Μετάβαση σε περιεχόμενο

OTRIVELLE ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ


ZOIRITA37

Recommended Posts

Καλησπέρα  σας!

Σας διαβάζω εδώ και καιρό αν και δεν είμαι μαμά ,αλλά στην προσπάθεια να γίνω... ήρθε η ώρα μου όχι μόνο να σας διαβάζω αλλά να γίνω κι εγώ μέλος της παρεούλας σας

. 
Εγώ μετά απο 6 μήνες περίπου προσπαθειών ( άστατος κύκλος ,χωρίς να μπορούμε να βρούμε την σωστή ωορηξία κάθε μήνα ) ανακαλύψαμε (αφού άλλαξα γιατρό) ότι δεν κάνω κάθε μήνα ωορηξία. Έτσι αυτόν τον μήνα ξεκίνησα με serpafar (2 μεγάλα ωάρια 20 χιλιοστών και ένα μικρότερο 18) Και ένεση ovitrelle. Την ένεση την έκανα Κυριακή πρωί στις 9:30 και υποτίθεται ότι μέχρι Δευτέρα βράδυ θα έπρεπε να έχω ωορηξία. Όμως ,δεν είχα κανένα σύμπτωμα ωορηξίας , ούτε βλέννα ,ούτε πολλά υγρά , μόνο κάτι τσιμπήματα στο στήθος. 
Έχω την εντύπωση ότι έκανα λάθος την ένεση ... έχει τύχει σε καμία να κάνει την ένεση αλλά όχι ωορηξία; ή να έχει ωορηξία χωρίς συμπτώματα;;
ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω έχω κάνει ovitrelle όμως μετά κάναμε ωοληψια επομένως δεν μπορώ να σου πω αν είχα ωορρηξία ή όχι!! Πάντως ο γιατρός πήρε τα ωάρια απο όσα ωοθηλακια βλέπαμε στον υπέρηχο, επομένως φαντάζομαι πως έγινε σωστά η ένεση!

Μην αγχώνεσαι, μου φαίνεται απίστευτο να κανεις λάθος την ένεση, απο την στιγμή που το φάρμακο μπήκε στο σώμα σου θα έκανε την δουλειά του!! Δεν μπορούμε πάντα να καταλάβουμε το πότε κάνουμε ωορρηξία!! Εύχομαι να σου πάνε ολα καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου εκανες την ovitrelle σιγουρα εγινε ωορρηξια... Ποσο λαθος να την εκανες; λιγο απιθανο το βρισκω αφου ειναι πολυ ευκολη ενεση. Μην βασανιζεσαι! Απλα δεν καταλαβες την ωορρηξια σου... Μου εχει συμβει κι εμενα αυτο. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά διάβασα τις οδηγίες Σάββατο βράδυ και λέει μέσα ότι υπάρχει μια φυσαλίδα την οποία πρέπει να σπάσεις και μετα να κάνεις την ενεση.τσεκαρα οτι η φυσαλιδα υπηρχε και εκλεισα το καπάκι της ένεσης με την προοπτική να την κάνω Κυριακή πρωί . Όταν ξύπνησα το πρωι και πήγα να την κάνω,η φυσαλίδα δεν υπήρχε.  Και μόλις έκανα την ενεση είδα ότι είχε περισσεψει και πολυ λίγο υγρό στην ενεση... για αυτο αγχώνομαι λίγο.  Υγρό μπήκε στο σώμα μου με την ενεση.ο γιατρός είπε ότι έστω και 200 να έκανα  (αντί για 250 που έχει μέσα η ενεση) είμαι μια χαρά... αλλα κανένα σύμπτωμα... αυτό με ανησύχησε.  Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ZOIRITA37 είπε:

