Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφέ υγρά στην 6η εβδομάδα


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια..

Είμαι έγκυος και πριν δυο μερες μπηκα στην 6η εβδομαδα!Μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά!Έκανα υπέρηχο την πεμπτη εβδομαδα και είδα μόνο το σάκο που μεγάλωνε και πολυ πολυ αχνά το έμβρυο!Από χθες όμως που πήγα τουαλέτα,στο σκούπισμα είδα ανοιχτά καφέ υγρά!Δεν τα εχω καθε φορά που πάω τουαλέτα..Τρεις φορές χθες και μία σήμερα το πρωί τα είδα!Πήρα το γιατρό μου αμέσως και μου έδωσε utrogestan 2 φορες την ημέρα και filicine που έπαιρνα έτσι κι αλλιώς απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου 1 κάθε πρωί!Την Πέμπτη περιμένω να πάω για υπέρηχο μήπως και ακουσουμε την καρδούλα του!Θα ήθελα τη γνώμη σας για ρα συμπτώματά μου!Τα είχατε κι εσείς;Είναι πολύ ανησυχητικά;Κινδυνευω να χάσω το μωρό μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγα καφέ υγρά στο σκούπισμα στην 4η εβδομάδα (μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος) και στην 6η εβδομάδα είχα μια αποκόλληση όπου εκεί όμως είχα αίμα (κόκκινο όχι καφέ). Συμβαίνει μερικές φορές, δεν είναι ανησυχητικό (ειδικά αν είναι καφέ το αίμα, γιατί σημαίνει ότι είναι παλιά υπολείμματα της μήτρας από αίμα περιόδου). Με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα θα πάνε καλά. 

Συμβουλή μην διαβάζεις τα άπειρα δημοσιεύματα στο ίντερνετ και ότι σε απασχολεί να το λες στον γιατρό σου, είναι ο πλέον αρμόδιος για να σου λύσει όλες τις απορίες σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ditaki μου σε ευχαριστώ!Ένιωσα ήδη καλύτερα!Εννοείται έχω ήδη πάρει το γιατρο μου απλά ήθελα και μία καθησυχαστική απάντηση και από εδώ!Να δω ότι έχει συμβει και σε κάποιον άλλον και πήγε καλά! ? Περιμένω τον υπέρηχο με ανυπομονησία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Με το καλό το μωράκι σου λοιπόν!

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα λίγα καφέ υγρά στο σκούπισμα στην 4η εβδομάδα (μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος) και στην 6η εβδομάδα είχα μια αποκόλληση όπου εκεί όμως είχα αίμα (κόκκινο όχι καφέ). Συμβαίνει μερικές φορές, δεν είναι ανησυχητικό (ειδικά αν είναι καφέ το αίμα, γιατί σημαίνει ότι είναι παλιά υπολείμματα της μήτρας από αίμα περιόδου). Με προγεστερόνη και ξεκούραση όλα θα πάνε καλά. 

Συμβουλή μην διαβάζεις τα άπειρα δημοσιεύματα στο ίντερνετ και ότι σε απασχολεί να το λες στον γιατρό σου, είναι ο πλέον αρμόδιος για να σου λύσει όλες τις απορίες σου.

Ditaki μου σε ευχαριστώ!Ένιωσα ήδη καλύτερα!Εννοείται έχω ήδη πάρει το γιατρο μου απλά ήθελα και μία καθησυχαστική απάντηση και από εδώ!Να δω ότι έχει συμβει και σε κάποιον άλλον και πήγε καλά! ? Περιμένω τον υπέρηχο με ανυπομονησία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το καφε απο οσο γνωριζω θα πει οτι ειναι παλιο αιμα ...οχι κατι προσφατο... ευχομαι με το καλο ο υπερηχος και το μωρο σου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Ξέρω τι εννοείς...θα είναι ο πιο όμορφος ήχος που θα έχεις ακούσει μέχρι τώρα στη ζωή σου!

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να τον ακούσω!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

το καφε απο οσο γνωριζω θα πει οτι ειναι παλιο αιμα ...οχι κατι προσφατο... ευχομαι με το καλο ο υπερηχος και το μωρο σου ! 

Μακάρι να είναι έτσι!!!Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mammytobe , καλησπέρα! Κι εγώ με καφέ υγρα είμαι αλλά ακόμα δεν έχω κάνει υπερηχο γιατί η χοριακη μου είναι χαμηλή. ....αν δεν ξεκινησει κανονικη αιμοραγια θα την επαναλαβω την πεμπτη!

