Μετάβαση σε περιεχόμενο

μήπως κάνω κατι λάθος?


Recommended Posts

βρε κοριτσια,

εχω πολυ καιρο να γραψω στο φορουμ αλλα πραγματικα εχω ελαχιστο χρονο .,..εχω δυο μωρα, το μεγαλο 17 μηνων και ο μικρος 3 μηνων.

γραφω αυτο το θε,α δεν ξερω και εγω γιατι...ισως για να πω καπου και εγω τον πονο μου...

Η μεγαλη μου η Θεοδωρα ειναι πανω στις τρελες της!!!Ειλικρινα ειμαι ολη μερα μαζι της, παιζουμε, γελαμε αλλα οπως καταλαβαινεται υπαρχουν ακι δουλειες που πρεπει να κανω στο σπιτι και δυστυχως δεν εχω απο πουθενα βοηθεια.Μαγειρεμα,πλυσιμο,καθαρισμα και φροντιδα των παιδιων ειναι ολα πανω μου...

δεν ξερω αν ακουγεται τρελο αλλα τελευταια εχω πολλα νευρα με την Θεοδωρα.αναρωτιεμαι αν ειμαι καλη μανα επειδη δεν εχω χρονο συνεχως να παιζω...ειναι και ομικρος που θελει την φροντιδα του...οποτε καμια φορα τα νευρα μου με κανω χαλια ψυχολογικα...ειναι η ηλικια τετοια που θελει την αποκλειστικη προσοχη μου, το ξερω τ, το περιμενα αλλα μου φαινεται εχει παραγινει το θεμα αυτο...μπανιο μαζι μου ειναι ,μεχρι και στην τπυαλετα μαζι μου διοτι αν μεινει εξω κλαιει και σπαραζει...να βγω απο το σπιτι δεν γινεται-μονο στ;α κρυφα διοτι αν με καταλαβαει οτι φευγω παθαινει πανικο...κλαιει - χτυπιεται - φωναζει...

κοριτσια μου , δεν αντεχω ...εχω σχεδον παρει την αποφαση να την στειλω παιδικο απο Μαρτιο και λεω απο τοτε διοτι 14 Φλεβαρη θα βαφτισουμε τον μπεμπη μας και δεν θελω να εχω τρεχαματα με τις ιωσης που τρεχουν...

ειλικρινα επαναλαμβανω νιωθω πολυ ασχημα που παραδεχομαι οτι το παιδι μου με κουραζει και στεναχωριεμαι περισσοτερο γιάυτο.Θελω να παει παιδικο για να βρισκει και αλλα ενδιαφεροντα...και να περναει καλα και αυτη....

θα με ενδιεφερε παρα πολυ ενα σχολιο απο οσες το επιθυμειται και την αποψη σας..το εχετε νιωσει ποτε αυτο?μηπως ειμαι τρελη?ανικανη?τι στο καλο γινεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς έτσι και ο γιος μου 3 ετών δεν με άφηνε να πάω πουθενά μόνη μου, τα ρούχα έπλωνα θα ερχόταν και αυτός για να μου δίνει ένα ένα τα ρούχα, στην τουαλέτα ερχόταν, στην κουζίνα, ερχόταν και όπως λες και εσύ για να ελέγξω αν έχουμε ταχυδρομείο έφευγα στα κρυφά, έλεγχα το κουτί στα γρήγορα και ανέβαινα πάνω!! ουφ με την ψυχή στο στόμα που λένε!!! Και όλα αυτά όταν ήμουν έγκυος, έτσι 2 μήνες πριν γεννήσω τον στείλαμε στον παιδικό σταθμό για να βρει και άλλα παιδάκια αλλά να ηρεμήσω και εγώ!!

Βέβαια η δική σου είναι μικρή ακόμη 17 μηνών μόνο, αλλά μάλλον δεν έχεις και άλλη λύση. Ίσως και η αντίδρασή της να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είναι το επίκεντρο της προσοχή σου πια αλλά υπάρχει και άλλο παιδάκι που χρειάζεται περισσότερη προσοχή! Και ίσως τώρα που θα την στείλεται στον π.σ να νομίζει ότι την διώχνεται από το σπίτι για να ασχολείστε μόνο με το καινούργιο μωράκι και ότι δεν την αγαπάτε καθόλου αυτή!!:( Θέλει πολύ προσοχή και διπλωματία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη στεναχωριέσαι καθόλου είναι απόλυτα φυσικό. Κακά τα ψέματα τα παιδιά είναι πολύ απαιτητικά σε ενέργεια, όταν εμείς τα παίζουμε αυτά ντούρασελ συνεχίζουν. Ο δικός μου τώρα μεγάλωσε και είναι πιο αυτόνομος αλλά σε μικρότερες ηλικίες μ'έφτανε κι εμένα στα όρια μου(και ήταν και 1 μόνο και με βοήθεια από μαμά). Επίσης μη σε στεναχωρεί το ότι κάνεις και άλλες δουλειές πέρα από το παιχνίδι με την κόρη σου, αλλιώς πως θα αυτονομηθεί? Έχετε δοκιμάσει να κάνετε μαζί κάποιες δουλίτσες?

