Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες ξεκινάμε εξωσωματικη τον Οκτώβρη?


Lovely

Recommended Posts

@Δεσποινα!!εγω εκανα τεστ βγηκε θετικο αλλα τα συνεχιζα ολα  κανονικα ενεσεις χαπια ολα και ξερω πως θα τα περνουμε λιγο καιρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η love30 είπε:

@Δεσποινα!!εγω εκανα τεστ βγηκε θετικο αλλα τα συνεχιζα ολα  κανονικα ενεσεις χαπια ολα και ξερω πως θα τα περνουμε λιγο καιρο!

Αααα οκ κατάλαβα !!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

μην το βαλεις κατω...αφου πιαστηκαν μια θα πιαστουν παλι...ειχα 2 αποβολες απο εξωσωματικη κ τωρα εχω 2 παιδακια απο 2 επομενες...η επομενη θα ναι τυχερη σου

 

Η 2η ήταν... η πρώτη βιοχημική :-(

Το ελπίζω γιατί έχω απογοητευτεί λίγο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλησπέρα!!!επανήλθα κι εγώ!!!Μετά το σοκ της πρώτης αποτυχημένης εξωσωματικής είμαι πανέτοιμη ναξεκινήσω για τη δεύτερη!!!Αποφάσισα πριν από τη νέα προσπάθεια να κάνω υστεροσκόπηση - λαπαροσκόπηση....θέλω να είμαι πανέτοιμη έτσι ώστε η επιτυχία να είναι μόνο θέμα ''τύχης''!!!έχετε καμία εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@papou καλός μας ξαναρθες. Μου κάνει εντύπωση που έκανες εξωσωματική χωρίς να έχουν γίνει βασικές εξετάσεις πριν. Και από όσο ξέρω η σαλπιγγογραφια και η υστεροσκοπηση είναι μέσα σε αυτές.Ο γιατρός σου τι εξετάσεις σου είπε να κάνετε πριν το δρόμο της εξωσωματικής 

Δεν έχω εμπειρία από λαπαροσκοπιση, έχω κάνει μόνο υστεροσκοπηση αν θες να σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@papou έτσι μπράβο, πίσω δυναμικά!!! ?? Για ποιο λόγο η επέμβαση;

Εγω έκανα πέρσι διαγνωστική λαπαροσκοπηση - υστεροσκοπηση που τελικά έδειξε ενδομητριωση και χρειάστηκε αφαίρεση κύστης. Ο γιατρος τότε δε μου είχε αφηςει κανένα περιθώριο, ήθελε να ειναι απόλυτα σίγουρος οτι τα έχουμε  ελέγξει ολα πριν την πρωτη προσπάθεια. Εμένα μου είχε φανεί κάπως όλο αυτο γιατι απο τη μια βιαζόμουν για την εξωσωματικη και απο την αλλη φοβόμουν το χειρουργείο. ☺️ Τον εμπιςτευτηκα και τελικά αποδείχτηκε είχε δίκιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Papou εγω εκανα και τα δυο την ιδια μερα. Βγηκα απο την κλινικη την επόμενη μερα. Μία εβδομαδα δεν πηγα στη δουλεια.  Δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου, δεν πόνεσα. Δεν χρειαστηκε ουτε ντεπον να πιω για πονο. Η μονη στιγμη που αισθασθηκα πονο ηταν στην ανανηψη μολις ξυπνησα που πονουσε λιγο η κοιλια μου σαν περιοδος. Μου εκαναν παυσιπονη κ περασε. 

