Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

γεια σας και παλι κοριτσια!!!

Σε ευχαριστω Βασω μου!!!να σαι καλα!!!α ωραια εφοσον το πηρε καλα μια χαρα!!!

εγω τωρα εχω μια καουρα και εναν πονο στη πλατη αλλο πραγμα!!!

ουφ βαραινω και τωρα ειναι δυσκολα!!αυριο εχω και γιατρουλη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσαροι! Ερημιές όπως πάντα. Χάθηκε κι η Μάγδα που ήταν σταθερή αξία. 

Που λέτε, εμάς εδώ το Σαββάτο έκανε απίστευτες βροχές, κατακλυσμό απ' τη νύχτα μέχρι την άλλη νύχτα. Πλημμύρισαν σπίτια, μπήκαν τα νερά στις αυλές, έγινε χαμός. Εμείς ευτυχώς δεν είχαμε καμιά ζημιά, αφού είμαστε στον πρώτο όροφο.

Κάποια στιγμή κατά τις εννιά παρά το βράδι κόπηκε το ηλεκτρικό για κανένα μισάωρο. Ευτυχώς είχαμε το λάπτοπ ανοιχτό και βλέπαμε. Άναψε ο άντρας μου ένα κερί και ήμασταν μια χαρά. Ο Αντρέας δε φοβήθηκε, αλλά έλεγε στην αρχή "μπαμπά, άναψε το φως". Μετά του εξηγήσαμε ότι κόπηκε το ρεύμα σε όλη την πόλη, και στεκόταν στο παράθυρο κι έλεγε "αυτή είναι η πόλη μας". Όσο ήταν κομμένο το ρεύμα τραγουδούσαμε τα κάλαντα, και όταν ήρθε, πήγε στο ριλάξ της μικρής και της λέει "Εσύ Γεωγία μου φοβήθηκες που έσβησαν τα φώτα;".

Την αγαπά πάρα πολύ, έρχεται και την αγκαλιάζει και τη φιλά, και σε κάποια φάση που ήταν η μικρή στο κρεβατάκι της, πήρε δυο παραμύθια και της τα "διάβαζε"!

Ο Αντρέας σήμερα άρχισε πάλι εκπαίδευση για κόψιμο πάνας. Του φόρεσε το πρωί η δασκάλα βρακάκι, κάθισε στην τουαλέτα, τον χειροκρότησε όλη η τάξη και του έκανε δώρο ένα βραχιολάκι. Μια φορά του φύγανε, μια φορά έκανε λίγα τσίσα στην τουαλέτα, αλλά κακά με τίποτα. Είπε στη δασκάλα ότι θέλει να κάνει, αλλά στην τουαλέτα δεν έκανε. Όταν πήγα να τον πάρω, του έβαλαν πάνα για να μη λερώσει το καθισματάκι αυτοκινήτου, κι έκανε κατευθείαν κακά. Στο σπίτι του βάλαμε πάλι βρακάκι, αλλά δε δεχόταν με τίποτα να καθίσει στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Μια φορά του φύγανε τα τσίσα, μετά όταν αποκοιμήθηκε του έβαλε ο άντρας μου πάνα, κι όταν ξύπνησε ζήτησε από μόνος του βρακί. Πάλι, όμως, δε δεχόταν να καθίσει στην τουαλέτα. Τελικά ξαναέκανε τσίσα μια φορά πάνω του, τον έκανε ο άντρας μου μπάνιο, και του έβαλε πάνα για να πάει κατευθείαν για ύπνο, και τότε έκανε φυσικά και κακά. Πάντως, τον βλέπω πιο συνειδητοποιημένο από τις άλλες φορές, παλιότερα τα έκανε κατευθείαν και τα τσίσα και τα κακά, ούτε να τα κρατήσει δεν μπορούσε. Τώρα τα κρατάει, νιώθει ανασφάλεια να κάνει κακά στην τουαλέτα. Πιστεύω θα τον βοηθήσουν πάρα πολύ στο σχολείο.

Όσο για τη Γεωργία, εξελίσσεται σε νέο Αντρέα! Όπως είναι μισοξαπλωμένη στο ριλάξ, βάζει δύναμη, σηκώνεται και κάθεται! Δεν μπορεί, βέβαια, να καθίσει, έτσι πηγαίνει μπρος-πίσω! Παίζει με τα ρούχα και τις ζώνες του ριλάξ της! Έχει πάρα πολλή πλάκα όταν σηκώνεται!

Σήμερα έφαγε για πρώτη φορά ρυζάλευρο. Της πήρα το βιολογικό της ΗΙΡΡ, και το έφτιαξα με δικό μου γάλα. Η γεύση της είναι πολύ οικεία, έτσι έφαγε αρκετές κουταλιές. Είχε πλάκα που "θήλαζε" το κουτάλι, και με το που έτρωγε την κρέμα, μετά έτρωγε και το χέρι της! Μόλις έβλεπε το κουτάλι, τσουπ, άνοιγε το στόμα! Έχει πολλή πλάκα, εξελίσσεται σε μεγάλη ζουζούνα!

Εγώ έχω πολύ τρέξιμο, την περασμένη βδομάδα είχα άπειρη διόρθωση (Ανθή, πού είσαι;). Είχα 47 εκθέσεις (+περιλήψεις, + ερωτήσεις κατανόησης, + λεξιλογικές ασκήσεις), και διάφορα άλλα διαγωνίσματα. Διόρθωνα όλη τη βδομάδα και το σαββατοκύριακο, και στο σχολείο και στο σπίτι. Έπηξα μιλάμε. Έχω αρχίσει να καλώ και για τη βάπτιση, γιατί πλησιάζει! Τους περισσότερους τους κάλεσα ευτυχώς. Ρούχα ακόμα δε βρήκα, δεν έχουμε και πολλά λεφτά, και σκέφτομαι να φορέσω μια πολύ ωραία φούστα που έχω από παλιά, και ν' αγοράσω ένα μπλουζάκι. Είναι μαύρη, σατέν, με ασημί σχέδιο λουλουδιών, πολύ διακριτικό. Έχει δαντέλα στον ποδόγυρο, και στο ένα πλευρό κάνει τρεις πιέτες και δένει με κορδονάκι. Θέλω ν' αγοράσω και φακούς επαφής να μην πάω με τη γυαλούμπα στη βάπτιση, ουφ, δεν μπορώ, πιέζομαι πολύ.

Στο σχολείο κλασικά, έχω τους μαθητές να ξεσαλώνουν. Έχω δύο κοπέλες, έχουν ξεφύγει τελείως. Σήμερα σηκώνονταν και έδερναν τους συμμαθητές τους. Να το διαβάσει κανένας άσχετος, θα νομίσει ότι δουλεύω σε νηπιαγωγείο. Τους είπα ότι θα τους κάνω γραπτή καταγγελία, και χαζογελούσαν, και λέγανε άσχετα. Πρέπει να έχουν πολύ χαμηλή νοημοσύνη, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλω. Τις έχω πάρει άπειρες φορές μόνες τους να τους μιλήσω, και δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Η μία με κοιτάει με ένα χαζό χαμόγελο, όπως του Σταν Λώρελ από το Χοντρό και το Λιγνό, και η άλλη λέει χαζομάρες. Τελικά δεν τους έκανα καταγγελία σήμερα, γιατί δεν είχα το ειδικό έντυπο εκείνη την ώρα, αλλά αύριο τους έχω μία από τις πρώτες ώρες, οπότε αν τις δω να έχουν ίδια συμπεριφορά, θα τους κάνω. 