πιστεύω αφού πήρες προγεστερονη και ξεκουραζεσαι όλα οκ θα πάνε! Το ίδιο μου είχε συμβεί στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο κοριτσι. Utrogestan και αγιος ο θεος. Συμβαινει πολυ συχνα. Μεχρι την 10η βδομαδα ειχα συνεχεια. Ο γιατρος σου απο δω και στο εξης θα γινει κολλητος σου οποτε καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε ανησυχια εχεις θα πρεπει να τον ενοχλεις. Να πανε ολα καλα με ενα υγιεστατο μπεμπακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  Χαιρεται!! Αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο με 'σενα! 6η βδομαδα ειδα 2 φορες καφεκοκκινο αιμα (χωρις καταροη, το εβλεπα μονο στο σκουπισμα). Μεχρι την 12η μου ειχε συμβει σιγουρα αλλες 3-4 φορες.. Τωρα ειμαι πλεον στον 6ο μηνα κ το μωρο μου ειναι δυνατο κ υγειεστατο!! Οσο δεν βλεπεις μεγαλη αιμορραγια μαζι με εντονους πονους, να μην ανησυχεις.. Βασικο ειναι να μενεις ξεκουραστει, οσο μπορεις ξαπλωμενη κ να παιρνεις προγεστερονη...

   Αληθεια προγεστερονη παιρνεις 2 χαπια των 100 ειτε των 200mg? Εγω επαιρνα 6 χαπια των 100.. ισως σου αυξησει αργοτερα τη δοση..Σου εχει πει ο γιατρος σου να μετρησεις κ την προγεστερονη σου?

  Με το καλο το μωρακι σου κ να ξερεις οτι αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου σπανιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

  Χαιρεται!! Αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο με 'σενα! 6η βδομαδα ειδα 2 φορες καφεκοκκινο αιμα (χωρις καταροη, το εβλεπα μονο στο σκουπισμα). Μεχρι την 12η μου ειχε συμβει σιγουρα αλλες 3-4 φορες.. Τωρα ειμαι πλεον στον 6ο μηνα κ το μωρο μου ειναι δυνατο κ υγειεστατο!! Οσο δεν βλεπεις μεγαλη αιμορραγια μαζι με εντονους πονους, να μην ανησυχεις.. Βασικο ειναι να μενεις ξεκουραστει, οσο μπορεις ξαπλωμενη κ να παιρνεις προγεστερονη...

   Αληθεια προγεστερονη παιρνεις 2 χαπια των 100 ειτε των 200mg? Εγω επαιρνα 6 χαπια των 100.. ισως σου αυξησει αργοτερα τη δοση..Σου εχει πει ο γιατρος σου να μετρησεις κ την προγεστερονη σου?

  Με το καλο το μωρακι σου κ να ξερεις οτι αυτο που σου συμβαινει δεν ειναι καθολου σπανιο!!

Χαίρεται...Πήγα χθες στο γιατρό,έκανα υπέρηχο και όλα ήταν μια χαρά!!Μου είπε να ξεκουράζομαι και να κάνω χαλαρές κινήσεις!Οσο για τα utrogestan είναι των 200mg ένα πρωί ένα βράδυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vulcania είπε:

Με το καλο κοριτσι. Utrogestan και αγιος ο θεος. Συμβαινει πολυ συχνα. Μεχρι την 10η βδομαδα ειχα συνεχεια. Ο γιατρος σου απο δω και στο εξης θα γινει κολλητος σου οποτε καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε ανησυχια εχεις θα πρεπει να τον ενοχλεις. Να πανε ολα καλα με ενα υγιεστατο μπεμπακι.

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Vulcania είπε:

Με το καλο κοριτσι. Utrogestan και αγιος ο θεος. Συμβαινει πολυ συχνα. Μεχρι την 10η βδομαδα ειχα συνεχεια. Ο γιατρος σου απο δω και στο εξης θα γινει κολλητος σου οποτε καταλαβαινεις οτι οποιαδηποτε ανησυχια εχεις θα πρεπει να τον ενοχλεις. Να πανε ολα καλα με ενα υγιεστατο μπεμπακι.

Πήγα στο γιατρό χθες και με καθησύχασε αρκετά...Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία..Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα μπεμπάκια μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

@Mammytobe , καλησπέρα! Κι εγώ με καφέ υγρα είμαι αλλά ακόμα δεν έχω κάνει υπερηχο γιατί η χοριακη μου είναι χαμηλή. ....αν δεν ξεκινησει κανονικη αιμοραγια θα την επαναλαβω την πεμπτη!

πιστεύω αφού πήρες προγεστερονη και ξεκουραζεσαι όλα οκ θα πάνε! Το ίδιο μου είχε συμβεί στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου και όλα πήγαν μια χαρά! 

Εμένα προς το παρόν μου έχει σταματήσει με τα utrogestan..Και ο υπερηχος τα εδειξε ολα οκ..Συνεχιζω τα χαπια κανονικα και περιμένω!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 10 months later...

