Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Γεωργιανα ελπιζω να εχεις γεννησει κ να ειστε καλα εσυ κ το μπεμπακι σου,οποτε μπορεις μπες να μας πεις τα νεακια σου!!!Ευχομαι ολα να ειναι καλα με σενα κ το μωρουλι σου!

 

kangaroo,evinicolas,doraki,expecting ειστε οι επομενες εεεε???????Τι τελεια βρε κοριτσιαααα ερχονται τα μπεμπακια ενα ενα...πως περασε ετσι ο καιρος τελικα???Μοιραστηκαμε αγχοι,αγωνιες,χαρες κ τωρα τα νινακια ειναι ετοιμα να αντικρισουν τον εξω κοσμο!!!!

 

rosaki με το καλο να μπεις στον μηνα σου κ εσυ κοριτσι μου,τελεια τα νεακια σου απο γιατρο!!!

 

anastasia με το καλο να μπεις κ εσυ κοριτσακι μου στο μηνα σου,ολα καλα ευχομαι!Για τις ναυτιες κι εγω ετσι εχω ακουσει οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχεις κ στο τελος της εγκυμοσυνης οποτε υπομονη λιγο εμεινε!!!!!Οσο για τις ζωνες που ανεφερες δεν ξερω τι ισχυει στην καισαρικη τομη παντως εμενα ο γιατρος μου με το που γεννησα μου ειπε μολις παω σπιτι να παρω κ να την φοραω ακομα κ στον υπνο για τον πρωτο καιρο γιατι βοηθαει τη μητρα να μαζευτει κ για να μην μεινει κοιλια!!!Βεβαια εγω δεν την πηρα γιατι δεν βρηκα χρονο ακομη,αν κ κοιλιτσα δεν μου εμεινε πολυ!

 

Κοριτσια εχω κ εγω φβ κ θα χαρω να γινουμε φιλες κ εκει!Λεγομαι Ntoula Paratsoukidou οποια θελει ας μου κανει αιτημα!!!

 

Φιλακια πολλα στις κοιλιτσες σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρσορακι να σου ζησει ο παιδαρος τωρα ειδα οτι γεννησες!!!!!!!Να τον καμαρωσεις οπως επιθυμεις κοριτσακι μου να ειναι γερος κ καλοτυχος!!!!Καλη λοχεια να εχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γιατι σημοσιευονται κομματι κομματι????

Ηθελα να σας πω οτι εμεις ειμαστε πολυ καλα αν εξαιρεσουμε κατι κολικους που εχουμε καθε απογευμα...θηλαζουμε,μεγαλωνουμε κ σε 8 ημερες γινομαστε ενος μηνων !!!Μου φαινεται απιστευτο!!!!Κοριτσακια μου γλυκα πολυ χαιρομαι για τα νεακια σας απο τους γιατρους με το καλο ολες να παρετε τα θαυματακια σας αγκαλιτσα!!!!

Φιλακια κ παλι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου,

λοιπον τα νεα μου απο τον γιατρο: ολα καλα το μωρακι εχει κατεβει αρκετα και εχει εμπεδωθει στην λεκανη, εχω διαστολη 2-3 και μου ειπε οτι ειμαι πολυ κοντα στον τοκετο μπορει αυριο, μεσα στο σαββατοκυριακο οποτε θελει αλλα οπως το βλεπει μεχρι την αλλη παρασκευη σιγουρα. Δεν μετρησε κατι αλλο για να μας πει ποςο το βγαζει ο υπερηχος μονο καρδουλα ακουσε και την ροη στον ομφαλιο λωρο. Οποτε περιμενω τα πονακια ή να σπασουν τα νερα!!!!

Παω να φτιαξω την βαλιτσα γιατι τα εχω ολα ετοιμα πλημενα σιδερωμενα, ε να τα βαλω μεσα μην τρεχω τελευταια στιγμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια εχεις δικιο, στα κοριτσιστικα εχεις πολλες επιλογες ενω για τα αγορακια πιο λιγες, εχω και εγω πολλα ουδετερα ειδικα τα περισσοτερα μικρα νουμερα τα εχω σε πορτοκαλι κιτρινα παρασινα, και μονο οτι μου εφερναν δωρο ειναι ροζ ή μπλε. Επισης πιο ευκολα φορας ενα αγοριστικο σε κοριτσακι ενω με τιποτα ενα κοριτσιστικο σε αγορακι. Με το καλο και εσυ αγχος και αγωνια παντα υπαρχει, να γεννηθουν με το καλο και γερα τα μπεμπακια μας.

Δωρα ζορικη ζορικη η μπουμπου σου αλλα για τους αλλους η ιδια θα βγει χωρις να ιδρωσει καθολου, υπομονη και θα μαθεις και εσυ ποτε θα την πρωτοαντικρισεις!

Διαμαντουλα μια χαρα η μικρουλα σου σε λιγες μερες κλεινετε μηνα!!! Οποτε εχεις χρονο γραψε μας πως τα πατε, κοιμαται καλα? θηλαζει πολλες ωρες? να την χαιρεσαι και παλι!!!

Παω επιτελους να φτιαξω αυτη τη βαλιτσα σας αφηνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πηγαμε και εμεις στο γιατρουλη...αλλα Εμας τα νεα μας δεν ειναι και τοσο καλα...Εχει μηνει πισω ο μπεμπης και η κοιλιτσα του φαινεται 3,5 βδομαδεσ μικροτερη. Ο γιατροσ ειπε ξαπλα στο κρεβατι εντελωσ και πολλα υγρα. Την Κυριακη θα παμε στον εμβρυολογο να μασ τα πει αναλυτικοτερα. βρηκε τις μητριαιες αρτηριεσ με πολυ ταση και αν συνεχιζει να μην αναπτυσεται το μικρουλικο μου θα μπουμε για καισαρικη μολισ μπω στον 9ο. Αχ στεναχωρηθηκα βρε κοριτσια... με εβαλε και στον καρδιοτοκογραφο και ηταν ολα πολυ καλα,αλλα...τι να πω κιλα κλπ δε μασ ειπε γιατι δε μπορουσε να τα υπολογισει σωστα, επισησ το αγαπακι μου εχει παρει θεση κανονικοτατα. ΑΥτααα παω για υπνο γιατι αυριο εχουμε εξετασεις! Σασ φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδες χθες στις 9:30 το βραδυ, ξαπλωσα στο κρεβάτι του Νικόλα για να τον κοιμησω και τελικα αποκοιμήθηκα εγω. Τωρα ειναι 2:30 το πρωι, εγω ξύπνησα και σε συνδυασμο με το άγχος, δεν μπορω να κλείσω μάτι...

