Μετάβαση σε περιεχόμενο

L - Καρνιτίνη για σπέρμα;


Recommended Posts

Κοριτσάκια καλημέρα,

μετά από πολύ ψάξιμο ένας γυναικολόγος μου είπε ότι το καλύτερο συμπλήρωμα διατροφής για τον άντρα είναι σκευάσματα L - καρνιτίνης. Είναι κάτι σαν το Tonotil απ ότι κατάλαβα , τονώνει τον οργανισμό κ το σπέρμα , ειδικά την κινητικότητά του!!!

Εμείς το ξεκινήσαμε χτες και ελπίζω να έχει αποτέλεσμα!!!;)

Έχει καμία κοπέλα ανάλογη εμπειρία; Περιμένω μ αγωνία τις ιστορίες σας!!!

& κοριτσάκια μου θέλω πολύ θετική ενέργεια αυτό το μήνα, είναι μάλλον η τελευταία φορά που παίρνω αυτά τα clomiphene.. και μετά...στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα......!!!!!!!!:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JULIE μου καλημερα.. πραγματι λεγεται οτι η καρνιτινη βοηθαει το σπερμα, ειδικα σε περιπτωσεις ολιγοανθοσπερμίας η τερατοσπερμίας..επειδη και ο δικος μου ειχε κανει ενα σπερμοδιαγραμμα το καλοκαιρι που δεν ηταν και τοσο καλο, ο γιατρος μου μου το ειχε αναφερει ως πιθανη βοηθεια..παρ ολα αυτα αυτο που μου τονισε ιδιαιτερα ηταν το κοψιμο του τσιγαρου ( παναθεμα το), καλη διατροφη και οχι στενα εσωρουχα...καμια φορα ομως και τα προβληματα στο σπερμα ειναι περιστασιακα και ανατασσονται απο μονα τους γιατι ολοι οι αντρες καποια στιγμη δεν παραγουν καλα σπερματοζωαρια...εμεις θα το επαναλαμβαναμε λοιπον μετα απο τρεις μηνες αλλα τελικα δεν χρειαστηκε γιατι στο μεταξυ εμεινα εγκυος..!! ( θαυμα η οχι συνεβη) προσπαθουσα να του μαγειρευω σωστα και καθε μερα του εστυβα μια πορτοκαλαδα με λιγο βασιλικο πολτο μεσα ( δεν του το ελεγα χιχι γιατι προσπαθουσε να πινει παλιοτερα και τον πικριζε λεει πολυ) και ειχε ελλατωσει και κατα πολυ το τσιγαρο, τον καπνο βασικα που κανει...δεν ξερω κατα ποσο οντως επαιξαν ρολο αυτα η ηταν και τυχαιο παντως σε μας ηρθε το πολυποθητο μετα απο εννια μηνες προσμονης.. σου ευχομαι τα καλυτερα και τον αλλο μηνα να μας ανακοινωσεις την εγκυμοσυνη σου...!!

να σαι καλα

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marga μου να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια!!! Για τον βασιλικό πολτό το είχα ακούσει κ εγώ..αλλά λένε ότι αυτό το σκεύασμα έχει πολλές βιταμίνες...μακάρι να βγει σε καλό, τι να πω άλλο & οι προσευχές , προσευχές!!!

Με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!

φιλιά πολλά

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Julie μου άκου τη δική μας περίπτωση...

Ο άντρας μου έκανε ένα σπερμοδιάγραμμα και έδειξε οτι έχει ένα μικρό πρόβλημα στον αθριθμό και στην κινητικότητα του σπέρματος. Όχι τρομερές αποκλίσεις αλλά ένα πρόβλημα υφίσταται '' ολιγοασθενοσπερμία΄΄. Ο γυναικολόγος μας είπε '' κομένο το κάπνισμα ή μετριασμένο, μετριασμένο το αλκόολ, καλή διατροφή, όχι στενά ρούχα και εσώρουχα'' και το σπέρμα θα φτιάξει. Βέβαια πήγαμε και σε ουρολόγο - ανδρολόγο για περισσότερο βοήθεια και του έδωσε 3 μηνη αγωγή με βιταμίνες κυρίως. Να σου πω τα φάρμακα:

- Eviol που είναι βιταμίνη Ε (βοηθάει πολύ στο σπέρμα το βρίκα και στο internet.

- Oskana (αμπούλες) που είναι η L- καρνιτίνη και η οποία επίσης βοηθάει.

- Nolvadex που είναι ένα χάπι για σπερματογέννεση.

Αυτά παίρνει εδώ και 2 μήνες περίπου και μας τα έδωσε ουρολόγος ειδικευμένος σε προβλήματα ανδρικής υπογονιμότητας.

Και εγώ ξεκίνησα σε αυτό τον κύκλο τα clomiphene σε συνδιασμό με ένεση pregnyl.

Σήμερα μάλιστα΄έκανα ωορηξία....

Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει...

Εύχομαι να έχουμε καλά νέα σύντομα

Ελπίζω να σε βοήθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Julie ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ!!

ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΛΛΑ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ:P

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κοριτσάκια επαναφέρω το θέμα και θέλω την βοηθειά σας.

