Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, τι κάνετε;

Ερημιές και πάλι βλέπω...

Εμένα είχε έρθει προηγουμένως η φίλη μου που είχαμε πάει την Κυριακή στο σπίτι της, μαζί με την αδελφή της για να μας χαιρετήσουν για το μωρό. Είπαν να έρθουν πρωί που είναι τα παιδιά στο σχολείο, για να μην τα κουβαλάνε μαζί τους και γίνει χαμός. Θα ερχόταν και μια τρίτη κοπέλα, αλλά έπεσε το μωρό της που είναι οκτώ μηνών απ' το καρότσι, έκανε ένα τεράστιο καρούμπαλο, και δεν ήθελε να φύγει και να το αφήσει.

Πριν έρθουν έτρεχα σαν τρελή να κάνω δουλειές και η μικρή δεν κοιμόταν με τίποτα. Κάθε πρωί τρώει το χέρι της και κοιμάται συνέεεχεια, ούτε που την καταλαβαίνω σχεδόν μέχρι το μεσημέρι, αλλά σήμερα δεν κοιμόταν. Την κράτησε ο άντρας μου κι έκανα τις δουλειές μου, μετά τη θήλασα, αλλά πάλι δεν κοιμόταν. Ύστερα όταν ήρθαν οι κοπέλες την ξαναθήλασα και πάλι δεν κοιμήθηκε. Μάλλον επειδή κοιμήθηκε πάρα πολλές ώρες το βράδι. Κοιμήθηκε απ' τις εννιάμιση-δέκα μέχρι τις εφτάμιση το πρωί!

Ο Αντρέας τελικά κρύωσε. Έχει λίγες μυξούλες, λίγο βήχα, ευτυχώς ξερόβηχα, απ' τις μύξες που καταπίνει, και κάνει διάρροια. Δηλαδή όχι διάρροια νερό, αλλά κάπως νερουλά κακά. Δεν κάνει συνέχεια, όπως γίνεται με τις διάρροιες, χτες έκανε τέσσερις φορές κακά όλη μέρα, σήμερα μία. Έτσι δεν τον πήραμε σχολείο, πήγε από νωρίς το πρωί στους γονείς μου. Μια χαρά περνάει, παίζει και πήγαν και σε μια φίλη της μάνας μου που έχει κοτούλες και τις είδε!

Πάντως, ακόμα παίρνει φάρμακα για την προηγούμενη αρρώστια, και ξαναρρώστησε... Δεν ησυχάζει, αμάν πια. Λίγος αέρας τον χτύπησε κι αρρώστησε κατευθείαν... 

Εγώ ψάχνω για κέντρο  και δε βρίσκω. Βασικά εδώ οι τιμές που παίζουν είναι γύρω στα 15 ευρώ. Οι πιο φτηνοί είναι γύρω στα 13. Απλά στη βάπτιση του Αντρέα δώσαμε δέκα ευρώ, και είχε πολύ πλούσιο μπουφέ με καλό φαγητό και το ποτό μέσα στην τιμή, και πίστευα ότι θα ξαναβρώ με τόσα. 

Μέχρι και σε προσφυγικό σωματείο ρώτησα, που έχει και ταβέρνα, και μου είπαν 15 ευρώ. Ο άντρας μου επέμενε να ρωτήσουμε εκεί, γιατί λέει πρόσφυγες είναι, θα κάνουν καλές τιμές. "Καλά", του λέω "τι νομίζεις, ότι είναι πρόσφυγες αμέσως μετά τη μικρασιατική καταστροφή; Έχουν περάσει 40 χρόνια, οι πιο πολλοί έχουν από δύο πολυκατοικίες". 

Απλά μου κάνει εντύπωση που αντί να ρίξουν τις τιμές με την κρίση, τις έχουν ανεβάσει κάποιοι. 

Η βοήθεια που μπορούν να μας προσφέρουν οι γονείς μου είναι ελάχιστη, και δε θέλω να δώσω και μια περιουσία...

Τέλος πάντων... Το πολύ πολύ να πάμε σ' αυτόν με τα 13, που είναι πάρα πολύ καλή ταβέρνα και πηγαίνουμε συχνά εκεί, οπότε ξέρουμε και ότι το φαγητό είναι καλό, και το περιβάλλον τέλειο.

Μάγδα μια χαρούλα σε βλέπω! Σε δυο-τρεις μέρες θα είσαι τελείως καλά! Σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες, κι έλεγα ότι δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα, κι εσύ έκανες βόλτες στα Τζάμπο!

Καλέ, 24 Σεπτεμβρίου έχει γενέθλια ο Βασίλης; Ίδια μέρα με τον αδελφό μου!

Στον δικό μας παιδικό δεν επιτρέπεται η τούρτα. Έχουν μία ψεύτικη τούρτα και σβήνουν κεράκια εκεί τα παιδιά, και κερνάνε κάτι το οποίο μπαίνει στη τσαντούλα. Κάποια παιδάκια δίνουν γλυκό, άλλα δωράκι, άλλα κι απ' τα δύο. Εμείς φέτος αυτό το μίνι παρτάκι στον παιδικό θα κάνουμε, γιατί δε θα κάνουμε πάρτι γενεθλίων για τον Αντρέα, αφού ένα μήνα μετά είναι η βάπτιση, οπότε θα έχουμε εκεί τούρτα για να σβήσει κεράκια. Νομίζω θα είναι και καλύτερα, επειδή θα αισθάνεται ότι είναι παραγκωνισμένος, οπότε όταν θα σβήσει τα κεράκια, θα γίνει το επίκεντρο της προσοχής.

Συμφωνώ να βάλουμε τίτλο στο καινούριο ποστ κάτι που θα διώχνει τις ιώσεις! Εσύ έχεις ανοίξει καμιά φορά ποστάκι;

Καγκουράκι βλέπω προσαρμόστηκες κι εσύ στο καινούριο πρόγραμμα!

Κι εγώ πολλές φορές για να μην προβληματίζομαι τι να μαγειρέψω, ακολουθώ το πρόγραμμα της Φοιτητικής Λέσχης του ΑΠΘ!!! 

Σήμερα πάντως έκανε ο άντρας μου μακαρονάδα, αλλά δεν πεινάω, γιατί έφαγα ένα σωρό τυροπιτάκια και λουκανοπιτάκια!

Σας αφήνω τώρα, τα λέμε μετά!

Φιλούρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επανηλθα

Αννα Μαρια γελαω με τον Αντρα που εψαχνε τους "φιλους του" . Καλη παρεα εκαναν τελικα με το παιδακι αυτο ωραια αφου και εσεις ταιριαζεται πολυ!.Νομιζω οτι η Γιωργια δεν ειναι τοσο της αγκαλιας επειδη ειναι δευτερη, δεν τρεχεις με το παραμικρο, δεν εχεις μονο αυτη αλλα και τον Αντρεα που ειναι μικρουλης ακομα και θα δεις επειδη γεννηθηκε και υπηρχε ηδη ενα παιδι στην οικογενεια θα εχει αλλο χαρακτηρα και ας μεγαλωνουν μαζι. Α ετρωγα και εγω στην εστια κατσε θα προσπαθησω να θυμιθω το προγραμμα να εχω καμια εναλλακτικη, αλλα πανω κατω της ιδιας φιλοσοφιας ειναι δευτερα λαδερο, τριτι κρεας κιμας μακακονια , τεταρτη φακες, πεμπτη ψαρι, παρασκευη κοτοπουλοκαι θα αφηνω για σαββατοκυριακο τα πιο γκουρμε φαγητα. Μακαρονια με κιμα σημερα και εγω!

