Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας κουκλες

Ηρθα με τα παιδια στο χωριο της μαμα μου ετσι για να αλλαξω παραστασεις, ειναι ολες οι μερες ιδιες και ηθελα μια αλλαγη.

Ειναι και οι γονεις μου εδω οποτε τουλαχιστον με μαγειρεμα δεν θα ασχοληθω. Την δευτερα βεβαια θα επιστρεψουμε αλλα κατι ειναι και αυτο.

Σημερα καναμε και το πρωτο μας μπανιο στην θαλασσα εγω η Αγγελικη και ο Νικολας. Δεν ηταν ιδιαιτερα κρυα, και το λεω εγω που ειμαι πολυυυυυ κρυουλιαρα αλλα δεν καθηςαμε πολυ ωρα. Φορεσαμε τα μπρατσακια μας βεβαια γιατι δεν ημουν καλα προετοιμασμενη αλλα για την επομενη φορα θα προμηθευτω αυτη τη ζωνη με τα τουβλακια γιατι μου ειπαν στο κολυμβητηριο απο την εμπειρια που εχουν και τα δυο να μην διανοηθω να τους βαλω μπρατσακια. Και οντως δεν ξερω αν ειναι μονο αυτο ή και θεμα ανωσης, ο Νικολας ειχε το σωμα του καθετα στην θαλασσα ενω στην πισινα με αυτα εχει μαθει και μενει οριζοντια. Εντωμεταξυ εχει μαθει να κανει βουτιες στην πισινα, και τωρα του εκανε εντυπωση η θαλασσα γιατι πηδαγε στην ακροθαλασσια αλλα φυσικα δεν ηταν το ιδιο.

Το πρωι στην Αθηνα ειχαμε και τις κολυμβητικες επειδειξεις της Αγγελικης και το κολυμπιθρονι μου κολυμπησε 50 μετρα, περιφανη που ενιωσα να τη βλεπω να τα καταφερνει και να τερματιζει!! Πηρε και αναμνηστικο διπλωμα!

Μαγδα πολυ ωραια που σας εδεσαν σε βιβλιο τις εργασιες οπως και αυτο με τις φωτογραφιες. Ανυπομονω και εγω για το ντοσιε της Αγγελικης. Φανταζομαι θα ειναι πολυ προσεγμενη και η γιορτουλα σας αφου σας εδωσαν και στολη.

τι ωριμοτητα ο Βασιλακης, δεν το εχω κανει ποτε αλλα δεν ξερω αν θα εκλεινε η Αγγελικη το κουμπι και θα ερχοταν, μαλλον θα την αφηνε ανοιχτη και θα φωναζε να την κλεισω εγω. Επισης οταν τους λεω ωρα για υπνο, σβηνω φωτα σε σαλονι κουζινα και τα παπακια μου με ακολουθουν απο πισω στο δωματιο τους που ακομα υπαρχει φως.

Αννα Μαρια και εγω μια απο τα ιδια για το καλοκαιρι και τα ανοιχτα παπουτσια βαφω ποδαρακια, αλλιως οσο περιποιημενα και να ναι κατι δε μ αρεσει. Αφελια εχω φτιαξει δυο φορες τωρα τελευταια εχω βρει μια συνταγη και επειδη μαριναρω ολο το βραδυ το κρεας γινεται πολυ μαλακο και πεντανοστιμο.

μπραβο που καθισε δυο φορες απο λιγο στο γιογιο ο αντρεας, σιγα σιγα μην περιμενεις και εσυ αμεσως αποτελεσματα. Σε καταλαβαινω ομως και εγω το ιδιο εκανα, γιατι μολις ειχα μπει στον μηνα μου στον Νικολα μου ειπαν απο τον παιδικο να την στελνω με βρακακι, στο σπιτι ομως της φοραγα πανα γιατι δεν ειχα κουραγιο να μαζευω γιατι καποια απγευματα που ειχε μεινει με το βρακακι, τα ατυχηματα μας τα ειχαμε. Ε την εκοψε ενα μηνα μετα που γεννησα δεν την πηγα και πολυ πισω. Θα δεις που οταν γεννησεις και κπεις και σε μια σειρα και με το μωρο θα δεις αλλιως αυτη την προσπαθεια και ο Αντρεας θα το παρει πιο ζεστα γιατι νιωθει οτι εσυ, η μαμα του δεν εισαι τωρα διαθεσιμη για συτο. Πιστεω πολυ οτι τα παιδια μας ειναι ετοιμα για μια αλλαγη οταν ειμαστε εμεις οι ιδιες κυριως ετοιμες για αυτη την αλλαγη.

Α εμενα δεν εφερε απο τον παιδικο κατι για την γιορτη του πατερα, ποτε ειναι αυριο? εφερε ομως το προγραμμα της γιορτης του σχολειο : τεννις, γιοκγα, μουσικοχορευτικα μεταξυ αυτων tango, παραδοσιακους χορους ηπειρωτικα και θρακιωτικα, τραγουδακια και ποιηματακια, 2,5 ωρες γιορτη!

Καλο ξημερωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσούδια! Τι κάνετε;

Τελικά χτες το απόγευμα φτιάξαμε κουλούρια γεμιστά με τον Αντρέα. Κάναμε αυτά: https://www.sintagespareas.gr/sintages/eliotiropsomakia-kouloura.html με αυτή τη ζύμη, όμως: http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulouria-thessalonikis-me-tiri.html. Μιάμ!!! Έγιναν τέεεεεεελεια!!! Η ζύμη ήταν παν-υπέροχη και η γέμιση στις γεύσεις του Αντρέα! Ακόμα κι ο άντρας μου, που δεν τρώει ελιές, ξετρελάθηκε! Έκανα και δύο μικρότερα με νηστίσιμη γέμιση, ντομάτα-πιπεριά-κρεμμύδι-ρίγανη, γιατί χτες εγώ υποτίθεται νήστευα για να κοινωνήσω σήμερα. Λέω "υποτίθεται", γιατί μη φανταστείτε ότι έκανα κανονική νηστεία. Δεν έφαγα κρέας, βέβαια, αλλά μέχρι το μεσημέρι έφαγα το τυράκι μου. Δεν την ξαναπατάω όπως τη Μεγάλη Βδομάδα που έκανα νηστεία δύο μέρες και δεν μπορούσα να σταθώ απ' τη ζαλάδα. Άλλωστε, και ο πνευματικός μου, μου είχε πει όταν είμαι έγκυος να νηστεύω μόνο το βράδι της προηγούμενης μέρας.

Ο Αντρέας υποτίθεται με βοηθούσε. Άνοιγα το φύλλο και μου έλεγε "θέλω κι εγώ να πά-ω τον πλάστη και να τα πλάσω". Έπαιρνε τον πλάστη και υποτίθεται άνοιγε κι αυτός το φύλλο, και μετά του ζητούσα να βάλει λίγο νερό στις άκρες για να κολλήσουν. Εννοείται ότι το έκανε παπάρα, και μετά έβαζε το σουσάμι, όπως να 'ναι. Μία έβαζε ένα σπυρί, μία έβαζε με τις χούφτες, μία το έβαζε στο ποτήρι με το νερό αντί στο κουλούρι! 

