Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Όλα μια χαρά στον υπερηχο μας! Είδαμε καρδούλα και μέγεθος και όλα φαίνονται φυσιολογικά.

Τελικά αυτή η αγωνία δεν τελειώνει ποτέ, έτσι δεν είναι; Τώρα ήδη ανυπομονώ για τον επόμενο υπέρηχο!

Από συμπτώματα πολύ πολύ λίγα πράγματα.... το πιο σημαντικό είναι οτι δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό.

Τι κάνετε εσείς κορίτσια;

Κατερινα τέλεια τα αποτελέσματα! Πάντα τέτοια!

Σταλίτσα πόσον εβδομάδων θα την κάνεις την αυχενική; Δεν έχω ιδέα πότε γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Alessia την αυχενικη θα την κανω την 12η εβδομαδα.... κ καταλαβαινεις το αγχος μου μεχρι τοτε.... οσο για τα συμπτώματα δεν εχω τιποτα...μονο η μέση μου με πονάει πολυ.. απο φαγητο πάντως τρωω πολυ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω δεν ξερω ποτε θα γινει ο επομενος υπερηχος, θα μου πουν την επόμενη εβδομαδα που θα εχω το πρώτο μου ραντεβού με τη μαία. Κανονικά θα μου κλείσουν κάποια στιγμή ανάμεσα στις 12-15 εβδομάδες και θα είναι ο πρώτος επίσημος υπέρηχος με τη μαία γιατί τη Παρασκευή τον έκανα σε ιδιώτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολεεεεεεεεεες

Πολυ τρεξιμο το τελευταιο διαστημα και χαθηκα

αλλα διαβαζα συνεχεια τα νεα σας στο φορουμ

Αλλες φορες γελασα ,αλλες εκλαψα αλλα ετσι ειναι η ζωη σωστα?

Ευχομαι σε ολες μας δυναμη και ολα θα πανε καλα

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ :D

Εκανα τον 2ο υπερυχο την Δευτερα , μολισ εκλεισα τον 2ο μηνα δλδ

και το ζουζουνι μου απο 4 χιλ που ηταν πριν 2 εβδομαδες εγινε 1,5 εκ γιουπιιιιιιι

ειδαμε και την καρδουλα του, αχ σαν τρελουτσικη χτυπουσε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!!

Κατερινα η καμπλη ζαχαρου στην εγκυμοσυνη γινεται στις 28 εβδομαδες περιπου!

Οποτε ισως να σε βαλει να την επαναλαβεις για να δει αν εχει αλλαξει κατι..

Η αυχενικη γινεται απο 11w+3d μεχρι 13w+6d οπου μετριεται το υγρο στον αυχενα του εμβρυου, βλεπουν αν υπαρχει ρινικο οστο και διαπιστωνονται ανωμαλιες, αν υπαρχουν. Την ιδια μερα γινεται και εξεταση αιματος papp a και μαζι με αυτη βγαινει ενα αποτελεσμα που μετριεται με ποσοστα!!

Εγω το βλεπω απλα σαν εναν αναλυτικο υπερηχο που δε πρεπει να με αγχωνει γιατι οτι ηταν να γινει εχει γινει ηδη απο τη συλληψη, με το να αγχωθω δε θα αλλαξει η κατασταση!!

Οποτε τα βλεπουμε ολα θετικα εγκυουλες γιατι εεεεεχουμε δρομο μπροστα μας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα

Στα πατωματα η πιεση μου:S

Κατερινακι η αυχενικη γινεται απο πιστοποιημενο υπερηχογραφιστη.

Ενας υπερηχος ειναι που γινεται απο την κοιλιτσα, σαν αυτον που σου κανει ο γυναικολογος σου, απλα ασχολουνται περισσοτερο για να κανουν τις μετρησεις που χρειαζονται!

διαβασε εδω Έλεγχος Α΄ επιπέδου (PAPP-A & Αυχενική διαφάνεια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε??Alessia πολύ χάρηκα με τα νεα σου!!!!!!mariela δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την πίεση??Εγώ έχω αυριο πάλι υπέρηχο και έχω πολύ άγχος,μακάρι να είναι καλά το μωράκι μου!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christi με το καλο ο υπερηχος!