Πάντως είναι πολύ σημαντικό ν'απενοχοποιηθείς και για σένα και για το παιδί σου, γιατί όπως θα έχεις συνειδητοποιήσει αντιλαμβάνεται τα πάντα πριν καλά καλά κι από σένα. Αυτό σου το λέω γιατί ο παιδικός δεν είναι απλή μετάβαση. Και τότε θα σου κάνει σκηνικά κι αν δεν είσαι σίγουρη πως αυτό είναι το καλύτερο και για τις 2 σας θα νιώθεις 100πλάσιες ενοχές και θα δυσκολέψεις και το παιδί σου στο να αποδεχθεί εύκολα την καινούρια του ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fhatzi έγραψε:

Έχετε δοκιμάσει να κάνετε μαζί κάποιες δουλίτσες?

Πάντως είναι πολύ σημαντικό ν'απενοχοποιηθείς και για σένα και για το παιδί σου, γιατί όπως θα έχεις συνειδητοποιήσει αντιλαμβάνεται τα πάντα πριν καλά καλά κρι από σένα. Αυτό σου το λέω γιατί ο παιδικός δεν είναι απλή μετάβαση. Και τότε θα σου κάνει σκηνικά κι αν δεν είσαι σίγουρη πως αυτό είναι το καλύτερο και για τις 2 σας θα νιώθεις 100πλάσιες ενοχές και θα δυσκολέψεις και το παιδί σου στο να αποδεχθεί εύκολα την καινούρια του ζωή.

εννοειται πως ολες τις δουλειες τις κανουμε μαζι...εγω σκουπιζω και αυτη πανω στην σκουπα εννοειται αυτο...οταν μαγειτευω καθεται και δοκιμαζει τι εχω φτιαξει ...

οσο για τις ενοχες που λες σιγουρα θα νιωθω ασχημα που θα πηγαινει παιδικο ενω εγω ακομα δεν δουλευω αλλα πιστευω οτι ειναι ευκολη στην προσαρμογη καιδεν θα μου κανει διαφορα...εχω ακουσει καιεγω πολλα οτι κανουν τα μικρα...θελει διπλωματια...λογω και του μπεμπη...ελπιζω να μην θεωρησει οτι την διωχνω για να ασχοληθω περισσοτερο με το αλλο παιδακι...ως τωρα τα πανε περιφημα οι δυο τους..τον χαϊδευει,του μιλαει οπως αυτη καταλαβαινει...και γενικα τον προσεχει...

τι να πω....

πρεπει και εγω να βρω λιγο χρονο για μενα...σαφως, δεν την διωχνω γιάυτο αλλα κυριως για περναει καλα καπου με πολλα ενδιαφεροντα...που στο σπιτι μαζι μου δεν τα εχει...

τι να πω βρε κοριτσια...δεν ξερω...να πω πως ειμαι και ασχετη με τα παιδια να ελεγα...δασκαλα ειμαι σε δημοτικο αλλα με τετοια ηλικια δεν ειχα ποτε συναναστρωφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς ήμουνα εγώ με τη μαμά μου! Μην τολμούσε να φύγει..χαμός!(όχι οτι έφευγε και ποτέ, μόνο όταν ήταν απόλυτη ανάγκη). Τότε βρε τι ο πατέρας μου προσπαθούσε να με ηρεμίσει, τι η γιαγιά μου, μέχρι να γυρίσει λύσσαγα στο κλάμα!Μέχρι που πήγα σχολείο. Και στο σχολείο δυσκόλευτηκε πολύ,δεν ήθελα να πάω, ήθελα να φύγω, νεύρα, φωνές, κλάμα, κακό, αλλά σιγά σιγά συνήθισα. Θα την ξεκολλήσει ο παιδικός πιστεύω αλλά μάλλον θα ζοριστείτε λίγο στην αρχή. Καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exei to legomeno anxos tou apoxorismou.epeidh den eimai akoma mama gia na sou dosw simboules psakse sto internet gia na deis pos tha to antimetopiseis.einai mia fash pou pernane kserw kai prepei na ta entharineis na katalaboun oti den tha figeis gia panta apo konta tous.den kserw ti alo na pw akousta to exw (akoma).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...