Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ ''Όλα τα ζουζουνοκορμιά στην παραλία''!


Recommended Posts

καλημερα κουκλες

τι κανετε;εμεις τα ιδια δουλειες και παλι δουλειες,τελικα δε ηρθε η κουνιαδα ευτυχως ,ηρθε μονο η συνηφαδα μου με τα παιδια σημερα και θα μαγειρεψω να φαμε ολοι μαζι γεμιστα θα κανω,το απογευμα γιορταζει ενας φιλος του Νικου και θα παμε μια βολτα

Αννα Μαρια αφου θα εισαι μονο απογευματινη παλι μια χαρα αφου ετσι σε βολευει εγω θα προτιμουσα πρωι θελω να εχω τη μερα μπροστα μου ,πολυ πρωινος ο Αντρεας τελευταια ωχχ

Αλεξανδα χρονια σου πολλα πολυχρονη να σε χαιρετε η οικογενεια σου,σου εστειλα μειλ οτι αλλο θελησεις πες μου

Μαγδα πως τα παει ο Βασιλακης;ηταν σιγουρο οτι θα του αρεσει πως πηγε η δικη σου προσαρμογη;πλακα πλακα καλο θα ηταν να γινεται και προσαρμογη για τις μαμαδες χαχαχα,θες να σου φτιαξω το γιλεκο;θες να παρεις νημα και να μου τα στειλεις ή να παρω εγω ;σιγουρα στην Αθηνα θα εχει καλυτερες τιμες γυρω στα 27ε μου βγηκαν εδω τα νηματα,πως τον πινεις σκετο το φραπε;δεν μπορω με τιποτα ελαφρυ μετριο τον πινω εγω και πινω δυο καθε μερα πρωι και απογευμα σαν φαρμακο ενα πραμα ,αρκετα χρηματα δινεις στον παιδικο στους ιδιωτικους ειναι αναλογα με το εισοδημα ,χαιρομαι που σου αρεσε το φορεμα και η περιγραφη σου οντως μια αριστοκρατικοτητα τη βγαζει ειδικα με το ακεφαλο μοντελο ε; χαχαχαχα,κουκλακι ο Βασιλακης οπως παντα να τον χαιρεσε καλε ποτε θα βαλεις τον εαυτο σου καμια να σε δουμε;

Βασω καλε γιατι δεν τον αφησες τον ανθρωπο να παει να δει μπαλα απαπαπα τι να εκανε σπιτι με τοσες γυναικες ,γιατι δεν τδινουν φαγητο πριν τα δυο στον παιδικο σας τι συστημα ειναι αυτο;αφου δινεις τοσα λεφτα ...

Κατερινακι τελος οι διακοπουλες;σιγα σιγα με τις δουλειες κι εσυ ολα θα γινουν,πως αντεχεις και δεν βλεπει φυλλο δεν θα αντεχα με τιποτα γενικα ειμαι πολυ ανυπομονη

Χριστινακι χαιρομαι που αρεσε και σε σενα το φορεμα μου,κατι ακουσα οτι θα παρουν ολα τα παιδακια στους παιδικους αντε να δουμε τι μπερδεμα εκαναν παλι;αγγλικα εχει στην Αιανη δυο φροντιστηρια εκει θα τον παω μαλλον στο φθηνοτερο ουπς!!

Μαρακι ευχαριστω πολυ που με θαυμαζεις αλλα πιστευω οτι κι εσυ αν ησουν σπιτι και δεν δουλευες θα εφτιαχνες πολλα πραγματα οπως κι εγω ,το ειδες το φορεμα ;

Ανθη μου να χαιρεσε την κουκλιτσα σου ,πολυχρονη γερη κι ευτυχισμενη να ειναι!!!

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσούδια! Τι κάνετε;

Χρόνια πολλά στην Αλεξάνδρα και στην Αλεξανδροφραουλίτσα της Ανθής!

Εμείς καλά, λέμε να πάμε τώρα σούπερ μάρκετ για κάτι ψιλοπράγματα και μετά θα φτιάξω πένες με λαχανικά. Έχω και λίγο σίδερο, μάλλον θα το κάνω να τελειώνω.

Καγκουράκι τι ωραία που το αισθάνεσαι το μωράκι! Καλέ, μάθε φύλο, με έχει φάει η αγωνία!!!

Εμάς ο Αντρέας γενικώς παίζει μόνος του, και έρχεται σ' εμάς όταν θέλει κάτι, π.χ. μου φέρνει χαρτί και μολύβι για να του ζωγραφίσω κάτι. Τώρα, όμως, άρχισε κάτι καινούριο, μας παίρνει απ' το χέρι και μας τραβάει για να του δώσουμε κάτι, και είναι πολύ κουραστικό, γιατί κάθε πέντε λεπτά μπορεί να πρέπει να σηκωθούμε.