Σας αφήνω κόρες, είμαι πτώμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Να'μαι ξανά!!!!Χιχιχιχιχιχι.

Σήμερα είχα μια εύκολη και όμορφη μέρα σχετικά. Ήρθαν και δυο παλιές μαθήτριες να με δουν στο φροντιστήριο και μου έφεραν σοκολάτα και σαντουιτσάκι γιατί νόμιζαν πως γιόρταζα. Μου ευχήθηκε πολύς κόσμος σήμερα και βαρέθηκα να λέω πως δεν γιορτάζω. Γιορτάζω του Αγ.Στεφάνου το δεύτερό μου όνομα. Άλλωστε το Ανθή κανονικά δε γιορτάζει. Η μητέρα του Αγ. Ελευθερίου λεγόταν Ανθία και έτσι καταχρηστικά γιορτάζουν και οι Ανθές σήμερα. Άλλο όνομα όμως το Ανθία και άλλο το Ανθή. Καλά τα λέω Άννα Μαρία;;

Άννα Μαρία έχεις τόση διορθωση;;;;; Τώρα νομίζω πως μπορείς να με καταλάβεις! Μα καλά, συμβαίνουν τέτοια πράγματα στο σχολείο;; Ούτε στο εσπερινό τέτοιες καταστάσεις!

Σιγά σιγά θα την κόψει την πάνα ο Αντρίκος σου! Είναι θέμα χρόνου.Πολύ συγκινήθηκα που αγαπάει τόσο την αδερφούλα του!

Καλά θα κάνεις που δεν θα αγοράσεις ρούχα. Άλλωστε, τα καλά ρούχα τα ακριβοπληρώνουμε για να τα βάλουμε 1-2 φορές. Κρίμα είναι. Δεν φοράς γενικά φακούς επαφής;; Εγώ δεν μπορώ να βγω με γυαλιά. Νιώθω ότι είμαι απαίσια και ότι θα γελούν μαζί μου.

Μαρίνα, πλησιάζεις κι εσύ.Πέρασε ο καιρός.Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλίτσα σου το αγοράκι σου!

Χάθηκε η Μάγδα;;; Έχει καιρό να μπει;;;Πού είσαι βρε Μαγδούλα;;;;;

Αυτά και για σήμερα!

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσα με ψαχνατε ζουζουνες μου

Δε ξερω πως αλλα την προηγουμενη βδομαδα δε καθομουν λεπτο δουλεια προπονησεις ο μικρος δουλειες επεφτα το βρΑδυ νεκρη

Τα νεα μου οσο απουσιαζα πηγαμε παιδικο παρτυ το σαββατο ηταν τελειο ειχε κ χιονατη κ τα μικρα ξετρελαθηκαν τα ζωγρΑφισε εκανε μαγικα πολυ ομορφα χτες ειχα γεννεθλια πηγαμε βολτα μακ αρθουρ αν κ με ξενερωσε ο συζηγος αλλα τεσπα αντρες πεταμενα λεφτα σπανιες εξαιρεσεις μονο το μικρο μου μου φτιαχνει το κεφι οσο δε παει

Εκανα πολλα γλυκα

Τι αλλα τι αλλα

Θα μπω να σας διαβασω κ επιστρεφω

Φιλιααααα

Μου λειψατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Ανθη μου σε ευχαριστω για τις ευχες!γεννησα στις 06 του Νοεμβρη!ο μικρος γεννηθηκε 3060 κιλα και 49 ποντους και πανω απο ολα υγιης!καταφερα να θηλασω λιγες μερες γιατι δεν εχω καθολου θηλες και ο μικρος ετρωγε με τοση λαιμαργια που μου τραυματισε το στηθος!τον εβαζα αλλα ποναγα  πολυ και σταματουσα!ετσι επειδη δεν τον εβαζα συχνα στο στηθος σταματησε και η παραγωγη γαλακτος γιατι ουτε χαπι ηπια ουτε τιποτα!δυστυχως νομιζω δεν ειμαι ικανη για θηλασμο:(σημερα σαραντιζω κιολας...! Η Ιωαννα το πηρε πολυ θετικα την αφιξη του μικρου, δεν το περιμενα!Πιστευα οτι θα ζηλευε πολυ ενω με διεψευσε!τον αγαπαει πολυ, θελει να της τον δινουμε να τον κρατα, τον φιλαει, τον προσεχει, οταν τον αλλαζω φερνει πανι και μωρομαντηλα, τον σκεπαζει με την κουβερτα του!στοργικη σας λεω!οταν μεγαλωσει ο μικρος ομως ακομα λιγο και τον βλεπει να διεκδικα τα παιχνιδια της και να εχει αποψη τοτε δεν ξερω πως θα αντιδρασει...επιφυλασσομαι!μεγαλωσαν και εσενα τα ζουζουνια σου!αληθεια σκεφτεσαι και για τριτο ή οχι?

Αννα Μαρια ειδα τι εγινε στην Λαρνακα και σε ειχα στη σκεψη μου!χαλασμος Κυρίου ειλικρινα!πλημμυρισαν σπιτια, καταστραφηκαν αυτοκινητα, κινδυνεψαν ζωες...τρομακτικες σκηνες!με την πανα ειναι θεμα χρονου να την κοψει ο Αντρεας!ειναι λογικο καποιες φορες στην αρχη να του φυγουν, ειναι μεχρι να συνηθισει!θελει το χρονο του!καλα οι μαθητες σου οτι να ναι!πηγες σε πρωινο σχολειο κι αναμενες να βρεις πιο ωριμες συμπεριφορες ενω τελικα στο Εσπερινο δεν ειχες τετοια κρουσματα.

Μαρινακι κι εγω στον Γιωργο ειχα τρελες καουρες απ την αρχη μεχρι το τελος!ειδικα στο τελος ενιωθα απιστευτη δυσφορια, δεν μπορουσα να φαω τιποτα...νομιζα θα εκανα εμετο!

