Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

Καλά, είμαι μεγάλη γαϊδούρα!

Ξέχασα να ευχηθώ στη Βάσω και στη Μάγδα για το Βασιλάκη!

Σας εύχομαι κορίτσια, έστω και με τέσσερις μέρες καθυστέρηση... Ουπς!

Εμείς καλά είμαστε, δηλαδή ο Αντρέας έκανε λίγο πυρετό απόψε. Το πρωί πήγαμε εκκλησία και κοινώνησε και η μικρή. Δηλαδή την πήγε η νονά της και κοινώνησε, και εγώ κρατούσα τη λαμπάδα. Υπερπαραγωγή! 

Έφυγε κι ο αδελφός μου σήμερα, τον πήγαμε εμείς στο αεροδρόμιο. Πετούσε στις 12 το μεσημέρι, και πριν λίγο έφτασε στο Ελσίνκι, κι έχει άλλες τέσσερις ώρες δρόμο μέχρι την πόλη που μένει.

Σας αφήνω γιατί η μικρή αποκοιμήθηκε και θα την ξυπνήσω για να θηλάσει, γιατί αλλιώς θα με ξυπνήσει μες στη μαύρη νύχτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας και πάλι κοράσες!

Εμάς εδώ χάλασε ο καιρός. Εδώ και λίγες μέρες είχε συννεφιά, έβρεχε λίγο, κι έκανε και κρύο, αλλά σήμερα είναι το κάτι άλλο. Πάρα πολλή βροχή και αέρας. Θα πήγαινε ο άντρας μου Λευκωσία για ένα τουρνουά σκάκι, αλλά ευτυχώς τον έπεισα να το ακυρώσει. Άλλωστε, η αστυνομία απ' το πρωί βγάζει ανακοινώσεις να μη γίνονται μετακινήσεις, εκτός ανωτέρας βίας. Ωχ, με πήρε τώρα η μάνα μου και μου είπε ότι μέχρι τώρα έγιναν οκτώ ατυχήματα σήμερα στους δρόμους, ευτυχώς χωρίς θύματα.

Ο Αντρέας είναι λίγο αρρωστούλης, έχει λίγο πυρετό και λίγη μυξούλα. 

Να δούμε πώς θα είμαστε αύριο που είναι και Θεοφάνεια.

Βάσω καλά κάνατε και βγήκατε! Εμάς δε νομίζω να μας κρατήσουν οι γονείς μου και τα δύο μωρά για να βγούμε βράδι...

Κατερίνα τρέχεις κι εσύ όπως όλες μας... Φορτωμένη χρονιά η φετεινή!

Ευχαριστώ για τις ευχές για τη Γεωργία!

Καγκουράκι κι εσείς οικογενειακά περάσατε την Πρωτοχρονιά! 

Κι εγώ την Τετάρτη αρχίζω σχολείο, και κάθισα χτες κι ετοίμασα τα μαθήματα της βδομάδας, συν ένα διαγώνισμα, το τελευταίο που θα κάνω αυτό το τετράμηνο, για να μην τα έχω αύριο. 

Εγώ τα γενέθλια του Αντρέα τα κάνω στη μάνα μου, που έχει μονοκατοικία και περισσότερο χώρο.

Μάγδα κι εμείς τραπέζια αυτές τις μέρες και πολύ φαΐ γενικώς... Και γλυκά, άσ'τα να πάνε... Αυτές τις μέρες μαζευτήκαμε κάπως, και σταματήσαμε και τα κρέατα, γιατί δε γινόταν. 

Τα πενηντάλεπτα που λες τι είναι; Τα μικρότερα παιχνίδια με το κέρμα;

Άσε κι ο Αντρέας πήρε άπειρα δώρα αυτές τις μέρες, και με έχει εκνευρίσει, γιατί όλο ζητάει περισσότερα. Αφήστε που, όταν του φέρουν ρούχα, τους λέει "μα αυτό δεν είναι δώ-ο, εγώ θέλω παιχνίδι"... 

Πήραμε κι ένα μικρό πλεϊμομπιλάκι για να πάρουμε στο Κοινωνικό Παντοπωλείο, μαζί με άλλα πράγματα, και είχε λυσσάξει να το ανοίξει. Του είπα άπειρες φορές ότι δεν είναι δικό του, αλλά για τα παιδάκια που δεν έχουν παιχνίδια, ενώ αυτός δεν ξέρει τι έχει, κι αφού επέμενε για πάρα πολλή ώρα, τελικά το πήρε απόφαση, και είπε ότι θα το δώσει αυτός στα παιδάκια.

Πολύ γέλιο οι ανθρακωρύχοι!

Εμάς τώρα ο Αντρέας παίζει πάρα πολύ με παζλ.

Για τον άντρα μου συμφωνώ, πάει να το παίξει αφέντης... 

Πολύ γέλιο ο Βασιλάκης με το φλουρί! Σ' εμάς βρήκε το φλουρί ο αδελφός μου, ενώ την άλλη μέρα στο νονό μου το βρήκε ο Αντρέας. Στημένο δηλαδή, για να καταλάβετε, δεν ήταν καν στο κομμάτι που του έδωσαν, του έφεραν μετά άλλο με το φλουρί μέσα!!!! Ο ξάδελφός του, που είναι οκτώ χρονών εκνευρίστηκε, και λέει στη θεία μου "μα γίνεται, τόσο μικρό παιδάκι και να βρει κατευθείαν το φλουρί;"!!! :)

Κατά τα άλλα, η μικρή τρώει φρούτο, απ' ό,τι σας είπα, αλλά προχτές το Σαββάτο ζορίστηκε πάρα πολύ με τα κακά της. Έκανε κάθε λίγο κι από ένα πάρα πολύ σφικτό κουραδάκι, τόσο σφικτό που είχε πληγωθεί λίγο στην τρυπούλα κι έβγαζε αίμα. Ευτυχώς δεν είχε αίμα στα κακά, ήταν από πληγούλα. Χτες δεν της έδωσα και ησύχασε κάπως, αλλά σήμερα της έδωσα πάλι, να δούμε πώς θα εξελιχθεί... 

Σας φιλώ κόρες, τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!!

Καλη χρονια χρονια πολλα! Να εχουμε εναν υπεροχο νεο χρονο, γεματο χαρα και υγεια και αγαπη! Βασουλα πολυχρονη να εισαι και ευτυχισμενη! Μαγδα μου να χαιρεσαι το αντρακι σου, γερος να ειναι σαν τα ψηλα βουνα!

Περιττο να πω οτι σας διαβαζω πανω απο μια ωρα τωρα για να μαθω ολα σας τα νεα και βεβαια δεν θα τα σχολιασω ολα, χαχα!

Αννα Μαρια να σας ζησει η νεοφωτιστη! Παντα γερη νε ειναι! Περαστικα στον Αντρικο, ελπιζω να μην ειναι τιποτα και να μην κολλησει και το μωρο!

Καλα η πεθερα σου δεν υπαρχει! Τι να πω, χαρα στο κουραγιο σου, ευτυχως ειστε μακρια και σου ερχεται μια δυο φορες το χρονο!Αλλιως θα ειχες χωρισει!

Παντως δεν καταλαβαινω γιατι οι γονεις ριχνουν λαδι στη φωτια και προκαλουν καυγαδες στο ζευγαρι. Εγω νομιζω θα επρεπε να κοιτανε πως να ειναι αγαπημενα τα παιδια τους και να αποσωβουν τις εντασεις κανω λαθος;

Εμενα η πεθερα μου δεν ανακατευεται ποτε σε τιποτα ευτυχως, αλλα δυστυχως ανακατευονται οι δικοι μου και μαλιστα παρα πολυ και απολυτως αδιακριτα. Ο πατερας μου εχει κα μια δικαιολογια γιατι με ολα τα προβληματα και τα φαρμακα τα εχει και λιγο χαμενα. Η μανα μου απο την αλλη ειναι πολυ επικριτικη και χωνεται παντου. Και γενικα μου εχουν σπασει τα νευρα...

Ειμαι σε διλημμα εδω και καιρο και ειναι απο τα πραγματα που με απασχολουν αρκετα... Οι γονεις μου με βοηθανε παρα πολυ με το παιδι και γενικοτερα και ειμαι υπερευγνωμων για αυτο. Ομως ρε κοριτσια, αυτο σημαινει οτι πρεπει να ανεχομαι τα παντα; Καθε κριτικη και να ανακατευονται σε ολα; Και καλα εγω να το ανεχτω, ο Νικος ομως;

Θα σας πω δυο τρια περιστατικα πολυ τρανταχτα.

1. Ειχα παει στο γαμο μιας φιλης μου και πριν ειχα παει κομμωτηριο και ειχα κανει κοτσο τα μαλλια μου. Επειδη εχω καπως μεγαλη μυτη, οι γονεις μου θεωρουν οτι δεν πρεπει ουτε να εχω μακρια μαλλια ουτε και να τα τραβαω πισω γιατι την τονιζω. Ε λοιπον επι δυο μερες ασχολουμασταν με το οτι δεν μου πηγαιναν ετσι τα μαλλια και γιατι δεν θελω να προσεχω τον εαυτο μου και γιατι δεν κουρευομαι οπως τα ειχα παλια και μαλλον εγω δεν εχω δικη μου γνωμη αλλα επειδη αρεσουν στον αντρα μου εγω δεν τα αλλαζω κλπ... ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ!!! Με τριχες!

2. Παιρνει τηλεφωνο να δει αν ειναι καλα το παιδι και αμφισβητει το Νικο ευθεως. πχ "τι κανει το παιδι;" "καλα ειναι, κοιμαται" Απαντηση ¨εισαι σιγουρος οτι κοιμαται; ειναι σιγουρα εκει;" η αλλο "εχει πυρετο το παιδι;" "οχι δεν εχει" "καλα ερχομαι να του βαλω εγω θερμομετρο"....