Βάσω κι εμείς χτες πήγαμε παιδότοπο. Πιο πολύ πήγαμε επειδή είχε κλιματιστικό και δεν αντέχαμε τη ζέστη. Από την Τρίτη το απόγευμα πιάνει απογευματινές ώρες κυρίως μια νηνεμία, δεν κουνιέται φύλλο, και πέφτει και μια υγρασία σαν τούβλο. Είναι αποπνιχτικά, χτες παραλίγο να λιποθυμήσω απ' τη ζέστη...

Ο μικρός ξεσάλωσε στον παιδότοπο, δε γύρισε ούτε μια φορά το κεφάλι του να δει αν είμαστε εκεί ή αν φύγαμε! Τον τάισα το φρούτο του εκεί, και πάλι βρήκε ευκαιρία να παίξει, κάνοντας πύργους με κάτι πλαστικά ποτηράκια.

Από σπουδές, τελείωσα Ιστορικό-Αρχαιολογικό κι έκανα μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης. Παράλληλα με το μεταπτυχιακό έκανα και δεύτερο πτυχίο στη Θεολογία και όταν το τελείωσα κι αυτό, έκανα διδακτορικό, και πάλι στη Θεολογία. Αλλά διορίστηκα ως φιλόλογος, όταν ήρθε η σειρά μου. Δεν έκανα κάτι, απλά έκανα τα χαρτιά μου και ήρθε η σειρά μου. Ούτε που ήθελα να διοριστώ, γιατί έπρεπε να φύγω από Θεσσαλονίκη! Αλλά δεν μπορούσα και να αρνηθώ.

Σας αδήγννωωωωωωω

post-16404-13873940430346_thumb.jpg

post-16404-13873940430599_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Ξυπνησαμε στις 8 σημερα. Ο Στεφανος χθες ξυπνησε το βραδυ, πηρε το μαξιλαρι και ηρθε σε εμας!!! χαχα Μαλλον τον ενοχλουσε η ζεστη κ υγρασια που ηταν πολλη χθες. Εγω χθες ξεσαλωσα χαχα πηγα σε μια φιλη-συναδελφο οπου μαζευτηκαμε γυναικοπαρεα για πιτσες! Γυρισα στις 12 αλλα περασα ωραια, βασικα σχολειοσυζητησεις καναμε αλλα ηταν ωραια. Σημερα ητανε να παμε βολτα αλλα εχει ζεστη παλι, μαλλον το απογευμα. Τα νεα μου ειναι οτι βγηκαν μεταθεσεις κ με πηγαν στο περσινο μου σχολειο και χαρηκα πάρα πολυ΄!!!!

Βάσω μου περιεργη η συμπεριφορά του 1ου γιατρου. Ητανε στη Λεμεσό αυτός? Ο δικός μου γιατρός είναι ο Κακουλής. Οταν γεννησα ητανε στην κλινική Παπαπέτρου-Παπαγεωργιου τώρα είναι Απολλώνειο. Την ανεπαρκεια εμεις δεν την ανακαλύψαμε γιατι δεν ειχαμε καμιά ένδειξη. Μαλιστα εκεινη τη μέρα, ήταν 1η Φεβρ. Δευτερα, ειχα καποιες ενοχλησεις και και αρκέτα κολπικά υγρα. Πήγα στο γιατρο το απογευμα στις 5. Με ειδε κ ολα ητανε μια χαρα. Ο τραχηλος τον μετρησε κ ηταν ενταξει. Μου πηρε κ υγρα για καλλιεργεια, τα οποια δεν εδειξαν κατι. Τεσπα το βραδυ ξημερωματα Τριτης, της Παναγιας, με επιασαν πονοι κ πήγα εσπευσμενα μεσα. Κ οταν πηγα τουαλετα καταλαβα οτι το μωρο ηταν σχεδον στα ποδια μου κ μπηκα χειρουργειο. Μετα απο λιγο γεννησα. Επωδυνη εμπειρια...

Για το σιδηρο που λετε κ εγω καποτε ειχα 14 μετά εστρωσε. Τωρα εχω καιρο να το ελεγξω και πρεπει να παω για ένα έλεγχο,

Μάγδα μου ουτε εγω θυμαμαι αν με ειχαν ρωτησει για τα ματια...Παντως φυσιολογικά γέννησα, χωρις επισκληρηδιο.

Πολλά δινεις κ εσυ στον παιδικο. Αντε ευτυως ομως που ο μικρος προσπαρμοστηκε ευκολα. Κ εγω δεν ειχα καθολου θεμα περσι. Μονο αμα τυγχαινε να ειμαι με αδεια κ τον επαιρνα εγω ειχαμε θεμα. Οταν το παει ο μπαμπας ειναι οκ!!! χαχα

Αννα Μαρια να παιρνεις τοτε τις ταμπλέτες σου και θα εισαι σουπερ!! Αυτο το σιδερωμα παντως δεν τελειωνει ποτε. Με το που το κανειςμ μαζευονται αλλα!! ουφ!!