Εγω εχω ενδομητριωση κ ειχα κ εναν πολυποδα μικρο συην μητρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάνε τα πάντα απο ορμονολογικες...σαλπιγγογραφια...κυσυοκη ινωση...θρομβοφιλια κτλ.το προβλημα μας εστιάζεται στο σύζυγό μου...απλά ο ηυναικολογος μου συνέστησε να κανω και αυτές τις δυο ,ετσι ωστε να μειωσουμε τα ποσοστά αποτυχιας.επισης κατα την υστεροσκοπηση θα γινει και καποιο "ξυσιμο"στο ενδομητριο,που λειτουργει θεραπευτικά...ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η papou είπε:

κορίτσια καλησπέρα!!!επανήλθα κι εγώ!!!Μετά το σοκ της πρώτης αποτυχημένης εξωσωματικής είμαι πανέτοιμη ναξεκινήσω για τη δεύτερη!!!Αποφάσισα πριν από τη νέα προσπάθεια να κάνω υστεροσκόπηση - λαπαροσκόπηση....θέλω να είμαι πανέτοιμη έτσι ώστε η επιτυχία να είναι μόνο θέμα ''τύχης''!!!έχετε καμία εμπειρία από αυτές τις εξετάσεις;

@papouποσό λυπάμαι...ακόμα απτή Δευτέρα που έμαθα κ εγω δν μπορω ν συνέλθω εντελώς αφήστε π ακόμα δν αδιάθετησα .ειναι φυσιολογικό;εσεις κορίτσια μετά από ποσό καιρό αφού απέτυχε κ κόψετε τα φάρμακα σας ήρθε περίοδος;πάντως συμφωνώ με τα κορίτσια είναι βασικές εξετάσεις ...κ εγω τις εκανα καθόλου πόνο δν έχει ούτε παυσίπονο δν πήρα κ Ανέτα πήγαινα μετά στη δουλειά κατευθείαν (αλλά δν πηγα ???)..!!!εσυ τι σκέφτεσαι θα ξανά προσπαθήσεις κάποια στιγμή για 2η;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Papou εγω εκανα και τα δυο την ιδια μερα. Βγηκα απο την κλινικη την επόμενη μερα. Μία εβδομαδα δεν πηγα στη δουλεια.  Δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου, δεν πόνεσα. Δεν χρειαστηκε ουτε ντεπον να πιω για πονο. Η μονη στιγμη που αισθασθηκα πονο ηταν στην ανανηψη μολις ξυπνησα που πονουσε λιγο η κοιλια μου σαν περιοδος. Μου εκαναν παυσιπονη κ περασε. 

Εγω εχω ενδομητριωση κ ειχα κ εναν πολυποδα μικρο συην μητρα. 

@nikona καλησπέρα!!μιας κ το ανέφερες  για την ενδομήτριοση πριν τρεις μήνες ανακάλυψα ότι έχω κ εγω αλλά είμαι 3 εκατοστά κ μ είπε ότι αν Πάει 5 θα είναι για βγαλσιμο ..λες να παίζει ρόλο στην αποτυχία;η δν παίζει ρόλο στην εξωσωματικη ;την αφαιρέσες εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

@papouποσό λυπάμαι...ακόμα απτή Δευτέρα που έμαθα κ εγω δν μπορω ν συνέλθω εντελώς αφήστε π ακόμα δν αδιάθετησα .ειναι φυσιολογικό;εσεις κορίτσια μετά από ποσό καιρό αφού απέτυχε κ κόψετε τα φάρμακα σας ήρθε περίοδος;πάντως συμφωνώ με τα κορίτσια είναι βασικές εξετάσεις ...κ εγω τις εκανα καθόλου πόνο δν έχει ούτε παυσίπονο δν πήρα κ Ανέτα πήγαινα μετά στη δουλειά κατευθείαν (αλλά δν πηγα ???)..!!!εσυ τι σκέφτεσαι θα ξανά προσπαθήσεις κάποια στιγμή για 2η;

εγώ δεν πρόλαβα να κάνω καν χοριακή!!!αδιαθέτησα πριν σταματήσω τα φάρμακα.επειδή δεν είχα έμβρυα για κρυοσυντήρηση, θασ περιμένω 3 μήνες για να προσπαθήσω ξανά.στο διάστημα αυτό θα κάνω και την υστεροσκόπηση- λαπαροσκόπηση.Σ' ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Δεσποινα!! είπε:

