Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αφαίρεση ωθηκης και σάλπιγγας


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Πριν απο 15 μέρες έκανα λαπαροσκοπικα αφαίρεση κύστης και καυτηριαση στις εστίες ενδομητρίωσης θεωρώντας πως ξεμπέρδεψα. Με κάλεσε ο γιατρός μου πριν απο κάποιες μέρες και τα νεα ηταν πως ειχαν βρει στη βιοψία οριακή κακοήθεια (ουσιαστικά δεν ηταν καρκινος) ομως ειχαν δημιουργηθεί καποια μεμονωμένα καρκινικά κύτταρα. Η απόφαση ήταν αφαίρεση αριστερής ωοθηκης και σάλπιγγας ωστε να είμαστε σίγουροι οτι δεν υπάρχουν αλλα η θα αναπτυχθούν. Ο γιατρος μου επισης ειπε να πάρει βιοψία και απο τη δεξια οωθηκη ωστε να ειναι σιγουρος οτι δεν εχουμε θεμα απο εκεινη την μερια αν και μου τόνισε ότι δεν πιστεύει οτι θα εχει συμβεί κατι τετοιο. Ο λογος που πρεπει να γινει αφαιρεση ειναι διότι προτεραιότητα εχει η γονιμότητα μου. Η αληθεια ειναι οτι εχω πεσει τρομερα ψυχολογικά. Πρώτον διοτι μπαινω σε χειρουργείο μετα απο 20 μέρες και με στρεσσαρει τρομερα η διαδικασια δεύτερον γιατί στο πρώτο ενω δεν θα πω οτι πονούσα μετα η αναισθησία με είχε πειράξει αρκετά και ξερνοβολουσα επισης δεν γνωρίζω αν στην αφαίρεση ο πόνος ειναι διαφορετικός και τρίτων γιατί φοβάμαι που ξαφνικά απο εκει που αφαιρεσα απλα.μια κύστη τωρα έχω μπει σε μια εντελως διαφορετικη διαδικασία πλας απαγορευεται να παρω ορμονες για την ενδομητρίωση σε αυτη τη φαση. Αν εχετε παρόμοια εμπειρια παρακαλω μοιραστείτε την.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι για την κατάσταση που περνάς και σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση και καλά αποτελέσματα. Εγώ δεν έχω αντίστοιχη περίπτωση ούτε προσωπικά ούτε στον περίγυρό μου. Εδώ είμαστε να μαθαίνουμε τα νέα σου και να ανταλλάσουμε γνώμες και απόψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λυπάμαι για την κατάσταση που περνάς και σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση και καλά αποτελέσματα. Εγώ δεν έχω αντίστοιχη περίπτωση ούτε προσωπικά ούτε στον περίγυρό μου. Εδώ είμαστε να μαθαίνουμε τα νέα σου και να ανταλλάσουμε γνώμες και απόψεις.

Ευχαριστώ πολύ. Ειναι πολυ ζόρικη κατάσταση. Τη Τετάρτη μπαίνω χειρουργείο κ φυσικά θα σας κρατήσω ενημέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι ο,τι καλυτερο. Να ακους το γιατρο και να μη φοβασαι για τον πονο. Οι πονοι αυτοι γενικα ειναι υποφερτοι. Το θεμα μετα τη ναρκωση ειναι αναλογα τον οργανισμο και ισως τον αναισθησιολογο αλλα οπως και να χει ακομα και να σε πειραξει η νακρωση λιγο, ειναι μια μερα ενοχληση. Με μια ωοθηκη και σαλπιγγα αρκει να ναι λειτουργικες γινεται η δουλιτσα ειδικα με την επιστημη σημερα. Αντολαμβανομαι βεβαια το αγχος το στρες και τη στενοχωρια, ομως προφανως δε θα ρισκαρεις ουτε την υγεια σου, ουτε να καταστραφουν και οι δυο, οποτε με μια και καλη, ειναι σαφως πιο θετικα τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι κοριτση μου να παει καλα το χειρουργιο σου και σιδερενια να εισαι θα πανε ολα καλα και να αναρωσεις γρηγορα και να σου πανε ολα καλα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλή μου φίλη είχε πολύ παρόμοια εμπειρία και της αφαιρέσαν την μία Ωοθήκη και σάλπιγγα. Όλα πήγαν καλά και με φυσικό τρόπο (όχι εξωσωματική) έκανε δύο πανέμορφα και υγιέστατα κοριτσάκια!!! Μία σάλπιγγα λοιπόν είναι αρκετή! Αυτό με την αναισθησία που παθαίνεις το παθαίνει ακριβώς έτσι και η μάνα μου. Για ένα 24ωρο ξερνοβολάει. Εγώ που μισώ τον εμετό και την αίθσησή του σε καταλαβαίνω. Λίγη υπομονή κοριτσάκι μου και μετά θα πάνε όλα καλά!!! Να είσαι υγιής. Αυτό μετράει. Όλα τα άλλα θα δεις ότι θα έρθουν!

