Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλει το μπουκάλι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

ειμαι καινούργιο μέλος και σκέφτηκα να γράψω εδώ μήπως βρεθεί καμία λύση με το πρόβλημα που έχω με το φαγητό της μικρής...

έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών που κάνει μεικτή διατροφή με θηλασμό και μπουκάλι. Ενώ στην αρχή όλα έβαιναν καλώς εδώ και 1,5μηνα περίπου την πιάνει κάτι και είναι μέρες που δεν θέλει καθόλου να φάει από το μπουκάλι παρά μόνο στήθος. Έχω δοκιμάσει διαφορετικά γάλατα και μπιμπερό αλλά τίποτα δεν έχει αποδειχθεί ικανό να λύσει το πρόβλημα... κάποιες μέρες θα είναι όλα τέλεια και θα φάει τομπουκάλι της κάθε 3ωρο χωρίς αντιρρήσεις και μια χαρά και άλλες κλαίει και το διώχνει και δε το θέλει με τίποτα!

δυστυχως μόνο με το θηλασμό δεν παίρνει αρκετό βάρος όποτε πρέπει αναγκαστικά να την ενισχύω με το μπουκάλι. 

Εχετε καμία ιδέα τι θα μπορούσε να βοηθήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκό, σε καταλαβαίνω που αγχώνεσαι για την διατροφή και το αν θα πάρει βάρος το μωρό σου! Εγώ θήλασα μόνο 50 μέρες και μετά αναγκάστηκα να διακόψω τον θηλασμό - ενώ είχα πολύ γάλα και θρεπτικό αν σκεφτείς ότι το μωρό σε έναν μήνα είχε πάρει 1200 γραμμάρια. Μπιμπερό έδινα όμως παρόλο που θήλαζα για να δίνω τα πρεβιοτικά (με δικό μου γάλα) επειδή είχε κολικούς. Ξεκινήσαμε ξένο γάλα και το παιδί δεν το ήθελε με τπτ, έκλαιγε, έτρωγε 60 ml ανά γεύμα και σταματούσε, έψαχνε το στήθος...δράμα! Τον πρώτο μήνα εφαρμογής πήρε 250 γραμμάρια, η παιδίατρος σάστησε, εγώ να κλαίω απαρηγόρητη....Αυτό που διαπίστωσα και θέλω να στο πω για να σε ηρεμήσω είναι ότι τα βρέφη αλλάζουν πολύ εύκολα γνώμη για το τι τους αρέσει και τι όχι, σήμερα μπορεί να αρνηθεί το μπιμπερό και αύριο να τρώει σαν τρελό από το μπιμπερό! Θέλει παααααρα πολύ υπομονή από την μανούλα για να βρεθούν οι ισορροπίες στην σίτιση. Εσύ να πίνεις αρκετό νερό - εγώ Δεκέμβρη μέσα στον χιονιά έπεινα 4 λίτρα νερό την ημέρα - και πιστέυω ότι μπορείς να τα καταφέρεις και μόνο με τον θηλασμό αν το βάλεις πείσμα! Και μην αγχώνεσαι για το βάρος, το πάχος δεν είναι το ζητούμενο σε ένα μωρό αλλά το να είναι υγιές! Σου εύχομαι να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές σου!! Τι να πω...όντως ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος απ ότι βλέπω μέχρι να βρουν κι αυτά τι θέλουν και να έχουν προγραμμα. Ελπίζω να γίνει ό,τι καλύτερο για τη μικρή. Το προσπαθώ με το θηλασμό όσο μπορώ να τρώω σωστά και να πίνω νέρο μπας και τρώει πιο καλά κι αυτή... να χαίρεσαι κι εσυ το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η μπουμπου  σου κοπέλα μου! Κ εμείς τοσο ειμαστε. .συμφωνώ κ εγώ να το παλέψεις μονο με θηλασμό αφού το παιδί σ το προσπαθεί κ μπορεί να κατεβάζεις το γάλα π της χρειάζεται!τώρα για το μπιμπερο μια λύση είναι να το δώσει καποιος αλλος γιατί εσένα σε έχει συνδέσει με το στηθος! Εύχομαι να πάνε όλα καλά. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαίρεσαι που δεν δέχεται το μπουκάλι. ....! Αν το δεχοταν εύκολα μετά δεν θα ήθελε το στηθος.  Τα μωράκια που θηλάζουν χρησιμοποιουν το στόμα τους με ειδικη θηλαστικη κίνηση για να βγει το γαλατακι. Με το μπιμπερό τα πράγματα είναι πιο εύκολα και η ροή πιο γρήγορη. