Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια γέννησα και εγώ...


Recommended Posts

Ο Αγιος Βασίλης μας έφερε το ωραιότερο δώρο φέτος, δύο μερούλες μετά την Πρωτοχρονιά... Την Παρασκεύη 2 Ιανουαρίου είπα στον άντρα μου ότι θέλω πολύ α πάμε στο αγαπημένο μας ιταλικό εστιατόριο γιατι κατι μου έλεγε ότι ποιός ξέρει πότε θα είχαμε την ευκαιρία να ξαναπάμε (η πητ ου ηταν 13-01)... Πήγαμε λοιπόν για φαγητό, ήπια και ένα ποτηράκι κρασάκι, γύρισα σπίτι, άπλωσα κάτι πλυντήρια, έκανα κάτι άλλες δουλίτσες και ετοιμαστήκαμε για νάνι. Ο άντρας μου ξάπλωσε και έγω έκανα μια τελευταία επισκεψη στην τουαλέτα... εκεί είδα ροζ υγρά και πήρα τον γιατρό μου στις 00.50 ο οποίος και μου είπε να πάω στο Ιασώ για να με εξετάσουνε να δούμε τι παίζει. Σημειώνω ότι ο γιατρός μου ήτα διακοπές με την οικογένεια του στην Πάτρα. Κατά τις 2 φτάνουμε στο Ιασώ πιστεύοντας απλά ότι είναι ένας λάθος συναγερμός, έλα όμως που είχε ξεκινήσει η διαστολή και για αυτό είχα και τα ροζ υγράκια... Χαμπάρι εγώ, μα καλά δεν πονάτε να μου λένε? Οχι....

Για αρκετή ώρα περίμενα χωρίς να ξέρω τι παίζει μιας και δεν μου είχανε πει οτι έχει ξεκινήσει διαστολή θέλανε πρώτα να ενημερώσουνε τον γιατρό, ήταν και στον κόσμο τους εκεί πέρα οι μαιές και δεν ξέρανε τι τους γίνεται...

όταν πια ήρθανε για κλυσματάκι ξυρισματάκι κατάλαβα...

Κατα τις 3 ήρθε και η μαια μου και σε κανα μισάωρο έφτασε και ο γυναικολόγος μου ο οποίος είχε ξεκινήσει από Πάτρα αφού τον πήρα τηλέφωνο...

ήρθε μέσα και ο άντρας μου και όταν οι πονοι είχανε δυναμώσει και είχα φτάσει σε μια διαστολή 5 έκανα την επισκληρίδιο. Οκ, ήταν δυνατοί οι πόνοι, αλλά ακόμα ήταν ανεκτοί μιας και είχαν ικανοποιητικά διαστήματα μεταξύ τους. Πάντως κορίτσια όταν ερχόταν ο πόνος ούτε αναπνοές θυμόμουνα όυτε γιόγκες όυτε τίποτα, απλά πόναγα...

Μετά πέρασα περίπου ένα δυωράκι πολύ ευχάριστο όπου δεν πόναγα ΚΑΘΟΛΟΥ λόγω επισκληριδίου και η μαία ένιωθε τις συσπάσεις με τα χέρια της πάνω στην κοιλία μου και ανά τακτά διαστήματα κοίταγε την διαστολή. Μια χαρά λέω αμα είναι έτσι κάθε μέρα γεννάμε...

Έλα όμως που όταν είχα φτάσει σε διαστολή 8 με 9 η επισκληριδιος είχε περάσει και είχε έρθει η ώρα να αρχίσω τις εξωθήσεις... Εντάξει εκέι κατάλαβα τί σημαίνει γεννάω... Οι πόνοι ήταν πολύ πολύ έντονοι και σχεδόν απανωτοί με ελάχιστα διαλείμματα μεταξύ τους... Ο άντρας μου δίπλα μου με ενθάρρυνε και μου κρατούσε το αρίστερο μου πόδι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ανοιχτό... Μετά από δεν ξέρω πόση ώρα, αλλά ο άντρας μου λέει ότι ήτανε καμιά ώρα σίγουρα είχαμε πλήρη διαστολή και φαινόταν το κεφαλάκι και πήγαμε στο χειρουργείο. Μαζί και ο άντρας μου και εκέι. Μου κάνουνε την δεύτερη δόση επισκληρίδιο και αρχίζω πάλι τις εξωθήσεις. Μετά από πέντε άντε έξι προσπάθειες είχα πλέον εξαντληθεί ήθελα απλά να βγει δεν άντεχα άλλο. Ο γιατρός μου με έκοψε, ένιωσα να ανοίγω και στο τέλος της σύσπασης και της εξώθησης έβαλε λιγάκι βεντουζίτσα και στις 07.30, Σάββατο 3 Ιανουαρίου γεννήθηκε η κόρη μας. Ο γιατρός μου είπε ότι η μικρη είχε το χέρι της στο μάγουλο της και ότι ο ομφάλιος λώρος ήταν σχετικός κοντός, εγώ έσπρωχνα και αυτή τραβιότανε πίσω, εκτός απο το χέρι στο πρόσωπο αυτό... Τον ευχαριστώ πολύ... Οι περισσότεροι γιατροί ίσως να είχανε στο τέλος διαλέξει την εύκολυ λύση της καισαρικής...