Καλό κουράγιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 4:42 ΜΜ, ο/η tatouska είπε:

Πολύ καλή μου φίλη είχε πολύ παρόμοια εμπειρία και της αφαιρέσαν την μία Ωοθήκη και σάλπιγγα. Όλα πήγαν καλά και με φυσικό τρόπο (όχι εξωσωματική) έκανε δύο πανέμορφα και υγιέστατα κοριτσάκια!!! Μία σάλπιγγα λοιπόν είναι αρκετή! Αυτό με την αναισθησία που παθαίνεις το παθαίνει ακριβώς έτσι και η μάνα μου. Για ένα 24ωρο ξερνοβολάει. Εγώ που μισώ τον εμετό και την αίθσησή του σε καταλαβαίνω. Λίγη υπομονή κοριτσάκι μου και μετά θα πάνε όλα καλά!!! Να είσαι υγιής. Αυτό μετράει. Όλα τα άλλα θα δεις ότι θα έρθουν!

Καλό κουράγιο!!

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το κουραγιο που μου δίνεις. Η φίλη σου στη πορεία εμφάνισε κάτι παρόμοιο η δεν ξανα ασχολήθηκε ποτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 10:42 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λυπάμαι για την κατάσταση που περνάς και σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση και καλά αποτελέσματα. Εγώ δεν έχω αντίστοιχη περίπτωση ούτε προσωπικά ούτε στον περίγυρό μου. Εδώ είμαστε να μαθαίνουμε τα νέα σου και να ανταλλάσουμε γνώμες και απόψεις.

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Εύχομαι να ξεμπερδέψω σύντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2018 at 4:42 ΜΜ, ο/η tatouska είπε:

Πολύ καλή μου φίλη είχε πολύ παρόμοια εμπειρία και της αφαιρέσαν την μία Ωοθήκη και σάλπιγγα. Όλα πήγαν καλά και με φυσικό τρόπο (όχι εξωσωματική) έκανε δύο πανέμορφα και υγιέστατα κοριτσάκια!!! Μία σάλπιγγα λοιπόν είναι αρκετή! Αυτό με την αναισθησία που παθαίνεις το παθαίνει ακριβώς έτσι και η μάνα μου. Για ένα 24ωρο ξερνοβολάει. Εγώ που μισώ τον εμετό και την αίθσησή του σε καταλαβαίνω. Λίγη υπομονή κοριτσάκι μου και μετά θα πάνε όλα καλά!!! Να είσαι υγιής. Αυτό μετράει. Όλα τα άλλα θα δεις ότι θα έρθουν!

Καλό κουράγιο!!

Ευχαριστώ παρα παρα πολυ για τη δύναμη που μου δίνετε όλες σας. Ειναι πολυ σημαντικό για εμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου εύχομαι ολόψυχα περαστικά και όλα να πάνε τέλεια! Αυτή τη στιγμή πρέπει να έχεις κάνει και το χειρουργείο... Πως πήγε; όλα καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ  πολύ!

Το έκανα  προχθές.  Ολα πήγαν πολυ καλά  ηδη ο γιατρος ηταν τρομερα ευχαριστημένος  καθώς  στο προηγούμενο χειρουργείο για την αφαίρεση  κύστης  η ανάπλαση  του ιστού  ήταν πολυ γρήγορη. Μογ εδωσαν περισσοτερη μορφινη βέβαια  γιατι ειχα αγχος πολυ και μετα το χειρουργείο  κοιμομουν 6 ωρες συνεχόμενα (η μητερα μου τρομαξε ) αλλα η ανάρρωση  μου ειναι καλύτερη  απο τη προηγούμενη  φορα. Σε 10 μερες περιμένω  και τα αποτελεσματα της βιοψιας απο την δεξια ωοθηκη. Ο γιατρος ειπε οτι δεν νομιζει πως θα βρουμε κατι και ηταν σε εξαιρετικη κατάσταση. Ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι θελω ρνα διάλειμμα  απο τα δυσάρεστα  νεα του τελευταιου μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/5/2018 at 4:41 ΜΜ, ο/η Fefe είπε:

Σε ευχαριστώ παρα παρα πολυ για το κουραγιο που μου δίνεις. Η φίλη σου στη πορεία εμφάνισε κάτι παρόμοιο η δεν ξανα ασχολήθηκε ποτε;

Δεν ασχολήθηκε ποτέ ξανά! Όλα πήγαν πολύ πολύ καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...