Μαγδα ξεκουρασου μην ξεθαρευεις σε δυο τρεις μερες θα εισαι πολυ πολυ καλυτερα. Να χαιρεσαι για αυριο τον γιοκα σου τον κουκλο, να τον καμαρωνεις και να σε κανει παντα να λιωνεις!!! θα περασει σουπερ αυριο στο παρτυ που θα κανουν στον παιδικο. και μας τουρτες επιτρεπουν ενω στο νηπιαγωγειο φετος μας ειπαν οχι τουρτες αλλα ατομικα γλυκα οταν καποιο παιδακι εχει γενεθλια. στον παιδικο αν καποιο παιδι δωσει κατι του τυπου σοκολατακι, γκοφρετακι τα βαζουν στην τσαντα, αλλα αν ειναι κεικ ή μπισκοτα σπιτικα ή τουρτα τους τα δινουν με το πρωινο.

 

Α για πειτε τι να κανω για να μου λεει η Αγγελικη τι κανουν στο σχολειο, δεν μου λεει τιποτα....μου λεει θα σου πω μετα αμα φαω, μετα οταν νυχτωσει, πριν κοιμηθω και δεν μου λεει τελικα τιποτα, ή αν μου πει θα ειναι ελαχιστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι όντως ταίριαξαν ο Αντρέας μ' αυτό το παιδάκι! Γενικώς, ο Αντρέας κάνει πολύ εύκολα παρέες. Τώρα όλη μέρα τον μελετά και θέλει να πάει σπίτι του Παναγιωτάκη. Αλλά κι ο Παναγιωτάκης ρωτούσε για τον Αντρέα μου είπε η φίλη μου!

Κι εγώ πιστεύω ότι θα έχει άλλο χαρακτήρα η Γεωργία.

Εμάς η εστία είχε τη Δευτέρα κάτι με κιμά, μακαρόνια ή μπιφτέκι, την Τρίτη κοτόπουλο, την Τετάρτη όσπριο ή ψάρι/θαλασσινό, την Πέμπτη κρέας και την Παρασκευή όσπριο/θαλασσινό, ανάλογα με το τι είχε την Τετάρτη. Τα βράδια είχε συνήθως λαδερά ή μακαρόνια ογκρατέν, μουσακά, τέτοια πράγματα. Σπανιότερα έκαναν και πίτσα και στα πρώτα έτη, όποτε είχε πίτσα, σχηματιζόταν μια ουρά μέχρι έξω στο προαύλιο!

Ο Αντρέας πάντως δε λέει τίποτα για το σχολείο. Τις προάλλες που του έδωσα κουτί για να φτιάξουν μουσικό κουτί, τον ρώτησα αν το έφτιαξαν και μου είπε όχι. Τελικά, το βρήκα μέσα στην τσάντα του. Δεν ξέρω τι είχε γίνει, το ξανάστειλα τη Δευτέρα, και όταν τον ρώτησα αν φτιάξανε μουσικό κουτί μου είπε "δε θέλω να το αφήσω στο Μανιτα-ούλη". Τον ρώτησα αν το έβαλε στο ράφι με τα μουσικά όργανα και είπε ναι.

Μια μέρα τον ρώτησα αν τους είπε ιστορία η δασκάλα, και απάντησε ότι ναι, τους είπε μια ιστορία με ένα τζίτζικα, αλλά δεν είχε μέρμηγκα. Μια μέρα που πήγα να τον πάρω εγώ ρώτησα αν τους είπε τέτοια ιστορία και μου είπε όχι, αλλά είναι συνηθισμένο να λένε διάφορα δικά τους σ' αυτήν την ηλικία.

Τις πιο πολλές φορές λέει ότι δεν έκαναν τίποτα ή ότι μόνο έπαιζαν. Μια μέρα μου είπε ότι έκαναν μάθημα και ότι η δασκάλα τους είπε κάτι. Αυτό ήταν το πιο πολύ που είπε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα και μενα απο τετοια πολλα, τις περισσοτερες φορες δεν ηξερα τι ειναι αληθεια και τι ψεμα. Την πρωτη χρονια που ηταν στον παιδικο η Αγγελικη ηξερα οτι κανουν γιογκα και μινι τεννις με αλλες δασκαλες αλλα που και που μου πεταγε και κατι αγγλικα και την ρωτησα ερχεται δασκαλα και σας κανει αγγλικα, ναι μου απαντουσε η κυρια Αριαδνη και μου το ελεγε συχνα. Παω στον παιδικο ρωταω για την κυρια αριαδνη, δεν υπηρχε τετοια κυρια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα, καλάααα, η Αγγελική έχει ξεφύγειιιιι.....

Και μετά διαβάζω σε διάφορα μαμαδογκρούπ ότι γύρισε ένα παιδάκι χτυπημένο από τον παιδικό, είπε ότι το χτύπησε η δασκάλα και γράφουν οι άλλες από κάτω "τα παιδια δε λένε ψέματα, ερεύνησέ το"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας:)

Μαγδουλα πως εισαι?ξεθαρρεψες ηδη ε?δεν σε φοβομουνα!εισαι δυναμικη αλλα να προσεχεις τον εαυτο σου!

Αννα Μαρια πιστευω η τιμη των 13 ευρω ειναι μια χαρα!δεν ειναι πολυ ακριβα και 10 ευρω νομιζω ειναι δυσκολο να βρεις σημερα!μια χαρα επαιξε και ο Αντρεας με τον φιλο του!ειναι η ηλικια που θελουν να παιζουν με αλλα μωρα!θελουν παρεα!

Καγκουρακι σιγα σιγα μπηκες και συ σε ρυθμους με τα παιδια!φανταζομαι ειναι πολυ δυσκολο με 3 αλλα βρισκεις τον τροπο!

Εμεις Δόξα Τον Θεό και Την Παναγία με την πάνα τα παμε πολυ καλα!πλεον ζητα και το πιπι και κανουμε στην τουαλεττα!βεβαια 1-2 φορες της εφυγαν αλλα ειναι και αυτα μεσα στο παιγνιδι!πανι δεν φορα ουτε στο σχολειο τελικα γιατι ζητα της δασκαλας και παει για πιπι εχει απ τη δευτερα!μονο μια φορα της εφυγαν στο σχολειο και λερωθηκε χτες αλλα ηταν η ωρα που επαιζαν εξω!κακα δεν ετυχε να λερωθει ακομα, τα αντιλαμβανεται και ζητα και παει και τα κρατα πιο ευκολα!νομιζα θα ταλαιπωρηθω παρα πολυ μεχρι να μαθει!τελικα ειναι η αποφαση να βγει το πανι αλλιως νιωθουν ασφαλεια και κανουν στο πανι ενω οταν λερωθουν 2-3 φορες αντιλαμβανονται τι γινεται!φτανει ομως να ναι ετοιμο και το ιδιο το μωρο!πριν 2 μηνες που ξαναπροσπαθησαμε δεν ηταν καθολου ετοιμη, τωρα την βρηκα πιο αποφασιστικη!βεβαια εχουμε τα ατυχηματα μας αλλα το θεμα ειναι οτι τις πλειστες φορες κανουμε στην τουαλεττα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλοχα κοριτσαρες μου να μαι κ εγω οπως καταλαβατε πλεον ειμαι πολυ καλυτερα σας το χα πει κιολας οτι με τον πονο εχω καλη σχεση αρα απολαμβανω αναρωτικη κανοντας πραγματα xaxaxa

