Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

mimi και εγω ειπα οτι σε αυτη την εγκυμοσυνη θα προετοιμαστω γιατι στην πρωτη πηγα σα το γουρουνι για σφαγη.

Εχω ηδη διαλεξει μαια, βρεθηκαμε κιολλας και απο την 28η εβδομαδα ξεκιναμε μαθηματα, εεεχουμε ακομη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mimi μεσω διαδικτυου κυριως εκανα την ερευνα μου.

Ετσι διαλεξα και τον καινουριο μου γιατρο.

Ημουν μεταξυ 2 μαιων που εβλεπα πως ειναι υπερ του φυσικου τοκετου και διαβασα μαρτυριες απο αλλες μανουλες που ειχαν γεννησει εχοντας τες στο πλευρο τους.

Ετσι μιλησαμε και μου ειπε να βρεθουμε στο πρωτο ραντεβου με το γιατρο!

Μετα το γιατρο πηγαμε (εγω η μαια και ο αντρας μου) για ενα καφε να συζητησουμε οσα μας απασχολουν.

Μου εγγυηθηκε οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι της προκειμενου να εχω τον τοκετο που θελω.

Ξερω ειναι πολυ νωρις για αυτα, αλλα πριν καν μεινω εγκυος τα σκεφτομουν οοοολα και ηθελα να ζησω μια τελειως διαφορετικη γεννα απο την πρωτη.

Το μονο που με πληγωνει ειναι οτι δεν ψαχτηκα τοσο και την πρωτη φορα, ακουγα το γιατρο μου με κλειστα ματια, σα να ειναι ο Θεος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι mariela μου σ'ευχαριστώ πάρα πολύ θα το ψάξω κ εγώ τότε όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο!

Στον σύλλογο θα ήθελα πολύ κ γω να πάω!

Σ ευχαριστώ πολύ θα αρχίσω κ γω την έρευνά μου!

Καλή βδομάδα σε όλες τις εγκυούλες!!!

Τί κάνετε κορίτσια μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!!!!!!! Το Σαβ/κο που πέρασε ανακοινώσαμε στις οικογένειές μας για το μωράκι και ξετρελάθηκαν!! Δεν αντέξαμε τελικά ως τον γάμο!

Σήμερα αισίως μπαίνω στην 8η εβδομάδα! Ο γιατρός μου απαγόρεψε τη γυμναστική μέχρι νεοτέρας.... Εγώ γυμνάζομαι πολλά χρόνια, καθημερινά κι έλεγα μήπως κάνει να συνεχίσω σε ήπιους ρυθμούς αλλά ήταν κάθετος...

Κατά τα άλλα είμαι μια χαρά αν εξαιρέσουμε τα πονάκια που έχω όταν κουράζομαι λιγάκι..!

Ένα ενοχλητικό πράγμα όμως που με έχει πιάσει είναι φαγούρα στα άκρα και στο στήθος και βγάζω μικρά εξανθήματα... Χθες ξενύχτησα απ 'αυτό... Να είναι καλά το χαμομηλάκι που έβαλα πάνω τους και με ανακούφισε... Διάβασα κάπου ότι συμβαίνει σε εγκύους... Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ή είχατε παρόμοια εμπειρία;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή βδομάδα thagia μου, αχ κ μεις σήμερα ανυπομονούμε να πάμε στον γιατρό να δούμε το μωράκι μας, κ αν όλα βαίνουν καλώς θα το ανακοινώσουμε κ μεις σε όλους!!!!

Δεν έχω κάτι υπόψιν μου για τα εξανθήματα, αλλά το χαμομήλι ήταν καλή λύση μπράβο!

'Εχω ακούσει ότι γενικά μεχρι κ τα εσώρουχά μας μπορούμε να τα βαζουμε λίγη ώρα στο χαμομήλι, σαν αντισηπτικο όταν τα πλένουμε!

Όσο για την γυμναστική, κάνε υπομονή, λογικά είναι μόνο για το πρώτο τρίμηνο.

Εγω στη φάση που είμαι, ούτε περπάτημα δεν κάνω,μέχρι νεωτέρας.

Ούτε στο σουπερμάρκετ δεν μπορώ να πάω με τον άντρα μου.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα με το θέμα της άσκησης, αφού κ γω ήμουν έτσι παλιά, αλλά μετά από καποια επέμβαση ορθοπεδικής φύσεως αναγκάστηκα να αλλάξω τρόπο ζωής.

Φαντάσου ότι στη φάση που είμαι τώρα θα ξανάρχιζα το τρέξιμο αλλά ήρθε το μωράκι και...ακόμα πιο πολύ, η αιμορραγία νωρίς νωρίς στην εγκυμοσύνη μου, οπότε ακούγοντας το σώμα μου

προσαρμόζομαι...

