Μετάβαση σε περιεχόμενο

2014 ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΕΣ (ΤΟΥ 2009) !


Recommended Posts

Ναι καλε Αθηνα φευγουμε στα πεθερικα μεθαυριο.το χα γραψει.εμας εδω ειναι και 7/3 τοπικη αργια οποτε 2 αργιες την ιδια εβδομαδα βολεψε για αδεια...

Νανουκακι where are you?

Προς τι οι απεργιες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι ρε μαρκερ..περνεις ταζινι κ βαζεις οσο μελι θελεις..μην αγορασεις ετοιμο ταχινι με μελι..κ αν το θελεις σοκολατενιο βσζεις κ κακαο..

εγω μπορω να φαω 1 ολοκληρο βαζακι σκετο..εφαγα ηση το μισο!!χαχ

 

εγω εχω δηλωσει την αδεια στο χαρτι..αλλα δε ξερω αν θα την παρω..

και εβαλα κ το νοεμβρη..

νυσταζω!

κ ο λευτ βλεπει μπαλα!

εκανα το μειγμα για κρεπες για αυριο..

νανα που εισαι καλε;

ολα καλα;;

καλα αυτο με τη κυπρο δεν ηξερα τι παιζει..

ξερετε..κλειστη η τηλεοραση!

φευγετε μαντρ;ε;;τελεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia σας 

 

ελα βρε σωσω τωρα το καταλαβα τοτ ταχινομελο χαχαχα

νομιζα οτι ειναι ειναι μελι μελι αλλα απο ταχινι χαχαχα -και δεν ειμαι και ξανθια

 

σημερα ολα καλα εχουμε γιορτη πηγαν ευχαριστα

πολυ εχουν ζωηρεψει ομως -δεν ακουνε με τιποτα

ο πεμπης μια χαρα

εχω να παω για λουλουδια βαφτισης και σουπερ το μεσημερι

γενικως καλα ομως

 

χωσε βαγκ χωσε

εισαι γραφειο δλδ τωρα ε;

καλα σε αυτα ειμαστε ελληναρες βρε παιδι μου - παντα θεουμε το δικο μας και την τελευταια στιγμη

οι περισσοτεροι τουλαχιστον

 

σωσω δεν καταλαβα τι εγινε με την αδεια σου

μονο η βαγκ μαλλον το επιασε 

οκ με τις κρεπες;

 

ελα βρε μαρντ ωραια θα ηταν να συναντιομασταν

ειμαστε φουλ ρε γμτ το σκ αυτο - γεννεθλια ,βαφτισια τιγκα

αλλα απο οτι εχω καταλαβει κατεενετε συχνα - πρεπει οπωσδηποτε να τα πουμε καποια φορα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεβαινουμε marker δεν κατεβαινουμε χα χα...

Αμε ωραια θα ταν να βρεθουμε.Σε ποια περιοχη μενετε;

Εγω τους πηρα μια σκηνη απο elc μπαινοβγαινουν και φωναζουν ειμαστε βασιλισσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναι ανεβενεται

αλλα δεν ξερω πως μου εχει κολησει και σε ολους λεω κατεβειτε αθηνα χαχαχα

 

Ιλιον μενουμε εμεις αλλα εχουμε αφου εχουμε τουτουνι παμε οπου θες

 

πηγαμε παιδιατρο 

μια χαρα ο μπεμπης σε 2 μηνες λεει εμβολιο παλι

γενικως τα ιδια

 

παλι το σκ ειναι τιγκα

αυριο φωτογραφω και να παμε να δουμε για τα παιδια ρουχα 

την υριακη βαφτιση και μετα συναντηση με το βαφτιστηρι

 

για τα λουλουδια στλισμο μου ειπε 70ε 

μια χαρα μου φανηκαν για να τα αναλαβει ολα 

 

τωρα εμεινε και απο μπαταρια το αμαξι 

αλλα 70ε εκει

γμσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσεεεεεεεεεεεεεεταα 

δεν εχουμε λεφτα δεν εχουμε μυαλο ειμαστε αρρωστοι γενικως χαχαχα

ολα μαζι χεσε μεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ τρελοκομειο!!!!

οσο για το ταχινομελο... πες μου οτι φανταστηκες, πως οταν οι μελισσες τρωνε απο ανθη-ανθομελο κλπ... αν τρωνε σουσαμι....Ταχινομελο!!!!!!!!!! γιες!!!!!

