Μετάβαση σε περιεχόμενο

3ΩΝ ΕΤΩΝ Κ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ..!!!?


Recommended Posts

tonia28 έγραψε:

Ε καλα να σκισουμε τα πτυχια μας επειδη το 78 θηλαζαν μεχρι 4! Αν σκεφτομασταν ετσι θα μεναμε στις συνθηκες και τις νοοτροποιες του τοτε!

Θεωρείς ότι οι ανθωπολογικές μελέτες είναι για πέταμα;

πιστεύεις ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας είναι τόσο άχρηστος που κάνει άχρηστες και χωρίς λόγο μελέτες;

τι ακριβώς θελεις να πεις;

Μήπως να το σκεφτόσουν λίγο;

Να το έψαχνες;

Κι αυτο που λεει οτι πρεπει να συνεχιζεται μεχρι να το εχει αναγκη η μανα και το παιδι,τις αναγκες τις δημιουργουμε και τις διαιωνιζουμε εμεις αναλογα με τη κοινωνικοπολιτικοσυναισθηματικη μας κατασταση χωρις ομως αυτο να συμαινει οτι ειναι και το καλυτερο.

Μπορείς να μας παρουσιάσεις μια επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το καλύτερο;

Το διαδίκτυο είναι στη δίαθεση όλων και η πρόσβαση στην πληροφορία είναι για όλους. Ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ άποψη (δηλαδή δημοσιευμένη σε επιστημονικά περιοδικά και διασταυρωμένη... κι ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει επιστημονικό περιοδικό και να ξέρεις ότι οι εργασίες που δημοσιεύονται εκεί περνούν από κρίση...)

Τα παιδια αν δεν τα προτεψουμε εμεις να απαγκυστρωθουν απο πανω μας δε θα το κανουν ευκολα απο μονα τους.Αν αφησεις ενα παιδι θα θελει να κοιμαται καθε βραδυ στο κρεβατι μας γιατι νιωθει οτι το εχει ΑΝΑΓΚΗ για να νιωθει ασφαλης.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να το αφηνουμε;μη τρελαθουμε!

Μήπως μπορείς κι εδώ να παρουσιάσεις την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το τι είναι καλύτερο;

Αντί να ορύεσαι, να σκίζεις πτυχία και λες ασυναρτησίες είναι καλύτερα να παραθέσεις κάτι αξιόπιστο για να μαθαίνουμε κι εμείς.

Οσο για τις αγελαδες, παραγουν γαλα σε ολη τους τη ζωη αλλα τα μοσχαρακια θηλαζουν μεχρι μια συγκεκριμενη ηλικια.

:blink:

Δεν υπάρχει κανένα είδος θηλαστικού που να παράγει γάλα για όλη του τη ζωή. Όλα τα θηλαστικά παράγουν γάλα για όσο το χρειάζονται τα μικρά τους.

Μήπως γνωρίζεις πόσο θηλάζουν τα μοσχάρια; Ξέρεις ποια είναι η συγκεκριμένη ηλικία;

Παράτα το συγκεκριμένο τόπικ, πήγαινε στο google και βάλε lactation cow και δες τα βασικά γιατί εκτίθεσαι πολύ...

Αν ηταν οπως τα λες θα θηλαζαν μεχρι να πεθανουν!!

Όταν κάνεις λάθος υποθέσεις είναι αναμενόμενο να καταλήξεις και σε λάθος συμπεράσματα. Όταν βάζεις σκουπίδια βγάζεις σκουπίδια...

Στις αγελάδες η παραγωγή γάλακτος ξεκινά μετά τον τοκετό. Τις πρώτες μέρες έχουν το πρωτόγαλα που δεν είναι εμπορεύσιμο. Μετά ξεκινά η κανονική γαλουχία που το μέγιστό της είναι στους 3 μήνες. Συνήθως τότε κάνουν σπερματέγχυση στην αγελάδα για να ξαναμείνει έγκυος. Η αγελάδα συνεχίζει να αρμέγεται και τους πρώτους 6 μήνες της εγκυμοσύνης. Μετά ακολουθεί η ξηρή περίοδος, όπως λέγεται, που διαρκεί περίπου 3 μήνες.

Συνοψίζω:στη διάρκεια ενός έτους η αγελάδα αρμέγεται για περίπου 9 μήνες από τους οποίους οι 6 είναι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για τους τελευταίους 3 δεν αρμέγεται καθόλου.

για όσους δεν κατάλαβαν, το 66% περίπου του αγελαδινού γάλακτος που καταναλώνουμε προέρχεται από έγκυες αγελάδες.

Για ποιον λοιπον συνεχιζουν να παραγουν γαλα;

Δεν παράγουν... συνεχίζεις να γράφεις ασυναρτησίες.

Ή μηπως κατα τη γνωμη σου η φυση κανει λαθος;;;

Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να κάνεις λάθος και συνεχίζεις να εκτίθεσαι.

Για το μητρικο γαλα ειπα οτι δε του προσφερει τιποτα επιπλεον μετα απο καποια ηλικια ,οχι οτι χαλαει η βιοχημικη του συνθεση.Τοτε εσυ γιατι δε πινεις απο το δικο σου γαλα αφου ειναι καλυτερο και σου προσφερει περισσοτερα;

Γιατί έχω αποθηλάσει. Όλα τα θηλαστικά χρειάζονται το γάλα της δικής τους μητέρας (και κανενός άλλου θηλαστικού) για ορισμένη περίοδο της ζωής τους και για τόσο διαρκεί η γαλουχία.

Και ναι ειναι τραγικο στην εποχη μας να θηλαζει ενα παιδι 3ων ετων οταν δεν υπαρχουν λογοι οπως φτωχια,ασιτια κλπ!Οι ψυχολογοι λενε οτι σε αυτη την ηλικια (της φασης του οιδιποδειου για τα αγορια και της ηλεκτρας για τα κοριτσια) ειναι καλυτερο να μην κυκλοφορουμε καν γυμνοι μπροστα στα παιδια μας διοτι ενισχυουμε τα ενοχικα τους συναισθηματα και τα συναισθηματα κατωτεροτητας λογω συγκρισης..ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ!!!(ουτε και τα προηγουμενα ηταν )

Μπορείς να γράψεις τους συγγραφείς, τη χρονολογία έκδοσης, τον τίτλο της εργασίας ή του βιβλίου, το τίτλο του περιοδικού ή τον εκδότη αντίστοιχα και τον αριθμό σελίδων όπου έχουν γραφτεί αυτά τα πράγματα;

Και αφού δώσεις σε μας τις πληροφορίες μετά μπορείς να τις στείλεις και στην American Academy of Pediatrics για να συμπληρώσουν τη βιβλιογραφία τους και να διορθώσουν τις απόψεις τους που έχουν δημοσιεύσει στο Pediatrics.

Αληθεια γιατι οι περισσοτερες περιπτωσεις που εχω ακουσει παρατεταμενου θηλασμου αφορουν μανα με γιο;;;

Κρίνοντας από τα όσα έχεις γράψει παραπάνω, έχεις σαφώς διαταραγμένη αντίληψη της πραγματικότητας και των βιολογικών φαινομένων οπότε η παρατήρησή σου δεν μπορεί να θεωρηθεί στο ελάχιστο αξιόπιστη. Χρειάζεται ένα δείγμα τουλάχιστον 60 ατόμων και κυρίως να μας δώσεις τον ορισμό της έννοιας παρατεταμένος γιατί στη βιβλιογραφία δεν ορίζεται. Μετά θα συζητήσουμε την αξιοπιστία των παρατηρήσεων. Για τα συμπεράσματα θα χρειαστεί πολύς καιρός.

