Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Χαχαχα @eriv συμφωνώ απόλυτα μαζί σου θα τα πάρουμε τα πτυχία μας, να ρωτήσω για ποιο λόγο κανεις εξωσωματική; Έχεις καταψυγμενα για την επόμενη προσπάθεια ή θα πας σε κύκλο με διέγερση; Πολλές φορές είναι και θέμα τύχης, δεν σημαίνει οτι δεν πέτυχε γτ κάτι έφταιξε, ίσως απλά δεν έτυχε.. 

Είχα ενδομητρίωση. Έκανα λαπαροσκόπηση τον Ιανουάριο, μας άφησε λίγο να προσπαθήσουμε μόνοι μας (τζίφος όπως καταλαβαίνεις) και ξεκινήσαμε. (καλά δεν μας πίεσε εγώ του είπα οτι δε θέλω να χάσω άλλο χρόνο, δεν με λες και νιάτο...).

Δεν έχω κατεψυγμένα δυστυχώς σε καμία προσπάθεια δεν είχα. Γιατί εκτός των άλλων τώρα ανακαλύψαμε οτι δεν έχω 1 ωοθήκη (από παλιά ενδομητρίωση) οπότε δεν κάνω τόσα πολλά με 1 λειτουργική...

Άρα ξανά από την αρχή κάθε φορά.... 

Η πρώτη ήταν βιοχημική (με πρωτόκολλο που δεν μου πήγε καλά, με παρενέργειες, εισαγωγές νοσοκομείο, τρελούς πόνους κακός χαμός...) η δεύτερη όοοοοολα τέλεια, απλά αρνητική !!! αααααααα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eriv είπε:

λες είναι καλύτερα ε? Γιατί εμένα αυτό μου είπε προληπτικά στην επόμενη προσπάθεια να κάνω ! αλλά και εγώ σκεφτόμουν να το κοιτάξω πιο πριν. Επίσης μου ανέφερε και για έναν ορό για τα natural killer cells το γνωρίζει καμία αυτό; Μου είπε οτι μετά την ωοληψία (αν θυμάμαι καλά) να κάνω ένα ορό 2-3 ώρες γι αυτό το λόγο.

στις πριν 1 ώρα, ο/η eriv είπε:

λες είναι καλύτερα ε? Γιατί εμένα αυτό μου είπε προληπτικά στην επόμενη προσπάθεια να κάνω ! αλλά και εγώ σκεφτόμουν να το κοιτάξω πιο πριν. Επίσης μου ανέφερε και για έναν ορό για τα natural killer cells το γνωρίζει καμία αυτό; Μου είπε οτι μετά την ωοληψία (αν θυμάμαι καλά) να κάνω ένα ορό 2-3 ώρες γι αυτό το λόγο. 

Εγώ κορίτσια την εκανα την εξέταση αυτή!!!μου την έγραψε ο γιατρός μου αν και δεν έχω κάποιο ιστορικό!!οποία θέλει να μου στειλει πμ να της πω που μπορεί να την κανει με 15€ μέσω εοπυυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Κοριτσάκια θα ήθελα να ρωτήσω η εξετάσει θρομβοφιλια γράφεται?και πόσο στοιχίζει?η γνώμη σας να την κάνω πριν προχωρήσω σε εξωσωματική?

Καλησπέρα κ εγω εκανα θρόμβο φιλια πριν κάνω έμβρυο μεταφορά κ βγήκε θετική και εκανα αντιπηκτικες ενέσεις 7μερες πριν μου τα βάλλουν γιατί λέει πως προκαλεί αποβολή..αλλά κ που τις εκανα τα έχασα...σκέφτομαι κ εγω απτό νέο έτος ν πΑω σε αιματολόγο που τα ψάχνουν όλα καλύτερα μήπως βγει κΑμια άκρη!και εγω έδωσα καπου στα 150€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Αχ @eriv μου τι περνάμε ρε γαμωτο.... 

ναι ρε γαμώτο, αλλά θα χαμογελάσουμε κ εμείς και θα τα ξεχάσουμε όλα !! Δε μπορεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι κατάλαβα από την συζήτηση που σας παρακολουθώ μάλλον πρέπει και καλό θα ήταν να την κάνω την εξέταση. Θα μιλήσω βέβαια και με το γιατρό να δω τι θα μου πει.Ευχαριστώ για άλλη μια φορά κοριτσάκια μου.????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια!

