Μετάβαση σε περιεχόμενο

βιντεο για την παιδικη κακοποιηση


Recommended Posts

Βάνια μου, πολύ καλό....

Για μένα το ξύλο ΔΕΝ βγήκε από τον παράδεισο και το χρησιμοποιούν ως μέσο διαπαιδαγώγησης μόνο οι ανώριμοι γονείς....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exei simasia gia pio logo baras ro paidi..

an me to paramikro to xtipas nai einai bia..alla iparxoun stigmes pou les to ksilo bgike ap to paradeiso..

k go ebaga ksilo k de epetha tipota..alla pos to eksigei o kathenas ton oro ksilo...einai pareksigimeni leksi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΕΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ "ΒΡΕΞΕΙ" ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ...

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ ΒΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ..

ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ "ΠΑΝΤΟΦΛΙΕΣ"..! ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!

ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ..

ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ "ΑΘΩΑ" ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ.. ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

ΩΡΑΙΟ ΤΟ VIDEO...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ ωραιο το βιντεακι,μπραβο Βανια!κοριτσια το ξυλο ειναι ξυλο ακομα και αν του δωσεις μια στο πωπω και αυτο βια ειναι.δεν βρισκω κανεναν απολυτως λογο να κανεις κατι τετοιο στο παιδι σου.thouli μου για οποιο λογο και αν βαρας το παιδι βια ασκεις,δεν ειναι αναγκη να το σακατεψει καποιος ενα παιδακι για να πουμε οτι ασκεισαι βια.υπαρχουν 1000τροποι διαπαιδαγώγησεις για ενα παιδι και το ξυλο δεν ειναι μεσα σε αυτους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia wraio to video...

Wmos otan teleiwsei to wraio video exei alla video ki poli asxima malista...

Koritsia ta evlepa tora me ton antra mou ki egw arxisa klama eno o antras mou den antexe na dei allo...

Ntropi ta moutra tous se aytous pou kanoun etsi kako sta athwa mwra kai makari na pathoun xeirotera apo ta mwra...

H VIA einai VIA...

Euxwme se aytous pou xtupane ta mwra suntoma na metaniwsoun...

Wmos na timwrithoun themas aytoi...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilena mi pareksigeis tin leksi ksilo..

eimoun poli atakto paidi k to thimamai,,

simfono oti ta logia einai to kalitero alla kamiafora ta mora parektrepontai k se ayto ftaine oi goneis...

de mporei ena paidi pou erxetai sigkekrimena sto magazi na mas to rimazei k oi goneis tou na lene mi trelompompira k tipote allo...

k to mikro na sinexzei..k kala kanei k go to idio tha ekana

de ksero an me pianeis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

exei simasia gia pio logo baras ro paidi..

an me to paramikro to xtipas nai einai bia..alla iparxoun stigmes pou les to ksilo bgike ap to paradeiso..

k go ebaga ksilo k de epetha tipota..alla pos to eksigei o kathenas ton oro ksilo...einai pareksigimeni leksi...

thouli μου το ξύλο είναι ΠΑΝΤΑ κακοποίηση! Μπορεί ένα μικρό χαστουκάκι να μην "θεωρείται" σωματική κακοποίηση, αλλά σίγουρα είναι ψυχολογική "κακοποίηση"! Το ξύλο ή τα χαστουκάκια εάν θέλεις, το μόνο που δείχνουν είναι την έλειψη σεβασμού που έχει ένας γονιός απέναντι στο παιδί του και το ότι έχει χάσει τον έλεγχο να πειθαρχήσει το παιδί του χωρίς τη βία και το φόβο! Για κανέναν λόγο δεν πρέπει να χαστουκίζουμε τα παιδιά μας! Από τη στιγμή που μπαίνουμε στην διαδικασία να σηκώσουμε το χέρι μας απέναντι σε ένα παιδί, είναι ΒΙΑ και αυτό θα φέρει προσωρινά αποτελέσματα πειθαρχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

marilena mi pareksigeis tin leksi ksilo..

eimoun poli atakto paidi k to thimamai,,

simfono oti ta logia einai to kalitero alla kamiafora ta mora parektrepontai k se ayto ftaine oi goneis...

de mporei ena paidi pou erxetai sigkekrimena sto magazi na mas to rimazei k oi goneis tou na lene mi trelompompira k tipote allo...

k to mikro na sinexzei..k kala kanei k go to idio tha ekana

de ksero an me pianeis

Όταν ένα παιδί έχει αρνητική συμπεριφορά τότε οφείλουμε να ψάξουμε να βρούμε τον λόγο που την προκάλεσε και να την διορθώσουμε με όπλα την αγάπη, το σεβασμό, την εκτίμηση και φυσικά την ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ! Ο φόβος δεν βοηθάει καθόλου τα παιδιά να λύσουν τα προβλήματα που έχουν με τη συμπεριφορά τους, απεναντίας τα "κουκουλώνει"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θουλη μου καταλαβα τι εννοεις.:)

