Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωμήτριο - Απόξεση - Ιστολογική


mellybelly

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω να ζητήσω την γνώμη σας.

Τελευταία περίοδος 13/5.

Στις 17/6 με β' χοριακή 60 επισκέφτηκα τον γιατρό μου δεν είδαμε κύημα. Ήταν 90% σίγουρος για εξωμήτριο και μου ζήτησε να ξανακάνω χοριακή και να το παρακολουθούμε.

Οι τιμές της χοριακής: 18/6=250, 21/6=90.

Στις 22/6 με έπιασαν αφόρητοι πόνοι, πήγα στο Ρεα οπού ο εφημερεύον γιατρός διέγνωσε αποβολή αλλά δεν είδε εξωμήτριο.

Στις 26/6 πήγα στον γιατρό μου και μου είπε ότι αποβλήθηκε μόνο του και ότι είχα καθαρίσει.

Οι πόνοι όμως συνεχιζόντουσαν όπως και το αίμα για 15 μέρες. Σταγονοειδές, κάποιες φορές σκούρο καφέ και κάποιες κόκκινο. Πήγα στον γιατρό και μου λέει τελικά πρέπει να κάνουμε απόξεση.

Στις 16/7 (25 ημέρες μετά την αποβολή) έκανα την απόξεση και η χοριακή εκείνη την ημέρα ήταν 350 (ανέβηκε μετά την αποβολή?!). 10 ημέρες μετά την απόξεση η χοριακή έπεσε 39.

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της ιστολογικής.

Αυτό που αναφέρει είναι: "Αδενωματώδης ενδομητρικός πολύπους. Δεν ανευρίσκονται στοιχεία κακοήθειας."

Ο γιατρός μου είπε ότι έτσι σιγουρευτήκαμε ότι ήταν εξωμήτριο, γιατί δεν βρέθηκε κάτι στο ενδομήτριο. Και μπορεί να βρήκαν ένα πολυποδάκι που δεν θα ήταν ορατό. Δεν γράφει δηλαδή παρουσία λαχνών.

Αύριο θα ξαναπάω για χοριακή για να δω εάν έχει μηδενιστεί.

Έχουν περάσει 15 ημέρες από την απόξεση και έχω ενοχλήσεις δεξιά που και που, αλλά το αίμα/σταγόνες έχει σταματήσει εδώ και 2 ημέρες.

Δεν έχω καταλάβει τίποτα!

Γιατί δεν αναφέρει πουθενά το κύημα η ιστολογική? Και τι ήταν δηλαδή αυτό που είδε στον υπέρηχο και μπήκα για απόξεση? Υπάρχει περίπτωση να έχουν μείνει υπολείμματα στη σάλπιγγα ή στο ενδομήτριο και να πάθω κάτι πιο σοβαρό?

Σας ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το κατεβατό αλλά μου φαίνονται όλα βουνό! Κουράστηκα Θέλω να απολαύσω το υπόλοιπο του καλοκαιριού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι που επρεπε να περασεις κατι τετοια

μακαρι να βρεθει καποια κοπελα να σε βοηθησει

τις βρισκω λογικες τις ερωτησεις σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...