Πήγα και στο γιατρο χθες, η μπουμπου εχει παει 3550 γρ.......μεχρι την άλλη βδομάδα που θα γεννηθεί, με τη βοήθεια της Παναγίας, θα εχει παει γύρω στα 3700-3800 γρ. Οσο δηλαδη γεννήθηκα κι εγω. ( 3800 γρ). Ελπίζω μονο να εξισορροπει το βαρος της με το ύψος.θυμαμαι το Νικόλα το γέννησα 3650 γρ ( που θεωρείται θρεφταρι) αλλα επειδη είχε ύψος 54 εκ, ηταν πολυ κομψός. Μακάρι ολα να ειναι καλα και ο θεός να μας βοηθήσει να γεννησουμε υγιή μωρα, είτε μικροκαμωμενα ειναι τα μωρά μας, είτε θρεφταρια.....

Επιπρόσθετα μου πήρε την πίεση και τη βρήκαμε υψηλή.(14 με 9).ετσι μου είπε αν συνεχιστεί μεχρι το πρωι, θα με γεννήσει.... Τωρα την παίρνω μονη μου στο σπιτι και ειναι ( 12 με 7). Αρα ειναι μια χαρα. Θα την πάρω ξανά το πρωι και θα τον πάρω τηλ για να τον ενημερώσω.ξερετε το σύνδρομο της λευκής μπλουζας? λογικα αυτο μου έτυχε. Επίσης τα ουρά μου, του φάνηκαν ότι εχουν κάτι και θα τα παει για ανάλυση, μήπως και εχω καποια μόλυνση.

Ρενακι μου, ότι και να ειναι, εχε εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και ολα θα ειναι οκ.

Κατερινα, τι έγινε? θα με νικησεις?? κι εγω νόμιζα ότι ειμαι η επόμενη...χαχαχα. Φτιάξει βαλίτσα, μην το καθυστερεις!

Ντουλα μου τι καλα που περνάς με τη μικρη σου..να σου ζήσει κ παλι!

Χριστινα εγω τα δωμάτια και των δυο ειναι κατασπρα..οπως και το δικο μου.εχω αυτη τη μανία. Τα μόνα πράγματα που εχουν χρώματα στα δωμάτια ειναι τα στορια και τα πάπλωματα.Στου Νικόλα τα στορια ειναι γραμμουλες καφε, εκρου, πράσινο και γαλάζιο, ενώ στης Ευης καφε, εκρου, γαλάζιο,χακί και μωβ.

Δώρα μου, υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει το μωρο σε αυτη τη φάση? εδω δεν εχουν χώρο να κινήσουν χέρια κ πόδια, μπορεί να γυρίσει κιόλας?Δεν ειναι πολυ δύσκολο εώς απίθανο?

Αυτα απο μένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδίτσες μου καλημέρα.

Πόσο χαίρομαι που είμαστε εδώ και τα λέμε,δεν φαντάζεστε!

 

Χριστίνα μου,δεν λες τίποτα!Όσο κοντεύει ο καιρός,το άγχος και η αναμονή δεν παίζονται!!Ειδικά όταν δεν ξέρεις συγκεκριμένη ημερομηνία,εκεί είναι ακόμη πιο δύσκολο το πράγμα!!Θα το δεις και εσύ σε 1-2 βδομαδούλες που θα είσαι όλο και πιο κοντά...

Διαμαντούλα,να χαίρεσαι το μικρούλι σου.Βλέπω ότι το απολαμβάνεις!!Κλείνετε και το μήνα σε λίγες μέρες,μπράβο σας!!Ελπίζω οι κολικοί να μην το ταλαιπωρούν πολύ.

Σ'ευχαριστούμε πολύ και για τις ευχές σου.

Ρενάκι μου,να μην αγχώνεσαι και να μην στεναχωριέσαι!Προχτές που ήμουν στο νοσοκομείο,γέννησε μια κοπέλα το μωράκι της στην 33η βδομάδα(μικρούλι δηλαδή)και όλα ήταν μια χαρούλα!Απλά μπήκε στη θερμοκοιτίδα για να πάρει βάρος και να μπορεί να αρχίσει να τρέφεται μόνο του!Άμα κλείσεις και το μήνα σου,μην φοβάσαι καθόλου,όλα θα πάνε καλά!Εμείς είμαστε δίπλα σου,σε ότι χρειαστείς και νιώσεις ότι θέλεις να μοιραστείς.Να μας ενημερώνεις!

Κατερίνα μου,βλέπω πως το μικρό σας έβαλε μπρος για να σας συναντήσει!!!!!Να μάθουμε επιτέλους και το φύλο του!!

Άντε να δούμε ποιά θα γεννήσει πρώτη,εσύ ή η Γεωργία?Ελπίζω να την έφτιαξες την βαλιτσούλα σου.....

Προσωπικά εύχομαι να έχεις μια εύκολη και γρήγορη γέννα και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα υγιέστατο κουκλάκι!!Το κερασάκι σου....

Γεωργία μου,τα ίδια ακριβώς λέω και εγώ!Επιτέλους,ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει....Δηλαδή,άμα δεν έχει γυρίσει μέχρι τώρα,πόσες οι πιθανότητες να γυρίσει στην εβδομάδα που είμαι???Εντάξει δεν λέω να το πάρουν από τώρα,αλλά ας μου δώσουν μια ημερομηνία,της γυναίκας,να ξέρω!

Λες τελικά να σε περάσει η Κατερίνα μας?Αν και βάση ΠΗΤ,έτσι πάει...

Σε περίπτωση που μπείς νωρίτερα και εσύ να γεννήσεις(εξαιτίας της πίεσης που λες ή της μόλυνσης)να μας ενημερώσεις!Την βαλίτσα σου,εσύ την ετοίμασες τελικά ή θα πας χωρίς βαλίτσα???χαχα

 

Εγώ κορίτσια όπως τα ξέρετε!Έχω φουσκώσει και νιώθω σαν μπαλίτσα!!!Το καλύτερο είναι πως ο άντρας μου,ενώ τοσο καιρό ήταν άνετος και όλα τα πήγαινε χαλαρά,τώρα έχει αγχωθεί τόσο που δεν κοιμάται καλά!!Φοβάται μην σπάσουν τα νερά,πρίν την Πέμπτη!Καλέ,ξαφνικά αυτός έχει γίνει χειρότερος από μένα...χιχι

Αφού χτές του έλεγα ''Εγώ γεννάω,εσύ γιατί τρελαίνεσαι?'' και η απάντηση ήταν ''Ο απ'έξω έχει το άγχος''!!!

Άσε που έχει τους πάντες στις επάλξεις(τον πεθερό,τον κουνιάδο μου,τις κόρες του).

Αυτά από μας!Φιλιά πολλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Αρκετά νέα έχουμε σήμερα βλέπω! 

 

Ρενάκι σε καταλαβαίνω που στενοχωρήθηκες γιατί θέλουμε όλα να είναι τέλεια με τα νινιά μας. Όμως όπως σου είπαν τα κορίτσια από τη στιγμή που θα φτάσεις στον 9ο δεν έχει φόβο το αγοράκι σου. Θα είναι καλύτερα έξω απο την κοιλίτσα παρά μέσα. Ακολούθησε ακριβώς ότι σου πούνε και όλα θα πάνε μια χαρά. Πιστεύω και ο εμβρυολόγος τα ίδια θα σου πει. Ξάπλωσε τώρα όπως σου είπαν και όλα θα πάνε καλά. Εδω πολύ μικρότερα μωράκια γεννιούνται και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Κατερίνα έφτασε και η δική σου η μεγάλη ώρα;;;Είχες προαίσθημα τελικά εσύ που έλεγες να φτιάξεις τη βαλίτσα. Με το καλό κορίτσι μου, θα αγωνιούμε να δούμε τι θα γίνει! Ετοιμάζεται να σκάσει μύτη το ζουζούνι σου και να μας αποκαλύψει και τι είναι τελικά.