Μαγδουλα φανηκε η απουσια σου!αντρες τι να πεις...εμας λενε γκρινιαρες αλλα ειναι κι αυτοι ωρα ωρα πολυ δυστροποι!λες να εξελιχτουν και οι γιοι μας ετσι?χαχα

Ο μικρος τα βραδια ξυπνα 3 ή μπορει και 4 φορες!ειλικρινα ζητημα αν κοιμαμαι 3 ωρες συνολο καθε βραδυ!ποτε σταματανε να ξυπνουν μεσα στο βραδυ?η Ιωαννα δεν θυμαμαι να ξυπνουσε τοσες πολλες φορες!αδιαθετησα κιολας και ειμαι ερειπιο!παω και καθε μερα δουλεια γιατι αλλαξαν τα εντυπα Προυπολογισμου, παω να κλεισω το μηνα, να κανω πληρωμες, μισθους, πραγματικα νιωθω πολυ κουρασμενη!τις καθημερινες ειναι πιο ησυχια στο σπιτι,ενω τα σαββατοκυριακα ειναι πιο δυσκολο γιατι ειναι και τα 2 μωρα στο σπιτι, ο μικρος θελει να κοιμηθει, η Ιωαννα παιζει και φωναζει, ο μικρος γκρινιαζει, ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια!

Τα έπαιξα σήμερα στο σχολείο. Έχω κάποιους μαθητές που δεν σταματούν δευτερόλεπτο να μιλάνε. Ρε κορίτσια, εμείς δεν ήμασταν έτσι. Δεν υπήρχε τόση φασαρία στην τάξη. Έχω μαθήτρια που τραγουδά συνθήματα μέσα στην τάξη, της κάνω εκατό παρατηρήσεις, με κοιτάζει και συνεχίζει. Της λέω "δεν μπορώ να το πιστέψω ότι είμαι σε Λύκειο, νομίζω ότι είμαι σε νηπιαγωγείο, είναι απίστευτο" και μου απαντά "και όμως αληθινό". Μιλάμε, κάποια άτομα δεν επικοινωνούν καθόλου με την πραγματικότητα. Πρώτη, δεύτερη και τρίτη ώρα πήγαν έτσι, τέταρτη ώρα είχα διαγώνισμα, πέμπτη ώρα κενό, κι έκαναν αποχή οι μαθητές για να διαμαρτυρηθούν για το υψηλό κόστος της ζωής του μαθητή (ρούχα, μεταφορικά, γραφική ύλη, φροντιστήρια). Έστειλε το υπουργείο μήνυμα, ότι και καλά λέει έκαναν πολλά για να μειώσουν το κόστος και είναι αδιαιολόγητη η αποχή, και να βάζουμε αδικαιολόγητη απουσία στους μαθητές που δε θα μπουν στις τάξεις. Συγγνώμη, αλλά η αποχή δεν είναι δικαίωμά τους; Αλλά, να μου πείτε, κι εμείς αν απεργήσουμε, θα έχουμε μειώσεις στο μισθό.

Τέλος πάντων.

Έκτη ώρα είχα μάθημα, σε ένα από τα χειρότερα τμήματα, και παραδόξως ήταν φρόνιμοι. Στο τέλος, βέβαια, τους άφησα δέκα λεπτά να χαλαρώσουν, κι αυτοί έκαναν κάμψεις και κοιλιακούς στο πάτωμα, πηδούσαν ο ένας πάνω στον άλλο, χόρευαν, τους λέω "δεν είστε εσείς για τέτοια, δε σας ξαναφήνω ποτέ, από δω και μπρος, μάθημα και μόνο μάθημα". Σε κάποια φάση, μέσα σ' αυτά τα δέκα λεπτά, άνοιξε η πόρτα και μπήκαν 4-5 άτομα μέσα στην τάξη, εξωσχολικοί, με κοτσιδάκια (αγόρια), έντονη μυρωδιά τσιγάρου, κ.λπ. Τους έβαλα τις φωνές και έφυγαν (ευτυχώς). Μετά τους εντόπισαν οι βοηθοί διευθυντές και τους κυνηγούσαν να τους διώξουν. Τι να σας πω ρε κορίτσια, λέω για τους δικούς μου, αλλά η διαφορά φάνηκε αμέσως. Άλλο οι δικοί μας που είναι ανώριμα παιδάκια, κι άλλο αυτοί. Ήταν αυτό που λέμε "αλητεία".

Σας αφήνω, γιατί με πρήζουν όλοι. Θα ξαναμπώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ συνεχιζω με σχολιασμο μαρινακι με το καλο τον εφαγες τον γαιδαρο κοριτσακι μου

Ασε μη λες για καουρες αναγουλες δυσφορια εγω ολα τα χα μπλιαχχχχ

Κ εσυ εισαι κ μοναχουλα με ενα μωρο ολη μερα

Καγκουρακι σε νιωθω εγω με ενα παιδι κ τρεχο σα βεγγος οχι εσυ με τρια..

Αννα μαρια μου εφαγε κρεμιτσα τελικα η μικρη με το γαλατακι σου μια χαρα εγω εξι μηνων τον αρχισα γιατι ηταν τεραστιο μωρακι μηνα κ κιλο εβαζε αλλα κ εγω με το γαλα μου την εκανα κ την τσακιζε

Να παρεις μονο μπλουζιτσα με ενα ωραιο μαλλι κ τη φουστα σουπερ

Ανθουλι κ εγω μονο φακους φοραγα παλια ως να κανω λειζερ γυαλια ουτε καν σπιτι τα χα παρει πολυ στραβα δε ξερω γιατι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου τη τελεια η ιωαννουλα μωρε στοργικη αδερφουλα νομιζω μια χαρα θα τα πανε κ εγω λεει απο μικρη η μαμα μου την αδερφη μου τη φροντιζα λες κ ηταν το μωρο μου..

Αλλα κ αυτη ουρα μου δε ξεκολαγε λεπτο ουτε κ τωρα χαχαχα αν δε μιλησουμε δεκα φορες στο τηλ δε γινεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη αρχη αννα μαρια μου μεγσλωσε βρε το αντρεακι θεμα χρονου ειναι κ η αδερφη μου κοβει της μικρης κ εχει κατουρησει ολο το συμπαν χαχα χωρια που της ζωγραφησε ενα τοιχο κ χτες καθοταν κ βαφαμε χαχα

Αγριμακι σωστο η ανιψουλα μου η τελεια!!

Για το σχολειο τι να πω κουραγιο εγω επειδη ειμαι λιγο σκυλα θα τους ειχα ταραξει στα τεστ στις καταγγελιες στα τεστ κ στις αποβολες αφου δε σεβονται ας φοβουνται θα ταν η μεθοδος μου χαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα την αφησε καλε τη πιπιλα η μικρη τωρα στα γεραματα δεν ειμαστε καλα...

Εμενα ξυπναγε το βραδυ καθε τριωρο για φαι ολη μερα ετρωγε κοιμοταν κ το βραδυ το ιδιο αλλα ως μεγαλος πολυ φαι το βραδυ δεν εκλαιγε ποτε παιδι δε καταλαβα απλα νιαουριζε το ταιζα κοιμοταν κ ξανα μανα τα ιδια

Αρα κουραγιο καλη μου μη σου πω κανα 4μηνο πηγε ετσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινιω περαστικα πως εισαι τωρα;;

Εχω κ εγω ενα βηχα σουπερ σα ψωφογερος αλλα κανενα αλλο συμπτωμα ελπιζω να περασει εσενα τουλαχιστον σε ρωταγαν για κυηση εμενα αφου μου καναν ακτινες τοτε με το βυζι μετα με ρωτησαν χαχα ειστε εγκυος;;;

Οτι να ναι!!!