Θεα!!!!!

 

ΜΑριλου καλα να περασετε!!!!!!

 

Σωσω σημερα που τους πηγγε ο ανντρς στη γιατρο για τσεκαρισμα πριν το 3ημερο, γιατι χθες βραδυ ο ενας εβηχε, η αλλη ειπε ποναει το αφτι της... συναντησε αλλον μπαμπα και του ειπε οτι πηγε την κορη του που ειχε μεγαλο θεμα με ωτιτιδες, σε μια ωρλ στο Ωραιοκαστρο που την εβαλε κατι σταγονες και σε 3 μερες ξαναπηγαν και της τραβηξε απο το αφτι τοοοσο κερι.... και για 6 μηνες, ολο το χειμωνα δεν ξαναειχε θεμα με αφτι!

το εχεις ακουσει;;;;;

φυσικα ο αντρς θελει να τα παμε.....

 

εγω απο χθες βραδυ συναχι... σημερα ηρθε και περιοδος.... ομορφια....

με ντεπον λεω να το πολεμισω...

να δουμε...

 

καλο Σ/Κ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera κ απο μας..να περασετε καλα μαντρ!

κ να βρεθειτες με μαρκερ..καλη φαση θα ητανε...εγω τελικα ητανε να δουμελυω αλλα ειμαι...στεντ μπαι..το ξερετε τι σημαινει;;

δλδ η μοναδα εννοω η υπομοναδα που ειμαι δεν εχει ατομα..αν βαλουμε πρεπει να ειμαι σε ετοιμοτητα να παω!

δλδ σημερα ημουνα πρωι κ νυχτα..κ το πρωι ειμαι καλυμενη..δε παω..

εδω μουντος ο καιρος!

εκανα σολωμο με πατατες..να δουμε αν θα το φανε τα κουτσουβελα!!!

η μαρθα μου κανει κονξες με το μεσημεριανο..το ενα τηε μυριζει..το αλλο της βρωμαει..αλλα δε παει ετσι!

τρωμε εστω κ λιγο!

εσενα μαρκερ τρωνε ποσοστητες;;

εννοω τα πιεζεις ακομα;;

τι θα κανετε δευτερα;

εγω ειπαμε δουλευω!

δε νομιζω οτι το κερι βοηθαει να μην κανουν τα παιδια ωτιτιδες..

αυτο παει συνδοιαστικα!νανα που εισαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Vag αρρωστια πια ο αντρας σου με τους γιατρους!!!!Αμα κανουν ωτιτιδες συχνα ναι καλο ειναι ενα τσεκ και σε ωρλ.εμας που τα καθαρισε πολυ πριν τα Χριστουγεννα απο κερι τωρα δεν ειχαν τοσο ουτε βγαζουν πια.Μη βαζετε καθολου μπατονετα οσο βαζεις τοσο εκκρινει ο οργανισμος εγω τη πατησα με τη Χρυσανθουλα ετσι...

Μαρκερ εμεις Ν.Σμυρνη μενουμε στα πεθερικα.Σου στελνω με pm το κινητο μου αν προλαβαινετε καποια στιγμη να σας γνωρισουμε.μεχρι 9/3 θα μεινουμε...

Φιλακια...βροχερος καιρος...

Που χαθηκε το Νανουκι;

Μαρκερ ποτε ειναι οι βαφτισεις σας θυμησε μου;

Μαριλου;;; τι Σαρακοστιανες σπεσιαλιτε ετοιμαζεις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

της μαριλου τα παιδια αρρωστα!!

αυτα ειναι τα τελευταια νεα..ρε παιδια..ολος ο κοσμος γαστρεντεριτιδα κ πυρετους κ ιωσεις..τι να πω!

φτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alo 

 

νιωθω πολυ κουρασμενη 

μαλλον η διαιτα

 

βαγκ φανταστηκα οτι καπως βγαινει οπως τα λαδια σουσαμελαιο που λεμε αλλα καπως σε μελι

τι να σου πω δεν ξερω τι φανταστηκα χαχαχα

εγω βαγκ το εχω ακουσει και εμας μας το εκανε ο ωριλα - 2 φορες εχουμε παει για καθαρισμο αυτιων και ο Στελιος ειδικα βγαζει 3 κιλα κερι

βεβαια οπως λεει η σωσω αυτο παει συνδιαστικα εαν ειναι να παθει θα παθει. νομιζω ετσι;

 

οκ μαρντ το πηρα το πμ 

δεν το ειδα αλλα ειδα οτι κατι εχει ερθει. ναι φυσικα το επομενο σκ να συνατηθουμε οπου ξερετε και θελετε - δεν νομιζω οτι εχουμε καποια υποχρεωση.