Γεωργία θα έχει τέλειο βάρος το κοριτσάκι σου. Η πίεση και μένα στο ιατρείο είναι πάντα ψηλότερη. Πέρα απο αυτό συνήθως εκεί ζεσταίνομαι, κοκκινίζω κλπ. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό. Όλα super τα βλέπω και με σένα πάντως.

Δώρα μου έχεις δίκιο κάθε βδομάδα (για να μην πω κάθε μέρα) έχει σημασία στο μήνα που είμαστε και μετράει πολύ στην ψυχολογία μας. Όσο για τους άντρες μας περνάνε άγχη και ας μην τα δείχνουνε. Εμένα τότε που με είχε πάει στο μαιευτήριο με το λίγο αιματάκι στον 7ο μήνα, ήταν απέξω και μέχρι να του πούνε τι γίνεται είχε τρελαθεί ο κακομοίρης. Μου το είχαν πει οι νοσοκόμες. Τι να κάνουν και αυτοί δίκιο έχουν. Πάντως όλες πια σα μπαλίτσες έχουμε γίνει.

 

Εμείς είμαστε καλά, χωρίς ιδιαίτερα νέα. Τρομερή όρεξη έχω αλλά δεν μπορώ να φάω όσο θα ήθελα και ίσως να είναι και καλύτερα. Η κουκλίτσα μου μου κάνει παρεούλα και μετράω και εγώ τις μέρες μια μια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες καλησπερα κ απο μενα!! Ουφφφ την τριτη που πηγα γιατρο μ εδωσε εξετασουλες κ εμπλεξα λιγο μετα δεν ειχα κ ιντερνετ να μπω να δω τα νεα σας αλλα απο ορι διαβαζω ολα καλα σε ολες...

Expecting angel εσυ ποτε εχεις ΠΗΤ;

Κangaroo με το καλο το μωρακι σας αντε ολα καλα να πανε!!!κ με εναν πονο σ ευχομαι η με κανεναν...

REnaki_mu μην στεναχοριεσαι θα δεις στο τελος ολα καλα θα πανε!!

Rose25 μια χαρα η μπεμπα σ κ εγω εσωρουχα απο μοδερκαρε πηρα μαζι με σουτιεν θυλασμου που τα εχει σε προσφορα! Οσο για τα υγρα το ιδιο με εσενα αχρωμα κ μυριζουν καμια φωρα αλλα βαζω μια σερβιετουλα το βραδυ κ ολα καλα!

Xristina το καροτσι μου ειναι καινουργειο κ δεν θα το πληνω ουτε εγω απλος την ημερα που θα ερθουν να μας βγαλουν απο το μαιευτιριο ειπα στην μαμα μου να το περασει με ενα πανακι κ οινοπνευμα για μεγαλυτερη σιγουρια!

Anastasia μου το περπατημα βοηθαει να εχω συσπααεις κ διαστολη γιαυτο κ εσυ doraki.k ρωτα τον γιατρο σ για το περπατημα κ να αναιβοκατευαινεις τα σκαλια. Θυμαμαι η θεια μου που πηγε στο νοσοκ κ δεν ειχε γυρισει η μπεμπουλα κ επρεπε να γεννηθει την ειχε 2 ωρες πανω κατω τα σκαλια κ περα δωθε τελικα γυρισε!!! Το παιδι γυρναει κ την τελευταια στιγμη απλος εχει λιγο πονο

Stavroulina μια χαρα κ η δικια σ μπεμπα μπραβο εχουμε κ το ιδιο καροτσι εγω το πηρα απο το λυτο με 700 ευρο σπιτι το εχω ειναι τελειο η καλυτερη αγορα πηστευω καλες βολτες να εχουμε οσο για την βαση καποιοι γνωστοι μ που υην πηρανε την δωσανε πισω γτ δεν τους βολεψε καθολου!!!!

Εμεις ειμαστε μια χαρα κλωτσαμε δυνατα νεα θα εχω απο τριτη οπου θα εχω παλι γιατρο!!! Φλκ κ καλα γεννητουρια σε αυτες που περιμενουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!! Να χαιρεστε οποιον Αντωνη-Αντωνια εχετε! Τι κανετε? Εμεις καλα, πηγαμε χθες στον γιατρο μας, ολα ειναι φυσιολογικα μονο το κεφαλακι μας βγαινει 2 εβδομαδων παραπανω αλλα ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. Ζυγιζουμε 3 κιλα κατα προσεγγιση, πολλα μου φανηκαν η αληθεια ειναι, ποσο θα γεννηθει δηλαδη εαν παρει ολο το μηνα????? Εγω απο κιλα ειμαι +10. Τωρα την αλλη Πεμπτη θα ξαναπαμε κ τοτε θα με εξετασει κ κολπικα να δουμε τον τραχηλο εκτενως κ να εχουμε μια εικονα τι γινεται εκει κατω, μηπως μπορεσει κ να προσδιορισει καπως τη γεννα, αλλα κ αυτο προσεγγιστικα.anastasia1986 τι καλα που βρισκομαστε κ στο fb! Για τα ταξιδια, ο γιατρος μου απο τοτε που μπηκα στην 30η εβδομαδα δε μ αφηνει να κανω ταξιδια περισσοτερο απο 1 ωρας αποσταση μην τυχει κατι κ δεν ειμαι κοντα. Αλλα ο καθε γιατρος εχει τη δικη του φιλοσοφια οποτε εφοσον δεν εχει θεμα, ολα μια χαρα!expecting angel κ εγω μια απο τα ιδια με το φαγητο. Ενω πειναω συνεχεια δεν μπορω να φαω πολυ. Η μαια μου χθες μου ειπε οτι τωρα στον 9ο αντε να παρουμε 2 κιλακια καθως ολες σ αυτη τη φαση δυσκολευομαστε με το φαγητο.DORAKI.K οι αντρες συνηθως ειναι πιο λιγοψυχοι απο εμας και αγχωνονται πιο πολυ κ ας μην το δειχνουν τοσο! Προσπαθουν να μη μας δειχνουν το αγχος τους αλλα ορισμενες φορες αναγκαστικα τους βγαινει. Επισης κ εγω σαν κινουμενη μπαλα νιωθω, ασε το πως περπαταω, σαν πιγκουινος, σαν παπια ενα πραγμα....evinicolas1980 ερχεται η ωρα! Τα σημαδα αυτο δειχνουν νομιζω! Αντε με το καλο, για να δουμε ποια θα προηγηθει!!renaki_mu μην αγχωνεσαι, εδω που εχουμε φτασει ειναι ενταξει να γεννηθουν τα μωρακια! Ασε που αν εισαι ξαπλωμενη οπως ειπε ο γιατρος σου, θα παρεις κ αλλες μερες κ οπου να ναι μπαινεις κ στο μηνα σου οποτε ολα καλα! Περιμενουμε τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις σου.kangaroo επιτελους φτιαχνεις τη βαλιτσουλα σου, ε? Χαχαχαχα Τι καλα, πλησιαζει κ εσενα η ωρα σου! Απο στιγμη σε στιγμη μπορει κ να γεννησεις!!!! Αντε να δουμε ποια θα κερδισει! Να ρωτησω κατι εγω η ασχετη??? Εχεις 2-3 διαστολη κ δεν πονας?ntoula τι καλα που κλεινετε μηνα! Ενθουσιασμενη πιστευω οτι εισαι! Μπραβο! Μακαρι η μικρη να μην ταλαιπωρειται πολυ με τους κολικους!rose25 ειδες, περασε ο καιρος και μπαινουμε ολες σιγα σιγα στο μηνα μας! Κ εμενα ο γιατρος μου ετσι μου ειπε, οτι μπαινουμε στον 9ο ενα μηνα πριν την ΠΗΤ, η μετρηση με εβδομαδες εχει βγει για να βοηθαει κ να κατατοπιζει καλυτερα τους γιατρος κ για να ειναι πιο ακριβεις οι μετρησεις των υπερηχων.