Βασικά διάβασα τις οδηγίες Σάββατο βράδυ και λέει μέσα ότι υπάρχει μια φυσαλίδα την οποία πρέπει να σπάσεις και μετα να κάνεις την ενεση.τσεκαρα οτι η φυσαλιδα υπηρχε και εκλεισα το καπάκι της ένεσης με την προοπτική να την κάνω Κυριακή πρωί . Όταν ξύπνησα το πρωι και πήγα να την κάνω,η φυσαλίδα δεν υπήρχε.  Και μόλις έκανα την ενεση είδα ότι είχε περισσεψει και πολυ λίγο υγρό στην ενεση... για αυτο αγχώνομαι λίγο.  Υγρό μπήκε στο σώμα μου με την ενεση.ο γιατρός είπε ότι έστω και 200 να έκανα  (αντί για 250 που έχει μέσα η ενεση) είμαι μια χαρά... αλλα κανένα σύμπτωμα... αυτό με ανησύχησε.  Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

Κοπελα μου καλη επιτυχία!!μην αγχώνεσαι..ειναι λογικο να εχεις απορίες αλλα μην βασανίζεις το μυαλό σου..ωορρηξία εγινε σιγουρα..οταν εκανα και γω την ίδια διαδικασία την πρωτη απο τις δυο φορές,δεν καταλαβα ωορρηξια(οπως την ήξερα δλδ με υγρά η πονακια κλπ) αφου ο γιατρός ειναι ικανοποιημένος ολα θα πανε καλα!!μπορειτε να κάνετε και εναν υπερηχο τις επόμενες μερες και να σου επιβεβαιώσει την ωορρηξία!!ευχομαι ολόψυχα συντομα με σπορακι στην κοιλιτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Κατερινάκι/only love , σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, με αναπτέρωσε... άρα δεν είμαι η μόνη χωρίς συμπτώματα... οπότε τώρα αναμένουμε... λέω να κάνω τεστ σε 15 μέρες απο σήμερα (18 μέρες μετά την ένεση) και βλέπουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ZOIRITA37 είπε:

καλημέρα Κατερινάκι/only love , σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, με αναπτέρωσε... άρα δεν είμαι η μόνη χωρίς συμπτώματα... οπότε τώρα αναμένουμε... λέω να κάνω τεστ σε 15 μέρες απο σήμερα (18 μέρες μετά την ένεση) και βλέπουμε!! 

Τιποτα γλυκια μου..οτι θες εδω ειμαστε..ο γιατρός τι σου είπε??εμενα με ειχε στείλει για χοριακη κατευθείαν 15 μερες μετα την ένεση.(για να δουμε αν θα συνεχίσω προγεστερονη η οχι..τελικά βγηκε αρνητική .,την έκοψα και μετα απο 3 μερες αδιαθέτησα).πρεπει να χουν περάσει 14 μερες αν θυμάμαι καλα για να μην αλλοιωθεί το αποτέλεσμα..καλη επιτυχία να εχεις κοπελα μου..θα περιμένουμε τα νεα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είναι ζεν....πολύ τον  αγαπώ, μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Για να μην αγχωθω λοιπόν μου είπε να το κοιτάξουμε με τον καιρό για το τεστ...δλδ να το συζητήσουμε 15 μερες μετα την ενεση.... οποτε....αναμένουμε... θα ενημερώσω βέβαιως.... εσένα οι προσπάθειες σου είχαν επιτυχια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ZOIRITA37 είπε:

Ο γιατρός μου είναι ζεν....πολύ τον  αγαπώ, μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Για να μην αγχωθω λοιπόν μου είπε να το κοιτάξουμε με τον καιρό για το τεστ...δλδ να το συζητήσουμε 15 μερες μετα την ενεση.... οποτε....αναμένουμε... θα ενημερώσω βέβαιως.... εσένα οι προσπάθειες σου είχαν επιτυχια; 