βαφτισια 18/5 

 

περαστικα μαριλου

 

σωσω ακομα τα ιδια με το φαι εμεις με τα αγορια

φαε και φαε και μασα και φαε 

τα ταιζω 

μονοι δεν τρωνε ουτε το γιαουρτι

δεν τους αρεσει τιποτα απολυτως 

ειναι απελπισια πραγματικα

ποσοτητες δεν τρωνε πχ τοσο θα φανε 1/4 

γιουβαρλακια 3 κομ και τα φτιαχνω μεγεθος μικρου κεφτε. 

 

δευτερα εδω θα βρεχει 

λεγαμε να παμε πικ νικ σε κοντινο παρκο αλλα δεν το βλεπω

θα φτιαξω γιγαντες και τα τα βραστα και τελος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντου μουχλα ο καιρος, ε;;;

εδω εβρεχε απο χθες μεχρι σημερα το μεσημερι!!!

μετα πηγε να ανοιξει και σε 1 ωρα κανει ενα κλεισιμο και ριχνει καρεκλες για μια ωρα!!!! μετα ξανανοιξε...

αλλα ολα μουσκεμα...

σιγουρα θα εχει εκδηλωσεις στην πλατεια... κανενα χορευτικο κλπ...

αν δε βρεχει ισως να ανεβασει ο αντρας τα παιδια πανω λιγο...

αλλα εχει να παρει και τη μαμα μου απο την Τουμπα... η νουνα μου ειναι αρρωστη με πυρετο και δε θα ερθει.

τα πεθερικα εχουν οχημα.

η μαμα μου θα φτιαξει ντολμαδακια και ατην πεθερα ο αντρας παραγγειλε πιαζ (μπλιαξ!)

εγω θα κανω ξιδατο χταποδι, μυδια σαγανακι με σαλτσα μουσταρδας και καλαμαρακια κοκκινιστα με ρυζι μπασματι.

θα ετοιμασω ταπερακια για να παει ο αντρας στη νουνα μου φαγητα οταν θα παει να φερει τη μαμα μου.

ταραμα, αγιορητικη μελιτζανοσαλατα, ελιες, διαφορα τουρσια, χαλβας και λαγανα!!!

και καλη Σαρακοστη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και του χρονου καλη Σαρακοστη!!

Vag με ξελιγωσες ακομα και με τα νηστισιμα...τι ειναι το πιαζ;;

Και δω βροχη ολο το βραδι...χουχουλιαζω και την ακουω...

Δε παμε Αιγινα δεν εχει νοημα αφου δε μπορουμε να βγουμε εξοχη.

Εμεις χταποδι με κοφτο μακαρονακι εφτιαξε η πεθερα ταρακοσαλατα δικια της και πηραμε και γαριδες θα τις κανει σαγανακι...ε καμια λαγανα και αντε και του χρονου μας!!

Καλα να περασετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egv εβγαλα παστιτσιο απο καταψυξη..ειμαι δουλεια..

περιμενω καποιςο να φεριε καμια λαγανα..ετσι για το καλο..

τα φασολια μπιαζ και γω δε τα ξερα..με τη πεθερα μου τα εμαθα..ουτε εμενα μαρεσουν..

μολισ σχολασω θα παμε σε κατι φιλους για παρεακι..

το απογ αν εχω κουραγιο που δεννομιζω θα περασω κ απο ελενη σκ!

αλλα ξανα δουλευω νυχτα..οποτε..δυσκολα για πολλες βολτες..

καλη σαρακοστη να εχουμε κοριτσια..

και δω εριξε λιγο χιονονερο..

αληθεια λες δε τρωνε μονα τους;;

εγω γκαριζω..αν θελεις φατο..αλλιως κατεβα..

αν την αφηνα οτα θα τη ς τα ταιζα..

;ακομα βεβιαα μου ζηταει..ταισε με κατα καιρους σε φαγηρα που δε θελει..

αλλα με τιποτα..

φρουτα τρωι πολλα ρε γαμωτο.τουλαχισοτν 3 ημερησιως!