Για την εξεταση τωρα ναι χιλιες φορες να πας σε ιδιωτη παρα τετοια ταλαιπωρια. Εγω τωρα μεσα Σεπτεμβρη θα παω τον μικρο σε παιδοχειρουργο για το πουλακι του. Κ πρεπει να παμε κ σε οφθαλμιατρο κ οδοντιατρο για προληπτικο ελεγχο οπως μου ειπε η παιδιατρος, Εγω θελω να τον παω κ για αναλυσεις αιματος,

Βασω για τον παιδικο εμεις δινουμε 270 μαζι με το μεσημεριανο φαγητο αλλα στη Λευκωσια ειναι πανακριβα. Ενω σε αλλες πολεις που ακουω ειναι πιο φθηνα. Η κουμπαρα μου Λεμεσο δινει 180 ευρω τα ιδια ωραρια με εσενα. Εμεις ευτυχως του χρονου θα μπορούμε να παμε κοινοτικο, θα ειναι 3χρ κ 2 μηνων. Ευτυχως να γλυτωσουμε λιγα εξοδα. Κ εγω παντως ετσι εστελνα μηνυματα κ τηλεφωνα. Κ στον μπαμπα του να τον αφησω τα ιδια κανω!!!

Για τους διορισμους πολύ δυσκολα τα πραγματα. Εγω ευτυχως ημουν στους τυχερους διοριστηκα νωρις. Φετος ειναι ο 4ος χρονος διορισμενη με συμβαση.

Αννα Μαρια μπερδεμα με το σχολειο ε? Παλι καλα που τα βρηκατε. Παντως γενικά ειναι πολυ μπερδεμενα τα πραγματα φετος με τους διορισμους. Αντε να μπουμε σε μια σειρα τη Δευτερα.

Χριστινα μου κριμα ειναι που δεν τον πανε καμια βολτα. Υπομονη ενα μηνα κ μετα θα ειστε μαζι τα πρωινα και θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Μακαρι να τον παρουν με το ΕΣΠΑ.

Καγκουρακι επιστροφη στην πραγματικότητα! Λιγα λιγα να κανεις χαλαρα, μην κουραστεις ε? Μεγαλωνει το σπορακι ε?Αντε θα εχουμε αγωνια μεχρι τη γεννα για το φυλο!!! Πλάκα θα εχει!!!

Σας αφηνω να παω να κανω καμια δουλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε γραφατε μαζι μου?

Καταρχην ξεχαστηκα και δεν ευχηθηκα στις Αλεξάνδρες! Αλέξάνδρα μου χρονια σου πολλά κ ευτυχισμενα, παντα με υγεια να σε χαιρεται η οικογενεια σου.

Ανθη μου να χαιρεσαι κ εσυ την κοριτσαρα σου την ομορφη!! Ειναι πανεμορφη! Παντα γερη να ειναι να την καμαρωνετε!

Κατερινα μου πολύ ομορφες οι δημιουργιες σου! Χιλια μπράβο!! Και η μπλουζα η ασπρη μου αρεσε πολύ φορεμενη. Α και ο μικρουλης τι καλος που ειναι! Να τον χαιρεστε! Κ το φορεμα μου αρεσε πολύ, περισσοτερο απο το πρωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να ευχηθω στην Αλεξανδρα της Ανθης!Να σου ζησει η κορουλα σου!να την χαιρεσαι!

ΚΑ1 φαγητο της παιρνω εγω γιατι προς το παρον θελω να τρωει απ αυτα που φτιαχνω!αλλα και η κοπελα μου ειπε αν θελω και πριν τα 2 δεν την ενοχλει!απλα ως τα 2 επειδη θα χει δοκιμασει απο ολα σχεδον δεν θα χει θεμα να τρωει χωρις δυσκολια κι εκει!τωρα αρχισα και της δινω απ αυτα που τρωμε κι εμεις , εχουν αλατι και ζωμο αλλα περιορισμενα!τι να κανω?η νυφη μου ειναι 2μιση ο ανιψιος μου και του μαγειρευει ξεχωριστα ακομη!εμαθε κι ο μικρος και δεν τρωει τιποτα σε μικρα κομματια!τα θελει ολα αλεσμενα κι εχουν θεμα!εμενα τρωει κι αναλεστα αλλα πριν τις διακοπες τις τα αλεθα κι εγω!αρχισα να το κοβω οταν πηγαμε διακοπες και της εδινα φαγητο που μαγειρευα αλλα δεν το αλεθα!σιγα σιγα το αρχισα καθημερινα!φοβομουν παντα οτι δεν θα τρωει μεγαλη ποσοτητα οπως τα αλεσμενα!αλλα καποτε επρεπε να αρχισω να της το κοβω σιγα σιγα!το φρουτο αμα ειναι σκληρο της το αλεθω αλλα φαγητο την αρχισα κι αναλεστο!οχι πως δεν της εδινα και πριν αλλα κρεας ποτε αναλεστο!φοβομουν μην πνιγει!τωρα της δινω και κρεας σε κομματακια!