Μετά του έφτιαξα εξτρά ζυμαράκι για να παίξει, είχε και το σουσάμι που είχε σκορπίσει στο τραπέζι, του έβαλα και λίγες κόκκινες φακές για να κάνει σχέδια, αλλά όοοοοοχι!!!!! Ήθελε αλεύρι= ο κακός χαμός. Δεν του έδωσα, έκλαιγε, περιφρόνησε πλήρως ζυμάρι-σουσάμι-φακές, κι έτσι τα πέταξα και έπαιξε με κάτι άλλο.

Σήμερα το πρωί πήγαμε εκκλησία οικογενειακώς, μετά αφήσαμε τον Αντρέα στους γονείς μου κι εγώ ξανακοιμήθηκα μέχρι τις 12.15! Όχι σερί, όμως, αλλά πάντως ξεκουράστηκα κάπως.

Καγκουράκι μια χαρά που πήγατε στο χωριό! 

Μπράβο στην Αγγελική! Εγώ δεν ξέρω αν θα πάω ποτέ τον Αντρέα στο κολυμβητήριο, τέτοιες κακές αναμνήσεις που έχω από όλα τα μαθήματα κολύμβησης που πήγα... Είναι ό,τι καλύτερο πάντως.

Για τον ύπνο κι εμάς το "κλειδί" είναι όταν σβήνουμε το φως. Εκεί κάπου μαζεύεται και καταλαβαίνει ότι πρέπει να σοβαρευτεί.

Ο Αντρέας δεν κάθισε στο γιογιό, αλλά στην τουαλέτα με το στεφανάκι. Δεν περιμένω να δω άμεσα αποτελέσματα, αλλά πιστεύω έχει κάνει τεράστια πρόοδο. Μόνο το βράδι δεν τον βάζω, γιατί φοβάμαι να κάθομαι στην τουαλέτα, μήπως και πεταχτεί καμιά κατσαρίδα, μπρρρρ... Εγώ το βράδι πηγαίνω στη μικρή τουαλέτα, που δεν έχει μπανιέρα και είναι λιγότερο "επικίνδυνη". Χτες σε κάποια φάση, την ώρα που φτιάχναμε τα κουλούρια, ζήτησε να πάει τουαλέτα για να κατουρήσει. Λέω στον άντρα μου να τον πάει, κι αυτός μου λέει κάπως απότομα ότι θέλει να δει την μπάλα, κ.λπ. Του λέω, "μα αφού η μπάλα αρχίζει σ' ένα τέταρτο, πόσο νομίζεις θα καθίσει ο Αντρέας στην τουαλέτα;". Αυτός ρωτάει τον Αντρέα, κάπως έντονα "Αντρέα μου, θες να πας τουαλέτα;" και φυσικά ο μικρός απάντησε όχι. Ε μα τι περίμενε, εδώ αμάν κάναμε να καθίσει στην τουαλέτα, αν αρχίσει αυτός να φωνάζει, θα τα χαλάσει όλα... Ελπίζω τώρα που είναι στους γονείς μου να κάθισε μια-δυο φορές πάλι... 

Ελπίζω μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να την έχει κόψει... Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα έχουμε διπλά έξοδα με τις πάνες, και επιπλέον, ερεθίζεται συνεχώς τώρα με τη ζέστη. 

Μια χαρά η γιορτούλα της Αγγελικής! 

Κλείνω με την πρωινή ατάκα του Αντρέα: Ήμασταν στο κρεβάτι, αφού ξύπνησε απ' τις 7.15, και μου λέει "Θέλω να πάω εκκλησία" (είχε ακούσει τις καμπάνες).

Εγώ: Αντρέα μου, αν δεν έρθει ο μπαμπάς, δεν μπορώ να σε πάω μόνη μου, οπότε θα πάω εγώ εκκλησία και θα μείνεις σπίτι με τον μπαμπά εσύ.

Αντρέας: (σκέφτεται λίγο) Καλά, εγώ θα πάω με το Χιστούλη. Όχι με το μπαμπά και τη μάνα. Μόνο με το Χιστούλη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κ εγω!!! Απο χτες θελω να μπω αλλα δεν τα καταφερα πλακωσαμε χοντρες δουλειτσες παραθυρα αυλες μπανια το μεσημερι επεσα ηερη 4 ωρες κοιμηθηκαμε κ το βραδυ τη βγαλαμε στην αυλη επαιζε ο μικρος κ μεις κηπουρικη.με λιγα λογια ησυχα.

Σημερα πηγαμε σε μια βαφτηση του πρωτου ξαδερφου του αντρα μου βαριομουν τρελα να παω παρολο που ειμαατε πολυ δεμενοι με την οικογενεια του η πεθερα μου κ η μαμα του αδερφες με το γιο εχουμε ψιλοχαθει παλια καναμε πολυ παρεα προ 4ετιας γνωρισε τη τωρινη συζηγο αυτος (ο ξαδερφος) κ χαθηκε απο ολους φιλους οικογενεια

Η κοπελα θεα πανεμορφη αλλα ξινη δε θελει κανεναν σκεφτειτε σημερα ειδα 1η φορα το μωρο τους εχει απομακρυνει ολους δε βρισκαν ουτε νονους

Τεσπα η βαφτηση πολυ απλη το μωρουλι πλανταξε το καψερο

Ειδα ομως ανθρωπους που δε περιμενα να δω κ μου φτιαξε ολη η μερα..!

Σημερα σας ειπα ποσο τρελα ερωτευμενη ειμαι με το μικρο μου αν οχι σαν κανω δηλωση Νο 23456 ειμαι τρελη κ παλαβη με το μικρο μου πεθαινω λιωνω..!

Κ συνεχιζω εδω αστραφτη τι γκαντεμω ειναι επειδη χτες γυαλισα ολα τα παραθυρα τα τζαμια κ αυλη γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο βασιλης κοριτσακια μου τιβι δε βλεπει μονος ουτε μενα αννα μαρια αυτο που κανα προχθες ηθελα να δω την αντιδραση του κ η αληθεια ειναι οτι δε το περιμενα νομιζα θα κλαψουρισει αλλα τελικα αποδικνυει αυτο που λεει εγω μαμακα ειμαι αντρουκλας!!

Απο μικρη κ εγω τα θελα να τα κανω ολα μονη το ιδιο κ αυτος στο παιδι ειναι η ινα(αδερφη μου) τα θελε ολα ετοιμα ακομα μη σας πω χιχι

Εγω κ ο β τρελα ανεξαρτητοι παντως.

Μπραβο καγκουρακι για τη ζουζουνα δυνατη κολυμβητρια κ εγω δυο τουβλακια του φοραω πιστευω το κολυμβητηριο τα εξικοιωνει απιστευτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια μιαμ μιαμ ακουγονται τα μαγειρικα σου επιτευματα θελω κ εγω!!