3. Ενα βραδυ ηρθε ο πατερας μου να με παρει απο τη δουλεια γιατι ο Νικος ειχε reunion με κατι παλιους φιλους που μεγαλωσαν μαζι. Τους κακοφανηκε φαινεται οτι ο Νικος ενω ειναι ανεργος βγηκε εξω χωρις εμενα κι αρχισε απο το αυτοκινητο το κηρυγμα. Που δεν ειναι σωστο να βγαινει με φιλους και εγω να δουλευω, που μηπως ειναι τεμπελης και δεν θελει να βρει δουλεια για να παμε διακοπες το καλοκαιρι (τωρα αν δε δουλευει με τι λεφτα θα παμε, δεν παιζει ρολο! ουτε οτι οπου μα ΟΠΟΥ του πουν παει και κανει ο,τι χαμαλοδουλεια βρει!), οτιο μαλλον τελικα δεν με αγαπαει και πολυ και δεν ειναι ανθρωπος να στηριξω οικογενεια και αλλα τετοια! καποια στιγμη μου λεει ο πατερας μου "δεν ξερω αν κανει που στα λεω αυτα" (ευαισθητοποηθηκε) και του απαντω "κανε ο,τι θες, εγω εχω την αποψη μου κι εσυ τη δικη σου, μη νομιζεις οτι μπορεις να μου την αλλαξεις" και παρεξηγηθηκε! Και μολις πηγα σπιτι τα ιδια και η μανα μου... λεω, αντε γιορτες πλησιαζουν να μην τσακωθω... Λιγες μερες μετα αρχισε η μανα μου παλι μια κουβεντα για το σπιτι και γιατι δεν καθαριζω το μπαλκονι κι αρχισε να λεει και να λεει και τελικα καταληξαμε οτι εγω δεν θελω να την κανω χαρουμενη και πως καταληξαμε πισω 20 χρονια που εγω εκανα αλλες επιλογες απο αυτες που θα ηθελε και δεν σπουδασα κατι πιο σημαντικο που ειχα σπουδαιο μυαλο κλπ και εν ολιγοις αφησε να εννοηθει οτι την εχω κατα καποιο τροπο απογοητευσει... ειδε βεβαια οτι εγινα λιγο Τουρκος κι εκανα καμια βδομαδα να ανεβω να κατσω μαζι τους και μαλλον καταλαβε οτι το παρατραβηξε γιατι τελευταια εχει μαζευτει....

Γενικα αυτα τα σκηνικα ειναι απειρα, αλλα συνεχιζω απο κατω γιατι εγραψα πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνεχιζω...

Ειμαι που λετε σε διλημμα. Ο αντρας μου εχει αρχισει και τα παιρνει τρελα, γιατι εχουν πιασει και τη μανα του παλιοτερα κι εχουν πει διαφορα. Το θεμα ειναι οτι ξερω πως δεν τα λενε με κακια ουτε νιωθουν τι ακριβως κανουν. Ισα ισα που νομιζουν οτι μας κανουν καλο, οτι ετσι δειχνουν ενδιαφερον κι οτι εν πασει περιπτωσει εκεινοι ξερουν καλυτερα τι ειναι καλυτερο για εμας και πρεπει να τους ακουμε. Το ξερω, το κατανοω, ηταν παντα ετσι, αλλα δεν την παλευω αλλο. Και ξαναρωταω... με βοηθανε παρα παρα πολυ, ειδικα με το παιδι! Θελουν και αλλου αλλα εγω δεν δεχομαι αλλη βοηθεια για να μην εχω υποχρεωση... Τι να κανω; Να παψω να δεχομαι οποιαδηποτε βοηθεια ακομα και για το παιδι; Μηπως θεωρουν οτι ειμαι αχαριστη κι εχουν και δικιο;

θελω να αλλαξω σπιτι, γιατι τελικα θα χωρισω αν παει ετσι. Ομως, πρωτον δεν εχω λεφτα για μετακομιση. Δευτερον, ειναι δυο μεγαλοι αρρωστοι ανθρωποι και ανησυχω να τους αφησω μονιυς ειδικα με τα θεματα του παερα μου. Τριτον, θα παρεξηγηθω και με τηνν αδερφη μου, η οποια ξερω οτι ζοριζεται οικονομικα και απο το νοικι που της δινω πληρωνει σημαντικα πραγματα κι αν φυγω ξαφνικα θα πει οτι την κρεμαω. Αφηστε που παιρνει το μερος τους, γιατι ειναι ακριβως ιδια και ανακατευεται παντου. Να φανταστειτε φετος ειπα οτι δε θελω να κανω γιορτη τα Χριστουγεννα γιατι δεν ειχα λεφτα και προτιμουσα να τα φαω σε δωρα, σε βολτες με το παιδι κλπ και με επρηξε, με επρηξε ομως! Κι οταν ειπα οτι θα φαω Χριστουγενα μεσημερι στην πεθερα μου κι οχι στη μανα μου που παραδοσιακα κανει τραπεζι για τη γιορτη μου καθε χρονο, με σκυλοβρισε κι αρχισε να μου λεει πως αν δεν κανονισω να ειμαι μαζι τους την πρωτοχρονια θα θυμωσει πολυ και θα εχουμε θεμα και τετοια και σκοτωθηκαμε χρονιαρες μερες γιατι της ειπα οτι υποδειξεις και εκβιασμους δεν ανεχομαι απο κανεναν!

Τεσπα, δεν θελω να παρεξηγηθω... Λατρευω την οικογενεια μου και μου εχουν σταθει παρα πολυ και ερασαμε ομορφο χρονο τελικα μεσα στις γιορτες, αλλα η νοοτροπια τους ειναι τοσο διαφορετικη απο τη δικη μου που απορω πως ειμαστε συγγενεις εμεις!

Μετα απο ολα αυτα τα ευτραπελα και κατι αλλα στη δουλεια και κατι απιστευτους καβγαδες με το Νικο, ελεγα πως θα ειναι τα χειροτερα Χριστουγενα της ζωης μου! Παραδοξως, ηταν πολυ ομορφα!

Η μανα μου νομιζω κατι ψιλοκαταλαβε και χαλαρωσε πολυ. Η αδερφη μου επισης. Την παραμονη καλεσα τη μαμα και την πεθερα μου να πιουμε ενα ποτο και να κοψουμε την πιτα κι ηταν ομορφα. Μετα την αλλαγη πηγαμε στην αδερφη μου και παιξαμε 21, πρωτη φορα επαιξα, γελασαμε πολυ και κερδισα 20 ευρω! χαχαχαχα!για το καλο!

Στις 3 του μηνα πηγαμε στη Στυμφαλια ενα ορεινο χωριο μεσα στα χιονια, ο μικρος τρελαθηκε! Μας ειχε καλεσει ενας φιλος που εχει κι αυτος 2 παιδακια μικρα, πιαξανε, λυσσαξανε, καναμε χιονανιρωπο, παιξαμε χιονοπολεμο και ηταν τελεια! βεβαια, χαλασαμε πολλα λεφτα, αλλα χαλαλι!

Με πηρε τηλεφωνο κι ενα παιδι που του κανω εργασιες στα Αγγλικα και μου ανεθεσε μια και μου ειπε οτι τον αλλο μηνα θα κανουμε μια πολυ μεγαλη οποτε θα παρπυμε κατι λεφτουδακια και απο εκει!Μακαρι να μπορουσα να δικτυωθω σε αυτα, μεταφρασεις, εργασιες κλπ. Εχει πολυ καλα λεφτα και τρομερο ενδιαφερον!

Ο μικρος μονιμα με μια μυξα κι ενα βηχαλακι, καναμε εξετασεις κι εχει και αυτος αλλεργικο ασθμα οπςω εγω, οποτε τωρα τα πηραμε προικα ολα αυτα, αλλα κατα τα αλλα μια χαρα, λυσσαξε κι εχει παρει κι ενα καρο δωρα, τοσα που δεν θα επρεπε!

Αυτα! Μαζεμενα τα ειπα και ελπιζω να μη σας μπερδεψα, πολλα τα νεα για τοσες μερες! Ελπιζω να μπω ξανα συντομα!

Φιλια πολλα πολλα σε ολες!

 

Υ.Γ. Ετσι οπως το παμε με αυτο το καφενεδακι θα μας βρει και το καλοκαιρι οποτε ας μην αλλαξουμε τιτλο!Χαχαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και χρόνια πολλά!

Τι κάνετε;

Εμάς εδώ έγινε χαλασμός χτες! Βροχές, καταιγίδες, τρελός αέρας. Όλο το βράδι άκουγα τον άνεμο να λυσσομανάει... Τώρα είναι κάααπως καλύτερα, αλλά ακόμα φυσάει και κάθε λίγο βρέχει κιόλας. 

Έτσι, δεν πήγαμε εκκλησία, το είδαμε απ' την τηλεόραση. 

Χτες ο πυρετός του Αντρέα είχε φτάσει 40.2... Ευτυχώς σήμερα προς το παρόν δεν έχει κάνει πυρετό. Θα δείξει... Έχουμε μέλλον ακόμα.

Εν τω μεταξύ, χτες το πρωί είδα στο λοβό του αφτιού του κάτι σα μώλωπα, σαν μπλάβισμα κάπως. Το συνέδεσα με τον πυρετό, πήρα το γιατρό και μου είπε ότι πρέπει να είναι άσχετο. Το βράδι εμφάνισε ένα μικροσκοπικό σπυράκι και στον άλλο λοβό, που σήμερα το πρωί μπλάβισε κι αυτό. Στάνταρ έχει σχέση με τον πυρετό. Μπαίνω στο ίντερνετ χτες βράδι να βρω καμιά πληροφορία, και μου έβγαζε συνέχεια για λευχαιμίες και καρκίνους. Μιλάμε, πέθανα στο άγχος, δεν μπορείτε να φανταστείτε... Βασικά, σε όποια σελίδα έμπαινα, έγραφε ότι συνεχόμενοι πυρετοί και ανεξήγητοι μώλωπες είναι δείγματα λευχαιμίας, και πήγα να τρελαθώ... Ουφ, ελπίζω να μην είναι κάτι... Δεν μπορώ άλλοοοοο....

Χριστίνα κι εγώ πιστεύω ότι, τόσο οι γονείς μας, όσο και τα πεθερικά, ό,τι λένε, το λένε από καλή προαίρεση, πιστεύοντας ότι μας κάνουν καλό, ενώ στην πραγματικότητα δημιουργούν πεντακόσια προβλήματα. 

Την τελευταία μέρα, λίγο πριν φύγει, η πεθερά μας έλεγε συνέχεια να είμαστε αγαπημένοι, και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Ήρθε, μας έκανε μαλλιά κουβάρια, και μετά μας έλεγε να είμαστε και αγαπημένοι και να μη τσακωνόμαστε...

Οι δικοί σου γονείς, όμως, νομίζω το έχουν παρακάνει λίγο... Τι τους νοιάζει για τα μαλλιά σου, δεν είσαι δέκα χρονών για να σου πουν πώς θα χτενιστείς.

Όσο για την αμφισβήτηση του άντρα σου, τα ίδια κάνει κι η δική μου, αλλά ευτυχώς όχι τόσο φανερά. Π.χ. μου λέει "καλά, πού θα πας τώρα στο Κατηχητικό και θ' αφήσεις τα μωρά μόνα τους;" ενώ είναι με τον μπαμπά τους.