Μαρακι και εγω 1η Φεβρουαριου του 2011 εκανα την επεμβαση με τον 2ο γιατρο!Της Παναγίας!Δοξάζω Το Όνομα Της και Τη Χάρη Της!σου χαρισε τον Στεφανακο και σου καλυψε καθε κενο!

Άννα Μαρία πραγματικα χτες και σημερα ειναι παρα μα παρα πολυ ζεστη!κι εχει απιστευτη υγρασια!ωρα ωρα νιωθω μεγαλη δυσφορια!οτι θα χασω τις αισθησεις μου!ειλικρινα!τελος καλοκαιριου ημερολογιακα και τωρα κανει τις πιο δυνατες ζεστες!

Σημερα ειναι η πανυγηρις του χωριου μας!Αύριο ειναι Της Αγίας Ζώνης και γιορταζει η εκκλησια μας, η ενορια μας!Η Ζωνη Της Παναγίας την ζωνονται κοπελες που θελουν να κανουν μωρα και βοηθησε πολλες ατεκνες μητερες να τεκνοποιησουν!την ζωστηκα και εγω οταν ηθελα να μεινω εγκυος αλλα εκανα και παρακλησεις φορωντας Την οντας εγκυος για να με βοηθησω να αποκτησω παιδακι!και ναι με βοηθησε!ΔΟΞΑΖΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΗΣ!Κοπιαστε στο χωριο μας να φαμε λοκμαδες!χαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες πολυλογουδες καλημερα!!!!Δεν σας εχω ξεχασει,θα επανελθω συντομα!!!Ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!!!κι εσεις να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!!

Ανθη να χαιρεσαι την Αλεξανδρουλα σου!!!!!

φιλακια πολλα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ καλημερα σας!

Σημερα δεν ειμαι στα καλα μου. Να φταιει που ηπια καφε στο σπιτι πριν φυγω για τη δουλεια κι ηπια κι αλλον στη δουλεια; Με εχει πιασει μια ταραχη, ζαλιζομαι, ανακατευομαι, ασφυκτιω και γενικα αισθανομαι πως θα λυποθημησω! Αντε να δουμε...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ μου να εισαι χιλιοχρονη κα γερη και παντα να χαιρεσαι το παιδακι σου και τον αντρα σου!

ΑΝΘΗ μου χρονια πολλα και καλα στην Αλεξανδρουλα σου, παντα γερη και καλοτυχη!

Σημερα γιορταζει ο Αλεξανδρακος απο τα διδυμακια μας, να ειναι καλα το παιδακι μου παντα!

Μαγδουλα αγχωνεσαι η δολια μανα! Χαχαχα! Εγω παλι ειμαι καπως ηρεμη, θελω να πω οτι εχω παντα στο νου το παιδι αλλα σπανια παιρνω τηλεφωνο. Η μανα μου με βριζει, μωρη αναισθητη γαϊδουρα λεει τι μανα εισαι εσυ; Εγω θα ειχα παρει 20 τηλεφωνα!! Χαχαχαχαχα! Μα γιατι να παρω 20 τηλεφωνα; Υπαρχει περιπτωση να συμβει το παραμικρο στο παιδι και να μην παρει η μανα η η πεθερα μου να μου το πουνε; Τωρα αν παει σταθμο σιγουρα καποιο αγχος παραπανω θα το εχω, αλλα αν καθε μαμα παιρνει 3-4 τηλ. τη μερα, οι ανθρωποι ποτε θα ασχοληθουν με τα παιδια;

Αχ βρε Αννα Μαρια τι τραβας με τον υπνο! Και πως τυχαινει παντα να μας χτυπαει στο αδυνατο σημειο! Κι εγω το πρωινο ξυπνημα δεν το μπορω με τιποτα, αλλα τελευταια με κυνηγαει! Πωπω πολλες σπουδες ρε συ εχεις κανει! Μπραβο!!! Χιλια μπραβο!

Καγκουρακι μου καλως ξαναρθατε! Αστο το φυλλο για εκπληξη. Αλλα πες αληθεια, τι θα ηθελες εσυ εστω ενα τσακ περισσοτερο γιο η κορη; Με ρεγουλα οι δουλειες ε...

