Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος εμβρύου και κλωτσιές!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Σήμερα πήγαμε για υπέρηχο ( 33w + 4d )και η μπεμπού μας είναι 2508g!!!!!Λίγο μεγάλη!!!!Ο γιός μου στις 33w + 5d ήταν 2300g...δηλαδή 208g μικρότερος...Πόσο μεγάλη θα βγεί η μπουμπού μας????

Ωστόσο όλη την ώρα κλωτσάει παρόλο που δεν έχει αρκετό χώρο και έχει πάρει θέση!!!

Ειλικρινά παρόλο που είναι το 2ο μωράκι μας...τρελαίνομαι με κάθε της κίνηση....και ήθελα πολύ να το μοιραστώ αυτό μαζί σας...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Χριστινα!

Πολυ ευχαριστα τα νεα σου!!!!

Εχει παρει φορα η μπουμπου!

Αντε ευχομαι να πανε ολα καλα και στη συνεχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ! Κι εγω στη 34η εβδομαδα ειμαι και ο μικρος με εχει ταραξει στη κλωτσια και οπως λες σε καθε του κινηση ταραζομαι ολοκληρη!!Στα δυο μου πρωτα παιδια δε το ειχα αυτο και γεννηθηκαν στη 38η 3100 και 3300 αντιστοιχα δηλαδη κανονικα!!Ενω τωρα αυτος ο "μικρουλης"οταν τον μετρησε τελευταια φορα ο γιατρος βγαινει 2 εβδομαδες μεγαλυτερος απ οτι ειμαι!!!Για να δουμε τι μπουμπουκια θα ειναι τα παιδακια μας !!!Καλη λευτερια μας κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Το μωράκι το νιώθεις να κλωτσαει εντονα γιατι δεν εχει πολυ χώρο να κινηθει! Ετσι το πληρωνει η μανούλα!! Εγω είμαι στην 31η και κλωτσαει αλλα οχι και πολυ.Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τη δευτερα πήγα για ντοπλερ στις 36 εβδ. +1 και ηταν 2700...Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλά αλλα δεν ξερω αν ειναι πολύ ή λιγο...αλλα πιστευω οτι τα τρια κιλα θα τα φτασουμε μεχρι να γεννηθει...

Με το καλο σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις είμαστε λίγο πιο πίσω,28εβδ ακριβώς που έκανα τον υπέρυχο προχθές ήταν 1κιλό.Απ οτι μου ειπε η γιατρός πολύ καλά για την "ηλικία" του.Έχουμε μεγάλα πόδια όμως.Μου το είχε πει και ο γιατρός που μου είχε κάνει το β-επιπέδου,το διαπίστωσε και η άλλη γιατρός που με παρακολουθει.Στην 21εβδ η πατούσα ήταν περίπου 4εκ.!!Και να σκεφτείς οτι ουτε εγω ουτε ο άντρας μου είμαστε ψηλοί.

Οι κλωτσιές ειναι όντως πολύ δυνατές.Ειδικά όταν κατα τη διάρκεια του ύπνου γυρίσω στο δεξί πχ πλευρό και ειναι κι εκεινος απο κει μου ρίχνει κατι κλωτσιές...κι αναγκάζομαι να αλλάξω θέση.

Ειναι φοβερη αίσθηση όμως,εμένα μ'αρέσει πάρα πολύ οταν κλωτσάει και μ'αρέσει περισσότερο όταν νιώθω αυτό το γαργαλητό,όχι κλωτσια,προφανώς είναι το χεράκι που κινήται.

Αισθάνομαι οτι επικοινωνω με το μωράκι μου.

Έτσι δεν είναι?Δεν συμφωνήτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως μεγαλο μωρακι!

Εγω ειμαι 32 εβδομαδων τωρα. Την 30η εβδομαδα ημασταν 1900 γραμμαρια περιπου με μια αποκκλιση 10 % παντα συν-μειον.

