Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ CLOMIPHENE.........ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ?


Recommended Posts

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ (ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΔΥΔΙΜΑ ΤΗΝ 10Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΠΙΑΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΙΣΑ ΙΣΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ 21 ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ.ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΗΡΘΑΝ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.....ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ.)ΑΣ ΕΠΑΝΕΛΘΩ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ CLOMIPHENE ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΟΥΜΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΚΥΚΛΟΥΣ (ΜΕ ΤΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ).ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΔΗΛ ΤΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ.....ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΤΕ ΚΑΚΟ ΑΣ ΤΟ ΠΕΙ.ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΘΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ?ΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ?ΕΙΧΑ ΤΟΣΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΕ ΤΑ CLOMIPHENE ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΟΛΕΣ ΧΑΜΕΝΕΣ.ΣΟΡΙ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost καλησπέρα! Άκου τη δική μου ιστορία και πιστεύω να σου δώσει κάποιες ελπίδες: Με τον άντρα μου (2 χρόνια παντρεμένοι και 12 χρόνια σχέση), δεν έτυχε ΠΟΤΕ στο παρελθόν να μείνω έγκυος. Για την ιστορία να σου πώ ότι δεν χρησιμοποιήσαμε ποτέ προφυλάξεις (εκτός από κάποια περίοδο που έπαιραν αντισυλληπτικά για 2 -3 χρόνια περίπου για άλλο λόγο). Να μήν στα πολυλογώ, Με άστατη περίοδο, προσπαθούσαμε να κάνουμε κάτι, μετρώντας μόνοι μας τις γόνιμες ημέρες. Αυτή η ιστορία κανα 1 - 1,5 χρόνο περίπου. Πέρυσι (ήμουν στα 30 και ο άντρας μου στα 43) αλλάξαμε γιατρό. Ο λόγος ήταν επειδή εγώ είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που είχα στο μυαλό μου συνέχεια τη διαδικασία εξωσωματικής και μια μεγάλη στεναχώρια, καθώς άκουγα όλο προβλήματα και επειδή δεν είχαμε και την οικονομική δυνατότητα γι'αυτά τα πράγματα. Από εξετάσεις που είχαμε κάνει δεν είχαμε τίποτα και οι δύο. Τελικά μας έδωσε ο γιατρός τη θεραπεία με τα χάπια που παίρνεις κι εσύ (έπρεπε να τα πάρει και ο άντρας μου, αλλά σε διαφορετικές από εμένα δόσεις). Επίσης εκείνος έπαιρνε και κάτι βιταμίνες (eviol). Η θεραπεία ήταν και σε εμάς για 3 κύκλους. Εγώ ήμουν πάρα πολύ απαισιόδοξη. Στην πρώτη προσπάθεια, προέκυψε καθυστέρηση στην περίοδο (3-4 ημερών) κι έλεγα :μπα...αποκλείεται. Πήραμε 4 ή 5 τέστ εγκυμοσύνης γιατί δεν πιστεύαμε ότι τελικά ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ. Το αποτέλεσμα : σε 10 ημέρες γεννάω τα δίδυμα κοριτσάκια μας (ήταν τρίδυμα στον πρώτο υπέρηχο, μα το ένα έδειχνε ότι έπαθε παλλινδρόμηση). Να σου πώ επίσης ότι μας βοήθησε πολύ το τέστ ωορηξίας που αγοράζαμε κάθε μήνα και το οποίο είναι εντελώς αξιόπιστο. Ξέραμε έτσι τις σωστές γόνιμες ημέρες, οι οποίες ήταν και κάθε μήνα πολύ διαφορετικές μεταξύ τους (την ημέρα της σύλληψης είχα ωορηξία την 18η ημέρα του κύκλου μου!). Επίσης σου λέω ότι σε συζητήσεις που έκανα με γυναίκες που είχαν κάνει εξωσωματική μου έλεγαν ότι τα χάπια αυτά δεν κάνουν τίποτα. Όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Και σίγουρα είναι θέμα οργανισμών. Αν δηλαδή εσύ ή ο άντρας σου έχετε κάτι που χρειάζεται θεραπεία. Δεν ξέρω άν σε βοήθησα ή αν τελικά σε κούρασα με το κατεβατό μου. Όμως μήν το βάζεις κάτω και το πάν είναι να έχεις καλή και θετική ψυχολογία (εγώ βέβαια δεν την είχα καθόλου, μες στο άγχος ήμουνα!). Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost, τα clomiphene τα δίνουν πολλοί γιατροί και για να τα δίνουν, σίγουρα λειτουργούν σε κάποιες περιπτώσεις. Όταν δηλαδή η γυναίκα δεν μπορεί να κάνει δυνατή ωορηξία.

Σε εμένα που τα δοκίμασα πριν 1,5 χρόνο δεν βοήθησαν.

Ξέρω μόνο, ότι σε περίπτωση που δεν τα χρειάζεσαι πραγματικά, μπορεί να κάνουν και κακό.

Τι θα έλεγες για ακόμα γνώμη από άλλο γιατρό?

Καλή σου επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηναγχωνεσαι και μην το βαζεις κατω τοσο νωρις....δοκιμασε να παρεις τεστ ωορρηξιας για να βρεις την γονιμη σου...εγω επερνα τα σερπαφαρ για να κανω σιγουρα ωορρηξια ,εχω πολυκυστικες,και τον δευτερο μηνα εμεινα....η 21 μερα του κυκλου μου ηταν η γονιμη....φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SOFOU ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΔΕ ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕΣ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΔΩ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΜΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ (ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΗΔΗ!)ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΙΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΕΣ ΣΟΥ!)ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΛΗ Κ ΑΡΕΤΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ,ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΕΤΟΥΛΑ ΠΗΡΑ ΤΑ SERPAFAR ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ CLOMIPHENE ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.... ΕΩΣ ΤΙΣ 30 ΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΡΕΜΩ ΜΗΠΩΣ) ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ...:unsure::dry:

ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΕΓΩ ΑΠ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΥΤΑ ΕΝΕΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΥΣΤΩΝ.... ΕΓΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ 12η ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ.. ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗ ΣΥΛΛΗΨΗ) ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ Η ΛΗΨΗ ΤΟΥΣ....

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.... ΣΕ ΚΑΘΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΩΟΡΡΗΞΙΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ?:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Ναι είχα παλινδρομη τον Ιανουάριο στην 8η εβδομάδα.Ευχομαι αυτή τη φορά να σταθώ τυχερή.
    • Το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς.Προσπαθω να απασχολω το μυαλό μου με άλλα πράγματα για να μην αναλύω τόσο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα και σήμερα είναι μια τέτοια μέρα.Σ ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...