Kalhspera koritsia m!!!!❤ eimai sthn 6h vdomada k mexri twra eixa kafe egriseis alla polu ligo parola auta pairnw utrogenstan k folliko ofu! K shmera eixa kafe ugra poio polla k skoura tromaksa polu arxisa na agxwnomai phra to giatro m eipe na paw nosokomeio...o amniakos sakos eixe megalwsei isa p fainotan to sporaki m kardoula dn akousame einai nwris eipe k ston uperuxo eide mia maurh skia sthn arxh eipe moiazei me kusth meta eipe pws isws einai k fusiologiko sumvainei ...k apo 2 m eipe na pairnw 3 utrogenstan..dn kserw tha paw methaurio pali na to doume..alla mazi me thn xoriakh m p sunexws anaivainei dn katalavainw..me.ta kafe skoura ugra tromaksa polu!!!afhste p exw k ponous periodou!!!... Fovamaiiii.....1) gia thn maurh skia 2) gia ta kafe skoura ugra 3) k dn akousa akoma kardia......?eixe kamia kopela paromoia periptwsh me emenA???....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 2/10/2018 at 12:15 ΠΜ, ο/η BlueorpinkmaRia26 είπε:

Kalhspera koritsia m!!!!❤ eimai sthn 6h vdomada k mexri twra eixa kafe egriseis alla polu ligo parola auta pairnw utrogenstan k folliko ofu! K shmera eixa kafe ugra poio polla k skoura tromaksa polu arxisa na agxwnomai phra to giatro m eipe na paw nosokomeio...o amniakos sakos eixe megalwsei isa p fainotan to sporaki m kardoula dn akousame einai nwris eipe k ston uperuxo eide mia maurh skia sthn arxh eipe moiazei me kusth meta eipe pws isws einai k fusiologiko sumvainei ...k apo 2 m eipe na pairnw 3 utrogenstan..dn kserw tha paw methaurio pali na to doume..alla mazi me thn xoriakh m p sunexws anaivainei dn katalavainw..me.ta kafe skoura ugra tromaksa polu!!!afhste p exw k ponous periodou!!!... Fovamaiiii.....1) gia thn maurh skia 2) gia ta kafe skoura ugra 3) k dn akousa akoma kardia......?eixe kamia kopela paromoia periptwsh me emenA???....

Καλησπέρα κοπέλα μου...Το είδα λίγο αργά!!Ελπίζω τα υγρά να μην ήταν τίποτα και να συνεχίζεις ομαλά και χαρούμενα την εγκυμοσύνη σου!Εγώ δυστυχώς εκείνο το μωράκι το έχασα πέρυσι τέτοια εποχή!Δεν προλάβαμε να ακουσουμε καρδούλα!Πήγα στο γιατρό ενώ είχα ένα μήνα καφέ υγρα και έπαιρνα Utrogestan, και τελικά είδαμε άδειο τον σάκο και πήγα την επόμενη για απόξεση!Στεναχωρήθηκα πολύ!Ήμουν από τις άτυχες,γιατί πολλές κοπέλες που ειχαν κατι αναλογο το ξεπερασαν και εχουν υγιεστατα μωρακια τωρα πια!!Ελπιζω κι εσυ να εχεις καλα νεα!Εγω τωρα ειμαι παλι εγκυος,στον εβδομο μηνα αυτη τη φορα και περιμενω το αγορακι μου!Ουτε υγρα ουτε τιποτα αυτη τη φορα!!Να εισαι αισιοδοξη και ολα θα σου πανε καλα στο τελος....Ολα για καποιο λογο γινονται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα καφε υγρα απο την 5η ως την 11η βδομαδα. Μου ειχε γινει συνηθεια πια. Και ο γιατρος μου ελεγε οτι οκ δεν ειναι κ το πιο φυσιολογικο πραγμα του κοσμου αλλα αν δε δω κοκκινο να μην ανησυχω. Ουτε προγεστερονη δε μου εδωσε. Εγω παντως απ τον φοβο μου οσο μπορουσα ξεκουραζομουν. Και τωρα η φοβια των καφε δε μου χει φυγει εντελως. Κοιταω συνεχεια το σερβιετακι. Παντως οπως βλεπουμε ειναι τοσες πολλες κοπελες με καφε υγρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mammytobe είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου...Το είδα λίγο αργά!!Ελπίζω τα υγρά να μην ήταν τίποτα και να συνεχίζεις ομαλά και χαρούμενα την εγκυμοσύνη σου!Εγώ δυστυχώς εκείνο το μωράκι το έχασα πέρυσι τέτοια εποχή!Δεν προλάβαμε να ακουσουμε καρδούλα!Πήγα στο γιατρό ενώ είχα ένα μήνα καφέ υγρα και έπαιρνα Utrogestan, και τελικά είδαμε άδειο τον σάκο και πήγα την επόμενη για απόξεση!Στεναχωρήθηκα πολύ!Ήμουν από τις άτυχες,γιατί πολλές κοπέλες που ειχαν κατι αναλογο το ξεπερασαν και εχουν υγιεστατα μωρακια τωρα πια!!Ελπιζω κι εσυ να εχεις καλα νεα!Εγω τωρα ειμαι παλι εγκυος,στον εβδομο μηνα αυτη τη φορα και περιμενω το αγορακι μου!Ουτε υγρα ουτε τιποτα αυτη τη φορα!!Να εισαι αισιοδοξη και ολα θα σου πανε καλα στο τελος....Ολα για καποιο λογο γινονται!!!!

παρόλη την περσινή σου έκβαση το τέλος της ιστορίας σου ειναι πολύ χαρούμενο και ελπιδοφόρο για όσες πέρασαν κάτι αντίστοιχο. Εμεινες δηλαδη μετά από λίγους μήνες από την απόξεσή σου ε; Ολα να πανε καλα ως το τελος και να το κρατησεις γερό και δυνατό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...