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το μωρό άμα τρέφεται και με τους δύο τρόπους να πάθει σύγχυση θηλων να μην ξέρει πως να θηλάσει τι και να δείξει προτίμηση σε κάποιο από τα δύο.  Είτε μπιμπερό είτε στηθος. Για ποιο λόγο γίνεται μεικτή διατροφη; ΕΠΙΣΗΣ,δεν ξέρω αν δινεις.  όχι πιπιλα.  Εξίσου λάθος.  Το μωρό μπορεί να χάνει " γεύμα" από το στηθος. Το στηθος παράγει ανάλογα με την ζήτηση που υπάρχει ...όταν λοιπον αυτή λιγοστευει το γαλα δεν αρκεί!!! Επίσης το κάθε μωρακι είναι διαφορετικό και ακολουθεί την δική του καμπύλη ανάπτυξης.  Τα μωρα που θηλάζουν δεν παίρνουν βάρος με τον ίδιο ρυθμό που παίρνουν εκείνα τα μωράκια που πίνουν αποκλειστικά ξένο.  Βασικό είναι η καμπύλη ανάπτυξης να ανεβαίνει.  Έπειτα παίζει ρόλο πόσο γεννήθηκε το κάθε μωρακι.  Ένα μωρό που γεννηθηκε 4 κιλά πχ αν παίρνει  1 κιλό το μήνα τους 2 πρωτους μήνες , 2 μηνων θα είναι 6 κιλά.  Ενώ κάποιο που γεννήθηκε π.χ 2700 θα είναι 4700 και πάει λέγοντας.  Καλό θα ειναι στις πρώτες  2 εβδομαδες σίγουρα να έχει ανακτησει βάρος γέννησης ΣΥΝ 200 γρ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου. Και η δικιά μου είναι στην ίδια ηλικία. Βέβαια δεν είμαι η πιο κατάλληλη για να σε συμβουλεύσω γιατί και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με το φαγητό της. Μπουκάλι της δίνω. Αυτό που έχω να σου πω μόνο είναι ότι μπορεί το ξενο γάλα να της έρχεται πιο βαρύ και απλά να μην πεινάει ακόμα στο τρίωρο. Ρώτησε τον γιατρό σου μήπως πρέπει να αυξήσεις τα διαστήματα που της δίνεις γάλα ή μήπως να μην της δίνεις συμπλήρωμα σε κάθε τάισμα. Μην σε αγχώνει το φαγητό της. Προσπάθησε όσο μπορείς με  το στήθος και όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Να χαίρεστε κι εσείς τα μωράκια σας! Ούτε τη πιπίλα θέλει η μικρή η αλήθεια είναι όποτε μάλλον κάτι δε της κάθεται καλά με το λάστιχο... όντως το έχω σκεφτεί μήπως βαρυστομαχιάζει αλλά νομίζω ότι συνήθως πεινάει στο 3ωρο αν και όχι πάντα 100%. Σε ένα 2μηνο θα αρχίσουμε και κανονικό φαγητό απ ότι λέει ο γιατρός όποτε να δούμε πως θα αντιδράσει και σ αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/9/2017 at 9:09 ΜΜ, ο/η Elra6 είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Να χαίρεστε κι εσείς τα μωράκια σας! Ούτε τη πιπίλα θέλει η μικρή η αλήθεια είναι όποτε μάλλον κάτι δε της κάθεται καλά με το λάστιχο... όντως το έχω σκεφτεί μήπως βαρυστομαχιάζει αλλά νομίζω ότι συνήθως πεινάει στο 3ωρο αν και όχι πάντα 100%. Σε ένα 2μηνο θα αρχίσουμε και κανονικό φαγητό απ ότι λέει ο γιατρός όποτε να δούμε πως θα αντιδράσει και σ αυτό...

Το ξένο γάλα στα μωράκια πέφτει βαρύ.. για αυτό και δεν πεινούν τόσο συχνά και κάποια κοιμούνται και πιο πολύ. Το μητρικό γάλα ειναι το πιο εύπεπτο και είναι ένας απο τους λόγους που τα μωράκια ζητάνε στήθος πιο συχνά. Γενικά το στήθος στα μωράκια που θηλάζουν δεν το έχουν όμως μόνο για το γάλα. Αλλα και επειδή μπορεί να νυστάζουν, να φοβούνται , να τους λείπει η μαμα τους κλπ. Απόδειξη ακόμα και όταν ξεκινούν οι στέρεες τροφές τα θηλαζοντα βρέφη συνεχίζουν να αναζητούν το στήθος ... και όταν βγαίνουν και τα δόντια εκεί να δεις.. χεχεχε....  ή και γενικά στα άλματα ανάπτυξης...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...