Όλα όσα σου λένε για τον άντρα σου, τα λένε κι οι δικοί μου, αλλά πιο έμμεσα. Γενικώς, οι γονείς μας μοιάζουν πολύ, τι χαρά! 

Κι η πεθερά μου τώρα που ήρθε ανακατευόταν παντού. Μου είπε πού και πώς να βάζω τα φρούτα μου, έλεγε στη μάνα μου τι να κάνει στο σπίτι της, διάβαζε η μάνα μου παραμύθι του Αντρέα, και πεταγόταν αυτή, του έλεγε άσχετα, και σταματούσε η μάνα μου το παραμύθι, κι άλλα τέτοια... Άσχημο πράγμα να φυτρώνεις εκεί που δε σε σπέρνουν.

Πάλι καλά που περάσατε ωραία τις γιορτές! Κι εμείς ωραία περάσαμε ευτυχώς, αν εξαιρέσουμε τον χάλια καιρό και τις αρρώστιες του Αντρέα.

Να μετακομίσεις δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα. Είναι πολλά τα έξοδα, η κούραση, οι δουλειές, θέλει πολύ χρόνο, θα πρέπει να συνηθίσει σε καινούριο σπίτι ο Δημήτρης, ενώ επιπλέον, ποιος θα σου προσέχει τον μικρό; 

Επειδή βοηθούν με το παιδί, όμως, δε σημαίνει ότι έχουν δικαίωμα να κάνουν έλεγχο στη ζωή σας. Άλλο να πουν μια γνώμη, κι άλλο να ανακατεύονται σε όλα και να θέλουν να επιβάλουν τη γνώμη τους παντού.

Θα πρέπει να βάλεις κάποια όρια, αν και, ξέρω ότι αυτό είναι σχεδόν ανέφικτο!

Σας φιλώ κόρες, τα λέμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και χρονια πολλα!

Αννα Μαρια πολυ υψηλος ο πυρετος! Ελπιζω να περασει σημερα!

Κοιτα, επειδη κι εμενα αρρωσταινει συνεχεια πηγα και του εκανα ενα σκασμο εξετασεις και μου εφυγε το αγχος! πες στο γιατρο σου να σου γραψει ενα τσεκ απ για τα παντα ομως, οχι γενικες αιματος μονο, αντισωματα, θυρεοειδη, αλλεργιογονα, τα παντα ολα, για να σου φυγει ο φοβος και να ξερεις αν εχει και το ο,τιδηποτε, πχ εμας τα αλλεργιογονα ηταν αυξημενα και επιβεβαιωθηκα στο οτι εχει ασθμα αλλεργικο, οποτε τωρα ξερω καλυτερα τι να κανω...

Παντως στο νετ διαβαζεις χιλιες δυο αηδιες... Οταν ημουν εγκυος ειχα βγει θετικη για ουρεοπλασμα και μπηκα ιντερνετ να δω τι ειναι μεχρι να παω γιατρο. Διαβασα ρτα μυρια οσα, για αποβολες σε προχωρημενη κυηση, κινδυνο ζωης για παιδι και μαμα κλπ! Εφριξα και πηγα στο γιατρο κλαιγοντας! Ο ανθρωπος εβαλε τα γελια και μου ειπε οτι ουτε αντιβιωση δε θα χρειαστει να παρω... Δεν ξαναδιαβασα τιποτα και ησυχασα!

Οτι θα μετακομισω ειναι βεβαιο, απλα το ποτε ειναι το ζητημα, γιατι η υπομονη μου εξαντλειται. Κι ειναι και παλιο το σπιτι και γενικα δεν μου αρεσει, αλλα θα παω καπου εδω κοντα εννοειται!

Καλα ακομα απο χτες ειμαι να σκασω, γιατι εμαθα για μια απιστευτη ευκαιρια, 3-4 δρομους απο το σπιτι μου, 80 τετραγωνικα, τριετιας σπιι, μεζονετα, 250 ευρω ενοικιο! Τωρα δινω 300 να σκεφτεις. Φυσικα, εχει ηδη νοικιαστει....

Φιλια και περαστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Καλημέρα και τα φώτα δεν λενε? Χαχα

Όπως είπε και η Άννα Μαρία εδώ γίνεται χαλασμός Κυρίου! Ψες βράδυ πλημμύρισαν τα γκαραζ μας, τα βοηθητικά που μένουν οι κοπέλες που φέραμε και μας βοηθανε στις δουλειές ...ήρθαν άτομα και βοηθησαν και αδειασαν το νερό γιατί είχαμε και τα αυτοκίνητα που το νερο τα εχωσε στα μισα! Χάλια ο καιρός. ..ξεριζωθηκαν δέντρα...κόπηκε το ηλεκτρικό!

Αννα Μαρια μη βάζεις κακό με το μυαλό σου! Το διαδίκτυο αμα ψάξεις για θέματα υγείας μόνο αρνητικά βγάζει εγώ αυτο κατάλαβα! Κάτι περαστικο θα είναι. ..! Καλα την πεθερα σου δύσκολα θα την άντεχα στο ίδιο σπίτι μαζί μου! Χαχα

Χριστινακι σου ειπα χρόνια πολλά για τη γιορτή σου? Αν οχι τοτε να ζήσεις και οτι καλύτερο κοπελα μου! Να χαιρεσαι την οικογένεια σου! Οσο για τους γονεις σου ναι μπορεί να σε βοηθουν με τον μικρό αλλά αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να επεμβαίνουν τόσο επιβλητικά στη προσωπική σου ζωή. Να μετακομίσεις δεν νομιζω να ναι η καλύτερη λύση επειδη έχουνε και προβλήματα υγείας, σε χρειάζονται κι άλλωστε θα τους στερήσεις και το μωρό και θα νομίζουν οτι χρησιμοποιείς τον μικρό για να τους απειλείς!

Μαγδουλα να σου ζησει ο Βασίλης σου! Να τον χαίρεσαι και να τον δεις όπως επιθυμείς!

Εμείς Χριστούγεννα αν και κάθε χρόνο τα περνάμε στο χωριό του άντρα μου,που είναι και η γιορτή του πεθερου μου, φετος δεν πηγαμε λογω του βρέφους μιας κι εκει πάνω κανει πολλή κρύο! Ημασταν κάτω στη μαμά μου και το απόγευμα αρραβψνιαστηκε η μια νονα της Ιωαννας της εκανε προταση γαμου εκπληξη ο φιλος της μιας και είναι και η γιορτή της τα Χριστούγεννα την λένε Χρυσταλλα και μας καλεσαν το απογευμα για καφέ και πηγαμε και τους ευχηθηκαμε!

Παραμονή Πρωτοχρονιάς πηγαμε στον αδερφό μου για φαγητό εναλλαξ βεβαια γιατί κοιμούνταν τα μωρα, πηγε πρωτα ο αντρας μου και με εγω! Πρωτοχρονια ήμασταν καλεσμενοι στη γιαγια μου μιας και γιορτάζει αλλα δεν καταφεραμε να παμε μεσημέρι γιατι κοιμοντουσαν καο τα 2 κι εκτος αυτου ηταν ολοι σχεδόν γριππωμενοι και φοβομουν να παρω το βρεφος! Πηγαμε με τηβ Ιωάννα για καφε το απόγευμα! μετα ηρθαν η θεια μου τα ξαδελφια μου οι γονείς μου τα αδερφια μου να με δουν για τη γιορυη μου παραγγειλαμε και πιτσα περασαμε ωραια!

Την Κυριακη στις 4 του μήνα ειχαμε το παρτυ για τον πολιτικο γαμο του ξαδέλφου μου που μενουν διπλα οι γονείς του κι έχουμε πολύ στενη σχεση πήγαμε αλλά στι μισάωρο η Ιωαννα εξαμε ενα τεραστιο εμετό και φυγαμε αρων αρων! Την εφερα σπιτι κι ο αντρας μου εμεινε να καθαρισει ολο αυτο που εκανε η Ιωαννα κι ηρθε κι αυτος σπίτι! Δεν κοιμηθηκαμε καθολου το βραδυ η Ιωάννα εκανε εμετους και διαρροιες...ηταν χαλια! Χτες ξύπνησε και την πηρα γιατρό! Επαθε γαστρεντεριτιδα και βαζουμε υποθετα ορους σκόνη για τις διαρροιες...ταλαιπωρηθηκε πολυ! Χτες έκανε μονο ενα εμετό αλλά διαρροιες έκανε! Σήμερα μεχρι τώρα δεν έκανε ουτε εμετο ουτε διαρροια! Την έχουμε συνεχεια κατω στη μαμα μου να μην κολλησει τον μικρό! Σημερα ειναστε καλεσμένοι στη θεια μου διπλα για φαγητό! Αυτα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μωρα μου μου λειψατε...!

Εγω δεν ημουν κ πολυ σπιτι γιαυτο δεν προλαβα να μπω

Ξυπνησαμε το πρωι δλδ κοντα μεσημερι αυτες τις μερες αν δε πηγαινε 11 δε σαλευαμε απο το κρεβατι

Ντυθηκαμε κ βγηκαμε βολτιτσα στα μαγαζια χαμος γινοταν πολυ κοσμος

Το απογευμα γυρησαμε αραξαμε μια ωρα κ στης εξι πηγαμε οικογενειακως στη κολητη μου που μου φτιαχνει κ τα νυχια καναμε νυχια ηπιαν καφε οι αντρες τα μικρα λυσαξανε μετα μας εκαναν το τραπεζι κ γενικα περασαμε παρα πολυ ομορφα φυγαμε 1·30 το βραδυ κ αυτο με το ζορι θελανε να κοιμηθουμε σπιτι τους.

Σημερα παλι ολη μερα τζακι κ δουλειτσες εκανα ολο το σιδερο μια μινι γενικουλα εκτος απο το πανω μπανιο εκανα χαλβα κ ζελε ψησαμε καστανακια κ μπολικο παιχνιδι με το βασιλη

Να δω πως θα ξαναμπουμε σε ρυθμο μετα απο τοσο καθισιο κ μεις κ το παπι πεμπτη πρωτη μερα θα παει σχολειο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις ευχες γερα να ναι ολα τα παιδακια του κοσμου

Βασουλα περαστικα στη μικρουλα σου σερνεται αυτη η βρωμοιωση κ ειναι αστα να πανε σε παιδακι..

Πλυμηρησατε καλε;;τοσο βροχη εκανε;;;παναγια μου φυλαγε!!!

Χριστινακι μου γλυκο να μη μετακομισετε τωρα δε μου φαινεται καλη ιδεα για ολους τους λογους που προανεφερες αρρωστοι γονεις νοικι σε αδερφη βοηθεια με το παιδι απο την αλλη νομιζω πρεπει να μπουν ορια στις σχεσεις σας με τους γονεις σου ακατορθωτο αλλα επιβαλλεται..

