Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθειες.....


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Είμαι νέο μέλος στο site. Αποφάσισα να σας γράψω γιατί είδα τυχαία την όμορφη παρέα που έχετε και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα συναισθήματά μου. Λίγα λόγια για μένα.... και το πρόβλημά μου. Είμαι 33 χρονών πατρεμένη εδώ και 3 χρόνια και προσπαθούμε με το σύζυγο για μωράκι εδώ και 3 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα... Τον πρώτο χρόνο- θέλαμε μωρό αλλά δεν το σκεφτόμουν που δεν ερχόταν...(φανταστείτε οτι ουτε σε γιατρό είχα πάει). Μετά το 1,5 χρόνο ξεκίνησε το ΄΄πανηγύρι΄΄. Όταν λοιπόν άρχισαν σιγά- σιγά οι εγκυμοσύνες απο άλλα ζευγάρια του κύκλου μας (που είχαν πατρευτεί την ίδια ή και αρκετά μετά απο εμάς) ξεκίνησε η ψυχολογική πίεσηηηη απο τον ίδιο τον κύκλο. Μου έλεγαν να μην στεναχωριέμαι για όλους έχει ο θεός ακόμη και αν δεν τους είχα δώσει δικαίωμα!!!! Έτσι μπήκα στο άγχος των άκαρπων προσπαθειών.... Η σημερινή κατάσταση για να μην μακρυγορώ... ΑΓΧΟΣ - ΨΥΧΙΚΗ ΦΘΟΡΑ- ΕΝΑΣ ΓΑΜΟΣ ΠΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ απο τις δικές μου εκρήξεις.

Πήγα σε 2 γυναικολόγους... και μου είπαν οτι δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα εκτώς απο μια απλή λειτουργική (ωοθηλακική) κύστη 3 εκατοστά στη μια ωοθήκη. Και ο σύζυγος που έχει ολιγοασθενοσπερμία λόγω κιρσοκήλης και κάνει 3μηνη θεραπεία. Αυτά τα ολίγα

Το θέμα είναι η ψυχική μου κατάσταση που κάθε μήνα έχω πένθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA GLYKEIA MOY..KSEREIS SE OLOYS EXEI TYXEI..EIMAI PANTREMENH 5 XRONIA.EXO ENA PAIDAKI 4 ETON.PROSPATHOYME GIA DEYTERO APO TON MARTIO TOY 2008 KAI TIPOTA.KSEREIS GIATI?GIATI O ZYSHGOS EPREPE NA PROVEI SE EGXEIRHSH YDROKHLHS.PIO PALIA EKANE EGXEIRHSH KIRSOKHLHS...MESA STOON XRONO AYTO EKANE KAI EGXEIRHSH STO KEFALI LOGO MIKROY LIPOMATOS...STA 5 XRONIA EXO XASEI TO LOGARIASMO......OMOS GIA NA PETYXO TO SKOPO MOY..EKLEISA TA AYTIA MOY XALAROSA,EPAPSA NA ASXOLOYMAI KAI KSEREIS TI KATAFERA?NA EIMAI STHN 5 HMERA KATHYSTERHSEIS...MENO STHN LARISA KAI EXO THN TYXH NA EXO MIA GYNAIKOLOGO-ANTHROPO...(VRES KAPOION POY THA SE KATALAVEI)KAI KATI ALLO.AN NOMIZEIS POS DEN ANTEXEIS ALLO..PARE TEST OORHKSIAS..THA XARO NA MATHO OTI TA KATAFERES(GIATI LEITOYRGEI PARIFHMA H ALLH SOY OOTHIKH XORIS KYSTH)SE FILO.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristina....min anisixeis grigora tha mas peis ta kala ta nea....katarxin afou kai o giatros sou eipe oti den iparxei kati...ola einai logw agxous...twra tha mou peis eykola to les gia to agxos...kai pws na to apobalw...ena na skeftesai mono..pws an pragmatika thes paidaki...o theos tha sou to dwsei....proxtes eblepa ena giatro stin menegaki pou elege oti den iparxei ginaika pou na min mporei na kanei paidia ...ma me tin epistimi ma me ligo boitheia...ola kala tha pane...koita na eyxaristitheis..ton erwta sou me ton antra sou...kai tha erthei apo mono tou giati an kaneis auto pou kaneis mono gia paidi tin exases tin mpala

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAΛΗΜΕΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΟΛΙΣ ΕΙΠΕΣ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΤΟΣ ΣΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗ.ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΥΤΗ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ...ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΜΕΝΕΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΑΤΕ ΟΛΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΧΗΝ.ΕΧΩ ΤΗ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ Ο ΓΑΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΤΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΜΜΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ..ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΚΕΙΝΟΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κρίμα είναι να σε παρηγορούν για κάτι που δεν έχεις ανάγκη. Το περιβάλλον σου είναι αυτό που το καθυστερεί και η κακιά σου διάθεση!