 

Ξεχασα να σας πω τι επαθε ο αντρουλης μου χθες. Την ωρα που επλενε τα πιατα κατα τις 12:30 το μεσημερι εσπασε ενα ποτηρι και κοπηκε στο μικρο δαχτυλο. Εκανε πολυ βαθυ κοψιμο και το αιμα κυριολεκτικα ποταμι. Με φωναξε να του φερω betadine και γαζες και οταν τις εφερα μου ειπε οτι ζαλιζεται, του ειπα να κατσει κατω κ πριν προλαβει να καθισει στο πατωμα, μου λιποθυμισε αλλα τα ματια του ηταν ανοιχτα κ ανεκφραστα. Δεν μπορω να σας περιγραψω πως ενιωσα. Προσπαθησα να τον κρατησω αλλα δεν μπορουσα να βαλω κ παρα πολυ δυναμη λογω του μωρου και επεσε ανασκελα (ευτυχως ειχε φτασει κοντα στο πατωμα και δεν επεσε απο ορθιος και δεν χτυπησε δυνατα το κεφαλακι του κατω). Τρομαξα λιγο αλλα ευτυχως βγηκε ο Παρθενος απο μεσα μου κ αντεδρασα ψυχραιμα, του σηκωσα τα ποδια, εφαγε κατι χαστουκακια και του εβαλα μια πετσετα με παγακια στο μετωπο και συνηλθε. Βαλαμε γαζα κλπ κ πηγαμε στο φαρμακειο να περιποιηθουν το τραυμα κ απο εκει μας εστειλαν στις α' βοηθειες για ραμματα. Αν ειναι δυνατον εκανε 7 ραμματα, τοσο μεγαλο κ βαθυ το κοψιμο. Επισης εκανε αντιτετανικη ενεση και παιρνει κ αντιβιωση. Αλλα τελος καλο ολα καλα, δεν ξαναζαλιστηκε απο τοτε, μας ειπαν οτι λιποθυμισε επειδη κ εχασε πολυ αιμα και ηταν ορθιος και εβλεπε το αιμα να τρεχει ποταμι. Ε, ποσο να αντεξει?? Τελοσπαντων, σας κουρασα, αλλα επρεπε καπου να τα πω. Ευτυχως μετα πηγαμε στον γιατρο μας, ολα καλα με το μωρο κ συνηλθε αμεσως! Καλο απογευμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια γλυκά. Είστε καλά; Εμείς μια χαρούλα!

 

Joanna εγώ έχω ΠΗΤ 12/2. Κοντά δεν είμαστε; Όσο για τα καλλύματα απο port bebe και εγώ δεν θα τα πλύνω, αλλά η ιδέα που είπες εσύ με το πέρασμα με οινόπνευμα είναι καλή. Με το καλό να πας στο γιατρούλη σου την Τρίτη και να έρθεις με ευχάριστα νέα.

 

Γεωργία μου τέλεια είναι τα νέα σου απο το γιατρό και το μωράκι σου μια χαρά. Το πολύ να σου βγεί γύρω στα 3800 πιστεύω που είναι super βάρος γιατί βγαίνει ολόκληρο παιδί. Και εγώ τόσο είχα γεννηθεί. Πάντως επειδή είναι κατά προσέγγιση, τελικά δεν μπορούμε να ξέρουμε. Εμένα πχ. μου είπαν οτι την πρώτη φορά μπορεί να μου το είχαν βγάλει λίγο λιγότερο, τώρα λίγο περισσότερο και άκρη δλδ δεν βγαίνει. Άρα μάλλον πρέπει να μας αρκεί το να είναι τα μωρά μας στις φυσιολογικές καμπύλες. Τι έπαθες και εσύ με τον άντρα σου ρε παιδί μου!!Πω πω φαντάζομαι το σοκ που έπαθες!! Και όπως λες να μην μπορείς και να τον σηκώσεις λόγω μωρού! Ευτυχώς που είναι καλά ο καυμενούλης. Περαστικά του εύχομαι και να μην ξαναγίνει. Πάντως πολλοί το παθαίνουν αυτό όταν βλέπουν αίμα να τρέχει ποτάμι. Είναι φυσιολογικό γιατί απο την τρομάρα έρχεται λιποθυμία συν το αίμα που έχασε. Τέλος καλό όλα καλά πάντως ευτυχώς. Μόνο ευχάριστα θα έχετε απο εδώ και πέρα.

 

Εμένα κορίτσια έχουν αρχίσει πάλι τα μουδιάσματα στα πόδια (όπως του πρώτου τριμήνου) και προστέθηκε ακόμα ένας λόγος στο οτι δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά το βράδυ. Εντωμεταξύ είχα κάτι σαν πονάκια περιόδου, σαν πονάκια μέσης αλλά πολύ ελαφρια. Και δεν έβγαλα συμπέρασμα αν είναι πχ. απλός πονόκοιλος επειδή το στομάχι είναι χάλια ή κάτι άλλο. Και οι πόνοι στη μέση δεν μου λένε πολλά, γιατί με τα 3 μαξιλάρια που ξαπλώνω μονίμως πιάνομαι. Άρα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για το αν κινητοποιείται τίποτα, έστω και προπαρασκευαστικά. Να μου πεις νωρίς είναι ακόμα τι βιάζομαι;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες μου, ειμαι πια μια τρις ευτυχισμενη μανουλα μια και εχω και τα τρια παιδακια μου στην αγκαλια μου.

Γεννησα χθες εναν κουκλο 3370 και 50 εκατοστα. Αγορακι τελικα!!!!!