Επισης οσο αφορα τα παιδακια που εχουν περασει απο τα χερια μου ασε να το κρινουν οι γονεις που εχω βοηθησει και με παιρνουν ακομη τηλεφωνο και αι παιδοψυχολογοι που εχω συνεργαστει και μου δινουν συγχαρητηρια..

Σου εύχομαι και εις ανώτερα αλλά σε παρακαλώ μήν πεις σε κανένα παιδάκι ότι η αγελάδες ή τα πρόβατα παράγουν γάλα για όλη τους τη ζωής. Καλύτερα μην ασχολείσαι καθόλου με το τι συμβαίνει στη φύση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tonia28 έγραψε:

Απλως συμφωνα με τις ψυχολογικες θεωριες που επικρατουν σημερα κατι τετοιο μπορει να να επιφερει αυτο ή το αλλο προβλημα το οποιο μπορει να ειναι σοβαρο.

Οι θεωρίες που έχουν διατυπωθεί δεν έχουν καμία αξία αν δεν τεκμηριωθούν επιστημονικά. Κάποιες έχουν τεκμηριωθεί και κάποιες όχι. Μπρούμε λοιπόν να το ξαναδούμε το θέμα λαμβάνοντας υπόψη μόνο τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και όχι τις θεωρίες που διατύπωσε κάποιος.

οποτε τραγικο για μενα ειναι οτι εφοσον υπαρχει αυτη η πιθανοτητα γιατι να το ρισκαρεις εφοσον τα κατα πιθανον να ειναι πολυ περισσοτερα απο τα υπερ;

Σε παρακαλώ παρέθεσε έστω και μία μελέτη που να δείχνει ότι υπάρχει αυτή η πιθανότητα που αναφέρεις.

Αν δεν έχεις τότε τα όσα γράφεις είναι αερολογίες.

Μιλαμε παντα με βαση τις πιθανοτητες,τα στοιχεια,τις θεωριες,τα πιστευω,τις κοινωνικοοικονομικοπολιτοκες συνθηκες κλπ που ισχυουν σημερα.

Πού είναι αυτά τα στοιχεία που κρατάς κρυμμένα;

Ποιες είναι οι πιθανότητες;

Ποιες είναι οι κοινωνικοοικονομικοπολιτικές συνθήκες που αλλάζουν τη βιολογία του είδους μας και πώς τεκμηριώνεται αυτό;

Συνεχίζεις να αυθαιρετείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,

ΜΠΟΡΩ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ

ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΚΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ 3 ΕΤΩΝ

ΙΣΑ ΙΣΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΙ.??

(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!)

Ε ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ 3ΕΤΩΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΕΣ!

ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟ ΑΚΟΥΜΕ

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΟΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ Κ ΑΝΑΘΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να αναφερω οτι καμια απο οσες εχουμε αναφερει την αποψη μας γυρω στο θεμα αυτο δεν ειναι αντιθετη με το θεμα του θηλασμου . Απο περιεργεια και μονο ανατρεψα σε καποια site και οντως αναφερουν οτι η διαρκεια του θηλασμου εξαρτατε αποκλειστικα απο τη μητερα και το βρεφος .Πουθενα ομως δεν αναφερει την ηλικα των 3 ετων . Ο γυναικολογος μου Ν. Πετρογιαννης οταν πηγα μετα απο μια εβσομαδα στο ιατρειο του για αν μιλησουμε ημουν στεναχωρημενη γιατι δεν ειχα γαλα , τοτε μου ειπε το εξης :ειναι πολυ καλο να θηλαζεις αλλα μονο να δινεις μητρικο γαλα οχι συνδυασμο μητρικου και γαλα εμποριου γιατι αυτο δημιουργει δυσκιλιοτητα στο μωρο. Και ρωταω εγω αν ενα παιδακι γιατι επειμενω 3 ετων ειναια παιδακι του δινουμε μητρικο γαλα σε συνδυασμο με αλλες τροφες οπως ψαρι , μοσχαρι και βεβαια αποκλειετε να φτανει μονο το μητρικο γαλα να καλυψει τις αναγκες του τι μπορει να δημιουργησει ; Επισης στο κεντρο λογοθεραπειας αναφερει στις οδηγειες να σταματησει το παιδι εως τα 3 χρονια το μπιμπερο και να πινει γαλα με το ποτηρι γιατι το μπιμπερο προκαλει μπεμπεκισμο αρα το στηθος τι προκαλει συν το γεγονος ποσο ευχαριστος μπορει να ειναι για τη γυναικα οταν το παιδακι που εχει βγαλει ολα του τα δοντια θα τη δαγκωνει ; Παντως το θεωρω γελειο να τρωει ενα παιδακι σουβλακι και να πινει μητρικο γαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

ειναι πολυ καλο να θηλαζεις αλλα μονο να δινεις μητρικο γαλα οχι συνδυασμο μητρικου και γαλα εμποριου γιατι αυτο δημιουργει δυσκιλιοτητα στο μωρο.

Βάνια, λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν. Πουθενά δεν έχει φανεί ότι ο συνδυασμός μητρικού και σκόνης προκαλεί δυσκοιλιότητα. Δυσκοιλιότητα μπορεί να προκαλέσει η σκόνη, ήπια αν δίνεται σε συνδυασμό, πιο έντονη αν δίνεται μόνη της και πάλι όχι σε όλα τα μωρά.

Και ρωταω εγω αν ενα παιδακι γιατι επειμενω 3 ετων ειναια παιδακι του δινουμε μητρικο γαλα σε συνδυασμο με αλλες τροφες οπως ψαρι , μοσχαρι και βεβαια αποκλειετε να φτανει μονο το μητρικο γαλα να καλυψει τις αναγκες του τι μπορει να δημιουργησει ;

Οι λάθος υποθέσεις φέρνουν λάθος συμπεράσματα. Είπε μια ανοησία ο γυναικολόγος για να δείξει ότι είναι σχετικός, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε.

Όλα τα θηλαστικά περνούν μια σημαντική περίοδο της ζωής τους μετά τον αποκλειστικό θηλασμό που θηλάζον και τρώνε ταυτόχρονα και άλλες τροφές. Αυτό συμβαίνει εδώ και περισσότερα από 60 εκατομμύρια χρόνια...

Επισης στο κεντρο λογοθεραπειας αναφερει στις οδηγειες να σταματησει το παιδι εως τα 3 χρονια το μπιμπερο και να πινει γαλα με το ποτηρι γιατι το μπιμπερο προκαλει μπεμπεκισμο

ο μπεμπεκισμός δεν υπάρχει σαν ψυχολογικός όρος, μάλλον κάτι άλλο θα θέλεις να πεις.

Το μπιμπερό παραμορφώνει τη γνάθο και πρέπει να σταματά πολύ πιο νωρίς σύμφωνα με τους ορθοδοντικούς. Αυτό γιατί το υλικό της πιπίλας είναι πολύ πιο σκληρό σε σχέση με το στήθος. Δεν είναι καν φυσιολογικό να τρέφεται με αυτόν τον τρόπο ένα μωρό.