Εγω ευτυχως δεν εχω θεμα με μαμα μου ειναι η κολλητη μου αυτη κ η ινα αλλα γενικα πιο διακριτικος ανθρωπος δεν υπαρχει απο τη μαμα μου γνωμη θα πει αλλα ποτε κριτικη ποτε δεν την εχω ακουσει εστω κ αν καποιες φορες η συμπεριφορα μου ηταν ακρως προκλητικη..

Ο μπαμπας παντα απων κ ετσι ο πεθερος μου πηρα τη θεση μπαμπα

Γκρινιαζει μαλωνουμε αλλα κ αυτος δεν επεμβαινει στα δικα μας η κ οταν επεμβαινει τον γραφω τοσο επιδεικτικα που πλεον εχει παραιτηθει..

Συνηθως γκρινιαζει ντυσου φαε κ τετοια βασικα..

Η πεθερα μου παλι ειναι πολυ διακριτικη κ πολυ φεμινιστρια τα λεμε σα δυο καλες φιλες δεν κρινει κ συνηθως θαβουμε τους αντρες μας

Αλλα νομιζω ειναι κ τα ορια ποτε δεν αφησα κανεναν να μου πει τι θα κανω με το παιδι η στα οικογενειακοοικονομικα μου.

Ισως ημουν κλειστη ως προς αυτο κ τους εκοψα τη φορα σε ολους εξαρχης..

Πχ κοκα κολα δε δινω καποτε σε τραπεζι καναν οτι δινουν στο μικρο πηρα το παιδι κ εφυγα νομιζω οτι ξερουν πια ποσα αφηνω κ ποσα οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια πως ειναι το αντρεακι ξανακανε πυρετους;;;

Καλε μη διαβαζεις τετοια εγω αποφευγω γιατι νομιζω θα τρελαθω

Η ινα παλι που ψαχνεται ολο τετοια διαβαζει κ καθε τρεις κ λιγο παιρνει φρικαρισμενη τηλ οτι εχει το να το αλλο η αυτη η η μικρη...

Εγω παλι προτιμω την αγνοια ακομα κ οταν εμαθα για το ινοαδενωμα απεφυγα να διαβασω για να μη φρικαρω...

Ο μικρος βουτηξε ολα τα καλαμακια κ φτιαχνει γραμμες τρενου καφε απο δω κ μπρος με τις χουφτες πανε τα καλαμακια κ ξερει η μαιμου οτι κανει αταξια γιατι ερχεται κ με φιλαει κρατωντας ολα τα καλαμακια..

Αυριο δουλεια αναμεικτα χαρα που θα δω το παρεακι μου...!

Που χω παθει στερητικο συνδρομο λυπη που δε θα χορταινω παλι το μωρακι μου...

Παω να παιξω λοιπον,

Φιλια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τελικά πήρα τον παιδίατρο για τα σημαδάκια του Αντρέα. Μου είπε ότι δεν έχει ιδέα τι είναι και να του τον πάμε αύριο να τα δει, εκτός κι αν κάνει σήμερα ψηλό πυρετό, πάνω από 39. Τελικά δεν έκανε, μόνο τώρα το βράδι ανέβασε 38.5, που έπεσε σχεδόν αμέσως με το αντιπυρετικό. Έτσι, θα πάμε αύριο να τον δει. Πάντως αγχώθηκα πάρα πολύ, σε σημείο που είναι το στομάχι μου χάλια σήμερα.

Τέλος πάντων, ελπίζω να μην είναι κάτι... Γενικώς, εγώ το έχω αυτό το πράγμα, ό,τι κι αν είναι, το μυαλό μου πάει κατευθείαν στον καρκίνο. Πόσο μάλλον που μου έβγαζε κι αυτά το google.

Χριστίνα θα του πω να μας γράψει ένα γενικό τσεκ απ, καλή ιδέα!

Κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια ότι δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να μετακομίσεις. Αν, όμως, πιστεύεις ότι τελικά θα σε οδηγήσουν στο χωρισμό, ίσως να μην είναι και τόσο λάθος τελικά.

Βάσω ναι, έτσι λέμε "καλημέρα και τα Φώτα, και την πουλουστρίνα πρώτα". Η "πουλουστρίνα" ήταν ένα δώρο, πάντοτε κάποιο χρηματικό ποσό, το οποίο έδιναν στα παιδιά ο πατέρας, οι θείοι και ο νονός, όταν αυτά πήγαιναν κοντά τους τη μέρα των Φώτων και τους έλεγαν αυτό το χαιρετισμό. 

Στον προηγούμενο κατακλυσμό πλημμύρισε η Λάρνακα, σ' αυτόν η Λεμεσός. Ελπίζω να μην είχατε ζημιές.

Καλά, αυτό το εναλλάξ στο τραπέζι της παραμονής της Πρωτοχρονιάς πώς το κάνατε; :) Εμείς για να μη χρειάζεται να βγάζουμε τα μωρά έξω, μαζευόμαστε στο σπίτι μας. Μόνο πέρσι που ήταν άρρωστος ο πατέρας μου πήγαμε στο δικό τους σπίτι.

Περαστικά στην Ιωαννούλα, αμάν πια με τις αρρώστιες...

Μάγδα μια χαρά περάσατε! Εμείς δυο μέρες μείναμε κλεισμένοι στο σπίτι. Μόνο ο άντρας μου βγήκε για λίγο, για να κάνει κάτι μικροψώνια στη γειτονιά. Δεν είναι ότι κάνει κρύο (που κάνει) είναι η βροχή και ο τρελοαέρας, και φυσικά, ο Αντρέας που είναι άρρωστος...

Χαχα, κι εγώ τη γράφω την πεθερά και το κόβει συνήθως. Αλλά ευτυχώς σπάνια βλεπόμαστε!!

Καλά, κοκακόλα σε μικρό παιδί; Εμένα κανείς δε διανοήθηκε να δώσει, κι όχι επειδή το απαγορεύουμε εμείς. Ούτε καν η πεθερά που είναι ό,τι να 'ναι.

Εμείς αυτές τις μέρες κάναμε πολλάααα παζλ με τον Αντρέα! Τα βρίσκει πολύ εύκολα πλέον μόνος του, ακόμα κι αυτά με περισσότερα κομμάτια.

Πολύ γέλιο με τα καλαμάκια! Κι ο Αντρέας κάνει διάφορα τέτοια. Κάτι που του αρέσει πολύ είναι να φοράει ένα κουτί και να φαίνονται μόνο τα πόδια του, και λέμε ότι είναι "ένα κουτί με πόδια". Σήμερα φόρεσε πάλι ένα χαρτόκουτο και κάθισε στο αυτοκινητάκι του, κι ήθελε να πάμε όλοι να τον δούμε!

Η Γεωργία πάλι, νομίζω είναι λίγο τεμπέλικο μωράκι. Στο πάρκο της δεν παίζει με τα παιχνίδια της, αν δεν της τα δίνουμε εμείς στα χέρια. Αλλιώς κλαίει και χτυπιέται. Της τα βάζω πιο μακριά, κάνει μια προσπάθεια αλλά μετά τα παρατάει και κλαίει. Τέλος πάντων, όπως και να 'χει, στο τέλος όλοι περπατάνε, όλοι μιλάνε και όλοι κόβουν τις πάνες! Οπότε, δεν τρελαίνομαι!

Σας φιλώ, πάω να βγάλω γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΛΙΓΟ ΕΜΕΙΝΕ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ!!Ο ΓΙΑΤΡΟς ΛΕΕΙ ΟΠΩς ΜΕ ΕΙΔΕ ΕΧΘΕς ΠΩΣ ΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΕΝΝΑΩ ... ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΤ!!Ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΕΧΕΙ ΜΥΞΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΑΧΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΥΛΗΣ ΤΟΥ!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΣΤΗ ΒΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΓΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ!!!ΚΑΛΟΦΩΤΙΣΤΗ!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΣ!!ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ!

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Βασω μου περαστικα στο κοριτσακι σου! Ομορφα περασατε, και του χρονου! Με τις ζημιες ενταξει ολα καλα τωρα;

Αννα Μαρια μην τρελαινεσαι, ισως να ειναι καποια παιδικη αρρωστια η καποια ιωση, πως ειναι οι κοκκινιλες, εδω παιζει πολυ το κοξακι τελευταια που ειναι πυρετος και σπυρακια καπως περιεργα, κοκκινα πολυ.Εμεις προς ωρας δεν το εχουμε κολλησει, αει να δουμε... Η Γεωργια εχει αλλους ρυθμους, σιγα σιγα θα τρεχει και δεν θα τη φτανεις και αυτην, οποτε απολαυσε το!

Μαγδα μου ποσο σε θαυμαζω δεν ξερεις, μεσα σε μια μερα να κανεις ολα αυτα που περιγραφεις εμενα μου φαινεται απλα ΑΔΥΝΑΤΟ!!! Πολυ γλυκας ο μικρος σου ζουζουνος!Και του χρονου να περασετε τελεια!

Μωρουδενια μου με το καλο να κρατησεις το μπεμπακι σου στην αγκαλια σου! Περαστικα στον Αντωνακη σου, μια χαρα θα ειναι σε δυο τρεις μερουλες.

 

κοριτσια, το να μετακομισω δεν ειναι τωρινη ιδεα, το θελω πολυ καιρο τωρα....ο δε αντρας μου ουτε καν το συζηταει να μεινουμε εδω για πολυ ακομα....μετανιωνω που δεν εφυγα την πρωτη εβδομαδα... δεν ξερω αν το θυμαστε γιατι πανε και 3μιση  χρονια, αλλα οταν μετακομισα εδω εβαψα τον ενα τοιχο του σαλονιου πορτοκαλι. Οι γονεις μου μου εκαναν τεραστια φασαρια και με απειλουσαν οτι δεν θα πατανε στο σπιτι μου αν δεν αλλαξω το χρωμα, γιατι ειναι λεει σαν μπουρδελο! Φυσικα, δεν το αλλαξα, αλλα επρπε απο τοτε να ειχα πει οτι ακυρο, δεν ερχομαι σε αυτο το σπιτι και τελος! Αφου φανηκε αμεσως πως νομιζαν οτι θα κανουν κουμαντο σπιτι μου...Αλλα τοτε συζητησαμε και ειπα αντε ας δωσω μια ευκαιρια...

