Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πέτρωμα κοιλιάς στον 4ο


Recommended Posts

Κορίτσια τη βοήθειά σας! Σήμερα το βράδυ εκεί που ήμουν ξαπλωμένη, πέτρωσε σε ένα σημείο η κοιλιά. Το ένιωσα και όταν την έπιασα ήταν όντως πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο. Υπάρχει περίπτωσση να ήταν σύσπαση; Εσεις είχατε τέτοια πετρώματα τόσο νωρίς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω τωρα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα να σ πω. Τωρα, ειμαι 19+6 και εχω ναι. Μάλιστα το είδε και ο γιατρος στον υπέρηχο. Μου ειπε ότι δεν κάθομαι καλα και εχω σύσπαση. Θέλει ξεκούραση. Βεβαια τα κλασικά τα κανω, λάντζα, στρώσιμο κρεβατιού και παιχνιδι με τον 3 χρόνο. Τι αλλο να κόψω; Όταν νιώθω πέτρωμα παίρνω ένα μαγνήσιο έξτρα το μεσημέρι. Κατι σε κούρασε προφανώς και δν το κατάλαβες. Όταν χαλαρωσες ηρέμησε η κοιλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι, εντάξει είναι τώρα. Εμένα μαγνήσιο δεν μου έδωσε. Εχω τη Δευτερα ραντεβού. Να περιμένω ή να τον πάρω αύριο τηλ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης όταν λες πως σου είπε οτι δεν καθεσαι καλα, εννοείς στάση ή ότι δεν πρόσεχες; Ααα και 19+6 γιατι λες πως είσαι στον τέταρτο; Πέμπτος δεν είναι; Σίγουρα ήταν σύσπαση αυτό που ένιωσα; Μήπως ήταν το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Κορίτσια τη βοήθειά σας! Σήμερα το βράδυ εκεί που ήμουν ξαπλωμένη, πέτρωσε σε ένα σημείο η κοιλιά. Το ένιωσα και όταν την έπιασα ήταν όντως πολύ σκληρή σε εκείνο το σημείο. Υπάρχει περίπτωσση να ήταν σύσπαση; Εσεις είχατε τέτοια πετρώματα τόσο νωρίς;

Κοριτσακι μου, μην αγχωνεσαι... Ειχα κι εγω πετρωματα νομιζω πιο νωρις απο σενα.. Επαιρνα κ μπουσκοπαν. Μαγνησιο δεν πηρα ποτε. Φαντασου οτι ενω ειχα απο παρα πολυ νωρις συσπασεις, εκλεισα τις 40 βδομαδες κ συσπασεις 0!! Με τεχνητους γεννησα. Οταν το νιωθεις αυτο να ξεκουραζεσαι κ να μην περπατας πολυ (θα σε συμβουλεψει βεβαια κ ο γιατρος σου). Δεν ειναι συσπασεις τοκετου αυτες. Φυσικα να το μεταφερεις στον γιατρο σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η beauty bunny είπε:

Επισης όταν λες πως σου είπε οτι δεν καθεσαι καλα, εννοείς στάση ή ότι δεν πρόσεχες; Ααα και 19+6 γιατι λες πως είσαι στον τέταρτο; Πέμπτος δεν είναι; Σίγουρα ήταν σύσπαση αυτό που ένιωσα; Μήπως ήταν το μωρό;

4οςειναι..Δεν ακολουθω το πινακακι απο το ιντερνετ..Μου εδωσε μηνες και βδομαδες που αντιστοιχουν ο γιατρος μου και ακολουθω αυτον..  εννουσε οτι εγω δεν καθομαι φρονιμα :oops: Και συσπαση να ταν δεν ειναι το τοσο ανησυχητικο... Το μωρο εγω το νιωθω σαν φουσκαλιτσες αν καταλαβαινεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο μένα! Κ εγώ απο την 16η εβδομάδα είχα πετρώματα, δεν πήρα μαγνήσιο απλά ξεκουραζομουν περισσότερο όταν το ένιωθα. Επίσης κατι πολυ σημαντικό που εγώ το αγνόησα στην αρχή είναι το νερό, προσπάθησε να πίνεις πολυ νερό για να εισαι συνεχεια πολυ καλά ενυδατωμενη.   ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elenian ασχετο αλλα επειδη ειχαμε και σε αλλο θεμα αυτη την κουβεντα και το ελεγα κι εγω στα κοριτσια... κι εγω συμφωνα με τον πινακα του γιατρου ειμαι στον 4ο (18+2). Αργω ακομα για τον 5ο κι εγω συμφωνα με το γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η elenian είπε:

Εγω εχω τωρα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα να σ πω. Τωρα, ειμαι 19+6 και εχω ναι. Μάλιστα το είδε και ο γιατρος στον υπέρηχο. Μου ειπε ότι δεν κάθομαι καλα και εχω σύσπαση. Θέλει ξεκούραση. Βεβαια τα κλασικά τα κανω, λάντζα, στρώσιμο κρεβατιού και παιχνιδι με τον 3 χρόνο. Τι αλλο να κόψω; Όταν νιώθω πέτρωμα παίρνω ένα μαγνήσιο έξτρα το μεσημέρι. Κατι σε κούρασε προφανώς και δν το κατάλαβες. Όταν χαλαρωσες ηρέμησε η κοιλια;