Ανθουλι μου γλυκο μου λειψες παρα πολυ σε αναζητουσα η αληθεια ειναι

Τρεχεις κ εσυ μωρε τι λεει το μαλλι ξεπρασινησες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρος ειχε το σαββατο αγωνα πηρε κιου κ φλεβαρη αλλαζει ζωνη σα το κοκορι κοπανιοταν αλλα το χει παρει ζεστα μαλλον ειναι του αθλητισμου γενικοτερα γιατι κ στο κολυμβητηριο ειπε η δασκαλα τον εχουν σα παραδειγμα βουτια η δασκαλα απο διπλα ο μικρος με τα γραμματα να δω πως θα τα παμε...

Εγω ησυχα τσουπρες μου αστραψα το σπιτακι εκανα κ τα γλυκα μου αρα αλλες δυο μερες αδειας θα το ριξω στο κοπροσκυλιασμα..

Ο μικρος σαββατο γιορτη το ποιημα το μαθε κ θεμα εχει κατι που θα βοηθησουμε παιδια θα παμε βιβλια ολοι μας για τα παιδακια που δεν εχουν γενικα καθε χρονο ο παιδικος μας κανει ωραια πραγματα

Ανυπομονω για τη γιορτουλα μας..

Αυτα τα νεα κ τα σχολια δεν εχετε παραπονο ελειψα λιγο αλλα εκανα δυνατο come back με σεντονακια

Σας φιλω κ θα μαι πιο τακτικη υποσχομαι

Θελω να σας βαλω φωτο κ δε ξερω πως γκρρ στειλτε κανα μειλ να σας στειλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανήλθα.

Έριξα έναν καβγά με το σύζυγο... Ρε κορίτσια, έλεος δηλαδή, είναι δυνατόν να επιστρέφω απ' το σχολείο πεθαμένη, και να μου αφήνει και τα δύο παιδιά γιατί θέλει, λέει, να ξεκουραστεί. Και τι έκανε όλη μέρα; Πετάχτηκε στο χασάπη και ψώνισε, έφτιαξε μακαρόνια με κιμά, έβαλε ένα πλυντήριο και το άπλωσε και κρατούσε το μωρό. Δε λέω ότι καθόταν όλο το πρωί, αλλά εγώ δεν έκανα και λίγα. Δηλαδή, την ώρα που αυτός πίνει τον καφέ του με την ησυχία του στον υπολογιστή, εγώ κοπανιέμαι με τα ηλίθια στο σχολείο. Τέλος πάντων, έβαλα σε κάποια φάση τον Αντρέα στο γιογιό και η μικρή έκλαιγε. Του φώναξα να έρθει να την πάρει, κι έκανε θέμα, ότι δε γίνεται να τον σηκώνω συνέχεια, και μωρό είναι, ας κλάψει. Αυτά αφού την πήρε. Μετά φώναζε επειδή φώναζα λέει. Μα φώναζα επειδή με φέρνει στα όριά μου. Δεν είναι δυνατόν αυτός να πετάει ένα "θέλω να ξεκουραστώ" και να κάθεται στο γραφείο και να μην ξεκουνιέται από κει, κι εγώ- που ΔΟΥΛΕΥΩ- να μην μπορώ να κάνω το ίδιο. Κι όταν του λέω "καλά, εγώ δε δικαιούμαι να ξεκουραστώ;" μου λέει "ε, κοίμισέ την και ξεκουράσου". Δηλαδή αν η Γεωργία δε θέλει να κοιμηθεί, εγώ δε ξεκουραστώ ποτέ; Ήδη αισθάνομαι στα πρόθυρα της υπερκόπωσης. Και μη φανταστείτε ότι θέλω να πέσω να κοιμηθώ. Έστω, λίγη ώρα στο κρεβάτι, να διαβάζω ή να διορθώνω διαγωνίσματα! Για τέτοια ξεκούραση μιλάμε!

Τέλος πάντων, χτες ήμουν έτοιμη να καταρρεύσω. Τον άφησα και με τα δύο, πήγα στο κρεβάτι και διόρθωνα. 

Που λέτε, ο Αντρέας δεν έκανε καθόλου πάνω του τσίσα σήμερα στον παιδικό, ούτε στο σπίτι. Τα κρατάει, όμως, και τα κάνει όλα όταν του φορέσουμε πάνα, δηλαδή όταν θα μπει στο αυτοκίνητο, όταν θα κοιμηθεί, κ.λπ. Στον παιδικό κάνει ελάχιστα τσίσα στην τουαλέτα, στο σπίτι καθόλου. Δε λέτε καλά που το πήρε απόφαση και κάθισε στο γιογιό; Κι αυτό επειδή θα τον πήγαινε παιδότοπο ο μπαμπάς του. Αλλά με τις φωνές που έβαλε ο άλλος ο ηλίθιος και τις βλακείες που έλεγε ("καλύτερα να χεστεί πάνω του παρά να τρελάνεις τα παιδιά με τις φωνές σου"- γιατί φωνάζω άραγε;) δεν τον βλέπω να ξανακάθεται... 

Έχω και διαγώνισμα στα ρωσικά, με βλεπω να πατώνω. Διάβασα, αλλά έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν. Στο πρώτο διαγώνισμα πήρα 99,5 από τα 100. Τώρα με βλέπω να παίρνω 9,95 από τα 100...

Σχολιάζω ό,τι γράψατε:

Βάσω, ο Αντρέας δεν έδωσε ρεσιτάλ στη γιορτή, ήταν μάλλον σοκαρισμένος από τον κόσμο. Έκανε βέβαια το νουμεράκι του, αλλά φαινόταν τρακαρισμένος. Γενικώς στο σχολείο είναι πολύ ήσυχος, μόνο αν τον ρωτήσει η δασκάλα μιλάει. Εν τω μεταξύ, βλέπω διάφορα που κάνουν και γράφουν, π.χ. σήμερα είχαν ένα χαρτονάκι με διάφορες φωτογραφίες και έγραφαν τι αισθανόμαστε τα Χριστούγεννα, π.χ. τι ακούω, τι μυρίζω, τι γεύομαι, και δίπλα στο καθένα, π.χ. κάλαντα, μελομακάρονα, σοκολατάκια, είχε το όνομα ενός παιδιού. Μάλλον είναι τα παιδιά που είπαν το καθένα, και το όνομα του Αντρέα δεν ήταν πουθενά, ούτε και σε άλλες παρόμοιες εργασίες. Θα ρωτήσω τη δασκάλα, πάντως μου είπε κι αυτή ότι μόνο αν τον ρωτήσει απαντά, και συνήθως απαντά σωστά. Είναι στο παιδί αυτό, ήρθε σήμερα η μητέρα μιας μαθήτριας, το όνομα της οποίας έμαθα πολύ δύσκολα, ακριβώς γιατί μέσα στην τάξη ούτε ενοχλούσε, αλλά ούτε και συμμετείχε. Πάρα πολύ ήσυχη. Η μάνα της, λοιπόν, μας είπε ότι στο σχολείο δεν ακούγεται, ενώ στο σπίτι είναι μια μέγαιρα (με την καλή έννοια)! Της λέω "κι ο γιος μου κάπως έτσι είναι!".