οσο για να μπουν ορια δεν παιζει αυτο... εγω τους εχω απο τη μια τρελη αδυναμια κα δεν θελω να τους πικραινω με τα λογια μου... απο την αλλη οι ιδιοι απλα δεν καταλαβαινουν... οσες φορες τους εχω πει ξεκαθαρα οτι δεν θελω να ανακατευονται, μου λενε απλα ενα ωραιοτατο οχι! Οτι θα ανακατευονται παντα, γιατι ειμαι το παιδι τους και θελουν το καλυτερο για μενα και ξερουν το καλυτερο για μενα και ακομα και αν παω 100 χρονων θα ειμαι μωρο γαι εκεινους! τοσο απλα και τοσο ξεκαθαρα, με αγνοουν...και τσαντιζονται κιολας αμα τους λεω να μην ανακατευονται και να μη χωνονται!

 

τωρα ομως ειμαι πολυ στεναχωρημενη, γιατι παλι ο μπαμπας μου ειναι νοσοκομειο, τωρα αναπνευστικο, ουροποιητικο δεν ξερουμε...

και τα σκεφτομαι και αυτα...

που θα αφησω μονη τη μανα μου με μπαμπα αρρωστο; κι αν καποια στιγμη-κουφια η ωρα!- φυγει, μονη της θα ειναι; για αυτο στεναχωρηθηκα με το σπιτι που νοικιαστηκε, γιατι ηταν 5-7 λεπτα με τα ποδια απο το σπιτι μου... οι επιλογες μας για οταν μετακομισουμε ειναι πολυ περιορισμενες γιατι θελω να ειναι σε ακτινα το πολυ 10 λεπτα με τα ποδια και απο τους γονεις και απο την πεθερα μου και για να μας βολευει με το παιδι και για να τους προσεχουμε οσο γινεται... και εδω γυρω πολλα καινουργια σχετικα σπιτια δεν εχει, φτωχογειτονια ειναι, πρεπει να κατσει ευκαιρια για να βρουμε κατι καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε ρε κορίτσια;

Ουφ, εγώ κουράστηκα πολύ σήμερα, ενώ δεν έκανα και τίποτα το ιδιαίτερο. Πήγα σχολείο, βέβαια, γύρισα, και απ' την ώρα που γύρισα, ο σύζυγος απών. Στον υπολογιστή, κι εγώ να τρέχω και με τα δύο μωρά. Μότο του πλέον είναι "αφού ήρθες, αναλαμβάνεις εσύ, γιατί τα παιδιά θέλουν τη μάνα". Ηλιθιότητες της μάνας του, τις οποίες επαναλαμβάνει σαν ρομποτάκι. 
Τώρα έχει αρχίσει και την άλλη καραμέλα που του είπε η μάνα του, ότι, λέει, είναι όλη μέρα κλεισμένος στο σπίτι και νιώθει χάλια και θα πάθει κατάθλιψη. Αυτό πριν έρθει η μάνα του ουδέποτε το είχε πει. Από τότε που ήρθε, το επαναλαμβάνει συνεχώς. 

Λέει όλη την ώρα ότι τα παιδιά είναι δική μου ευθύνη, λες και τα έκανα μόνη μου, και ότι κι άλλες γυναίκες δουλεύουν και στο σπίτι τους είναι γυναίκες, και ότι το σπίτι μας είναι μπουρδέλο, και δεν είμαι εγώ νοικοκυρά, κι ότι ήρθε η μάνα του κι έκανε τις δικές μου δουλειές, ενώ στην πραγματικότητα, η μάνα του έκανε μόνο δουλειές που έχει αναλάβει αυτός, συν λίγο σίδερο μια φορά. Δηλαδή, συγγνώμη, είναι τώρα η μάνα του πρότυπο νοικοκυράς, που στο σπίτι της σιχαίνεσαι να πατήσεις; Κι όταν του λέω ότι δουλεύω μου λέει "ε, κι επειδή δουλεύεις;". Είναι η βλακώδης λογική της μάνας του, της γιαγιάς του, και γενικώς, ανθρώπων αμόρφωτων και χαμηλής νοημοσύνης. 

Τέλος πάντων, έχω εκνευριστεί, τώρα το βράδι ετοίμασε τον Αντρέα για ύπνο, πάω να τον κοιμίσω και ο μικρός έκλαιγε πάρα πολύ, μου έδειχνε μέσα στο στόμα του και ζητούσε τον μπαμπά. Πάει ο άντρας μου και μετά από λίγα λεπτά ο μικρός έκανε εμετό. Μύξες έβγαλε, επειδή είχε πάρα πολλές και ησύχασε, αλλά όπως καταλαβαίνετε, είχαμε τρεξίματα, αφού τον εμετό τον έκανε στο κρεβάτι. Τέλος πάντων, αλλάζω εγώ ρούχα στον Αντρέα και μετά πάμε στο κρεβάτι του παιδικού να τον κοιμίσω, οπότε η μικρή ήταν στο ριλάξ κι έκλαιγε. Ο άντρας μου θεώρησε καλό να βγάλει πρώτα τα σεντόνια και να πλύνει το στρώμα, και μετά ν' ασχοληθεί μαζί της. Το μωρό να σπαράζει, εν τω μεταξύ. Σε κάποια φάση έρχεται στο σαλόνι και τι κάνει; Κάθεται στον υπολογιστή και είχε το μωρό δίπλα του στο ριλάξ και το κουνούσε και παραπονιόταν κιόλας ότι δε σταματά. Τόσο μυαλό μιλάμε...

Την παίρνω, την ταΐζω, κοιμάται, πάω να τυπώσω την αίτηση για τη φοίτηση του Αντρέα σε δημόσιο νηπιαγωγείο του χρόνου, ξυπνάει η μικρή. Του λέω να την κρατήσει, χίλια παράπονα. "Γιατί δεν την κοιμίζεις πρώτα και μετά να τυπώσεις την αίτηση;". Λες και είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει ένα μωρό λίγη ώρα. Μετά κάθομαι να συμπληρώσω την αίτηση, καθόταν πάνω απ' το κεφάλι μου, και συνέχιζε στο ίδιο μοτίβο: "Γιατί δεν την κοιμίζεις πρώτα;". Ήθελα να κόψω και λάχανο για να φτιάξει αύριο λαχανόρυζο, φυσικά δεν μπόρεσα. 

Αφήστε που σε κάποια φάση το μεσημέρι ζαλίστηκα όπως καθόμουν και κρατούσα το μωρό, γιατί μου έβγαινε όλη η κούραση απ' το σχολείο, κι ενώ το είπα πολλές φορές ότι ζαλίζομαι κι αυτός καθόταν κοντά μου, ούτε που άπλωσε το χέρι του να πάρει το μωρό να βοηθήσει, κι επέμενε κιόλας, ότι είναι δική μου ευθύνη και επαναλάμβανε και την άλλη βλακεία της μάνας του "και θες κι άλλα παιδιά μετά". Σόρι, εγώ δεν είπα ότι θέλω να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώνω μόνη μου. Είναι αυτονόητο ότι βοηθάνε όλοι. Αν ο καθένας μουλαρώνει, τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

Τώρα έχει λυσσάξει να πάει να βρει δουλειά, κάπως στο στιλ "θα βρω δουλειά και θα σου δείξω εγώ", αλλά φυσικά δε βρίσκει τίποτα, γιατί δεν υπάρχει τίποτα, αλλά και γιατί δεν έχει προσόντα. Τόσα χρόνια που κάθεται, θα μπορούσε να πάρει ένα πτυχίο σε κάποια ξένη γλώσσα, αφού ούτε αγγλικά δεν ξέρει, ή κάποιο πτυχίο στους υπολογιστές, ή να αποκτήσει ένα επιπλέον προσόν τέλος πάντων, αλλά τίποτα. Μόνο να παίζει στον υπολογιστή ξέρει. Να σφιχτεί λίγο, να καθίσει να διαβάσει, να κάνει κάτι, να προχωρήσει λίγο, τίποτα. 

Τέλος πάντων, σας έπρηξα κι εσάς.

Το απόγευμα πήγα Βιβλιοθήκη και στο Δημοτικό Θέατρο, που είναι ακριβώς δίπλα κι έκοψα εισητήρια για μια παράσταση με τον Μίκυ και τους φίλους του για τον Αντρέα, ο οποίος ενθουσιάστηκε! Στις 18 του μήνα θα πάμε.

Μετά πήγα φρουταρία και μετά απ' αυτό τους πήγαμε και τους δύο στον παιδίατρο, αφού η Γεωργία έβγαλε κάτι περίεργα σπυράκια.

Για τις κοκκινίλες στ' αφτιά του Αντρέα ο γιατρός μας είπε ότι είναι κάτι πολύ μικρό που δεν αξιολογείται, κι ότι ίσως να τρίφτηκε το αφτί του όπως κοιμόταν, ενώ τα σπυράκια της Γεωργίας είναι τσιμπήματα κουνουπιών, είπε. Παίρνει η μάνα μου τηλέφωνο να ρωτήσει, της λέω τι μας είπε, κι άρχισε ότι κάτι έχει το παιδί (ο Αντρέας) κι ο γιατρός δεν το κατάλαβε, και να τον πάμε και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη, κι ότι σιγά μην είναι τσιμπήματα κουνουπιών τα σπυράκια της Γεωργίας. Τελικά της λέω "εντάξει, έχουμε ένα άχρηστο γιατρό, δεν καταλαβαίνει τίποτα, ενώ εμείς τα ξέρουμε όλα".

Χριστίνα η Γεωργία είναι αρκετά τεμπελούλα, και μας θέλει συνέχεια από πάνω της. Μου κακοφαίνεται κάπως, γιατί ο Αντρέας ήταν πολύ ανεξάρτητο παιδί και έπαιζε πάρα πολύ μόνος του. Η Γεωργία θέλει να είμαστε συνέχεια από πάνω της να της παίζουμε.

Ούτε κι εγώ θα μπορούσα να κάνω όλα αυτά που έκανε η Μάγδα μέσα σε μία μέρα! Θα μπορούσα να κάνω πολύ περισσότερα, φτάνει να μην έχουν σχέση με δουλειές του σπιτού. Α, δε σας είπα την τελευταία ατάκα του άντρα μου (=της πεθεράς). Όταν του λέω να κρατήσει τα παιδιά, μου λέει να φέρω γυναίκα γιατί αυτός δεν είναι Φιλιππινέζα. Του λέω "καλά, από πότε είναι ευθύνη της Φιλιππινέζας τα παιδιά μας; Τα παιδιά είναι ευθύνη των γονιών". Τίποτα αυτός, να φέρω γυναίκα. "Ε, εντάξει τότε" του λέω "πήγαινε δούλεψε, να φέρω γυναίκα. Τώρα με το μισθό μου μόνο δεν έχουμε τη δυνατότητα να φέρνουμε γυναίκα". Στην κοσμάρα του αυτός.