Πχ χτες πηγα σουπερ μαρκετ κ το βραδυ εφτιαξα μπισκοτακια

Σημερα πηγα σε γραφειοκρατικες δουλειες με πεθερουλα κεπ τραπεζα αστυνομια πηγα το παπι σχολειο τρελαμενο απο χαρα απο της 6 τραγουδαγε χαπι μπεθει του γιου χαπι μπεθει βασιλη

Μετα θα παμε να του παρουμε δωρο κ το βραδακυ παιδιατρο για εμβολιο

Αννα μαρια κλεισε αυτο με τα 13 μια χαρα μου φαινεται μη το κλεισει αλλος κ μετα εχει μονο με 15 ευρακια

Περαστικα στο αντρεακι μωρε παλι αρρωστουλι το καημενακι αμαν

Ποστακι δεν εχω ανοιξει ουτε ξερω πως αρα οποια μπορει ας ανοιξει

Καγκουρακι ειδες μπηκες κ συ σε ρυθμους

Τα παιδια που φτιαχνουν φανταστικες ιστοριες εχουν πιο αυξημενη νοημοσυνη να ξερεις γιατι μπορουν να διαχωρισουν το ψεμμα κ την αληθεια απο τοσο μικρα μου χε εξηγηση η ψυχολογος αναλυτικα αλλο να ναι βεβαια μυθομανης (που δεν ειναι τα δικα μας)

Αλλα το να λενε ιστοριες ειναι κατι καλο να ξερεις!!!

Εμενα σεναρια ολοκληρα λεει αλλα παντα σου λεει στα ψεμματα μαμα μιλαω

Για το σχολειο οχι ερωτησεις σαν ανακριση αλλα σαν παιχνιδι πχ

Μαθατε κανενα παιχνιδι να το παιξουμε κ εδω;;

Η ας πουμε ξεκινα εσυ να λες για τη μερα σου κ ρωτα κ κατι στη συζητηση

Εγω ακομα κ αν κατουρησε ο συμμαθητης ξερω εχει πολυ πλακα μπαινει στο αμαξι κ μιλα ασταματητα ο κολητουλης μου

Βασουλα μου μπραβο για τις πανες ετσι κ εγω νομιζα θα ναι ζορι κ σε μια βδομαδα της ειχε βγαλει

Ευχαριστω πολυ πολυ για τις ευχουλες σας ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδούλα να σου ζήσει ο Βασιλάκος σου!Να τον χαίρεσαι κορίτσι μου!

Αννα Μαρία να σου ζήσει και εσένα ο αδελφός σου!σήμερα δεν έχει τα γενέθλιά του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιμηθηκαν, επιτελους ησυχια στο στρουμφοχωριο!!!!!

Σημερα μου ειπε περισσοτερο, ζητουσε μπισκοτο οταν γυριζαμε απο το σχολειο της ειπα θα σου δωσω αν μου πεις τι κανατε, ε εφαγε το μοισκοτο της και μετα μου ειπε αρκετα. Σαν παιχνιδι το κανω και ειναι φορες που και εγω της λεω τι εκανα τη μερα, ελπιζω να μην ειναι μονο για μια μερα και να μας γινει συνηθεια.

Για τον Νικολα μου λενε οτι ειναι πολυ καλος και τελειως αλλο παιδι απο την αγγελικη.

Βασω τελεια τα παει η Ιωαννα με την πανα, να δεις οτι σε μια βδομαδα θα εχει καθαρισει τελειως και δεν θα εχετε ατυχηματα, παντως αυτο ειναι το βασικο οταν το παιδι ειναι ετοιμο και τα αντιλαμβανεται ειναι θεμα ημερων.

Μαγδα πολυχρονος ο Βασιλακος σου, κατενθουσιασμενος φανταζομαι!!!!

Αννα Μαρια να χαιρεσαι τον αδερφο σου!!

Παω να μαζεψω τα απλωμενα ρουχα και μετα να δω τι θα φτιαξω αυριο στην Αγγελικη, καλα εχω τοσο σιδερο που αυριο το πρωι μετα τα φρουτα που θα κοιμηθει ο Γιωργακης θα σιδερωνω και θα σιδερωνω και θα σιδερωνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εμείς τα ίδια.

Ο Αντρέας πάλι δεν πήγε σχολείο, γιατί τα κακά του δεν έχουν σφίξει τελείως. Μου φαίνεται, όμως, ότι πάνε καλύτερα. Διάρροια πάντως δεν κάνει, απλά δεν είναι και τελείως σφιχτά. Ουφφφ...

Η Γεωργία χτες έκανε το πρώτο της εμβόλιο. Ευτυχώς όλα καλά. Το βράδι είχε 38 απ' τον πωπό κι επειδή ήταν αργά, έδωσα αντιπυρετικό, μην ανεβάσει κανένα σαραντάρι μες στη νύχτα. Ευτυχώς τώρα είναι μια χαρούλα!

Δυσκολεύομαι πάντως, γιατί ο Αντρέας όλο θέλει να την παρατηρεί, να τη χαϊδεύει, να της παίζει, και δε γίνεται, μήπως και την κολλήσει. Προσπαθώ να τον απασχολώ με άλλα, αλλά νομίζω ότι το διαισθάνεται ότι τον απομακρύνουμε απ' την αδελφή του. Για να τον απασχολώ με άλλα, αναγκάζομαι ν' αφήνω τη Γεωργία στο πορτ μπεμπέ και να την παραμελώ, σκέφτομαι κι ότι κάτι κάνω λάθος και αρρωσταίνει συνέχεια ο Αντρέας, αμάν πια.

Έχω και τη μάνα μου, κλασικά, να γκρινιάζει συνέεεχεια, ότι δε γίνεται ν' αρρωσταίνει όλη μέρα το μωρό, γιατί να κάνει συνέχεια διάρροιες, θα του μείνει μόνιμο, μήπως έχουν κάτι τα έντερά του, και πού το ξέρω ότι είναι απ' το κρύωμα οι διάρροιες και δεν είναι κάτι πιο σοβαρό; Της λέω "και για το βήχα τα ίδια μου έλεγες, και του πέρασε" "Α, δεν του πέρασε" μου λέει "βήχα ακόμα λίγο". Γκρρρ...

Τέλος πάντων, ο μικρός έχει βαρεθεί σπίτι, τα πρωινά χτες και προχτές ήταν στους γονείς μου, σήμερα άργησε να ξυπνήσει, πήγε εννιά, και κατά τις έντεκα πήγαν για ψώνια με τον μπαμπά του. Μετά μπορεί να τον αφήσει για λίγο και πάλι στους γονείς μου. Ούτε παιδότοπο μπορεί να πάει, ούτε πουθενά. Αμάν πια...

Εν τω μεταξύ, ακόμα εργοτάξιο είμαστε. Υποτίθεται χτες θα είχε τελειώσει το σοβάντισμα και θα άρχιζαν βάψιμο, αλλά ακόμα σοβαντίζουν... Γκρρρ... Θα γίνει ωραίο πάντως όοοταν τελειώσει!