Οπως σας ειχα πει την πεμπτη το βραδυ ειχα παει στο γιατρο οπου ειχε δει οτι ειχα διστολη 2-3 και για να με βοηθησει να μπω σε τοκετο εκανε αποκολληση των μεμβρανων, κατι που κατα 50% οδηγει σε τοκετο πολυ συντομα, μπορει ομως και να μην σημαινει τιποτα. Τελος παντων γυρναμε σπιτι κοιμιζω τα παιδια και καθομαι και φτιαχνω την βαλιτσα. Κατα τις μια πεφτω για υπνο πονους δεν ειχα καθολου. Στις 6:30 ξυπναει ο νικολας και τον περνω στο κρεβατι να τον θηλασω και να ξανακοιμηθει, κοιμομαστε ετσι αγκαλια μεχρι τις 7:30 οπου τελικα ξυπναει. Εκεινη την ωρα νιωθω την πρωτη συσπαση με πονο, μετα παλι στις 8:00, μετα στις 8:30 οποτε καταλαβαινω οτι μπαινω σε τοκετο και περιμενω να δω αν γινονται πιο τακτικες οι συσπασεις μεχρι τις 10 που κατεβαζω την Αγγελικη στο σχολικο πονουσα καθε τεταρτο, μεχρι τις 11 οι πονοι ερχοντουσαν καθε 10 λεπτο. τηλεφωνω στον γιατρο και μου λεει οτι πολυ πιθανο λογω τριτης εγκυμοσυνης ολα να εξελιχθουν πολυ γρηγορα οποτε να ξεκινησω για το μαιευτηριο. μεχρι να ερθει η μαμα μου να μεινει με τον Νικολα και να γυρισει και ο αντρας μου η ωρα ειναι 12 παρα και οι πονοι καθε 10 λεπτο ισως και λιγοτερο. Μια παρα φτανω στο ιασω, μια με βλεπει ο γιατρος ειχα διαστολη 6-7 και ο τραχηλος πολυ μαλακος αλλα ο μικρος οχι τελειως χαμηλα. Με ετοιμαζουν ιστορικο, εξετασεις, καρδιογραφημα, αυτη τη φορα δεν μου εκαναν ουτε ξυρισμα ( οτι ειχα κανει μονη μου στα τυφλα) και παρακολουθουμε το μωρο στον καρδιοτοκογραφο. Ερχεται και ο αντρας μου μαζι ειναι και ο γιατρος και ετσι περναει μια ωρα οι πονοι δυναμωνουν διαστολη εχω 7 αλλα λεει ο γιατρος οτι αφου εχω φτασει 7 και αντεχω δεν εχει νοημα να κανω επισκληριδιο, οποτε το αφηνουμε για οσο αντεξω. Στις δυο και κατι μου σπαει και τα νερα και απο κεινη τη στιγμη οι πονοι δυναμωνουν και οι συσπασεις γινονται πολυ πιο τακτικες. Σε λιγη ωρα νιωθω να θελω να σπρωξω οποτε με βλεπει παλι ο γιατρος και η διαστολη ηταν τελεια 10 δηλαδη. Αρχιζουμε τις εξωθησεις ο πονος πραγματικα πολυ εντονος και μονο οταν εσπρωχνα ενιωθα να το ελεγχω, εκανα αρκετες εξωθησεις μεχρι να κατεβει το μωρακι οταν πια εβλεπαν και το κεφαλακι μου ειπαν οτι εχει πολλα και μαυρα μαλλια. Ηταν τρεις και τεταρτο περιπου οταν πηγαμε πια απο την αιθουσα ωδινων στο χειρουργιο για τις τελικες εξωθησεις, εκει μετα απο μερικες παλι εξωθηςεις σε μια βγηκα το κεφαλι και στην επομενη ξεγλυστισε και το σωμα. Αμεσως μου τον εδωσαν αγκαλια ετσι οπως ηταν γεματος σμιγμα και αιματα και με τον ομφαλιο λωρο. Αλλη μια εξωθηση για να βγει και ο πλακουντας και μετα ουτε πονος ουτε τιποτα. Ειχα το κερασακι μου αγκαλια και τον εβαλα στο στηθος να νιωθει την μυρωδια της μανουλας και τους χτυπους της καρδιας μου.

Αυτη η τριτη φορα ηταν τοσο διαφορετικη, τις αλλες δυο φορες με την επισκληριδιο ημουν πολυ πιο ανετη δεν νιωθεις τον πονο μονο τις συσπασεις αλλα δεν νιωθεις και το πλασματακι να βγαινει απο μεσα σου, αυτη τη φορα επειδη ηταν συντομος ο τοκετος καταφερα και εζησα αυτη την μοναδικη στιγμη.

Ο μικρουλης ειναι ησυχος κοιμαται διπλα μου τωρα, θηλαζει, δεν του ειναι και δυσκολο γιατι εχει βρει ετοιμο γαλα και ειναι ενας γλυκας.

Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα να εχετε ολες ενα καλο τοκετο να ζησετε αυτες τις υπεροχες στιγμες του να φερνεις στο κοσμο το μωρακι σου και το σημαντικοτερο να ειναι γερα τα μωρακια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλεπω και εσεις ειστε καλα και στην αναμονη

Ρενα να μην στεναχωριεσαι οι γιατροι κανουν το καλυτερο για το μωρο και για σενα και μολις μπει στο μηνα σου θα ειναι ολο και κατι μεγαλυτερο και θα παρει μετα το βαρος που απαιτειται. ολα καλα θα πανε

Γιωργια σε περασα τελικα ηθελε και αυτο οπως και μεις να γεννηθει στις 17!!!! Ολα καλα με την πιεση? μαλλον θα ηταν αυτο της ασπρης μπλουζας που λες, με το καλο να κρατησεις αγκαλιτσα την κουκλιτσα σου την πεμπτη.

Δωρα περιμενουμε και απο σενα το ποτε θα σκασει μυτη η ζορικη ζουζουνα σου.

Γιωργια ετοιμος ο μπεμπης σου και μεγαλος μεγαλος, μπορει να μην παρεις αλλο βαρος στον 9ο εγω και στα τρια τον τελευταιο μηνα αντε να χα παρει μισο κιλο ολο το μηνα. Σαν πρωτοτοκη διαστολη 2-3 μπορει να εχεις λιγο πονο, στις επομενες ομως φορες ξεκινα η διστολη πολυ πιο νωρις και χωρις πονο συνηθως. Περαστικα και στον αντρα σου, φανταζομαι μεγαλη η τρομαρα που πηρες εκεινη την στιγμη.

Ιωαννα αντε και εσυ να μας πεις τι θα σου πει ο γιατρος απο βδομαδα.

Χριστινα να τους παρακολουθεις αυτους τους πονους γιατι αν ειναι και μαζι με συσπασεις, πετρωμα της κοιλιας δηλαδη και γινονται τακτικα ειναι σημαδη τοκετου αλλα αννειναι τελειως ακανονιστοι ειναι προετοιμασιες της μητρας.

