Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πενθοσ Και Γαμοσ


Ladynina

Recommended Posts

ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΘΑΝΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΝΥΦΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ  ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΡΤΙΟ ΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ (ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ) ΤΗΣ ΣΤΟΙΧΗΣΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΓΑΜΠΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΡΕΙ ΕΝΑ ΕΓΓΟΝΙ ΜΕ ΓΑΜΟ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΕΝΘΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ ΛΕΓΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΖΙ ΟΛΑ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΛΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.τα συλλυπητηρια μου.ειναι κατι που δεν ξεπερνιετε ευκολα αλλα ευχομαι να εισαι καλυτερα κ να κοιταξεις μπροστα κ να φτιαξεις τη ζωη σου με τον ανθρωπο που αγαπας.οσο για την ερωτηση σου ειναι κατι πολυ προσωπικο.συζητα το με το παιδι κ οπως νιωθετε εσεισ οι δυο αυτο να κανετε.επειδη ρωτας ομως κ εμας εγω παντως δεν θα εκανα νομιζω οτι δεν θα ημουν ετοιμη.κ παλι σου λεω αυτο ειναι δικο σου θεμα κ κανεις αυτο που θες.Σου ευχομαι τα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλίτσα μου πρώτα από όλα τα συλληπητήρια μου.........

θα πω και εγω με τη σειρά μου ότι είναι ένα καθαρό υποκειμενικό θέμα και ο κάθε άνθρωπος το βλέπει και το κρίνει με τα δικά του πιστεύω.......δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτό το θέμα αλλα το πως αισθάνεται ο κάθε άνθρωπος......

εγω όταν έχασα τα διδυμάκια μου (μια μέρα πριν τα γεννήσω) θα έπρεπε σύμφωνα με τα λεγόμενα άλλων (που δεν ΄περασαν παρόμοια κατάσταση) να πέσω να "πεθάνω" και να ξαναπροσπαθήσω για παιδί μετα από 2-3 χρόνια..από την άλλη πλευρά έναν παππα που ρώτησα μου είπε, ήταν θέλημα θεού η ζωή όμως συνεχίζεται, δεν χρειάζεται να κλαίω και να οδείρομαι, διότι τα κοριτσάκια μου βρίσκονται κοντά στο θεούλη, εκεί που όλοι θα θέλαμε να είμαστε....

 

επίσης, αν μπορούσες να επικοινωνήσεις με τον πατέρα σου, δε νομίζω να σε ήθελε να είσαι μέσα στη λύπη και να μη χαρείς το γάμο σου........

 

κανονικά όταν πεθάίνει κάποιος, σύμφωνα με τη θρησκεία μας θα πρέπει να χαιρόμαστε και να προσφωνούμε "καλό παράδεισο" και όχι  "συλληπητήρια" γιατί ο άνθρωπος που φεύγει από κοντά μας δεν είναι για λύπηση άλλα πάει κοντά στο θεούλη, πάει στον λεγόμενο παράδεισο.......

 

αρα η δική μου η αποψη, που είναι κάτι υποκειμενικό, που δε σημαίνει ότι θα θεωρήσω λάθος την αντιθετη άποψη καποιου άλλου, είναι ότι αφου θα περάσει καιρός, ο γάμος μπορεί να γίνει όπως τον έχετε σχεδιάσει.....φαντάζομαι το να μην τον κάνετε δε θα επαναφέρει τον μπαμπάκα σου πίσω.....αλλα πάνω από όλα να κάνεις αυτό που εσύ πιστεύεις, ώστε να είσαι πρωτα από όλα εσύ καλά μέσα σου και να μην μετανιώσεις  για τίποτα........

 

όσο σκληρό και να ακούγεται η ζωή συνεχίζεται, πρέπει να τη ζούμε, να αγωνιζόμαστε για αυτήν γιατί είναι δώρο του θεού

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συλληπητήρια και από μένα.

Συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις περιμένουμε κανένα χρόνο, αλλά αυτά είναι τελείως υποκειμενικά. Αφού, όμως, είστε  πάρα πολύ καιρό μαζί κι απ' ό,τι καταλαβαίνω και το παιδί σας είναι τεσσάρων χρονών και αβάπτιστο, γιατί δεν κάνετε κατευθείαν γαμοβάπτιση το Μάρτιο; Αν, βέβαια, θέλετε να το βαπτίσετε. Έξι μήνες μετά είναι αρκετός καιρός, και, όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, η ζωή συνεχίζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΘΑ ΧΕΡΟΤΑΝ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΓΑΜΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΛΥΠΕΣ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ μαζί σου κουκλίτσα μου....ο κόσμος καλα θα κάνει να κοιτάζει τον εαυτό του, γιατί εύκολο είναι για κάποιον έξω από το χορό πολλά τραγούδια να πει, ο ίδιος όμως στην πραγματικότητα τι θα έκανε???και επίσης ο κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορέτικά την ίδια κατάσταση, αυτό δε σημαίνει ότι ο ένας πράττει λάθος και ο άλλος σωστά.....

 

η ζωή συνεχίζεται και ο μπαμπάκας σου θελει να σε βλέπει συνέχεια ευτυχισμένη.......μη δημιουργούμε μονοι μας σκέψεις στο μυαλό και μην κάνουμε εικασίες....

 

μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση η αντίδραση του παππα που όταν του το είπα για τα αγγελάκια μου, μου είπε ότι η ζωή συνεχίζεται, ήταν θελημα θεού, αλλα η ζωή συνε΄χιζεται και ότι δε θα πρέπει να στεναχωριέμαι.....εγω περίμενα να μου έλεγε να κλάιω, να πηγα΄νω συνέχεια στην εκκλησία και να τους αναβω κεράκι και να προσεύχομαι για αυτά και πολλά πολλά ΄΄αλλα, αλλα ο ίδιος είπε κοφτα η ζωή συνεχίζεται............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...