Αχ βρε Βασω γελασα με τον αντρα σου που μουτρωσε και μετα εψαχνε δικαιολογια! Αλλα κι εσυ βρε παιδι μου τι τον ηθελες μεσα στα ποδια σου με τοσες γυναικες; Χαχαχαχα! Δεν το ηξερα για τη Ζωνη της Παναγιας! Αντε μετα να μην πιστευεις στα θαυματα! Εγω παλι ηδη πριν το χρονο του εδινα να μασαει μαλακα πραγματα, τα αλεσμενα τα κοψαμε λιγο μετα το χρονο και στον 1μιση και τη φρουτοκρεμα. Να σου πω, εκτος απο πραγματα που τα θεωρω σκουπιδια, δεν ειμαι ιδιαιτερα αυστηρη στη διατροφη, απο τοτε που χρονισε τρωει ακριβως ο,τι κι εμεις. Κρεας, εκτος απο τις σουπες του δεν του αλεσα ποτε, απλα μικρα μικρα κομματακια σε ολα στην αρχη και αργοτερα πιο μεγαλα. Και ξηρους καρπους τρωει και σταφυλια και απο ολα. Οσο απροσεχτο ειναι αυτο το παιδι στο βαδισμα του κι ολο πεφτει, τοσο προσεκτικος ειναι στο μασημα. Μεχρι τα κουκουτσια απο τις ελιες φτυνει η αν κατα λαθος μεινει απο τη μπριζολα κανενα ελαχιστο κομματακι λιπος η κοκαλακι το βγαζει μονος του.

ΚΑ μου εγω επειδη ειμαι στο χωρο θα σου δωσω μια φιλικη συμβουλη. Οσο σημαντικη κι αν ειναι η τιμη, αν δεν μιλαμε για εξωφρενικες διαφορες, αν δηλαδη παιζεται στα 10-15 ευρω το μηνα, να το κρατησεις σαν δευτερο κριτηριο και να πας εκει που εχεις ακουσει οτι ειναι καλυτερο. Επισης να εμπιστευτεις το ενστικτο σου. Να πας και να δεις το χωρο, τους ανθρωπους, να ρωτησεις ποσα παιδια ειναι καθε ταξη, τι εκπαιδευτικα μεσα η συστημα χρησιμοποιουν, να ρωτησεις πως για τους καθηγητες κι αν ειναι δυνατον να τους γνωρισεις και να πας εκει που θα νιωσεις ασφαλεια και εμπιστοσυνη. Γιατι εχουμε πολλα παιδια καθε χρονο που οι γονεις τους ειχαν επιλεξει το φθηνοτερο, αλλα τελικα το εχουν διπλοπληρωσει, καθως το παιδι ειτε δεν εμαθε σωστα εξαρχης ειτε επεσε στην πορεια η αποδοση του αλλα για να μην το χασουν απο πελατη συνεχιζαν να του βαζουν βαθμους και να περναει ταξεις και ερχεται σε μας, αξιολογουμε τι ξερει και μπορει να ειναι και 1 και 2 χρονια πιο πισω απο οσο νομιζει και να ξανακανει ταξεις.

Αχ βρε Μαρακι! Η αποβολη ακομα και την πρωτη εβδομαδα ειναι επωδυνη εμπειρια, οχι αυτο που περασες εσυ! Αλλαζω θεμα... Μπραβο που πηγες χρειαζεται που και που λιγος χρονος χαλαρωσης μακρια και απο το παιδι και απο το συζυγο. Ο Στεφανακος πρεπει να ανοιξει το πουλακι του ε; Αχ μωρε καναδυο μερες θα ταλαιπωρηθει, θα τσουζει, αλλα δεν ειναι τιποτα.

Αυτα τα νεα μας, θα μιλησουμε αργοτερα παλι!

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι! Πριν ήρθε ο Αντρέας και βαρούσε τα πλήκτρα και μόλις που πρόλαβα να πατήσω "Υποβολή"!

Πήγαμε σούπερ μάρκετ, ήρθαμε σπίτι, έκανα λίγο σίδερο, ευτυχώς δεν ήταν πολλά και σε μισή ώρα τα τελείωσα. Έφτιαξα και τις πένες, αλλά αντί για σάλτσα σωτάρισα τα λαχανικά (κολοκυθάκι, πιπεριά, φρέσκο και ξερό κρεμμύδι), πρόσθεσα πιπέρι και έριξα ντομάτες κομμένες σε κύβους και τα άφησα να σιγοβράσουν. Μετά ανακάτεψα τις πένες με φρέσκο μαϊντανό και βασιλικό και έριξα και τη "σάλτσα". Έγιναν πολύ ωραία και ελαφριά, αλλά ο έξυπνος ο άντρας μου πρόσθεσε και κέτσαπ! Σαν τον πατέρα μου κάνει, και μετά τον φώναζα "Αντρέα Παπαδάκη" (το όνομα του πατέρα μου!).

Πριν από λίγο βγήκαν οι διορισμοί, και ευτυχώς διορίστηκαν δύο συνάδελφοι που αγωνιούσαν πολύ. Τους ενημέρωσα, κι ο ένας δεν το ήξερε, γιατί τώρα φεύγει από Πάφο!

Κατερίνα, είπα κι εγώ, σιγά μην ερχόταν η κουνιάδα!