αυγο δε πολυ τρωςι..γιαουρτι με μελι τρωει..ψωμι με μελι τρωςι..αν κ δε θελω να δινω πολλα ψωμια!

γαλα πινει..κ το μεσημεριανο..τοσ σαπνια..παιδια πολυ στερεοτυπα καθε μερα..τα ιδια κ τα ιδια..

δε ξερω αν ειναι καλο!

πιτσα τετοια με τιποτα..

κασερι σκετο της δινω..γκουντα...

σαλαμι ουτε να το δει!

κρεας..σπανια!

δε ερω πως μου ηρθε κ ανοιξα τη κουβεντα τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη Σαρακοστη και απο μενα..

αν και οταν αρχισα να μαγειρευω το πρωι δεν μου φαινοταν οτι μαγειρευα για Καθ.Δευτερα...

πιο πολυ για Χριστουγεννα εκανε ο καιρος!!!

βρεχει 3 μερες σερι!!!!

 

πιαστηκα απο το πρωι στην κουζινα...

και του ερχεται η ορεξη του αντρα να καλεσει και την αδερφη του!!!!!

μα, λεω, δε θα φτασουν τα φαγητα για αλλα 4 ατομα!

τιποτα αυτος... μια χαρα θα μας φτασουν...

τους παιρνει τηλ... αλλα μονο ο αντρας της ηταν ξυπνητος!

αυτη ξυπνησε 11 παρα για να μας πει οτι θα ερθουν!!!

μολις ειχα τελειωσει ολα τα μαγειρεματα... ετσι νομιζα... και ετοιμαζομουν να παω φαγητα στη νουνα μου που δε θα ερχοταν επιδη ηταν αρρωστη και να φερω τη μαμα μου....

στο δρομο σκεφτομουν τι αλλο να κανω...

 τελικα ευτυχως ειχα 2 κονσερβες μανιταρια στο ντουλαπι, τα εκανα κοκκινιστα, εβρασα και καλαμποκι και λιγα κοφτα μακαρονια και στο τελος εμειναν μονο μερικες κουταλιες απο το καθενα!

 

ολα καλα δηλαδη... αλλα ο ΣΠυρος κολησε το σιναχι μου.... 

αντε να δουμε....

 

ΜΑριλου δε σας εκανε τη χαρη ο καιρος... τοσο δρομο... ή μαλλον τοσα μιλια και να ειστε μεσα στο σπιτι...

αντε του χρονου καλυτερα...

φασολια πιαζ ειναι φασολια σκετα βρασμενα ασπρα και τα κανεις σαλατα με κρεμμυδι και μαϊντανο!

 

πολυ βηχει ο Σπυρακος..... φακ.

 

Σωσω μη σε πιανει παλι με το φαγητο...

νηστικα δε μενουν...

 

αντε καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ela...τελικα τους φιλεψες;;

εμεις καλα..ημουνα πρωι ...σχολασα 3 το μεσημερι πηρα παιδια κ αντρα κ πηγαμε σε κατι φιλουε μεχρι τισ 7,30..γυρισαμε σπιτι..η μαρθα κοιμηθηκε στο δρομο,η αρετη κατα τισ 9 παρα..επεσα και γω εκεινη την ωρα..

κ τωρασ στισ 5 ειμαι ακομα στη δουλεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vag ολο Μαριλου με λες και ψαχνομαι και γω να δω ποτε εγραψε η Κρητικοπουλα μας!!

Εμεις τα λεμε μαυροματικα με μαιντανο κρεμμυδι...ακου πιαζ...πρωτη φορα τα ακουσα.

Και εγω δε μπορω κοσμο σπιτι ξαφνικα θελω να μαι προετοιμασμενη να τα χω μπολικα σε αντιθεση με το σπιτι του αντρα μου που εχουν συνεχεια κοσμο τηγανιζουν μια πατατα κοβουν και μια σαλατα και εξω απο τη πορτα...εγω δε μπορω ετσι εχω μεγαλωσει αλλιως

Σημερα καλυτερα ο καιρος θα παρουμε τωρα μετρο να κατεβουμε Συνταγμα να χαζεψουμε λιγο.Συνηθως περπαταμε μεχρι Θησειο καθομαστε για καφεδακι και επιστροφη.

Και Ροδο να μεναμε κλεισουρα θα ταν εβρεχε πολυ και εκει αφου καποια καρναβαλια ακυρωθηκαν.

Σωσω δουλεια χαραματα ε;Δυσκολο το επαγγελμα σας με τις βαρδιες και τα νυχτερινα.