Ελπιζω να μην ξεχασα καμια να ειστε ολες καλα και τα μπεμπακια στις κοιλιτσες σας το ιδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου,να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου!!!!!Το πρωί όταν σηκώθηκα και είδα ότι δεν είχες γράψει,σκέφτηκα ''λες να γέννησε η Κατερίνα μας'' και ναι,έπεσα μέσα!!!!

Το πόσο χαίρομαι,δεν περιγράφεται,αφού όσο διάβαζα την εμπειρία του τοκετού σου χαμογέλαγα σαν χαζή!Λες και ήταν για δικό μου άνθρωπο!!

Έζησες και εσύ έναν πολύ ωραίο τοκετό,αν και με πόνο....

Τι άλλο να σου ευχηθώ?Ότι καλύτερο μέσα από την καρδιά μου,για το κερασάκι σου....Η Αγγελική σου τώρα,θα έχει 2 πιο μικρούς αδερφούς να προσέχει......χιχι!!!

Πραγματικά αυτό που τα έχεις κάνει όλα τα μωρά σου στις 17 πως ακριβώς το καταφέρνεις???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jοanna νομίζω ότι από το ανεβοκατεβαίνω για 2 ώρες τα σκαλιά,προτιμώ να γεννήσω με καισαρκή.....Ούτε στα καλά μου δεν το κάνω αυτό,όχι τώρα με την κοιλιά μέχρι απέναντι!!!!!χιχι

Περιμένουμε τα νέα σου την Τρίτη από το γιατρό.Να είναι όλα τέλεια!

Γεωργία μου,έχουμε πάρει ακριβώς τα ίδια κιλά και είναι αλήθεια πως στον 9ο δεν παίρνεις πολλά ακόμη!Αφού εγώ ημουν +11,έχω διανυσεί το μισό 9ο ήδη και αντί να πάρω κιλά,έχασα κιόλας 1 και πήγα στα +10!Να φανταστείς ότι εγώ τρώω και δεν με σταματάει ΚΑΘΟΛΟΥ ο μικρός χώρος στο στομάχι,όπως εσένα!!

Ο μπέμπης σου,είναι μια χαρούλα από βάρος.Έπαθες μεγάλη λαχτάρα με τον αντρούλη σου!Πάλι καλά που αντέδρασες ψύχραιμα και πήγαν όλα καλά.Καλέ τι μας κουράζεις?Εδώ είμαστε για να τα λέμε μεταξύ μας,να βγάζουμε το άχτι μας...χιχι

Χριστίνα μου,δεν είναι καθόλου νωρίς!Καταρχάς τα προπαρασκευαστικά,αρχίζουν και από τον 8ο μήνα.Όπως είπε και το Κατερινάκι μας,να τα προσέξεις,γιατί άμα πετρώνει και η κοιλιά μαζί με πόνο στη μέση και πονάκια περιόδου,μπορεί να είναι σημάδια τοκετού!!Εγώ,επειδή δεν έχω γιατρό,το έχω ψάξει πολύ το θέμα,για να ξέρω πότε πρέπει να πάω στο νοσοκομείο.Μη γεννήσω και στο σπίτι.....

Τα πετρώματα,είναι φαντάσου,σαν να σε σπρώχνει το μωρό με τα ποδαράκια του με δύναμη,παρατεταμένα και εσύ να πατάς την κοιλιά με το δάχτυλο και να είναι πολύ σκληρή!Μετά από λίγο ξαναμαλκώνει.Αν γίνεται αυτό με συγκεκριμένο ρυθμό και σε συγκεκριμένο χρόνο,τότε πάειι να πει ότι ξεκίνησε ο τοκετός.Αν γίνεται ακανόνιστα,τότε είναι προπαρασκευαστικά!

 

Εμείς τα ίδια κορίτσια μου!Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

kangaroo γεννησες κιολας?να σου ζησει ο μπεμπακος γερος και ευτυχισμενος να ειναι...τι ωραια η περιγραφη σου συγκινηθηκα!χωρις επισκληριδιο χωρις τιποτα μπραβο σου ρε θηριο...φανταζομαι την ευτυχια σας τωρα που ηρθε και το νεο μελος...με το καλο ολες μας να τις ζησουμε συντομα αυτες τις μοναδικες στιγμες!

Δωρακι περπατα οσο μπορεις και που ξερεις μπορει η ζορικη σου να γυρισει...εμενα ευτυχως εμεινε οπως ηταν βολευτηκε για τα καλα εκει...κλωτσαει η μπεμπουκα μου και την πιανει και λοξυγκας και εχει πολυ πλακα..πρεπει να τα ενοχλουν λιγο αρνητικα ο λοξυγκας ε?

τωρα ποια ειναι η επομενη να γεννησει?καλε απιστευτο μου φαινεται που ξεκινησαν μια μια οι γεννες....

Ρενακι ολα καλα θα ειναι πιστευω οσο καθεσαι θα ειναι καλυτερα και για το μωρακι...μην αγχωνεσαι και περιμενουμε νεακια σου!

expecting ετσι πονακια περιοδου και πονο στην μεση εχω και εγω μερικες φορες...πετρωνει και η κοιλια μου σε καποιες περιπτωσεις αλλα γινεται ακανονιστα δεν ειναι συνεχεια...λογικα θα ειναι η προετοιμασια που κανει η μητρα για την γεννα...αφου ειχα ξεχασει πως ειναι οι πονοι περιοδου και οταν τους ενιωθα λεω τι καλα που δεν τους ειχα τοσους μηνες χιχιχιχιχι

παντος σκεφτομαι πολυ εντονα τον τοκετο και αγχωνομαι,στον γιατρο που το ειπα με καθησυχασε και μου ειπε εμεις ειμαστε εδω μην ανησυχεις για τιποτα!απο την αλλη ανυπομονω να δω το κοριτσακι μας,την μπεμπουλα μας την καλη την λατρευω...αντε τρελαθηκα ακομα δεν γεννησα [smilie=tard.gif]

Jokots τι λαχταρα περασες με τον αντρα σου φανταζομαι την αγωνια σου εκεινη την ωρα και να μην μπορεις να κανεις και πολλα λογω κοιλιας...ευτυχως ομως ειναι ολα καλα,περαστικα του!μια χαρα ειναι το μωρακι σας απο κιλα εμενα μου φαινεται θα βγει μικρουλα...

κατα τα αλλα εγω ειμαι πολυ καλυτερα οσο αναφορα το κρυωμα η μπεμπουλα κλωτσαει γερα και κανει τα δικα της τρελλα...μονο ο αντρουλης μου ειναι χαλια σηκωσε πυρετο και απο χθες ειναι στο κρεβατι...μακαρι να του περασει συντομα γιατι ταλαιπωρειτε πολυ καιρο και ελπιζω βεβαια να μην κολλησω και εγω...

αυτα απο εμας,φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα μου αν και το είχαμε μάθει απο το facebook, περίμενα την επίσημη ανακοίνωση στο θεματάκι μας για να σου ευχηθώ και απο εδώ! Να σου ζήσει το κερασάκι σου, να είσαι πάντα μια τρισευτυχισμένη μανούλα με όλα τα παιδάκια σου και πάντα να είστε αγαπημένοι με τον αντρούλη σου. Δεν υπάρχει καλύτερο απο μια δεμένη οικογένεια που ζει αυτές τις στιγμές.