αρα το στηθος τι προκαλει

Ξεκινώντας από λάθος παραδοχή μόνο σε λαθος συμπέρασμα μπορείς να καταλήξεις. Δεν υπάρχει καμία επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που να αναφέρει ότι ότι αυτό που συμβαίνει με το μπιμπερό μπορεί να συμβεί και με το στήθος. Όπως δεν υπάρχει και καμία τεκμριωμένη άποψη για το ότι τα δύο γάλατα είναι όμοια κι έχουν την ίδια επίδραση. Όσο ανόμοια είναι τα γάλατα, άλλο τόσο και περισσότερο ανόμοιος είναι και ο τρόπος ταΐσματος.

συν το γεγονος ποσο ευχαριστος μπορει να ειναι για τη γυναικα οταν το παιδακι που εχει βγαλει ολα του τα δοντια θα τη δαγκωνει ;

Τα περισσότερα θηλαστικά γεννιούνται με δόντια και θηλάζουν κανονικά, γιατί όχι και ο άνθρωπος; Έχεις δει κανένα σκυλάκι, γατάκι, μοσχαράκι, ελαφάκι, κουνελάκι, ποντικάκι, ελεφαντάκι κλπ να θηλάζει χωρίς δόντια; Κανένα!

Παντως το θεωρω γελειο να τρωει ενα παιδακι σουβλακι και να πινει μητρικο γαλα!

Πόσο γελοίος είναι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας που λέει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα παιδιά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια και πέρα από αυτό όσο είναι αμοιβαία επιθυμητό από τη μητέρα και το παιδί;

Οι συστάσεις του βασίζονται σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και η βιβλιογραφία παρατίθεται σε όλα τα κείμενα που έχουν δημοσιευτεί.

Πόσο γελοία είναι η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής που λέεις ότι:

aappolicy.aappublications.org/cgi/reprin...atrics;115/2/496.pdf

Breastfeeding

should be continued for at least the first year of

life and beyond for as long as mutually desired

by mother and child.185

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

Γελοίο και αφύσικο είναι να μεγαλώνουν τα μωρά με γάλα για μοσχαράκια. Όμως σε μια κοινωνία στον οποία το γάλα σκόνη θεωρείται κανονικό είναι αναμενόμενο το φυσιολογικο να θεωρείται γελοίο και το αφύσικο να θεωρείται κανονικό.

Ο άνθρωπος χρειάζεται για αρκετά χρόνια γάλα, όμως αυτό που χρειάζεται είναι μόνο το ανθρώπινο γάλα.

Ξεκινώντας από λάθος παραδοχές μόνο σε λάθος συμπεράσματα μπορείς να καταλήξεις...

Όλα αυτά τα θέματα έχουν μελετηθεί εδώ και δεκαετίες από τη βιολογική, ανθρωπολογική, ιατρική πλευρά και έχουν δημοσιευτεί οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις που οι περισσότεροι αγνοούν.

Για να κρίνουμε θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον τις στοιχειώδεις γνώσεις, τις πολύ πολύ βασικές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι γίνεται εδώ;;;;;;

Έγινα μέλος στο mammyland γιατί πίστεψα ότι είναι ένα forym στο οποίο μπορούμε να ενημερωνόμαστε, να ανταλάσσουμε ελεύθερα τις απόψεις μας για τα παιδάκια μας και φυσικά να προβληματιζόμαστε για να γινόμαστε καλύτεροι γονείς!

Πιστεύω ότι οι προσωπικές επιθέσεις δεν οφελούν καμμιά μας, απεναντίας μας δημιουργούν εκνευρισμό και την αίσθηση της αμηχανίας!!!!!

Εγώ δεν έχω πτυχία. Ένα Λύκειο έβγαλα μόνο, αλλά θέλω να σας πω την εμπειρία μου για να με βοηθήσετε, γιατί πραγματικά μπερδεύτηκα...και προβληματίστηκα!

Το πρώτο μου κοριτσάκι το θήλασα μέχρι 12 μηνών. Δεν ήξερα εάν έπρεπε να συνεχίσω ή όχι, άκουγα διάφορα από άσχετους και για αυτό απευθύνθηκα στους ειδικούς! Τρεις παιδίατροι στην Πάτρα (νομίζω δεν χρειάζεται να γράψω τα ονόματα τους), μου είπαν ότι 6 μήνες είναι αρκετό για το μωρό και πως ό,τι ήταν να πάρει από το μητρικό γάλα το πήρε και ότι έπρεπε να το βάλω στο φρέσκο γάλα το οποίο είναι κατάλληλο για την ηλικία του μωρού μου! Θέλοντας να κάνω το καλύτερο για το παιδί μου, ρώτησα και 2 παιδοψυχολόγους οι οποίοι μου είπαν σε γενικές γραμμές αυτά που έχω γράψει στην προηγούμενη απάντησή μου!!! Δεν ξέρω εάν αυτά που μου είπαν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα!!! Δεν έψαξα στο Ιντερνετ (δεν υπήρχε άλλωστε πριν 11 χρόνια)!! Και δεν γίνεται να αμφιβάλλω εγώ αυτά που λέει ο παιδίατρος!! Όταν αρρωσταίνει το παιδάκι μου , σε αυτόν τρέχω! Πώς γίνεται λοιπόν να τον αμφιβάλλω;;; Αυτός μου μαθαίνει και τη διατροφή του μωρού! Αυτός μου λέει πότε να φάει φρουτόκρεμα και πώς, πότε κρέας, πότε αυγό κ.τ.λ! Ρώτησα 5 ειδικούς λοιπόν, πριν της αλλάξω το μητρικό γάλα! Καταλαβαίνετε λοιπόν την αγωνία μου και το πάθος μου να ενημερωθώ σωστά και όχι ....στο πόδι! Και οι 5 συμφωνούσαν να της δώσω ΦΡΕΣΚΟ!!! Φταίω εγώ;;; Είμαι στενόμυαλη γιατί το έψαξα όπως μπορούσα και πίστεψα τους ανθρώπους που έχουν πτυχία και η δουλειά τους είναι να ασχολούνται με τα παιδιά;;;

....Δεν το κουβέντιασα με μια φίλη μου, πίνοντας καφέ....

....Δεν με συμβούλευσε η γειτόνισσα από το απέναντι μπαλκόνι......

....Δεν άφησα το ένστικτό μου να με οδηγήσει......

Σήμερα έχω ένα μωρό 5 1/2 μηνών υπάρχει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω με το θηλασμό;;;; Ποιον πρέπει να ρωτήσω, εάν όχι τον παιδίατρό της;;;; Και αν δεν ακούσω τον παιδίατρο που είναι της άποψης ότι το μωρό πρέπει να θηλάζει αποκλειστικά το πολύ μέχρι 12 μηνών και πάθει κάτι το μωράκι μου, ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ;;;; Και εάν αργότερα και οι "ψυχολογικές θεωρίες", που δεν έχουν τεκμηριωθεί επιστημονικά, βγουν αληθινές, ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ;;;

Σέβομαι όλες τις απόψεις που έχουν γραφτεί στο Forym! Ίσως για κάποιες οι ερωτήσεις μου να θεωρηθούν αστείες, αλλά το έγραψα από την αρχή: Δεν έχω πτυχία!! Είμαι μια μαμά που θέλει το καλύτερο για το μωρό της και προσπαθεί να ενημερωθεί!!!

Εάν έκανα λάθος με το πρώτο κοριτσάκι μου, τουλάχιστον να μην το επαναλάβω στο δεύτερο....

Φιλιά σε όλες...