Αν κ σημερα ψησαμε πλακωσαμε κ γλυκα κ παγωτα παλι σκασμενη ειμαι χαχα

Ειδες ο αντρεακος σιγα σιγα συνηθιζει ειπαμε εσυ πανηγυρι για καθε φορα κ θα στρωσει

Οντως πολλα εξοδα τα παμπερ

Εμας η γιορτη στης 28 ανυπομονω τρελα μιλαμε να το καμαρωσω το μικρουλι μου

Τωρα κοιμαται διπλα μου το μισο σκαρφαλωμενο πανω μου

Στη βαφτιση κυριος σαν να μην ειχα παιδι

Αντε παω κ εγω για νανι

Αν κ το πρωι τα αγορια ξυπνησαν 9 ανελαβε ο συζηξ κ εγω ελιωσα ως 10.30 οποτε τωρα δε πολυνυσταζω αλλα ας εκμεταλευτω τετοια ευκαιρια

Φιλια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναλαμπη αννα μαρια υπαρχει ενας πανευκολος τροπος να πλενεις το λεχουδι εμενα μου το χαν μαθει στο νοσοκομειο με ενα χερι το πλενεις κ στο αλλο το χεις ξαπλα μπρουμυτα θα ψαξω βιντεο αν θες να σου στειλω ως 3 μηνων τον εκανα ετσι εγω αλλα μετα ηδη ειχε παει 7 κιλα κ δεν τον εκανα καλα με ενα χερι λιω βαρους οποτε πηρα ενα μπανακι της φισερ

Κ εγω παντα τον επλενα μωρο οχι με μαντηλακια μη συγκαει το μωρο δλδ μεχρι κ περισυ τον επλενα

τωρα μαντηλακια που μεγαλωσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τη γιορτη του πατερα ειχε κανει καρτα με ποιηματακι την παρασκευη μια ομορφη βαρκουλα κολαζ στο σχολειο

Γελαγαν κ τα αυτια του αντρα μου απο χαρα

Ολες τις χειροτεχνιες τις κρατα λες κ κουβαλα το χρυσαφι ολου του κοσμου με καμαρι κ χαρα κ τρελαινομαι που τον βλεπω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα μια χαρά που έκανες τις δουλειές σου. Εγώ περιμένω να έρθει η γυναίκα την Πέμπτη πώς και πώς! Κακία της μάνας μου: αποκλείεται να προλάβει να σου καθαρίσει με τη μία το σπίτι σου. Είναι πολύ λερωμένο.

Κι εμάς που δε βρέχει, φυσάει πολύ και φέρνει τρελή σκόνη... Ξεσκονίζω και μέχρι το βράδι ο Αντρέας ζωγραφίζει πάνω στη σκόνη των επίπλων, γκρρρ...

Μου τη σπάνε όλοι αυτοί που με το που κάνουν μια σχέση χάνονται από προσώπου γης. 

Ο Αντρέας αν τον άφηνα μόνο του στην τηλεόραση, δε νομίζω να κλαψούριζε, αλλά σίγουρα θα άφηνε την τηλεόραση ανοιχτή μετά. Φυσικά είναι και πολύ μικρότερος! 

Χιχι, κι εμάς θέλει να τα κάνει όλα μόνος του! Στο μπάνιο θέλει να σαπουνίζεται μόνος του και να ξεβγάζεται και μόνος του! Τον αφήνω λίγο, και μετά του λέω "καλά, εγώ δε θα σε κάνω καθόλου δηλαδή, ζηλεύω!" και τον πλένω.

Αυτό με τη λαβή που κρατάς το μωρό και το πλένεις, μου φαίνεται βουνό. Ο Αντρέας απ' την πρώτη στιγμή στριφογύριζε συνέχεια στο μπάνιο, και ήταν πολύ δύσκολο να τον πλύνουμε, ακόμα και δύο άτομα. Και τώρα τον κάνουμε δύο άτομα μπάνιο, τουλάχιστον όταν είναι να του κάνουμε και μαλλιά, γιατί χοροπηδάει και χτυπιέται. Όταν του ξεβγάζουμε τα μαλλιά είναι λες και χορεύει το χορό της βροχής. Μόνο σώμα τον έχω κάνει μόνη μου κάποιες φορές, και προχτές τον έκανε πρώτη φορά κι ο άντρας μου!

Εμείς νεογέννητο δεν τον πλέναμε κάααθε φορά που έκανε κακά. Ήταν και χειμώνας, έκανε κρύο, δεν έχουμε θέρμανση, και κάθε φορά έπρεπε να ανάβουμε σόμπες, κ.λπ. Παρ' όλα αυτά, πάρα πολύ συχνά τον πλέναμε, γιατί πασαλειβόταν. Αλλά κάποιες φορές δε χρειαζόταν, ούτε κι όταν έκανε μόνο τσίσα. Αυτό στη βρύση της μπανιέρας, κανονικό μπάνιο στο μπανάκι. Είχαμε αγοράσει απ' την αρχή ένα μεγάλο μπανάκι, που τον χωράει ακόμα! Πριν ένα-δυο μήνες το καταργήσαμε! Πρόβλημα με σύγκαμα δεν είχαμε, τώρα έχουμε, γιατί κάνει κακά που δε μυρίζουν και μπορεί να μείνει καμιά ώρα με τα κακά... Σήμερα συγκάηκε τρελά όταν ήταν στους γονείς μου, γιατί έγινε ακριβώς αυτό. Φυσικά τώρα δε μιλάνε, όταν είχε συγκαεί σ' εμάς, μας έλεγαν ότι δεν προσέχουμε το μωρό...

Χτες ο Αντρέας όλη μέρα κρατούσε το μπρελόκ που έφερε δώρο για τη γιορτή του πατέρα απ' το σχολείο, κυνηγούσε τον μπαμπά του, και του φώναζε "αυτό είναι δικό σου μπαμπά! Για τα γενέθλιά σου!". 

Σε κάποια φάση ζωγράφισε σύννεφα και βροχή, κι έτρεχε πάνω-κάτω φωνάζοντας "μπείτε όλοι μέσα, θα βγιέτσει, μπείτε μέσα να μην παγώσετε"! 

Τώρα ποτίσαμε έξω κάποια φυτά, και του λέω "μπράβο Αντρέα, είσαι μεγάλος ποτιστής" (δική μου λέξη!) και μου λέει "ναι, και ζωγιάφος"!!

