Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ = ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕΙΑ ?????


Recommended Posts

... και ενα ωραιο πρωινο, κοιτας και ξανακοιτας το τεστ εγκυμοσυνης που βγηκε θετικο!!!!!!

τα συναισθηματα ???

χαρα, ευτυχια, δακρυα που ερχονται απο το πουθενα και ενα τεραστιο χαμογελο μεχρι τ΄αυτια σαν τη διαφημιση της Crest!!!

μα πανω απ΄ολα, συναισθηματα θετικα (φυσικα αν η εγκυμοσυνη ηταν επιθυμητη...)

και καλα ως εδω!

μετα ομως ???

μετα, αρχιζουν τα καπως πιο... δυσκολα...

εξετασεις ρουτινας, προγεννητικος, ειδικες εξετασεις, υπερηχοι, μεγαλυτεροι υπερηχοι, τρισδιαστατοι υπερηχοι, αμνιοπαρακεντησεις... και τελειωμο δεν εχει!!!

μεχρι την τελευταια στιγμη, ειμαστε με την ψυχη στο στομα!

τις τελευταιες μερες εχω αρχισει να αναρωτιεμαι κατα ποσο η εγκυμοσυνη αποτελει οντως την πιο ευτυχισμενη περιοδο της ζωης μας οπως λενε...

εχει προχωρησει τοσο η επιστημη που απο τη μια, ναι ειναι πολυ καλο, απο την αλλη ομως ???

νιωθω οτι παιζουν με τα νευρα μας!

οτι για το παραμικρο μας υποβαλλουν σ΄μια σειρα απο ψυχοφθορες διαδικασιες και εξετασεις...

ζεις μονιμως με το αγχος των αποτελεσματων και την τελικη εκβαση της εγκυμοσυνης...

για καλο γινεται τωρα αυτο ?

μηπως εκμεταλλευση που πονταρει στο πιο ευαισθητο σημειο μας... τη μητροτητα ???

ειλικρινα δεν ξερω...

σε λιγες μερες θα παω για ληψη τροφοβλαστης...

με μεγαλυτερες πιθανοτητες το μωρο να ειναι υγειη, αλλα να εχω το ρισκο της αποβολης!!!!

καλη Κυριακη σε ολες και καλη εβδομαδα να εχουμε..

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lisaki μου ειναι και στους γιατρούς. Εγώ απ' ό,τι θυμάμαι δεν έκανα εξετάσεις πέραν των υποχρεωτικών. Προσπάθησε να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και μη σκέφτεσαι αρνητικά. Αν έχεις αμφιβολίες για κάποιες εξετάσεις δε χάθηκαν και οι δεύτερες γνώμες. Πάν απ' όλα η υγεία σου και η ασφάλεια του μωρού. Ίσως ακούγονται κλισέ όλα αυτά αλλά είναι η ουσία. φιλικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lisaki μου ειναι και στους γιατρούς. Εγώ απ' ό,τι θυμάμαι δεν έκανα εξετάσεις πέραν των υποχρεωτικών. Προσπάθησε να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και μη σκέφτεσαι αρνητικά. Αν έχεις αμφιβολίες για κάποιες εξετάσεις δε χάθηκαν και οι δεύτερες γνώμες. Πάν απ' όλα η υγεία σου και η ασφάλεια του μωρού. Ίσως ακούγονται κλισέ όλα αυτά αλλά είναι η ουσία. φιλικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο! Στην Ελλάδα σε τρομοκρατούν για το παραμικρό! Μην κουράζεσαι, μην σκύβεις, μην αναπνέεις!

Στην Γερμανία τα πράγματα τα έζησα διαφορετικά. Είσαι έγκυος και όχι άρρωστη. Μπορείς όλα να τα κάνεις με μέτρο και μόλις νιώσεις ότι κουράζεσαι σταματάς. Έκανα ποδήλατο, γιόγκα, περπάτημα και όλα ήταν εντάξει για τη γιατρό και τη μαία μου. Η μητέρα μου όμως ανησυχεί επειδή κάθε μέρα περπατάω συνολικά τουλάχιστον 4 χιλιόμετρα. Φοβάται, φοβάται, φοβάται....

Εδώ έχουμε φτάσει να ασχολούμαστε με τα κιλά της εγκυμοσύνης. Όταν μιλάω με Ελλάδα στάνταρ θα με ρωτήσουν ποσα πήρα, λες και ειναι το μόνο που μετράει....

Όσο για εξετάσεις, εδώ έκανα τις πρώτες αιματολογικές όταν έμεινα έγκυος, τον υπέρηχο κάθε μήνα στο πολύ χαλαρό και τους 2 μεγάλους την 14η και 23η εβδομάδα. Κάτι μικρές εξετάσεις αίματος στο ενδιάμεσο δεν με απασχόλησαν καθότι ήταν στα πλαίσια της απίσκεψης στον γιατρό. Κοινώς δεν με τρόμαξαν για ΤΙΠΟΤΑ και ούτε με ταλαιπωρησαν. Τώρα κάθε εβδομάδα πάμε και κάνουμε το καρδιοτοκογράφημα και αναμένουμε το παιδί.

Στο νοσοκομείο αν όλα πάνε καλά έχω το δικαίωμα να γυρίσω σπίτι την ίδια μέρα. Και να το κυκλοφορήσω αμέσως, όχι να το κλείσω ερμητικά στο σπίτι και να φοβάμαι για τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο! Στην Ελλάδα σε τρομοκρατούν για το παραμικρό! Μην κουράζεσαι, μην σκύβεις, μην αναπνέεις!