Βάσω μια χαρά η Ιωάννα με την πάνα! Είναι να είναι έτοιμο το παιδί τελικά. Ο Αντρέας με τίποτα ακόμα. Ο γιος της φίλης μου που πήγαμε τις προάλλες, είναι τεσσάρων χρονών και δεν έχει κόψει ακόμα την πιπίλα. Ούτε να το ακούσει δε θέλει. Τώρα το καλοκαίρι ήρθε μια φίλη μας που ζει στο Λονδίνο και είναι εκπαιδευτική ψυχολόγος. Τον έπιασε, λοιπόν, και του είπε ότι στη θάλασσα γεννήθηκαν κάτι μικρούλια ψαράκια και κλαίνε, γιατί δεν έχουν πιπίλες, και να πάνε μαζί να ρίξουν τις δικές του πιπίλες στη θάλασσα, για να τις πάρουν τα καημενούλια τα ψαράκια και να μην κλαίνε. Κι αυτός τι της απάντησε; "Όχι, εγώ τις θέλω τις πιπίλες μου, και να πάμε στο Τζάμπο ν' αγοράσουμε άλλες για τα ψαράκια". Αυτή είναι μια απάντηση που άνετα θα έδινε κι ο Αντρέας! Η φίλη μας της είπε ότι τα Αγγλάκια δε δίνουν τέτοιες απαντήσεις, κι ότι όλα συμφωνούν μαζί της! 

Μάγδα μια χαρούλα σε βρίσκω!

Εγώ μπισκοτάκια δε φτιάχνω ούτε όταν είμαι καλά! Βαριέμαι τρελά αυτό το ένα-ένα. Όλο κέικ φτιάχνω!

Κι εγώ τον Αντρέα κάπως έτσι τον προσεγγίζω για το σχολείο, αλλά είτε δε λέει τίποτα απολύτως, είτε λέει ό,τι να 'ναι.

Καγκουράκι εμένα ο Αντρέας αν δε θέλει να κάνει κάτι, δε θα το κάνει ό,τι κι αν του τάξεις, ακόμα κι αν είναι κάτι που το έχει ήδη ζητήσει και το λαχταρά πολύ. Π.χ. σήμερα ήθελε να δει μικρούς Αϊνστάιν και είχε κάνει κακά. Του λέω "έλα πρώτα να σε αλλάξω και μετά θα σου βάλω μικρούς Αϊνστάιν". Φυσικά δεν ήρθε. Προτιμά να στερηθεί αυτό που θέλει, παρά να κάνει κάτι που δε θέλει. Τελικά το πήρε απόφαση από μόνος του και μου λέει "έλα, πάμε να με αλλάτσεις". Ό,τι να 'ναι.

Όσο για το κέντρο, μου είπαν για ένα εστιατόριο που έχει μπουφέ με 24 πιάτα, δώδεκα κρύα και δώδεκα ζεστά, το φαγητό είναι καταπληκτικό, αλλά ο χώρος όχι και τόσο, και χρεώνει 7 ευρώ το άτομο. Έχουν γίνει κι άλλες βαφτίσεις εκεί. Θα πάμε να δούμε τι είναι κι αυτό, να δοκιμάσουμε και το φαγητό, αλλά να ελέγξουμε και το χώρο. Αυτές τις μέρες το αφήσαμε λίγο, λόγω ασθενειών και εμβολίων. Για να δούμε...

Σας αφήνω, πάει να κοιμηθεί η μικρή και θα κάνω καμιά δουλίτσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω και εγω τα δυο κοιμηθηκαν και θηλαζω τωρα τον μικρουλη, εχω τοοοοσο σιδερο μετα

Περαστικα στον Αντρικο Αννα Μαρια, αχ ετσι ειναι οταν εχεις περισσοτερα απο ενα παιδακια παντα καποιο θα νιωθεις οτι το αφηνεις γιατι εκεινη τη στιγμη εχει το αλλο οερισσοτερο αναγκη την προσοχη σου, ξερεις ποσες φορες μου εχει τυχει, καθημερινα αφου ειμαι ολη μερα μονη μου, και τι τυψεις εχω καθε φορα.

Την αποστομωσε την ψυχολογο ο μικρος, ειναι ολα τους πανεξυπνα δεν νομιζω οτι μπορεις να τα ξεγελασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

τι κανετε;εγω εχω μια βδομαδα περιπου που  ειμαι χαλια,βηχω με ποναει το στηθος,δεν μπορω να βγαλω τα φλεγματα μου και απο χθες μπουκωσε τελειως και η μυτη μου ενα χαλι δηλαδη μαλλον κολλησα απο τον Δημητρη και απο οτι ακουσα κι απο αλλους οι μεγαλοι την περνανε πολυ πιο βαρια αυτη την  ιωση γκρρρ αυριο θα παω στο γιατρο να με δει δεν αντεχω αλλο.Ο Δημητρης καλα ειναι μονο λιγες μυξες εχει,καναμε και εμβολιο προχτες κι εχει αλλα δυο προσεχως.Τελικα ξεγραψα τα παιδια απο το φροντηστηριο και τους ξεκινησα ιδιαιτερα τους κανει μια ξαδερφη του αντρα μου στο σπιτι και θα δινω 10 ε και για τους δυο την ωρα,η δασκαλα του φροντηστηριου μου ειπε χιλια δυο για να μου αλλαξει γνωμη και να μην φυγω απο το φροντηστηριο αλλα εγω πηρα τις αποφασεις μου,δεν μπορω καθε χρονο να ανεβαινουν τα διδακτρα με τετοιους ρυθμους που θα φτασουμε αδυνατω να πληρωνω τοσα λεφτα.

Χθες ειχαμε συναστηση με το Δ..Σ του νηπιαγωγειου θα ειμαι αντιπροεδρος τελικα,σημερα εχουν στο δημοτικο εκλογες αλλα εκει δεν βαζω φτανει για φετος του χρονου....

 

 

Αννα Μαρια γιατι σκεφτεσαι ετσι τι φταις εσυ που αρρωσταινει ο Αντρεας και φυσικα δεν μπορεις να κανεις και κατι μη δινεις σημασια στη μανα σου αστην να λεει ,εσυ με ειχες δει στον υπνο σου οτι ημουν εγκυος;εγω χθες ειδα οτι γεννησα και φυσικα παλι αγορι χαχαχα .Πολλη καλη ακουγεται η ταβερνα και με πολλη καλη τιμη ,που σοβατιζεται δεν θυμαμαι να διαβασα κατι....

 

Κατερινακι ειδα τις φωτογραφιες πολυ ομορφες ειναι,μεγαλωσαν τα ζουζουνια σου και το παρτυ σας φαινεται τελειο!!!ο Δημητρης μου λεει διαφορα απο το σχολειο αλλα οχι καθε μερα σε ασχετες στιγμες μου λεει τραγουδια και μου λεει οτι τα μαθαινουν στο σχολειο ,τα μεγαλα μου λενε πολλα αλλα παντα το εκαναν ειδικα ο Νικος,κι εγω εχω σιδερο δεν μπορω ποτε δεν αδειαζει το καλαθι μου,εχουμε και χαλια καιρο εδω και θελω να πλυνω κι αλλα γκρρρ.Πρεπει να αρχισω και γενικη σιγα σιγα γκρρρρ πως θα αρχισω παλι δεν μπορωωωωωω

 

Μαγδα πως εισαι;αναρρωσες;χρονια πολλα στο αγορακι σου πολυχρονο,γερο κι ευτυχισμενο!!η Αλεξανδρα τι κανει μιλατε καθολου;χαιρετισμους να της πεις,μια χρονια στον παιδικο ειχε πει καποιο παιδακι οτι η δασκαλα τα κλεινει στην τουαλετα για τιμωρια,η συγκεκριμενη μαμα πιστεψε το παιδι της κι εκανε ολοκληρη φασαρια φυσικα οι δασκαλες το διευψεσαν δεν νομιζω να εκαναν κατι τετοιο οι συγκεκριμενες δασκαλες αλλα αντε να βρεις ακρη....