Σας αφήνω, λέμε να πάμε παιδότοπο. Ουφ, εγώ ήθελα να πάμε βόλτα παραλία, ο άντρας μου, όμως, βαριέται, και θέλει παιδότοπο για να κάθεται. Οκ, είναι όντως πάρα πολύ κουραστικό να πηγαίνεις κάπου με τον Αντρέα, κι ο μικρός μόλις άκουσε ότι θα πάμε παιδότοπο λέει όλη την ώρα "θέλω να πάω παιδότοπο αμέσως"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια ειδες ο Αντρεας βελτιωθηκε στο θεμα τουαλεττας!σιγα σιγα και θα αρχισει να κανει κιολας!εμας η Ιωαννα φοβαται την τουαλεττα ακομα και με το στεφανακι!στο γιογιο ομως καθεται οταν θα κανει κακα αλλα παντα με πανα!οταν της τη βγαζουμε πανικοβαλλεται!ειχαμε και μεις θεμα με το συγκαμα γιατι η Ιωαννα εκανε κακα, δεν μυριζαν, δεν το ελεγε και συγκαοταν συνεχως!τωρα και πριν κανει τα λεει αλλα και μετα μου φωναζει ειτε εμενα ειτε του μπαμπα της 'ελα να με αλλαξεις!΄' Για το συγκαμα παντως εμεις βρηκαμε τη λυση της βαζαμε κρεμα για συγκαμα και απο πανω πουδρα για να στεγνωνει και ειχε δραστικα αποτελεσματα!η δασκαλα της μας ειπε τη λυση και οντως στην Ιωαννα επιασε!
Καγκουρακι καλα εκανες και πηγες στη μαμακα!τουλαχιστον το φαγητο θα το εχεις ετοιμο!ειναι πολυ σημαντικο παντως!το βλεπω και γω τωρα που λειπει η μαμα μου εχει 2 βδομαδες και δεν εχουμε φαγητο ετοιμο και ειναι δυσκολο!εγω σχολανω 3 παω σπιτι πεινασμενη θελω να φαω και ωσπου να κανω κατι να φαω μου πεφτει το στομαχι!τι ωραια που τα μωρακια σου ξερουν κολυμπι...!σας αρεσει και εσας η θαλασσα σωστα?μονο εγω δεν ειμαι της θαλασσας απο το φορουμ μου φαινεται!χαχα

Μαγδουλα μα ειδες τον ερωτα σου που εκανε οτι ακριβως του ειπες?ανεξαρτητος απο μικρος ο Β!φανταζομαι στη γιορτη του Β θα χρειαστεις χαρτομαντιλα απ το δακρυ που θα ριξεις απ την συγκινηση!

Εμεις καθημερινα παμε και βλεπουμε τη μαμα μου, μενει στη γιαγια μου Λεμεσο!το Σαββατο πηγαμε μαζι με τη μικρη κομμωτηριο για να ισιωσω τα μαλλια μου!ρε κοριτσια θελω να τα βαψω εγιναν μαυρο χαλι ειλικρινα!κατεβηκε η ριζα και αγριεψαν!εσεις τα βαφατε στις εγκυμοσυνες?θα ρωτησω το γιατρο στις 26 που εχω ραντεβου!μετα πηγαμε Στην Αγια Μαρινα και αναψαμε κερακι, μετα φαρμακειο και σουπερμαρκετ  και μετα σπιτι!το απογευμα ο αντρας μου εμεινε στο σπιτι για να δει μπαλα και γω πηγα με τη μικρη στη μαμα μου μεχρι αργα το απογευμα!

Χτες το πρωι πηγαμε για καφε στη γιαγια μου εδω στο χωριο που ειχε το μνημοσυνο των γονιων της και μετα ειχαμε γενεθλια ενος συμμαθητη της Ιωαννας στις 11!δεν ηθελα να παω να σας πω και το γιατι...αυτα τα γενεθλια θα τα εκαναν πριν 2 βδομαδες αλλα ηταν αρρωστος ο μικρουλης που ειχε τα γενεθλια και ετσι τα ανεβαλαν για το επομενο Σαββατο δηλαδη πριν μια βδομαδα!ηταν και οι μερες που η μαμα μου ηταν κλινικη και γω ετρεχα να παρω τη μικρη στα γενεθλια...παμε με ακομα 2 μαμαδες και τα παιδια τους και απ εξω αρχισα να καταλαβαινω οτι το σπιτι δεν θυμιζε σπιτι που χει γενεθλια!τελοσπαντων παμε χτυπαμε τα κουδουνια και ενω ηταν μεσα εκαναν λιγα λεπτα να ανοιξουν!τελικα μας ανοιξαν και ηταν και οι 3 αγουροξυπνημενοι!κοιμοντουσαν και οι γονεις και το μωρο!τους λεμε ηρθαμε για τα γενεθλια,ααα μας λεει η μαμα τελικα επειδη ειμαι αρρωστη εγω αυτη τη φορα θα τα αφησουμε για την αλλη βδομαδα!και μειναμε με το στομα ανοικτο γιατι δεν μας ενημερωσε κανεις!η δασκαλα ελειπε Ελλαδα για προσκυνημα στην Τηνο αλλα μπορουσαν καλλιστα να την ενημερωσουν με ενα μηνυμα και να μας ενημερωνε κι η δασκαλα εμας!τους δωσαμε τα δωρα και οι 3 μαμαδες και φυγαμε αν και μας ειπαν μιας και ηρθατε ελατε για ενα καφε!αλλα με τιποτα...φυγαμε!και ειπαμε οτι δεν θα πηγαιναμε στα γενεθλια γιατι δεν μας αρεσε η συμπεριφορα τους!ειναι και ξενοι αυτη Ελληνιδα αλλα μεγαλωσε Βελγιο κι αυτος αν δεν κανω Γερμανος!τελικα οταν ηρθε η δασκαλα και της το ειπαμε εκνευριστηκε και αυτη !τελικα θα τα εκανε Σαββατο και μας πηρε τηλ αυτη τη φορα, εγω της ειπα μαλλον δεν θα παω γιατι εχω και τη μαμα μου αρρωστη και ολες οι μαμαδες αρνηθηκαν!και τελικα μας ξαναπαιρνει επειδη καμια δεν θα ρθει θα τα κανω Κυριακη αν σας ειναι πιο ευκολο να ρθειτε για το μωρο!στο τελος μιλησαμε και με τη δασκαλα και μας ειπε οτι θα πηγαινε λιγο γιατι λυποταν το μωρο και ετσι πηγα κι εγω και ακομα 2 μαμαδες με τα μωρα τους!βεβαια ειχε κι αλλους καλεσμενους αλλα το χαρηκαν και τα μωρα επαιξαν διασκεδασαν!

Μετα απο τα γενεθλια πηγαμε σπιτι ταισα τη μικρη και κοιμηθηκαμε μαζι!το απογευμα πηγαμε παιδοτοπο και μετα στη μαμα μου!