Θα κάνω αίτηση για το δημόσιο για τον Αντρέα, γιατί δυσκολευόμαστε με τα δίδακτρα. Άλλωστε, στο δημόσιο κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά, και ο παιδικός σταθμός που πηγαίνει ο Αντρέας θεωρείται από τους καλύτερους επειδή ακολουθεί το πρόγραμμα του δημόσιου σχολείου.

Ο άντρας μου δε νομίζω ότι ενδιαφέρεται αν ζορίζομαι ή όχι. Ενδιαφέρεται μόνο αν ζορίζεται αυτός. Φανταστείτε να δούλευε δηλαδή. Του λέω ότι θα δεχόμουν ότι κουράζεται, αν το σπίτι ήταν σε μια αξιοπρεπή κατάσταση. Αλλά όχι να είναι το σπίτι μπουρδέλο, κι αυτός να λέει ότι κουράζεται. Και φυσικά, μου λέει "αν δεν προλαβαίνεις, να φέρνεις γυναίκα". Λες κι έχω λεφτά για γυναίκα!

Μια χαρά ο Γιωργάκης, μεγαλώνει!

Στη Λάρνακα έγινε χαμός, αλλά ευτυχώς εμείς δεν είχαμε θέμα. Ένα από τα πλεονεκτήματα της πολυκατοικίας.

Δεν περίμενα να βρω πιο ώριμες συμπεριφορές στο πρωινό σχολείο, αλλά δεν περίμενα ότι θα ήταν επίπεδο νηπιαγωγείου.

Όσο για το ξύπνημα, ο Αντρέας ξυπνούσε συνήθως 1-2 φορές, ενώ είχε και τα άσχημα βράδια. Η Γεωργία πάλι, από τη μέρα που γυρίσαμε από την κλινική, κοιμάται όλο το βράδι. Στην αρχή ξυπνούσε καμιά φορά γύρω στις 3 ή τις 5. Ο Αντρέας πάντως, μέχρι 16.5 μηνών που θήλαζε, ξυπνούσε μία φορά.

Ρε κορίτσια, την Κυριακή πήγα εκκλησία με τον Αντρέα και ήταν εκεί μια γυναίκα με ένα αγοράκι τεσσάρων μηνών. Μάλλον γιαγιά του ήταν, οι γονείς του μένουν Αγγλία και της τον έφεραν, ή κάτι τέτοιο, δε ρώτησα, από αυτά που έλεγε το συμπέρανα. Της είπα ότι έχω κι εγώ ένα κοριτσάκι λίγες βδομάδες μεγαλύτερο, με ρωτάει αν ξυπνάει το βράδι, της λέω όχι, και μου λέει ότι ο δικός της ξυπνάει και κλαίει, αλλά δεν τον ταΐζει, λέει, τον μαλώνει, για να μη μάθει να ξυπνά για γάλα. Και το προηγούμενο βράδι έκλαιγε από τις 3 μέχρι τις 4.30, αλλά δεν τον τάιζε. Τη ρωτάει μια άλλη αν παίρνει πιπίλα, και της λέει όχι, κι αυτή του τη βουτάει στο σιρόπι απ' το γλυκό του κουταλιού, αλλά μόλις τρώει το σιρόπι τη φτύνει. Φρίκαρα μιλάμε. Είναι δυνατόν;;;;;;;;;;;;; Και δεν ήταν καμιά γιαγιά πεντακοσίων ετών, γύρω στα πενήντα ήταν...

Βάσω, καλά, πας δουλειά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαρίνα, άντε, πλησιάζεις κι εσύ!

Ανθή ευχαριστώ για τις ευχές! Τα είπαμε και στο φέισμπουκ! Για τη δική σου γιορτή, μπορεί κάποια να είναι βαφτισμένη Ανθία και να τη φωνάζουν Ανθή. Δεν ξέρω να σου πω, αυτά τα λίγο περίεργα ονόματα έχουν και περίεργες γιορτές. Άσε που ο καθένας γιορτάζει όποτε του κατέβει, π.χ. η πεθερά μου είναι Αγγελική και γιορτάζει του Ευαγγελισμού.

Άντε ρε, κάνει μαθήματα κιθάρας ο Πανούλης; Πώς τα πάει; Δεν είναι δύσκολο για τόσο μικρό παιδάκι; Στο Κατηχητικό ένα κοριτσάκι κάνει βιολί και το Σαββάτο το έφερε και μας έπαιξε. Θέλω να κάνει κι ο Αντρέας κάποιο μουσικό όργανο, γιατί τον βλέπω ότι του αρέσει η μουσική, ξέρει όλα τα μουσικά όργανα, και του αρέσει να παίζει μουσική. Δε θα τον πιέσω, βέβαια, αν θέλει.

 Μάγδα είχες γενέθλια χτες;;; Χρόνια πολλά, να ζήσεις!!!

Καλά, λες εσύ για τον άντρα σου, εγώ τι να πω για το δικό μου;

Εμείς φτιάξαμε μπισκοτάκια με τον Αντρέα την Πέμπτη. Την Πέμπτη που μας έρχεται θα φτιάξουν μπισκοτάκια στο σχολείο, και μας έδωσαν τη συνταγή, έτσι τα φτιάξαμε κι εμείς. Πανεύκολα και πεντανόστιμα! Θα τα ξαναφτιάξουμε και θα τα κόψουμε σε χριστουγεννιάτικα σχήματα. Από μελομακάρονα-κουραμπιέδες δεν έφτιαξα τίποτα. Αφήστε ρε κορίτσια, μέχρι τις 23 δουλεύουμε, έλεος δηλαδή.

Μάγδα εμείς τους τοίχους που ζωγράφισε ο Αντρέας τους αφήσαμε έτσι. Αλλά, φυσικά, δεν τους ζωγράφισε με χρώματα, με κάτι μολύβια που μόλις φαίνονται. Δηλαδή, πρέπει να πας κοντά για να το καταλάβεις. 

Κι εμάς στην αρχή κατουρούσε το σύμπαν, γι' αυτό και σταματήσαμε, γιατί βλέπαμε ότι το μωρό δεν είναι έτοιμο, αφού πιεζόταν πολύ να καθίσει στην τουαλέτα, και δε θέλαμε να τον πιέζουμε. Τώρα τον βλέπω πιο συνεργάσιμο.