Τωρα ςτρωσαν πετσετες κατω θαλασσης καπου ξετρυπωσαν και κουβαδακια τσουγκρανες και κανουν πως πηγαν τα μωρα τους στη παραλια και τα μαθαινουν μπανιο...αλλου για αλλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κούκλες και καλή Σαρακοστή!

 

Χάθηκα αλλά είχαμε πολλά τρεχάματα τον τελευταίο καιρό.... ο παππούς του Γιώργου ήταν σε κακό χάλι τις τελευταίες 3 εβδομάδες και πήγαινε ο σύζυγος πρωί - μεσημέρι - βράδυ στο χωριό και του έκανε βελόνες - μασκάκι - οξυγόνο.... τελικά δεν άντεξε και μας "άφησε"  την περασμένη Τετάρτη.... 

και το βράδυ λοιπόν της Τετάρτης μου κάνει 1η φορά ο Χριστόφορος πυρετό! Κάθε 12 - 15 ώρες μου έκανε 39αρια! Για 3-4 μέρες και βήχα πααααρα πολύ. Και μόλις τελείωσε ο πυρετός του μεγάλου έπιασε τον μικρό! Εκεί να δείτε τί τραβάμε! Κάθε 3-4 ώρες και μετά από αντιπυρετικό  πάνω από 39! Βήχας του κερατά! Και τον έπιασε Κυριακή! Το απόγευμα θα πάμε παιδίατρο να τους δει και τους 2. Αυτά τα βασικά νέα μου!

 

Κατά τα άλλα δεν κατάλαβα ούτε την Κυριακή ούτε και την Κ. Δευτέρα (γιατί ήμασταν μέσα και μόνοι) παρά μόνο στο ... ξεκοίλιασμα! Απαππα! όλοι ξεφύγαμε αυτές τις μέρες!

Κυριακή έκανα ψητό κοτόπουλο με πατάτες και έστειλε και η πεθερά κρεατόσουπα και κατσίκι οφτό. Έφτιαξα και κάτι πιτάκια και μπουρεκάκια σιροπιαστά με γλυκιά μυζήθρα λόγω της Τυρινής! Δεν έμεινε τίποτα :) 

Κ. Δευτέρα έφτιαξα λευκή ταραμοσαλάτα, λαγάνα από τα χεράκια μου, χταπόδι ξυδάτο, καλαμαράκια τηγανητά, πατζάρια, σαλάτα και τέλος. 

Κάναμε με τα παιδιά και την Κυρά - Σαρακοστή με αλατοζύμη! Λίγο μου άρπαξε και ο σταυρός της καρβούνιασε γιατί έβαλα κατά λάθος μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλά οκ! 

 

Πάω τώρα που κοιμάται ο μικρός να κάνω καμιά δουλεία και θα επανέλθω για σχολιασμούς!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Μαριλου περαστικα σας και ζωη σε σας για τον παππου...

Αυτη η ιωση με τους ακατεβατους πυρετους μας ειχε ριξει και μας σε καταλαβαινω.

Τι ειναι η κυρα σαρακοστη πρωτη φορα το ακουω.Κρητικο εθιμο..

Αχ με τα καλτσουνακια σου με κολασες μονο με τη σκεψη μου αρεσουν αυτα που ειναι σα ψωμακια πιο πολυ αλλα και τα λυχναρακια τα τιμω δεν εχω θεμα..

Αφου οταν ηρθαμε για γαμο Ηρακλειο το Σεπτεμβριο πηρα εβαλα καταψυξη και ξεπαγωνα για κολατσιο στη δουλεια...

Και λαγανα μονη καλε τι νοικοκυρα χρυσοχερα εισαι εσυ...ακαματρα νιωθω μπροστα σου...ολο τα γρηγορα και τα ευκολα ψαψνω να φτιαχνω και σε φαγητα και γλυκα ειδικα γλυκα προτιμω να παιρνω απο ζαχαροπλαστειο για να μη μενουν και τα τρωμε...αλλα τα σπιτικα αλλη χαρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

 

βαγκ περαστικα σας

παλι κρυωμενοι και εσεις ε;

μπραβο που περασατε ωραια

 

μαρντ ωστε ετσι ε; καλα ουτε εγω θα πηγαινα

πως και συνδιαζονται οι αδειες με του αντρα;

 

μπραβο βρε σωσω που κρατιεσαι και δεν ταιζεις

εγω δεν μπορω τους ταιζω αλλιως σπανιως τρωνε μονοι τους

βαριεμαι να τους μιλαω 300 ορες τσαντιζομαι βαζω τιμωρια φωναζω οποτε λεω χεστο και του ταιζω

πωτοσο πρωι τι ωρα ξυπνας για να πας και τα κοριτσια τα παιρνει και τα 2 μαζι ο λευτ;

 

Μαριλου ζωη σε εσας

ε φανταζομαι θα ηταν μεγαλος ο παππους.