Αν θες να αυξήσεις τις πιθανότητες να νιώσεις συντομα μια κλωτσιά στην κοιλιά σου, κάνε σωστή διατροφή, άσκηση και κυρίως χαμογέλα! Κόψε τυχόν κακές συνήθιες και ξέχνα ότι σου λένε οι άλλοι.

Προσπάθησε επίσης να δεις τον έρωτα σαν δεσμό με τον άντρα σου και όχι σαν προσπάθεια. Η σχέση σας πρέπει να είναι δυνατή για να αντέξει άλλο ένα μέλος. Μη την βάζεις σε κίνδυνο.

Το παιδί θα έρθει όταν οι συνθήκες θα είναι κατάλληλες. Όσο για την κύστη, είχα και εγώ σε μια ωοθήκη κοτνά 5εκ αλλά απορροφήθηκε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Βέβαια η διάγνωσή της έγινε με το που έμεινα έγκυος.

Χαμογέλα λοιπόν και κάνε όμορφες σκέψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΑΛΙΕΣΑΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΟΛΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΚΑΙ ΜΩΡΑ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ.ΙΣΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΩ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ.ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΙΚΡΟ ΣΠΟΡΑΚΙ.ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ.:cheer: :cheer: :cheer: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΙΣΤΙΝΑΚΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΦΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΠΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ.ΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ.ΜΗΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΟΥ.ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση. Σήμερα είμαι στα καλά μου να φανταστείται.... Είπα οτι θα κοιτάξω να απολαμβάνω τη σχέση μου με το σύζυγό μου, να αξιοποιήσω το χρόνο που έχω για να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου που δεν θα μπορώ να έχω την πολυτέλεια (ελπίζω) στο μέλλον να κάνω και αν είναι να έρθει φυσιολογικά θα έρθει διαφορετικά υπάρχει και η επιστήμη για να βάλλει το χεράκι της... Ο χρόνος θα δείξει.... Αυτά λέω για να εμψυχώσω τον εαυτό μου.. μέχρι να μάθω για μια ακόμα εγκυμοσύνη και να με πιάσουν τα καταθλιπτικά μου...... του τύπου ''γιατί εμείς δεν... τι έχω κάνει και δεν...''

Απλά έχω βαρεθεί τα αρνητικά τεστ... βλέπω τεστ εγκυμοσύνης και παθαίνω αλλεργία... Είπα οτι άλλη φορά δεν θα ξανακάνω τεστ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θελω να σου πω να μην στεναχωριεσαι..βεβαια σε καταλαβαινω απολυτα.οποιος δεν εχει παρομοια καταστασηδεν μπορει να καταλαβει πως νιωθεις οταν καθε μηνα κανεις τεστ ,βγαινουν αρνητικα ,νομιζεις οτι φταινε αυτα,κανεις χοριακη ,αρνητικηκαι αυτη...η αποκορυφωση της απελπισιας....εγω ομως ειμαι εδω για να σου πω πως εγω απεχτησα παιδακι παρολο που ειχα κυστη...:) λοιπον το μονο που θα κανεις ειναι να βγαλεις το αγχος απο πανω σου και να εχεις εμπισοσυνη στο γιατρο σου..ααα και μην αφηνεις κανενα να ανακατευεται με αυτο το θεμα.ειναι πολυ ψυχοφθορο.πολλα φιλακια και καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα μου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και σύντομα να μείνεις έγκυος αφού το θέλεις τόσο πολύ...