 

Ανθη οσο μεγαλωνει σιγουρα θα τα παει ολο και πιο καλα στο ποδοσφαιρο,το Σαββατο η ομαδα μας θα παιξει φιλικο αγωνα και θα παιζει ο Νικος μεσα ο Γιωργος οχι ακομα χρειαζεται πολλες προπονησεις ακομα ,κι εγω για να αθλουνται θελω να πηγαινουν καλυτερα στο γηπεδο παρα στο σπιτι με τους υπολογιστες,πως ειναι η Αλεξανδρα;

 

Βασω πολυχρονη να τα εκατοστισεις!!!ασε το προγραμμα μου ειναι φουλ τωρα βεβαια με τα ιδιαιτερα θα ειναι λιο καλυτερα γιατι δεν θα ειμαι συνεχεια στους δρομους τα βραδια χαλαρωνω,ετοιμαζω τσαντες και ρουχα για την επομενη και μετα πλεκω ή διαβαζω εχω και τα δικα μου κι εγω χαχα ,θεμα ημερων ειναι να κοψεις τις πανες θα δεις

 

κοριτσια οποια ανοιξει νεο ποστ να βαλει και την αριθμηση,θυμαται καμια σε ποιο νουμερο ειμαστε;

 

τα λεμε παλι κουκλες φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοκονες μου μη λετε για σιδερο το βουνο θα φτασει στο ταβανι εγω αδυνατον να το κανω ο εξυπνος ο συζηγος ειπε τα βγαζω περα μην ερθει η μαμα μου δε χρειαζεται ετσι κ εγω τα αφησα κ αμα θελει ας τα βαλει ασιδερωτα αφου νομιζει οτι ειμαι η σουπεργουμαν μωρε...ας δει πως ειναι να μην ειμαι για λιγο!!!

Κατα τα αλλα το παρτακυ του β στο σχολειο αψογο τρελαθηκαν μικροι μεγαλοι με την τουρτα τον παρελαβα με ενα πανεμορφο καπελο βασιλια δεινοσαυρου μες στο καμαρι δε ξερω πως να σας βαλω φωτο γαμωτο!!!

Μετα πηγαμε παιδιατρο ειναι μια χαρα το καμαρι μου εκανε κ εμβολιο του κανε κ ελεγχο στα παντα ματια αυτοα λαιμους πιεση οξυγονο εξονυχιστικο μιλαμε

Πλατυποδια δεν εχει με κοροιδευε ο γιατρος το πουλι μας που σε ενα ελαχιστο σημειο δε κατεβαινει τελειος ειπε σιγα σιγα κ αν δεν.. Θα κανει με τοπικη αναισθησια κατι σαν χειρουργειο κ θα κοψουμε την πετσουλα κατι ομως απλο ειναι αν θα χρειαστει μελλοντικα..

Υψος κλασικα ψηλα στην καμπυλη 1.10 νομιζω κ κιλα 18 μια χαρα ειπε πολυ μεγαλωσωμο παιδακι μας ειπε κ αναπτυξιακα παλι πιο ωριμος ηληκιακα του κανε κατι τεστακια κ το ειπε..

Αλλα νεα δεν εχω ο καιρος χαλασε κ μπλιαχ

Μη λετε για γεννες κ εγκυμοσυνες θελω σαν τρελη να αδιαθετησω τοση ναρκωση κ ακτινες εχω κατααγχωθει μιλαμε περιμενω σαββατο αντε να ηρεμησω...

Καγκουρακι σκεψου εγω νιωθω μερικες φορες πως παραμελλω τον β με δουλεια κ δουλειας εσυ που χεις κ τρια κουκλιτσα μου σε ποσα κομματια να γινεις...

Βασουλινα μου πως παει ο αυχενακος;;

Ευχαριστω ολες για τις ευχες στο καμαρι μου

Αννα μαρια πηγατε σε αυτο με τα 10 ευρουλακια τελικα;;

Καλε ασε το ενοχικο συνδρομο τι φταις εσυ που αρρωσταινει θεος εισαι να το αποφυγεις;;;

Επισης ερωτηση εχεις να μου προτεινεις βιβλιο για παιδακι που να μιλα για χριστουλι παναγιτσα του τα χω πει αλλα ηθελα κ κατι πιο επιστημονικο να το πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινουλακι αντιπροεδρος μια χαρα κοριτσακι μου

Καλυτερα ιδιαιτερα αν ειναι καλη η δασκαλα κ εγω για το βασιλη στανταρ ιδιαιτερα προτιμω νομιζω μαθαινει πιο γρηγορα αν ο δασκαλος το χει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι!

Τι κάνετε;

Εγώ έπηξα στις δουλειές...

Συγύρισα το σαλόνι που ήταν ένα χάλι, δεν έβλεπες το πάτωμα απ' τα παιχνίδια, το καθάρισα, έκανα τα μπάνια, κι έβαλα να γίνεται κολοκάσι κοκκινιστό με σέλινο και βραστό κοτόπουλο με πατάτα και ρύζι για τον Αντρέα. 

Ο μικρός ακόμα έχει το στομαχάκι του, τα κακά του δεν έχουν σφίξει τελείως. Χτες το μεσημέρι έκανε κανονική διάρροια και σήμερα το πρωί κρεμώδη. Αλλά κάνει 2-3 φορές τη μέρα, δεν είναι διάρροια απ' αυτή που δε βγαίνεις απ' την τουαλέτα. Βασικά, κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και χρόνια, χωρίς να είμαι κρυωμένη ή άρρωστη, οπότε φαντάζομαι από μένα θα πήρε ο Αντρέας. Πήρα τον παιδίατρο και μου είπε ότι είναι απολύτως φυσιολογικό, συνεχίζουμε τα προβιοτικά και μπορεί να πάει και σχολείο. Έτσι τον πήγε ο άντρας μου κατά τις έντεκα. Απ' το τίποτα, έστω κι αυτό, γιατί το παιδί σκυλλοβαριόταν στο σπίτι.

Ρώτησα και για τη Γεωργία που δεν κάνει κακά. Έχει απ' τη Δευτέρα να κάνει νομίζω. Μου είπε ότι είναι επίσης απολύτως φυσιολογικό σε μωρό που θηλάζει. Μπορεί να κάνει και πέντε μέρες να ενεργηθεί και δε θεωρείται δυσκολιότητα.

Η μάνα μου, εννοείται, συνεχίζει να παίρνει τηλέφωνο και να το παίζει Κασσάνδρα, μήπως έχουν κάτι τα έντερα του μωρού. Για τον Αντρέα εννοείται, γιατί για τη Γεωργία δεν της έχω πει τίποτα. Δεν αντέχω άλλο πρήξιμο.

Ουφ, μη λέτε για σίδερο. Προχτές σιδέρωσα ένα πλυντήριο μεν, αλλά απ' αυτά που κάνουν για δέκα, που έχουν ένα σωρό μικρά μικρά ρούχα και δεν τελειώνουν με τίποτα. Τώρα έχω άλλο ένα, αλλά είναι όλο πετσέτες και σεντονάκια ευτυχώς.

Κατερίνα τρέχεις κι εσύ και δε φτάνεις. Καλά βρε, έχεις πάρει σβάρνα τα προεδριλίκια; :)

Μια φίλη μου έχει μπει στους συνδέσμους γονέων στα σχολεία και των τριών παιδιών της και κατέληξε να μην μπαίνει σπίτι της! Το είχε απωθημένο, όμως, επειδή οι γονείς της δεν έμπαιναν ποτέ σ' αυτήν. 