Τωρα θα ξαναδουμε το βαρος της την Παρασκευη 23 / 1 και ειμαι σιγουρη οτι θα ακουσω για 2200 σιγουρα! Κι εμενα πρεπει να μεγαλωσε το καταλαβαινω απο τις κινησεις της ειναι πιο απλωμενη και ο χωρος της περιοριστηκε!

ΓΕΡΑ να ειναι! Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να μου κανει αισθητη την παρουσια της!

Επισης και το κεφαλακι της που ηταν μεγαλουτσικο τωρα φαινοταν φυσιολογικο και στρογγυλεψε γενικοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή λευτεριά σε όλες μας κορίτσια! εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα ακόμα άρα δεν δικαιούμαι να μιλήσω. Θα σας πω όμως οτι το πρώτο μου παιδί γεννήθηκε 2440! μικρούτσικο!! τώρα είναι σχεδόν 5 χρονών,η πιο ψηλή στο νηπιαγωγείο της και απολύτως φυσιολογική στα κιλα της. αυτό που θέλω να σας πω είναι να μην αγχώνεστε για το βάρος που θα γεννηθεί το μωρό σας.Να είναι γερό μόνο να παρακαλάτε,και τα κιλα θα ισορροπήσουν μόλις γεννηθεί.Θυμάμαι πως τους πρώτους 3 μήνες μετα την γέννηση της κόρης μου έπερνε βάρος συνέχεια και το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει στα κιλά ενός φυσιολογικού μωρού σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα.

Μην στεναχωριέστε καθόλου λοιπόν!!:cheer::cheer: :cheer:

Καλή συνέχεια σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin με το καλό η κόρούλα σου!!Ειναι οτι πιο όμορφο να αισθάνεσαι το μωράκι σου μέσα σου!!Και μένα κινείται και κλωτσάει συνέχεια και χαίρομαι πάρα πολύ..ακόμα και τα βράδια που κάνει πάρτι μέσα στην κοιλιά μου!!Εμένα το αγοράκι μου την 29η εβδ +4 μέρες ήταν 1500γρ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα όλο μικρό μου το έβγαζαν το μωρό. Κάτω από 3 κιλά και μου έλεγαν συνέχεια να φροντίσω να γεννηθεί όσο πιο αργά γίνεται!

Τελικά η μικρή ήρθε μόνη της στην ΠΗΤ μου και ήταν 3570γρ! Καθόλου ποντικάκι θα έλεγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας και ελπίζω όλες να έχουμε μία καλή συνέχεια...καθώς και όσο πιο εύκολη γέννα γίνεται...

Ειλικρινά η μικρή κλωτσάει ασταμάτητα και νομίζεις ότι θα βγεί απο την κοιλιά...Εχθές μέτρησα και τα δακτυλάκια των ποδιών της!!!!Φοβερό!!!!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

;) Στον τελευταίο υπέρηχο είχε πάρει θέση (33w + 4d ), υπάρχει περίπτωση να αλλάξει πάλι ή να ηρεμήσω απο αυτή την αγωνία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενώ στις 28 εβδομάδες ήταν με τα πόδια κάτω...στον τελευταίο υπέρηχο ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω...Με τον γιό μου δεν το είχα ζήσει αυτό, γιατί είχε πάρει θέση απο τον 5ο μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπέμπα συνεχίζει τις κλοτσιές και μερικές φορές κάθεται ή δεξιά ή αριστερά και φαίνεται περίεργο! Δηλαδή η κοιλιά μένει στην μία πλευρά! Το έχετε αυτό; Αλήθεια όταν έχει κεφαλική προβολή, ψηλά επάνω αυτό που κινείται είναι τα πόδια ή ο ποπούλης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα εμενα η μπεμπα μου εχει παρει θεση απο την 28η εβδομαδα!