Στην Γερμανία τα πράγματα τα έζησα διαφορετικά. Είσαι έγκυος και όχι άρρωστη. Μπορείς όλα να τα κάνεις με μέτρο και μόλις νιώσεις ότι κουράζεσαι σταματάς. Έκανα ποδήλατο, γιόγκα, περπάτημα και όλα ήταν εντάξει για τη γιατρό και τη μαία μου. Η μητέρα μου όμως ανησυχεί επειδή κάθε μέρα περπατάω συνολικά τουλάχιστον 4 χιλιόμετρα. Φοβάται, φοβάται, φοβάται....

Εδώ έχουμε φτάσει να ασχολούμαστε με τα κιλά της εγκυμοσύνης. Όταν μιλάω με Ελλάδα στάνταρ θα με ρωτήσουν ποσα πήρα, λες και ειναι το μόνο που μετράει....

Όσο για εξετάσεις, εδώ έκανα τις πρώτες αιματολογικές όταν έμεινα έγκυος, τον υπέρηχο κάθε μήνα στο πολύ χαλαρό και τους 2 μεγάλους την 14η και 23η εβδομάδα. Κάτι μικρές εξετάσεις αίματος στο ενδιάμεσο δεν με απασχόλησαν καθότι ήταν στα πλαίσια της απίσκεψης στον γιατρό. Κοινώς δεν με τρόμαξαν για ΤΙΠΟΤΑ και ούτε με ταλαιπωρησαν. Τώρα κάθε εβδομάδα πάμε και κάνουμε το καρδιοτοκογράφημα και αναμένουμε το παιδί.

Στο νοσοκομείο αν όλα πάνε καλά έχω το δικαίωμα να γυρίσω σπίτι την ίδια μέρα. Και να το κυκλοφορήσω αμέσως, όχι να το κλείσω ερμητικά στο σπίτι και να φοβάμαι για τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιω μου, δεν ειναι κλισε αυτα που λες αλλα η πραγματικοτητα...

Αθηνα, καπως ετσι νιωθω η αληθεια!!

Γεννηθηκα και εγω και μεγαλωσα Γερμανια, ολοι οι συγγενεις μου ειναι εκει, και η νυφη μου και η κουνιαδα μου, γεννησανε απο 2 παιδια εκει, και ουδεποτε ακουσα αυτη την υπερβολη που επικρατει εδω!!!

Εδω ο καθε γιατρος που εχει παρει πτυχιο, νομιζει οτι μπορει να ξεστομιζει οτι του καπνισει επειδη τυγχανει εσυ να εισαι ασχετη...

Ακουστε φραση που ακουσα την προηγουμενη εβδομαδα μετα το στατιστικο υπερηχο (και οχι διαγνωστικο!!!) για την αυχενικη διαφανεια

"ισως την αλλη εβδομαδα, να μην υφιστατε κυηση" :angry: :angry:

πως μιλας ετσι βρε κυριε????

επειδη εδειξε ο υπερηχος αυξημενη τιμη ????

ουτε καν αιμα δε μου πηρες!!!!!!!

ουτε καν προχωρησα σε ειδικες εξετασεις να δουμε τι και ΑΝ συμβαινει κατι και εσυ εχεις το ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ?????????????????????

οσο για τον τρομο και την υπερβολη που λεω... ειναι αυτο που ειπε η Αθηνα!

πολλες φορες αισθανομαι σα να μας αντιμετωπιζουν σαν ασθενης και οχι σαν εγκυμονουσες!!!! :angry:

δεν ξερω...

η στεναχωρια μου, εχει μετατραπει πλεον σε θυμο!!!!

ασε που εχω και τους αλλους γυρω μου...

μη αυτο, μη εκεινο, μη το αλλο, προσεχε απο αυτο, προσεχε απο εκεινο... ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιω μου, δεν ειναι κλισε αυτα που λες αλλα η πραγματικοτητα...

Αθηνα, καπως ετσι νιωθω η αληθεια!!

Γεννηθηκα και εγω και μεγαλωσα Γερμανια, ολοι οι συγγενεις μου ειναι εκει, και η νυφη μου και η κουνιαδα μου, γεννησανε απο 2 παιδια εκει, και ουδεποτε ακουσα αυτη την υπερβολη που επικρατει εδω!!!

Εδω ο καθε γιατρος που εχει παρει πτυχιο, νομιζει οτι μπορει να ξεστομιζει οτι του καπνισει επειδη τυγχανει εσυ να εισαι ασχετη...

Ακουστε φραση που ακουσα την προηγουμενη εβδομαδα μετα το στατιστικο υπερηχο (και οχι διαγνωστικο!!!) για την αυχενικη διαφανεια

"ισως την αλλη εβδομαδα, να μην υφιστατε κυηση" :angry: :angry:

πως μιλας ετσι βρε κυριε????

επειδη εδειξε ο υπερηχος αυξημενη τιμη ????

ουτε καν αιμα δε μου πηρες!!!!!!!

ουτε καν προχωρησα σε ειδικες εξετασεις να δουμε τι και ΑΝ συμβαινει κατι και εσυ εχεις το ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ?????????????????????

οσο για τον τρομο και την υπερβολη που λεω... ειναι αυτο που ειπε η Αθηνα!

πολλες φορες αισθανομαι σα να μας αντιμετωπιζουν σαν ασθενης και οχι σαν εγκυμονουσες!!!! :angry:

δεν ξερω...

η στεναχωρια μου, εχει μετατραπει πλεον σε θυμο!!!!

ασε που εχω και τους αλλους γυρω μου...

μη αυτο, μη εκεινο, μη το αλλο, προσεχε απο αυτο, προσεχε απο εκεινο... ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχ lisaki μου πόσο σε καταλαβαίνω.....

Πόσο δίκιο έχεις.....

Σου ευχομαι καλή επιτυχία με την εξέταση σου και καλά αποτελέσματα!!!!

χχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...