Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια 2016!!!!❤


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maraki!Tk είπε:

Ααααα να τονισω οτι ειπε οτι κ να ανεβουν οι μετρησεις γνωμη του ειναι να κανουμε αμνιοπαρακεντηση( Με ολα τα ρισκα που αυτο συνεπαγει!!!) Αυτο δεν μου αρεσε κ με παραξενεψε! Λεω αν ανεβουν τα ορια! Γιατι να με βαλει σε αμνιοπαρακεντηση ντε και καλα!!! Εκει κατι δεν μου αρεσε! Γι'αυτο κ πηρα 2η γνωμη

Ουσιαστικα δεν υπαρχει ρισκο ειναι παρα πολυ μικρες οι πιθανοτητες να παθει κατι το παιδι..μπορεις να κανεις ληψη περιφερικου αινατος που γινεται με απλη ληψη αιματος απο το χερι απλα κοστιζει οσο η αμνιοπαρακεντηση...

Εκανα κι εγω ληψη προληπτικά για να ειμαι ηρεμη...γι αυτο σου το λεω

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maraki!Tk είπε:

26 χρονων ειμαι...Οι μετρησεις μεχρι τωρα ηταν φυσιολογικοτατες! Και ολες οι εξετασεις που εχω κανει!

Και εχουν ανεβει απ'τον προηγουμενο υπερηχο αλλα οχι στα φυσιολογικα πλαισια για την εβδομαδα που διανυω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Minaki! είπε:

Ουσιαστικα δεν υπαρχει ρισκο ειναι παρα πολυ μικρες οι πιθανοτητες να παθει κατι το παιδι..μπορεις να κανεις ληψη περιφερικου αινατος που γινεται με απλη ληψη αιματος απο το χερι απλα κοστιζει οσο η αμνιοπαρακεντηση...

Εκανα κι εγω ληψη προληπτικά για να ειμαι ηρεμη...γι αυτο σου το λεω

 

Και τι ακριβως φαινετε απ'αυτη την εξεταση???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maraki!Tk είπε:

Και εχουν ανεβει απ'τον προηγουμενο υπερηχο αλλα οχι στα φυσιολογικα πλαισια για την εβδομαδα που διανυω!

Εισαι μικρουλα σε ηλικια και ισως γι αυτο δεν τον αρεσουν οι μετρησεις!!

Παρα πολλα χρωμοσωματα εξετάζονται ακομη και τα φυλετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει 1.5 χρονο που βγηκε αυτη η εξέταση και η αληθεια ειναι οτι δεν στελνουν για αμνιοπαρακεντηση ..

Η ληψη σου δινει 99.12%

Η αμνιοπαρακεντηση σου δινει99.8.%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Εχει 1.5 χρονο που βγηκε αυτη η εξέταση και η αληθεια ειναι οτι δεν στελνουν για αμνιοπαρακεντηση ..

Η ληψη σου δινει 99.12%

Η αμνιοπαρακεντηση σου δινει99.8.%

Δεν ξερω Μινακι! Ευχομαι να μην χρειαστει τιποτα απ'τα 2!!! Φοβαμαι παρα πολυ... Περιμενω πως κ πως να παω απο κοντα να με δει κ η αλλη γιατρος! Και βλεπουμε! Δεν χανω την ελπιδα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες :* 

Μαρακι μ ποτε θα πας;;; Να εισαι ηρεμη γτ το μεταδιδεις τ αγχος στο νινι (ετσι λεει οΓιατρος μ) να κανεις θετικες σκεψεις!!!!να σε ρωτησω κατι; Γτ μπερδευτηκα καπου μαλλον...ολο αυτο στο ειπε ο Γιατρος για πιο λογο;;; Τι "βρηκαν" στο μωρακι σ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maraki!Tk είπε:

Δεν ξερω Μινακι! Ευχομαι να μην χρειαστει τιποτα απ'τα 2!!! Φοβαμαι παρα πολυ... Περιμενω πως κ πως να παω απο κοντα να με δει κ η αλλη γιατρος! Και βλεπουμε! Δεν χανω την ελπιδα μου!!!

Καλη επιτυχια κοπελα μου!!

