Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προκληση Τοκετου.


natasa79

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια!!να σας ρωτήσω έχει καμία από εσάς εμπειρία στην πρόκληση τοκετού ?ρώτα γιατί μπαίνω το Σάββατο 7,30 το πρωί στο Λητώ με πρόκληση τοκετού γιατί η μπέμπα μου δεν έχει πια χώρο και δυσφορεί μπεμπούλα μου!! Μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί καθόλου τον τοκετό γιατί φοβόμουν πάντα για την μπέμπα να είναι καλά και μόνο αυτό με ένοιαζε (είχα μια ατυχή εγκυμοσύνη πριν και φοβόμουν μην μου πάθει και εκείνη κάτι ακόμα βεβαία το έχω δεν το πιστεύω ότι είναι μέσα στην κοιλίτσα μου και σε 2 μέρες θα την έχω αγκαλιά μήπως δεν είμαι καλή μανούλα και σκέπτομαι τέτοια??)με έχει πιάσει αχνός φόβος και όλα τα αλλά..γιατί???περιμένω μου πείτε εμπειρίες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατασα μου όλα αυτα που νιωθεις ειναι πολυ φυσιολογικα ειδικα αν ειναι το πρωτο μωρακι που περιμενεις. Καθε εμπειρια ειναι διαφορετική και αυτο στο λεω γιατι στο πρωτο μωρακι μου, ρωταγα συνεχεια οποια και αν εβρισκα μπροστα μου να μου πει την εμπειρια της το αποτελεσμα ηταν να ακουσω διαφορα και να παω στο μαιευτηριο τρομαγμενη σαν να προκειται να με "σφαξουνε". Εκεινο που θα σου πω ειναι οτι προσπαθησε να ζησεις τη καθε στιγμη απο τη στιγμη που θα μπεις στο χειρουργειο μεχρι τη στιγμη που θα ακουσεις το πρωτο κλαμα του μωρου σου. ΝΙΩΣΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ με ολη του τη σημασια!!!

Καλη λευτερια με ενα γερο μωρο σου ευχομαι:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 15/1 ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΠΗΤ 28/1 ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ(ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΡΩΝ ,ΠΟΝΟΙ ,ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΛΠ)Κ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΩΣ ΤΙΣ 21/1 ΜΑ ΠΑΩ 22 ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ!ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Ε?:blush: ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ?ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ:unsure: ...ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 21/1:) ?

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εγω δεν θελω με τιποτα να σε φοβησω αλλα,

εχω ορκιστει στον εαυτο μου ,μετα την πρωτη μου γεννα

που ηταν με προκληση γιατι τον γιατρο τον επιασε βιασυνη

κι εγω ημουν πιτσιρικι χαζο και αβγαλτο,ορκιστηκα αν δεν ειναι

το παιδι ετοιμο να βλεπω κεφαλι χαχαχαχαχ,,,,δεν ξαναπαω με

προκληση:angry:

μου βγηκε η ψυχη,κοντεψα να κλεισω 24ωρο μες τις ωδυνες,

πονουσα αφορητα,

ειχα καθετηρα,κοινως ενα χαλι...να μην τα θυμαμαι!

αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος κανε απλα λιγη υπομονη ακομη:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ κορίτσια εχω πολύ προσφατη εμπειρία στο θέμα..........

Βασικά εγώ ζήτησα να πάω με πρόκληση γιατί δεν άντεχα το βάρος..

Δεν έχει καμία διαφορά...Σου βάζουν ορό που προκαλεί πόνους αλλά κορίτσια ειναι απλοί πόνοι περιόδου...(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ)

Θα περασει λίγη ώρα μεχρι αυτοί οι πόνοι να γίνουν σταθεροί, υπαρχουν ταυτόχρονα πετρώματα στην κοιλιά κ περιμένεις να κάνεις διαστολή 10.

Αυτό ειναι...απλά πιστεύω οτι η διαφορά στην πρόκληση ειναι οτι περιμένεις απο την αρχή να κανεις διαστολή..αν κ μερικές γυναίκες πανε με σπασμενα τα νερά κ παλι δεν έχουν διαστολή...

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΨΥΧΡΑΙΜΕΣ...ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ..Κ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Κ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ... !!!!!!!!!

το θέμα ειναι καθαρά ψυχολογικό νομίζω...εγώ δεν φοβήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ την γέννα κ ίσως γι αυτό δεν με πείραξε καθόλου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νατάσα μου με το καλό σου εύχομαι και με έναν ή και κανέναν πόνο!

