Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΕΦΙΚΟΣ Η΄ΓΙΑΓΙΑ


Recommended Posts

κοριτσακια ακουστε πωσ ειναι τα πραγματα την αλλη παρασκευη δινω το μαθημα οποτε θα φυγω τεταρτη βραδυ για γιαννενα για να προλαβω να κανω και τα χαρτια για το πτυχιο.......

η μικρη ειναι 13 μηνω και δεν την εχω αφησειποτε ουτε για μια μερα ξερει οτι αν δεν με δει την ημερα οταν βγει το φεγγαρι η μαμα θα ερθει σιγουρα.....λογω δουλειασ ωραριο καταστηματων οταν ερχομαι το μεσημερι για 2 ωρεσ η μικρη κοιμαται οποτε με βλεπει το βραδυ.....

δεν ειναι πολυ να την αφησω ξαφνικα 7, 5 και μιση μαλλον μερα κατευθειαν;;;;;;οι γονεισ μου ειναι και μεγαλη αθρωποι με φοβησει και αυτο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω κοπέλα μου οι περίπτωση σου μοιάζει παρά πολύ με την δίκη μου.7 μήνες εχω την μάνα μου εδώ κ έχουμε γίνει άνω κάτω.το ωραίο όμως είναι ότι ο Ντίνος είχε τέλειεΣ σχέσεις με την μαμα μου.πλέον όλοι είμαστε μαλώμενοι μεταξύ μας!κάθε μέρα κ καβγάδες.ούτε σεξ μπορούμε να κάνουμε ούτε να κυκλοφορήσουμε άνετα στο ίδιο μας το σπίτι.κι εγώ έγραψα τον μικρό σε βρεφικό κ ξεκινάμε σεπτέμβριο.ΤΟ ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ! Πιστεύω ότι ναι καλό είναι να μείνετε μόνοι με τον άντρα σου αλλά 7 μέρες είναι παρά πολλές να αφήσεις το παιδί.γνώμη μου πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να σταματήσεις τη δουλεια και να ψαξεις απο Σεπτεμβριο για κατι άλλο δε παίζει? Αφου το μωράκι έχει δεθει τοσο μαζί σου(απόλυτα λογικό) θα σας είναι δυσκολο να αποχωρειστειτε ο ένας τον άλλον. Σίγουρα θα υπάρχει μια λύση. Γιατι δε σταματας απο τη δουλεια? Θα πάρεις ταμείο ανεργίας μέχρι το Σεπτέμβριο και ετσι θα υπάρχει ένα εσοδο στο σπίτι. Μεχρι να τελειωσει το ταμειο και το μωρο θα πάει βρεφονηπιακο κι εσυ θα έχεις πολλές πιθανοτητες να βρεις δουλεια. Παράλογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μου οσο αναφορα τον παιδικο δεν νομιζω να εχεις και πολλα περιθωρια αφου λες οτι υπαρχει θεμα με την μαμα σου αρα θελεις να φυγει απο το σπιτι..

αλλα για τις 7 μερες εγω νομιζω οτι πρεπει να υπολογισεις και τα θελω του αντρα σου..

νεονυμφοι εισαστε βρε..;)

και αυτος θελει να βρεθει λιγο με την γυναικα του πιο ανθρωπινα και σε πιο χαλαρους ρυθμους..

εγω θα το εκανα με απαραιτητη προυποθεση οτι θα ειχα εμπιστοσυνη στα ατομα που θα την κραταγανε..

και θετωντας σαν ορο ας το πουμε ετσι στον αντρα μου οτι αν δεν αντεχα ή αν πιστευα οτι δεν παει καλα να πηγαιναμε να την παρουμε σπιτι..

αλλα υπαρχει και η αλλη λυση αν ειναι να την πας πιο λιγες μερες για να σου ειναι και εσενα πιο ευκολο..

καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο και εμενα θα μου ηταν αλλα ειναι και καλο θεωρω και για το ζευγαρι να μενει λιγο μονο του...φιλακια και καλη επιτυχια με το μαθημα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περριτο να πω οτι χθεσ το βραδυ σφαχτηκαμε δεν καταλαβαινει κανενα απο τουσ δυο τουσ οτι δεν μπορω να την αφησω ετσι απλα το μωρο δεν ειναι σκυλι...

mom to be οσο για την δουλεια δυσκολα μπορω να φυγω γιατι ειμαι με μειωμενο κατα 2 ωρεσ.....

mariantinosnini στην ιδια κατασταση ειμαστε μονο που σε μενα οταν ειμαι σπιτι η μικρη δεν θελει την μανα μου καθολου.....

κοριτσια αυτο που με σκοτωνει ειναι να με ζηταει η μικρη και να κλαιει και εγω να μην ειμαι εκει να την αγκαλιασω.....

MITSI2 το σκεφτομαι οτι θελει και ο αντρασ μου να μεινουμε λιγο πιο ξεχνιαστα αλλα την μονη ξεχνιασια θα την εχει αυτοσ εμενα ο νουσ μου θα ειναι στην μικρη....