Ολα να σου πανε τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια :) Πάει και αυτός ο μήνας ...εύχομαι ο επόμενος μήνας που θα έρθει να είναι γεμάτο χαρές και μόνο για όλες μας. Σας έχει ζητήσει ο Γιατρός σας να κάνετε μετρήσεις ζαχάρου μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα? Εμένα με έβαλε αυτή την εβδομάδα να μετριέμαι τρείς φορές την ημέρα μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα και μου είπε καλό είναι οι μετρήσεις να είναι κατω απο 125 μονάδες, εχθες το πρωι και το μεσημέρι ολα καλά αλλα το βράδυ που μετρήθηκα έδειξε 125 χμμμ και να φανταστείτε δυο αυγουλάκια τιγανητά έφαγα με δυο ψωμάκια του τόστ και μια φετα τυρί goyda , και ενα ποτήρι γαλά...τα σημειώνω σε ενα χαρτί και θα του το στείλω τέλος της εβδομάδας, ευχομαι να είναι όλα καλά...εσάς ? όσες κάνετε δηλαδή μετρήσεις πόσο σας βγάζει μετα απο μια ωρα καθε γευματος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου έχεις όλη την θετική μου σκέψη. Αν και με προβλημάτισες λίγο, γιατί και μένα η μπεμπούλα μου είναι μικρή και τις τελευταίες μέρες αρκετά ήσυχη. Αλλά πρίν 10 μέρες που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι απλά θα είναι ένα μικρό μωρό. Εγώ σήμερα μπήκα στην 29 εβδομάδα και θα πάω στο γιατρό την Τρίτη 5 του μήνα.

Παρόλα αυτά ελπίζω να μην είναι τίποτα, και στην επόμενη εξέταση να είναι μια χαρά η μπέμπα σου!

Νίνα μου εγώ μετριέμαι από το 2ο μήνα γιατί εμφάνισα διαβήτη κύησης.Τα όρια για μετά το φαγητό είναι 120-130. Μην αγχώνεσαι και συνέχισε τις μετρήσεις. Επίσης να ξέρεις ότι αν τρως οποιοδήποτε φαγητό μαζί με σαλάτα ή χόρτα τότε ρυθμίζεις καλύτερα τον γλυκαιμικό σου δείκτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Καλημερα σε ολες τις μανουλες :* 

Μαρακι μ ποτε θα πας;;; Να εισαι ηρεμη γτ το μεταδιδεις τ αγχος στο νινι (ετσι λεει οΓιατρος μ) να κανεις θετικες σκεψεις!!!!να σε ρωτησω κατι; Γτ μπερδευτηκα καπου μαλλον...ολο αυτο στο ειπε ο Γιατρος για πιο λογο;;; Τι "βρηκαν" στο μωρακι σ; 

 

Θα παω αυριο το απογευμα! Απλα μετρησε το μωρο, τις αρτηριες, το ρινικο οστο, το κεφαλι τα ακρα τα παντα!!!

Και βρηκε τα ακρα του παιδιου(χερια,ποδια) κατω απο τα φυσιολογικα ορια για την εβδομαδα που βρισκομαι(28η)

Μετα κοιταξε πλακουντα και ολες τις αρτηριες να δει αν τρεφεται σωστα το παιδι. και λεει οτι ολα δειχνουν οτι τρεφεται σωστα αρα ειναι υποπτο να μην αναπτυσεται κ τον προβληματισε κ που ειναι κ πολυ ηρεμη στις κινησεις μεσα στη μερα!

Αυτο δειχνει λεει οτι εχει καποια ενοχληση το μωρο! Βεβαια μετα ρωτησε για την οικογενεια μου αν ημαστε ψηλοι γενικοτερα! Και οταν του ειπα οτι ο μπαμπας μου ηταν κοντος κατω απο 1.60, το ιδιο και η γιαγια μου και εκει καπως μαλακωσε!

Δεν ξερω τι να σκεφτω! Εχω τρελαθει απο χθες! Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα δεν μπορω να το βγαλω απ'το μυαλο μου! Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο! Διαβασα κ για την πλακουντιακη ανεπαρκεια κ ειδα οτι ο γιατρος μπορει να πει να γινει προωρος τοκετος γιατι υπαρχει περιπτωση ενδομητριου θανατου!