Αυτα απο εμενα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ζουζουνες τον τελευταιο καιρο ουτε στο κντ με αφηνουν τα τερατακια να μπω στο ιντερνετ

Τα σημερινα νεα ψοφησα στη δουλεια σημερα ουτε για τσισα μου προλαβαινα να παω πηγα οταν ενιωσα οτι θα σκασω αφηστε που νομιζα ειναι 10 κ κοιταω κ ειχε παει κοντα 3

Μετα μας τα χωνε ο προισταμενος ως της 4 μια ομορφια χιχι

Γυρησα αραξα μεχρι 5.30 κ μετα πηγαμε λιροι κ ικεα βολτιτσα ηπια κ το καφεδακι μου ικεα εφαγα κ ενα γλυκο που μου αρεσει τρελα απο κει κ γυρησαμε καλες 9

Παιξαμε στον κηπο λιγο κ τωρα παιρνουμε το δρομο για νανι γιατι σκουντουφλαμε οικογενειακως δλδ εγω κ το παπι ο μπαμπας μας θα δει αγωνα λεει.

Αννα μαρια μου κ μενα μου τη δινουν οσοι ξεχναν τους παντες λογω καψουρας

Ειδικα αυτος ο ξαδερφος ειναι τραγικος

Του δωσε ετοιμη επιχειρηση ο πατερας του αυτηνης ο μπαμπας πεθαμενος της εχει εξασφαλιση συνταξη 1000 ευρω εφορου ζωης

Κ ονομασε το παιδι στεφανο γιατι της αρεσε λεει το ονομα

Οκ δε το χω ουτε εγω με τα ονοματα

Κ αντε ο αποθανων ισως λεω ισως (ποτε δε ξερεις ιςως μας βλεπουν απο ψηλα..)δε θα χαιροταν αλλα ο πατερας του μαραζωσε που δεν ακουσε το ονομα

Χωρια που δε τους αφηνει να πανε να το δουν ουτε ερχονται μονο οταν θελουν βοηθεια τους ψαχνουν

Τεσπα καθης στο σπιτι του κανει κουμαντο ο ιδιος..

Μπανιο κ εγω σπανια εκανα κ κανω το β παντα ο συζηξ τον κανει τωρα που κανει κ μονος ο β εμεις απλα επιβλεπουμε κανει σχολαστικο τελειο μπανιο μονος του

Αλλα κ μωρο ηταν πολυ ησυχο ουτε που κουνιοταν μονο γελαγε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου η σκηνη κ μονο με τους αγουροξυπνημενους κ σας με τα καλα σας μου φανηκε πολυ αστεια συγνωμη ξερω τρελο σπασιμο αλλα ειναι κωμικοτραγικο

Καλα εκανες κ πηγες τελικα τι φταιει κ το παιδακι που χει γονεις στη κοσμαρα τους

Εμας στα παρτυ μας βαζουν προσκληση στη τσαντα κ ετσι το σιγουρευω γιατι εγω ειμαι κ λιγο μνημη ψαριου αρα παιζει να βρεθω αλλη ωρα αλλη μερα κ αλλου ντα αλλου χαχα

Αντε βασουλα μου να γινει καλα εντελως η μανουλα να ηρεμησεις να μπειτε σε ρυθμους παλι

Οντως κ εγω οταν βρισκω ετοιμο φαι δεν εχω καλυτερο!!!

Αυτο το σπαστο εμενα με εξοντωνει κυριολεκτικα

Ο προισταμενος σημερα ειπε εχει θετικα νεα

Απο το στομα του κ στου θεου το αυτι θελουμε ατομο στη δουλειΑ κ το θελουμε αμεσα αντε επιτελους!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη λες για σκονη αννα μαρια μου θα κλαψω σφουγγαριζω ξεσκονιζω κ ο ζωγιαφος αντρεας καλλιτεχνιματα θα κανε με τη σκονη σπιτι μου!!!

Τη μια τα φτιαχνω την αλλη παλι χαλια

Τωρα σιδερο εχω μονο ευτυχως σκ το φερα στα ισια του(για ποσο βεβαια ειναι αλλο θεμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρα μου σας χαιρετω ο β πηρε παραταση 7 λεπτα μην το ξεφτυλισουμε τελειος ομως πηγε 10.00

Φιλια πολλα

Ανυπομονω για τεταρτη ρεπαρω κ θελω να απολαυσω για θαλασσα με βλεπω..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εμάς ο Αντρέας έχει μυξούλες απ' την Κυριακή, σήμερα το πρωί όλο έβηχε, και είπαμε να μην τον στείλουμε σχολείο. Τελικά δεν ήταν τίποτα, βέβαια, ο βήχας ήταν απ' τις μύξες που κατάπινε, αφού δε δέχεται με τίποτα να του τις σκουπίσουμε, και τελικά, αφού του βάλαμε ορό (μετά από τρομερή πάλη, εννοείται!), σχεδόν του πέρασε. 

Σκεφτόμουν να μην πάω σχολείο, γιατί και η μάνα μου δεν μπορεί να έρθει, αφού έχει τη μέση της αυτές τις μέρες, αλλά ο άντρας μου, μου είπε καλύτερα να πάω, γιατί θα μου κάνει καλό να βγω απ' το σπίτι. Παίρνω πριν λίγο τους γονείς μου να τους ρωτήσω κάτι άσχετο, και με ρωτάνε και οι δύο αν θα πάω σχολείο, και τους είπα "μάλλον", οπότε άρχισαν τη γκρίνια, να μην πάω, γιατί αυτοί δεν μπορούν να έρθουν, και θα μείνει το μωρό ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Τους λέω "μα αφού θα είναι με το Μάκη". Ο πατέρας μου το ψιλομπάλωσε, λέγοντας "εεε, εντάξει, να μην είναι μόνο με τον μπαμπά του", η μάνα μου τίποτα, ούτε καν τα προσχήματα να κρατήσει. Μου λέει "αν θα πας τελικά, πες μου". Της λέω "τίποτα δε θα σου πω, αφού ούτε να κουνηθείς δεν μπορείς". Τι σπαστικό αυτό το πράγμα, και με το Κατηχητικό τα ίδια ακούω, ότι φεύγω και ασχολούμαι με τα παιδιά των άλλων, και αφήνω το μωρό ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Επειδή βλέπουν τον άντρα μου ότι δεν ασχολείται με τον Αντρέα όταν είναι αυτοί εκεί, νομίζουν ότι δεν ασχολείται ποτέ. Αφού είναι αυτοί εκεί, τότε γιατί να κυνηγάει αυτός τον Αντρέα, ενώ τον έχει όλες τις υπόλοιπες ώρες; Στο κάτω-κάτω, αφού αυτοί έρχονται σπίτι μας για να ασχοληθούν με το μωρό. Άρα, γιατί να ασχολείται αυτός;; 

Βάσω ο Αντρέας κάθεται στην τουαλέτα, όχι στο γιογιό, χωρίς πάνα. Δεν κάνει τίποτα, βέβαια, ακόμα, αλλά τουλάχιστον μένει καθισμένος αρκετή ώρα. Ε, πού θα πάει, κάποια στιγμή κάτι θα κάνει, δεν μπορεί! Χτες του άνοιξα και τις βρύσες, αλλά δεν του ήρθε να κάνει τσίσα. Αν του φορούσα βρακάκι κι ήταν απ' τα μωρά που τα κρατάνε, τότε με το που θα του άνοιγα τη βρύση, πιστεύω θα τα έκανε. Αλλά ο Αντρέας, και βρακάκι να φορέσει, δεν πρόκειται να τα κρατήσει, θα τα κάνει πάνω του όποτε του έρθει...

