Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες εγκυούλες είμαστε;; Εγώ μόλις ξεκίνησα!!!


Recommended Posts

Σε καταλαβαίνω Κατερίνα μου ειναι πολυ μικρός ο γιοκας σου.Παλι καλα που δεν εχεις εμετους ομως.Αυτο σε εξαντλεί ακομα περισσότερο.Μην κανεις πολλα ότι μπορείς.Δηλαδη μόνο τα απαραίτητα.Παλινδρομη ήταν η δεύτερη εγκυμοσύνη σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν πας στις δύσκολες στιγμές θα διαβάσεις την ιστορία μου, με λίγα λο΄για σου λέω ότι είχα δίδυμα και μια μέρα πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία τοκετού πέθαναν μέσα μου από ενα συνδρομο που λέγεται συνδρομο υποκλοπής που σε αυτό τον μήνα έχει πιθανότητα 1:10000000.  εγω θεωρω ότι ήταν γραφτο να γεννήσω δυο αγγελους που θα προστατεύουν την οικογένειά μου και όντως μας ΄χάρισαν το αγοράκι μας και τώρα με βοήθησαν να ξαναμείνω έγκυος. οι εμετοί δεν με ενοχλούν είχα αρκετούς στις προηγούμενες, τώρα προς το παρων μόνο κούραση και πολύ ευκολα κλαίω, έλεος.... αυτο που κάνω είναι κυριώς να ασχολούμαι με τον γιο μου και ννα πηγαίνω στη δουλειά, από δουλειές σπιτιού ελάχιστες.....προσέχω αρκετά..ο γιατρος μου έδωσε ήδη εξετάσεις αιματολογικές και σε 3 βδομάδες θα παμε να δουμε χεράκια και ποδαράκια και αργότερα η αυχενική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε όλες τις εγκυμοσύνες ειχα τα ίδια.Ναυτιες και εμετούς μέχρι τις 16-18 εβδομαδες και μετα πρόωρες συσπάσεις.Στους τοκετούς ομως μια χαρα.Ολοι φυσιολογικά και πολυ γρήγορα.Αγγλια μένω 

είμαι κ εγώ έγκυος και με τον άντρα μου μετακομίζουμε στην Αγγλία κ έχω αγχωθεί πολύ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν πας στις δύσκολες στιγμές θα διαβάσεις την ιστορία μου, με λίγα λο΄για σου λέω ότι είχα δίδυμα και μια μέρα πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία τοκετού πέθαναν μέσα μου από ενα συνδρομο που λέγεται συνδρομο υποκλοπής που σε αυτό τον μήνα έχει πιθανότητα 1:10000000.  εγω θεωρω ότι ήταν γραφτο να γεννήσω δυο αγγελους που θα προστατεύουν την οικογένειά μου και όντως μας ΄χάρισαν το αγοράκι μας και τώρα με βοήθησαν να ξαναμείνω έγκυος. οι εμετοί δεν με ενοχλούν είχα αρκετούς στις προηγούμενες, τώρα προς το παρων μόνο κούραση και πολύ ευκολα κλαίω, έλεος.... αυτο που κάνω είναι κυριώς να ασχολούμαι με τον γιο μου και ννα πηγαίνω στη δουλειά, από δουλειές σπιτιού ελάχιστες.....προσέχω αρκετά..ο γιατρος μου έδωσε ήδη εξετάσεις αιματολογικές και σε 3 βδομάδες θα παμε να δουμε χεράκια και ποδαράκια και αργότερα η αυχενική.

Αχ κοριτσι μου ποσό λυπάμαι.Μακαρι να μην σε ειχα ρωτήσει.Χιλια συγνώμη που σου τα θύμισα όλα αυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσι μου ποσό λυπάμαι.Μακαρι να μην σε ειχα ρωτήσει.Χιλια συγνώμη που σου τα θύμισα όλα αυτα.

μη στεναχωριέσαι αν ήθελα να το αποφύγω δε θα το ανέφερα καν. το παν είναι να συμφιλιωθείς με το συμβαν και να συνεχίσεις τη ζωή σου χωρίς να ξεχνάς το παρελθόν αλλα βλέποντάς  το να δρομολογείς το μέλλον σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy 5 αυτη τη στιγμη δν με αφηνει καθολου.. για αργοτεραδν ξερω.. ευελπιστω να με αφήσει γτ δν παλεύεται.. τωρα οκ εχω κ τις αναγουλες δν το πολυσκεφτομαι αλλα αν περασουν κ νιωθω σουπερ...θα εχω θεμα..