Για τους ενοχλητικούς μαθητές που λες, δεν έχει νόημα. Τεστ τους έκανα μια φορά και ψιλογράψανε. Αλλά δεν τους νοιάζει, δηλαδή οι μαθήτριες και οι μαθητές που ενοχλούν είναι όσοι γράψανε κάτω από τη βάση, και βλέπω ότι δεν ενδιαφέρονται, να δείξουν λίγο καλύτερη συμπεριφορά, μήπως και βάλω ένα καλό βαθμό στο τετράμηνο. Οπότε τα τεστ δεν έχουν νόημα, οι καταγγελίες επίσης, γιατί άντε και τους έβαλαν μια αποβολή, μετά θα συνεχίσουν τα ίδια. Δεν μπορώ να κάνω καταγγελία σε κάθε μάθημα. Αποβολή εγώ δεν μπορώ να βάλω. Δε δικαιούμαι να βγάλω μαθητή έξω από την τάξη. Βασικά, μας έχουν αφαιρέσει κάθε τρόπο επιβολής πειθαρχίας, και μας λένε "βγάλτε τα πέρα μόνοι σας". 

Καλέ, η Χριστίνα έχει το πράσινο μαλλί, όχι η Ανθή! Και μια μαθήτριά μου έχει βάψει τις άκρες πράσινες, πετρόλ, χαχα! Λέτε να έγινε το ίδιο; :)

Όσο για τις ακτινογραφίες, όταν είχα ατύχημα με το αυτοκίνητο, με ρώτησαν αν είμαι έγκυος, είπα μπορεί, και μου έκαναν αναλύσεις για να δουν αν είμαι όντως! Τελικά δεν ήμουν.

Άντε, φεύγω, έξι παρά εννιά, έξι η ώρα έχω ρωσικά, κι ακόμα να γυρίσουν απ' τον παιδότοπο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες μου αφησα το παπι σχολειο πηγα σουπ μαρκετ κ γυρησα κ περιμενω την κουμπαρα μου για καφεδακι..

Αννα μαρια μου οι αντρες ζουν σε δικο τους κοσμο σε ενα κοσμο μονο για την παρτυ τους

Σπανιες εξαιρεσεις υπαρχουν

Μα καλα για τους μαθητες με τι τροπο τοτε θα πειθαρχησουν αφου δε σας επιτρεπουν κυρωσεις δε καταλαβαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Πτώμα είμαι, όπως συνήθως. Είχα δύο δίωρα Νέων Ελληνικών σήμερα, τους έδωσα τις εκθέσεις και κλάψανε μανούλες. Τους έδωσα την ευκαιρία, όμως, όποιος θέλει, να ξαναγράψει την έκθεση, δίνοντας βάση στις παρατηρήσεις που έγραψα, και θα πάρει 1-2 μονάδες επιπλέον. Μετά έκανα ένα σωρό δουλειά, διόρθωσα διαγωνίσματα, τακτοποίησα χαρτιά, κ.λπ. Όταν σχόλασα, πέρασα από τη θεία μου που μένει σχεδόν δίπλα από το σχολείο και της άφησα πρόσκληση για τη βάπτιση, πήρα τον Αντρέα απ' το σχολείο, γυρίσαμε σπίτι, τάισα τη Γεωργία που έκλαιγε, έφαγα ταίζοντας τον Αντρέα, έβγαλα γάλα, συμμάζεψα λίγο, δίπλωσα ρούχα, σιδέρωσα λίγο, κάναμε μπάνιο τη Γεωργία, πήρα τον Αντρέα και πήγαμε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, μετά φρουταρία, γυρίσαμε, θήλασα τη μικρή, τάισα τον Αντρέα, τελείωσα με το σίδερο, έφαγα κι εγώ, ετοίμασα την περίληψη ενός άρθρου που έγραψα για ένα ηλεκτρονικό περιοδικό, έπαιξα λίγο με τον Αντρέα, και μετά κοίμισα τον Αντρέα και θήλασα τη Γεωργία κι ευτυχώς προς το παρόν αποκοιμήθηκε. Αυτή είναι η καθημερινότητά μου!

Ο Αντρέας στο σχολείο φοράει κανονικά βρακάκι, σήμερα έκανε και τσίσα στην τουαλέτα κανονικά, ενώ του φύγανε και μια φορά. Οκ, νορμάλ. Στο σπίτι φοράει βρακάκι, όταν βγαίνουμε έξω, όμως, φοράει πάνα. Όταν γυρίσαμε από τη φρουταρία, δεν ήθελε να βγάλει την πάνα. Πιστεύω, όμως, ότι είμαστε σε καλό δρόμο.

Στη βιβλιοθήκη πρόσεξα ρε κορίτσια ότι ο Αντρέας δεν κάθεται ν' ακούσει μια ιστορία. Βαριέται. Θέλει να βλέπουμε τις εικόνες των βιβλίων, να κάνουμε παζλ και κοιτούσε κάποια βιβλία και έφτιαχνε δικές του ιστορίες. Μετά πήραμε ένα διαδραστικό βιβλίο για την εξερεύνηση του διαστήματος. Αναγνώρισε τον πλανήτη Κρόνο, τη Γη (είπε ότι είναι ο πλανήτης της Κύπρου μας), και το φεγγάρι, το οποίο, μάλιστα, το είδε σε μία φωτογραφία που φαινόταν από τη Γη. Αυτό του άρεσε πολύ και προσηλώθηκε. Είδαμε όλες τις εικόνες και του εξήγησα διάφορα πράγματα.

Τέλος πάντων, Μάγδα οι κυρώσεις υπάρχουν στο σχολείο, αλλά έχουν χάσει τη βαρύτητά τους και έχουν γελοιοποιηθεί ουσιαστικά. Μπορώ να κάνω γραπτή καταγγελία σε μαθητή, και αυτό σημαίνει αποβολή από τον υπεύθυνο βοηθό διευθυντή ή το διευθυντή. Ο αποβλημένος μαθητής, όμως, ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ!!!!! Δηλαδή φανταστείτε το: κάνω γραπτή καταγγελία σε μαθητή, αποβάλλεται, και κατά τη διάρκεια της αποβολής είναι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ την ώρα που κάνω μάθημα. Απορώ ποιος το σκέφτηκε αυτό... Όταν ο μαθητής την ώρα που είναι αποβλημένος είναι ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ, πώς είναι δυνατόν να καταλάβει ότι έκανε κάτι κακό και ότι δεν είναι επιθυμητός μέσα στην τάξη; Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό το νέο "παιδαγωγικό μέτρο", αλλά πιστεύω ότι σκέφτηκαν ότι, αν ο μαθητής μένει εκτός τάξης και γενικότερα εκτός σχολείου, δεν κερδίζει τίποτα, αντίθετα μπορεί να αλητεύει κιόλας στους δρόμους, ενώ στο σχολείο τον έχουμε υπό την επιτήρησή μας. Γενικότερα, καλλιεργείται η αντίληψη ότι είμαστε οι νταντάδες των μαθητών.

Επιπλέον, ο καθηγητής δεν έχει δικαίωμα να βγάλει το μαθητή εκτός τάξης. Καταλαβαίνετε τι γίνεται...