Η περιγραφή σου πολύ συγκινητική! Ειλικρινά θαυμάζω την ψυχραιμία σου, να έχεις συχνούς πόνους και να συνεχίζεις κανονικά την ρουτίνα του πρωινού σου (να πηγαίνεις τη μικρή στο σχολικό κλπ). Αυτά σου κάνει η εμπειρία ε; Βέβαια αυτή η φορά αν και ήταν η 3η σου γέννα ήταν από οτι κατάλαβα εντελώς διαφορετική, μιας και κατάφερες και την έζησες στο έπακρο. Όσο για τη στιγμή που λες που σου δώσαν το μωρό κατευθείαν πάνω σου.....φαντάζομαι πως είναι η απόλυτη ευτυχία! Θα έχει ενδιαφέρον να μας πεις όταν βρεις χρόνο, πως αντέδρασαν τα μικρά στο νέο τους αδερφάκι. Όσο για το οτι είναι γλύκας αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Θα περιμένουμε και prive φωτό!! Από το στόμα σου και στο Θεού το αυτί οι ευχές σου να πραγματοποιηθούν για όλες μας και να ζήσουμε και εμείς τόσο καταπληκτικά αυτή την εμπειρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δώρα και Rose έχω παρατηρήσει πολλές φορές να σκληραίνει η κοιλιά μου, σαν να σπρώνει για αρκετά δευτερόλεπτα το μωρό με το πωπουδάκι του πχ. απο τη δεξιά πλευρά του αφαλού (ή σε οποιαδήποτε άλλη μεριά της κοιλιάς) και μετά να το αφήνει ελεύθερο και να χαλαρώνει η κοιλιά. Αλλά επειδή δεν ένιωθα καθόλου πόνο, έλεγα πως είναι οι κινήσεις του μωρού. Από οτι λέτε όμως μπορεί να είναι και συσπάσεις χωρίς πόνο ε; Θα το παρατηρήσω για να δούμε πως θα πάει. Πάντως γίνεται σίγουρα ακανόνιστα αυτό. Και τα πονάκια είναι ακανόνιστα. Απο κιλά μόνο εγώ το παράκανα τελικά ε; Όλες εκεί γύρω στα 10 σας βλέπω. Εγω τα παίρνω αβέρτα αν και για να είμαι ειλικρινής έφαγα κιόλας αρκετα, ιδίως στο α τρίμηνο. Μετά όσο και να πρόσεχα έμπαιναν απο μόνα τους. Εγώ τον τοκετό πάντως δεν τον σκέφτομαι με άγχος για μένα, δεν ξέρω γιατί. Δηλαδή το αν θα πονέσω κλπ δεν μου περνάει απο το μυαλό. Σκέφτομαι μόνο να πάνε όλα καλά με το μωρό και να περάσουν οι μέρες. Αρχίζει σιγά σιγά η ανυπομονησία που μου λέγατε! 

 

Τώρα η επόμενη είναι η Γεωργία στις 23 σωστά;;; Άντε με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δώρα και Rose έχω παρατηρήσει πολλές φορές να σκληραίνει η κοιλιά μου, σαν να σπρώνει για αρκετά δευτερόλεπτα το μωρό με το πωπουδάκι του πχ. απο τη δεξιά πλευρά του αφαλού (ή σε οποιαδήποτε άλλη μεριά της κοιλιάς) και μετά να το αφήνει ελεύθερο και να χαλαρώνει η κοιλιά. Αλλά επειδή δεν ένιωθα καθόλου πόνο, έλεγα πως είναι οι κινήσεις του μωρού. Από οτι λέτε όμως μπορεί να είναι και συσπάσεις χωρίς πόνο ε; Θα το παρατηρήσω για να δούμε πως θα πάει. Πάντως γίνεται σίγουρα ακανόνιστα αυτό. Και τα πονάκια είναι ακανόνιστα. Απο κιλά μόνο εγώ το παράκανα τελικά ε; Όλες εκεί γύρω στα 10 σας βλέπω. Εγω τα παίρνω αβέρτα αν και για να είμαι ειλικρινής έφαγα κιόλας αρκετα, ιδίως στο α τρίμηνο. Μετά όσο και να πρόσεχα έμπαιναν απο μόνα τους. Εγώ τον τοκετό πάντως δεν τον σκέφτομαι με άγχος για μένα, δεν ξέρω γιατί. Δηλαδή το αν θα πονέσω κλπ δεν μου περνάει απο το μυαλό. Σκέφτομαι μόνο να πάνε όλα καλά με το μωρό και να περάσουν οι μέρες. Αρχίζει σιγά σιγά η ανυπομονησία που μου λέγατε! 

 

Τώρα η επόμενη είναι η Γεωργία στις 23 σωστά;;; Άντε με το καλό!!!

 

ετσι ακριβως νιωθω και εγω και πιστευα οτι ειναι το μωρο που σπρωχνει...πονο δεν νιωθω και εγω εκεινη την ωρα μονο αυτο που λες και σε ασχετη στιγμη νιωθω πονακια περιοδου και οχι καθε μερα!επισης νιωθω συνεχεια οτι θελω τουαλετα και οταν παω ουσιαστικα βγαζω πολυ λιγο λογικα θα ειναι επειδη με πιεζει το μωρο ε?

οσο για τα κιλα δεν εισαι η μονη εχω ξεπερασει τα 10 ειμαι +14 μεχρι στιγμης [smilie=sad5.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου!! Τι κανετε?kangaroo σου ευχηθηκα κ χθες απο το fb αλλα θα σου ευχηθω κ απο εδω "επισημα"! Να σου ζησει το κερασακι σου κ να τον δεις οπως θελεις!!!! Ο,τι καλυτερο σας ευχομαι!!!! Πολυ με συγκινησε η περιγραφη σου, ενα μεγαλο μπραβο για την αντοχη σου! Πρεπει να τα εζησες ολα στο επακρο!!!! Κ παλι να σου ζησει!expecting angel αυτο που νιωθεις μαλλον οντως ειναι το πωπουδακι η το ποδαρακι της μπεμπας σου! Κ εγω το αισθανομαι αυτο αλλα η συσπαση ειναι λιγο διαφορετικη. Πετρωνει ολη η κοιλια για περιπου μισο λεπτο. Για την ακριβεια το πετρωμα ξεκιναει κατω απο το στηθος και φτανει μεχρι πανω απο την ηβικη περιοχη. Αλλα μπορει να εχεις συσπασεις και απλα να μην το καταλαβαινεις. Κ εγω το μωρο μου σκεφτομαι, το τι θα κανω εγω ειναι το λιγοτερο. Ο μπεμπης μου να ειναι καλα κ εγω θα τη βρω την ακρη.rose25 περαστικα κ στον δικο σου τον αντρουλη, μακαρι να μην ταλαιπωρηθει πολυ με τον πυρετο. Ασε, περασα μεγαλη τρομαρα αλλα τελος καλο ολα καλα! Τετοιες συσπασεις κ πονακια εχουμε ολες πια, μιας και φτασαμε στην τελικη ευθεια! Πλησιαζει για ολες μας η μεγαλη ωρα!DORAKI.K αφου δεν παιρνεις κιλα καλα κανεις κ τρως αφου μπορεις! Εμενα μαλλον ειναι ψηλα ακομη ο κυριος (γιατρος δεν ειμαι αλλα δεν νιωθω να εχει κατεβει) και στα γευματα θυμαται να κλωτσαει το στομαχι μου! Δεν με πειραζει μωρε, εδω που φτασαμε 1 κιλο πανω 1 κατω ποση σημασια εχει? Τα μπεμπακια μας να ειναι καλα και ολα τα αλλα επονται!