Καλημερα κιολας σε ολα τα κοριτσια...!!! ☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν τρίτη εγκυμοσύνη που πίστευα ότι τα ξέρω όλα είναι παράξενη διότι την συγκ΄ρινω με τις προηγούμενες. κλέινω την 8 εβδομάδα, λίγη δυσκοιλιότητα υπάρχει και το πολεμώ με το ντουφαλάκ , καούρες από την κατανάλωση χυμού και ανακατοσούρες ήπιες για αυτό πηγαίνω με μικρά γευματα. αυτό που με ξαφνιάζει είναι η κούραση η πολύ πολύ κουραση. κάτι θα κάνω και κατευθειάν κουράζομαι, πολύ ύπνο και λόγο δουλειάς και μωρόυ δύσκολο να ξεκουράζομαι....

Γεια σου Κατερινα και καλως ηρθες στην παρεα μας! Αυτο το ντουφαλακ τι εινι χαπι-σκονη? Κανει στην εγκυμοσυνη? Γιατι εχω κ εγω προβλημα μεγαλο με δισκοιλιοτητα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια.Μολις γύρισα από τη μαία.Εννεα εβδομάδων ακριβως σήμερα.Τωρα περιμενω με το ταχυδρομείο να μου ερθει το ραντεβού για την αυχενική.Γυρω στις πέντε Γενάρη μου ειπε να υπολογίζω.Αντε να ερθει ο καιρός να δω και εγω ότι ειναι όλα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Ντίνα μου.Ο πρώτος μου υπέρηχος θα ειναι η αυχενική διαφάνεια Γι'αυτο ανυπομονώ να ερθει αυτη η ώρα να ησυχάσω και εγω.Να ακούσω και εγω καρδούλα και να δω ότι ειναι στη σωστή θέση το μωράκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy 5 μπραβο κοριτσακι μου! Με τοσους εμετους σιγουρα ολα καλα θα είναι! Μην ανησυχεις. Κ εμενα ο γιατρος αυτο μου λεει. Νυσταζεις;ανακατευεσαι;;καλο ειναι! Πανε καλα τα πραγματα! Αχαααχ μην αγχωνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι μωρε όλα καλα θα πανε για όλες μας.Εγω κατάφερα να πάρω άδεια για τρεις εβδομαδες.Και να φανταστείς δεν δίνουν εύκολα σε εγκυμοσύνη αν δεν υπάρχει άλλος λόγος πχ αιμορραγία και τετοια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσια, πως είστε σήμερα???

το ντουφαλακ είναι σιρόπι και κάνει στην εγκυμοσύνη το παίρνεις μια κουταλιά της σουπας πρωί βράδυ πριν το γεύμα μέχρι να ξαναπρογραμματιστεί το εντεράκι.....και άλλες φίλες που έχω και ο γιατρος αυτό τους είπε να το παιρνουν άφοβα..

καλο είναι να έχουμε ανακατοσούρες, εμετούς πρηξίματα. ρεψιματα , καούρες  κλπ γιατί σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη πάει πάρα πολύ καλά, και για τους εμετούς υπάρχει ένα σιροπη δε θυμάμαι πως το λένε θα το δω άυριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!εχω καιρό να γράψω αλλα σας διάβαζα!εγω γεννησα σε ιδιωτικό με καισαρική!

πως πανε οι ναυτίες σας;;;εγω έλεγα οτι ήμουν απο τις τυχερές που δεν ειχα ναυτίες ζαλάδες κ εμετούς ...αλλα απο τοτε που μπήκα στον 8ο με εχουν ρημάξει οι καούρες..με το που ξαπλώνω υποφέρω..ξέρει καμία κοπέλα κανένα γιατρικό;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Mammy88?Πραγματικά και οι καούρες δεν παλεύονται.Και εγω σε αυτούς τους μήνες πάντα υπέφερα σε σημείο που σκεφτόμουν τι τελικα προτιμάω;Τους εμετους η τις καούρες;Θα προτιμήσω τις καούρες λοιπόν γιατι με λιγο κρύο γαλατάκι έβρισκα τη γιατρειά μου.Το εχεις δοκιμάσει;Εκανα το λάθος για να δροσιζομαι να πίνω χυμό πορτοκαλί αλλα γινόμουν χειρότερα επειδή ειναι τα οξέα του αλλα όταν δοκίμασα γάλα πραγματικά βρήκα ανακούφιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!! ☺ μια καλη μερα κ σημερα.. για να δούμε θα συνεχισει κ αυτη έτσι;;; εχω 2 μερα σημερα χωρις αναγουλες!!! Αλλα πολυ νυστα αχαχχαχ! Καλυτερη η νυστα απο τις αναγουλες! Αχαχχαχ τι κανετε εσεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να συνεχίσεις ετσι Κυριακή.Εγω χθες ήταν η πρωτη μερα που δεν έκανα ουτε έναν εμετό και μάλιστα έφαγα και πολυυυυ.Φαντασου ότι έφαγα ένα τεράστιο χοτ ντογκ και αρκετό τσιζκεικ που έκανα χθες.Σημερα ομως πρωι πρωι και μάλιστα με άδειο στομάχι ξερνουσα.Οσο για νύστα πριν λιγο ξύπνησα και νυστάζω παλι.Θα παω τη μικρη παιδικό και ίσως κοιμηθώ παλι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να αρκεί να μην εχεις αποκόλληση η κάποιο άλλο ιατρικό λόγο που να στο απαγορεύει.