Ας προσπαθήσουμε να βοηθήσει η μία την άλλη, χωρίς να κρίνουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Τρεις παιδίατροι στην Πάτρα (νομίζω δεν χρειάζεται να γράψω τα ονόματα τους), μου είπαν ότι 6 μήνες είναι αρκετό για το μωρό και πως ό,τι ήταν να πάρει από το μητρικό γάλα το πήρε και ότι έπρεπε να το βάλω στο φρέσκο γάλα το οποίο είναι κατάλληλο για την ηλικία του μωρού μου!

Σήλια γεια σου! όπως είδες παρέθεσα δύο φορές σε αυτό το τόπικ την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που έχει δημοσιευτεί από την American Academy of Pediatrics που αριθμεί περίπου 60.000 μέλη παιδιάτρους.

Οι παιδίατροι που ρώτησες σου είπαν ότι το μητρικό γάλα δεν έχει να δώσει τίποτα στο παιδί σου και το κατάλληλο είναι το αγελαδινό σε σκόνη. Η φύση φρόντισε ανεπαρκώς το τελευταίο θηλαστικό που εμφανίστηκε στον πλανήτη και ειδικά γι αυτό το θηλαστικό το γάλα του είδους του δεν είναι εντάξει και είναι κατάλληλο το γάλα ενός άλλου είδους, που για να το φέρουν πιο κοντά στα ανθρώπινα μέτρα του έχουν κάνει τις χίλιες δυο προσθήκες και τροποποιήσεις και παραμένει πάλι μια πολύ φτωχή και ανεπαρκής απομίμηση.

Οι παιδίατροι που ρώτησες δεν είπαν -ως όφειλαν- την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη αλλά την άποψη της Νεστλέ. Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι ενημερώνονται για το θηλασμό μόνο από τα φυλλάδια των εταιρειών με τα γάλατα... Είναι πολύ λυπηρό να ενδιαφέρονται περισσότερο για τα ταξίδια και τα δώρα που τους προσφέρουν οι εταιρείες παρά για την υγεία των παιδιών.

Σε καμία παιδιατρική δεν αναφέρεται ότι ο θηλασμός πρέπει να διακόπτεται στον 6ο μήνα και είναι ντροπή που υπάρχουν γιατροί που καταπατούν τόσο εύκολα τους όρκους που έχουν δώσει...

Θέλοντας να κάνω το καλύτερο για το παιδί μου, ρώτησα και 2 παιδοψυχολόγους οι οποίοι μου είπαν σε γενικές γραμμές αυτά που έχω γράψει στην προηγούμενη απάντησή μου!!! Δεν ξέρω εάν αυτά που μου είπαν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα!!!

Εσύ έκανες ότι καλύτερο μπορούσες όμως δεν φέρθηκαν με τον ίδιο τρόπο ούτε οι παιδίατροι ούτε οι ψυχολόγοι που ρώτησες. Δυστυχώς οι περισσότεροι ψυχολόγοι δέχονται τις θεωρίες που έχουν διατυπωθεί από κάποιους και δεν έχουν τεκμηριωθεί από κανέναν με τον ίδιο τρόπο που δέχονται και τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις.

Δεν έψαξα στο Ιντερνετ (δεν υπήρχε άλλωστε πριν 11 χρόνια)!! Και δεν γίνεται να αμφιβάλλω εγώ αυτά που λέει ο παιδίατρος!!

Νομίζω το ποσοστό των γυναικών που θηλάζει σε ένα ιατρείο είναι ενδεικτικό για το πόσο ο παιδίατρος μπορεί και θέλει να υποστηρίξει το θηλασμό.

Αν ένας γονιός δεν μπορεί να σκεφτεί το απλούστατο :ότι οι παιδίατροι προτείνουν υποκατάστατα μητρικού γάλακτος τουλάχιστον μέχρι το 12ο μήνα άρα ο θηλασμός θα έπρεπε να διαρκεί τουλάχιστον τόσο, τότε ο κάθε παιδίατρος μπορεί να τον εμπαίζει και να κερδοσκοπεί σε βάρος του και σε βάρος της υγείας του παιδιού του.

Σχεδόν κανένα μωρό δεν μπορεί να ανεχτεί το φρέσκο γάλα άλλου ζώου όταν είναι 6 μηνών. Μέχρι πριν 10 χιλιάδες χρόνια δεν υπήρχε καν κτηνοτροφία. Πώς επιβίωσε ο άνθρωπος; Πώς κατάφερε να μεγαλώσει τα μικρά του; Μέχρι πριν 60 χρόνια δεν κυκλοφορούσαν σκόνες. Πώς επιβίωνανα αυτά τα μωρά χωρίς τα ειδικά γάλατα που προτείνουν οι παιδίατροι;

Όταν αρρωσταίνει το παιδάκι μου , σε αυτόν τρέχω! Πώς γίνεται λοιπόν να τον αμφιβάλλω;;; Αυτός μου μαθαίνει και τη διατροφή του μωρού! Αυτός μου λέει πότε να φάει φρουτόκρεμα και πώς, πότε κρέας, πότε αυγό κ.τ.λ! Ρώτησα 5 ειδικούς λοιπόν, πριν της αλλάξω το μητρικό γάλα! Καταλαβαίνετε λοιπόν την αγωνία μου και το πάθος μου να ενημερωθώ σωστά και όχι ....στο πόδι! Και οι 5 συμφωνούσαν να της δώσω ΦΡΕΣΚΟ!!!

Καταλαβαίνεις ότι όλοι αυτοί σου είπανε ότι το μωρό σου έχει ανάγκη το γάλα της αγελάδας για να μεγαλώσει... δεν υπάρχει κανένα θηλαστικό που να έχει ανάγκη το γάλα άλλου θηλαστικού για να μεγαλώσει.

Φταίω εγώ;;; Είμαι στενόμυαλη γιατί το έψαξα όπως μπορούσα και πίστεψα τους ανθρώπους που έχουν πτυχία και η δουλειά τους είναι να ασχολούνται με τα παιδιά;;;

....Δεν το κουβέντιασα με μια φίλη μου, πίνοντας καφέ....

....Δεν με συμβούλευσε η γειτόνισσα από το απέναντι μπαλκόνι......

....Δεν άφησα το ένστικτό μου να με οδηγήσει......

Δεν φταις εσύ. Όμως καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν πολλοί ανάξιοι εμπιστοσύνης που δεν διστάζουν να μας εκμεταλλευτούν...

Σήμερα έχω ένα μωρό 5 1/2 μηνών υπάρχει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω με το θηλασμό;;;; Ποιον πρέπει να ρωτήσω, εάν όχι τον παιδίατρό της;;;; Και αν δεν ακούσω τον παιδίατρο που είναι της άποψης ότι το μωρό πρέπει να θηλάζει αποκλειστικά το πολύ μέχρι 12 μηνών και πάθει κάτι το μωράκι μου, ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ;;;;

Να σου ζήσουν και τα δύο.:)

Παρέθεσα την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που δέχεται ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής.

Μπορεί ο παιδίατρός σου να σου δώσει την αντίστοιχη τεκμηρίωση που να λέει ότι ο θηλασμός μετά το 12ο μήνα είναι κατά οποιονδήποτε τρόπο επιβλαβής;

Και εάν αργότερα και οι "ψυχολογικές θεωρίες", που δεν έχουν τεκμηριωθεί επιστημονικά, βγουν αληθινές, ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ;;;

Ο άνθρωπος υπάρχει εδώ και ένα εκατομμύριο χρόνια. Τα θηλαστικά και ο μηχανισμός του θηλασμού για περισσότερο από 60 εκατομμύρια χρόνια. Η ψυχολογία ως επιστήμη συνυπάρχει εδώ και μερικές δεκαετίες μαζί με την ιατρική, τη βιολογία, την ανθρωπολογία. Αναγκαστικά θα δεχθείς τις απόψεις που μέχρι τώρα έχουν τεκμηριωθεί επιστημονικά.