Εμείς στο σύγκαμα του Αντρέα βάζουμε μπόλικη σουντοκρέμ, και του περνάει. Έχουμε και μια φυτική κρέμα με καλέντουλα, και κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, αλλά αν είναι πολύ ερεθισμένος τον τσούζει, έτσι τη βάζουμε αφού φύγει η πρώτη κάψα.

Καλά, ό,τι να 'ναι οι γονείς του παιδιού που είχε γενέθλια!!! Μου θύμισες το νονό μου, που μια φορά μας είχε καλέσει στο σπίτι του για να δουν μπάλα με τον άντρα μου, και μάλιστα αρνηθήκαμε και κάποιες άλλες προσκλήσεις για εκδρομές. Ντυνόμαστε, στολιζόμαστε, ετοιμαζόμαστε να πάμε, και μας λέει ο πατέρας μου (τότε μέναμε Θεσσαλονίκη και είχαμε έρθει Κύπρο για διακοπές), ότι ο νονός μου ετοιμάζονταν να βγουν, και καλύτερα να τους πάρουμε τηλέφωνο πριν ξεκινήσουμε. Παίρνουμε τηλέφωνο, και φυσικά, είχε ξεχάσει ότι μας κάλεσε, και θα λείπανε απ' το σπίτι!!!!! 

Καλά κάνατε, όμως, που πήγατε, γιατί δεν έφταιγε σε τίποτα το καημένο το παιδάκι...

Μάγδα ό,τι να 'ναι η γυναίκα του ξάδελφου. Καλά, από πού κι ως πού νέα γυναίκα να παίρνει σύνταξη απ' τον πατέρα της; Νόμιζα ότι αυτά είχαν καταργηθεί πλέον, όχι τόσο λόγω μνημονίων, αλλά κυρίως γιατί οι γυναίκες πλέον είναι οικονομικά ανεξάρτητες, βγαίνουν κανονικά στην αγορά εργασίας (εργασίας, λέμε τώρα), και δεν περιμένουν από πατεράδες και συζύγους.

Εμάς ο Αντρέας ανέκαθεν ήταν πάααρα πολύ ζωηρό μωρό. Στο μπάνιο στην αρχή έκλαιγε πάρα πολύ και χτυπιόταν, μετά που σαράντισε άρχισε να του αρέσει, αλλά χτυπιόταν σαν ψάρι... Ήταν των αδυνάτων αδύνατον να τον κάνει μπάνιο ένας άνθρωπος. Μάλιστα, είχα αγοράσει κι ένα ειδικό στρωματάκι, να ξαπλώνω το μωρό πάνω να το κάνω μπάνιο μόνη μου. Μπουάχαχα, έμεινε κλεισμένο στο κουτί του, ούτε κατά διάνοια να το χρησιμοποιήσω, αφού θα το αναποδογύριζε στο δευτερόλεπτο!

Το δικό μου σπίτι αυτήν τη στιγμή είναι ένα αχούρι. Είναι πάρα πολύ βρώμικο, ένα χάλι... Περιμένω τη γυναίκα να έρθει την Πέμπτη, όπως ο φαντάρος την άδεια! Μετράω τις μέρες ανάποδα!!!

Σίδερο έκανα κι εγώ λίγο χτες, γιατί η μάνα μου δεν μπορεί λόγω της μέσης της. Έτσι όπως είχε διπλώσει τα ρούχα, νόμιζα ότι ήταν μόνο 3-4 σεντόνια, και λέω, σιγά, τα σεντόνια τα μισο-κάνω, δεν τα σιδερώνω και πολύ σχολαστικά, σε πέντε λεπτά θα έχω τελειώσει. Έλα, όμως, που τελικά ανάμεσα στα σεντόνια γινόταν ο χαμός από άλλα ρούχα... Τελικά τα έκανα σε κανένα μισάωρο... 

Αύριο είπαμε να βάλουμε πλυντήριο τα ρούχα της Γεωργίας, κι έχουμε κι ένα άλλο πλυντήριο που στεγνώνει έξω, να δούμε ποιος θα τα κάνει όλ' αυτά...

Σας φιλώ κόρες, τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.τι κανετε??? μπαινω σας ριχνω μια ματια αλλα δεν εχω χρονο και μεση να καθομαι να γραφω πολλα...ποναει η μεση...οι αναγουλες καλα κρατουν!!!

και ο Αντωνης θηριευει!!!

αυτα κοριτσια παω να τον κοιμισω και θα την πεσω κι εγω να ξεκουραστω.φιλιααααααααααααα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι ευτυχισμενη πολυ σημερα!!!

Δε λεω περισσοτερα γιατι ο μικρος ακομα κελαιδαει τον παω για νανι κ αν δεν ξεραθω επανερχομαι

Μου καναν δωρο ενα μαγιο θεικο εχω τρελαθει απο χαρα για τη σκεψη για το γουστο για το στυλ μα ολα μου τα πετυχαν

Ειναι τελειοοο

Αννα μαρια μου τελικα πηγες σχολειο;;

Εγω οταν τον αφηνω στον αντρα μου ειμαι πιο ησυχη απο οποιονδηποτε

Απορρω ανησυχουν που θα ναι με το πατερα του ποιος θα το φροντισει καλυτερα απο τους γονεις καλε πες τους..;

Μωρουδενια μου βαστα γερα θα περασει κ θα λες ποτε ημουν εγκυος

Εγω νιωθω λες κ περασαν 10 χρονια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα τελικά πήγα σχολείο! Ρώτησα ξανά και ξανά τον άντρα μου αν είναι εντάξει να πάω, γιατί κατά τα φαινόμενα δε θα ερχόταν κανένας από τους δύο γονείς μου, και μου είπε να πάω. Όπως ήμουν στο αμάξι για να πάω στο σημείο συνάντησης, με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου για να με ρωτήσει αν πήγα σχολείο. Της λέω ναι, κι ότι οδηγώ και δεν μπορώ να μιλήσω. Σε δυο-τρία λεπτά φτάνω στο σημείο συνάντησης, παρκάρω και την παίρνω πίσω. Της λέω "δε φαντάζομαι να σηκωθείς και να πας" και μου απαντά "και τι θέλεις να κάνω;", υπονοώντας "θέλεις να αφήσω το μωρό αβοήθητο;". Της λέω "το μωρό δεν είναι μόνο του, είναι με το Μάκη, κατάλαβέ το" και μου λέει "ναι, ναι, το καταλαβαίνω" με ύφος "είτε μαζί του είναι, είτε μόνο του, είναι το ίδιο πράγμα"... Της είπα να μην πάει, και να μείνει ξαπλωμένη να της περάσει η μέση της.