Κατάλαβα, οι γονείς σου δε σταματάνε πουθενά! Όπως έλεγε και η Υβόννη Μαλτέζου στο "Είσαι το ταίρι μου" "Μάνα είμαι, έχω το ακαταλόγιστο". 

Είναι ζόρικη η κατάσταση, αφού ούτε σπίτια έχει στην περιοχή σας, και δε γίνεται να απομακρυνθείς πολύ. Εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη λύση!

Σας καληνυχτώ κορίτσια, πρέπει να στρώσω στον καναπέ να κοιμηθώ, γιατί το διπλό κρεβάτι είναι άχρηστο απ' τους εμετούς, και στο παιδικό θα κοιμηθούν ο άντρας μου με τον Αντρέα. Εγώ με τη Γεωρία στο σαλόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια κουραγιο!!! Θυμωσα ειναι η αληθεια με τον αντρα και την πεθερα σου; Αληθεια, εκεινη που τα λεει αυτα, δουλευε; Ο αντρας της;

Γιατι αν θελει να εισαι νοικοκυρα και μανα, γιατι αυτα ειναι ευθυνη της γυναικας, τοτε ας κατσεις εσυ να δουλεψει εκεινος να φερει σπιτι ψωμι, αφου αυτο ειναι του αντρα ευθυνη! Τεσπα, η επηρεια της πεθερας θα φυγει σε λιγες μερες και θα μιλησετε πιο ηρεμα, κουραγιο  κι υπομονη...

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Την έπαθα κι εγώ τελικά...με κόλλησε η Ιωάννα! Ήμουν μια χαρα ως προχθές! Λεω ευτυχώς την γλύτωσα! Τελικά όμως μετά που φύγαμε από το τραπέζι που είχαμε δίπλα στη θεία μου τα Φώτα άρχισα να νιώθω λίγο περίεργα το στομάχι μου! Μεχρι το βράδυ είχα διπλωθει απο τους πονους! Τελικα με πηρε γιατρό ο αντρας μου η ωρα 10 το βράδυ. Μόλις πηγαμε εκεί έκανα ένα τεράστιο εμετό ευτυχώς πρόλαβα και πήγα στην τουαλέτα!είχα και διάρροιες. ..ένιωθα χάλια τελικά μου έβαλε ένεση και μου έδωσε και χάπια για την αναγουλα και προβιοτικα! Γαστρεντεριτιδα! Και μου είπε καμιά επαφή με το βρέφος γιατί αν κολλήσει θα χρειαστεί αμέσως νοσηλεια για να του βάλουν ορους! Ετσι έμεινα κάτω στη μαμά μου απο προχθές βράδυ κι ανάλαβε ο άντρας μου η μητέρα μου και η κοπέλα πάνω τα παιδιά. Προχθές βράδυ την έβγαλα στην τουαλέτα με εμετούς και διάρροιες! Χτες με σταμάτησαν οι εμετοι αλλα ένιωθα αδύναμη ούτε να σηκωστω απ το κρεβάτι μπορούσα! Ψες ήμουν πολύ καλύτερα κσι σήμερα το ίδιο.

Αννα Μαρία είδες που ανησυχουσες? Τιποτα δεν είναι. ..! Οσο για τη Γεωργία που φαίνεται πιο τεμπελικο παιδάκι κάθε μωρό έχει τους ρυθμούς του! Καλά ο άντρας σου οτι του λέει η μαμά του το κρατάει και στο πασαρει μόλις του πεις κάτι? Εγώ νομίζω επειδή έμεινε πολλή καιρό στο σπίτι χωρις να δουλεύει έσπασαν τα νεύρα του και ξεσπάει πάνω σου!

Μαρίνα με το καλό να κρατήσεις το γιόκα σας στην αγκαλιά σου! Αντε κοντεψες πολύ! Λίγες μέρες μείνανε! Ο Θεός και Η Παναγία μαζί σας!

Μαγδουλα πολλά πράγματα κάνεις κάθε μέρα. ..και εμένα μου αρέσει να γεμίζω τη μέρα μου!

Χριστίνα μου περαστικα στον μπαμπά σου! Ευχομαι να βρείτε κάτι εκεί κοντά για να μετακομισετε να ηρεμήσει και ο σύζυγός σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Τι κάνετε;

Εμείς χάλια...

Αρρώστησε ο άντρας μου, έχει πυρετό και κάνει λες και είναι ετοιμοθάνατος. Είναι όλη μέρα στο κρεβάτι σε κατάσταση αφασίας. Σε κάποια φάση σηκώθηκε κι έπεσε κάτω. Δεν ξέρω αν ζαλίστηκε ή αν γλίστρησε, επειδή στο σημείο εκείνο είχε βγάλει γουλιά η Γεωργία και τα μάζεψα με τη σφουγγαρίστρα. Μάλλον το δεύτερο, αλλά του καρφώθηκε ότι δεν μπορεί να περπατήσει, και όλη μέρα είναι ξαπλωμένος και κοιμάται. Τι περίμενε, κυκλοφορούσε όλη μέρα μ' ένα ανοιξιάτικο μπουφάν, κι έλεγε ότι δεν κρυώνει. Μόνο το απόγευμα που πήγαμε τα παιδιά στον παιδίατρο έβαλε παλτό. Όλο τέτοιες ηλιθιότητες κάνει, και μετά την πληρώνουμε εμείς που ταλαιπωρούμαστε.

Εγώ φυσικά δεν πήγα σχολείο, αφού δεν μπορούσε να κρατήσει τα μωρά. Ο Αντρέας έχει πάρα πολλή μύξα και βήχα, και τώρα έκανε κι αυτός πάλι πυρετό. Ουφ, αμάν πια, δεν ησυχάζουμε... Χτες βράδι του βάλαμε ορό, μετά ήπιε γάλα, κι όταν τον πήγαμε στο κρεβάτι, έκανε ένα τεράστιο εμετό, όλο μύξες και φλέγματα (μπλιάχ). Μετά απ' αυτό ησύχασε και κοιμήθηκε, αλλά το κρεβάτι είχε γίνει μούσκεμα, έτσι κοιμήθηκαν ο Αντρέας με τον άντρα μου στο κρεβάτι του παιδικού, εγώ στον καναπέ, κι η Γεωργία δίπλα μου στο πάρκο. Το βράδι αργά, αρρώστησε κι ο άντρας μου. 

Ευτυχώς ήρθε κι η μάνα μου και κράτησε τα παιδιά, και πετάχτηκα εγώ στο Δημόσιο Νηπιαγωγείο για να κάνω αίτηση για να πάρουν τον Αντρέα του χρόνου. Είχε πολύ κόσμο και έκανα γύρω στα σαρανταπέντε λεπτά, και μετά πετάχτηκα πάλι για να τους πάω λογαριασμό ρεύματος.

Ουφ, δεν μπορώ, τα νεύρα μου είναι σε κακό χάλι. Ο Αντρέας περνάει τρελή κρίση ξεροκεφαλιάς, δεν έρχεται να τον αλλάξουμε, κάνει ό,τι θέλει και δεν ακούει κανένα, δεν μπορώ, όλη μέρα φωνάζω και εκνευρίζομαι. Για να κόψει τις πάνες ούτε λόγος μ' αυτές τις αρρώστιες, αφήστε που δε θέλει να κάθεται στο γιογιό, ενώ του αγοράσαμε καινούριο γιογιό-αυτοκινητάκι, που παίζει μουσική.

Χριστίνα η πεθερά δούλευε, το ίδιο και ο σύζυγός της. Δούλευαν εργάτες σε εργοστάσιο, και η πεθερά σταμάτησε όταν έκανε τρίτο παιδί. Επειδή δεν είχαν κανένα να τους τα προσέχει, μια που η πεθερά της είχε πεθάνει και η μάνα της δούλευε κι αυτή, εργάζονταν με βάρδιες, "ο ένας έμπαινε, ο άλλος έβγαινε" "για να μην πέσουν τα παιδιά στα ξένα χέρια". Τις φράσεις στα εισαγωγικά εννοείται τις έχουν καραμέλα και τις επαναλαμβάνουν σε κάθε ευκαρία. Ταλαιπωρήθηκε πολύ στη ζωή της, κι αντί να θέλει για τα παιδιά της κάτι καλύτερο, θέλει ακριβώς το ίδιο μ' αυτό που έζησε αυτή. Αυτό συμβαίνει και γενικότερα, δηλαδή αυτοί δεν τελείωσαν καν το σχολείο, κι αντί να φροντίσουν να το τελειώσουν τουλάχιστον τα παιδιά τους, τα έβγαζαν απ' το σχολείο για να δουλέψουν, επειδή, λέει, δεν ξυπνούσαν το πρωί να πάνε σχολείο, κι έμεναν από απουσίες... Τα έβαζαν, βέβαια, στο εσπερινό σχολείο, αλλά φυσικά, γράφονταν στην αρχή και μετά σταματούσαν, όπως συμβαίνει συνήθως. 

Όσον αφορά στις δουλειές του σπιτιού, ο πεθερός έκανε κάποια πράγματα αναγκαστικά, όταν ήταν στο σπίτι, δηλαδή άλλαζε τα παιδιά, τα τάιζε, τέτοια πράγματα. Όταν επέστρεφε η πεθερά στο σπίτι, αυτός σηκωνόταν κι έφευγε, πήγαινε στο χωράφι και στο κοτέτσι του γιατί βαριόταν, κι ο άντρας μου θεωρεί ότι έτσι πρέπει να κάνουν όλοι οι άντρες (αυτό το υιοθέτησε τις τελευταίες μέρες, γιατί άραγε;).

Στον άντρα μου λέω ακριβώς αυτά που λες κι εσύ, δηλαδή, αν θέλει εγώ να πάρω τις ευθύνες μου, να πάρει κι αυτός τις δικές του, και να πάει να δουλέψει να φέρνει τα λεφτά, αφού θέλει να το πάμε παραδοσιακά. Οι απαντήσεις που δίνει συνήθως είναι "βρες μου δουλειά να δουλέψω" ή "γιατί βρήκα δουλειά και δεν πήγα;" ή "ας είναι καλά οι γονείς σου, που μου τάζανε ότι θα μου βρουν δουλειά". Πάντα φταίνε οι άλλοι, πάντα η ευθύνη βαραίνει τους άλλους. Ανωριμότητα και ευθυνοφοβία, ακριβώς όπως οι γονείς του. Και συνέχεια μου λέει ότι εγώ ήμουν τυχερή που διορίστηκα, και δεν κατάφερα και τίποτα το σπουδαίο. Πιστεύω έχει μεγάλο κόμπλεξ, αλλά φυσικά δεν το παραδέχεται.

