Μετάβαση σε περιεχόμενο

Nεα Στο Φορουμ Και Πελαγωμενη!


rianna

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια.Ειμαι νεα στο φορουμ και πολύ πελαγωμενη.....Προσπαθουμε με τον αντρα μου για μωρακι πανω απο ένα χρονο και δυστυχως ακομα δεν εχει προκυψει εγκυμοσυνη.Μολις παντρευτηκαμε δεν ξεκινήσαμε καποια προσπαθεια αλλα περιμεναμε.....Μετα ένα πρόβλημα μας οδηγησε στον ουρολογο ο οποιος και διεγνωσε μια φλεγμονη στον αντρα μου και κιρσοκηλη...Καναμε τη θεραπεια και από περισυ προσπαθουμε για μωρακι αλλα δυστυχως τιποτα.....Τον Σεπτεμβρη που ειχα παει για το καθιερωμενο τεστ παπ,ο γιατρος μου ειχε πει να περιμενω λιγο ακομα αλλα δυστυχως τα περιθωρια μας στενευουν.....εγω είμαι 34 και ο αντρας μου 37....Μεσα στις επομενες μερες θα παμε στο γιατρο.Γνωρίζετε τι εξετασεις θα μας πει να κανουμε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rianna καλως ηρθες στην παρεα μας και δεν χρειαζεται να πελαγωνεις...εχει κανει ο αντρας σου σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος μετα την επεμβαση να δειτε αν εχει φυγει η φλεγμονη και πως ειναι το σπερμα?αυτη ειναι η αμεση εξεταση που πρεπει να γινει αν δεν την εχετε κανει μεχρι στιγμης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ πολύ rose για την απαντησή σου και με το καλό το μωράκι σου!!!

Ο ουρολόγος μας ειχε πει πως δεν χρειάζεται να κάνει επέμβαση,δεν είναι σε τοσο προχωρημένη κατάσταση η κιρσκοκηλη.....ήταν σχετικά καλό το σπέρμα,δηλαδή ικανό για γονιμοποίηση.....βέβαια εμείς μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας δεν επαναλάβαμε το σπερμοδιάγραμμα [smilie=sad5.gif].......εγώ δεν έχω κάνει σαλπιγγογραφία ή οτιδήποτε άλλο....ο κύκλος μου είναι σταθερός κάθε 28ημέρες και δεν είχα ποτέ γυναικολογικό θέμα........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ και στα δικα σου συντομα!!!!

ειπες καναμε την θεραπεια και νομιζα οτι κανατε επεμβαση κυρσοκηλης..κανατε την θεραπεια για την φλεγμονη εννοεις ε?κανονικα επρεπε μετα την ολοκληρωση της να κανατε σπερμοδιαγραμμα να βλεπατε πως ειναι το σπερμα...εχει περασει ενας χρονος αλλα δεν ξερετε αν εχει φυγει η φλεγμονη η οχι!γνωμη μου να κανετε ενα νεο σπερμοδιαγραμμα με καλλιεργεια σπερματος για να δειτε αν εχει φυγει η φλεγμονη γιατι αν δεν εχει φυγει ισως φταιει και αυτο που ακομα δεν εχεις μεινει...καλα ο ουρολογος σας δεν σας ζητησε να κανατε επαναλειπτικο σπερμοδιαγραμμα?

αν κανετε σπερμοδιαγραμμα και δειτε οτι ειναι οκ το σπερμα τοτε θα προτεινα να κανεις μια σαλπιγγογραφια να δεις αν εισαι και εσυ οκ με αυτο...επειδη τα εχω περασει ολα αυτα στα λεω σαν βηματα σωστα που πρεπει να ακολουθησεις για να μπορεσετε να δειτε επιτελους τι φταιει!οτι αλλο θελησεις ρωτησε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με τη rose...αν δεν δεις το νεο σπερμοδιαγραμμα πως θα ξερεις αν οντως πηγε καλα η θεραπεία;Επισης το επομενο βημα ειναι η σαλπιγγογραφια...αυτη θα στη ζητησει ετσι κι αλλιως σε λιγακι ο γιατρος σου..οποτε καντην να ξεαγχωθεις οτι ολα ειναι καλα που θα ειναι ειμαι σιγουρη...καλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!Καναμε σπερμοδιαγραμμα και είναι πολυ καλο μας ειπε ο ουρολόγος!!Τωρα που λετε για σαλπιγγογραφια δεν ξερω,δεν εχω κανει ποτε.....αλλα ψαχτηκα λιγο στο φορουμ και σε μερικα site και λενε σε πρωτη φαση σαλπιγγογραφια και ορμονικο ελεγχο.....εγω εχω κανονικα περιοδο κάθε 28ημερες χρειαζεται να κανω???Η σαλπιγγογραφια γινεται στον γυναικολογο μας ή σε διαγνωστικα κεντρα??Την χορηγει το ΕΟΠΥ??Ξερετε ποσο κοστιζει??Πολλες ερωτήσεις,συγγνωμη αλλα όπως καταλάβατε δεν εχω ιδεα......Να παω πρωτα λετε στο γυναικολογο να με καθοδηγησει από το να κανω κινησεις μονη μου???

