ραγαδες έχω πολύ καλές σχέσεις δυστυχώς. Επίσης τελευταία φαγουριζεται πολύ η περιοχή της κοιλιάς κ γύρω από τον αφαλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Μόνο εγώ έβγαλα ραγαδες;;; Εδώ κι ένα μήνα χαμηλά, κόκκινες αλλά μικρές. Έβαζα από τρίτο μήνα την φρεζιντερμ, ούτε εμένα μου άρεσε πολύ, και μετά το λαδακι της bio oil που το συνεχίζω. Φταίει η ποιότητα, ελαστικότητα του δέρματος. Εγώ με κυτταρίτιδα κ ραγαδες έχω πολύ καλές σχέσεις δυστυχώς. Επίσης τελευταία φαγουριζεται πολύ η περιοχή της κοιλιάς κ γύρω από τον αφαλό

Πιστεύω πως έχει να κάνει και με την ελαστικότητα του δέρματος και την προδιάθεση για ραγαδες. Φαγούρα έχω κι εγώ κάποιες φορές στην κοιλιά. Τώρα αρχίζουν και τεντώνουν. Πόσο να αντέξουν κι αυτές;;;?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σημερα η μέρα ξεκίνησε με πολύ ευχάριστα νέα! Έδωσαν άδεια στον αντρα μου να δουλέψει ένα μήνα από το γραφείο της Αθήνας και συν την άδεια πατρότητας θα ειμαστε Ελλάδα για τρεις μήνες! Και δωρο μια εβδομάδα μόλις γεννήσω! Μέχρι και ο μπόμπιρας από την χαρά του έκανε κάτι τούμπες μέσα στην κοιλιά μου και κλωτσούσε τόσο δυνατά λες και ήθελε να βγει έξω!!

Ραγαδες και εγώ προς το παρόν δεν έχω κάνει. Βάζω το λάδι της bio oil και στην μεση και στους γλουτούς και από πάνω την κρέμα της cerave. Είναι απίστευτα ενυδατική και με τόση ξηρότητα λόγο εγκυμοσύνης το δέρμα μου την απορροφά αμέσως. Για την κυτταρίτιδα δεν μπορώ να πω το ίδιο, έχει αυξηθεί δραματικα... Επίσης όταν ξεφουσκωσουμε τότε δεν εμφανίζονται οι ραγάδες;

@Valfrag Η γιατρός μου είχε πει ότι το μωρό από 35-36η εβδομάδα παίρνει μόνο βάρος έχουν ολοκληρωθεί όλα του τα όργανα και ο εγκέφαλος του!Κανε λίγο υπομονη μέχρι την Τρίτη και σίγουρα θα όλα πάνε πολύ καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια ! 

@Γιαβρόγλου μπράβο πολύ ωραία τα νέα σου καταλαβαίνω τη χαρά σου ! 

@Valfrag μου υπομονή. Πιστεύω τα νέα την Τρίτη θα είναι πολύ καλά κ θα ανακουφιστεις. Κ εγώ πιστεύω πως το μωρό σου θα μείνει αρκετά στην κοιλίτσα σου .

Ραγαδες κ εγώ ακόμη δεν έχω βάζω ένα λαδακι με ελαφρύ άρωμα βανίλια ς. Βέβαια νομίζω πως μετά σχηματίζονται οπότε θα δείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini ενώ ραγάδες δεν έχω κάνει, η κυτταρίτιδα μου έχει τρελαθεί!! Πριν από την εγκυμοσύνη είχα μόνο αν πίεζα αρκετά συγκεκριμένα σημεία στα μπούτια μου. Από τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης η κυτταρίτιδα έχει πεταχτεί έξω λες και χρόνια κρυβόταν η άτιμη!!! Ουφου!!! Ειδικά μπούτια και ποπός.... Δεν πιστεύω αυτό που βλέπω. 

@Γιαβρόγλου φαντάζομαι τη χαρά σας!!!! Μπράβο!!! Θα το χαρείτε το μωράκι σας στην πατρίδα. Με το καλό να έρθετε! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα είχαμε γιατρό. Ο μπέμπης φαίνεται να έχει μεγαλώσει αρκετά και έχει κάνει και μαγουλακια!!! Χαχαχα!!! Είδαμε και το αμνιακό, μετρήσαμε και τον τράχηλο και μου λέει η γιατρός ότι όπως το βλέπει έχω σίγουρα 2-3 εβδομάδες ακόμα, αρκεί να κάνω όσα είχαμε πει. 

Για το θέμα της κυτταρίτιδας και εγώ έχω κάνει αρκετή, ενώ πριν είχα λίγο. Κάνουμε και κατακράτηση υγρών τώρα με την εγκυμοσύνη, οπότε μου φαίνεται λογικό. Μην σας απασχολεί κορίτσια. Να γεννήσουμε τα μωράκια μας με το καλό και υγιή και μετά ότι μας ενοχλεί και διορθώνεται, το φτιάχνουμε!!! 