Έχουμε αφήσει πίσω μας παλιότερες μεθόδους, που ήταν υπερβολικά αυστηρές, όπως το ξύλο, οι δια παντός αποβολές, κ.λπ., έχουμε αφήσει και τις μεθόδους της δικής μας εποχής, π.χ. την αποβολή από το σχολείο, την ωριαία αποβολή, αλλά δεν τα αντικαταστήσαμε με τίποτε άλλο. Αφήσαμε τα παιδιά χωρίς μπούσουλα, χωρίς κανόνες, και δεν έχουν προσανατολισμό, δεν έχουν από πού να πιαστούν. 

Τέλος πάντων, διάλεξη έγραψα πάλι.

Σας φιλώ, μπείτε καλέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, τα νεύρα μου πραγματικά, δε γίνεται αυτό το πράγμα. Ο Αντρέας μοιάζει να έχει παλαβώσει. Δε συνεννοούμαι με κανένα τρόπο. Δεν τρώει τίποτα, εκτός από μπισκότα, ψωμιά, κέικ και τέτοια, δε θέλει φαγητό, χυμούς, φρούτα και λαχανικά, δε θέλει με τίποτα να καθίσει στην τουαλέτα ή στο γιογιό, και γενικώς, είναι λες και έχει παλαβώσει. Του μιλάω και με γράφει. Του λέω ότι για να πάει στη γιαγιά πρέπει τουλάχιστον να φάει το μισό φαΐ του, με γράφει, και μετά λέει ότι θα πάει στη γιαγιά και μετά έρχεται και ζητάει και μπισκότο. Του λέω ότι για να του φέρει ο Άης Βασίλης κάστρο με ιππότες πρέπει να κάνει τσίσα και κακά στο γιογιό, και λέει ότι θα του φέρει κάστρο, αλλά το γιογιό είναι λιάξ. Ενώ ήξερε σχεδόν τα μισά γράμματα του αλφαβήτου, τώρα αρνείται να τα μάθει. Μόνο το Α αναγνωρίζει και το Ο. Όλα τα άλλα τα λέει Σ, ακόμα κι αν του τα έχω πει πριν από ένα δευτερόλεπτο. Αρνείται να μάθει οτιδήποτε. Π.χ. το ποίημα που είχε για τη γιορτή του σχολείου, ενώ το ήξερε, όταν του έλεγα να το πούμε μαζί, το έλεγε, αλλά αλλάζοντας τα λόγια και λέγοντας επίτηδες ασυναρτησίες. Είναι μες στην άρνηση όλη την ώρα. Από εκεί που ήταν το πιο καλόβολο και εύκολο παιδί, έχει γίνει το πιο δύσκολο και δύστροπο. Δε φτάνει που είμαι μες στα νεύρα από το σχολείο, έχω κι αυτήν τη συμπεριφορά του Αντρέα στο σπίτι. Τα δικά σας έτσι έκαναν όταν ήταν τριών χρονών; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αννα μαρια μου

Σε ζοριζει το αντρεακι

Δυο τεινα νομιζω φταινε ισως εκδηλωνει ζηλια καταυτο τον τροπο να τραβηξει την προσοχη σου η νιωθει την ενταση στο σπιτι κ την κουραση σου

Τα παιδια εχουν τρελο ενστικτο..

Η μονη συμβουλη που εχω σε μενα πιανει παντα ειναι οτι πεις μια φορα τελος καντο πραξη οχι προειδοποιησεις η εστω μια μονο κ τελος

Δε θα πας γιαγια κ να μη παει

Αποτελεσμα δλδ στις πραξεις του για το φαι δε ξερω τι να πω ισως αν δινεις μονο φαι κ οχι αλλη επιλογη ως να πεινασει;;

Η δε θα φαει τιποτα;;

Εμενα ειναι βολικος οποτε μπορει να λεω κ βλακειες αλλα γενικα ειμαι πολυ αυστηρη εγω

Η γενικα δε πολυδινω επιλογες δλδ πανω απο δυο πχ τωρα ηθελε κ γιαουρτι κ χυμο λεω θα αναγουλιασεις ενα απο τα δυο οχι ναι οχι ναι τοτε δε τρως τιποτα του πα

τελικα επελεξε μονο γιαουρτι

Χιχι

Ακουστε συνομιλια πατερα γιου

Αντρας βασιλη με πηρε τηλ ο αι βασιλης δε βρισκει μπαντμαν τηλεκατευνομενο με ανοιχτες πορτες κ μπλα μπλα (εχει ζητησει της παναγιας τα ματια κ δε βρισκουμε κατι παρομοιο)

Βασιλης

Μπαμπα πες του οτι οι καλικαντζαροι θα τα καταφερουν αν προσπαθησουν

Αντρας δε βρισκεις κ καμια εναλλακτικη;;

Βασιλης μπαμπακα αι βασιλης ειναι θα βρει τον τροπο δε δινω ελανακτικη

Με τα πολλα μπηκαμε ιντερνετ βρηκαμε ενα μοναδικο παρομοιο κομματι στου διαολου τη μανα το κρατησαμε κ αυριο θα παει ο μπαμπας του να το βρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλλα δε θελω νΑ του χαλασω χατηρι μιας κ ειναι παιδακι καλοβολο ας κανουμε κ εμεις μερικα χλμ παραπανω για να το βρουμε χαχαχα!!!

Στο κολυμπι σημερΑ ηταν πρωτος η δασκαλα ειπε ισως του ταιριαζει κ επαγγελματικΑ γιατι ειναι εμφυτο λεει κ του βγαινει πολυ αβιαστα

Η αληθεια ειναι οτι απο τριων κολυμπαγε μονος χωρις να ασχοληθει κανεις ιδιαιτερα να του μαθει..

Θα δειξει..

Σαββατο εχει γιορτη το ποιημα μεγαλο 10 σειρες αλλα το μαθε γρηγορα τον τραβαγα βιντεο το λεγε το βλεπε κ ξανα το δε σα παιχνιδι οποτε σε μιση ωρα το χε μαθει..

Ελπιζω να μη ντραπει να το πει..

Εμεις πρεπει να παμε βιβλιο με χοντρο εξωφυλλο για τα παιδια που δεν εχουν κ θα γινει δωρεα(καθε χρονο ο παιδικος κανει κατι να βοηθησει)

Καμια προταση κατι με ηθικο δειδαγμα εχετε να προτεινετε;;

Αλλα νεα τελευταια μερα αδειας κ χαιρομαι κ λυπαμαι θα δω το παρεακι μου αλλα δε θελω αλλη δουλειαααα

Νεα εγω σημερΑ ησυχα πηγα σουπ μαρκετ πεθερα κ γιαγια (αντρα μου )εκανα 30 ωρες ως να διαλεξει η γιαγια ειχα λιωσει στο γελιο εκανε 12 λεπτα στα μηλα μονο αυτο σας λεω!!!