Μετά δεν υπήρχε ούτε πόνος ούτε τίποτα άλλο παρά μόνο ένα υπέροχο μικρό πλασματάκι πάνω στο στήθος μου. Ο άντρας μου σε πελάγη ευτυχίας σαν να βλέπω έναν άλλο άνθρωπο δίπλα μου...

Κάποια σημεία της γέννας δεν τα θυμάμαι καλά αλλά εκείνος ήταν εκεί και μου τα θύμισε... Τα είδε ολα κορίτσια. Είναι και 196 ύψος οπότε το χαζοσεντονάκι δεν έκανε και πολλά... Δεν έχει επηρεαστεί καθόλου πάντως, σε αρνητικό επίπεδο εννοώ, το αντίθετο, έχουμε δεθέι ακόμη περισσότερο.

Τέλος θα ήθελα να σας πω να μην φοβάστε για την γέννα... είναι κάτι φυσικό... ακολουθείς την ροή του... άλλες κοπέλες ήτανε με επισκληρίδιο όλη την ώρα και δεν καταλαβαν καθόλου πόνο, μα καθόλου όμως! εμπιστευτείτε τον γιατρό και όλα θα πάνε καλά... δεν πειράζει τελικά πως θα διαλέξετε ή δεν θα διαλέξετε να γεννήσετε. το σημαντικό είναι το πλασματάκι που θα κρατήσετε στα χέρια σας... εγω έφτασα στο μαιευτήριο στις 2 και γέννησα στις 7μισι. δεν παραπονιέμαι φυσικά!

φιλιά πολλά σε όλες τις μαμάδες, τις μέλλουσες μαμάδες και όσες κοπέλες προσπαθούν να απκτήσουνε μωράκια... Επισυνάπτω και μια φώτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria.b ΜΟΥ ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!:woohoo:

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΙ ΕΣΥ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ!!!!:)

ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΣΤΗΝ ΦΟΤΟ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ.... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟ!!!!! ΚΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΤΗ ΝΟΝΗ ΔΟΥΝΙΑ!!!! ΜΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΒΙΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟ....!!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ..... ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΡΧΙΚΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΗΤΑΝ ΥΠΟΦΕΡΤΟΙ????:unsure:

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΝΙ ΣΑΣ!!!!

ΦΙΛΙΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει anna maria!!! Πολύ ωραία η περιγραφή! Μου θύμισες τα δικά μου πέρυσι το Δεκέμβρη όταν κι εγώ πήγα στο μαιευτήριο με πολύ ελάχιστα πονάκια και νομίζοντας ότι ήταν λάθος συναγερμός είχα διαστολή και τελικά μέσα σε 4 ώρες γέννησα! Χωρίς επισκληρίδιο εγώ αφού δεν είχα έντονους πόνους και δεν ζήτησα. Τώρα το Μάρτιο ξανά περιμένω τη 2η μπουμπού μου και όσο να ΄ναι πάλι μια αγωνία την έχω κι ας ήταν πολύ εύκολος ο πρώτος τοκετός.

Φιλάκια και πάλι να χαίρεστε το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamaria.b να σας ζήσει η κοράκλα σας! Να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη! Καταπληκτική η περιγραφή σου!

Στη φώτο είναι τέλεια! Κουκλάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατι μου έλεγε ότι οι πόνοι θα ήταν προοδευτικά όλο και χειρότεροι και ε, δεν ειχα και άδικο... βασικα δεν το μετανιώνω γιατί έιχα ένα ευχάριστο διάλειμμα στην όλη διαδικασία που με έκανε να αντέξω το τελικό στάδιο που κράτησε συγκριτικά πολύ σε σχέση με την διάρκεια όλου του τοκετού... για να καταλάβετε όταν βγήκα από το χειρουργείο τα μάτια μου ήταν τελείως πρησμένα και στο πρόσωπο και στον λαιμό μου υπήρχαν πααααρα πολλά σπασμένα αγγεία από το σφίξιμο-σπρώξιμο...