Από τη μεριά της ψυχολογίας υπάρχουν πολλές σοβαρές έρευνες που έχουν τεκμηριώσει κάποιες, σε αυτές μπορούμε να βασιστούμε στις υπόλοιπες μάλλον όχι.

Η ιατρική έχει υιοθετήσει αναγκαστικά μόνο τις επιστημονκά τεκμηριωμένες απόψεις όλων των κλάδων.

Ας προσπαθήσουμε να βοηθήσει η μία την άλλη, χωρίς να κρίνουμε!

Το να δίνουμε πληροφορίες μπορεί να είναι κάπως χρήσιμο. Το να μπορούμε να επεξεργαζόμαστε την πληροφορία, να τη συνδυάζουμε και να την κρίνουμε είναι ένα εργαλείο ζωής. Η κριτική σκέψη είναι η μόνη που προάγει την επικοινωνία και την γνώση. Είναι η μόνη που παράγει γνώση.

Δεν χρειάζεται να είμαστε σοφοί και πανεπιστήμονες για να μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα, αρκεί να μπορούμε να επεξεργαστούμε και -γιατί όχι;- να κρίνουμε την πληροφορία που παίρνουμε.

Καλή συνέχεια!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εψαξα και ρωτησα μια γνωστη μου και πολυ καλη παιδοψυχολογο γιατι η Αγλαια το εχει παρει πολυ πατριωτικα χωρις λογο.Οντως για τις αγελαδες δε το γνωριζα(οπως και πολυ αλλοι οπως διαπιστωσα) και ζητω συγνωμη,παρολα αυτα το γαλα τους ειναι πολυ θρεπτικο για μας και ειμαστε το μονο ειδος που εχουμε τοσο αναγκη τα γαλακτοκομικα σε ολη τη διαρκεια της ζωης μας οποτε εφοσον δε μπορουμε να το παραγουμε εμεις το παιρνουμε απο τα ζωα.Τωρα για το θηλασμο,αν οχι ολες ,οι περισσοτερες ερευνες που εχουν γινει για τα οφελη του θηλασμου ηταν σε παιδια που θηλαζαν μεχρι το πρωτο χρονο της ζωης τους και πολλες μεχρι τους πρωτους 3 και 6 μηνες.Δηλαδη οτι ο'τι εχει να προσφερει ο μητρικος θηλασμος το προσφερει μεχρι τοτε.Δε θα βρεθει ευκολα καποιο αρθρο που να να λεει ξεκαθαρα οτι μετα τα 3 ειναι απαγορευτικος γιατι αλλωστε ειναι πολυ λιγες οι περιπτωσεις και δεν επαρκουν για ερευνα.Δεν ειναι ομως και σωστη η αποψη να συνεχιζεται μετα τα 3 επειδη ειναι φυσιολογικο γιατι αν ηταν αυτο το φυσιολογικο θα ηταν και το πιο συνηθισμενο θα ηταν ο κανονας ενω τωρα αυτες οι περιπτωσεις ειναι η εξαιρεση.Υπαρχουν ομως πολλες αναφορες που λενε οτι καλο ειναι να σταματαει πριν την ηλικια των 3.Ειναι η ηλικια που περναει το παιδι στο φαλικο σταδιο οπου αρχιζουν τα συνδρομα (Οιδιποδειο,Ηλεκτρας)κι αν τα μελετησει κανεις θα δει οτι μαλλον το να θηλαζει ενα παιδι αυτης της ηλικιας το στηθος της μητερας του ερχεται σε καποια αντιθεση με αυτα που πρεπει να κανει ο γονιος ωστε να περασει αυτο το σταδιο οσο πιο ομαλα γινεται.Οπως επισης δε θα βρει ευκολα κανεις και αρθρα που να υποστηριζουν οτι εχει θετικα ο θηλασμος σε αυτη την ηλικια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Λοιπον εψαξα και ρωτησα μια γνωστη μου και πολυ καλη παιδοψυχολογο .....

Και ...? Παλι χωρις στοιχεία αλλα με προσωπικές σου εκτιμήσεις μιλάς. Καλα κανεις αν μιλάς ως απλή μητέρα ή μέλλουσα (Δεν ξερω τι εισαι) . Αν μιλάς ομως με την επαγγελματική σου ιδιότητα , δηλωσες πως εισαι παιδαγωγός , τοτε θελουμε και στοιχεία για να πάρουμε σοβαρά τα οσα λες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Lala μπες στο διαδυκτιο και δες .τοσες χιλιαδες πληροφοριες υπαρχουν!Αν κατσω να γραψω αναλυτικα ολα αυτα που διαβασα και μου ειπε (δε μου εδωσε βιβλιογραφια)θα κανω αιωνες..Παντως ουτε αυθαιρετα μιλαω ουτε απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτε ανευθυνη ειμαι.Δωσ'τε μας εσεις επιστημονικα τεκμηριωμενα στοιχεια οτι ισχυει το αντιθετο και βρες μου καποιον ειδικο που να επικροτει το θηλασμο μετα τα 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας , η Αμερικανικη Ακαδημια Παιδιατρικης ( με πανω απο 60,000 παιδιάτρους μελη ) η UNICEF ....σου φαινονται αρκετά ειδικοί ?:unsure:

Οσο και να ψάχνω τις αυθαιρεσίες που γραφεις δεν τις βρίσκω πουθενά :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε γκυκια μου αλλα σε ποια ηλικια αναφερονται;Και μια μικρη παραθεση απο ενα αρθρο:" Το παιδί φυσιολογικά περνάει από το οιδιπόδειο αναπτυξιακό στάδιο , όπου είναι προσκολλημένο στη μητέρα στο φαλλικό στάδιο στο τρίτο έτος , όπότε στο τέλος του δεύτερου έτους λογικά και φυσιολογικά ο θηλασμός ολοκληρώνεται .

Πάντως σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την UNISEF ο μητρικός θηλασμός θα πρέπει να είναι αποκλειστικός στους πρώτους τέσσερις με έξι μήνες της ζωής και από εκεί και μετά να αρχίσει ένας σταδιακός απογαλακτισμός ."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πια παράθεση , ποιο αρθρο ? Που τα βρίσκεις αυτά που λες?