Η L- καρνιτίνη και η τεστοστερόνη γράφονται από το Ικα? και αν γράφονται πρέπει να κλείσω ραντεβού με γυναικολόγο? ή κάποιο άλλο γιατρό?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι και Julie μου και οποιες κοπελες προσπαθουν ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!!Να συμβει το θαυματακι γρηγορα!!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΣΤΕΛΝΩ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ανυπομονω για τα καλα τα νεα σας!!!

XELONITSA μου εγω δυστηχως δεν γνωριζω αυτο που ρωτας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Julie, καλησπέρα. Τα clomiphene τα έπαιρνα και εγώ και θα τα ξεκινήσω ξανά τον άλλο μήνα. Δε θέλω να γίνω αδιάκριτη και σου ζητώ συγνώμη. Στο μήνυμά σου έγραψες ότι ήταν η τελευταία φορά που τα παίρνεις. Θες να πεις γιατί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Milina μου δυστυχώς το χειρότερο σενάριο των clomiphene πραγματοποιήθηκε σε μένα αυτές τις μέρες, έμεινα έγκυος κ το έχασα. Με διάφορους γιατρούς που μίλησα είπαν ότι όσο εύκολα μένεις , τόσο εύκολα αποβάλεις...

Πλέον είμαι αρνητικά προκατειλημένη γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι γιατροί τα δίνουν χωρίς εξετάσεις κάτι που είναι απαραίτητο κ τέλος πρέπει να τα πάρει μια γυναίκα το πολύ για 3 κύκλους , καθώς έχουν σχετιστεί με καρκίνο στον τράχηλο κ στη μήτρα. Τέλος λένε ότι ενώ βοηθάνε στα ωάρια, μπορεί να γίνουν περισσότερα κ από ένα, δύο , καταστρέφουν την τραχηλική βλέννη.

Όλα αυτά τα έχω μάθει από διάφορους γιατρούς και νομίζω ότι υπάρχει και μια σχετική έρευνα από το Αγγλικό αλλά κ Αμερικάνικό Ινστιτούτο (δε θυμάμαι ακριβώς), αυτή την έρευνα δεν την έψαξα ακόμα.

Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ξέρω κοπέλα που με το που τα πήρε έμεινε έγκυος και έκανε το κοριτσάκι της!!!

Καλή επιτυχία σε ότι κ αν αποφασίσεις αλλά έχε στην πίσω άκρη του μυαλού σου , ότι τα χάπια δεν είναι καραμέλες και ότι για να τα πάρουμε πρέπει να έχουμε κάνει αρκετές εξετάσεις καθώς και υπερήχους που να δείχνουν ότι δεν κάνεις ωάρια από μόνη σου.

Φιλικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

XELONITSA έγραψε:

Καλημέρα κοριτσάκια επαναφέρω το θέμα και θέλω την βοηθειά σας.

Η L- καρνιτίνη και η τεστοστερόνη γράφονται από το Ικα? και αν γράφονται πρέπει να κλείσω ραντεβού με γυναικολόγο? ή κάποιο άλλο γιατρό?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εμένα του άντρα μου που είναι στο δημόσιο του τα έγραψε στο βιβλιάριό του ουρολόγος. Υποθέτω και για το ΙΚΑ κάτι αντίστοιχο θα ισχύει οπότε καλύτερα να ρωτήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Πράγματι λέγεται ότι η καρνιτίνη βοηθάει το σπέρμα, ειδικά σε περιπτώσεις ολιγοασθενοσπερμίας.Εμένα ο άντρας μου παίρνει αυτή την θεραπεία με: Σκόνη Καρνιτίνης(για την κινιτικότητα), τα serpafar (για παραγωγή περισσοτέρων σπερματοζωαρίων) και τα eviol (τα οποία είναι για την ενδυνάμωση).Τα αποτελέσματα είναι καλά.Ο γιατρός μου επίσης μας είπε ότι βοηθάει πολύ και η λιαστή πάστα ντομάτας ( ο γνωστός μας ΚΥΚΝΟΣ γιατί μέσα έχει από τον φλοιό της ντομάτας ο οποίος βοηθάει πάρα πολύ στο σπέρμα) 1 κουταλιά την ημέρα πάνω σε ψωμάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Julie μου σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησε να είσαι καλά. Εμένα μου τα έδωσε δίχως ιδιαίτερες εξετάσεις. Τώρα που θα πάω Αθήνα 8α το συζητήσω μαζί του. Και πάλι σε ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xelonitsa μου, τυγχάνει να έχω εργαστεί στο ΙΚΑ για 1,5 χρόνο και με βεβαιότητα σου λέω ότι οι ουρολόγοι μπορούν και γράφουν καρνιτίνη. Έπαιρνε ο σύζυγός μου για αρκετό διάστημα... Τελικά, έκοψε το κάπνισμα. Από ότι λένε οι γιατροί, ουρολόγοι και γυναικολόγοι, η διακοπή καπνίσματος και η σωστή διατροφή, είναι η καλύτερη θεραπεία για ενδυνάμωση σπέρματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...