Τελικά ο μικρός όπως κοιμόταν έπεσε απ' το κρεβάτι, τον πήρε ο άντρας μου, τον ηρέμησε κι αυτός ξανακοιμήθηκε για λίγο, αλλά ξύπνησε απ' το βήχα. Ευτυχώς το κρεβάτι είναι πολύ χαμηλό, και δεν πρέπει να χτύπησε στο κεφάλι. Ήταν πάαααρα πολύ ιδιότροπος όταν ξύπνησε, έτσι, όταν πήραν τηλέφωνο οι γονείς μου για να ρωτήσουν αν θέλει να πάνε (πάλι καλά που δεν του κατέβηκαν έτσι), τους είπε καλύτερα όχι. Έτσι, έμειναν οι δυο τους όλο το απόγευμα. Του έφτιαξε κολατσιό, του διάβασε παραμύθια, παίξανε, χορέψανε, οκ, είδε και Πέππα και κινούμενα σχέδια, γκρρρ, αλλά τι να κάνουμε; Τον παρακολουθούσε και δεν είχε ούτε υπνηλίες, ούτε τάση για εμετό απ' το πέσιμο.

Τώρα πίνει γάλα, και ετοιμαζόμαστε για ύπνο.

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα παντα τετοια...να σαι παντα ευτυχισμενη κοριτσι μου!Με γεια και το μαγιο και με το καλο να κανεις τις βουτιες σου!

Μαρινακι υπομονηηη ο πρωτος καιρος οντως ειναι λιγο δυσκολος!πιο δυσκολος απ την πρωτη εγκυμοσυνη γιατι εχεις και το 1ο μωρο που χρειαζεται τη δικη σου φροντιδα και σημασια!ποτε εχεις γιατρο?

Αννα Μαρια γιατι τοσο αγχος η μαμα σου επειδη θα μενε ο μικρος με τον μπαμπα του?αλλωστε καθε μερα που πας σχολειο απογευμα ο μικρος δεν μενει με το συζυγο σου?η ερχονται καθε μερα και οι γονεις σου?δεν ειναι τιποτα που επεσε απ το κρεβατι  αν ειναι και χαμηλο!και εμας ειχε πεσει η μικρη πριν κανενα μηνα απ το κρεβατι!αλλα εμας ειναι και διπλο και λιγο ψηλοτερο!ευτυχως Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία δεν επαθε κατι!προχθες με πηρε η δασκαλα γυρω στις 11παρα οτι επαιζαν εξω και ενας μικρος (αυτος που ειχε και τα γενεθλια την Κυριακη) ετρεξε και εσπρωξε τη μικρη και επεσε κατω στο πλακοστρωτο!γδαρθηκε στο μετωπο και στη μυτη!μου λεει η δασκαλα δεν του εκανε τιποτα απλα οπως ηταν η μικρη και κοιταζε αλλου την εσπρωξε κατω!της λεω δεν πειραζει μωρα ειναι θα κτυπησουν!οκ φαινεται αρκετα στο μετωπο της το κτυπημα αλλα μπορουσε κατα λαθος να το κανε και η Ιωαννα σε αλλο παιδακι!οποτε...περαστικα να ειναι!

Εφερα και τη μαμα μου στο σπιτι χτες...συγκινηθηκε πολυ μολις ειδε τα εγγονακια να την περιμενουν στη βεραντα που επαιζαν καθε μερα!οκ ειναι αδυναμη, το βλεπω και την βλεπω και αγχωμενη!πιο πολυ γιατι το σακχαρο της δεν ρυθμιστηκε...ανεβοκατεβαινει και γι αυτο φοβαται περισσοτερο!οταν ρυθμιστει κι αυτο ελπιζω να βρει τους ρυθμους της σιγα σιγα!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ να τη βοηθησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Καλέ, πού χαθήκατε όλες;;; Τρία άτομα μείναμε και γράφουμε! 

Εγώ τώρα περιμένω τον άντρα μου να σηκωθεί απ' τον υπολογιστή για να κατεβάσουμε τα βρεφικά του Αντρέα, να ξεδιαλέξω ποια θέλω για τη Γεωργία και να μπει το πλυντήριο.

Αφήστε, τελικά η καθαρίστρια δεν μπορεί αύριο λέει, και γενικώς, δεν μπορεί απογεύματα, και θα έρθει την άλλη Τετάρτη, σε μια βδομάδα δηλαδή, το πρωί... Γκρρρ... Αμάν πια, από αναβολή σε αναβολή το πάμε...

Α, κλείνω, σηκώθηκε επιτέλους, ξαναμπαίνω μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε, τα κατεβάσαμε, τα ξαδιάλεξα, και τα έβαλα στο πλυντήριο. Φυσικά δεν έβαλα πλυντήριο, γιατί δεν ξέρω πώς μπαίνει!!! Τώρα πήγε για κάτι ψώνια, οπότε μετά που θα γυρίσει θα το βάλει! 

Δε χωράνε όλα σε μια πλύση, πρέπει να ανακαλύψω και τις κουβερτούλες, και να αγοράσω και καλτσάκια, γιατί αυτά που φορούσαμε στον Αντρέα ήταν κάτι άθλια, που τα είχαμε εμείς όταν ήμασταν μωρά και κάναμε μισή ώρα να του τα φορέσουμε, και ποτέ δεν εφάρμοζαν σωστά. Απορώ γιατί δεν πήγαμε ν' αγοράσουμε τότε 2-3 κανονικά ζευγάρια κάλτσες! Και 1-2 σκουφάκια πρέπει ν' αγοράσω, τι άλλο; Δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάτι άλλο.

Που λέτε, Βάσω, οι γονείς μου εδώ και ένα χρόνο έρχονται σχεδόν καθημερινά σπίτι μου τα απογεύματα για κανένα δίωρο. Από τότε που έκλεισαν το μαγαζί, δηλαδή. Προηγουμένως δεν έρχονταν. Από τη στιγμή που ο άντρας μου τους αντέχει (εγώ δε θα τους άντεχα με τίποτα), και που οι ίδιοι προσφέρουν τη βοήθειά τους, χωρίς ποτέ να τους τη ζητήσουμε, τότε είναι ευπρόσδεκτοι (αφού εγώ λείπω!). Αλλά, άλλο το "έρχομαι για να βοηθήσω" κι άλλο το "έρχομαι, γιατί ο μπαμπάς του μωρού είναι ανίκανος". Θεωρούν ότι μόνος του δεν μπορεί να κρατήσει το μωρό, επειδή όταν είναι αυτοί στο σπίτι μας, αυτός δεν ασχολείται, πράγμα λογικό νομίζω, αφού ο λόγος που έρχονται είναι για να ασχολούνται με το μωρό. Αν ασχολούνταν υπερβολικά μαζί του, θα έλεγαν ότι δεν τους αφήνει να χαρούν το εγγόνι τους. Κάτι θα έβρισκαν σε κάθε περίπτωση.