Μου δινεις την εντύπωση οτι δεν καταλαβαίνεις αυτα που παραθέτουμε .:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρθρο που βρισκεται στο διαδυκτιο οπως επισης κι αυτο" Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής συστήνει στις μητέρες να θηλάζουν τα παιδιά τους κατά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους και μάλιστα να προσπαθούν να μη δίνουν άλλη συμπληρωματική διατροφή. Επιπλέον προτείνει να συνεχίζουν το θηλασμό, για τους επόμενους 6 μήνες, ταυτόχρονα με τη σταδιακή εισαγωγή της στερεάς τροφής και άλλων τροφίμων. Ο μητρικός θηλασμός λειτουργεί σαν διαχρονικός εμβολιασμός. Είναι ασύγκριτος τρόπος παροχής ιδανικής τροφής στο βρέφος, γιατί εξασφαλίζει όχι μόνο βιολογική αλλά και συναισθηματική υγεία σε αυτό.Το μητρικό γάλα είναι χωρίς μικρόβια, έτοιμο να χορηγηθεί ανά πάσα στιγμή, είναι κατάλληλης θερμοκρασίας, έχει αντισώματα που προφυλάσσουν από λοιμώξεις. Τα λευκώματα, τα λίπη, οι υδατάνθρακες, οι βιταμίνες, τα άλατα που περιέχει βρίσκονται σε τέτοιες αναλογίες που είναι αντίστοιχες της αύξησης και της ανάπτυξης του βρέφους." Το οποιο μιλαει οπως και τα περισσοτερα για ΒΡΕΦΗ..Καταλαβαινεις οτι μιλαμε για την ηλικια των 3; Αλλα εσυ κανε οτι θελεις θηλαζε το μεχρι τα 6!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Δεν υπάρχει ανώτατο όριο της διάρκειας θηλασμού και δεν υπάρχουν ενδείξεις ψυχολογικής ή αναπτυξιακής βλάβης από το θηλασμό που συνεχίζεται μετά τον τρίτο χρόνο της ζωής."

Αυτή είναι η παράγραφος 6 των οδηγιών που δίδονται από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής στο κείμενό της με τίτλο "Θηλασμός και χρήση μητρικού γάλακτος", που εκδόθηκε την 1η Φεβρουαρίου 2005 στο περιοδικό "Pediatrics", έκδοση της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής. Οι ανωτέρω οδηγίες΄της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων πρέπει να προωθούνται από τους παιδίατρους όχι μόνο στα ιατρεία τους αλλά στα νοσοκομεία, τις ιατρικές σχολές, την κοινότητα και ολόκληρο το έθνος.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση:

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/2/496

Τα ανωτέρω στοιχεία και πολλά άλλα αναφέρονται στο βιβλίο "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση της Άννας Πατσούρου, η οποία είναι παιδίατρος, πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και θήλασε τις δίδυμες κόρες της για χρόνια.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΝΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΓΛΑΙΑΣ ΠΑΠΑΔΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Η ΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΔΗΘΕΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑ, ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΧΑΜΗΛΑ. ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΟΙ ΤΟΝΙΕΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μην προσβάλλετε η μία την άλλη. Ο θηλασμός είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει όλες τις καινούριες μαμάδες και κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη.

Σίγουρα δεν περιμένουμε να ενημερωθούμε αποκλειστικά από ένα φόρουμ για το αν και πόσο θα θηλάσουμε, αλλά καμιά φορά αποτελεί κίνητρο για να μη το βάλουμε κάτω.

Κάπου το είχα ξαναγράψει ότι η γυναικολόγος μου συνέστησε να μη τη θηλάσω πάνω από 3 μήνες γιατί μεχρι τότε χρειάζεται τα αντισώματα. Η γυναίκα δεν μου επέβαλλε τίποτα, απλά το πρότεινε. Εγώ με τη δική μου λογική έκρινα ότι αν τα καταφέρω να θηλάσω θέλω να το κάνω για περισσότερο χρόνο.

Ο θηλασμός για μένα δεν είναι μόνο η τροφή του παιδιού. Στην περίπτωσή μου λειτούργησε ως μέσο για να μάθω να επικοινωνώ και να δεθώ με το μωρό μου. Ήταν οι στιγμές μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Ναι βρε γκυκια μου αλλα σε ποια ηλικια αναφερονται;

παραθέτω για τρίτη φορά το πλήρες κείμενο του άρθρου όπως έχει δημοσιευτεί στο Pediatrics (δεν είναι ένα απλό άρθρο στο διαδίκτυο, είναι άρθρο δημοσιευμένο σε επιστημονικό περιοδικό, ελπίζω να ξέρεις τι σημαίνει αυτό, οι βιβλιογραφικές αναφόρες είναι 216)

ορίστε το λινκ και κάνε τον κόπο να το κλικάρεις και να δεις το πλήρες κείμενο

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... /2/496.pdf

και ορίστε και το κομματάκι που συζητάμε:

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.19

που προφανώς δεν έκανες τον κόπο καν να το διαβάσεις...

Και μια μικρη παραθεση απο ενα αρθρο:" Το παιδί φυσιολογικά περνάει από το οιδιπόδειο αναπτυξιακό στάδιο , όπου είναι προσκολλημένο στη μητέρα στο φαλλικό στάδιο στο τρίτο έτος , όπότε στο τέλος του δεύτερου έτους λογικά και φυσιολογικά ο θηλασμός ολοκληρώνεται .

Σε παρακαλώ, μπορείς να παραθέσεις τουλάχιστον το λινκ από όπου το αντέγραψες. Θα ήθελα να δω αν η τεκμηρίωση είναι πιο αξιόπιστη από αυτή της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής.

Πάντως σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και την UNISEF ο μητρικός θηλασμός θα πρέπει να είναι αποκλειστικός στους πρώτους τέσσερις με έξι μήνες της ζωής και από εκεί και μετά να αρχίσει ένας σταδιακός απογαλακτισμός ."

Θα σε παρακαλούσε και γι αυτό να παραθέσεις τις πηγές σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Αρθρο που βρισκεται στο διαδυκτιο

στο διαδίκτυο βρίσκεις και πολλά σκουπίδια

το θέμα είναι να μπορείς να ξεχωρίσεις τις αξιόπιστες πηγές από τις μη αξιόπιστες.

Ένα επιστημονικό περιοδικό όπως το Pediatrics είναι αξιόπιστη πηγή

οπως επισης κι αυτο" Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής συστήνει στις μητέρες να θηλάζουν τα παιδιά τους κατά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους και μάλιστα να προσπαθούν να μη δίνουν άλλη συμπληρωματική διατροφή. Επιπλέον προτείνει να συνεχίζουν το θηλασμό, για τους επόμενους 6 μήνες, ταυτόχρονα με τη σταδιακή εισαγωγή της στερεάς τροφής και άλλων τροφίμων.

εξακολουθείς να μη δίνεις ούτε ένα λινκ

και είναι τόσο απλό, κάνεις δεξί κλιν στην επιλεγμένη ηλεκτρονική διεύθυνση και κάνεις copy, μετά κάνεις εδώ paste.