Εχω σκασει κοριτσια! Λεω ολα σε'μενα!!! Πριν 3 χρονια εχασα τον πατερα μου απο καλπαζοντα καρκινο κ τωρα αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kelly28 είπε:

Μαράκι μου έχεις όλη την θετική μου σκέψη. Αν και με προβλημάτισες λίγο, γιατί και μένα η μπεμπούλα μου είναι μικρή και τις τελευταίες μέρες αρκετά ήσυχη. Αλλά πρίν 10 μέρες που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι απλά θα είναι ένα μικρό μωρό. Εγώ σήμερα μπήκα στην 29 εβδομάδα και θα πάω στο γιατρό την Τρίτη 5 του μήνα.

Παρόλα αυτά ελπίζω να μην είναι τίποτα, και στην επόμενη εξέταση να είναι μια χαρά η μπέμπα σου!

Νίνα μου εγώ μετριέμαι από το 2ο μήνα γιατί εμφάνισα διαβήτη κύησης.Τα όρια για μετά το φαγητό είναι 120-130. Μην αγχώνεσαι και συνέχισε τις μετρήσεις. Επίσης να ξέρεις ότι αν τρως οποιοδήποτε φαγητό μαζί με σαλάτα ή χόρτα τότε ρυθμίζεις καλύτερα τον γλυκαιμικό σου δείκτη.

Σ'ευχαριστω παρα πολυ Κελλυ μου! Μακαρι να μην ειναι τιποτα! Αυτο παρακαλαω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατ αρχην χαλαρωσε.
δεν οφελει κανεναν και σε τιποτα να αγχωνεσαι.
μπορει να ειναι κατι φυσιολογικο για τα δεδομενα της κληρονομικοτητας, μπορει να ειναι κατι μικρο αντιμετωπισιμο με αγωγη ή διατροφή.
το να εφτασες στην 29η εβδομαδα με καθαρες ολες τις εξετασεις που εκανες μεχρι τωρα, κατι δειχνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝίναΦ είπε:

Καλημέρα Κορίτσια :) Πάει και αυτός ο μήνας ...εύχομαι ο επόμενος μήνας που θα έρθει να είναι γεμάτο χαρές και μόνο για όλες μας. Σας έχει ζητήσει ο Γιατρός σας να κάνετε μετρήσεις ζαχάρου μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα? Εμένα με έβαλε αυτή την εβδομάδα να μετριέμαι τρείς φορές την ημέρα μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα και μου είπε καλό είναι οι μετρήσεις να είναι κατω απο 125 μονάδες, εχθες το πρωι και το μεσημέρι ολα καλά αλλα το βράδυ που μετρήθηκα έδειξε 125 χμμμ και να φανταστείτε δυο αυγουλάκια τιγανητά έφαγα με δυο ψωμάκια του τόστ και μια φετα τυρί goyda , και ενα ποτήρι γαλά...τα σημειώνω σε ενα χαρτί και θα του το στείλω τέλος της εβδομάδας, ευχομαι να είναι όλα καλά...εσάς ? όσες κάνετε δηλαδή μετρήσεις πόσο σας βγάζει μετα απο μια ωρα καθε γευματος?

ε μα ρε κοριτσι μου κι εσυ!και αυγα και τηγανιτα και γκουντα και ψωμι, λογικο να δειξει τοσο!!!
προσπαθησε να μην συνδυαζεις φαγητα που ανεβαζουν το δεικτη,μπορουσες ας πουμε αντι για ψωμι και γκουντα να φας μια πρασινη σαλατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Maraki!Tk είπε:

Θα παω αυριο το απογευμα! Απλα μετρησε το μωρο, τις αρτηριες, το ρινικο οστο, το κεφαλι τα ακρα τα παντα!!!

Και βρηκε τα ακρα του παιδιου(χερια,ποδια) κατω απο τα φυσιολογικα ορια για την εβδομαδα που βρισκομαι(28η)

Μετα κοιταξε πλακουντα και ολες τις αρτηριες να δει αν τρεφεται σωστα το παιδι. και λεει οτι ολα δειχνουν οτι τρεφεται σωστα αρα ειναι υποπτο να μην αναπτυσεται κ τον προβληματισε κ που ειναι κ πολυ ηρεμη στις κινησεις μεσα στη μερα!

Αυτο δειχνει λεει οτι εχει καποια ενοχληση το μωρο! Βεβαια μετα ρωτησε για την οικογενεια μου αν ημαστε ψηλοι γενικοτερα! Και οταν του ειπα οτι ο μπαμπας μου ηταν κοντος κατω απο 1.60, το ιδιο και η γιαγια μου και εκει καπως μαλακωσε!