2900 γεννηθηκε, 2790 βγήκαμε απο το μαιευτήριο και θηλάζουμε κανονικά, όλα καλά και με αυτό το θέμα...

ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ για τις ευχές σας και τα καλά σας λόγια

όπου να ναι σε κανα μισάωρο το πολύ πολύ την περιμένω να ξυπνήσει, έπεσε στις 19.15 και τώρα είναι σχεδόν δέκα... λέμε με τον άντρα μου να της κάνουμε το πρώτο της μπανάκι, άντε να δούμε και αυτό πως θα πάει... μετά θα την ταίσω όσο περισσότερο μπορώ μπας και κοιμηθούμε κανα τετραωράκι σερί... προς το παρόν έχουμε κανει λίγο ίκτερο οπότε την ταίζω κάθε φορά που θέλει όπως μου είπε η παιδίατρος και δεν μπαίνω ακόμη σε πειρασμό να την βάλω σε πρόγραμμα... ειχα μια μικρή ανησυχία αν τρώει αρκετά και σήμερα την ζύγισα πριν και μετά το θηλασμό σε μια ειδική ζυγαριά που νοικιάσαμε για 3 μήνες και είδα ότι έφαγε 90 γραμμάρια... οπότε δεν ανησυχώ... τρώει μια χαρά , η μαμα-μηχανή γάλακτος δουλεύει μια χαρά...

φιλιά και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ!!! ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΜΑΜΑ-ΜΗΧΑΝΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΑΚΙ ΣΟΥ.....ΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΞΕΝΥΧΤΙΑ..... (ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΑΣ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΩ.... Ο ΥΠΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΔΥΝΑΜΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΥ..... ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝ ΜΟΥ.... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝ ΜΟΥ.....:P :laugh: :laugh: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανναμαρία να σου ζήσει το μωράκι σου και ευχαριστούμε για την λεπτομερέστατη περιγραφή σου!Βοηθάει αρκετά εμείς που είμαστε στην αναμονή!!Συγχαρητήρια και στον άντρα σου που σου συμπαραστάθηκε και ήταν στο πλευρο σου σε όλες τις στιγμές!!Καλη λοχεια να έχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μου, συγχαρητηρια κοπελα μου!! να σου ζησει το μικρουλι σου!!! τελεια η φωτογραφια σας, ειναι πολυ πολυ γλυκια, θα την ελεγα καλλιτεχνικη...;)

υπεροχος ο τοκετος σου, φοβερος και ο γιατρος σου!! και παλι συγχαρητηρια κοπελα μου!! με το καλο να σαραντισετε!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΟΜΟΡΦΟ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΧΑΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γλυκούλι...:woohoo:

Να σας ζήσει annamaria κ να είναι γερό κ ευτυχισμένο στη ζωή του.

Μπράβο κ σε ΄σένα που ήσουν τόσο δυνατή κ ανθεκτική!!χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annamaria μου είναι ένα κουκλάκι!!!

Να σας ζήσει και να είστε όλοι μια πολύ ευτυχισμένη οικογένεια!!!

Καλή λοχεία σου εύχομαι και όλα να σας πάνε καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annamaria

fysika to ksereis pws i beba exei

OLOIDIA

myti kai xeili me sena!!!

Pws ta kataferes vre???????

Sygxaritiria kai stous 3 sas...

Kala saranta,

kai to mwraki na einai panta gero,,,

xaroumeno kai xamogelasto!!!

Na mas tin filiseis....

Anamenoume neotera!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου να σας ζήσει η μπεμπούλα σας, να είναι πάντα υγιής, καλότυχη κι ευτυχισμένη...Κι εσείς να την καμαρώσετε, όπως ονειρεύεστε...

Χαίρομαι που δεν ταλαιπωρήθηκες πολύ στον τοκετό..Έτσι, παίρνουμε κουράγιο κι εμείς που περιμένουμε τα μωράκια μας σε λίγο καιρό...:P :P

Και όντως βρε κοπέλα μου, ποια είναι η συνταγή για να σου μοιάζου τα παιδάκια;;;Η κορούλα σου είναι φτυστή εσύ...:laugh: :laugh:

Φιλάκια πολλά και να τη χαίρεσαι τη ζουζουνίτσα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kai pali euxaristw gia tis euxes sas...

oso gia to prwto mas mpanaki... kata th diarkeia tou mas katourhse duo fores kai ekane rouketo-kakakia alles 3!

koinws, mpempa-mama/mpampas 1-0

mou fainetai thn epomenh fora tha prepei na travhxw video!

filakiaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...