Αυτός είναι ο τίτλος του πρωτότυπου άρθρου:

POLICY STATEMENT

Breastfeeding and the Use of Human Milk

Section on Breastfeeding

Που δημοσιεύτηκε εδώ:

PEDIATRICS Vol. 115 No. 2 February 2005, pp. 496-506 (doi:10.1542/peds.2004-2491)

και γράφτηκε από τους:

Lawrence M. Gartner, MD, Chairperson

Jane Morton, MD

Ruth A. Lawrence, MD

Audrey J. Naylor, MD, DrPH

Donna O'Hare, MD

Richard J. Schanler, MD

*Arthur I. Eidelman, MD Policy Committee Chairperson

Nancy F. Krebs, MD Committee on Nutrition

Alice Lenihan, MPH, RD, LPN National WIC Association

John Queenan, MD American College of Obstetricians and Gynecologists

Betty Crase, IBCLC, RLC

H Αμερικάνικη Ακαδημία παιδιατρικής στο πρωτότυπο άρθρο που σου έδωσα το λινκ 3 φορές λέει για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα χρόνο θηλασμού

και για όσους έχουν τις αμφιβολίες τους υπάρχει και αυτή η διευκρίνιση

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.19

Ο μητρικός θηλασμός λειτουργεί σαν διαχρονικός εμβολιασμός. Είναι ασύγκριτος τρόπος παροχής ιδανικής τροφής στο βρέφος, γιατί εξασφαλίζει όχι μόνο βιολογική αλλά και συναισθηματική υγεία σε αυτό.Το μητρικό γάλα είναι χωρίς μικρόβια, έτοιμο να χορηγηθεί ανά πάσα στιγμή, είναι κατάλληλης θερμοκρασίας, έχει αντισώματα που προφυλάσσουν από λοιμώξεις. Τα λευκώματα, τα λίπη, οι υδατάνθρακες, οι βιταμίνες, τα άλατα που περιέχει βρίσκονται σε τέτοιες αναλογίες που είναι αντίστοιχες της αύξησης και της ανάπτυξης του βρέφους." Το οποιο μιλαει οπως και τα περισσοτερα για ΒΡΕΦΗ..Καταλαβαινεις οτι μιλαμε για την ηλικια των 3; Αλλα εσυ κανε οτι θελεις θηλαζε το μεχρι τα 6!

Επιμένεις να μην παραθέτεις πηγές και μεταφέρεις εδώ μέσα ελλειπείς μεταφράσεις.

Κάνε κλικ εδώ στα μπλε γράμματα:

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... ;115/2/496

και αν το θέλεις σε pdf εδώ:

http://aappolicy.aappublications.org/cg ... /2/496.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ονια μου μην κουραζεσαι αν θελουν να τα θηλαζουν εως και τα 18 ποιο το δικο μας προβλημα; δυο μερες διαβαζω θεωριες , αποψεις και λοιπον τι; ειναι πολυ απλα τα πραγματα μπορει καποιες μαμαδες να θεωρουν οτι ειναι πιο ευκολη και πιο οικονομικη λυση απο το γαλα του εμποριου η ακομα μπορει και καποια να βαριετε να ζεστανει νερο η να κατσει να μαγειρεψει για το μωρο ενω με το θηλασμο πλενει το στηθος το πεταει εξω το βουταει το παιδι γιατι ειναι μεγαλο και καταλαβαινει και τελος ολα μια χαρα .(πλακα κανω για να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα )απο την αλλη αυτες που δεν το θηλαζουν εως τα τρια σου λεει που να περιμενω εγω μεσα στο σπιτι να κανω αυτη τη διαδικασια .ειναι προσωπικη επιλογη της καθε μιας σωστη η λαθος η καθε μια την κρινει μονη της . Τονια ειμαι υπερ της αποψης σου αλλα αφου δεν μπορουν να το καταλαβουν αστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia28 έγραψε:

Βρε Lala μπες στο διαδυκτιο και δες .τοσες χιλιαδες πληροφοριες υπαρχουν!Αν κατσω να γραψω αναλυτικα ολα αυτα που διαβασα και μου ειπε (δε μου εδωσε βιβλιογραφια)θα κανω αιωνες..

Παρέθεσα 4 φορές το ίδιο άρθρο και δεν έκανες ένα κλικ να το διαβάσεις, δεν διάβασες καν το κομματάκι που το μετέφερα για όσους δεν θέλουν να κάνουν τον κόπο να ψάχνουν στο πήρες κείμενο...

Από τις χιλιάδες πληροφορίες που αναφέρεις (που είναι γραπτά του κάθε άσχετου και ανώνυμου) θα πρέπει να μπορείς να ξεχωρίσεις το τι είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο. Ως τέτοιο θεωρείται κάτι που έχει δημοσιευτεί σε ένα επιστημονικό περιοδικό (και άρα έχει περάσει από την ανάλογη κρίση)

Τα όσα γράφω δεν θα είχαν καμία αξία αν δεν έκανα την παραπομπή στο πρωτότυπο κείμενο. Μια τέτοια θέλουμε να μας κάνεις.

Παντως ουτε αυθαιρετα μιλαω ουτε απο το μυαλο μου τα βγαζω ουτε ανευθυνη ειμαι.

Μέχρι τώρα δεν έχεις κάνει ούτε μία παραπομπή...

Δωσ'τε μας εσεις επιστημονικα τεκμηριωμενα στοιχεια οτι ισχυει το αντιθετο και βρες μου καποιον ειδικο που να επικροτει το θηλασμο μετα τα 3.

Πόσες φορές ακόμη να σε παραπέμψω στο πρωτότυπο κείμενο του άρθρου;

το έχω κάνει ήδη 4 φορές αλλά καμία δεν έκανες κλικ πάνω στα μπλε γραμματάκια που σε βγάζουν κατευθείαν στο πρωτότυπο κείμενο να το διαβάσεις επιτέλους ολόκληρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Κάπου το είχα ξαναγράψει ότι η γυναικολόγος μου συνέστησε να μη τη θηλάσω πάνω από 3 μήνες γιατί μεχρι τότε χρειάζεται τα αντισώματα. Η γυναίκα δεν μου επέβαλλε τίποτα, απλά το πρότεινε.

Γεια σου Αθηνά!

Δεν προσβάλλουμε η μία την άλλη, οι προσβολές και οι κρίσεις είναι μονομερείς και δεν είναι αμοιβαίες...

Είναι καλό να μάθουμε να ξεχωρίζουμε την όποια αυθαιρεσία από την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη.

Η γυναικολόγος σου είπε ότι το μωρό παίρνει αντισώματα μέχρι τους 3 μήνες. Αυτό είναι κάτι που δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά και είναι απλά μια ανοησία που την ξεστόμισε χωρίς να σεβαστεί το πτυχίο της και τον όρκο της. Ως επιστήμονας δεν έχει δικαίωμα να παραπληροφορεί τον κόσμο εκμεταλλευόμενη την εξουσία που τις δίνει ο τίτλος της. Ως επιστήμωνας έχει την υποχρέωση να γνωρίζεις τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις που έχουν δημοσιευτεί και με αυτές και μόνο αυτές να ενημερώνει τον κόσμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

ειναι προσωπικη επιλογη της καθε μιας σωστη η λαθος η καθε μια την κρινει μονη της .

Βάνια, δεν προσπαθεί κανείς να πείσει τον αλλον να κάνει διαφορετικές επιλογές.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι ο τρόπος διατροφής του παιδιού είναι μια απόφαση που ανήκει αποκλειστικά στη μητέρα.

Το να επιλέξεις να μην θηλάσεις το μωρό σου είναι σεβαστό. Το ίδιο σεβαστό είναι το να επιλέξεις να το θηλάσεις μέχρι τα 5 και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου πει ότι αυτό είναι τραγικό γιατί μέχρι τώρα αυτή η τραγικότητα δεν έχει τεκμηριωθεί πουθενά.

Το πρόβλημα που συζητιέται εδώ είναι αν ο θηλασμός στα 3 χρόνια είναι απαράδεκτος ή όχι.

Αυτό που πολύ σεμνά έγραψα πάρα πολλές φορές είναι ότι πριν εκφράσουμε κρίσεις (απαράδεκτο, τραγικό κλπ) καλό είναι να ελέγχουμε το τι έχει μέχρι τώρα τεκμηριωθεί επιστημονικά και να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει.