Βάσω γιατί δεν τον άφησες τον άνθρωπο να πάει να δει μπάλα; Αφού ήταν τόσες γυναίκες στο σπίτι, θα αναλάμβανε κάποια άλλη την Ιωάννα κι εσύ θα καθόσουν! Δηλαδή που έμεινε, ασχολήθηκε καθόλου με τη μικρή; Αφού πάλι τη μπάλα έβλεπε!

Καλέ χαλάρωσε με το φαγητό της Ιωάννας! Είναι πολύ μεγάλη για να της τα αλέθεις! Εγώ ούτε που θυμάμαι από πότε έκοψα τα αλεσμένα. Μόνο το φρούτο του το άλεθε ο άντρας μου μέχρι το Μάιο περίπου, κι από τότε το τρώει μόνο σε κομματάκια. Και σταφύλι και μήλο κι απ' όλα, δεν έχει πρόβλημα. Το σταφύλι μάλιστα του άρεσε πάρα πολύ, κι όποτε άνοιγε κάποιος το ψυγείο, έτρεχε κι έβρισκε το πιάτο με το σταφύλι, φώναζε "φίι, φίι", και στεκόταν εκεί πέρα κι έτρωγε. Τώρα, όμως, δε θέλει ούτε να το δει... Α, σας είπα! Έκοψε και τα μπισκότα! Ούτε να τα φτύσει!!!! χαχαχαχα!

Όσο για το φαγητό, πάρα πολύ σπάνια τρώει διαφορετικό. Μόνο αν έχω θαλασσινά ή αβγό (ομελέτα, π.χ.) που το κάνει εμετό. Αλλιώς πάντα το ίδιο μ' εμάς. Ζωμό γιατί βάζεις; Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Βασικά, είναι ό,τι χειρότερο. Εμείς τον έχουμε κόψει εδώ και δεκαπέντε χρόνια περίπου, δε χρησιμοποιούμε ποτέ.

Λουκουμάδες μιάμ! Κι εμάς προχτές στο πανηγύρι της εκκλησίας μας είχε, αλλά δε φάγαμε. Πήρα, όμως, μια πιατελίτσα τρούφες από το φιλανθρωπικό παζαράκι και είναι τέλειες! Θαυμάσιες!

Χριστίνα μήπως δε φταίει το φραπέ αλλά κανένα σπόρι; :D

Να σας ζήσει ο Αλεξανδράκος! Ο Πάρης πότε γιορτάζει; Της αγίας Παρασκευής;

Για τα τηλεφωνήματα συμφωνώ κι εγώ! Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σκέφτομαι.

Και για τα φροντιστήρια συμφωνώ. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα φροντιστήρια δε διδάσκουν μια γλώσσα, αλλά τη γραμματική και τις λέξεις μιας γλώσσας, όχι όμως και την ίδια τη γλώσσα ως ζωντανό οργανισμό. Εγώ έχω καεί από το φροντιστήριο ξένων γλωσσών και θα είμαι πάρα πολύ προσεκτική για το πού θα στείλω τον Αντρέα.

Ρε κορίτσια, πολλές στο σχολείο πιστεύουν ότι από πολύ μικρά πρέπει να μιλάμε στα παιδιά αγγλικά για να μάθουν. Εγώ το θεωρώ λίγο χαζομάρα αυτό, πιστεύω ότι θα μπερδευτούν, και τα δίγλωσσα παιδιά συνήθως αργούν να μιλήσουν. Ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι κάποιος γονιός αγγλόφωνος, και θα είναι τεχνητή αυτή η προσπάθεια, δε με βρίσκει σύμφωνη.

Μαρία έχει πρόβλημα με το άνοιγμα του πουλιού του ο Στεφανάκος; Εμάς ευτυχώωωωωωωωωωωωωωωωωωωως ανοίγει για πλάκα. Από τη πρώτη φορά που του το κατέβασε ο γιατρός, κατέβηκε χωρίς κανένα πρόβλημα, κατευθείαν, ούτε να ματώσει, ούτε να πονέσει, ούτε τίποτα.

Τη θυμάμαι την εμπειρία της γέννας σου, ξεχνιέται τέτοιο πράγμα; Χαχα!

Α, για τη μυωπία που λέτε, αν είναι πολύ ψηλή, πρέπει να γίνει μια εξέταση, η βυθοσκόπηση νομίζω, που ελέγχει τις πιθανότητες αποκόλλησης. Εγώ την είχα κάνει και δεν είχα πρόβλημα, αλλά τελικά δε γλίτωσα την καισαρική, γκρρρ. Ο γιατρός μου, πάλι, δε θεωρούσε τη μυωπία λόγω για καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, ξέχασα να σας πω! Πριν είπα στον Αντρέα να βάλει το παντελόνι του στα άπλυτα, και τι έκανε; Πήγε και το έριξε μέσα στην τουαλέτα! Φαίνεται νόμιζε ότι εκεί εννοούσα να το βάλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχαχαχαχαχα! Στα απλυτα;;; Θα ηθελα να ειμαι απο μια μερια να δω τη φατσα σου! Χαχαχαχα!