Δεν ξερω τι να σκεφτω! Εχω τρελαθει απο χθες! Προσπαθω να ειμαι ηρεμη αλλα δεν μπορω να το βγαλω απ'το μυαλο μου! Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο! Διαβασα κ για την πλακουντιακη ανεπαρκεια κ ειδα οτι ο γιατρος μπορει να πει να γινει προωρος τοκετος γιατι υπαρχει περιπτωση ενδομητριου θανατου!

Εχω σκασει κοριτσια! Λεω ολα σε'μενα!!! Πριν 3 χρονια εχασα τον πατερα μου απο καλπαζοντα καρκινο κ τωρα αυτο!!!

Να εισαι ηρεμη οσο δυσκολο και αν σου ειναι!!! Τ αγχος μονο κακο κανει!!!! Συμφωνω με τ ρακουν με τα οσα ειπε!!!Να κανεις μονο θετικες σκεψεις!!! Και εγω τρομαξα οταν ειδαμε μεγαλυτερη αυχενικη πτυχη.. Αλλα οσο παει ηρεμω γτ δεν κανει κλ στο νινι!!! Ολα θα πανε μια χαρουλα ο Γιατρος σου ξερει τι να κανει!!!!κανε κατι ευχαριστ γ να περασει η ωρα κ να ξεχαστεις οοοοσο μπορεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γωγω η μετρηση κοντου τραχηλου ηταν λαθος.ο τραχηλος μου ειναι στα  φυσιολογικα τελικα.ειναι 26 να σου πω κ εσενα μαρακι τκ που τον ειδε χθες ο γυναικολογος μου.

καποια στιγμη κ στην αδερφη μ της ειχαν πει για μικρο μωρο...φυσιολογικοτατο γεννηθηκε.οταν μλσ μαζι της θα την ρωτησω ν σ πω.

σου εχει τυπωσει τις μετρησεις?μηπως εχει μετρησει λαθος ο γιατρος?στο λεω γιατι κ εμενα τις δυο πρωτελευταιες φορεςμ ειχεπει 585 γρμ.ειδα στην εκτυπωση οτι μια απο τις μετρησεις ηταν πιο μικρη απο την προηγ φορα.δεν νομιζω ναμικραινει το μωρο αντι να μεγαλωνει... :?

χθες μου το εβγαλε πανω απο το μ.ο.

αυτη π θα πας αυριο ειναι πιστοποιημενη σε μετρησεις?αν θες σε στελνω στον υπερηχογραφιστη που σ ελεγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με Ρακούν και fine, καμιά φορά γίνονται και λάθος μετρήσεις, και οι γιατροί άνθρωποι είναι. Δεν νομίζω να ήθελε να σε τρομάξει, απλά λογικά θα θέλει να προλάβει κάθε ενδεχόμενο. 

Εγώ τον πήρα το πρωί τηλέφωνο να του πω ότι είναι τις τελευταίες μέρες πολύ ήρεμη η μπέμπα, και μου είπε να πάω για υπέρηχο. Μια χαρά την είδε, αναπτύσσετε και κινείτε φυσιολογικά. Θα πάω το μεσημέρι πάλι να μου κάνει καρδιοτοκογράφο, γιατί τώρα δεν προλάβαινα. Ξέρει καμιά τι είναι αυτό? Για μένα ήταν ακόμα μια άγνωστη λέξη σε αυτή την εγκυμοσύνη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Maraki σε καταλαβαίνω! Έχασα τον πατέρα μου από καρκίνο το 2007 και τη μητέρα μου όταν η κορούλα μου ήταν 2 μηνών.

Κι εμένα όταν καταλαβα ότι λογω του κοντού τραχήλου υπήρχε περίπτωση πρόωρου τοκετού τα χρειαστηκα.Μετά φοβόμουν συνεχως.Όμως τελικά οι φόβοι μου αποδείχθηκαν αβασιμοι.Είμαι σίγουρη πως το ίδιο ισχύει και για σένα.Άλλωστε και μία φίλη μου που γέννησε το αγοράκι της 2300 καθώς τις λέγανε ότι το μωράκι δεν τρεφόταν καλά όλα πήγαν τέλεια ούτε καν θερμοκοιτιδα δε χρειάστηκε και τωρα είναι μία χαρά!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maraki!Tk γεια σου κι απο μενα....