Για το φροντιστήριο καλά έκανες, γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Στο ιδιαίτερο όπως λέει και η Μάγδα, μαθαίνουν καλύτερα γιατί τα προσέχει πιο πολύ η δασκάλα, αλλά απ' την άλλη είναι σημαντική η εμπειρία της τάξης, κυρίως στο να κάνουν συζήτηση στα αγγλικά. Αλλά το θέμα είναι ότι πολλές δασκάλες δε βάζουν καν τα παιδιά να μιλάνε μεταξύ τους αγγλικά, και οι ίδιες μιλάνε ελληνικά. Η δική μου τουλάχιστον αυτό έκανε στο φροντιστήριο, αλλά εγώ είχα πέσει στην περίπτωση.

Την αναζήτηση κέντρου την άφησα αυτές τις μέρες, λόγω ασθενειών και εμβολίων. Θα πάρω όμως σ' αυτό το κέντρο που χρεώνει λίγα, να δούμε τι είναι. Με εκνευρίζει που ο άντρας μου, μου λέει "πάρε εσύ τηλέφωνο που τα λες καλύτερα", και πρέπει να παίρνω παντού εγώ, στις ταβέρνες, στο νηπιαγωγείο, στον παιδίατρο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι συνεννοούμαι καλύτερα!

Έχουμε μαστόρους αυτήν την εβδομάδα, γιατί βάφουμε την πρόσοψη της πολυκατοικίας. Άρχισαν Δευτέρα και σήμερα λέει τελειώνουν τη δική μας πλευρά, δηλαδή τη μισή πρόσοψη. Τις σκαλωσιές τις μάζεψαν, αλλά το μπαλκόνι είναι ανάστα ο Κύριος, όλες οι γλάστρες μετακινημένες. Δεν έχει νόημα να καθαρίσω και να συμμαζέψω, γιατί τρίβανε κάτω την είσοδο με ένα μηχάνημα και σηκώνονταν σύννεφα σκόνης. 

Κι εγώ πρέπει να κάνω γενική, αλλά θα φέρω γυναίκα για τα πολύ χοντρά. Περιμένω, όμως, να τελειώσει το βάψιμο και μετά.

Εγώ πάντως στο όνειρό μου είδα ότι περίμενες κορίτσι και κάνατε και τραπέζι για να το γιορτάσετε, χαχα!

Μάγδα καλά, ο άντρας σου περιμένει ότι θα κάθεσαι να σιδερώνεις εγχειρισμένη; Και δεν κατάλαβα, θα σου πει αυτός αν έρθει η μάνα σου να κάνει το σίδερο ή όχι; Ή μήπως εννοούσε ότι τα βγάζει πέρα αυτός; Αν είναι έτσι πάω πάσο. Αλλά απ' ό,τι θυμάμαι, δε σιδερώνει, όπως κι ο δικός μου!

Μια χαρά ο Βασιλάκης! Είδες που αγχωνόσουν για την πλατυποδία;

Του Αντρέα το πουλάκι άνοιγε πάρα πολύ εύκολα, αλλά εδώ και πάρα πολύ καιρό δε μας αφήνει να του αγγίξουμε, έτσι δεν ξέρω αν ανοίγει. Λέτε να κλείνει με τον καιρό; Μόλις, όμως, πάμε να του το αγγίξουμε, διπλώνεται στα δύο και γίνεται χαμός. Ουφ, θα ρωτήσω τον παιδίατρο...

Συγκεκριμένο βιβλίο δεν έχω να σου προτείνω, αλλά έχει πάρα πολύ καλές παιδικές εκδόσεις. Είναι η σειρά Άθως παιδικά http://www.stamoulis.gr/%CE%95%CE%BA%CE%B4%CF%8C%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%86%CE%B8%CF%89%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC_sp-2822.aspx Μπορείς να κοιτάξεις και στις εκδόσεις Αρμός που είναι επίσης πολύ καλές.

Σας φιλώ, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, τα νεύρα μου... Ο Αντρέας σήμερα έφαγε ΜΟΝΟ μπισκότα. Δεν τον αδικώ δηλαδή. Πόσες μέρες με τα νερομπούλια το μωρό; Γκρρρ... 

Ξέχασα να σας πω: όποτε είμαι στη σελίδα του μάμμυ, ο Αντρέας βλέπει τις φωτογραφίες από τη γκαλερί που είναι πάνω-πάνω σε γραμμή. Ξέρει να τις βάζει, να τις μεγαλώνει, τις χαζεύει και τις έχει μάθει όλες απ' έξω. Πρώτη και καλύτερη, η φωτογραφία της Κατερίνας με το σκουφάκι-κουκουβάγια. Χτες ήμουν στο φέισμπουκ και στον τοίχο φαινόταν μια δημοσίευση της Κατερίνας, οπότε με το που βλέπει τη φωτογραφία προφίλ με το ίδιο σκουφάκι, αμέσως την αναγνώρισε!!!

Χτες κάτι παίζαμε, κι αυτός πήρε ένα παιχνίδι και μου είπε ότι είναι το μωρό μου. Το παίρνω εγώ και καλά και το νανουρίζω και μετά το παίρνει αυτός και μου λέει "είναι το δικό μου μω-ό. Ω! Τι χα-ιτωμένο! Έλα, έλα, να σου βάλω αλοιφή για να μην πονάς"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την αρίθμηση των καφέ που είπε η Κατερίνα, μπήκα στο σχετικό θέμα και είδα τα προηγούμενα. Αυτό και τα δύο προηγούμενα δεν είχαν αριθμό, και το τελευταίο που βρήκα με αριθμό ήταν το 6. Άρα, αυτό είναι το 9 και το επόμενο το 10. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ.................

Ήπια χαμομήλι και καλά για να κάνει η μικρή κακά, κι όχι μόνο δεν έκανε αυτή, αλλά μου έφερε διάρροια... Γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ.................................... 

Αφήστε που νομίζω ότι μου ήρθε και περίοδοοοοος.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια και καλη κυριακη!!!!

Εχει βαλει κρυο, αλλαξε ο καιρος και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να μαζεψω καλοκαιρινα και να βγαλω χειμωνιατικα με πιανει πανικος!!!

Χθες ειχαμε παει σε βαφτιση, και εχουμε και αλλη σημερα το απογευμα το μεσημερι μαλλον θα παρει τα μικρα ο αντρας μου να πανε στο τατοι στο αεροδρομιο που εχει επιδηξεις με αεροπλανα.

Σας εχω νεα πρωτον αλλαξα χρωμα στο μαλλι, καστανα τα εκαναπανε οι ανταυγιες και τα εκοψα φιλαριστα. Και δευτερον μετα απο 2,5 και κατι χρονια θα ξεκινησω παλι δουλεια, με πηρανε να διδασκω καποια μαθηματα σε ΙΕΚ, ποσες ωρες και ποιες μερες θα ξερω την δευτερα που θα γινει η κατανομη των ωρων. Περα απο κατι μαθηματα που ηταν υποχρεωτικο να κανουμε στους προπτυχιακους φοιτητες οσο εκανα το διδακτορικο μου δεν εχω ξαναασχοληθει επαγγελματικα με διδασκαλια, ελπιζω να τα καταφερω παντως.

Κατερινιω περαστικα, νωρις νωρις αρχισαν οι ιωσεις. Εισαι μεσα σε ολα παντα μπραβο σου, ασε στο δημοτικο βαλε του χρονου που θα τα χεις και τα τρια εκει.

Μαγδα αισθανεσαι καλυτερα? αντε μολις χαλαρωσεις να βαλεις μπρος για αδελφακι. Μια χαρα το αντρακι σου τζαμπα αγχωνοσουν.