@nikona καλησπέρα!!μιας κ το ανέφερες  για την ενδομήτριοση πριν τρεις μήνες ανακάλυψα ότι έχω κ εγω αλλά είμαι 3 εκατοστά κ μ είπε ότι αν Πάει 5 θα είναι για βγαλσιμο ..λες να παίζει ρόλο στην αποτυχία;η δν παίζει ρόλο στην εξωσωματικη ;την αφαιρέσες εσυ;

Καλημέρα @Δεσποινα!! και εγώ είχα ενδομητρίωση. Είχα κάνει λαπαροσκόπηση πριν 11 χρόνια με μεγάλη κύστη και τώρα λόγω του ιστορικού μου πριν αρχίσω την 1η εξωσωματική με έβαλε για λαπαροσκόπηση και πάλι είχα εστίες.. (είναι πολύ πιθανό οτι εφόσον έχεις μια φορά θα ξαναβγάλεις). Ο λόγος υπογονιμότητας που γράφεται σε μένα είναι η ενδομητρίωση, παίζει ρόλο βέβαια σε πιθανή αποτυχία. Όχι πως δεν έχω ακούσει γυναίκες με ενδομητρίωση να μένουν έγκυες. Καλό θα ήταν όμως από τη στιγμή που το ανακάλυψες να κάνεις λαπαροσκόπηση. 

Επίσης εγώ μετά που έκοψα τα φάρμακα μετά από 1-2 μέρες μου ήρθε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα σου ζητανε η σαλπιγγογραφια η υστεροσκοπηση! Εγω εκανα μια επεμβαση λαπαροσκοπηκα (αφερεση σαλπιγγας) και υστεροσκοπηση!δεν πονεσα! Εδω εκανα εξωσωματικη χωρις σαλπιγγογραφια η υστεροσκοπηση μας ελειπε χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δεσποινα!!εμενα μου ηρθε μετα απο 4 μερες και δεν θελουμε να ειναι και παραπανω μερες απο το κανονικο η ροη δεν μας ενοχλει αλλα οχι οι πολες παραπανω μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η love30 είπε:

@Δεσποινα!!εμενα μου ηρθε μετα απο 4 μερες και δεν θελουμε να ειναι και παραπανω μερες απο το κανονικο η ροη δεν μας ενοχλει αλλα οχι οι πολες παραπανω μερες!

αλήθεια @love30  ???? δε το ήξερα αυτό και με άγχωσες.. Και στις 2 αποτυχημένες προσπάθειες η περίοδος μετά  είχε μεγάλη διάρκεια. Εγώ είμαι περίπου στις 3 μέρες κανονικά και αυτές τις 2 φορές πήγα και βδομάδα γεμάτη...  νόμιζα όμως οτι ήταν κάπου φυσιολογικό για να καθαρίσει ο οργανισμός ! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@erivμην ανχονεσε μια χαρα ειναι η εβδομαδα και εγω εχω 3-4 μερες και τωρα ειχα οπως λες εβδομαδα!!!!! παραπανω απο εβδομαδα δεν θελουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@papou λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα της εξωσωματικής σου.. ?? χαίρομαι όμως που το ξεπέρασες και είσαι έτοιμη να προχωρήσεις!!!! ? Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση (για αφαίρεση σαλπιγγων) και την ίδια στιγμή και υστεροσκοπηση για να επιβεβαιώσουμε οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο εσωτερικό της μήτρας!! Την επόμενη μέρα βγήκα απο το νοσοκομείο αλλά να σου πω την αλήθεια με τραβούσαν τα ράμματα απο τη λαπαροσκοπηση και περπατούσα πολύ σιγά γτ απο τις κινήσεις πονούσα, αυτό όμως μόνο για 4-5 μέρες, μετά όλα καλα!!! Εμένα ο γιατρός δεν με άφησε πριν το τριμηνο να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω της επέμβασης, ίσως και απο το γεγονός οτι η λαπαροσκόπηση ήταν επεμβατική!! Στην περίπτωση σου, που είναι διαγνωστική, φανταζομαι η ανάρρωση θα ναι πιο σύντομη (θα έχεις μια μόνο μικρή τομή στον αφαλό) και εφόσον ούτως ή άλλως θα αφήσετε χρόνο για την επόμενη προσπάθεια δεν θα έχεις θέμα!! 