Αυτό γραφουμε ξανά και ξανά και από τη μια υπάρχουν οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις με παραπομπές στις πρωτότυπες δημοσιεύσεις και από την άλλη αναξιόπιστα και ξεκάρφωτα αποσπάσματα.

Το μοναδικό πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορούν να γράφουν υποθέσεις που τους κατεβαίνουν στο κεφάλι και να τις παρουσιάζουν σαν επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις επειδή τους τις είπε κάποιος κάπου σε μια κουβέντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τεκμηριωμενη κατα τη κριση μου θεωρειτε η αποψη ενος επιστημονα εγω σου παραθεσα το ονομα του γυναικολογου μου και εσυ καποια σελιδα στο ιντερνετ .Ολα ειναι σχετικα . Επισης η ιδια αποψη ειναι και στο κεντρο λογοθεραπειας , εργοθεραπειας . Ποτε δεν αναφερα οτι θα παθει κατι κακο το παιδι ισως απλα να μην τρωει τα υπολοιπα φαγητα .Αν και εδω που τα λεμε 3 ετων λιγα παιδια θηλαζουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglaiap έγραψε:

tonia28 έγραψε:

Θεωρείς ότι οι ανθωπολογικές μελέτες είναι για πέταμα;

πιστεύεις ότι ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας είναι τόσο άχρηστος που κάνει άχρηστες και χωρίς λόγο μελέτες;

τι ακριβώς θελεις να πεις;

Μήπως να το σκεφτόσουν λίγο;

Να το έψαχνες;

Μπορείς να μας παρουσιάσεις μια επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το καλύτερο;

Το διαδίκτυο είναι στη δίαθεση όλων και η πρόσβαση στην πληροφορία είναι για όλους. Ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ άποψη (δηλαδή δημοσιευμένη σε επιστημονικά περιοδικά και διασταυρωμένη... κι ελπίζω να γνωρίζεις τι σημαίνει επιστημονικό περιοδικό και να ξέρεις ότι οι εργασίες που δημοσιεύονται εκεί περνούν από κρίση...)

Μήπως μπορείς κι εδώ να παρουσιάσεις την επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για το τι είναι καλύτερο;

Αντί να ορύεσαι, να σκίζεις πτυχία και λες ασυναρτησίες είναι καλύτερα να παραθέσεις κάτι αξιόπιστο για να μαθαίνουμε κι εμείς.

:blink:

Δεν υπάρχει κανένα είδος θηλαστικού που να παράγει γάλα για όλη του τη ζωή. Όλα τα θηλαστικά παράγουν γάλα για όσο το χρειάζονται τα μικρά τους.

Μήπως γνωρίζεις πόσο θηλάζουν τα μοσχάρια; Ξέρεις ποια είναι η συγκεκριμένη ηλικία;

Παράτα το συγκεκριμένο τόπικ, πήγαινε στο google και βάλε lactation cow και δες τα βασικά γιατί εκτίθεσαι πολύ...

Όταν κάνεις λάθος υποθέσεις είναι αναμενόμενο να καταλήξεις και σε λάθος συμπεράσματα. Όταν βάζεις σκουπίδια βγάζεις σκουπίδια...

Στις αγελάδες η παραγωγή γάλακτος ξεκινά μετά τον τοκετό. Τις πρώτες μέρες έχουν το πρωτόγαλα που δεν είναι εμπορεύσιμο. Μετά ξεκινά η κανονική γαλουχία που το μέγιστό της είναι στους 3 μήνες. Συνήθως τότε κάνουν σπερματέγχυση στην αγελάδα για να ξαναμείνει έγκυος. Η αγελάδα συνεχίζει να αρμέγεται και τους πρώτους 6 μήνες της εγκυμοσύνης. Μετά ακολουθεί η ξηρή περίοδος, όπως λέγεται, που διαρκεί περίπου 3 μήνες.

Συνοψίζω:στη διάρκεια ενός έτους η αγελάδα αρμέγεται για περίπου 9 μήνες από τους οποίους οι 6 είναι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για τους τελευταίους 3 δεν αρμέγεται καθόλου.

για όσους δεν κατάλαβαν, το 66% περίπου του αγελαδινού γάλακτος που καταναλώνουμε προέρχεται από έγκυες αγελάδες.

Δεν παράγουν... συνεχίζεις να γράφεις ασυναρτησίες.

Δεν σου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να κάνεις λάθος και συνεχίζεις να εκτίθεσαι.

Γιατί έχω αποθηλάσει. Όλα τα θηλαστικά χρειάζονται το γάλα της δικής τους μητέρας (και κανενός άλλου θηλαστικού) για ορισμένη περίοδο της ζωής τους και για τόσο διαρκεί η γαλουχία.

Μπορείς να γράψεις τους συγγραφείς, τη χρονολογία έκδοσης, τον τίτλο της εργασίας ή του βιβλίου, το τίτλο του περιοδικού ή τον εκδότη αντίστοιχα και τον αριθμό σελίδων όπου έχουν γραφτεί αυτά τα πράγματα;

Και αφού δώσεις σε μας τις πληροφορίες μετά μπορείς να τις στείλεις και στην American Academy of Pediatrics για να συμπληρώσουν τη βιβλιογραφία τους και να διορθώσουν τις απόψεις τους που έχουν δημοσιεύσει στο Pediatrics.

Κρίνοντας από τα όσα έχεις γράψει παραπάνω, έχεις σαφώς διαταραγμένη αντίληψη της πραγματικότητας και των βιολογικών φαινομένων οπότε η παρατήρησή σου δεν μπορεί να θεωρηθεί στο ελάχιστο αξιόπιστη. Χρειάζεται ένα δείγμα τουλάχιστον 60 ατόμων και κυρίως να μας δώσεις τον ορισμό της έννοιας παρατεταμένος γιατί στη βιβλιογραφία δεν ορίζεται. Μετά θα συζητήσουμε την αξιοπιστία των παρατηρήσεων. Για τα συμπεράσματα θα χρειαστεί πολύς καιρός.

Σου εύχομαι και εις ανώτερα αλλά σε παρακαλώ μήν πεις σε κανένα παιδάκι ότι η αγελάδες ή τα πρόβατα παράγουν γάλα για όλη τους τη ζωής. Καλύτερα μην ασχολείσαι καθόλου με το τι συμβαίνει στη φύση...[/quote:13ew6c4n]

Μπράβο βρε Αγλαϊα, ωραία την προσβάλεις την Τόνια28....Φαντάζομαι αν ήταν δίπλα σου θα την χαστούκηζες κιόλας !

Διάβασα όλες τις απόψεις σε αυτό το ποστ κ δεν είδα να απαντάς ωραία κ σεμνα. Ίσως να έχεις πιο πολύ δίκιο εσύ, δεν ξέρω, αλλά το δίκιο λάθος το διεκδικείς. Εμένα που είμαι απλός αναγνώστης μου θύμησε αυτός ο διάλογος μια προηγούμενη κατάσταση που δεν θέλω να ξεστομήσω πώς θα την χαρακτήριζε κάποιος....

Μπράβο κορίτσια...καλά το πάτε. Ας αναβιώσουν πάλι τα παλιά μέσα στο μαμμυλαντ. Μπράβο σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
    • Κορίτσια καλημέρα πως είστε ; μμμ κορίτσι μου ακόμα με μπερδεύει λίγο το τεστ σου δεν μπορω να καταλάβω  🤔 όντως φαίνεται κάτι αλλά το βλέπω σαν γκρι χρώμα.. μπορεί ακόμα να είναι νωρίς 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...