Δε θα σου πω να μην αγχώνεσαι, αλλά να περνάς καλά και να συνειδητοποιήσεις ότι όσο δε συμβαίνει τόσο θα έχεις σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία σου!! Είναι λογικό αλλά προσπάθησε να κάνεις υπομονή για να μη σε φθείρει η διαδικασία γιατί τότε λειτουργεί ανάποδα και ούτε αποτέλεσμα έχεις και τον εαυτό σου μισείς!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου εύχομαι καλή τύχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινακι δυστηχως ειμαστε πολλες σε αυτη την κατασταση αλλα σιγουρα το αγχος και το να τρεχουμε να κανουμε τεστ πριν την ωρα τους δε θα μας λυσει το προβλημα,το μονο μας οπλο ειναι η υπομονη και η ηρεμια και τοτε πιστευω πως ολα θα πανε καλα για ολες μας,δυστηχως η ευτυχως το ποτε θα κανουμε μωρακια δεν ειναι στο χερι μας θελει ομως πιστη και αισιοδιξια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xristina πολλές εδώ τρώμε την ίδια φρίκη με σένα και σε καταλαβαίνουμε. Πιστεύω ακράδαντα πως το άγχος είναι ο βασικότερος ανασταλτικός παράγοντας. Σου λέω ό,τι λέω και στον εαυτό μου. Προσπάθησε να βρεις τρόπους που σε ξεαγχώνουν και σε χαλαρώνουν, είτε είναι γυμναστική - που κάνει έτσι κι αλλιώς καλό για να συλλάβεις - είτε είναι ένας περίπατος, μια βόλτα. Είτε ένα ταξιδάκι αν μπορείς. Αυτό που με μπερδεύει και μένα είναι πώς ζητάμε από τον εαυτό μας να ξεαγχωθεί και να μην το σκέφτεται αλλά όλο στο mammyland είμαστε και κουβεντιάζουμε γιαυτό κι αφετέρου κάνουμε fertility & ovulation charts και δεν ξερω γω. Μα αν τα κανεις όλα αυτά προφανώς δεν είσαι ήρεμη :woohoo: , προφανώς το σκέφτεσαι :S . Εγώ πάντως μέχρι τεστ ωορρηξίας να κάνω, αλλά αυτούς τους χάρτες και τις θερμοκρασίες κάθε μέρα πριν σηκωθώ από το κρεβάτι, αρνούμαι να τα κάνω :angry: . Δηλ, τη μία ''μην αγχώνεσαι΄΄ και την άλλη ΄΄με το που θα ξυπνήσεις θα βάζεις θερμόμετρο'' :silly: . Εμ πώς να το ξεχνάς έτσι; Πώς να αποβάλλεις το άγχος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dominique έγραψε:

Xristina πολλές εδώ τρώμε την ίδια φρίκη με σένα και σε καταλαβαίνουμε. Πιστεύω ακράδαντα πως το άγχος είναι ο βασικότερος ανασταλτικός παράγοντας. Σου λέω ό,τι λέω και στον εαυτό μου. Προσπάθησε να βρεις τρόπους που σε ξεαγχώνουν και σε χαλαρώνουν, είτε είναι γυμναστική - που κάνει έτσι κι αλλιώς καλό για να συλλάβεις - είτε είναι ένας περίπατος, μια βόλτα. Είτε ένα ταξιδάκι αν μπορείς. Αυτό που με μπερδεύει και μένα είναι πώς ζητάμε από τον εαυτό μας να ξεαγχωθεί και να μην το σκέφτεται αλλά όλο στο mammyland είμαστε και κουβεντιάζουμε γιαυτό κι αφετέρου κάνουμε fertility & ovulation charts και δεν ξερω γω. Μα αν τα κανεις όλα αυτά προφανώς δεν είσαι ήρεμη :woohoo: , προφανώς το σκέφτεσαι :S . Εγώ πάντως μέχρι τεστ ωορρηξίας να κάνω, αλλά αυτούς τους χάρτες και τις θερμοκρασίες κάθε μέρα πριν σηκωθώ από το κρεβάτι, αρνούμαι να τα κάνω :angry: . Δηλ, τη μία ''μην αγχώνεσαι΄΄ και την άλλη ΄΄με το που θα ξυπνήσεις θα βάζεις θερμόμετρο'' :silly: . Εμ πώς να το ξεχνάς έτσι; Πώς να αποβάλλεις το άγχος;

Συμφωνώ απόλυτα!!! Μέχρι τεστ ωορήξια (σημειωτέων το απόγευμα θα πάω να πάρω) για θερμοκρασίες είμαι σίγουρη οτι θα τα μπερδέψω... και θα πάω σε γυναικολόγο για παρακολούθηση ωορηξίας με υπέρηχο.... αλλά γμτ εμένα είναι και η κιρσοκήλη του συζύγου στη μέση... 1 χρόνο ήξερε οτι έχει πρόβλημα στο σπέρμα (απο το σπερμοδιάγραμμα) αλλά τώρα αξιώθηκε να πάει σε γιατρό και τώρα κάνει θεραπεία. άσε έχω τραβήξει πολλά.... αν καθήσω να τα γράψω θα με καταλάβαιτε και θα φρικάρετε και εσεις σίγουρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...