Σας ευχαριστω πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον η σαλπιγγογραφια δεν εχει να κανει με το αν εχεις σταθερο κυκλο .κι εγω ειχα σταθεροτατο οταν την εκανα ειναι μια εξεταση κατα την οποια σου χορηγουν ενα σκιαγραφικο και φαινεται αν ειναι πληρως διαβατες οι σαλπιγγες..κταταει 10 λεπτα ολη εξεταση το πολυ .Γινεται σε κεντρο καθως ουσιαστικα στην κανει ακτινολογος(εμενα ηταν και ο γιατρος παρον)δεν ξερο αν στη γραφει ο ΕΟΠΥΥ παρα το γεγονος οτι ειμαι στον εοππυ την εκανα μη γραμμενη...πληρωσα 130 ευρω με το σκιαγραφικο μαζι στο ΡΕΑ ακθως εκει ηταν ο γιατρος μου...οι τιμες διαφερουν απο οσ ξερω και φτανουν εως 150 ..Τωρα ως αναφορα αυτη καθ αυτη την εξεταση εφ οσων το συζητησεις με το γιατρο σου και στη προτεινει να ξερεις οτι σε αλλες γυναικες πονεσε(σαν πονος περιοδου 2 λεπτα κυριολεκτικα 2)και σε αλλες οπως εγω καθολου(και δεν ειμαι καθολου ανεκτικη στον πονο)δεν εχει να κανει με το αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες κτλ(γιατι εγω ειχα διαβασει οτι και καλα αν ειναι ανοιχτες δεν πονας ενω αν δεν ειναι πονας..ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα ειναι βλακειες)Γινεται σε συγκεκριμενη μερα του κυκλου(αν δεν με απατα η μηνημη μου την ειχα κανει ή 7 ή 9 μερα)και την ιδια μερα και για 3 μερες εμενα μου χορηγησαν αντιβιωση ...μια ωρα πριν την εξεταση ειχα παρει και 2 μπουσκοπαν πλας οπως μου ειχαν συστησει στο Ρεα και δεν καταλαβα τιποτα απολυτως...οτι αλλο χρειαστεις πες μου...αα και λενε(και το ειπαν και 2 γιατροι π[ου μου ειχαν συστησει σαλπιγγο)οτι 3 μηνες μετα εισαι και πιο γονιμη...δεν ξερω αν ισχυει γιατι εμεις τους 3 επομενους δεν πολυδοκιμασαμε λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων μακρια του ενος απο τον αλλο...αυτα ελπιζω να σε κατατοπισα λιγακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ακριβως ειναι οπως στα εγραψε η σανταλοξυλο...εγω την εχω κανει πριν 5 χρονια περιπου και δεν θυμαμαι ποσα ειχα δωσει ουτε ποια μερα πρεπει να την κανεις!θυμαμαι ομως ηταν αρκετα λεφτα και την ειχα κανει ΙΑΣΩ..ρωτα τον γυναικολογο σου ομως για ολα αυτα και αν την καλυπτει το ΕΟΠΥΥ αν και μου φαινεται πως οχι...σταθερο κυκλο ειχα και εγω δεν παιζει ρολο αυτο....εφοσον το σπερμα ηταν καλο θεωρω οτι πρεπει να την κανεις να δεις αν ειναι διαβατες οι σαλπιγγες σου γιατι μπορει να εχεις εσυ καποιο θεματακι και να μην εχεις μεινει ακομα!επισης και ορμονολογικο ελεγχο να κανεις και αν δεις οτι σε ολα αυτα που θα κανεις εισαι οκ τοτε παμε παρακατω...οντως οταν κανεις σαλπιγγογραφια εχεις πολλες πιθανοτητες μετα,αν οι σαλπιγγες σου βεβαια ειναι ανοιχτες,να μεινεις εγκυος γιατι σου ριχνουν μεσα ενα υγρο και βλεπουν αν περναει απο τις σαλπιγγες η οχι...