Εγώ διορίστηκα επειδή είχα τρία πτυχία (το διδακτορικό δεν το είχα τότε), κι όχι επειδή ήμουν απλά τυχερή. Τα πτυχία μου, και οι καλοί μου βαθμοί, μου πρόσθεσαν μόρια, τα οποία συνέτειναν στο διορισμό. Επιπλέον, εγώ τελείωσα κανονικά στα χρόνια μου το πρώτο πτυχίο, κι έτσι πήρα νωρίτερα σειρά για διορισμό. Αυτός τελείωσε στα έξι χρόνια (αντί τέσσερα) και με χαμηλό βαθμό, οπότε άργησε να πάρει σειρά για διορισμό, ενώ δεν έχει κανένα επιπλέον προσόν για να ανέβει στην επετηρίδα. Οπότε, ναι, φταίει που δε διορίστηκε, ενώ εγώ δεν ήμουν απλά τυχερή. Όταν, όμως, του τα λέω αυτά, μου λέει ότι λέω βλακείες.

Βάσω περαστικά... Δεν την αντέχω τη γαστρεντερίτιδα, με σκοτώνει. Ευτυχώς που είσαι ήδη καλύτερα!

Κι εγώ πιστεύω ότι έχουν σπάσει τα νεύρα του άντρα μου που είναι σπίτι, και επιπλέον, θεωρεί ότι δεν εκτιμώ όσα κάνει. Αυτός, όμως, εκτιμά το γεγονός ότι εγώ βγαίνω έξω για να δουλέψω; Όχι, βέβαια. Αντίθετα, θεωρεί ότι, ασχέτως του ότι δουλεύω, οφείλω να το παίζω και χαρωπή νοικοκυρά. 

Μαρίνα κόντεψες κι εσύ! Άντε, με το καλό!

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ζουζουνες ρε χριστινακι κ αννα μαρια σας διαβασα κ μου ανεβηκε η πιεση

Πρωτον για το μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα χριστινακι μου αν κ επιμενω πως πρεπει να τους κοψεις τον αερα μια δυο καποτε θα ερθουν λιγο στα μετρα σου οχι εντελως αλλα εστω λιγο

Αλλα αν ειναι να χαλασει το στομαχι κ ο γαμος σου τοτε ψαξε να φυγετε καπου εκει τριγυρω εχε τα αυτια ανοιχτα κ οταν κατσει κατι ορμα χωρις δισταγμο..

Εγω εχω συνηθισει να χω την πεθερα μου κοντα κ οταν μου πει οτι θα πανε εστω μια μερα καισαριανη στο κανονικο της σπιτι (τωρα μενουν στο εξοχικο διπλα μας για να με βοηθανε) παθαινω καταθλιψη που δε θα ναι διπλα μου..

Σκεψου οτι στο κανονικο σπιτι πανε μια φορα το μηνα κ ουτε..

Γιατι αρχιζω την κλαψα οτι με εγκαταλειπουν χαχα!!!

Αννα μαρια αφου δεν τον εχεις στραγγαλισει το συζηγο ακομα απορω πραγματικα!!!!

Τα λεω εξω απο το χορο θα μου πεις αλλα νομιζω εχει ξεφυγει τελειως ο αντρας σου η πεθερα σου τον αποτελειωσε με τις φαεινες ιδεες της.

Μη του μιλας καμια βδομαδα μην ασχοληθεις μαζι του κ με το σπιτι να δει πως ειναι τα πραγματικα μπουρδελα.. Ακους εκει!!!!

Εγω ευτυχως εχω απειρη βοηθεια κ στο σπιτι κ με το παιδι αλλα γενικα το χα ξεκαθαρισει δουλευουμε κ οι δυο στα μισα οι δουλειες κ η ανατροφη παιδιου..

Τα βελανιδια τα λεει κοτσανιδια ο μικρος ως να καταλαβω τι εννοει ο ποιητης ιδρωσα χαχαχα

Λεει κατι δικα του λιωνω στο γελιο!!!

Μετραει ως το δεκα που ξερει κ μετα εξηντα πεντε τριακοσια 11.000 χαχαχα

Τα σπυρακια δε μου φαινονται ανησυχητικα τοσο βλακας να ναι πια ο γιατρος δε νομιζω..

Εχε το νου σου κ το ξανατσακαρεις..

Εγω χαλαρα σπιτι δουλεια παλι σπαστο μας εφυγε μια υπαλληλος για την ακριβεια την εστειλαν αλλου..

Χτες ευτυχως δεν ειχα σπαστο γυρησα εκανα ενα κεικ λιγες δουλειτςες παιξαμε ειδαμε μια ταινιουλα κ ξεραθηκα

Αυτα τα νεακια

Θα ξαναμπω

Φιλια..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κόρες!

Τα νέα από το μέτωπο: ο άντρας μου ευτυχώς είναι καλύτερα. Ο Αντρέας συνεχίζει στα ίδια, βήχας, μύξα και δέκατα πού και πού. Η μικρή είναι κι αυτή λίγο ιδιότροπη εδώ και λίγο καιρό, ίσως βγάζει δοντάκια, δεν ξέρω.

Εγώ συνεχίζω να είμαι χάλια ψυχολογικά, τα νεύρα μου είναι σπασμένα, κι όλο φωνάζω. Έχω εκνευριστεί που ο Αντρέας είναι τόσο αρνητικός στο να κόψει τις πάνες. Όποτε του πούμε να κάθεται στο γιογιό, λέει όχι, κι ότι θέλει την πάνα, κ.λπ. Του λέμε χίλια δυο, ότι για να πάει του χρόνου στο σχολείο για τους μεγάλους θα πρέπει να κόψει τις πάνες, ότι αν θέλει να πάει ποδόσφαιρο του χρόνου δε γίνεται να πάει με την πάνα, γιατί δεν παίρνουν παιδάκια με πάνες, τίποτα αυτός. "Όχι παίνουν". Δεν τον πιάνεις από πουθενά. Εκτός αυτού, δε θέλει να τον αλλάζουμε, δε λέει επίτηδες τα κακά, με αποτέλεσμα να συγκαίγεται και να γίνεται μάχη για να τον αλλάξουμε τελικά. Ειδικά σήμερα που ο άντρας μου δε συμμετείχε, ήταν πάρα πολύ δύσκολο, γιατί εγώ δεν μπορώ να τον φορτωθώ και να τον κουβαλήσω μέχρι το δωμάτιο. Έχω απελπιστεί με το θέμα της πάνας. Ξέρω ότι αργά ή γρήγορα θα την κόψει, όλοι τις κόβουν, αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό το πισωγύρισμα συνέχεια. Π.χ. πριν τα Χριστούγεννα φορούσε βρακάκι και τα κρατούσε, και αντί να προοδεύει, πήγε πίσω πάλι, κι άρχισε να κάνει πάνω του όχι μόνο τσίσα, που είναι λογικό να του φεύγουν καμιά φορά μέσα στη μέρα, αλλά και κακά. Τώρα έχουμε σταματήσει, βέβαια, κάθε προσπάθεια, γιατί με τις αρρώστιες και τις διάρροιες, δεν τίθεται θέμα...

Μάγδα εγώ αν είχα την πεθερά κοντά μου θα είχαμε καταλήξει αυτή στο χώμα κι εγώ στη φυλακή.

Καλά, και με τη μάνα μου είμαστε οριακά. Σήμερα που πήγα εγώ στο νηπιαγωγείο, έπιασε κι έπλυνε ένα σωρό πιάτα, την πιατοθήκη, κ.λπ., και όταν γύρισα μου είπε ότι η κουζίνα μας είναι χάλια, ότι η πιατοθήκη ήταν πάρα πολύ βρώμικη, ότι οι πάγκοι μου είναι τόσο χάλια που θέλουν πέντε μέρες καθάρισμα (τους περνάω συνέχεια με βρεγμένο πανάκι με ντετόλ), μου πέταξε όλα τα σφουγγαράκια, τα συρματάκια, κ.λπ., γιατί ήταν πολύ βρώμικα, είπε, και πήρε άλλα, μαζί με ταπεράκια, και μου έγραψε κιόλας από πάνω για ποια δουλειά είναι το καθένα. Εν τω μεταξύ, τα πιο πολλά σφουγγαράκια που είχα εκεί δεν ήταν καν για τα πιάτα ή για το νεροχύτη, με ένα καθάρισα κάποιες φορές το χαλί, με ένα άλλο τους καναπέδες, κ.λπ, και δεν ακουμπούσαν καν στα σφουγγαράκια των πιάτων και του νεροχύτη. Μου λέει "ε, και πού ήθελες να το ξέρω αυτό;". "Το ξέρω εγώ", της απαντώ, "αλλά αν μπαίνουν άλλοι και μου τα ανακατεύουν, εκεί δημιουργείται πρόβλημα". Μετά της είπα να πάρει γίγαντες για το σπίτι, γιατί τους έβαλε από χτες το βράδι ο άντρας μου στο νερό και αναγκάστηκα να τους φτιάξω σήμερα, αλλά μόνο εγώ έφαγα, αφού ο άντρας μου έφαγε λαπά, κι ο Αντρέας κάτι άλλο. Της λέω, λοιπόν, να πάρει γίγαντες, γιατί είναι πολλοί και θα μείνουν, και ξίνισε τα μούτρα της. 

Α, και το βράδι με πήρε τηλέφωνο για να μου πει ότι ένα θείο που είχαμε καλέσει στη βάπτιση, δεν τον περιποιηθήκαμε, και δεν πήγαμε να του μιλήσουμε πολύ στο τραπέζι, κι ότι ο άντρας μου δεν πήγε να μιλήσει με κανένα, κι ότι κάθισε απέναντι απ' τη μάνα του και μιλούσε μόνο μαζί της. Αυτό δεν είναι αλήθεια, γιατί γύρισε και μίλησε με τους πιο πολλούς καλεσμένους, αλλά το λέω για να καταλάβετε πώς ρίχνει λάδι στη φωτιά.

Μάγδα κι εγώ απορώ πώς δεν τον έχω στραγγαλίσει ακόμη.

Να μην του μιλώ για μια βδομάδα δεν παίζει, δε λειτουργώ έτσι. Δεν μπορώ να κρατήσω μούτρα για πάνω από μισή ώρα. Α, μάλλον γι' αυτόν δεν τον έχω στραγγαλίσει, χαχα!

Να μην ασχολούμαι με το σπίτι ούτε κι αυτό γίνεται, γιατί έχουμε τα μωρά. Αν δεν τα είχαμε, πολύ ευχαρίστως!