καλησπερουδια! Δεν κανω καθε μερα τωρα εμετο αλλά γενικά δεν τρωω κιόλας. ..

να σας καλωσορισω κ εγω κορίτσια με την σειρά μου. Καλες τελειομηνες εγκυμοσύνες! Εχουμε φτιάξει ενα πινακακι για να μην μπερδευομαστε. Ποτε εχετε Τεπ, πητ , εχετε άλλα παιδάκια, περιοχή σας; κυριακη ασε το έπαθα κ εγω αυτό με την διαρροια.το θέμα είναι πως επεστρεψε κλασσικά η δυσκοιλιοτητα. ..οι αναγουλες κλασσικά κρατανε καλά καθως κ η μόνιμη πια κούραση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια! Δεν κανω καθε μερα τωρα εμετο αλλά γενικά δεν τρωω κιόλας. ..

να σας καλωσορισω κ εγω κορίτσια με την σειρά μου. Καλες τελειομηνες εγκυμοσύνες! Εχουμε φτιάξει ενα πινακακι για να μην μπερδευομαστε. Ποτε εχετε Τεπ, πητ , εχετε άλλα παιδάκια, περιοχή σας; κυριακη ασε το έπαθα κ εγω αυτό με την διαρροια.το θέμα είναι πως επεστρεψε κλασσικά η δυσκοιλιοτητα. ..οι αναγουλες κλασσικά κρατανε καλά καθως κ η μόνιμη πια κούραση! 

δυστυχως εεχω κατι αναγουλες εδω κ καμια ωρα αλλα το παλευω.. οσο για τουαλετα.. μετα τη διαρροια κοριτσια μια χαρα. σήμερα μεχρι τωρα εχω παει 3 φορες.αλλα εχω φαει φρουτα(μανταρινια κ λωτους κ χτες κ σημερα).νερακι δν πινω γμτ..κ ζυγιστηκα κ απο περιέργεια κ με δειχνει κ 1 κιλο κατω.χτες κ σημερα που εφαγα τοστ με ψωμι σίκαλη κ σκετο τυρι βλεπω διαφορα.κ για βραδινο εφαγα γαλα με κορνφλεικς..λετε να παιζει ρολο;; παντως νιωθω πιο αναλαφρη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να συνεχίσεις ετσι Κυριακή.Εγω χθες ήταν η πρωτη μερα που δεν έκανα ουτε έναν εμετό και μάλιστα έφαγα και πολυυυυ.Φαντασου ότι έφαγα ένα τεράστιο χοτ ντογκ και αρκετό τσιζκεικ που έκανα χθες.Σημερα ομως πρωι πρωι και μάλιστα με άδειο στομάχι ξερνουσα.Οσο για νύστα πριν λιγο ξύπνησα και νυστάζω παλι.Θα παω τη μικρη παιδικό και ίσως κοιμηθώ παλι?

πως εισαι κκοριτσάκι μου;;; κοιμηθηκες καθόλου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα άλλες τρεις ώρες κοιμήθηκα μόλις πηγα τη μικρη στον παιδικό και ξύπνησα μόλις τωρα.Ελπιζω να μην στριφογυρίζω το βραδυ στο κρεβάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα άλλες τρεις ώρες κοιμήθηκα μόλις πηγα τη μικρη στον παιδικό και ξύπνησα μόλις τωρα.Ελπιζω να μην στριφογυρίζω το βραδυ στο κρεβάτι 

μια χαρα κοριτσακι μου! ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ςφτιαξα ρυζογαλο αλλα επεσε λιγο παραπανω μαστιχα..ξερει καμια πως μπορω να το διορθώσω για να τρωγεται;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...