Ο γάμος σας πλησιάζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε με το καλό να ακούσετε κι εσείς την καρδουλίτσα!!!!! Θα είναι η καλύτερη ανταμοιβή για όλες τις δυσκολίες που είχες από την αρχή της εγκυμοσύνης σου!!!! Χθες μαζευτήκαμε στο σπίτι μου 13 κορίτσια και φτιάξαμε τις μπομπονιέρες, ήταν τόσο ωραία!! Γέμισε το σπίτι χαρούμενες φωνές!! :) Του Αη Δημήτρη είναι ο γάμος στις 26 Οκτώβρη!! Ανυπομονώ να έρθει και μετά να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τί ωραία.....................

Ναι έχεις θετική διάθεση οπότε θα πάνε όλα τελεια!!!!

Έχω κ γω το γάμο μας σαν κάτι πολύ ρομαντικό που κάναμε ο ένας για τον άλλο...

Όσο κόπο έχει πριν, τόσο ανταμοιβή θα έχεις όσο θα σου έρχονται οι στιγμές αυτές!!!!

Με τα μαλλιά σου τί θα κάνεις, σου έχουνε προτείνει κάτι εκεί που θα στα χτενίσουνε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν πήγα για πρόβα δεν είχα πάει ακόμη στο γιατρό οπότε δεν τη ρώτησα... Τώρα που ξέρω ότι δεν κάνει, πρέπει να ξαναπάω κάποια στιγμή να το συζητήσουμε.. Μια φίλη μου με ανάλογη περίπτωση πριν 2 χρόνια, 11 εβδομάδων στο γάμο της, τα είχε βάψει με χρωμοσαμπουάν το οποίο ξέβαφε μετά... Εν πασι περιπτώσει θα βρεθεί κάποια λύση!! Ας είναι η ψυχούλα μου καλά και τα μαλλιά ακολουθούν στο τέλος...

Φαντάζομαι τι όμορφη αίσθηση είναι να βλέπεις τις φώτο από εκείνη τη μέρα ε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sou Thagia!! Mphka k egw sto foroum afou etoimazomai na ginw manoula... epeidi eida oti les gia ta mallia egw eimai 8 ebdomadwn kai 5 hmerwn k h giatros mou eipe na ta bapsw kanonika ta mallia mou!!! A...me to kalo kiolas o gamos sas!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

thagia η βαφη με χεννα επιτρεπεται;;; μπορει να λεω και βλακειες.

Αντε με το καλο ο γαμος, ολα θα ειναι ιδανικα αφου θα εχεις το μπεμπακι στη κοιλια!!!

Για τη γυμναστικη απαγορευτικο ε; μπορει σε λιγο καιρο να βρεις κατι λαιτ να κανεις για να εισαι σε φορμα!

Η ελαφρια ασκηση ειναι καλη στην εγκυμοσυνη, αν οχι ασκηση τοτε περπατημα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου,τι κάνετε??mimi μου περιμένουμε νεα απο το μωράκι σου!!thagia συζήτησε το με τη κομμώτρια σου αλλά πριν κάνεις κάτι να ρωτήσεις το γιατρό σου!!ετσι κ αλλιώς θα λάμπεις εκείνη τη μέρα άσχετα απο το μαλλί!!!!!!!Μετά το τρίτο μήνα νομίζω μπορείς να κάνεις χαλαρή γυμναστική.αχ αντε να ρθει η πέμπτη να δω και εγω πως προχωράνε τα πράγματα,μακάρι να είναι όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimi ναι αμε να μου στείλεις!! :) Στελλίτσα καλωσόρισες στο θεματάκι μας!!! Με το καλό το μωράκι σου!!! Να μας γράφεις κι εσύ!! Αλήθεια έτσι σου είπε;;Εμένα ήταν κάθετος.. Μου είπε μετά τη 13η εβδομάδα! Τελικά ίσως είναι και θέμα γιατρού! Σ ευχαριστώ για τις ευχούλες!

Μαριέλα για τη χέννα δε γνωρίζω, θα το ψάξω όμως, σ' ευχαριστώ!! Όσο για την ελαφριά γυμναστικη κι αυτή μετά το πρώτο τρίμηνο..!

Christy δεν αγχώνομαι, θα βρω μια λύση ώστε να μην επηρεαστεί το μπεμπάκι μου!! Άσε μες στα χαμόγελα θα είμαι!, διπλή χαρά!!!!!!

Άντε κορίτσια τώρα περιμένουμε νεάκια από τις επισκέψεις στους γιατρούς σας!! Όλα θα είναι τέλεια, να είστε σίγουρες!!!