@Γιαβρόγλου πολύ ωραία νέα!!! Μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάζω για τους πονους μας και γελάω...λοιπόν δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά μόλις γεννήσουμε θα έχουμε πόνους από το συνεχές κουβαλημα μωρών από τη συγκοιμηση που ίσως κάποιες κανουν λόγω θηλασμού (διότι από ένα σημείο κ μετά δεν αντέχεις να σηκώνεσαι να θηλάσεις άρα παίρνεις το μωρό στο κρεββάτι κι εσύ δεν κουνιέσαι από τη θέση σου ) και άλλα τέτοια...θα αντέξουμε όμως μην ανησυχείτε...σχετικά με την κύστη λίγες μέρες μετά τον τοκετό θα πηγαίνετε τουαλέτα και δεν θα πιστεύετε πόσο υγρό χωρούσε εκεί μέσα...θα επανέλθει η κύστη σας και θα πείτε αλληλούια... Ραγιάδες στην πρώτη εγκυμοσύνη με 35 κιλά που πήρα και κοιλιά φαντάζεστε σε τι μέγεθος δεν εκανα ούτε μια...μόλις γέννησα μέχρι να γυρίσω σπίτι έχασα 10 κιλά...εκεί πέταξα 2-3 στην κοιλιά αλλά έβαζα συστηματικά κρέμες κ λάδια και έφυγαν ...αν τις προλάβετε όσο είναι αρχη φεύγουν...αλλά προσοχή στο.μετα...γιατι τα κιλά μπαίνουν σταδιακά αλλά κάποια θα φύγουν απότομα κι εκεί μπορεί να κάνουμε... @Για παιχνίδιίδιπαχν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Γιαβρόγλου πολύ ωραία μια χαρά θα κάτσετε με το μωράκι σας!!!!

@Madi85 μια χαρά ο μπεμπουλης!!!Όλα καλά θα πάνε!Θα αρχίσουμε σε κανένα μήνα όλες να έχουμε άγχος μήπως γενναμε νομίζω!!!

@dimitra2222 μας περιμένει και άλλος πόνος Ε???δεν είναι μόνο αυτά???χαχαχαχα δε πειράζει χαλάλι να πάνε όλα καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

 

@Madi85 μια χαρά ο μπεμπουλης!!!Όλα καλά θα πάνε!Θα αρχίσουμε σε κανένα μήνα όλες να έχουμε άγχος μήπως γενναμε νομίζω!!!

Πιανω αυτο που ειπες για να σχολιασω οτι οντως ετσι μας κοβω σε ενα μηνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Πιανω αυτο που ειπες για να σχολιασω οτι οντως ετσι μας κοβω σε ενα μηνα. 

Εγώ προσπαθώ να μη το σκέφτομαι!Θα γίνει έτσι ξαφνικά λέω!!έρχεται η μαμα μου τη  Κυριακή για να με βοηθήσει και με τις ετοιμασιες-δουλειες!Αλλά όσο πλησιάζει ο καιρός έτσι και γεννήσει καμία κοπέλα νομίζω θα μας πάρουν τα ζουμιά και θα αγωνιούμε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 καλημέρα!! Τι καλά που όλο καλά νέα έχουμε!!!! Μια χαρά το μωράκι σου! Με το καλό! 

@dimitra2222 έχεις δίκιο. Οι ραγάδες παρουσιάζονται είτε από απότομη αύξηση βάρους είτε από απότομη μείωση. Οπότε να προσέξουμε όλες!!

Όσον αφορά τους πόνους που μας περιμένουν ακόμα..... γελάω!!! Χαίρομαι που μας ενημερώνεις για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως, όπως έγινε με την εγκυμοσύνη στη δική μου περίπτωση. Κανείς δε μου είχε πει όλα αυτά που περνάμε. Αν τα ήξερα, με χαρά θα τα περνούσα. Απλά θα ήμουν πιο υποψιασμένη. Δεν πειράζει, χαλάλι!!! Τα μωράκια μας τα αξίζουν και με το παραπάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πράγματι μόλις μπει ο Απρίλιος μια μια θα μπαίνει στον μήνα της! Έχετε αρχίσει να ετοιμάζετε τις τσάντες για το μαιευτήριο;

@Madi85 Τι ωραία που ειδες το μωράκι σου και μεγαλώνει μια χαρά! Με το καλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Γιαβρόγλου είπε:

Πράγματι μόλις μπει ο Απρίλιος μια μια θα μπαίνει στον μήνα της! Έχετε αρχίσει να ετοιμάζετε τις τσάντες για το μαιευτήριο;

Εγώ όχι ακόμα. 31/03 μπαίνω στο μήνα μου αλλά δεν ανησυχώ καθόλου για τη βαλίτσα. Είχαμε πει με τον άντρα μου να τη φτιάξουμε αυτό το τριήμερο αλλά δε μας βλέπω. 