Δουλειτσες νανι μεσημερι σιδερο κ παιχνιδι

Αυτα τα λιγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα, σήμερα ήμουν αποφασισμένη να μην τον πάω στη γιαγιά. Δεν πηγαίνει συχνά, μη φανταστείτε, συνήθως μόνο σαββατοκύριακα, αλλά σήμερα είπα να τον πάμε, γιατί δεν είχαμε κάτι κανονισμένο για ψυχαγωγία, και επιπλέον, η μάνα μου του έφτιαξε ένα σπιτάκι με μπισκότο, αυτά τα χριστουγεννιάτικα, και ήθελα να το δει. Του είπα, λοιπόν, ότι δε θα πάει στη γιαγιά, και το ίδιο είπα και στον πατέρα μου που πήρε να ρωτήσει γιατί δεν τον πήγαμε ακόμα. Ντύνομαι, λοιπόν, και πάω να φύγω. Με βλέπει και μου λέει "φεύγουμε μαμά;". Του λέω "όχι Αντρέα, εσύ δε θα φύγεις γιατί δεν έφαγες το φαγητό σου". Άρχισε τα κλασικά "όχι, θα έρθω κι εγώ" και τέτοια, οπότε του λέω "θέλεις να φας το φαγητό σου, για να πας στη γιαγιά;" και λέει ναι. Πάμε στην κουζίνα, του δίνω μια κουταλιά, το μασάει, αναγουλιάζει, πάει να κάνει εμετό και του λέω να το φτύσει. Δεν ξέρω αν το κράτησε στο στόμα και γι' αυτό αναγούλιασε ή αν όντως του ήρθε αναγούλα. Και σιγά το φαγητό, ντοματόρυζο με γιαούρτι. Τέλος πάντων, τελικά τον πήγα, και του εξήγησα ότι τον πηγαίνω επειδή προσπάθησε να φάει το φαγητό του, αλλά αναγούλιασε, και το ότι αναγούλιασε δεν είναι αταξία. Στη μάνα μου έφαγε ραβιόλες ευτυχώς.

Αν δεν του δώσω κάτι άλλο, απλούστατα, δε θα φάει τίποτα. Είναι πολύ πεισματάρης και μουλαρώνει. 

Όσο για την πάνα, στον παιδικό κάθεται μια χαρά στην τουαλέτα και κάνει και λίγα τσίσα. Καμιά φορά μπορεί να του φύγουν. Στο σπίτι δεν κάθεται με τίποτα στο γιογιό, ούτε στη μεγάλη τουαλέτα με το στεφανάκι. Θα του αγοράσουμε και μεγαλύτερο γιογιό, αυτό που είναι σαν τουαλέτα μικρή. Δε θέλει, όμως, του λέω να κάθεται στην τουαλέτα να κάνει κακά και τσίσα, και μου λέει ότι δε θέλει. Του λέω "καλά, όλοι οι φίλοι σου κάθονται στην τουαλέτα, εσύ δε θέλεις να κάνεις όπως οι μεγάλοι;" και μου απαντά "όχι, θέλω να είμαι μικιός". Πιστεύω είναι πολύ μπερδεμένος σ' αυτό το θέμα. Τώρα που ήταν στη μάνα μου, πάλι δε δέχτηκε να καθίσει στο γιογιό, ενώ φορούσε βρακάκι. Σε κάποια φάση η μάνα μου τον ρώτησε αν θέλει να φορέσει πάνα και της είπε "όχι, αφού φο-άω βακί". Εμείς δεν τον πιέζουμε σ' αυτό το θέμα, ούτε και τον μαλλώνουμε πάντως. 

Επίσης, για να καταλάβετε πόσο ιδιότροπος έχει γίνει, δε θέλει να φοράει πλέον πουλόβερ, αλλά μόνο φούτερ... Όποτε πάει ο άντρας μου να του βάλει πουλόβερ, είτε το βγάζει, είτε κλαίει και χτυπιέται για να του το βγάλουμε.

Πιστεύω κι εγώ ότι είναι αυτά που λες, η ένταση στο σπίτι και η ζήλεια για τη μικρή.

Κι ο Αντρέας είχε μάθει πολύ εύκολα το ποίημα που ήταν περίπου ίδιας έκτασης, αλλά στο σπίτι δεν ήθελε να το λέει. Στη γιορτή, πάντως, τον έβλεπα που το έλεγε κανονικά, μαζί με τα άλλα παιδάκια της τάξης του.

Μια χαρά ο Βασιλάκης στην κολύμβηση! Καλά, αυτό για το επαγγελματικό, νομίζω είναι πάρα πολύ νωρίς να το πείτε! Κι η ξαδέλφη μου έκανε πρωταθλητισμό στην κολύμβηση στο δημοτικό, και σε κάποια φάση της ήρθε και τα παράτησε, κι ούτε ν' ακούσει για κολύμπι. 

Πολύ γέλιο η συνομιλία Βασίλη-μπαμπά!

Εμάς ο Αντρέας θέλει ξυλόφωνο. Θα του το πάρουμε, οκ, αλλά θέλει και μεγάλο κάστρο με ιππότες, το οποίο, όμως, του εξηγήσαμε ότι θα του το φέρει ο Άη-Βασίλης μόνο αν κάνει τσίσα και κακά στο γιογιό, οπότε αυτό μάλλον θα το γλιτώσουμε, χεχε.

Κατά τα άλλα, σήμερα το απόγευμα το πήρα απόφαση και πήγα να δω ρούχα για τη βάπτιση. Πήρα μαζί μου τη φούστα, πάω σ' ένα κατάστημα στη γειτονιά μου, που υποτίθεται είναι πολύ καλό, δείχνω τη φούστα και λέω ότι ψάχνω μπλούζα, και άρχισε να μου δείχνει κάτι παν-άσχετες μπλούζες, όλες ριχτές και φαρδιές, ενώ η φούστα ανοίγει σε γραμμή Α. Λέω ότι κάτι θα ξέρει παραπάνω αυτή, και τις δοκιμάζω. Μιλάμε, με έβαλε να δοκιμάσω 500 μπλούζες, και ήταν όλες χάλια σε σχέση με τη φούστα. Κι όποτε τις έβλεπε κι αυτή, μου έλεγε "μπα, άσε, δεν ταιριάζει". Τελικά πήγα σ' ένα άλλο κατάστημα, απ' το οποίο πήρε φόρεμα για τη βάπτιση η κουμπάρα μου, και μιλάμε, η πρώτη μπλούζα που δοκίμασα ταίριαζε απίστευτα με τη φούστα. Είναι άσπρη, φαρδιά, με φουσκωτό μανίκι, και στενεύει στη μέση. Δοκίμασα ακόμα μία έτσι για τους τύπους, αλλά τελικά πήρα την πρώτη. Και έκανε ΜΟΝΟ 17 ευρώ!!!! 

Τώρα θέλω να πάω να πάρω φακούς, να δούμε πότε θα το κανονίσω.

Σας αφήνω κόρες, πάλι σεντόναρο άπλωσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα χριστουγεννα!!!

Υγεια και ευτυχια σε σας και στις οικογενειες σας, να χαιρομαστε τα μικρακια μας

Να περασετε ομορφα αυτες τις μερες

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...