Ομως, αυτό το "ξύσιμο" που λες απ'οσο ξέρω γίνεται μόνο έναν κύκλο πριν την εμβρυομεταφορα αλλιώς δεν έχει νόημα!! Είναι ανώδυνο και σε 2 λεπτάκια έχει τελειώσει όλη η διαδικασία, εγώ το έκανα χθες χωρίς μεθη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux και εγω οπως εσυ επεμβατικη για αφαιρεση και υστεροσκοπυση αλλα ειχα ουτ θυμαμε ποσα ραματα στον αφαλο και ποιο δεξια αλλα τρεια και αλλα τρεια απο ατιστερα ασε που με πηραξε η ναρκωση και εφυγα απο το νοσοκομειο μετα απο 5-6μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@love30 πω πω πολύ εχεις ταλαιπωρηθεί βρε κοριτσάκι μου.. Και εγώ έκανα τομή δεξιά και αριστερά πολύ μικρούλες βέβαια κάπου ένα εκατοστό, αλλά και αυτή στον αφαλό δεν είναι μεγάλη (να είναι το πολύ 1,5-2 cm) η μια πλέον ούτε καν φαίνεται αλλά η @papou θα κάνει διαγνωστική λαπαροσκόπηση άρα αν όλα βρεθούν οτι είναι καλα δεν θα χρειαστεί να κάνει άλλες τομές εκτός απο αυτήν στον αφαλό απ'οπου μπαίνει η κάμερα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σωτα!!!τι να κανουμε προσπαθω να μην το σκεφτομε και να κοιταω μπροστα γιατι αλλιως τρελενεσε χαχα αλλα οχι ειμαστε super δυνατοι!!!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα όλες βγαίνουνε πιο δυνατές απο τις δυσκολίες που περνάμε!! Τι να κάνουμε; Εμάς δεν μας δόθηκε απλόχερα το δώρο του Θεού που λέγεται παιδάκι, πρέπει να παλέψουμε γι'αυτο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η eriv είπε:

Καλημέρα @Δεσποινα!! και εγώ είχα ενδομητρίωση. Είχα κάνει λαπαροσκόπηση πριν 11 χρόνια με μεγάλη κύστη και τώρα λόγω του ιστορικού μου πριν αρχίσω την 1η εξωσωματική με έβαλε για λαπαροσκόπηση και πάλι είχα εστίες.. (είναι πολύ πιθανό οτι εφόσον έχεις μια φορά θα ξαναβγάλεις). Ο λόγος υπογονιμότητας που γράφεται σε μένα είναι η ενδομητρίωση, παίζει ρόλο βέβαια σε πιθανή αποτυχία. Όχι πως δεν έχω ακούσει γυναίκες με ενδομητρίωση να μένουν έγκυες. Καλό θα ήταν όμως από τη στιγμή που το ανακάλυψες να κάνεις λαπαροσκόπηση. 

Επίσης εγώ μετά που έκοψα τα φάρμακα μετά από 1-2 μέρες μου ήρθε. 

Καλησπέρα εμένα μου είπε ο γυναικολόγος ότι εφόσον παμε για εξωσωματικη δεν τον ενοχλεί η ενδομητριωση...θα τον ενοχλούσε αν προσπαθούσα να μείνω έγκυος φυσιολογικά.και λέω μήπως τελικά επηρεάζει κ την εξωσωματικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η love30 είπε:

@Δεσποινα!!εμενα μου ηρθε μετα απο 4 μερες και δεν θελουμε να ειναι και παραπανω μερες απο το κανονικο η ροη δεν μας ενοχλει αλλα οχι οι πολες παραπανω μερες!

Σήμερα μου ήρθε πρωί πρωί !ανυπομονουσα για να ξεπρηστω λίγο κ να ηρεμήσουν τα νεύρα μου ευχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...