πωπω παλι εα σωρο φαγια εφτιαξες . τωρα ειστε καλα απο αρρωστιες;

 

εμεις εδω μια χαρα

πηγαμε παιδιατρο

ολοι καλα

εκανε πολλα κρυα και βροχες οποτε δεν πηγαμε πουθενα

φτιαξα γιγαντες και τα σαρακοστιανα και ηρθαν τα πεθερια και φαγαμε

γενικως  καλα

πολυ δουλεια ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε ΜΑριλου...

να ειστε καλα να τον θυμαστε και να παρετε τα χρονια του...

οσο για την ιωση... και εμεις αυτην περασαμε... ακατεβατα 39αρια... καθε 4ωρο αντιπυρετικο, μπανακια, και βηχα...

τωρα εχουμε αλλη.... μπουκωμα, μυξες και βηχα... ελπιζω αυτη να μην κατηφορισει ως τα μερη σας..

και εγω ελεγα να τους κανω ζυμαρενια κυραΣαρακοστη αλλα τους φτιαχνουν στο σχολειο....

 

και ΜΑρντιο.... μ'αρεσει που ησουν και φοιτητρια εδω... δεν ξερεις τα πιαζ, που γινονται με ασπρα φασολια οχι μαυροματικα... δεν ξερεις και την κυρα Σαρακοστη;;;;

δεν ειναι κρητικο εθιμο μονο...

μεχρι και στο ειδικο φυλλαδιο του λιντλ για τη σαρακοστη την εχουν πως να τη φτιαξεις!

ειναι μια χαρτονενια ή ζυμαρενια κουκλα, με σταυρο στο κεφαλι, χωρις μυτη και στομα γιατι κανει αυστηρη νηστεια και τα χερια της ειναι σταυρωμενα σα να ειναι στην εκκλησια. εχει 7 ποδια, οσες ειναι οι εβδομαδες της Σαρακοστης. τα παιδια κοβουν ενα ποδι καθε Παρασκευη ή Σαββατο και ξερουν ποσο καιρο θελει ακομα για το Πασχα!

σηγουρα θα βρεις στο ιντερνετ φωτο για ζωγραφια.

 

Σωσω αν δεν εχεις δουλεια το νυχτερινο ειναι πικρα... εγω 2-4 ζοριζομουν να μεινω ξυπνια.

ποτε θα κανεις αιτηση για την αδεια;;;

 

Μαρκερ και εσεις μεσα, ε;;;

και σημερα το πρωι ειχε μια λιακαδα...

ολοι το ιδιο επαθαν...

το βραδακι εδω παλι αρχισε βροχη...

ετσι θα παει η βδομαδα...

 

εμεις... το μπουκωμα εξαπλωνεται σε ολη την οικογενεια...

το μεσημερι ο Σπυρος στην ασρχη δεν μπορουσε να κοιμηει απο το βηχα και μετα.... πηγε 7και 20 για να ξυπνησει... το ιδιο και εγω με τη Μαριαννα ομως.... 3ωρες και υπνο!!!!!

αυτο ειναι!

 

καλο βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας κοριτσάκια μου!!!

 

το μάμμυ πμου έχει σπάσει τα νεύρα.

από το σπίτι δεν μπορούσα να μπω.

άλλαξα 2 φορές τον κωδικό μου και τίποτα...

 

ήμουν με αναρρωτική την προηγούμενη βδομάδα.

με κόλλησε ο Α.

εγώ κόλλησα το μωρό και μετά ο Π.

εγώ το πέρασα πιο βαριά απ' όλους.

πυρετό και πολύ πολύ βήχα.

από τον πολύ βήχα, καιγότανε το στήθος μου.

νόμιζα ότι θα βγάλει φωτιά.

τώρα μου έμεινε λίγος βήχας...

 

μαριλού μου, συλλυπητήρια.