Εχει το κεφαλι χαμηλα και κινειται απο τη μια πλευρα στην αλλη γυρνοντας προφανως μονο τον κορμο!Κλωτσαει οταν καθομαι στους γοφους κυριως αριστερα και οταν ξαπλωνω ψηλα στα πλευρα.Οταν αλλαζει θεση τα ποδια πεταγεται η κοιλια ποτε δεξια και ποτε αριστερα οποτε αυτο που πεταγεται ψηλα ειναι ειτε ο κορμος ή ο πωπος.

Ελπιζω να καταλαβες περιπου τι εννοω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλο μωράκι!! Γερά να είναι μωρέ και οι κλωτσιές δεν είναι τίποτα!!!! Με το καλό να το δεχτείς το ψυχάκι σου κ εμείς οι υπόλοιπες και τα δικά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Εμένα η μπέμπα κλωτσάει με τα πόδια της αριστερά,κέντρο ή πάνω και με τον "ποπό" της και την σπονδυλική στήλη, δεξιά!!!!Το πρόσωπο της κοιτάει προς τα αριστερά (έχει κεφαλική προβολή επιτέλους!!!!).

Σήμερα μαζεύτηκε όλη στην δεξιά πλευρά της κοιλιάς μου ( και με πονούσε αρκετά ), με αποτέλεσμα να έχει παραμορφωθεί τελείως η κοιλιά μου...χα,χα,χα...Το θέαμα είναι πάρα πολύ αστείο, αλλά νιώθω πάρα πολύ καλά που κλωτσάει και αισθάνομαι ότι όλα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατάσσα μου μάλλον κατάλαβα ότι ψηλά είναι ο ποπός και ο κορμός που μετακινείται και στα πλάγια είναι τα ποδαράκια. cristin αυτό ακριβώς εννοώ! Δεν είναι περίεργο έτσι πως φαίνεται; Ιδιαίτερα αν έχεις και μία κοιλιά στρογγυλή σαν μπάλα! Και εγώ νιώθω καλά, απλά είπα μήπως είναι ανησυχητικό αυτό! Lena μου οι κλωτσιές δε νομίζω να έχουν σχέση, τουλάχιστον όσο ξέρω, αν είναι μεγάλο. Μέχρι τώρα η μπέμπα είναι κανονική. Λες να μεγάλωσε πολύ δηλαδή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 30 εβδομάδων και η μικρή μου δεν σταματάει να κλωτσάει (μα καλα, δεν κοιμαται ποτε πλεον??)

Εγώ γεννηθηκα 1700 (προωρο). Σε φωτογραφια φαινεται ενα κεφαλακι και ενα πυτζαμακι μόνο! Σε φωτογραφια 2 μηνες μετα ημουνα ολοκληρο θρεφταρι, με μαγουλαρες να! Οπότε δεν νομιζω το βαρος να αποτελει προβλημα...

Με το καλο σε ολες και μην ανησυχειτε - η φυση εχει τον τροπο της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΛΩΤΣΑΕΙ....!!!!!:woohoo: :woohoo: :woohoo:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΠΟΔΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠ' ΤΟ "ΑΒΓΟ" ΤΟΥΣ..

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ..

ΦΙΛΙΑΑΑΑΑ:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina όταν είπα στον γιατρό που μου έκανε τον υπέρηχο, ότι δεν σταματάει να κλωτσάει και αναρωτιέμαι άν κοιμάται ποτέ...εκείνος μου απάντησε ότι πρέπει να είμαι χαρούμενη γιατί αυτό σημαινει υγεία!!!!Τι να πούν άλλες μέλλουσες μαμάδες που παρακαλάνε να κουνηθούν τα μωράκια τους λιγάκι για να καταλάβουν ότι είναι καλά....Η κουνιάδα μου τον γιό της τον άκουσε μόνο μία φορά σε όλη την εγκυμοσύνη, στον ένατο μήνα...Δεν θα το άντεχα...Θα έκανα συνέχεια υπερήχους να πιστοποιήσω ότι είναι καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...