Που λες, ετσι ειναι με τα φροντιστηρια. Αν εχει ΕΥΡΩΓΝΩΣΗ εκει που εισαι να πας να ρωτησεις, πιστευω θα σου αρεσει πολυ ο τροπος που διδασκουμε. Βεβαια εχεις ακομα καιρο.

Κοιτα τωρα για την ηλικια, θα διαφωνησω μαζι σου λιγακι. Εγω ηδη λεω καποιες λεξεις και φρασεις στο Δημητρη και δεν μπερδευεται καθολου, ισα ισα που τις χρησιμοποιει και αναμεικτα. πχ παει τουαλετα και του λεω are you done? και μου απανταει οχι η ναι αναλογα. Η μου λεει ειναι της mammy αυτο το φορεμα κλπ. Η ουσια ειναι οτι οσο πιο νωρις αρχισει ενα παιδι τα Αγγλικα και με το σωστο τροπο τοσο πιο ουσιαστικα θα τα μαθει. Φυσικα, εννοειται οτι μεχρι και μετα τα μεσα της α' δημοτικου απαγορευεται να γραψει στα Αγγλικα. Απλα να τα μιλησει ειναι το θεμα και να τα ακουει, να γινει δηλαδη η μαθηση μια φυσικη διαδικασια οπως μαθαινει τη μητρικη γλωσσα. Ιδανικη ηλικια ειναι τα 4 η 5 χρονια. Εχει ολοκληρωσει τις βασικες δομες και δεξιοτητες στη γλωσσα του και μεσα απο εκπαιδευτικα παιχνιδια η αλλα μεσα ερχεται σε επαφη με τη γλωσσα, την ακουει, αρχιζει να την αντιλαμβανεται, τη συνηθιζει, τη μιλαει σε πολυ ελαχιστο βαθμο και στοχος ειναι να την αγαπησει. Η γνωση σε αυτο το επιπεδο φαινεται τουλαχιστον δυο χρονια μετα που αρχιζει να μπαινει στο γραπτο λογο, αναγνωση, γραμματικη και λεξιλογιο και βλεπεις οτι αρχιζει να "βγαζει" τις λεξεις και εκφρασεις που εχει μαθει.

Σπορακι δεν νομιζω, προσεχω οσο δεν παιρνει. Καλυτερα ειμαι τωρα. Φραπε δεν πινω πια, πολυ σπανια, εναν καπουτσινο φρεντο πινω συνηθως το πρωι και το απογευμα, αλλα σημερα ηπια κι εναν ελληνικο σπιτι και καπακι το φρεντο και μαλλον με πειραξε.

Αυτα φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα νόμιζε ότι αυτό είναι το σωστό μάλλον! Δεν τον μάλωσα καθόλου, απλά του έδειξα πού είναι τα άπλυτα. ΄Άλλες φορές, βέβαια, έχει βάλει ρούχα στα άπλυτα, άλλες τα ρίχνει και σε κάποιον κάδο (για σκουπίδια!)!

Έχω καιρό μέχρι να πάει ο Αντρέας αγγλικά. Ο αδελφός μου κι εγώ είχαμε πάει σε ένα φροντιστήριο που τότε δούλευε ο θείος μας, γιατί οι γονείς μας δεν ήξεραν κάποιο άλλο και είχαν εμπιστοσύνη στο θείο μου. Αλλά ο θείος μου σύντομα έφυγε από εκεί, γιατί δεν άντεξε την ιδιοκτήτρια και την αδελφή της που ήταν η γραμματέας, κι εμείς δεν το πληροφορηθήκαμε. Τέλος πάντων, μείναμε εκεί αρκετά χρόνια, και το τι είδαν τα μάτια μου εκεί μέσα δε λέγεται... Τι έκανε η ιδιοκτήτρια μάθημα σε δύο τάξεις ταυτόχρονα, τι μας είχε πει ψέματα για το βαθμό των εξετάσεων για να μη φύγουμε, τι μας παραπληροφόρησε για τις εξετάσεις των γαλλικών γιατί δεν μπορούσε να μας προετοιμάσει για τις δύσκολες εξετάσεις, και τι δεν είχε κάνει αυτή η γυναίκα. Τελικά φύγαμε και πήγαμε στο θείο μου, που είχε ανοίξει δικό του φροντιστήριο, και γαλλικά πήγαμε σε μια κυρία, η οποία ήταν εξαιρετική καθηγήτρια και μας έμαθε πολύ καλά γαλλικά. Όσο για τα αγγλικά, εγώ ήμουν β' λυκείου όταν πήγαμε στο θείο μου, κι ο αδελφός μου γ' γυμνασίου, και πήγαμε και οι δύο μέχρι τη γ' λυκείου. Αυτά τα δύο επιπλέον χρόνια που έκανε ο αδελφός μου εκεί είναι εμφανή στο επίπεδο των αγγλικών μας, πριν ακόμα πάει στην Αγγλία. Τα δικά του ήταν πολύ καλύτερα. Γι' αυτό σου λέω, έχω καεί από φροντιστήρια!