η πηγη του κακου ειναι οτι δεν εχω εμπιστοσυνη στην μανα μου και δευτερον δεν ξερει που σταματαει η ιδιοτητα τησ γιαγιασ και που ξεκιναει τησ μαμασ.....

sweety μακρια απο το μωρο λεσ και με βαζουν φυλακη ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

...η πηγη του κακου ειναι οτι δεν εχω εμπιστοσυνη στην μανα μου και δευτερον δεν ξερει που σταματαει η ιδιοτητα τησ γιαγιασ και που ξεκιναει τησ μαμασ.....

ωχ αυτο ειναι πολυ σοβαρο και μπορω να σου πω κυριως το δευτερο σκελος...

τα πεθερικα σου δεν γινεται τιποτα απο κει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχουν πεθανει και οι δυο,η πεθερα μου συγκεκριμενα πεθανε 5 μηνεσ πριν μεινω εγκυοσ......

εχθεσ σφαχτηκαμε γιατι οταν γυρισαμε απο την δουλεια ηθελα να μαθω αν εφαγε η μικρη απογευματινο (δεν τρωει σχεδον τιποτα και ειμαστε στην φαση τουσ ψαξιματοσ τι τησ αρεσει) αντι να μου πει τι εφαγε γυρναει και μου λεει τι νηστικο θα το αφηνα;;;;

η συζητηση εχασε τα ορια τησ για να την πω σε ενα φορουμ και οταν γυρισα και τησ ειπα οτι την μικρη δεν την εχω αφησει ουτε μια μερα και δεν γινεται να την αφησω τοσεσ γυρναει και λεει οτι αμα θελω να την παω στο χωριο αλλιωσ απο δευτερα δεν ξαναρχεται .....

ολο αυτη την πιπιλα εχει αμα δεν γινεται το δικο τησ....

σαν μανα ηταν και ειναι η χειροτερη και τωρα θελει να εξιλιωθει με την μικρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πω τοτε ευαγγελια μου δεν ξερω..

υπαρχει και βεβαρυμενο παρελθον μεταξυ σας απο οτι καταλαβα και αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συνηθισμενεσ καταστασεισ να μαστε στην τσιτα να μην βαριομαστε βρε γειτονισσα......αντε να παει 15 ιουλιου να δω οτι μπηκε η μικρη παιδικο να χαλαρωσω γιατι κοντευω να σαλταρω....

και το κυριοτερο να παρω το πτυχιο..........

λογικα εσυ χθεσ μπορει να μασ ακουσεσ:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΒΡΕΦΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.

ΒΕΒΑΙΑ Κ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ Ο ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΚΤΛ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ηθελα να τον παω σε βρεφονηπιακο αλλα λογω του οτι κανουμε φυσιοθεραπειες δεν γινεται το παιδι πρεπει να κανει ασκησεις και δεν ειμαι απολυτα σιγουρη αν θα του τις κανουν εκει!!

τωρα τον κραταει η μαμα μου ερχεται στο σπιτι μας το πρωι και οταν επιστρεφω απο την δουλεια επειδη ειναι ακομη μεσημερι καθεται κοιμαμαι μια ωριτσα και φευγει το απογευμα! και καθε τριτη και πεμπτη της τον παω εγω το πρωι γιατι η γιατρος του ειναι κοντα στο πατρικο μου.