το εχω ρίξει στο διάβασμα η καημενη και αναρωτιέμαι αν πρεπει να κανω scratching ή όχι. Θα ρωτησω βεβαια και το γιατρό.. αλλά όποια γνωρίζει ή εχει εμπειρία ας μου πει.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @peacock εκείνη τη μέρα που μου είπε για αυτά που συζητάγαμε χτες τον ρώτησα και γι αυτό (βασικά ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα τον ρώτησα !!) μου ειπε οχι... αλλα να πω την αληθεια μου δεν θυμαμαι πως μου το αιτιολογησε. ! Όχι πως είναι κακό αλλα για κάποιο λόγο να μην το κάνω εγώ..  

Οτι δεν χρειάζεται σε μένα, οτι γίνεται για κάποιο άλλο λόγο... δε μπορώ να θυμηθώ (ήταν η φάση κοσμάρα μου.. ρωτάω αλλά δεν "ακούω")... 

Τρομερή βοήθεια σου έδωσα .. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπερα κορίτσια!

το εχω ρίξει στο διάβασμα η καημενη και αναρωτιέμαι αν πρεπει να κανω scratching ή όχι. Θα ρωτησω βεβαια και το γιατρό.. αλλά όποια γνωρίζει ή εχει εμπειρία ας μου πει.. :)

Καλησπερα!!!! Εγω εκανα σκρατσιν στον κυκλο που εκανα εμβρυομεταφορα! το κανουν για νεαροποιηση ενδομυτριου για να βοηθησουν την εμφυτευση!!! Εμενα μου φανηκε καλο πετυχαμε εμφυτευση αλλο αν δεν συνεχεισε!και μου ειπε ο γιατρος πως θα το ξανακανουμε στην επομενη εξωσωματικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το 2016 περίπου τετοια εποχή σε ενα αλλο θεμα (κάποιες θα θυμουνται) λέγαμε το 2017 θα είναι η χρονιά μας κτλ κλτ κουραφέξαλα.... ερχεται το 2018 και ακόμα τιποτα... :( 

Ρε τι τραβαμε......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εμεις με τα κοριτσια που μηλαγαμε παλια λεγαμε η χρονια μας θα ειναι το 2015 μετα το 2016 χαχαχαχ παμε για 2018 και η χρονια μας δεν ακομα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα κριμα.... Δε βρίσκω λόγια να εξηγησω γιατί μπορεί να το ζουμε αυτό.. οκ υπομονή,επιμονή, να εχουμε πίστη... αλλά ωρες ωρες συχτηρίζω! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Ειλικρινα κριμα.... Δε βρίσκω λόγια να εξηγησω γιατί μπορεί να το ζουμε αυτό.. οκ υπομονή,επιμονή, να εχουμε πίστη... αλλά ωρες ωρες συχτηρίζω! :P

Έτσι...δώσε πόνο @peacock.Συχτηριζε εσύ και εμείς ακολουθούμε από πισω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια !! Τι κανετε ; Τα νεα μου ... Στην μαστογραφια ολα καλα μονο κατι αποτετανωσεις αν το λεω καλα που ναι οκ κ συνηθες ... απλα για εξωσωματικη πρεπει ν κανω βιοψια κ μετα να αρχισουμε ... Οποτε ειμαστε σε αναμονη κ τους εχω πει ολους τους γιατρους πως Γεναρη θα ξεκινησω ... βαλτε το ..μπιπ σας κατω ν γινει γρηγορα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

το 2016 περίπου τετοια εποχή σε ενα αλλο θεμα (κάποιες θα θυμουνται) λέγαμε το 2017 θα είναι η χρονιά μας κτλ κλτ κουραφέξαλα.... ερχεται το 2018 και ακόμα τιποτα... :( 

Ρε τι τραβαμε......

Απελπισία βλέπω νεύρα θυμό ???Τίποτε δεν τραβάμε λέγαμε 16..17.δεν ήταν οι χρονιές μας αυτές τι να κάνουμε ίσως το 2018 ελπίζω!Ασχοληθειτε με τα χριστουγεννιάτικα  τώρα να ξεχαστούμε να ξεφύγουμε λίγο από όλο αυτό το κομμάτι. Την υγεία μας να έχουμε και όλα θα γίνουν εμάς αυτός ο μήνας ήταν πολύ δύσκολος και με άσχημα γεγονότα και καταστάσεις που μας κάναν να δούμε την ζωή διαφορετικά.Να μαστέ καλά και να μπορούμε να χαιρόμαστε το κάθε λεπτό της ημέρας μην λυγιζετε και αν γίνεται να ναι για λίγο της στιγμής και επαναφορά. Δεν είμαστε από τσιμέντο και θΑ κλάψουμε και θα πονέσουμε αλλά θα συνεχίσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Γεια σας κοριτσια !! Τι κανετε ; Τα νεα μου ... Στην μαστογραφια ολα καλα μονο κατι αποτετανωσεις αν το λεω καλα που ναι οκ κ συνηθες ... απλα για εξωσωματικη πρεπει ν κανω βιοψια κ μετα να αρχισουμε ... Οποτε ειμαστε σε αναμονη κ τους εχω πει ολους τους γιατρους πως Γεναρη θα ξεκινησω ... βαλτε το ..μπιπ σας κατω ν γινει γρηγορα ...

