Μετάβαση σε περιεχόμενο

glucophage και πολυκυστικές


Ailourita

Recommended Posts

Καλημέρα σας! Ελπίζω να είστε καλά!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, :) καλώς σας βρήκα!

Έμαθα οτι έχω πολυκυστικές ωοθήκες απο τα 20 μου, και ο γιατρός μου χορήγησε αντισυλληπτικά χάπια. Τα παίρνω εδώ και 4 χρόνια,( είμαι τώρα 24)..

και τον τελευταίο χρόνο δεν έχω φυσιολογική ροή, αλλά πέφτουν κομμάτια ενδομητρίου το οποίο έχει γίνει πάαρα πολυ λεπτό.

Ο γυναικολόγος μου, μου έριξε την ψυχολογία στα τάρταρα γιατί μου είπε το κλασσικό "θα δυσκολευτείς να μείνεις έγκυος, ή δεν θα μείνεις καθόλου" και δεν μου εξήγησε τίποτα για το αν υπάρχει τουλάχιστον κάποια άλλη θεραπεία, ή κάτι που θα μπορούσα να κάνω για το μέλλον..  ήμουν σε πάρα πολύ άσχημη ψυχολογική φάση.

πρόσφατα πήγα σε ενδοκρινολόγο βρήκαμε οτι έχω χασιμότο και υπερινσουλιναιμία λόγο του ότι λιποθύμησα στην καμπύλη σακχάρου.

Μου έγραψε τα  glucophage 1000 γιατί θα με βοηθούσε να ρυθμίσουμε την περίοδό μου, ενώ θα παίρνω ταυτόχρονα αντισυλληπτικά (δυστυχώς χωρίς αυτά δεν έχω καθόλου περίοδο) και μου είπε σε τρεις μήνες απο τώρα να κόψουμε και τα αντισυλληπτικά! Θα ήθελα πάρα πολύ ένα μωρουλίνι πριν φτάσω τα 30.

Υπάρχει κάποια κοπέλα εδώ στο φόρουμ που πέρνει τα glucophage μαζί με αντισυλληπτικά;

Εσάς σας κάνει κάποια παρενέργεια όσες τα παίρνετε και δεν έχετε διαβήτη;

Συγγνώμη εαν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά είναι η πρώτη μου φορά εδώ στο φόρουμ!:x

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα !!!! Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να μην ανχονεσε οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη θα το ψαξεις καλυτερα και σε καταλλυλο γιατρο!!!!! Τα glucophage τα περνω ενα χρονο τωρα και απλα τα εχω λατρεψει μονο και μονο που μου ειπε ο γιατρος πως βοηθανε να αποφευγοντε οι αποβολες !!!! Οι παρενεργειες ειναι λιγο θεματακι αλλα θα τα συνηθησεις και μετα θα εισαι οκ εγω ειχα ναυτια και εκοψα μια δοση μεσα στην ημερα και ειχα στην αρχη και διαρεια συγνωμη κιολας.....? οσο για το ενδομυτριο εμενα μου δινει τα cyclacur μονο τα λευκα γιατι εχω και εγω λεπτο! Καλη επυτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Love!!σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!! Εμενα μου προκαλει πολυ ζαλαδα ναυτια και πονο στην κοιλια.. και φοβομουν μηπως μου κατεβαζει το ζαχαρο πιο πολυ απο οτι πρεπει:? γενικα προσπαθω να μην τρωω και πολυ και να κανω γυμναστικη γιατι μου ειπαν τα παραπανισια κιλα εμποδιζουν και αυτα τον σταθερο κυκλο.. παιρνω τα συγκεκριμενα χαπια μισο πρωι και μισο βραδυ, και απο την μια φοβαμαι να μου τα κοψει η γιατρος γιατι εχω ακουσει οτι βοηθανε πολυ.. 

Αχ, τι τραβαμε και εμεις οι γυναικες με την περιοδο.. 

Σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση, με ξεαγχωσες λιγακι! Σου ευχομαι τα καλητερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υ.Σ. απορω και με τον γυναικολογο μου που δεν μου εδωσε κατι ουτε για το ενδομητριο.. μαλλον θα αλλαξω γιατρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου δωσει λογικα εγω ξεκηνησα καταρχας σιγα σιγα πρωτα επερνα μισο το πρωι μετα απο μια εβδομαδα μισο πρωι μισο μεσυμερι και μισο βραδυ αλλα το μεσυμερι με ενιχλουσεβτοοοσο πολυ και μου το 3κοψε και περνω το βραδυ ολοκλυρο !!! Ειπα θα το αντεξω και θα κανω υπομονη δεν γινετε αλλιως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ τα επερνα για 1 χρόνο τώρα μου τα έκοψε τον 1000 και περνώ τον 850 μισό το μεσημέρι μετά από καλό φαΐ. Έχω κι εγώ πολυκυστικες ωοθήκες κι εμένα μου είπε θα δισκολευτω να κάνω παιδί αλλά δε  το βάζω κάτω και με οδηγίες του γιατρού μου θα έρθει..παρε μια ακόμη γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η love30 είπε:

Θα σου δωσει λογικα εγω ξεκηνησα καταρχας σιγα σιγα πρωτα επερνα μισο το πρωι μετα απο μια εβδομαδα μισο πρωι μισο μεσυμερι και μισο βραδυ αλλα το μεσυμερι με ενιχλουσεβτοοοσο πολυ και μου το 3κοψε και περνω το βραδυ ολοκλυρο !!! Ειπα θα το αντεξω και θα κανω υπομονη δεν γινετε αλλιως! 

Love, με τα χαπια αυτα για το ενδομητριο εχεις δει καθολου προοδο; εχει φτιαξει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NikhNikh είπε:

Κι εγώ τα επερνα για 1 χρόνο τώρα μου τα έκοψε τον 1000 και περνώ τον 850 μισό το μεσημέρι μετά από καλό φαΐ. Έχω κι εγώ πολυκυστικες ωοθήκες κι εμένα μου είπε θα δισκολευτω να κάνω παιδί αλλά δε  το βάζω κάτω και με οδηγίες του γιατρού μου θα έρθει..παρε μια ακόμη γνώμη.

Αχ μακαρι Νικη να τα καταφερουμε!

Καμια φορα ακομα και οι γιατροι δεν καταλαβαινουν πως αισθανομαστε οταν εχουμε αυτα τα προβληματα! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.. μου δινετε πολυ κουραγιο και ελπιδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ailourita τι να σου πω εμενα ειναι παντα λεπτο δηλαδη στα κεφια του φτανει μεχρι 8 το ποιο καλο που ειχα στον κυκλο που ειχα κανει την 4η εξωσωματικη ηταν 7,5 φαντασου!!!!θα το δει ο γιατρος σου μην σε ανχονει ρωτα κιολας γιατρε μπορουμε να γινει πεσ του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@NikhNikh να σε ρωτησω κατι. ισως ειναι βλακεια. εγραψες οτι με τις πολυκυστικες ειναι δυσκολο να επιτευχθει εγκυμοσυνη. αυτο λόγω ωορηξιας? γιατι αν ειναι μονο αυτο... γιατι δεν προκαλουν με χαπια? σορρυ αν λεω βλακιες. απλα το εχω απορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

@NikhNikh να σε ρωτησω κατι. ισως ειναι βλακεια. εγραψες οτι με τις πολυκυστικες ειναι δυσκολο να επιτευχθει εγκυμοσυνη. αυτο λόγω ωορηξιας? γιατι αν ειναι μονο αυτο... γιατι δεν προκαλουν με χαπια? σορρυ αν λεω βλακιες. απλα το εχω απορια.

Dim, εμείς που έχουμε το σύνδρομο των πολυκυστικών έχουμε γενικά μια δυσλειτουργία στην ωορρηξία, είτε θα έχουμε ωορρηξία σπάνια (3-4 φορές το χρόνο) είτε καθόλου,και έχουμε πιο πολλές πιθανότητες για αποβολή.. εγώ προκαλώ ωορρηξία με τα αντισυλληπτικά που μου έγραψε ο γιατρός αλλά δυστυχώς αυτά κάνουν ταυτόχρονα αντισύλληψη. 

Τα glucophage λένε επίσης πως βοηθάνε να ρυθμιστεί η περίοδος και να μην υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αποβολών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ailourita ευχαριστω. τωρα καταλαβα. αυτο με την ωορηξια το ηξερα αλλα δεν ήξερα αυτο με τις αποβολες. ασε που απο αυτα που εχω ακουσει δεξια κ αριστερα νομιζα οτι το θεμα ωορηξια ρυθμιζεται σχετικα πιο ευκολα απο αλλα προβληματα. με κατατοπισες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...