Κορίτσια, αν υπάρχει ένα πράγμα μετά το σίδερο που δεν μπορώ να κάνω, και φτάνω στο αμήν, είναι το να φτιάξω βαλίτσα. Βαριέμαι τοοοοοσο πολύ!! Ακόμα και γι' αυτή τη βαλίτσα, που είναι τελείως διαφορετική από όλες τις άλλες, με βλέπω να τη φτιάχνω με το που ξεκινήσουν οι πόνοι. Χαχα! Ελπίζω να με πιέσει λίγο ο άντρας μου να την έχουμε έτοιμη πιο νωρίς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Madi85 καλημέρα!! Τι καλά που όλο καλά νέα έχουμε!!!! Μια χαρά το μωράκι σου! Με το καλό! 

@dimitra2222 έχεις δίκιο. Οι ραγάδες παρουσιάζονται είτε από απότομη αύξηση βάρους είτε από απότομη μείωση. Οπότε να προσέξουμε όλες!!

Όσον αφορά τους πόνους που μας περιμένουν ακόμα..... γελάω!!! Χαίρομαι που μας ενημερώνεις για να μη βρεθούμε προ εκπλήξεως, όπως έγινε με την εγκυμοσύνη στη δική μου περίπτωση. Κανείς δε μου είχε πει όλα αυτά που περνάμε. Αν τα ήξερα, με χαρά θα τα περνούσα. Απλά θα ήμουν πιο υποψιασμένη. Δεν πειράζει, χαλάλι!!! Τα μωράκια μας τα αξίζουν και με το παραπάνω. 

Δηλαδή είναι μύθος η επισκληρίδειος; Η μητέρα που πρόσεχα τα παιδιά της μου είπε ότι τα γέννησε σχεδόν κοιμισμένη. Επισης η γιατρός μου είπε ότι σαν κλινική δεν φέρνουν σε πέρας γέννες χωρίς επισκληρίδειο εκτως εάν υπάρχει σοβαρό θέμα υγείας. Να πω την αληθεια είμαι πολύ φοβητσιάρα αλλά μετά σκεφτομαι ότι το σώμα μας ειναι σχεδιασμένο για να φέρνει μια καινούργια ζωή στον κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Γιαβρόγλου είπε:

Δηλαδή είναι μύθος η επισκληρίδειος; Η μητέρα που πρόσεχα τα παιδιά της μου είπε ότι τα γέννησε σχεδόν κοιμισμένη. Επισης η γιατρός μου είπε ότι σαν κλινική δεν φέρνουν σε πέρας γέννες χωρίς επισκληρίδειο εκτως εάν υπάρχει σοβαρό θέμα υγείας. Να πω την αληθεια είμαι πολύ φοβητσιάρα αλλά μετά σκεφτομαι ότι το σώμα μας ειναι σχεδιασμένο για να φέρνει μια καινούργια ζωή στον κόσμο!

Κάτσε, κάπου μπερδευτήκαμε. Εγώ μίλησα για τους πόνους της εγκυμοσύνης και όχι του τοκετού. Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, οπότε δεν τα ξέρω ακόμα αυτά τα στάδια. 

Τώρα, όσον αφορά την επισκληριδιο, στα σεμινάρια ανώδυνου τοκετού που κάναμε μάθαμε πολλά! Ένα από αυτά είναι ότι η επισκληριδιος δε βοηθάει την εξέλιξη του φυσιολογικού τοκετού γιατί η γυναίκα πια δε νιώθει και δεν ξέρει ούτε πότε, ούτε πόσο ούτε πως να σπρώξει. Δλδ μπορεί να γεννηθεί το μωράκι της χωρίς καισαρική, με επισκληριδιο αλλά αυτό δεν είναι και ακριβώς φυσιολογικός τοκετός. Σταματάς από φόβο, από μόνη σου μια θαυμάσια, πλην επίπονη αλλά φυσιολογικη, διαδικασία που οι γυναίκες είμαστε φτιαγμένες να ζήσουμε. Αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα που θα σου εξηγήσει ο γιατρός σου, δεν έχεις λόγο να κάνεις επισκληριδιο. Και μην ξεχνάς ότι και αυτή μπορεί να έχει επιπλοκές. Σου κάνουν μια ένεση με αναισθητικό σε κομβικό σημείο του σώματός σου για να μη νιώθεις τπτ από τη μέση και κάτω. Χμμμμ.... Οι σκέψεις και οι αποφάσεις είναι δικές μας. Απλά καλό είναι πριν αποφασίσουμε κάτι που επηρέαζει την υγεία μας και του μωρού μας να ενημερωθούμε λίγο παραπάνω. Ας ρωτήσουμε όλες τους γιατρούς μας. Ας παρακολουθήσουμε στο διαδίκτυο σεμινάρια αν δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε ζωντανά. Το YouTube είναι γεμάτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...