αλλά να σας πω την αλήθεια, δεν στενοχωρι΄ρμαι για μεγάλους ανθρώπους...

χθες πήγα σε μία κηδεία ενός νεαρού ανθρώπου με τρία μικρά παιδιά.

8 μήνες άντεξε μετά που ανακάλυψε τον καρκίνο...

τι να λέμε...

 

αλλά είσαι άξια ρε κοπέλια!!!

πότε προλαβαίνεις τόσα φαγητα;

κάθε φορά που σε διαβάζω, θέλω να μου κάνεις το τραπέζι!!! χαχαχα!!!

 

ο μικρός μου περπάτησε!

αυτό το παιδί είναι πολύ προχώ!

 

αλλά και ο Α μου με έκανε πολλή περίφανη την Παρασκευή...

τον πήγα σχολείο και βρήκα ευκαιρία να πάω να μιλήσω με τη διευθύντρια του σχολείου.

μου είπε ότι κάνει την επανάστασή του... χαχαχα!

ό,τι του πει της λέει όχι... μετά υπακούει βέβαια, αλλά θα πει το όχι του.

ήθελε να ρωτήσει και τη δασκάλα του για να δει αν το κάνει μόνο σε εκείνη ή το κάνει και στη δασκάλα του.

μου είπε ότι του έχει αδυναμία και ήθελε να ξέρει αν το έχει καταλάβει ο Α και την εκμεταλλεύεται ή όχι.

της είπα ότι και στο σπίτι έχει αντίδραση και είναι στη φάση που επαναλαμβάνει κοροϊδευτηκά τα λόγια μου..

 

μου είπε ότι είναι φυσιολογικό για την ηλικία του.

προσπαθεί να περάσει από το φανταστικό, στον πραγματικό κόσμο...

 

στο τέλος μου είπε... πάντως να είσαι πολλή περίφανη για το παιδάκι σου... είναι πολύ καλό μωρό... ευγενικός, καλότροπος, ήσυχος, δε λέει άσχημες λέξεις... τον μεγαλώνεις πολύ σωστά...

 

δε φαντάζεστε πόσο όμορφα ένιωσα!!!

το λέω και θέλω να βάλω τα κλάματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου σας ευχαριστώ πολύ!

 

Χάλια είναι ο μικρός ακόμα.... έχει οξεία ωτίτιδα και από τα 2 αυτιά, βρογχίτιδα και γαστρεντερίτιδα!  @-) έεεεετσι, να έχουμε να γουστάρουμε! Ουφ.... μα τόσο πολύ πια αυτό το παιδί με τις αρρώστιες; τεσπα....ελπίζω να ανακουφιστεί και να αναρρώσει τώρα με την αντιβίωση. 

 

Νανά μου μπράβο και στα 2 σου παιδάκια!!!!! Πόσο είναι το μικρό τώρα; Βάλε καλέ τα τικεράκια να ξέρουμε πού βαδίζουμε! χαχα!!! Όσο για τον μεγάλο είναι τιμή και καμάρι να σου το παινεύουν! Εσύ θα φούσκωνες από υπερηφάνεια ε;  Μπράβο το παιδάκι!!!! Όσο για το τραπέζι, είπαμε! Ελάτε εσείς Κρήτη και όλα θα τα κάνουμε! χαχα! Προλαβαίνω μια χαρά! Τώρα έχω βουτήξει την μακαρονομηχανή της Γεωργίας και φτιάχνω τραχανά και μακαρόνια σπιτικά! χαχα! Η Σωσώ λέει να το κάνω επάγγελμα! χαχα!  Θέλω να φτιάξω και νεράντζι γλυκό...

 

Μαρντιο μου και εσείς μια από τα ίδια περάσατε; ουφ.... αντε να φύγει και αυτός ο χειμώνας με τις αρρώστιες του μαζί! 

Καλέ όχι και Κρητικό το έθιμο της Κυρα-Σαρακοστής! Στο σχολείο δεν φτιάχνατε εσείς; Την ζυμαρένια την είδα στου Πετρετζίκη στο πρωινό πρόπερσι και την κάνω από τότε. 

Δεν έφτιαξα καλιτσούνια προχθές. Έφτιαξα ανεβατές τηγανιτές πιτούλες με την γέμιση των καλιτσουνιών και μέλι με κανέλα από πάνω! Κόλαση!!!! Επίσης έκανα και μπουρεκάκια με την ίδια γέμιση.... σαν γαλοκατομπούρεκα είναι αλλά αντί κρέμα βάζεις μυζήθρα. Τέλεια είναι και αυτά!  Και τα 2 αυτά γλυκά συνηθίζεται εδώ να τα κάνουμε την τελευταία Κυριακή των Αποκριών! 