Αννα Μαρια ναι φυσιολογικο αυτο με τα κακακια για την μικρη και μενα μου το εκανε ο Γιωργακης πριν τις τροφες μπορει καθε τρεις μερες να εκανε και δεν ημουν συνηθισμενοι γιατι οι αλλοι δυο ηταν τακτικοτατοι. Ευτυχως σε καθησυχασε και ο παιδιατρος για τον Αντρεα, θα ηρεμησει απλα εχει ταλαιπωρηθει πολυ τελευταια.

Σας αφηνω παω να κανω καμια δουλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πού είστε ρε κορίτσια; Ερημιές στο καφενεδάκι μας... 

Εμείς καλά, εδώ έβγαλε κρύο. Όλο το σαββατοκύριακο είχε τρελό αέρα και χτες είχε και δροσούλα. Τώρα που σηκωθήκαμε για να πάει ο Αντρέας σχολείο, έχει ψυχρούλα. Του φορέσαμε ζιπουνάκι, κοντομάνικη μπλούζα, σορτσάκι, κλειστό παπούτσι με κάλτσα, και ελαφρύ σακάκι για έξω, κι έβαλα στη τσάντα του και μακριά φόρμα και ελαφρύ φουτεράκι μήπως χρειαστούν. 

Καλά, εγώ μέσα κάθομαι με φανελάκι και σορτσάκι, αλλά μάλλον θα φορέσω κοντομάνικο μπλουζάκι.

Τελικά δε μου ήρθε περίοδος, μάλλον οι ορμόνες που τα είχαν παίξει ήταν. Μου είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο και στον Αντρέα, στους δύο μήνες και κάτι είχα δέκατα, πόνους στα κόκαλα, λες και ήμουν άρρωστη, και είχα και λίγο αίμα. Τώρα είχα απλά συμπτώματα περιόδου και δυο σταγόνες αίμα, και τέλος ευτυχώς!

Το σαββατοκύριακο δεν κάναμε τίποτα. Το Σαββάτο το μεσημέρι λέγαμε να πάμε να φάμε σ' αυτό το εστιατόριο που σας έλεγα με το μπουφέ, αλλά φυσούσε τόσο πολύ που το αναβάλαμε. Εν τω μεταξύ, πήρα τηλέφωνο σ' αυτόν να ρωτήσω για τη βάφτιση. Χρεώνει 7 ευρώ το άτομο το μπουφέ, και με το ποτό βγαίνει 12 ή 13. Δηλαδή τι θα πιούν πια οι καλεσμένοι μου;;;; ΟΛΟ ΤΟ ΒΟΣΠΟΡΟ;;;;;;; Θα δούμε, μάλλον στην πρώτη ταβέρνα που ρώτησα θα κλείσουμε τελικά.

Τελικά το Σαββάτο το απομεσήμερο ο Αντρέας ήθελε να πάει στη γιαγιά, τον πήγε ο άντρας μου και μόλις γύρισε άρχισε να ρίχνει καρέκλες. Πιο μετά έκοψε η βροχή, και πήγα σ' ένα γάμο που ήμουν καλεσμένη. Στην εκκλησία δηλαδή και χαιρέτησα εκεί.

Χτες πάλι δεν κάναμε τίποτα, εκκλησία το πρωί, μετά στους γονείς μου για φαγητό και μετά σπίτι, αφού ο καιρός ήταν χάλια.

Ουφ, να έκανε μόνο κρύο να ντύναμε τα παιδιά και να βγαίναμε. Αλλά είναι αυτός ο τρελο-αέρας...

Καγκουράκι με γεια τα μαλλιά και συγχαρητήρια για τη δουλειά!

Μην αγχώνεσαι, κανείς δεν είχε ασχοληθεί επαγγελματικά με τη διδασκαλία πριν από την πρώτη φορά!!! Μια χαρά θα τα πας. Τι θα διδάσκεις; Μη με βρίσεις, αλλά θύμισέ μου τι σπούδασες! Δεν μπορώ να το συγκρατήσω με τίποτα. Κάτι με πολυτεχνείο σωστά;

Ο Αντρέας όντως ηρέμησε, ούτε επιθετικός είναι πια, και άνοιξε και η όρεξή του και τρώει αρκετά! Επιλεκτικά μεν, αλλά τρώει. Την Παρασκευή δεν είχε φάει σχεδόν τίποτα και αρνούνταν ό,τι κι αν του προσέφερα. Είχαν έρθει για λίγο οι γονείς μου, κι άρχισε η μάνα μου τα γνωστά, "δε γίνεται να μην τρώει το μωρό" και "γιατί δεν τρώει;" "μήπως έχει τίποτε σοβαρό;" οπότε του λέω "Αντρέα, θες σοκολάτα;" και μου λέει αμέσως "ναι"!! Να το σοβαρό που έχει της λέω...

Αυτό με τα κακά δεν το ήξερα καθόλου, στην αρχή σκέφτηκα ότι ήταν δυσκοιλιότητα, αλλά όταν πέρασαν τόσες μέρες ανησύχησα. Ευτυχώς έκανε δύο φορές χτες, και νομίζω και προχτές! 

Εν τω μεταξύ, χτες στην εκκλησία, ο Αντρέας πήγε σε κάποια φάση στη σκάλα, που είναι δίπλα απ' το χώρο που καθόμαστε κι άρχισε να φωνάζει α και αααα. Άκουγε τον αντίλαλο και ενθουσιαζόταν. Πηγαίνει ένα μεγαλύτερο παιδάκι, πέντε χρονών, και φώναζε Μπανάνα. Άρχισαν, λοιπόν, να φωνάζουν μαζί μπανάνα και μπανάνα. Έκαναν πάρα πολλή φασαρία και γινόταν χαμός. Προσπαθούσαμε να τους σταματήσουμε, κι εμείς και η γιαγιά του άλλου παιδιού. Ο άλλος ως μεγαλύτερος συμμορφώθηκε πιο εύκολα, και μετά πήγαινε ο Αντρέας και του έλεγε "αγο-άκι, έλα να φωνάτσουμε μπανάνα στη σκάλα". Σε κάποια φάση τους λέει η γιαγιά του άλλου "μη φωνάζετε γιατί θα έρθει ο πάτερ και θα σας κόψει τη γλώσσα σας". ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;;;;;;;;;; Ο Αντρέας το πήρε κυριολεκτικά, πήγε και κρύφτηκε, πήγα κοντά του και μου λέει "θα του πά-ω το ψαλίδι του πάτεγ, να το πετάτσω και να μην έχει ψαλίδι". Μα είναι δυνατόν;;; Λένε τέτοια πράγματα σε μικρά παιδιά;;;;;;;;;;; Ευτυχώς μετά ξανάρχισε να φωνάζει, δηλαδή δεν είχε τρομοκρατηθεί κιόλας, και δεν το ανέφερε ξανά. Ελπίζω να το ξέχασε.

Οι υπόλοιπες πού είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

τι κανετε?

Αννα Μαρια πως ειναι η Γεωργία μετά το εμβολιο?γκρινιαζε?ο πυρετος επεσε?αχχχ θα τα εχουμε αυτα απ την αρχη με τα εμβολια! η μαμα σου γκρινιαζει πολυ!δεν θα το αντεχα με τιποτα!το χειροτερο μου να μου μουρμουρανε!ειλικρινα!τελικα πηγατε στο κεντρο με τα 7 ευρω το ατομο?αν ειναι και καλο το φαγητο μια χαρα!