Πάντως σήμερα έκανα πολλές δικές του δουλειές και τα είδα όλα: σκουπίδια, άλλαγμα σεντονιών, πιάτα. Αφήστε, δε θα πάρω!

Κι εμείς έτσι ήμασταν παλιά, όλα μισά, τώρα πιστεύω βγάζει πολύ κόμπλεξ που εγώ φέρνω τα λεφτά, και που εγώ όλο προχωρώ και κάνω ένα σωρό πράγματα, ενώ αυτός έχει κλειστεί στο σπίτι και παίζει στον υπολογιστή.

Χαχα, πολύ γέλιο ο Βασιλάκης!

Ο Αντρέας τον υπολογιστή τον λέει "ο υπολογιστικής", ενώ έχει πάρα πολλή πλάκα ο τρόπος που λέει πολλά πράγματα, που φυσικά εδώ δεν μπορεί να αποδοθεί! 

Χτες έλεγα στη Γεωργία "είσαι ένας καραγκιόζης" και μου κάνει ο Αντρέας "όχι καραγκιόζης, καραγκιόζα"! Το έκανε στο θηλυκό, χαχα!

Αφήστε που έχει τρομερή φαντασία. Από πολύ μικρός οτιδήποτε το μεταμόρφωνε σε κάτι άλλο, π.χ. μια ζώνη σε φίδι ή χελώνα. Ακούστε κάτι που μου έκανε εντύπωση: Μια μέρα ήμασταν στην εκκλησία, στο γνωστό "νηπιαγωγείο" και τα παιδάκια έκαναν πάρα πολλή φασαρία, οπότε η γιαγιά ενός παιδιού εκνευρίστηκε και τους λέει (κακώς, πάρα πολύ κακώς) "σταματήστε, γιατί θα έρθει ο πάτερ και θα σας κόψει τη γλώσσα". Εγώ εκνευρίστηκα που το άκουσα αυτό, πηγαίνω κοντά στον Αντρέα και τι μου λέει ; "Θα πά-ω το ψαλίδι από τον παππούλη και θα του το πετάτσω". Δηλαδή, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα που το άκουσε αυτό, σχημάτισε στο μυαλό του την εικόνα του παπά με το ψαλίδι, που ερχόταν να του κόψει τη γλώσσα". Ευτυχώς μετά το ξέχασε και δεν το ξανανέφερε.

Η Γεωργία έχει πολλή πλάκα, προσπαθεί να μιλήσει και ακούγεται όπως τα δελφίνια όταν τραγουδάνε, χαχα! Σήμερα της έκανα "έλα-έλα" και προσπαθούσε να το κάνει κι αυτή! Αφήστε που λατρεύει τον Αντρέα. Όταν τον βλέπει να χοροπηδά ξεκαρδίζεται στα γέλια. Έχει πλάκα που την κρατά ο άντρας μου και την κάνει αεροπλανάκι, και καλά κυνηγάνε τον Αντρέα. Εκεί να δείτε γέλια και τα δύο! 

Αύριο μάλλον θα πάω σχολείο, αλλά λογικά όχι την πρώτη ώρα, γιατί είναι πολύ βάρβαρο να ξυπνήσω τον άντρα μου απ' τις εφτά αφού είναι άρρωστος. Λογικά θα πάω τη δεύτερη ώρα, δηλαδή στις οκτώ και τέταρτο, εκτός απροόπτου.

Σας αφήνω, πάω να ξεκουραστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πού χαθήκατε;

Εμάς εδώ έχει ψοφόκρυο! Σήμερα είναι η χειρότερη μέρα, αλλά από αύριο θ' αρχίσει ν' ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Πήγα σχολείο σήμερα, από τη δεύτερη ώρα, έτσι γλίτωσα το μάθημα με τη χειρότερη τάξη. Όταν πήγαινα σχολείο είχε 4 βαθμούς, ενώ μου είπαν κάποιοι που ήρθαν την πρώτη ώρα ότι είχε ένα βαθμό, ή και -2 ακόμα σε κάποιες περιοχές. Και το νιώθουμε ακόμα πιο κάτω, π.χ. όταν έχει 6 βαθμούς, είναι λες και έχει -2.

Ρωσικά δε θα πάω, κλαψ...

Ρε κορίτσια, στεναχωριέμαι με τη μικρή. Από τη μέρα που αρχίσαμε τα φρούτα, έχουν σφίξει πάρα πολύ τα κακά της και ζορίζεται πολύ. Νομίζω σας το είχα ξαναπεί. Από την αρχή δεν έκανε κάθε μέρα κακά, έτσι δεν προβληματίστηκα, αλλά σήμερα την πήγα να την αλλάξω, και είδα ότι είχε στην τρυπούλα κακά που δεν έβγαιναν. Τη βοήθησα με μία μπατονέτα και έβγαλε πάρα πολλά και σκληρά. Ίσως γι' αυτό να ήταν τόσο γκρινιάρικο το μωρό τώρα τελευταία. Σας έχει τύχει εσάς κάτι παρόμοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια αυτο με τα κακα το ειχε η Ιωαννα μου! Οπως το λες εμεναν εκει στην τρυπουλα! Οταν το παθαινε της εβαζα ελαιολαδο εκει στην τρυπουλα και τα εβγαζε! Κανει καλο και το δαμασκηνο για τη δυσκοιλιοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω πώς της έβαζες δηλαδή το ελαιόλαδο; Εγώ χτες και σήμερα της άνοιξα λίγο την τρυπούλα με μια μπατονέτα, και βγήκαν πολλά και σκληρά κακά. Το λυπάμαι το κακόμοιρο, ταλαιπωρείται.

Δαμάσκηνο δεν ξέρω αν κάνει να δώσω από τόσο νωρίς. Άσε που αυτήν την εποχή δεν έχει φρέσκα δαμάσκηνα... 

Ουφ, δεν μπορώ, έχει πάλι πάρα πολύ κρύο, είμαστε κλεισμένοι μέσα, ακύρωσα και το Κατηχητικό, γιατί η αίθουσα δεν έχει θέρμανση, και τα νεύρα μου είναι σε κακό χάλι. Δεν μπορώ συνέχεια σπίτι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια ασε και εμεις λογω και του βρεφους περιοριστηκαμε πολυ με τετοιο κρυο!

Το ελαιολαδο το εβαζα σε ενα φλυτζανακι του καφε και εριχνα λιγο εκει στην τρυπουλα μαλακωνε και βγαιναν τα κακα!

Αύριο θα πάρουμε τον μικρό για τον υπέρηχο που κάνουν τα βρέφη στους 2 μήνες που ελέγχουν πνευμονες, καρδια, ισχυα κλπ!

Τεταρτη θα παμε για εμβόλιο του μικρου ...άρχισαν τα όργανα! Νιώθω πολύ κουρασμένη, ο μικρός ξυπνα ακόμα τα βράδια και οι ώρες που κοιμάμαι ειναι ελάχιστες!τα σαβκα που είναι και η μικρή όλη μέρα σπίτι κουράζομαι πιο πολύ γιατί η Ιωάννα παίζει φωνάζει ο μικρός δεν μπορεί να κοιμηθεί ...ο απόλυτος χαμός!το θέμα είναι να καταφέρει να κοιμηθεί μετά συνήθισε τη φωνή της και δεν ξυπνά προς το παρόν χαχα!

Μαρινακι πως είσαι? Ποια ειναι η ΠΗΤ σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!
Ευτυχώς έχει αρχίσει σιγά-σιγά ν' ανεβαίνει η θερμοκρασία!

Το πρωί πήγαμε με τον Αντρέα στην εκκλησία. Η μικρή έμεινε σπίτι με τον μπαμπά. Μετά τον άφησα στους γονείς μου, και πήγαμε κι εμείς το μεσημέρι για φαγητό. Άναψαν και τζάκι, και καθίσαμε μέχρι τις έξι το απόγευμα περίπου. Δηλαδή ο άντρας μου έφυγε, κλασικά, και ήρθε μετά και μας πήρε.

Μιλάμε, η μάνα μου με έπρηξε, δεν μπορείτε να φανταστείτε. Όποτε πηγαίνουμε στο σπίτι της, μου λέει "άσ' το περιοδικό, άσ'το σταυρόλεξο, παίξε λίγο με τον Αντρέα". Σήμερα παίζαμε με τον Αντρέα και κάναμε παζλ, και με έπρηζε "άσε τα παζλ, πάρε το μωρό που κλαίει". "Τς τς τς τς, έπιασε τα παζλ κι αφήνει το μωρό να κλαίει". Παίρνω το μωρό "πώς κρατάς το μωρό έτσι, το δίπλωσες, έλα δώσ'το σ' εμένα". Μετά μου είπε να βάλω ένα ξύλο στο τζάκι, πετάω μέσα δυο ξύλα (πάνω από το προστατευτικό κιγκλίδωμα), δεν έπεσαν ακριβώς μέσα στη φωτιά κι άρχισε "χαχαχαχα, είναι τελείως άσχετη, κοιτάξτε πού τα πέταξε" κ.λπ. Πιάνω τη μασιά να τα βάλω στη φωτιά, "χαχαχαχα, δεν τα καταφέρνει, πωπω, είναι τελείως άσχετη". Μετά μου έλεγε ότι δεν ξέρουμε τίποτα από κοινωνική ζωή, γιατί δεν πήγαμε να μιλήσουμε με όλους τους καλεσμένους στη βάπτιση. 

Μιλάμε, με καταέπρηξε. Λέω για την πεθερά, αλλά κι η μάνα μου ίδια και χειρότερη είναι.

Τέλος πάντων.

Όπως παίζαμε παζλ με τον Αντρέα στο χαλί, κοιτάμε τη Γεωργία, και τη βρίσκουμε καθισμένη κανονικά στο καρότσι να εποπτεύει τα πάντα αφ' υψηλού! Είχε πάρα πολλή πλάκα!!!!!!!!!

Βάσω, δηλαδή πώς το έβαζες το ελαιόλαδο; Με το δάκτυλο, με μπατονέτα, με βαμβάκι; Εμάς συνεχίζεται η δυσκοιλιότητα, δεν μπορεί να κάνει κακά, και τη βοηθάω με την μπατονέτα. Έχει ερεθιστεί η τρυπούλα της. Αύριο θα πάρω τον παιδίατρο να δούμε τι θα μου πει.

Καλά, πόσο είναι τώρα ο μικρός κι αρχίσατε τα εμβόλια; Βάλε ένα τικεράκι να ξέρουμε πού βαδίζουμε!

Όντως είναι κουραστικά τα Σαββατοκύριακα. Βασικά, όλες οι μέρες είναι κουραστικές!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...