Ολα καλα θα ειναι, να μπεις να μας πεις ποσο εφτασε το μωρακι σου!!!!!!

Δεν εχω μειωσει το αλατι, τρωω αντζουγιες, ελιες, αμυγδαλα αλατισμενα, φετα, οτι μπορω τελοσπαντων, αλλα δε λεει να παρει την ανηφορα.

Ο γιατρος μου ειπε πως μετα το 2ο 3μηνο θα ανεβει, οπως και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που ειχα παλι ορθοστατικη υποταση αλλα οχι τοσο χαλια..

Την αλλη εβδομαδα θα παω και σε εναν παθολογο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Christi μη μου φοβάσαι αν και ξέρω πόσο άγχος έχουμε όλες πριν από τους υπέρηχους. Για να σε κάνω να αισθανθείς καλύτερα θα σου πω αυτό που λέω και στον εαυτό μου.

Εφόσον είδες καρδούλα, το ποσοστό να γίνει κάτι κακό πέφτει στο 2%! Πόση γκαντεμιά πια; Όλα καλά θα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πώς είστε σήμερα? Εγώ καλούτσικα αλλά έχω αναγούλες και τάση για εμετό.Christi όλα καλά θα πάνε με τον υπέρηχο μην ανησυχείς καθόλου το άγχος δεν κάνει καλό!!! Θετική σκέψη από όλες και όλα θα πάνε μια χαρά!!! Περιμένω νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!! Τι κάνετε?? Εγώ είμαι πολύ καλά!!! :) Στο γιατρό δεν πήγα ακόμη αλλά νιώθω πολύ καλά!! Μπήκα στη 10η εβδομάδα χθες και μου φαίνεται απίστευτο!! Σε δυο εβδομάδες φτάνει και η αυχενική και εκεί θα καθησυχαστούμε αρκετά!! :)

Χαίρομαι που διαβάζω καλά νέα απ όλες σας!! Ελπίζω να σας έχω κι εγώ σύντομα!!

Φιλιά πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα ασχημο συναισθημα οι αναγουλες βρε παιδι μου,

και εγω εχω αρκετα συχνα..

Υπομονη!

Θαγια ολα καλα με το γαμο;

Ποτε ειναι;

Αφου εισαι 10+1 εισαι ηδη στην 11η εβδομαδα!!!!

Η 10η ειναι συπμληρωμενη και εχεις παρει μια μερα απο την 11η ;;);;);;)

Με το καλο και η αυχενικη!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριελα, είναι πολύ άσχημο όχι μόνο ως συναίσθημα αλλά εμένα πχ δεν μου κάνει όρεξη να φάω και τίποτα και μένω νηστική.

Christi μου πού είσαι να μας πεις τα νέα σου; Ελπίζω όλα να είναι καλά!