Η δική μου εμπειρία πρόκλησης δεν είναι η καλύτερη, αλλά μην πτοείσαι! Από ότι διάβασα και η IRENEKANTE με πρόκληση γέννησε, φυσιολογικά και όχι σε πολλές ώρες για πρωτότοκη!

Εγώ μπήκα για πρόκληση 13 μέρες πριν την ΠΗΤ. Είχα ανεπάρκεια πλακούντα και το μωρό έπρεπε να βγει. Ο γιατρός όταν με εξέτασε στο ιατρείο του από κάτω μου είπε ότι δεν είμαι έτοιμη, ότι θα είχα έναν πολύωρο (10-15 ώρες υπολόγιζε) αλλά ανώδυνο τοκετό, εφόσον θα κάναμε επισκλιρίδιο.

Η επισκλιρίδιος δεν έγινε σωστά όμως, δεν με έπιασε, η διαδικασία ξεκίνησε 10 το πρωί και μέχρι τις 20 το βράδυ ήμουν με πόνους, πόνους, πόνους, χωρίς αναλγησία και το σημαντικότερο χωρίς διαστολή. 10 ώρες πόνοι και διαστολή 1,5. Οι 10-15 ώρες γίνανε 24 και βάλε!!! Τρελλάθηκα, δεν θα άντεχα να βγάλω έτσι το βράδυ. Το μωρό ήταν καλά, οι παλμοί του φυσιολογικοί, αλλά από το ζόρι μου εγώ το έσφιγγα, γυρνούσε συνέχεια στη μήτρα. Να φανταστείς με βάζανε στον καρδιοτοκογράφο, πιάνανε την καρδιά της σε ένα σημείο. Ζητούσα να με αποσυνδέσουν λίγο για να σηκωθώ ή να γυρίσω πλάι γιατί με πέθαινε η μέση. Όταν με ξανασυνδέανε, η καρδιά της μπέμπας σε άλλο σημείο. Γυρνούσε συνέχεια και τυλίχτηκε αυτές τις ώρες 2 φορές στο λαιμό! Αυτό δεν την επέτρεπε να κατεβεί και να βοηθήσει με το κεφαλάκι της τη διαστολή. Μπήκα χειρουργείο για καισαρική και ολική αναισθησία αν δεν με έπιανε και η τελευταία δόση επισκλιρίδιου που επιτρεπόταν να μου κάνουν. Πελάγωσα. Δεν ήθελα με τίποτα. Άντε καισαρική, αλλά ολική δεν ήθελα με τίποτα! Παρακάλεσα να μου ελέγξουν το καθετηράκι μήπως είχε βγει από τη θέση του γιαυτό δε με έπιανε το φάρμακο (εγώ και ο γυναικολόγος μου το λέγαμε από την πρώτη στιγμή, αλλά μας διαβεβαίωναν ότι είναι εντάξει και ότι ίσως είμαι η άτυχη που δεν την πιάνει η επισκλιρίδιος) και ω! τι έκπληξη! Τότε κατάλαβαν ότι είχε βγει από τη θέση του! Με ξανατρυπήσανε σωστά αυτή τη φορά, έπιασε και τελικά 20.15 γεννήθηκε το κοριτσάκι μου. Ήμουν τυχερή πολύ, δεν πόνεσα πολύ μετά την επέμβαση. Το βράδυ μόνο, την επόμενη μέρα ήμουν τζετ!

Σου εύχομαι η δική σου εμπειρία να είναι ανώδυνη, που θα είναι! Εγώ ήμουν άτυχη με την επισκλιρίδιο.

Με το καλό να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιέστατο μωράκι!!!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IRENEKANTE έγραψε:

εγώ κορίτσια εχω πολύ προσφατη εμπειρία στο θέμα..........

Βασικά εγώ ζήτησα να πάω με πρόκληση γιατί δεν άντεχα το βάρος..

Δεν έχει καμία διαφορά...Σου βάζουν ορό που προκαλεί πόνους αλλά κορίτσια ειναι απλοί πόνοι περιόδου...(ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ)

..

ετσι ναι:)

εγω μιλουσα χωρις επισκληριδιο,

δεν ξερω πως ειναι με επισκληριδιο και σε τι

μπορει να βοηθησει ,πιστεψε με οι πονοι ειναι

δυπλασια ενοχλητικοι με ορο προκλησης ενω οι

φυσιολογικοι ξαφνικοι πονοι της γεννας(οτι ερχεται το μωρο)

πολυ πιο γρηγοροι και κοφτοι(δεν σε ταλαιπωρουν),

αν ομως αποφασισει για επισκληριδιο ισως να ειναι καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΙRENEKANTE ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ!!!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.

ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ (ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΡΩΝ, ΠΟΝΟΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟΝ ΟΡΟ- ΧΑΡΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ (ΜΑΙΑ)ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ "ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ Η ΑΔΕΡΦΗ ΣΟΥ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ "ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΞΩ" ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΙΣΩΣ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.......

ΓΙΑΥΤΟ ΝΑΤΑΣΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΖΗΣΕ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΡΥΔΙΚΗ έγραψε:

ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ "ΜΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΞΩ" ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΙΣΩΣ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΓΩ ΟΜΩΣ.......

!!!

ακριβως ετσι,δεν ηθελα να το πω,αλλα πραγματικα σου πεταγονται τα ματια,

το μωρο να χτυπιεται μια να ακους την καρδια του μια να το χανεις,

αφου φτασαμε στο απροχωρητο που χαναμε και τους σφυγμους του γιατι

ειχα αγχωθει εγω και δεν ανεπνεα σχεδον καθολου απ'τους πονους,

στοτελος μας βαλανε στην αιθουσα τοκετου και τρια ατομα σπρωχνανε με τους

αγκωνες την κοιλια μου για να κατεβει το μωρο που ειχε σφηνωσει ψηλα

απο την ταραχη του,την αλλη μερα ειχα παντου μελανιες:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ???

ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΚΤΛ. ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΕ ΓΛΥΣΤΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ ΚΟΥΒΑ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το πιστευω Θεουλη μου...

ΑΚΟΥ ΤΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ:angry:

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΚΟ....

ενταξει εμενα απο τον πανικο,

με στραβοεραψε και δεν μπορουσα

να κατσω να θηλασω κανα μηνα,

ξαπλωτη μονο:P

γι'αυτο ακουω προκληση και ανεβαζω πιεση:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ.ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΩΡΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ, ΟΛΙΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ Φ.Τ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ (ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΦΟΒΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ)ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΜΩ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΓΩΝΑ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ. ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΩΔΥΝΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beroiotisa έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 15/1 ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ ΠΗΤ 28/1 ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ(ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΡΩΝ ,ΠΟΝΟΙ ,ΑΙΜΑΤΑΚΙ ΚΛΠ)Κ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΩΣ ΤΙΣ 21/1 ΜΑ ΠΑΩ 22 ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ!ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Ε?:blush: ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΠΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ?ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ...ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ:unsure: ...ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 21/1:) ?

:) :) :)

Εκτος απο το περπατημα βοηθαει πολυ απο τι εχω ακουσει και η "εξασκηση με τη βρυση" :P πιστευω να καταλαβες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bre eyridiki mou...pwpwpwppw exw pathei plaka..egw koritsia telika eimouna poli tixeri..stin 37 bdomada spasane ta nerastis 11.30 to bradi...xwris episkiridio...kai oi ponoi mou itan apo tis 3 to bradi mexri tis 4.45 pou gennisa fisiologika..i genna itan mia teleia empeiriaaaaaaaa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για της απάντησης σας!!κατάλαβα μερικά πράγματα αν και αγχώσατε λιγουλάκι :blush: χαχαχαχα επισκληριδιο θα κάνω:P όταν αρχίσουν οι πόνοι δυνατή μου είπε ο γιατρός..Ειρήνη εύχομαι εύχομαι να έχω ένα τοκετό σαν το δικό σου:laugh: .. ΕΥΡΥΔΙΚΗ του έπεσε το μωρό:blush: ???έλα παναγία μου πρώτη φορά το ακούω…:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επειδή στη διάρκεια του τοκετού μου οι πόνοι έρχονταν και έφευγαν συζητήσαμε με τη μαία να κάνω τεχνιτούς πόνους. Μου είπε όμως ότι κάτι τέτοιο θα έφερνε δυνατούς πόνους και με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι φυσιολογικά.