 

Βαγκ εύχομαι περαστικούλια και σε εσάς και να μην εξελιχθεί...

 

Σωσώκα τέλειες οι θήκες καλέ!!!!! Το απόγευμα αν μπορέσω να πάω να πάρω κουβερτούρα θα κάνω σε αυτές σοκολατάκια με ταχίνι και μέλι!!! (καλά γράψατε με την προέλευση του  ταχινόμελου! χαχαχα!)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μαριλου ξελιγωθηκα και αναλυτικες περιγραφες για τη γεμιση των μπουρεκιων ....κανουμε και μια προσπαθεια αδυνατισματος λεμε!!!

Δοκιμασε να του δωσεις καποια βιταμινη σε σιροπακι του μικρου σου συστηματικα αφου ειναι φιλασθενο θα βοηθησει πολυ.ο παιδιατρος μας λεει για ολες τις γριπουλες τα μπουκωματα του χειμωνα η αμυνα ειναι η ενισχυση του ανοσοποιητικου με σωστηδιατροφη πρωτα απο ολα και κανα συμπληρωμα ανα διαστηματα.

Νανα μπραβο στο αστερακι σου που περπατησε!!ποτε χρονιζει καλε εχασα το λογαριασμο...

Και για τον Ανθιμουλη βρε μαμα τη δασκαλα περιμενες να ςτον παινεψει για να συγκινηθεις που ειναι καλο παιδακι;;;θα σε μαλωσω...πιστευε στο παιδι σου και τις δυνατοτητες του και το βοηθας οσο τιποτα να ενισχυσει την αυτοπεποιθηση του.

Φυσικα να καμαρωνεις και οταν στον παινευουν λογικο ειναι...

Πες μας κανα πετυχημενο του Κυπριακο που μου αρεσουν...

Μαριλου ξεκολλα απο τη κουζινα...αγχολυτικο το χεις εσυ το μαγειρεμα μου φαινεται...

Εμεις εδω Αθηνα εφτιαξε ο καιρος και βολτατουμε.

Λεμε να παμε τη Χρυσανθουλα για το υγρο στο αυτι σε ομοιοπαθητικο δε τα πιστευω αλλα παρθενος οργανισμος ποτε δε ξερεις.Μας τον συστησε μαμα με παρομοιο θεμα...

Δε μου καθονται καλα αυτα τα σωληνακια οσο και αν ειναι ρουτινας επεμβαση...να εξαντλησουμε ολα τα ενδεχομενα πριν το χειρουργειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

 

περαστηκα βρε κοριτσια σε ολους 

τι να πω τοσο πολυ κυκλοφορησε αυτη η ιωση;

εμας εδω τιποτα ακομα

ελπιζω να τη γλιτωσουμε

 

μαρντ βολταρετε ε;

μπραβο αυτες τις μερες εχει σουπερ καιρο

να πατε και καμια παραλια

στο αλου φαν παρκ ειναι τελεια γιαα τα παιδακια

 

βγκ απο αυτα που λες δεν ηξερα τιποτα

αυτε τα μλιαξ φασολια . ουτε το αλλο που λες αυτε αυτη την κυρασαρακοστη

σημερα εφεραν τα παιδια μια ζωγραφια και πραγματικα εαν δεν το εξηγουσες τωρα ουτε που θα μου περνουσε απο το μυαλο χαχα

αγραμματη ειμαι τελικως σε τετοια θεματα 

 

της νανα ο μικρος ειναι 11 μηνων τωρα

μπραβο ρε ανα και στα 2 τα καμαρια σου

καλα κανεις και χαιρεσαι

περπατησε το θηριο ε; αντε καλα τρεξιματα

 

βρε κοριτσια το αυγο σας το ρωνε εσας

τα αγορια απο μωρα τρελενονταν 

ο Αγγελος μιλαμε κανει εμμετο 

ακους τα στομαχικα υγρα που ανεβαινουν

τι να το κανω;

συχαινομαι να του βαλω στα φρουτα

 

αυριο αρχιζουμε κολυμβητηριο σα το ειπα;

ειναι πολυ χαρουμε 

αντε να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...