Γεια σου καλά είμαστε,εσυ?Αποτετανωσεις τι είναι τούτο πρώτη φορά το ακουω?Καλα αποτελέσματα στην γιαγιά  σου και με το καλό να ξεκινήσεις γλυκιά μου  ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιωπή εχει πέσει στην ομάδα της εξωσωματικης...

τι κανετε κοριτσακια μου? πως πανε οι διεγερσεις - ωοληψίες - αναμονες κτλ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock μου τι κάνεις?πως εισαι?Εγώ πραγματικά έχω λαλισει. Εχτές το πρωί με το που ξύπνησα πήγα στο πιπιρουμ και στο σκούπισμα είδα μια σταγονίτσα ροζ. Ουαου λέω αντε επιτέλους καιρός ήταν. Αντε λέω το απογευματάκι να κανονίσω να πάρω τον γιατρό να ξεκινήσω. Έλα όμως που άφαντη η" κυρία " όλη την ημέρα.Και δωστου όλη μέρα πηγενε έλα στην τουαλέτα να δω αν κατέβηκε.Τίποτα, τζίφος. Να  σημειώσω ότι το στήθος δεν το ακουμπάς και έχω και πόνους περιόδου Αλλά αυτή εξαφανισμένη.σήμερα πάλι το πρωί σηκώνομαι Τίποτα Πάλι καθαρή πριν μισή ώρα πάω για πολλοστή φορά στη τουαλέτα και βλέπω πάλι ελάχιστο καφέ στο σκούπισμα.Τι στον κόρακα με δόσεις έρχεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2  καλα λεω οτι είμαι... σκεφτική πολύ...

Γενικά πριν τη περιοδο τι συμπεριφορα εχει ο οργανισμός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock λένε οτι το scratching βοηθάει στην εμφύτευση, αλλά οι γιατροί το προτείνουν μετά απο δυο αποτυχημένες εμβρυομεταφορες!! Εγώ το έκανα αυτόν τον μήνα άρα όταν με το καλό κάνω εμβρυομεταφορα θα σου πω αν πέτυχε ή όχι!! Βέβαια δεν σημαίνει επειδή βοηθάει οτι θα πετύχει κιολας!!! Όσον αφορά την υστεροσκοπηση συζήτησε το με τον γιατρό σου, τι λέει εκείνος; Σε τι ρίχνει τις "ευθύνες" της αποτυχίας; Συγγνωμη που σε ρωτάω, δεν θυμάμαι αν το εχεις αναφέρει!!

@elena 2 μου έχει συμβεί και εμένα αυτό, λέγονται προεόρτια της περιόδου και ουσιαστικά σε προετοιμάζουν ας πούμε για την περίοδο που έρχεται, τότε θυμάμαι είχα ανησυχήσει και είχα ρωτήσει τον γιατρό αλλά μου είπε οτι δεν είναι κάτι, απο στιγμή σε στιγμή λογικά θα αδιαθετησεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Γενικά πριν τη περιοδο τι συμπεριφορα εχει ο οργανισμός σου?

Όχι τέτοια πάντως. Με το που βλέπω λίγο καφέ ή λίγο αιματάκι ξεκινάει σιγά σιγά η ροή. 

 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

μου έχει συμβεί και εμένα αυτό, λέγονται προεόρτια της περιόδου και ουσιαστικά σε προετοιμάζουν ας πούμε για την περίοδο που έρχεται, τότε θυμάμαι είχα ανησυχήσει και είχα ρωτήσει τον γιατρό αλλά μου είπε οτι δεν είναι κάτι, απο στιγμή σε στιγμή λογικά θα αδιαθετησεις!! 

Και γιατί δεν κατεβαίνει δύο μέρες τώρα...και μου έρχεται με το σταγονομετρο? Την περιμενω που την περιμένω 57 μέρες τωρα,μου κάνει και αυτά τώρα...δηλαδή πόσα να αντέξω πια. Μακάρι βρε @Mariloux μου να έχεις δίκιο και να μου κατέβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...