Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος εμβρύου και κλωτσιές!!!


Recommended Posts

savropinguinos έγραψε:

MPRAVO STIN MPOUMPOU!I DIKIA MOU STIS 34 VDOMADES ITAN 2075 GR ,TI STO KALO TSIROPOULI THA BGEI?

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ!!!ΧΑΧΑ,ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΚΡΙΒΩΣ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Η ΜΠΟΥΜΠΥ ΜΕΤΡΗΘΗΚΕ 3100!!!!ΕΒΑΛΕ 1 ΚΙΛΟ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ,ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΨΗΛΗ,ΑΝΤΕ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιωτα 3100????

Μπραβο το θηριο!!!!

Η δικη μου χθες ηταν 2350 και επισης ψηλη......

Ποτε προλαβε και εβαλε 1 κιλο?

Σε 10 μερες εμεις πηραμε 350 γραμμαρια!

Πως το κανεις βρε????

Εχεις κανενα μυστικο????????

Τι μας κρυβεις?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΤΑΣΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ,ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΗΡΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ,ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 6ΟΥ ΚΑΙ 7ΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ,ΠΑΝΤΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ 0-3 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΟΥΜΕ,ΑΜΑ ΜΟΙΑΣΕΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 60 ΕΚΑΤΟΣΤΑ..ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ 62..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Λοιπόν δεν ξέρω άν το έχει νιώσει καμία άλλά ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σας....

Η μπουμπού όλο το βράδυ μου έριχνε κλωτσιές στα πλευρά!!!Καλά ε, με τρέλανε...Πονάει πάρα πολύ...και είχα και το πέρα δώθε στην τουαλέτα....Ύπνος γιόκ.

Ειλικρινά νομίζεις ότι θα σου βγάλει τα πλευρά.Τι δύναμη ειναι αυτή που έχουν!!!!Νιώθω συνέχεια ότι δεν έχει χώρο και ζορίζεται, αλλά τι να της κάνω εγώ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin το ίδιο παθαίνω και εγώ! Αλλά όπως είπες είναι καθησυχαστικό! Σημαίνει καλή κατάσταση του εμβρύου. Απλά τώρα δεν χωράνε και οι κλοτσιές πονάνε απίστευτα! Εμένα εχθές εκεί που περπατούσα μου έδωσε 1 γερή, τινάχτηκα! Αυτό με ανησυχεί που στριμώχνονται! Γί'αυτό θέλω να γεννήσω μέχρι 38 εβδομάδα, μετά θα είμαι μέσα στην ανησυχία! Μέχρι τώρα η μπέμπα ήταν κανονική σε κιλά. Θα πάω στην 34 εβδομάδα, σε 3 ημέρες για doppler, να δω πόσα κιλά έφτασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καταρχην με το καλο τα μωρακια σας...εμενα ηταν πολυ κινητικος απο την κοιλια...τα ειχα παιξει...στον ενατο δεν μπορουσα να κοιμηθω..θα συμφωνησω οτι με μερικες κλοτσιες νομιζεις οτι θα βγει απεξω...εμενα ηταν και ψηλα και ειχα πεθανει απο καουρες γιατι μου πιεζε το στομαχι....αντε καντε λιγο υπομονη και θα περασει...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινάκι έτσι και μένα ο μπέμπης!!Ειδικά τα βράδια δεν με αφήνει σε ησυχία και γυριζει συνέχεια και βλέπω και εξογκώματα λές και θα βγει απ την κοιλιά!!:woohoo: :woohoo: :woohoo: Εγω σε 2 εβδομαδες περιπου θα πάω για ντόπλερ..:silly: :silly: Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είναι απίστευτο!!!

Τελικά διαπίστωσα ότι δεν έχει καμία σχέση η μία εγκυμοσύνη με την άλλη...

Ο γιος μου κλωτσούσε, αλλά δεν είχαν καμία σχέση οι κλωτσιές του....( και νόμιζα ότι ήταν δυνατές!!!Δεν ήξερα, δεν ρώταγα????).Εχω αρχίσει και δεν κοιμάμαι καθόλου τα βράδια!!!Λίγο η δύσπνοια, λίγο οι πόνοι χαμηλά, λίγο οι δυνατές κλωτσιές της μικρής....με μαύρους κύκλους θα είμαι όταν θα με αντικρίσει το μωράκι μας πρώτη φορά!!!!

Ωστόσο έχει πάρα μα πάρα πολύ πλάκα...Η κοιλιά κάνει βόλτες όλη την ώρα!!!