Και μενα μου εμπνέει ηρεμία και αισιοδοξία..οταν ειχα παει τελευταία φορά και του ειχα πει πως φοβάμαι πως δεν θα μπορω να κανω παιδί,μου είπε "εισαι βλαμμενο!" Αχαχαχχα σοκαριστικά λιγο αλλα μετα μου είπε πως με την κατασταση της μήτρας μου αποκλείεται..και πως ισως να ναι θέμα timing το οτι δεν εχει κάτσει ακομα..μου εχει πετάξει βεβαια πως ισως θα πρεπει να κοιτάξουμε το θεμα της ενδομητριωσης,αφου εχω πονο στην περίοδο και καποιες φορές πονο κατα την επαφή..οποτε απο Σεπτέμβρη μαλλον θα μπω στην διαδικασία της λαπαροσκοπισης..Οπως καταλαβαίνεις δυστυχως δεν πετύχαμε..ουτε μόνη μας..ουτε με ενα κύκλο παρακολούθησης,ουτε με τους άλλους δυο με πρόκληση ωοθυλακιορηξιας και παρακολούθηση..μετα φρικαρα..και πηρα τον χρόνο μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για ενδομητρίωση δεν μου έχει πει κάτι...το μόνο που δεν έχουμε τσεκάρει ειναι οι σάλπιγγες, όλες οι άλλες εξετάσεις ειναι πολυ καλές.  Η μήτρα μου ειναι κι εμένα σε τέλεια θέση, όπως η δική σου!!! Πάρε τον χρόνο σου ναι κι εγώ μάλλον αυτό θα κάνω σε κάνα 2 μήνες αν δεν δω αποτέλεσμα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και πάλι

γνωρίζετε μετά απο πόσο καιρό πρέπει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ή β χοριακή; έκανα την ένεση otrivelle την Κυριακή 6 Αυγούστου και χτες 16 Αυγούστου το βράδυ έκανα ένα τεσ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.... πιστεύετε θα είχε δείξει; ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι νωρίς ακόμα και ότι περιμένουμε... σύμφωνα όμως με την ωορηξία (7 Αυγούστου) εγώ μέχρι τις 21 άντε το πολύ 23/8 πρέπει να έχω περίοδο... ουφ μπερδεύτηκα ή μάλλον απογοητεύτηκα ... εντωμεταξύ έχω και λίγους πόνους περιόδου που και που....
Αλλαγή
 
 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσι μου...συγνωμη που καθυστέρησα να απαντήσω..εμενα ο γιατρός με έστειλε κατευθείαν για χοριακη 15 μερες μετα την ένεση..απο οτι εχω διαβάσει αυτο προτινουν και αλλοι..αρα την Δευτέρα που μας ερχετε καλο θα ηταν να κανεις μια χοριακουλα και να μας πεις ευχαριστα νεα!!!καλη επιτυχία!!σταμπονακια μην δίνεις σημασία..ολα τα κοριτσια που τα εχουν καταφέρει το ιδιο λενε πως πονακια υπαρχουν και στις αρχές τις κύησης και ειναι ίδια με της περιόδου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 17/8/2017 at 4:57 ΜΜ, ο/η ZOIRITA37 είπε:
καλησπέρα και πάλι

γνωρίζετε μετά απο πόσο καιρό πρέπει να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ή β χοριακή; έκανα την ένεση otrivelle την Κυριακή 6 Αυγούστου και χτες 16 Αυγούστου το βράδυ έκανα ένα τεσ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.... πιστεύετε θα είχε δείξει; ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι νωρίς ακόμα και ότι περιμένουμε... σύμφωνα όμως με την ωορηξία (7 Αυγούστου) εγώ μέχρι τις 21 άντε το πολύ 23/8 πρέπει να έχω περίοδο... ουφ μπερδεύτηκα ή μάλλον απογοητεύτηκα ... εντωμεταξύ έχω και λίγους πόνους περιόδου που και που....
Αλλαγή
 
 

Καλησπερα κορίτσι μου!!τι κανεις??τα νεα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αγαπημένη μου....δυστυχως μου ήρθε η περίοδος ....κανενα ευχάριστο νέο δλδ... το χω πάρει απόφαση,εγώ μόνο με εξωσωματική θα πιάσω...οι συνθήκες δεν θα μπορούσαν να είναι ιδανικοτερες τον περασμένο μήνα οπότε... Εσύ πως εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...