Πάντως κορίτσια και εγώ δεν συμφωνω με την παραμικρη βια.Μεγαλωσα σε περιβαλλον που την καταδικαζει σε οποια μορφη και να ειναι.Δεν εχω σηκωσει ποτε χερι στην κορη μου και ουτε προκειται να το κανω σε κανενα παιδι μου.Θελω να τους μαθω τον διαλογο:P Ξερω πως στο μελλον μας περιμενουν ''δυσκολες'' στιγμες καθως ειναι 3 και τα μικρα εχουν μονο ενα χρονο διαφορα απο την μεγαλη.Αλλα δεν βαριεσαι...Τα παιδια γινονται ατακτα μονο οταν θελουν να τραβηξουν την προσοχη μας.Ας παρουμε ενα απλο παραδειγμα.Ας υποθεσουμε πως μια μαμα εχει ενα παιδακι 2 ετων το οποιο δεν παει παιδικο σταθμο,αρα καθεται ολη μερα μαζι της.Η μαμα λοιπον καθεται στον καναπε και βλεπει τηλεοραση ενω εχει αφησει το 2χρονο μωρο να παιζει μονο του διπλα της.Καποια στιγμη θα βαρεθει και ειναι φυσικο.Τοτε το παιδακι θα αρχισει να κανει ''αταξιες''.Δημαδη μπορει να αρχισει να φωναζει χωρις λογο,να ανιγει τα συρταρια και να πεταει εξω τα πραγματα,να γκρινιαζει,να χοροπηδαει στους καναπεδες.Η μητερα θα προσπαθησει να το συνετησει απο τον καναπε.Θα του πει ''Σταματα επιτελους!'' ή ''Μαρία μην πειραζεις!!!''.Μετα θα αρχιζει να φωναζει στο μωρο που αφου ειδε πως τραβηξε την προσοχη της θα συνεχισει.Πολλες μητερες θα επελαγαν στο τριτο σταδιο την βια.Ομως ειναι λαθος!Ειναι ενα απλο παραδειγμα που πολλες γυναικες το ζουν σε καθημερινη βαση.Αν ομως η μητερα του παραδειγματος ειχε κατσει να ασχοληθει με το παιδι;Αν καθοταν κατω μαζι του να παιξει;Αν περνουσε δημιουργικο χρονο μαζι του;Η βια,ακομα και μια στον πωπω,μαθαινει στο παιδι πως ο μονος τροπος για να συνετηστει καποιος ειναι ο σωματικος πονος.Οχι,η βια δνε οφελει σε τιποτα.Τωρα και ενα ακομη παραδειγμα.Η μαμα εχει παει με το 2χρονο παιδακι της στο σουπερ μαρκετ.Το κραταει απο το χερι της ή το μωρο περπαταει διπλα της.Δεν του δινει σημασια γιατι ειναι κουρασμενη απο την δουλεια και βιαστηκη να γυρισει σπιτι που την περιμενουν και αλλες δουλειες.Το μωρο για να τραβηξει την προσοχη της γκρινιαζει και αρχιζει να τραβαει προιοντα απο τα ραφια.Η μαμα του φωναζει.Βλεπει πως με κατι που δεν ειναι αποδεκτο τραβηξε την προσοχη της.Το επομενο σταδιο ειναι η μαμα να χτυπησει το μωρο(αν και νομιζω πως μεσα στον κοσμο δεν θα το τολμουσε).Ποια ειναι ομως η αλλη λυση που μπορει να αποφυγει ολα αυτα;Η μαμα ζηταει τη βοηθεια του παιδιου για τα ψωνια.Για παραδειγμα το προτρεπει να της φερει κατι απο το ραφι,να την βοηθησει να τσουλησουν το καροτσι.Και σαν ανταμοιβη στο τελος του παιρνει το αγαπημενο του γλυκο.Ετσι το παιδι μαθαινει οτι ο κοπος ανταμοιβεται,η μαμα εχει κανει τα ψωνια της ενω το παιδι ητανε ησυχο και γενικα η εξοδος εχει εξελιχθει ομαλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna_80 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!

Και ως πιο παλιά μαμά που είμαι, (έχω κόρη στην εφηβεία), θα σου πω ότι μπορεί να περνάμε "δύσκολες" στιγμές και να αφιερώνουμε πολύ χρόνο στα παιδάκια μας στις μικρές ηλικίες, αλλά ΜΑΣ ΑΝΤΑΜΕΙΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ!!!! Τα καλά αποτελέσματα αυτής της διαπαιδαγώγησης φαίνονται στη εφηβεία! Τότε ευτυχώς ή δυστυχώς εμείς οι μανούλες "θερίζουμε ότι σπείραμε"!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιλια ετσι ειναι!

Εμενα οι γονεις μου μου ειχαν μαθει απο πολυ νωρις να μην φοβαμαι να τους πω κατι.Πολλα παιδια φοβουνται οτι αν πουν στους γονεις τους κατι που εκαναν θα υποστουν σωματικη βια.Εγω δεν φοβομουνα ποτε να τους πω τιποτα,και στην εφηβεια πισω απο τις συγκρουσεις που ειναι λογικο οτι ειχαμε κατα καιρους,παντα κρυβοταν μια σχεση εμπιστοσυνης;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...