Μετάβαση σε περιεχόμενο

###Καπνισμα στην εγκυμοσυνη###


Recommended Posts

    Ανοιγω ενα θεμα πολυ σημαντικο κατα την γνωμη μου μιας κ οι αποψεις διειστανται σχετικα με το αν η εγκυος πρεπει να κοψει μαχαιρι το τσιγαρο ειτε αν μπορει να καπνιζει μεχρι 5-6 την ημερα κ.α. Ποιες απο εσας το κοψατε μαχαιρι, ποιες το κοψατε σταδιακα, ποιες το ελαττωσατε κ ποιες το συνεχιζετε? Επισης, θελω αν εχει καμια να στειλει καποιο βιντεο με την αντιδραση του εμβρυου στον καπνο.. εψαξα στο youtube κ δε βρηκα πολλα πραγματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσι μου!

εγω γεννησα πριν 1 χρονο και το τσιγαρο το εκοψα μαχαιρι απο την πρωτη στιγμη και να σου πω κιολας οτι ημουν καπνιστρια που πολλες φορες εφτανα τα 2 πακετα ημερησιως!

ο δικος μου γιατρος μου απογορευσε οχι μονο να καπνισω μα και να βρισκομαι σε χωρους που καπνιζουν αλλοι!

το μονο σιγουρο ειναι οτι καλο δεν του κανει γι αυτο προσπαθησε να το προστατεψεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ φίλη μου τώρα άνοιξες ένα τεράστιο θεμα .

εγω δεν καπνίζω αλλα θα σου πω οτι γνωρίζω με βαση τις γνώσεις μου .. 

Ο καπνός περιέχει χιλιάδες βλαπτικής ουσίες εκτός απο τις γνωστές νικοτίνη - πισα κτλ ...

η καθε μια ουσία ειναι βλαπτική για τον καθε οργανισμό και Πόσο μαλλον για ενα τοσο μικρο αδύναμο πλάσμα ..

εδω στις ΗΠΑ απαγορεύεται μαχαίρι οχι μονο το κάπνισμα απο τη μητέρα αλλα και το παθητικό (υπάρχουν μεγάλες κυρώσεις απο τον νομό )

εχει αποδειχτεί οτι τα μωρά που κάπνιζαν οι μητέρες είτε γεννήθηκαν πρόωρα με προβλήματα στο αναπνευστικό είτε μικροσωμα.. 

Περιττό να σου πω οτι σχεδον καμια ασφαλιστική δεν δέχεται καπνιστές σκέψου γιατι - οι καπνιστές εμφανίζουν τα πολλα προβλήματα υγειας ( καρκίνους και οχι μονο πνεύμονα που ειναι γνωστός αλλα κ άλλους πόλους , χρονιές αναπνευςτικες πνευμονοπάθειες, αςθμα κτλ ) επόμενος πολλα έξοδα η ασφάλεια για κάλυψη νοσηλειων.. 

Εαν με ρωτούσες προσωπικά θα σου ελεγα ουτε ενα τσιγάρο δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται ουτε καν να να καπνίζουν κοντά σου 

ισως σου ακούγομαι αυστηρή αλλα εχω δει πολλα πολλα ως νοσηλευτρια και ξερω το τσιγάρο μονο καλο δεν κανει.. 

Προκελει πολλα προβλήματα υγειας στους ενήλικες σκέψου τι κανει στα μωρά μας !!! 

Φιλικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καπνιζα σα τρελη!!!το αγαπω το τσιγαρο δε θα σας πω ψεματα.Μολις εμαθα πτι ειμαι εγκυος το εκοψα μαχαιρι.Δε μπορω να σκεφτω οτι ολο αυτο το δηλητηριο θα το εισπνεει το μωρο.Η γιατρος μου ηταν καθετη.Ουτε ενα τσιγαρο.Υπαρχουν γιατροι που λενε μεχρι 5 οντως για να μη σοκαριστει ο οργανισμος,επειδη ειναι σιγουρο πως θα παρεις παραπανω κιλα κτλ.Εγω επελεξα να το κοψω μαχαιρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, συμφωνω με αυτα που λετε.. θελω να σας πω οτι εγω ημουν 12 χρονια καπνιστρια (1 πακετο σιγουρα). μαλιστα καποιοι, ξεροντας οτι θελω παιδακι, μου ελεγαν να το κοψω γιατι θα δυσκολευτω στην εγκυμοσυνη.. η απαντηση μου ηταν πολυ απλη: "θα το κοψω, μολις μεινω εγκυος κ δε θα δυσκολευτω ". Οπως κ εγινε! Η αληθεια ειναι, οτι δεν το εκοψα μολις ειδα θετικο τεστ (λογο του ιστορικου μου, σκεφτηκα οτι παλι θα αποβαλω κ εκανα 2-3) αλλα κοπηκε μαχαιρι λιγες μερες μετα στην πρωτη χοριακη η οποια ηταν πολυ καλη! Οκ, 2-3 φορες ζηλεψα καποιους που πιναν καφε με τσιγαρο αλλα μπορω να πω, οτι ηταν κατι παρα πολυ ευκολο για μενα κι αυτο γιατι το κινητρο ηταν πολυ πολυ μεγαλο. Θα εκοβα το χερι μου για το παιδι μου, θα εδινα τη ζωη μου αν χρειαζοταν, δε θα κοψω ενα τσιγαρο?? Οσο δυσκολο κ αν ειναι.. θα σκασω κ δε θα καπνισω, προκειμενου να μην σκασει αυτο απο τον καπνο μου. Δυστυχως διαβασα μια παρομοια συζητηση σε ενα αλλο φορουμ κ υπηρχαν γυναικες που καπνιζαν κ 20 τσιγαρα την ημερα.. πραγματικα, δε θα κρινω την γυναικα που με προσπαθεια τα μειωσε στα 4.. αλλα 20?? Μα τι γονιος θα γινει? Αν δε μπορει να θυσιασει το τσιγαρο για την υγεια του παιδιου του, πως θα θυσιασει αργοτερα πιο σημαντικα πραγματα?? Θεωρω ανατριχιαστικη εικονα μια εγκυο-φουγαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, συμφωνω με αυτα που λετε.. θελω να σας πω οτι εγω ημουν 12 χρονια καπνιστρια (1 πακετο σιγουρα). μαλιστα καποιοι, ξεροντας οτι θελω παιδακι, μου ελεγαν να το κοψω γιατι θα δυσκολευτω στην εγκυμοσυνη.. η απαντηση μου ηταν πολυ απλη: "θα το κοψω, μολις μεινω εγκυος κ δε θα δυσκολευτω ". Οπως κ εγινε! Η αληθεια ειναι, οτι δεν το εκοψα μολις ειδα θετικο τεστ (λογο του ιστορικου μου, σκεφτηκα οτι παλι θα αποβαλω κ εκανα 2-3) αλλα κοπηκε μαχαιρι λιγες μερες μετα στην πρωτη χοριακη η οποια ηταν πολυ καλη! Οκ, 2-3 φορες ζηλεψα καποιους που πιναν καφε με τσιγαρο αλλα μπορω να πω, οτι ηταν κατι παρα πολυ ευκολο για μενα κι αυτο γιατι το κινητρο ηταν πολυ πολυ μεγαλο. Θα εκοβα το χερι μου για το παιδι μου, θα εδινα τη ζωη μου αν χρειαζοταν, δε θα κοψω ενα τσιγαρο?? Οσο δυσκολο κ αν ειναι.. θα σκασω κ δε θα καπνισω, προκειμενου να μην σκασει αυτο απο τον καπνο μου. Δυστυχως διαβασα μια παρομοια συζητηση σε ενα αλλο φορουμ κ υπηρχαν γυναικες που καπνιζαν κ 20 τσιγαρα την ημερα.. πραγματικα, δε θα κρινω την γυναικα που με προσπαθεια τα μειωσε στα 4.. αλλα 20?? Μα τι γονιος θα γινει? Αν δε μπορει να θυσιασει το τσιγαρο για την υγεια του παιδιου του, πως θα θυσιασει αργοτερα πιο σημαντικα πραγματα?? Θεωρω ανατριχιαστικη εικονα μια εγκυο-φουγαρο.

Ο καθενας κανει οτι θεωρει καλυτερο για αυτον και το παιδι του.Εγω μονο στην ιδεα του τσιγαρου τωρα...ανατριχιαζω.Δε μπορω να σκεφτω οτι θα το εισπνευσει αυτο το μωρο.Και γω μετα το νοσοκομειο που μου πε η γιατρος οτι ετοιμαζομαι να χασω το μωρο αναψα ενα τσιγαρο και μετα οταν ολα πηγαν καλα ενιωσα τοσο χαλια.Ελεγα το μωρο μου προσπαθουσε να ζησει εκει μεσα και γω το δηλητηριαζα με τσιγαρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σίγουρο ειναι οτι μόνο κακο προκαλεί .Υπαρχουν περιπτωσεις που μολις μένουν έγκυες το κόβουν μαχαίρι γιατί προκαλεί αναγουλα. Ειναι οι τυχερες περιπτωσεις ...Για τις αλλες χρειαζεται λιγο περισσοτερη θεληση για να το κοψουν.Ολα ειναι στο μυαλο.Σα ς μιλαω τωρα που ημουν φανατικη καπνιστρια εδω και 20 χρονια. καποτε πουειχα μεινει εγκυος , ο οργανισμος μου το ζητουσε ακομη και εκανα 2-3 την ημερα.Δεν ειναι λυση αυτο.Χρειαζεται μαχαιρι.Ειχα παλινδομη κυηση και ακομα αναρωτιεμαι αν εφταιγε αυτο...Τωρα στην προσπαθεια που κανω για να μεινω εγκυος το σταματησα επιτελους.Μια μερα το πεταξα και ειπα τελος.Το σκεφτομαι βεβαια αλλα το παλευω,με τσιχλες ,καραμελες,νερο..Το σιγουρο ειναι οτι τα λιγα τσιγαρα ,φερνουν τα πολλα!Καλη δυναμη ευχομαι και μια υγιη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...