Α αυτο για το μαγνήσιο δεν μου το είπαν ούτε εμενα.. κάνω συσπάσεις και εγω 19 εβδομάδων ειμαι αλλα κάνω κανονικά δουλειές στο σπίτι και συνέχεια σηκώνω και την κόρη μου 3 ετών και αυτη και συχνά με πιάνουν πόνοι χαμηλά αλλα δεν μου το είπε αυτο να το πάρω.. ε την άλλη εβδομάδα θα τον ρωτήσω αν ειναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σε αυτή την εγκυμοσύνη είχα πόνους όχι τόσο πετρώματα κ σφιξιματα ..στην 1η μου κόρη είχα πετρώματα από τον 5ο αλλά αυτά έχω δε τα θεωρώ σύσπαση από τον 8ο 9ο που είχα συσπάσεις κ τελικά γέννησα και εγώ στην ΠΗΤ δηλ έφτασα 40 εβδ..ειναι διαφορετικά στη σύσπαση πονάει σφίγγεται όλη η κοιλιά στ πέτρωμα όχι κουνιέται κ το μωρό μαζεύεται σε κάποια σημεία μην ανησυχείς!!κάλεσε το γιατρό σου φυσικά για να νιώσεις ήρεμη αλλά προσωπικά δε το θεωρώ ανησυχητικό ..?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η babybaby είπε:

@elenian ασχετο αλλα επειδη ειχαμε και σε αλλο θεμα αυτη την κουβεντα και το ελεγα κι εγω στα κοριτσια... κι εγω συμφωνα με τον πινακα του γιατρου ειμαι στον 4ο (18+2). Αργω ακομα για τον 5ο κι εγω συμφωνα με το γιατρο...

Ακριβως! Οι γιατροι διαφωνουν πληρως με αυτον του ιντερνετ! Και γω 4 ειμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως όταν μπήκα στον 4ο σύμφωνα με το ιντερνετ και ο υπέρηχος του γιατρού second trimester εγραφε. Μπορεί κάποια από τις δυο σας να ανεβάσει και αυτόν τον τρόπο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny είχα  τέτοια πετρώματα με το που μπήκα στον 5ο. Ανησύχησα, πήρα το γιατρό και μου είπε να πάω εκτακτως να με δει. Για να μη στα πολυλογώ πήγα, ολα ηταν τέλεια, στον υπέρηχο δεν φαινόταν καθόλου συσπασμενη η μήτρα και τα πετρώματα ηταν το μωράκι που άλλαζε θέσεις μέσα στην κοιλιά!! ?

Οσον αφορά στο μέτρημα, ο γιατρος μου είπε οτι ανεξάρτητα απο τις βδομαδες, αλλάζω μηνα βάση ΠΗΤ. Πχ εγώ με ΠΗΤ 2/8, αλλάζω μηνα κάθε 2 του μηνος. Στις 2/4 μπαίνω στον 6ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτος ο τρόπος βγάζει το ίδιο με αυτό που έχει στο ιντερνετ. Απλώς επειδή εβδομαδα δεν αλλαζεις καθε φορα στις 2 του μηνός, έχει κάθε μήνα κάποιες μερες απόκλιση. Πχ εγω 26 αλλαζω μήνα αλλά αύριο 25 κλείνω την 17 και μπαινω 18 άρα μπαίνω στον 5ο. Έχει δλδ αυτόν τον μήνα μια μέρα απόκλιση με τον τροπο που το υπολογιζεις. Τον άλλο μήνα μπορεί να εχει  2-3 μέρες απόκλιση ή και καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@beauty bunny ανεξάρτητα από το σε ποιον μήνα μας δείχνει να είμαστε, είμαστε κι εμείς 2ο τρίμηνο κανονικά από την 13η εβδομάδα... Γενικά είναι μπλεγμένο. Δεν έχει πινακάκι για να σου ανεβάσω γιατί εμένα μου το έχει βγάλει προσωποποιημένο ειδικα για μένα με βάση την ΠΗΤ μου. Εντάξει θεωρώ δεν έχει σημασία, τι να λέμε είμαστε στον 4ο, τι στον 5ο, έτσι κι αλλιώς ιατρικά το μετράνε μόνο με βδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πήγα στον γιατρό και του είπα για το περιστατικό. Του έδειξα το σημείο και μου είπε πως αποκλείεται να ήταν συσπάσεις γιατί ήταν δεξιά κι εκεί αποκλείεται να ήταν το μωρό. Μάλλον ήταν από το έντερο. Έχω γενικά δυσκοιλιότητα αλλά δεν το συνδύασα έτσι εκείνες τις ημέρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...