Όσο περνάνε οι μέρες ανυπομονώ να δώ αυτό το δυνατό πλασματάκι που απο την κοιλιά "δέρνει" την μαμά του....:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα πήγα πάλι για υπέρηχο και ήθελα να μοιραστώ τα νέα μαζί σας...

Η μικρή είναι μια χαρά και το βάρος της είναι 2900grστις 35 εβδομάδες!!!Ο γιατρός μου είπε ότι επειδή είναι μεγάλο μωρό, άμα δεν γεννήσω μέχρι τις 38 εβδομάδες μόνη μου ( το μωρό είναι χαμηλά και πιστευει ότι θα γεννήσω μέχρι τότε ), θα με βάλει μέσα για πρόκληση τοκετού... επειδή η μπεμπού βάζει αρκετό βάρος την βδομάδα και πιστεύει ότι αμα φτάσω τις 40 εβδομάδες, όπως στο γιο μου, θα βγεί πάνω απο 4 κιλά και θα είναι δύσκολο... ( έχω μικρή λεκάνη )

Δεν σας κρύβω ότι με άγχωσε αρκετά αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin γεια σου! Μπράβο η μπεμπούλα σου! Γιατί αγχώθηκες; Το βάρος είναι καλό και εξάλλου δε θα γίνει κάτι παράτυπο.Σε 1 εβδομάδα το μωρό είναι πανέτοιμο! Μπορεί και να γεννήσεις νωρίτερα! Αύριο πάω και εγώ για υπέρηχο. Να δω τα κιλά. Είμαι 1 εβδομάδα πίσω από εσένα. Όλα καλά πάνε! Άντε πλησιάζεις! Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!!Με το καλό σε όλες μας...!!!!Με αγχώνει η ιδέα ότι δεν θα αφήσω να εξελιχθούν τα πράγματα απο μόνα τους...Μπορεί στον γιο μου να ταλαιπωρήθηκα πολλές ώρες, αλλά ήρθαν όλα φυσιολογικά....

Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός μου δεν είναι υπέρ στην πρόκληση ή την καισαρική ( είναι φανατικά κατά...), για αυτο πιστεύω ότι για να πήρε τέτοια απόφαση σίγουρα κάτι ξέρει...

Περιμένω νέα σου απο τον αυριανό υπέρηχο...Εμένα κλωτσούσε όλη την ώρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι βρε Χριστινα!

Ολα καλα θα πανε!

Ασε που μπορει να σας προλαβει η μπουμπου....

Εσυ εχεις και καποια εμπειρια τελοσπαντως αφου ειναι και το 2ο σου!!!

Εμεις οι απειρες και αβγαλτες μανουλες τι να πουμε που δεν εχουμε ιδεα τι μας περιμενει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie καλυτερα να μην ξερεις τι σε περιμενει

παρα οταν γνωριζεις:P

τουλαχιστον ετσι αισθανομαι εγω,εχω μια μονιμη αισθηση πανικου

μεσα μου και σκεφτομαι αν θα το αντεξω παλι:dry:

υπομονη και δυναμη μονο ,πλησιαζετε ,θα ειναι σιγουρα σαν

εμπειρια η μοναδικη,η καλυτερη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η μπέμπα μεγάλωσε όντως! Σε 20 ημέρες πήρε 1 κιλό σχεδόν. Είμαστε τώρα 2343 γρ. Είναι ψηλή και υπολογίζεται ότι θα φτάσει τα 3500 κιλά.(αν τελειώσουμε το μήνα!). Cristinv πώς μας βλέπεις; Τελικά ο πλακούντας μου είναι οπίσθιος υψηλός (ανέβηκε) αλλά δυστυχώς grade 3! Κορίτσια όσες κάνατε doppler σε κοντινές εβδομάδες τί αποτελέσματα είχατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια σταλια ειναι η δικια μου!

Τσιλιβηθρα!!!

Τη μετρησαμε σημερα 36η+3 και ειναι 2387 γρ

Δεν πηρε σχεδον καθολου βαρος απο την προηγουμενη εβδομαδα!!!!

Μοντελακι θα μου γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina καλημέρα!

Τόσο γέννησα τον γιό μου!!!!Μια χαρά ήτανε!!!!Να σου πώ ότι δεν είναι τόσο σημαντικό το ότι ΤΩΡΑ έχεις grade 3...Νομίζω οτι είναι φυσιολογικό.