Ο γιατρος σου μαλλον θελει να αποκλεισει απ το μυαλο του και την παραμικρη του σκεψη γι αυτο...

Προσπαθησε να ηρεμησεις κοριτσι μου... Και πανω απο ολα θετικη σκεψη....

σου ευχομαι τα καλυτερα....

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η kelly28 είπε:

Συμφωνώ με Ρακούν και fine, καμιά φορά γίνονται και λάθος μετρήσεις, και οι γιατροί άνθρωποι είναι. Δεν νομίζω να ήθελε να σε τρομάξει, απλά λογικά θα θέλει να προλάβει κάθε ενδεχόμενο. 

Εγώ τον πήρα το πρωί τηλέφωνο να του πω ότι είναι τις τελευταίες μέρες πολύ ήρεμη η μπέμπα, και μου είπε να πάω για υπέρηχο. Μια χαρά την είδε, αναπτύσσετε και κινείτε φυσιολογικά. Θα πάω το μεσημέρι πάλι να μου κάνει καρδιοτοκογράφο, γιατί τώρα δεν προλάβαινα. Ξέρει καμιά τι είναι αυτό? Για μένα ήταν ακόμα μια άγνωστη λέξη σε αυτή την εγκυμοσύνη!!!!

Πολύ χαίρομαι kelly που το κουτσικακι σου είναι μια χαρά!

Το καρδιοτοκογραφημα είναι μία ανώδυνη εξέταση που περιλαμβάνει τον έλεγχο των χτυπων της καρδιας του μωρού σε διάφορες φασεις, όταν είναι ήσυχο, όταν κινείται κτλ.Εμένα μου το έκανε στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά στον τελευταίο μήνα.Γενικά βέβαια γίνεται και αρκετα νωρίτερα αν χρειαστεί.Ειναι πολύ απλό dont worry!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΝίναΦ είπε:

Καλημέρα Κορίτσια :) Πάει και αυτός ο μήνας ...εύχομαι ο επόμενος μήνας που θα έρθει να είναι γεμάτο χαρές και μόνο για όλες μας. Σας έχει ζητήσει ο Γιατρός σας να κάνετε μετρήσεις ζαχάρου μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα? Εμένα με έβαλε αυτή την εβδομάδα να μετριέμαι τρείς φορές την ημέρα μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα και μου είπε καλό είναι οι μετρήσεις να είναι κατω απο 125 μονάδες, εχθες το πρωι και το μεσημέρι ολα καλά αλλα το βράδυ που μετρήθηκα έδειξε 125 χμμμ και να φανταστείτε δυο αυγουλάκια τιγανητά έφαγα με δυο ψωμάκια του τόστ και μια φετα τυρί goyda , και ενα ποτήρι γαλά...τα σημειώνω σε ενα χαρτί και θα του το στείλω τέλος της εβδομάδας, ευχομαι να είναι όλα καλά...εσάς ? όσες κάνετε δηλαδή μετρήσεις πόσο σας βγάζει μετα απο μια ωρα καθε γευματος?

Νινα μου τι κανειςς;;

Εμενα συνήθως ειναι 114 εως 120 ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι!!!εγω εχω μια ελια κατω απο τ ματι! Με τα χρονια μεγαλωνε σιγα σιγα αλλα εμενε καφε!!! Τωρα εχω προσεξει οτι το καφε φευγει γινεται πιο μεγαλη και εχει μεσα (η ελια) κοκκινες γραμμουλες!! Μου ειχαν πει να την βγαλω αλλα φοβαμαι (γτ ειναι ακριβως κατω απο τ ματι απλα με τ καιρο ια με εμποδιζει να βλεπω) 

Αυτο δε μπορω να τ βγαλω τωρα ο.ειμαι εγκυος ε:;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Λίλα καλύτερα να την δει ο δερματολόγος σου την ελιά. Γενικά λένε ότι δεν πρέπει να αλλάζουν χρώμα. Αν σου πει να την βγάλεις ρωτα και τον γυναικολόγο σου και ανάλογα πρατεις.

Τελικά όλα οκ με το καρδιοτοκογραφημα. 20 λεπτά παρέα με την καρδιά της...στον 9ο πάλι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια,  χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν σήμερα!! Με το καλό και οι υπόλοιποι υπερηχοι την εβδομάδα αυτή 🤞🤞🤞
    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...