Κατά έναν περίεργο τρόπο όταν μου το είπε αυτό σοβαρεύτηκε η μικρή και άρχισαν οι κανονικοί πόνοι και γεννησα 1,5 ώρα αργότερα.

beroiotisa αν έχεις ΠΗΤ 28/1 γιατί να γεννήσεις στις 22/1; Το περπάτημα κάνει πολύ καλό. Βοηθάει αλλά δεν εγγυάται ότι θα γεννήσεις νωρίτερα. Και εγώ περπατούσα ΠΟΛΥ αλλά η μικρή το αποφάσισε να έρθει ακριβώς στην ημερομηνία της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι οι τεχνητοί είναι άτιμοι πόνοι. Δεν ξέρω αν συμβαίνει πάντα έτσι σε κάθε κοπέλα, αλλά εμένα έρχονταν ανά 20 δευτερόλεπτα και κρατούσαν άλλα 20. Είχα την εντύπωση ότι δεν σταματάνε καθόλου. Δεν είχα περιθώριο να ξεκουραστώ καθόλου ανάμεσα από τις συσπάσεις. Οι ανάσες βοήθησαν αρκετά. Δε θα ξεχάσω.. Απέναντί μου στον τοίχο ήταν κρεμασμένο ένα ρολόι. Είχα χρονομετρήσει τους πόνους και είχα δει ότι από τη στιγμή που σταματούσε ο ένας, σε 20 δευτερόλεπτα με έπιανε άλλος. Οπότε ανάμεσα από κλάματα και λυγμούς έλεγα.. Όχι,όχι, έρχεται! Μία δύο, βαρέθηκαν οι μαμές και οι γιατροί να με ακούνε και ξεκρεμάσανε το ρολόι! Τις 5 πρώτες ώρες άντεξα, τις υπόλοιπες 5 έκλαιγα και χτυπιόμουν. Με ακούγανε κι από έξω ο λόχος που ήταν μαζεμένος, η μάνα μου με την πεθερά μου πήραν τους δρόμους.

Το γμτ είναι ότι τόσες ώρες κοιλο και μεσοπονούσα για το τίποτα, για το διαστολή 1,5 και για να τυλιχτεί το μωρό και να τα κάνει χειρότερα. Δηλαδή αν κάποιος μου έλεγε, υπομονή σε 2-3 γεννάς, και πιο δυνατοί να ήταν, θα κρατιόμουν.

Σίγουρα με την επισκλιρίδιο θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, όπως ακριβώς έγραψε η IRENEKANTE. Πόνοι περιόδου..

Γι'αυτό κορίτσια σε όσες συντρέχει λόγος να κάνετε πρόκληση, μην πτοείστε!!! Επισκλιρίδιος είναι η λύση, αλλά και πάλι όσε δε θέλουν να κάνουν για τους δικούς τους προσωπικούς ή λόγους υγείας, υπομονή! Όλα ξεχνιούνται σε δευτερόλεπτα μετά τον τοκετό. Όταν δείτε το σπλαχνάκι σας πάνω στην κοιλιά σας ή στο στήθος σας. Μόλις την έβγαλε ο γιατρός, την εξέτασε η παιδίατρος και μου την έφερε γυμνούλα όπως ήταν στο στήθος μου και κοιταχτήκαμε κατάματα!!!

Ποιοι τεχνητοί πόνοι, ποια καισαρική μου λέτε??? Είδα όλον τον κόσμο, τον παράδεισο μέσα στα μάτια της..

Πωπω.. σίγουρα σας κούρασα, αλλά μετά από 5 μήνες το ξαναέζησα περιγράφοντάς σας το!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΟΙ ΠΟΝΟΙ 6 ΠΑΡΑ 20 ΤΟ ΠΡΩΙ(ΗΜΟΥΝΑ 37 ΚΑΙ 3 ΜΕΡΕΣ)ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ 2.ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΙΣ 15 ΚΑΙ 50........ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΝΩΡΙΣ....ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ,ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου πλησιάζει και η δική μου ώρα! Μόλις γύρισα απο τον γιατρό και μου είπε οτι μέχρι την Πέμπτη αν δεν μας κάνει την έκπληξη η μπέμπα θα της την κάνουμε εμείς! Θα περιμένω με αγωνία να περάσουν οι ημέρες:) :)

:silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι μερες κυλουν αντιστροφα πλεον!!!!

Πως νιωθεις που πλησιαζει η ωρα?

Εγω παρολο που εχω παραπανω χρονο ακομη απο σενα εχω αρχισει να το σκεφτομαι!!!

Ανυπομονω!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως να νιώθω? Δεν μου περνάει η ώρα, ανυπομονώ πάρα πάρα πολύ, ε βέβαια και λίγο άγχος για το αν θα πάνε όλα καλά το έχω:blush: , αλλά υπερισχύει η χαρά!!!:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ante me to kalo elenh mou na thn kratiseis sta xeria sou.giati omos an den erthei na kanete proklish ?

emena o mpemphs boleutike edw mesa kai den ton blepw na kouniete.

a h kolith mou gennise edw kai 3-4 meres.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...