Επεξεργάστηκε από thagia
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimi τι έγινε με το γιατρό??Εγω κορίτσια πήγα και πήρα τον προγεννητικό και μια δεν βγήκε καλή (cmv μεγαλοκυτταροϊός) είναι οριακά ανεβασμένη και μου πε ο γιατρός οτι μπορεί να είχα περάσει μια λοίμωξη αλλά η κυρία που παίρνει το αίμα μου είπε οτι σε πολλές κοπέλες τυχαίνει να βγει έτσι γιατί έχει πρόβλημα το μηχάνημα στο νοσοκομείο και το ίδιο είπε και στον άντρα μου ένας συνάδελφός του που είχαν πάθει το ίδιο,αύριο πρωί πρωί πάω να την κάνω σε ιδιωτικό και ελπίζω και στη δική μου την περίπτωση να είναι λάθος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

σταλιτσα καλωσηλθες στη παρεα, με το καλο! Να μπαινεις να τα λεμε[smilie=icon_compre:

christi αν καταλανα καλα αυτο σημαινει οτι εχεις τα αντισωματα του cmv οποτε αυτο δεν ειναι κακο.

Σε νοσοκομειο την εκανες; αν εχεις αγχος πες στο γιατρο να στη ξαναγραψει να την κανεις εξωτερικα!

Mimi και εγω θελω φωτοοοοοο!!!! χαχαχα [smilie=icon_bounce:[smilie=icon_bounce:[smilie=icon_bounce:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες stalitsa!mariela είναι δυο εξετάσεις τα παλιά αντισώματα που είναι καλό να τα έχεις και τα έχω και τα τωρινά που δεν πρέπει να τα έχεις και σε μένα βγήκαν αμφίβολλο, η γιατρός μου είπε να την επαναλάβουμε σε 15 μέρες,εγω το πρωί πήγα μόνη μου σε μικροβιολογικό και θα πάρω τα αποτελέσματα την πέμπτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια, χαθηκα για λιγο. Ειχαμε παει εχτες στο γιατρο ημουν 6ε κ 5μ κανονικα, απλα ηταν συγκρατημενη η γιατρος.

Μου ζητησε να κανω χορικες εκανα μια σημερα κ θα την επαναλαβω την Πεμπτη να δουμε πως εξελισσεται η εγκυμοσυνη γιατι χτες ειδαμε κανονικα τον σακο, να εχει μεγαλωσει κ ενα μικροσκοπικο σαν τελιτσα που ηταν το εμβρυο.

Όπως το περιμενα, μου ειπε οτι δεν ξερουμε αν εγινε αργα η συλληψη, αλλα θα φανει απ τις εξετασεις σε τι επιπεδα ειναι η χοριακη μου για να δουμε αν ειναι ολα φυσιολογικα.

Με λιγα λογια αγχωθηκααααααααααααααααααααααααααα..........

Ευτυχως ο αντρουλης μου μ εβγαλε εξω κ μου αλλαξε τη διαθεση, αλλα εχω αγχωθει βρε κοριτσια κ θελω να ξερω αν ολα πανε καλα.

Θα σας στειλω φωτο απ τον γαμο ^_^ σας ευχαριστώ (αντε μπας κ αλλαξουμε κ κουβεντα) x_x

Επεξεργάστηκε από mimi277
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mimakiiiiiii ρε μην αγχωνεσαι!!!!

ολα θα πανε καλα!!!

Χοριακη ειχες ξανακανει ή μονο το τεστ εγκυμοσυνης;

Μπορει οντως να ειναι μια καθυστερημενη συλληψη...

Πηρες αποτελεσματα απο τη χοριακη σημερα;

Να σου πω εγω, και στις δυο μου εγκυμοσυνες ειχα πολυυυ καθυστερημενες συλληψεις!

Τωρα μαλιστα φτασαμε τις δυο εβδομαδες διαφορα.

Δλδ θα επρεπε να ειμαι 9+1 και ειμαι 7+1 βαση υπερηχου.

Ελπιζω αυριο να δουμε κατι καλο και να μην παρω καμια κρυαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες stalitsa!mariela είναι δυο εξετάσεις τα παλιά αντισώματα που είναι καλό να τα έχεις και τα έχω και τα τωρινά που δεν πρέπει να τα έχεις και σε μένα βγήκαν αμφίβολλο, η γιατρός μου είπε να την επαναλάβουμε σε 15 μέρες,εγω το πρωί πήγα μόνη μου σε μικροβιολογικό και θα πάρω τα αποτελέσματα την πέμπτη!

Ευχαριστω για την αναλυση δεν ειχα πολυκαταλαβει τις διαφορες.

Καλα εκανες και την επανελαβες, στη θεση σου το ιδιο θα εκανα!

Οποτε καλα αποτελεσματα να εχεις!!!![smilie=thumbsup.gi:[smilie=thumbsup.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...