Μετάβαση σε περιεχόμενο

Β αιμολυτικος στρεπτοκοκκος


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια είμαι στην 36η εβδομάδα κύησης και δυστυχώς στην εξέταση για β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο βγήκα θετική. Ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ κι ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού θα μου χορηγείται ενδοφλέβια αντιβίωση και όλα θα πάνε καλά, αλλά δυστυχώς ο γιατρός μου πάντα προσπαθεί να είναι καθυσηχαστικός έτσι κι αλλιώς γιατί με ξέρει... Εγώ διάβασα διάφορα άσχημα.. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν κάποια κοπέλα είχε βρεθεί θετική και γέννησε με φυσιολογικό τοκετό και όλα πήγαν καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babybaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι στην 36η εβδομάδα κύησης και δυστυχώς στην εξέταση για β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο βγήκα θετική. Ο γιατρός είπε να μην ανησυχώ κι ότι κατά τη διάρκεια του τοκετού θα μου χορηγείται ενδοφλέβια αντιβίωση και όλα θα πάνε καλά, αλλά δυστυχώς ο γιατρός μου πάντα προσπαθεί να είναι καθυσηχαστικός έτσι κι αλλιώς γιατί με ξέρει... Εγώ διάβασα διάφορα άσχημα.. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν κάποια κοπέλα είχε βρεθεί θετική και γέννησε με φυσιολογικό τοκετό και όλα πήγαν καλά...

Καλησπέρα κοριτσι μου, δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλα πιστεύω οτι αν ηταν κατι πολυ σοβαρό, είσαι πλέον σε εβδομάδα που θα μπορούσε να σου βγάλει το μωράκι σου ο γιατρος με πρόκληση ή καισαρική.. για να μην το έκανε σημαίνει οτι δεν ειναι κατι σοβαρό ή δεν εχει επηρεάσει το μωράκι σου.. σκέψου αυτο μόνο και ηρεμισε.. πραγματικά δεν έτυχε να το ακούσω για να σου πω περισσότερα αλλα εφόσον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και εκείνος λεει οτι έτσι γίνεται, δεν υπάρχει λόγος στεναχωριας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρό τώρα είναι υγιές, κινδυνεύει μέσω του φυσιολογικού τοκετού, περνώντας από το γεννητικό κανάλι. Ελπίζω ωστόσο όλα να είναι όπως τα λέει ο γιατρός και να μη συμβεί κάτι. Απλώς είναι αλλιώς να μου πει κι αλλη κοπελα οτι ολα πηγαν στο τελος καλα με φυσιολογικο τοκετο ενω περασε το ιδιο/..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε η ωρα να χαλαρωσεις νομιζω!! Αιντε!! Πρεπει να εισαι ετοιμη για τη μεγαλη μερα!!

Αυτα ειναι πολυ συνηθισμενα! Δεν ειχα εγω-ειχε ομως μια φιλη μου κ ολα καλα!! Εγω ειχα ουρεοπλασμα κ παλι ολα καλα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με μια προχειρη ερευνα που εκανα μολις ειδα οτι ειναι πολυ σημαντικο τουλαχιστον 4 ωρες πριν τον τοκετο να παρεις ενδοφλεβια αντιβιωση.

Ριχνει πολυ το ρισκο!

Επισης διαβασα οτι δε πρεπει να σου σπασει ο γιατρος τα νερα αν καταλαβα καλα...

Εγραφε οτι η καισαρικη μειωνει το ρισκο γενικα.

Δεν εχω πειρα αλλα θα ρωτησω το πρωι και θα σου πω αν αυτα πανε γενικα καλα! Αν ξεχαστω στειλε προσωπικο μηνυμα!

Καλη τυχη να ευχηθω υγεια και εναν πονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...