Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ


Recommended Posts

Κοριτσάκια την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφθηκα το γιατρό μου για τον μηνιαίο υπέρηχο, μου είπε να κάνω καμπύλη σακχάρου, γενική αίματος, ούρων και καλλιέργεια κολπικού υγρού...

Βρε κορίτσια μου εσάς σας έβαλε ο γιατός να κάνετε καλλιέργεια κολπικού υγρού;; Γιατί μου τη ζήτησε άραγε;;;:dry: :dry: Τι δείχνει αυτή η εξέταση;;;Δεν είναι επιικίνδυνο στην εβδομάδα που είμαι (σχεδόν 27) να κάνω μια τέτοια εξέταση;;;:unsure::blink: :blink:

Έχω αγχωθεί πολύ...Φοβάμαι μήπως πάθει κάτι η μπεμπούλα μου...

Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί ανησυχώ..Βασικά ανησυχώ περισσότερο επειδή σήμερα πήρα σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν εκείνοι να μου πάρουν υγρό..Μπορούν να μου δώσουν stick, να συλλέξει το υγρό ο γιατός μου και αυτοί να μου κάνουν την ανάλυση... Τί συμβαίνει ρε γαμώτο;;;:dry: :dry: :dry:

Ουφφφφφφφφφφφφφφφ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΤΩΡΑ(ΠΛΗΣΙΑΖΩ 36 )ΤΟ ΣΤΙΚ ΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΕ (Κ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!!!!)ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΙΚ ΤΡΑΧΗΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΓΙΑ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΖΑΧΑΡΩ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΟ 55.ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΝΟΥΝ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ??????????ΔΕ ΣΟΥ ΕΙΠΕ??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου επειδή εγώ είχα κάνει εξετάσεις (ΠΑΠ, καλλιέργεια κλπ) 2 μήνες πριν μείνω έγκυος, ο γιατρός μου δε μου ζήτησε να κάνω πάλι καλλιέργεια στην αρχή της εγκυμοσύνης..

Η απορία μου δεν αφορά στις υπόλοιπες εξετάσεις...Ξέρω ότι τώρα πρέπει να γίνει η καμπύλη, γιατί έχω κι ένα θεματάκι με την ινσουλίνη μου...

Η καλλιέργεια με άγχωσε..Βασικά, εκείνη την ώρα δεν το σκέφτηκα για την καλλιέργεια για να τον ρωτήσω..Και μέχρι σήμερα ήμουν cool. όταν πήρα τηλ στο εργαστήριο και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν, φοβήθηκα..Βέβαια πήρα και στη Βιοιατρική και δε μου είπαν τίποτα το ανησυχητικό..

Τηλεφώνησα και στη βοηθό του γιατρού μου, τη μαία του και μου είπε ότι αν θέλω, μπορώ να πάω και στο ΙΑΣΩ να την κάνω...

Αλλά μου φαίνεται ότι σε λίγο θα την ενοχλήσω ξανά για να μου πει γιατί πρέπει να την κάνω και αν είναι ασφαλής...Λέτε να είδε τίποτα περίεργο ο γιατρός;;;

Μαριμάρ μου κι εγώ σκέφτομαι ότι δε θα είναι τίποτα...Εξάλλου, σεξ πως κάνουμε;;;Το στικάκι θα μας κάνει ζημιά;;;

Αλλά από την άλλη αγχώνομαι...

:dry: :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μην αγχώνεσαι καθόλου! Είμαι στον έβδομο μήνα και έχω κάνει ήδη 2 φορές στο μικροβιολογικό κέντρο που πηγαίνω. Και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει 3 φορές. Δεν είναι τίποτα;) Είναι πάντα μέσα στις προκαθορισμένες εξετάσεις που κάνω κάθε φορά(μαζί με αίματος και ούρων). Μάλιστα πριν ένα μήνα μου βρήκε και μιας ήπιας μορφής κολπίτιδα. Έκανα μια θεραπεία για 7 μέρες με μια κολπική κρέμα που την έβαζα με μια σύριγγα μόνη μου. Αν περάσει καλώς αν όχι δεν θα ξαναασχοληθούμε μου είπε ο γιατρός μου.

Φιλιά και καλή λευτεριά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ .ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΑ (ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ Β) ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΝΑ ΜΟΛΥΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.ΕΜΕΝΑ ΣΤΟΝ 4 ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΟΚ .ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΓΕΝΝΑ ΘΕΛΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΔΕΙ.ΟΛΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρετε να μου πείτε;

Αυτή η εξέταση, εκτός από την εγκυμοσύνη, σε ποια μέρα του κύκλου μπορεί να γίνει; Έχει σημασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΥΝΒΟΥΛΗ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΠΗΓΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΗΚΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΙΑ,ΠΗΓΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΙΟ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ 2-3 ΞΥΛΑΚΙΑ,ΤΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΑΙΜΑ ΛΙΓΟ ΚΑΦΕ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ...ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ,ΕΙΧΕ ΨΙΛΟΓΔΑΡΕΙ ΤΑ ΤΟΙΧΟΜΑΤΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΔΩ ΑΙΜΑ...ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΚΑΘΗΣΗΧΑΣΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΑ ΔΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΛΑ,ΕΧΑΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΧΩΝΑ Κ ΕΓΩ...ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ..ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΕΡΙ!

ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 μην αγχωνεσαι κοπελα μου! και εγω την εκανα αυτη την εξεταση δυο φορες. Μια στο πρωτο τριμηνο και μια στον εννατο. Οπως σωστα λεει και η MariaIoanna ειναι προληπτικη εξεταση και δεν ποναει. Με το καλο σου ευχομαι!

Crazy καλο ειναι αυτες οι εξετασεις να γινονται στο μεσω του κυκλου(μετα την περιοδο).

Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσε ειναι κατι φυσιολογικο και απαραιτητο.Καθε σωστος γιατρος τη διννεια υτη την εξεταση θελουν να δουν αν υπαρχει οτιδηποτε απο απλους μυκητες εως και στρεπτοκοκο .Η διαδικασια ειναι απλη κΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ .Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΝΤΟΝΕΤΕς ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΥΓΡΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΤΙΠΟΤΑ .ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΛΕΜΒΑΝΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΗς ΚΑΤΑΣΤΑΣΗς ΤΗς ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗς ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΔΙΟς Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ. η κουμπαρα μου δεν την εκανε και ειχε στρεπτοκοκο και το πηρε το μωρο την ωρα της εξωθησης κοντευε να το χασει ενω αν το ηξερε θα επερνε αντιβιωση η οποια δεν κανει κακο στο μωρο και αν ξανακανε την εξεταση και δεν ειχε θεραπευτει θα εκανε καισαρικη και ολα θα ηταν μια χαρα.Μπραβο στο γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα κοριτσακι δεν αξιζει τον κοπο να αγχωνεσε.Ειναι πολυ απλη,ανωδυνη και ακινδυνη εξεταση.Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου την ειχα κανει γυρω στον 8ο μηνα και σε αυτην γυρω στην 21η εβδομαδα λογω του οτι ειχα δει ενα παραξενο υγρο στο εσωρουχο μου.

Μην ανησυχεις καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula16 μην ανησυχείς για τίποτε! Είμαι στον 6ο μήνα και ήδη έχω κάνει 3 φορές γιατί είμαι πολύ ευαίσθητη σε μικρόβια και μύκητες. Κολλάω μύκητα στο χιλιόμετρο! Δεν είναι κάτι και κακώς που σε τρόμαξαν από το εργαστήριο.

Μία συμβουλή μόνο... Την τελευταία φορά αναγκάστηκα και την έκανα στο ΙΑΣΩ γιατί ήταν μέσα στις γιορτές και ήταν πανάκριβα! Δεν έχω την απόδειξη μαζί μου, αλλά ήταν πολύ παραπάνω απ'ότι δίνω σε άλλα εργαστήρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωάννα μου το ξέρω ότι είναι πανάκριβη η εξέταση στο Ιασώ, αλλά τί να κάνω...Επειδή είναι μαιευτήριο, τους εμπιστεύομαι περισσότερο..Από τιμές μου είπαν...

Απλή καλλιέργεια:126 ευρώ

Πλήρης καλλιέργεια:175 ευρώ

Από τη Βιοιατρική για πλήρη καλλιέργεια μου είπαν 160 ευρώ...

Είναι όντως πολλά τα λεφτά αλλά τα 15 ευρώ δε θα μου κάνουν τη διαφορά...

Αχ κοριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ..Με καθησυχάσατε αρκετα..Δε φοβάμαι για μενα..Για το μπεμπάκι μου ανησυχούσα..Εγώ και να πονέσω, δεν πειράζει...

Εχθες πήρα πάλι τη βοηθό του γιατρού και με καθησύχασε λέγοντάς μου ότι πρόκειται για μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και οτι θέλουμε να δούμε τυχόν μόλυνση και τα σχετικά...

Αυτά!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας πάντως!

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε το στικ στο σπίτι σου και κάντην μόνη σου. Το ίδιο έκανα και γω.(δεν είμαι έγγυος). Πήγαινε σε απλό μικροβιολογικό εργαστήριο. Μήπως σου ζήτησε να κάνεις την εξέταση λόγω της ουρολοίμωξης που παρουσιάζουν οι έγκυες κάποιες φορές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω βρε Γιολάντα μου...Εγώ πάντως δεν έχω καμία ενόχληση...Προληπτικά μου είπε ότι την κάνουμε μήπως έχω καμία κολπίτιδα και τα σχετικά...Καλά δεν παίζει να το κάνω μόνη μου...Είμαι εντελώς άχρηστη σε κάτι τέτοια...Μπορεί να βγάλω το ματάκι της κορούλας μου...:laugh: :laugh: :laugh:

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...