βεβαια σκευτομαι οτι κουραζεται πηγαινε-ελα συνεχεια και λεω να τον γραψω και τριτη και ποεμπτη να μην τον πηγαινω αλλα με μια συζητηση που ειχα με την γιατρο του μου ειπε οτι φοβαται για τις ιωσεις(επειδη ειναι προωρος)τι να κανω??? η μαμα μου τον εχει σαν να ειμαι εγω περνανε τελεια μαζι και τον φροντιζει οπως εγω αλλα φοβαμαι οτι μπορει να κουραστει και δεν το θελω αυτο δεν ειναι για μια μερα η εβδομαδα ειναι μηνες θα αντεξει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κούκλα φαντάσου εγώ κ ο άντρας μου είχα άριστες σχέσεις με την μάνα μου αλλά μετά την συγκατοίκηση...αστα!στον παιδικό θα έχουμε ήσυχα τα κεφάλια μας ότι τρώνε γιατί καιεγώ εχω άλλο θέμα με το φαγητό.από γνωστούς πως πας;έχεις καμία άκρη να βάλεις μέσον να την πάρουν σίγουρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) κορίτσια και απευθείνομαι σε όλες σας θα σας γράψω σαν βρεφονηπιαγωγός αλλά και σαν μία μανούλα τριών παιδιών (και μάλιστα νομίζω ότι οι περισσότερες ξέρετε και το πρόβλημα με την Εβελίνα) ξεκινάω γραφοντάς σας ότι δεν είναι καθόλου τραγικό να εμπιστευόμαστε τα παιδια μας σε εναν βρεφονηπιακό σταθμό καθότι εκεί τα παιδιά αρχίζουν και κάνουν τις πρ΄τες τους εκτός συγγενικού περιβάλοντός φιλίες και μαθαίνουν να γίνονται σιγά σιγά ανεξάρτητα. Και τώρα σαν μανούλα τα δύο μου τα πιτσιρίκια πήγαν σε σταθμό από την ηλικία των 2,5 χρονών η μικρή μου πήγε από 6 μηνών ξέρετε πόση διαφορά έχω δεί στην Σοφία μεγάλη απάγκιστρώθηκε από εμένα και το βασικότερο ενω΄δεν ετρωγε και δεν πέρναμε γραμμάριο έχει αρχίσει τώρα και τα τρώει όλα. Από εμεπιρεία λοιπόν σας λέω ότι είναι πολύ καλό να έχουμε και μία βοήθεια από τις γιαγιάδες δεν το συζητώ αυτό αλλά τα παιδιά μας καλό θα είναι επίσης να βγάινουν από το σπίτι και να συναναστρέφονατια και με άλλο περιβάλον. Τέλος στο θέμα της μαμάς σου θα ήθελα να σου πώ να μην δίνεις και τόσο σημασία γιατί πιστεψέ με ότι όλες το ίδιο είναι και όλες την ίδια καραμέλα έχουν στο στόμα όταν τις ζωρήσεςι δεν στο ξανακρατάω δεν μπορώ γιατί ίσως έχουν ξεχάσει και εκίνεις τα δικά τους.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina kafira το ξερω οτι ολεσ ιδιεσ ειναι αλλα πολυ γκρινια βρε παιδι και πολυ μιζερια ελεοσ......:angry:

mariantinosnini απο γνωστουσ τσιφοσ ελπιζω να βαλει το χερι του ο Θεουλησ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ εσεν τουλαχιστον η μανα σου συζητιεται......

παντωσ οταν ειπα στην παιδιατρο οτι θα την γραψω παιδικο μου ειπε να παραγγειλω στο φαρμακειο το αντιγρυπικο εμβολιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στη φαση που βρισκεσαι τωρα ηταν η κολλητη του αντρα μου λιγο καιρο πριν.Η μαμα της μενει αλλου και επρεπε στους 8 μηνες της μικρης να επιστρεψει δουλεια.Το στελνει σε βρεφονηπιακο το παιδι.Οπως λεει κ αυτη,τα παιδια μας ειναι δικη μας ευθυνη κ δεν θα πρεπε να ξεσηκωνουμε τν οικογενεια μας για να μας λυσει τετοια ζητηματα.Το παιδακι μια χαρα ειναι στο σταθμο,εστρωσε και ο υπνος του. Αλλα δεν το εστειλε ετσι κατευθειαν.Εψαξε πολυ ,ρωτησε και κατεληξε εκει.Μεα ξεκινησε να παει την μικρη καθε μερα για λιγο μεχρι να αρχισει να μαθαινει το χωρο κ τους ανθρωπους εκει.Αυτο το ζητησαν και απο τον βρεφονηπιακο,να το πηγαινει καμια ωρα την ημερα και οχι να το αφησει αποτομα.Μια χαρα προσαρμοστηκε η μικρουλα συμφωνω με αυτο το σκεπτικο. Εγω θα το αφησω στην πεθερα μου γιατι μενουμε στην ιδια πολυκατοικια.Και εφοσον βλεπω οτι

α) δεν ειναι η κλασσικη γιαγια που απλα το κοιταει.Παιζει πολυ μαζι του,τον παει βολτες στην γειτονια οπου τους ξερει ολους και ετσι ερχεται σε επαφη με παιδακια κ κοινωνικοποιειται. και αλλα πολλα.Οποτε μεχρι τα 3 που το ανοσοποιητικο του μωρου ενισχυεται δεν θα το στειλω σε παιδικο.

Και μας συμφερει οικονομικα αυτη η λυση.

β)αν δεν την ειχα ομως,θα το εστελνα ανεπιφυλακτα.

ελπιζω να παρεις την πιο σωστη αποφαση για το παιδι και για σενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama ετσι ειναι και οι γονεις μου ασχολουνται παρα πολυ με το μωρο το κανουν βολτες παιζουν πολυ του κανουν ακομη και τις ασκησεις της φυσιοθεραπευτριας αλλα τωρα θα το προσεχει στα πιο δυσκολα ο μπαμπας μου μαζι με την μαμα μου γιατι χθες εκανε μια επεμβαση στο ματι και δεν μπορει να σκιβει και να σηκωνει βαρος το ταισμα και το αλλαγμα η μαμα τα υπολοιπα ο μπαμπας βολτες θα τον κανουν μαζι παντως εγω τωρα παω να δω για βρεφονηπιακο για να εχω εναλακτηκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...