οτι αλλο θες ρωτα μην αγχωνεσαι οτι ξερουμε και μπορει να σε βοηθησει θα στο πουμε...ειναι μεγαλο ζητημα να ξερεις καποια πραγματα και να μην πας στα κουτουρου που λενε...ετσι ψαχνομουν και εγω τοτε για να ξερω τι μου γινεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω παρα πολύ κορίτσια μου!!!Εχω τη Δευτερα ραντεβού με τον γυναικολογο.Μολις μαθω θα σας ενημερωσω.....είμαι αρκετα αγχωμενη.Δηλαδη σαν πρωτη φαση,ο πρωτος ελεγχος είναι σαλπιγγογραφια και ορμονικες αν καταλαβα καλα.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και το σπερμοδιαγραμμα που εχεις...να μην αγχωνεσαι...εγω συνηθιζω να λεω πως καθε τι που κανουμε ειναι ενα βημα πιο κοντα στο ονειρο...η rose επιβεβαιωνει αυτο το μοτο.....να μην ανησυχεις..να σαι χαρουμενη που μπαινεις σε μια σειρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ακριβως οπως τα λεει η σανταλοξυλο καθε βημα που κανεις σε φερνει πιο κοντα στο ονειρο..περιμενουμε νεα σου απο τον γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΙΑΝΑ ΣΕ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ Η ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΝ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΚΑΝΕ Κ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ Κ ΟΡΜΟΝΙΚΟ ΕΛΕΝΧΟ Κ ΓΙΑ ΘΥΡΟΕΙΔΗ Κ ΑΝ ΟΛΑ ΟΚ ΔΙΩΞΕ ΤΟ ΑΝΧΟΣ Κ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΑΝΧΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΤΩΡΑ ΕΧΩ 2 ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΡΘΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια!!Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο και ζυγίζω τουλάχιστον 20κιλά ελαφρύτερη!!!Λοιπον καναμε τεστ παπ,υπερυχο και πληρη γυναικολογικο ελεγχο και τα βρηκε όλα καλα!!!Συζητήσαμε κιολας και μου ειπε πως με τετοιο σπερμοδιαγραμμα και με τη δικη μου καλη κατάσταση είναι θεμα χρονου να συλλαβω!!Παρολα αυτά όμως ειχατε δικιο!!Μου ζητησε να κανω ορμονικο ελεγχο,και μου ζητησε και σαλπιγγογραφια!Αυτά όλα συγκεκριμένες μερες του κυκλου αιματολογικες 3η-5η μερα και σαλπιγγογραφια 7η-10η μερα!!Μου ειπε επισης πως μετα τη σαλπιγγογραφια και για τους επομενους 3μηνες είναι η πιο γονιμη περιοδος!!Αυτά!Σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια!!Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο και ζυγίζω τουλάχιστον 20κιλά ελαφρύτερη!!!Λοιπον καναμε τεστ παπ,υπερυχο και πληρη γυναικολογικο ελεγχο και τα βρηκε όλα καλα!!!Συζητήσαμε κιολας και μου ειπε πως με τετοιο σπερμοδιαγραμμα και με τη δικη μου καλη κατάσταση είναι θεμα χρονου να συλλαβω!!Παρολα αυτά όμως ειχατε δικιο!!Μου ζητησε να κανω ορμονικο ελεγχο,και μου ζητησε και σαλπιγγογραφια!Αυτά όλα συγκεκριμένες μερες του κυκλου αιματολογικες 3η-5η μερα και σαλπιγγογραφια 7η-10η μερα!!Μου ειπε επισης πως μετα τη σαλπιγγογραφια και για τους επομενους 3μηνες είναι η πιο γονιμη περιοδος!!Αυτά!Σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση σας!!!

 

 

μαλλον θα ειναι η χρονια σου το 2014..μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολύ!Αυριο παω να κανω την σαλπιγγογραφια και εχω πολύ αγχος.........φοβάμαι πολύ........

rose,γεννησες???με το καλο κοπελα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΕΊΜΑΙ ΝΈΑ ΚΑΙ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. ΈΧΩ ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΆΚΙ 4 ΕΤΏΝ ΚΑΙ ΈΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΆ ΤΗΣ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ.ΜΑΣ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΓΑΛΑ  ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΑΙΤΙΑ.ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΟΙΛΙΟΚΑΚΗ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ, ΘΥΡΩΗΔΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΟΛΑ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΚΑΤΩΤΑΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ Η ΣΤΟ ΓΙΟΓΙΟ. ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΕΡΧΙΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΚΑ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ Η ΚΑΙΜΕΝΗ ΤΑΛΑΙΟΠΟΡΗΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΗ. ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΦΡΟΥΤΑ ΠΟΛΛΗ ΝΕΡΟ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΩΩΗ .ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΙΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΙΣΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλώς όρισες!

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι μας λες. Τι εννοείς "ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΕΡΧΙΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΚΑ"; 

Η μικρή δεν κάνει συχνά κακά; Δεν έχει κόψει τις πάνες; Βοήθησέ μας λίγο να καταλάβουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...