Πάντως απο προσωπική μου εμπειρία και εγώ στον γιό μου είχα τον ίδιο βαθμό ωρίμανσης σε αυτές τις εβδομάδες και βγήκε μια χαρά το μωρό μας!!!

Τώρα στην μπουμπού, στις 35w + 1d ο βαθμός ωρίμανσης του πλακούντα ήταν grade 1!!!!!!!Έχει να φάει καλά η μικρή ακόμα!!!!

lovie μην ξεχνάς ότι οι υπέρηχοι έχουν αποκλίσεις, άρα μπορεί να είναι και πιο μεγάλη....

Με το καλό να γεννήσουμε τα μωράκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κατρίνα έκανα σήμερα ντόπλερ..Ειμαι στην 33η εβδομάδα ακριβώς και ο μπέμπης ειναι 2163γραμμάρια:) :) :) Εχει πάρει θέση και με το κεφαλάκι κάτω!!:silly: :silly: Ευχομαι να μην γυρίσει αν και ο γιατρος μου είπε οτι σπάνια γυρίζει τώρα!!Φιλάκια με το καλό σε όλες μας!!!Γερά παιδάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana καλό είναι το βάρος του μπέμπη σου!!!!Απο ότι φαίνεται θα γεννηθεί γύρω στα 3500 κιλά, άν υποθέσουμε ότι βάζει 200 γραμμάρια την εβδομάδα...Με το καλό να γεννήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Juliana τώρα είδα τί έγραψες. Πολύ καλά! :) Όπως είπε και η cristin. Πότε θα γεννήσεις; Σε σκεφτόμουν... Σύντομα με τα καλά νέα! Μήπως σε προλάβω τελικά; ;)

Εμένα Juliana ήταν η μπουμπού 2343 αλλά 1 εβδομάδα μεγαλύτερη. Αν υπολογίσουμε τα 200γρ, τότε είναι στα ίδια περίπου τα μωρά μας. Και εμένα για 3500 μου είπε. Να σε ρωτήσω κάτι: μηριαίο οστούν πόσο είχε το μωράκι; Μας είπε ότι από εκεί φαίνεται το ύψος που θα έχει ένα μωρό! Άντε Juliana πλησιάζεις και εσύ! Όλα να μας πάνε καλά! :cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα μου σε ευχαριστώ πολύ και συ με το καλο!!:) :) Αν και απ οτι βλέπω απ το ticker σου μάλλον θα με προλάβεις:laugh: :laugh: Το μηριαίο οστό ειναι το FL;;Αν ναι ειναι 6.23cm..:)ΠΗΤ έχω 27-03 συμφωνα με την τελευταία περίοδο αλλα ο τελευταίος υπέρυχος έδειξε 22-03;) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliana μου κοίταξα και εμένα έχει άλλη μονάδα μέτρησης μηριαίου.:dry: 65.5. Ρώτησα γιατί τελευταία μου έχει κολλήσει πολύ το μέτρημα αυτού, καθώς από εκεί φαίνεται η ανάπτυξη του ύψους.

Για την cristin έλεγα που μπήκε στο μήνα της. Εγώ έχω Π.Η.Τ 11/03/2009 αλλά όπως φαίνεται μέχρι 25 Φλεβάρη λόγω ανωτέρας βίας και συνθηκών η μπέμπα θα εξέλθει! :cheer: :cheer: :cheer:

Πάντως είμαστε κοντά πολλές κοπέλες. Ο Φλεβάρης και ο Μάρτης θα έχει πολλές γεννήσεις!:cheer: :cheer: :cheer:

Όλα καλά να πάνε juliana! :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό πρέπει να ειναι Κατρίνα μου..απλα εμένα μάλλον το έχει σε εκατοστά και εσένα σε χιλιοστά:) :) Δεν ειμαι και σιγουρη όμως:dry:Και μένα με απασχολεί καθώς όπως ειπες και συ καθοριζει το ύψος!Την προηγουμενη φορά ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα γίνει ψηλό:) :) Με το καλο και σε σένα να έρθει το κοριτσάκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!Εμένα στον τελευταίο υπέρηχο το μηριαίο οστό ήταν 67.9mm, όσο ήταν του γιού μου σε υπέρηχο που είχα κάνει μια εβδομάδα νωρίτερα, ο οποίος και γεννήθηκε 52,5 πόντους στις 40 εβδομάδες!!!!Επομένως η μπέμπα, άμα θα πάρει όλο το μήνα, θα βγεί μάλλον πιο ψηλή απο τον αδερφό της!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...