Ο Αντρέας κοιμόταν στο δικό μας κρεβάτι. Δεν είναι ούτε από τα πολύ χαμηλά, που σχεδόν ακουμπάει το στρώμα στο πάτωμα, ούτε κι απ' αυτά που κάθεσαι και κρέμμονται τα πόδια κάτω. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα!

Κι εμένα με είχαν πάρει μια μέρα απ' το νηπιαγωγείο, και μου είπαν ότι ο Αντρέας κουτούλησε μ' ένα άλλο παιδάκι όπως έπαιζαν. Αυτά είναι στο πρόγραμμα, δεν έγινε και τίποτα!

Άντε, μια χαρά πάει η μαμά σου, αφού κάνει και βόλτες! Θα ρυθμιστεί το ζάχαρο, είναι νωρίς ακόμα!

Σας φιλώ, πάω να φτιάξω φακές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

ξεκινω να γραφω πριν να διαβασω ολα οσα γραψατε γιατι δεν θα προλαβω παλι να γραψω ,δεν εχω ησυχια αυτες τις μερες παλι.....τελειωσαν και τα σχολεια μας αλλα ακομα δεν ηρεμησα καναμε τις γιορτουλες μας ,τα μεγαλα κανανε την προηγουμενη Τεταρτη,την Τριτη πηγαμε εκδρομη γονεις και παιδια μαζι (του δημοτικου)την αλλη μερα στην γιορτουλα τους καναε γυμαστικες επιδειξεις με παιχνιδια κτλ το καταδιασκεδασαν μας εκαψε λιγο ο ηλιος μιας και ηταν στην αυλη του σχολειου αλλα χαλαλι την Πεμπτη ειχε γιορτη το μικρο μου ειχαν θεμα το αλογο ειχε ποιηματακι και φορουσαν μπλουζακια που τα ειχαν ζωγραφισει οι δασκαλες με ενα αλογο μπροστα πολυ ομορφες ηταν πολυ ομορφη γιορτουλα με πολλες συγκινησεις περα απο τα παιδια ο συλλογος εκανε απονομη αναμνηστικης πλακετας σε μια νηπιαγωγο που πηρε συνταξη στην αρχη της χρονιας και συγκινηθηκαμε ολοι αφου ηταν πολυ καλη και προσφερε τοσο στο νηπιαγωγειο και στα παιδια ,μετα ειχαμε μπουφε φεραμε ολες οι μαμαδες απο κατι κεραστηκαμε και φυγαμε,την αλλη μερα πηραν βαθμους οι μεγαλοι εκει να διετε συγκινησεις αγκαλιες και φιλια με τις δασκαλες και το δακρυ κορομηλο ειδικα του Νικου η καημενη τα δακρυα μεχρι το λαιμο φτασανε ομορφες στιγμες ομως....ο μικρουλης μου πηρε τις εργασιες που κανανε ολη τη χρονια μου τις εδειχνε ολο καμαρι ειδικα τα γραμματακια που εκανε....κι ετσι τελειωσε αλλη μια ακομη χρονια.... μεγαλωνουν τα μωρα μου !!!!αλλα δεν σταματατησαμε εκει συνεχεια παιδια εχω στο σπιτι ,με τους φιλους του Νικου μια πηγαινει αυτος μια κοιμουνται οι φιλοι του σε εμας ,συνεχεια να τους ετοιμαζω να φανε ,να μπουγελονωνται στην αυλη ενας χαμος στο σπιτι συνεχεια ,μια μερα πηγαμε για καφε σε ενα φιλο του Δημητρη μεγαλωσε ο μπομπιρας κι εχει κολλητο φιλο ....ο Νικος μου ετοιμαζεται να παει κατασκηνωση στις 4/7 παρεα με τους φιλους του αυτος ειναι ανετος μεχρι στιγμης εγω αγχωνομαι ενταξει δεν λεω ξερω οτι θα τα καταφερει ειναι ωριμο παιδι το θεμα ειναι εγω αν θα τα καταφερω......ουφ αντε να δουμε μολις ηρθαν τα παιδια ειχαν παει στην πεθερα μου ηρθαν οι ξαδερφες τους και παιξανε μπουγελο μου ηρθαν με τα βρακια χαχα,το απογευμα θα ερθουν οι αδερφες μου και η μαμα μου, την Κυριακη θα εχουμε αγωνες τρεξιματος στο χωριο και θα ετοιμασουμε μπουφε ,αυτα τα νεα μας περιληπτικα ......σχολιαζω οτι θυμαμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μαλλον θελει το χρονο του ο Αντρεας κι οχι πιεσεις σιγα σιγα θα προσαρμοστει πιστευω εκανε ενα μεγαλο βημα που εμεινε περισσοτερη ωρα στη λεκανη ολα θα γινουν θα δεις θεμα χρονου ειναι...μεγεια τα μωρουδικα σας καλε παρε και κανενα ροζακι στο μωρο χαχαχα

 

Μαγδουλα μεγεια το μαγιο θελω κι εγω να παρω αλλα ειναι πανακριβα και τα περισσοτερα δενουν στο λαιμο,θελω να βρω ενα να ειναι κανονικο σουτιεν το πανω με ποναει ο λαιμος ειναι βαρυ το στηθος μου και δεν το αντεχω συνεχεια μαζευω και τραβαω το σουτιεν γκρρρ

 

Βαουλα τι περιπετεια περασατε παλι με τη μαμα σου βρε κοριτσι,περαστικα συντομα ευχομαι να αναρρωσει τελειως η καημενη,καλα απαραδεκτη η μαμα με τα γενεθλια πως νευριαζω με τετοιες ανευθυνοτητες καλα κανατε και ξαναπηγατε το μωρο δεν εφταιγε κριμα ειναι..

 

Κατερινακι απο πρωσοπικη μου πειρα δεν θα σου συνιστουσα να βαλεις τον Νικολα πανω σε κουκετα  τοσο νωρις ειναι μικρος ακομα εκτος αν εχει πολυ ηρεμο υπνο ,εγω εβαλα τον Νικο πανω οταν ηταν ηδη πανω απο 6 ετων και με καγκελο,τα δικα μου κοιμουνται ολα ατσαλα οπως να ναι ομως ,την αλλη φορα ειχα βρει τον Γιωργο στο κρεβατι του Δημητρη και συνεχεια αναποδα τους βρισκω ειναι ρισκο δεν φοβασαι μην πεσει;

 

Μαρινα κανε κουραγιο να περασει το πρωτο τριμηνο τουλαχιστον να περασουν οι αναγουλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη και τα δικα μου σκωτονονται ειδικα ο Γιωργος με τον Δημητρη μιλαμε για πολυ ξυλο ομως,συνεχεια φωναζω κι εγω ,ποτε θα πας διακοπουλες;εμεις καλο Αυγουστο λεμε ,εδω ο καιρος δεν λεει να στρωσει μας βρεχει σχεδον καθε μερα ακομα με μακρυμανικες πυτζαμες κοιμαμαι κρυωνω ,δεν το αντεχω αλλο γκρρρρρ θελω καυσωνααααααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...