Κατερινακι πως εισαι με τη γριππη?ο Δημητρακης του περασε τελειως?μια χαρα και αντιπροεδρος στο νηπιαγωγειο!ναι καλυτερα ασε το δημοτικο για του χρονου που θα ναι και οι 3 λεβεντες σου εκει!

Μαγδουλα πως εισαι?αναρρωσες τελειως?ο Βασιλακος μια χαρα ανεπτυγμενος!μπραβο!

Καγκουρακι συγχαρητηρια για την δουλεια!θα νιωθεις και συ διαφορετικα θα βγαινεις και λιγο εξω να βλεπεις κοσμο!ο Γιωργακης θα μενει με τη μαμα σου?

Εγω γριππωθηκα, λιγο ο λαιμος μου και λιγο βηχα, με καινε και τα ματια μου!ειμαι κομματια!ουφ!το Σαββατο πηγαμε με τη μικρη να προσκυνησουμε εδω στο διπλανο χωριο σε ενα ξωκλησακι Της Αγίας Μαρίνας που παμε καθε βδομαδα και αναβουμε κερακι!προσκυνησαμε και αφησα τη μικρη κατω να αναψω κερακι!πηγε εξω στην πορτα την εκλεισε και.....με κλειδωσε μεσαααα!παω να ανοιξω και δεν ανοιγε!της λεω Ιωαννα ξεκλειδωσε και ανοιξε μου να βγω!τρομοκρατηθηκα γιατι η περιοχη ειναι ερημια εκει, φοβηθηκα να μην φυγει, αφησα και το αυτοκινητο ανοικτο και περνουσαν διαφορα απ το μυαλο μου!προσπαθουσε να μου ανοιξει αλλα παραπανω κλειδωνε!την κοιταζα απ την τρυπουλα και λεω Αγία Μαρίνα μου βοηθησε με να βρω μια λυση!τελικα στην διπλα πορτα ειχε ενα χερουλι το εκανα πανω και τραβηξα με δυναμη την πορτα και ανοιξε!ευτυχως επειδη ηταν συρτης δηλαδη τρυπουλα που εμπαινε μεσα το σιδερο δεν μπηκε μεχρι το τερμα και μολις την τραβηξα την αλλη πορτα ανοιξε!εν τω μεταξυ βρηκα τη μικρη στο σκαλι κατατρομαγμενη να κλαιει!της θυμωσα πολυ για να μην το ξανακανει αλλα δεν νομιζω να καταλαβε οτι με κλειδωνε και δεν θα μπορουσα να βγω!ουφ!το βραδυ πηγαμε σε επιθεωρηση του Μαρκου Σεφερλη!ηταν καταπληκτικος 4 ωρες γελουσαμε ειλικρινα αλλα μαλλον απ εκει τσιμπησα τη γριππη γιατι εκανε κρυο και ηταν υπαιθρια!

Χτες πηγαμε το απογευμα παιχνιδοτοπο και μετα λιγο απ τη γιαγια μου!αυτα απο εμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω ευτυχώς η Γεωργία ήταν μια χαρά με το εμβόλιο! Είχε ελάααχιστη γκρινίτσα και ο πυρετός που ανέβασε δεν ήταν καν πυρετός. Ήταν 38 απ' τον πωπό, κι έδωσα το αντιπυρετικό προληπτικά, γιατί ήταν βράδι. 

Γι' αυτό το κέντρο με τα 7 ευρώ έγραψα πριν. Μου είπαν πολλοί φίλοι ότι το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό, και διάβασα και πολύ καλές κριτικές στο ίντερνετ. Αλλά έβαλε το ποτό 6 ευρώ, σόρι, αυτό είναι κοροϊδία. Τι θα πιούν πια οι καλεσμένοι μας; Θα πάμε πάντως να δούμε, να δοκιμάσουμε κιόλας, και να συνεννοηθούμε, μήπως γίνεται να πάμε με τα 7 ευρώ το άτομο και τα ποτά εξτρά. Θα δούμε!

Καλά, τι λαχτάρα κι αυτή στο εκκλησάκι!!! Απαπαπαπα!!!!!! 

Πήγατε στο Σεφερλή; Το έχω ξαναπεί νομίζω, τον ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ!!!!!!! Αλλά γούστα είναι αυτά!

Εμάς πάντως στη Λάρνακα ό,τι υπαίθριο είχε το Σάββατο αναβλήθηκε. Είχε μια συναυλία στο Μεσαιωνικό Κάστρο, που την έκανε ένας γνωστός μου με τη γυναίκα του, πήγαν ένα ζευγάρι άλλοι φίλοι μας που είναι κολλητοί μ' αυτούς που τραγουδούσαν, και μας είπαν ότι είπαν τρία τραγούδια, άρχισε να βρέχει, και αναβλήθηκε η συναυλία. 

Νωρίς άρχισε το κρύο φέτος, πέρσι αρχές Νοεμβρίου φορούσαμε σχεδόν κοντομάνικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas κοριτσια...αρρωστοι και εμεις...μυξες και γκρινια...αρχισαν οι ιωσεις...

Μαγδα να τον χαιρεσαι!!!!!!!!!!!να ειναι γερος!!!

αχ με τραβαει παλι...

σορρυ κοριτσια..ελπιζω να βρω χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, πού χαθήκατε όλες;;; Πάτε και γράφετε αλλού; Τι έχετε απογίνει;

Εμείς καλά, σήμερα έχουμε αργία, γιατί είναι η επέτειος της Κυπριακής Ανεξαρτησίας. Οπότε, έχω και τον Αντρέα στο σπίτι. Ο καιρός έχει αλλάξει, έπεσε η θερμοκρασία και συνέχεια φυσάει. 

Ο Αντρέας είναι καλά αυτές τις μέρες (να δούμε μέχρι πότε)... Η Γεωργία μεγαλώνει, της αρέσουν οι κουδουνίστρες, το άγου και το κουπεπέ. Όποτε της κάνω κουπεπέ ενθουσιάζεται! Τεντώνει τα χεράκια μπροστά, λες και πάει να κάνει κι αυτή κουπεπέ, και κουνάει χέρια πόδια γελώντας! 

Εγώ άρχισα και κάνω τα ντουλάπια της κουζίνας. Χαλαρά, ένα-δύο τη μέρα, γιατί έχω κι άλλες δουλειές. Παράλληλα γράφω κι ένα άρθρο για το ηλεκτρονικό περιοδικό που σας έλεγα ότι θα κάνουμε. Μεθαύριο θα έρθουν να μας βάψουν τη βεράντα, κι όταν τελειώσει και αυτό, θα φέρω τη γυναίκα να κάνουμε μια γενική στο σπίτι, εν όψει του χειμώνα. 

Τι άλλο να γράψω, αφού δεν μπαίνει και καμία να σχολιάσω τίποτα.

Μαρίνα άρχισε παιδικό ο Αντωνάκης ή ακόμα;

Ακούστε (ή μάλλον διαβάστε) ατάκες του Αντρέα: προχτές έτρωγε ένα μπισκότο κι ήταν λίγο φαγωμένο στη μία άκρη. Μου λέει "είναι δαγκωμένο το μπισκότο μου". Του λέω "ποιος να σου δάγκωσε ρε το μπισκότο;". Απάντηση: "Ήταν ένα τέ-ας. Και ή-θε και μία τί-γη στο σαλόνι μας. Και ελέφαντες". 

Χτες έπαιζε με ένα μαρκαδόρο και λέρωσε τα χέρια και το παντελόνι του. Του λέω "να αλλάξουμε το παντελόνι σου" και μου λέει "και χέγια να αλλάτσουμε μαμά"!

Πολλά φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...