Κορίτσια έχουν φουσκώσει καθόλου οι κοιλίτσες σας; Εμένα ένα πρήξιμο το έχει και νιώθω πως άρχισε να ξεπετάγεται λίγο... ίσως επειδή δεν είχα ποτέ κοιλίτσα (είμαι 1.65, 53 κιλά) και μου φαίνεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Thagia εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον γάμο κ με την αυχενική!!! Εγώ στις 24 θα την κάνω...την επόμενη Πέμπτη!! Alessia εγώ είμαι 1.65 ύψος κ όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουν 51 κιλά...επειδή όμως τρώω πολύ έφτασα στα 57 κιλά!!!!!! Πήρα δηλαδή 6 κιλά κ είμαι 11 εβδομάδων σήμερα!!! Κ έμενα φαίνεται η κοιλίτσα μου επειδή είμαι αδύνατη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε?δεν πρόλαβα χθες να μπω να σας πω τα νεα!!!!είδαμε μια τελίτσα 1,44 cm και ακούσαμε και την καρδούλα του!στις 30 οκτώβρη επόμενο ραντεβού και αυχενική διαφάνεια 10-15 νοέμβρη αν όλα πάνε καλά!!!!!μου έδωσε μαγνήσιο η γιατρός γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα και εχω πονάκια στην κοιλιά!!!και μενα έχει πεταχτεί λίγο η κοιλίτσα με τα ρούχα δεν φαίνται κάτι αλλά με ενοχλουν τα τζιν μου σε αυτό το σημείο,ετσι ξεκίνησα τις φόρμες !!!!!!!εχω πολύ έντονη ναυτία και συχνούς εμετούς!α εσείς είστε πολύ αδυνατες έγω ήμουν 1.65 58 κιλά τώρα είμαι 59!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!! Μόλις γύρισα από τον γιατρό, μεγαλώσαμε!!!!! Είμαστε 3,57 εκατοστά!!!! Και καρδούλα πάλι στους 145 παλμούς!! :) :) Είμαι ξετρελαμένη!!!! Ο γάμος είναι το άλλο Σάββατο, στις 26 κι όλα σχεδόν είναι έτοιμα!! Εγώ κορίτσια είμαι πιο γεματούλα! Είμαι 1,76 και 77 κιλα! Αλλά η κοιλιά είναι πλάκα ακόμη, ίσως επειδή γυμνάζομουν πολλά χρόνια μέχρι την εγκυμοσύνη και είναι σκληρούτσικη! Σε δύο βδομαδούλες η αυχενική!!! Σταλίτσα σ' ευχαριστώ πολυυυ!!!! Christi συγχαρητήρια για την καρδούλα!!!! Με το καλό και τα επόμενα!! Κι εμένα μου έδωσε μαγνήσιο για τις συσπασούλες σήμερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βροχερή καλημέρα απτην Αθήνα!!! Τι κάνετε? Thagia μου συγχαρητήρια!!!!!! Με το καλό και ο γάμος σας!!!! Και γω είμαι γεματούλα. Είμαι 1.66 και 70 κιλά. Δεν έχω δει ακόμη φούσκωμα στην κοιλιά αλλά ίσως σε μία πολύ αδύνατη κοπέλα να φαίνεται πιο έντονα και το παραμικρό φουσκωματάκι. Εγώ θα κάνω αυχενική στις 29 του μήνα και ραντεβού με το γιατρό μου έχω τη Δευτέρα. Christi συγχαρητήρια για την καρδούλα!!!!!!!!! Εγώ κορίτσια παίρνω σίδηρο και filicin. Άστα Μαριέλα απαίσιες οι αναγούλες σχεδόν ότι τρώω το βγάζω και κάθε βράδυ είμαι χάλια! Περιμένω νέα σας! Σας φιλώ την καθεμιά ξεχωριστά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας!!!

Μπραβο που τα μωρακια μεγαλωνουν οπως πρεπει..

Και εγω εχω να κανονισω το ραντεβου με το γιατρο αφου μου ειπε πως θα με δει στις 9μιση εβδομαδες, πρεπει να τον παρω!

Σημερα το πρωι παλι ξυπνησα με πονοστομαχο, πολυ χαλιαααα..

Ειχα ταση για εμετο που ευτυχως δεν εκανα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χαίρομαι που όλα πανε καλα με τα μωράκια μας!!!! Mariela μηπως εφαγες κάτι κ σε πειραξε;; κανε υπομονη κ θα περασει!!! Εύχομαι ολο ευχάριστα νεα να μαθαινουμε η μια για την άλλη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια..

Που ειμαστε ολες;;

Εγω τα κλασικα, το στομαχι μου με ενοχλει πολυ τα πρωινα εχω και παλλινδρομηση..

Η πιεση ειναι ακομα πολυ χαμηλη..

Αλλααααα κατα τα αλλααααα μια χαρα παμεεεε!!!

Περιμενω νεα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!! Γεια σου Μαριελα!! Καλή δύναμη με τις αδιαθεσιες, λίγο ακόμη έμεινε για να τελειώσει το πρώτο τρίμηνο, μετά όλα θα είναι καλύτερα!!!

Εγώ κορίτσια είμαι πολύ καλά και χθες έκλεισα ραντεβου για την αυχενική διαφάνεια! Μου έκλεισε για τις 5 Νοεμβρίου, αργά μου φάνηκε!!Θα είμαι 13 εβδ και 2 ημερών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες!

Θαγια θα την κανεις μεσα στα επιτρεπτα ορια την αυχενικη, μια χαρα θα ειναι ολα!!!

Εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...