 

Σας ευχαριστω για τις ευχες για τον αντρα μου, ευτυχως επανηλθαμε στους ρυθμους μας, αν και στεναχωριεται που δεν μπορει να με βοηθαει οπως πριν. Βασικα μονο πιατα δεν μπορει να πλυνει, ολα τα αλλα ακομη τα κανει.

Χθες ο κουμπαρος μας που γιορταζε μας πηγε σε μια ταβερνα και φαγαμε του σκασμου. 4 ωρες καθισαμε κ μετα εννοειται δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο στη μεση. Αλλα οπως προειπα, χαλαλι του!!!!!

Κατα τα αλλα εμεις τα ιδια, μερα με την ημερα η κοιλια γιγαντωνεται, σημερα ανακαλυψα κατι μικρες ραγαδες στην κοιλια, κ συνειδητοποιουμε οτι η ωρα πλησιαζει!!!!!!!! Με αγχωνει λιγο αλλα νομιζω οταν ερθει εκεινη η ωρα ολες δειχνουμε την απαραιτητη ψυχραιμια!

Αυτα απο εμας!!!! Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια όμορφα.

 

Rose μου,όσο και να περπατάω εγώ,άμα δεν θέλει η κυρία να το κάνει δεν πρόκειται!Μου το είπε τόσο η μαία,όσο και ο γιατρός!Όπως έχω ξαναπεί όμως,αυτές τις μέρες έχω διαβάσει πολλά για την καισαρική και έχω συμφιλιωθεί απόλυτα με την ιδέα.Γενικά πιστεύω πως όλα γίνονται για κάποιο λόγο και όπως είπε και η μαία,το μωρό ξέρει τι κάνει!

Είναι αλήθεια πως όταν έχουν λόξυγγα πρέπει να τους κακοφαίνεται,γιατί και εμένα με κλωτσάει ταυτόχρονα!Άσε που τη δικιά μου,την πιάνει και 2 με 3 φορές την ημέρα!!!

Περαστικά και στον αντρούλη σου.

Χριστίνα μου καλώς ήρθες στο club της ανυπομονησίας......χιχι!Οι συσπάσεις δεν έχουν πόνο,όταν είναι προπαρασκευαστικές και δεν πιάνουν απαραίτητα όλη την κοιλιά.Εμένα πετρώνει η κοιλιά κάτω από το στήθος έως και κοντά τον αφαλό.Έλεγα ότι είναι το μωρό και όταν πήγα και μου κάνανε καρδιοτοκογράφο,μου είπε η μαία πως έχω συσπάσεις,αλλά να μην ανησυχώ,γιατί ήταν οι προπαρασκευαστικές.

Επόμενη είναι,λογικά η Γεωργία και μετά εγώ!Άντε να δούμε πότε θα μου δώσουν ημερομηνία!

Γεωργία την τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό και εμένα ψηλά ήταν η μπουμπού.Έχει βάλει δηλαδή το κεφαλάκι της κάτω από το αριστερό μου στήθος και ακούει την καρδιά μου! Πιθανότατα νιώθει ασφάλεια εκεί και σου λέει που να γυρίζω τώρα...?χιχι

Φυσικά και ένα κιλό πάνω ή ένα κάτω δεν είναι πρόβλημα.Ειδικά τώρα που κοντεύουμε!!!!

 

Εμείς δεν έχουμε κάποιο νέο κορίτσια.Χτές είχα πολλά πετρώματα και κάτι ψιλοπονάκια περιόδου,αλλά ήταν ακανόνιστα και πέρασαν μετά.Έχω και την μπέμπα η οποία από το απόγευμα και μετά χορεύει.....Το πρωί όμως ρίχνει κάτι ύπνους που την χάνω για ώρες!

Καλή Κυριακή να έχετε!Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καριτσια καλησπερα σας!!! Λιγοστευουμε σιγα σιγα... Δεν ξερω τι με επειασε ξαφνικα κ δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδυα τα μεσιμερια επισεις δεν κοιμαμαι νυσταζω ολοι την ωρα αλλα δεν μπορω να κοιμηθω τι να κανω με επειασε κ ενα φοβερο ανχος για το πως θα γεννησω( την μια λεω φισιολογικα με επισκλιριδιο μετα λεω καισαρικη με επισκλιριδιο μετα λεω ασε δεν ειμαι για τετοια ειμαι κοτα κ θα λυποθυμισω γενικη κεσαρικη κ τελος) δεν ξερω εσεις το εχεται παθει;;; Οι υπολοιπες που εχουν ξαναγεννησει τι εχεται να πειτε για τον τροπο αν εχεται την δυνατοτητα να διαλεξεται βεβαια!!! Απο την αλλη νοιωθω την κοιλια μ υπερβολικα πολυ βαρυα κ σκληρη ενω πριν 2-3 μερες ηταν διαφορετικη, ασε που θελω να φαω τα παντα λετε να ειναι που μπηκα στον μηνα μου; Η να ειναι τιποτα συμπτωσεις οτι γενναω;;; Αχ σορρυ αλλα καπου επρεπε να τα πω να ξεσκασω κ να ακουσω κ καμια αλλη κοπελα που μπορει να με καταλαβει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα γεννήσες εεεεε????πολυ χαίρομαι για το μικρο Γιώργο!!!με νικησες εεε??να σας ζήσει να το χαίρεστε!! με συγκινησες με τις περιγραφές σου.

Οι υπόλοιπες να περιμένετε γιατι εγω ειμαι η επόμενη.....χαχαχαχα

Σημερα ειναι τα γενέθλια του άντρα μου και ήθελε να τα γιορτάσει.καλεσε περίπου δέκα άτομα και φαγαμε...έπειτα κάναμε τα μπισκότα βουτυρου που θα κερνάω ( πρώτα ο θεός) στο μαιευτήριο και αύριο θα βάλουμε τη ζαχαροπαστα. Θα τα βάλω φωτο να τα δείτε. Ομως κουράστηκα παρά πολυυυυυυυυ.

Το αστείο ειναι ότι μπισκότα για κέρασμα εχω φτιάξει αλλα απο βαλίτσα ΤΙΠΟΤΑ....

Απο αύριο, βλέπουμε!!

Δε σας σχολιάζω γιατι ειμαι έτοιμη να ξαπλαρω.....

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...