Όσο για τα αγγλικά στα μωράκια, χμ... Σε εμπιστεύομαι, γιατί σίγουρα ξέρεις πολύ περισσότερα από μένα πάνω στο θέμα. Όμως και πάλι, το θεωρώ αυτό τεχνητό και αποσπασματικό, από τη στιγμή που δεν είναι κάποιος από τους γονείς αγγλόφωνος. Θα σε εμπιστευτώ πάντως και θα του λέω κάποιες λέξεις στα αγγλικά. Ήδη έχει ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι που λέει τα φρούτα στα αγγλικά, κι όποτε τα ακούει τα επαναλαμβάνει, π.χ. λέει απππ (apple), γκέιπ (grape), κ.λπ.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια αυτα ακριβως εννοω κι εγω! Τετοια μας ερχονται και προσπαθουμε να τα σωσουμε! Αστα!

Στον Αντρεα να το κανεις εσυ οπως σου βγαινει, ειναι μωρο, το οτι ο Δημητρης δεν μπερδευεται δεν σημαινει οτι αλλο παιδι δε θα μπερδευτει, εγω σαν καθηγητρια το κανω με συγκεκριμενο τροπο. Αν δεις οτι σου παει καλα καλως, αλλιως οπως σου ειπα τα 4 με 5 χρονια ειναι το ιδανικο!

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλο πηρα φορεμα για το γαμο εκανα κ προβα νυφικου η ινα πανε τα πατουσακια μου!!

θα σας βαλω φωτο πειτε γνωμη

κα μου θα σου πω μεσα σεπτεμβρη χρωμα για γιλεκο να μου στειλουν στολη στη δουλεια να δω χρωμα για να ταιριΑζει φωτο μου δεν εχω αφου ολο εγω βγαζω εχω στο κντ του συζηξ αλλα αν του πω θα πει δε σου στελνω για να βαλεις ειναι ζηλιαρης!!!!

βασουλα ολα τα γευματα στον παιδικο μεσα απο διατροφολογο ελεγμενα ειναι λιγο τσιμπημενος αλλα εκει θα περνα χρονο το παιδακι μου προτιμω να στερηθω απο αλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια τι μου θυμισες ενα καιρο ο βασιλης μου ειχε παθει κριση καθαριοτητας μαζευε τα παντα κ τα πεταγε πριν πεταξω σκουπιδια καθομουν κ εψαχνα ποση ωρα

μου χε πεταξει παντοφλα κλειδια παιχνιδι

ασε!!!

χριστινιω κ εγω πιστευω απο μικρα η γλωσσα αφομοωνεται πιο ευκολα σφουγγαρια

η αδερφη μου εμαθε αγγλικα πολυ πιο γρηγορα απο μενα απο τους στιχους τραγουδιων που ακουγε ειχε εξασκηθει το αυτι της..

απο την αλλη ξενη γλωσσα ειναι να χεις κ εφεση πιστευω..

εγω παντως θα του κανω ιδιαιτερα να τελειωνει πιο αμεσα οταν μεγαλωσει

για πες χριστινα καλυτερα η φροντιστηριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο βασιλης μετρα ως το δεκα στα αγγλικα μια φορα του το πα τραγουδιστα για πλακα κ το μαθε

στην μαθηση ως τωρα δεν πιανεται το καμαρι μου

αι να δουμε αυριο μεθαυριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι ασε πολυ αγχος κ εγω αλλα στο παιδικο δε θα παρω τηλ θα κανω την καρδια πετρα χιχι εδωσα το κντ κ αν χρειαστει θα παρουν

ηρθε μωρε με το μαξαρακι του το γιοκακι!!

βασουλα κ εγω στο χρονο μαλακα μικρα κομματακια εδινα αλλωστε εμενα εβγαλε πολλα δοντια κ νωρις αρα μασαγε

κ μενα προσεχει στο φαι βγαζει κουκουτσια

μια φορα σε ψαρι του αφησα καταλαθος αγκαθι κ μου την ειπε θες να πνιγω βρε μαμακα;;

καγκουρακι χαρα στο κουραγιο σου γερο να ναι κ οτι να ναι εχεις ενα κ ενα αλλα εγω κ ηδη ανυπομονω πως αντεχεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα πολυλογούδες!! τι κανετε? Εγω σημερα δεν εκανα πολλά η αληθεια ειναι, αλλα αυριο θα τα κανω μαζεμενα. Πρεπει να παω σουπερμαρκετ, να μαζεψω-συγυρισω, να σιδερωσω ολα οσα μαζευτηκαν σημερα, να μαγειρεψω κ το απογευμα θα παω να κοψω λιγο τα μαλλια μου. ΠΟυ λετε πηγαμε μονο μια βολτα το απογευμα κ πηρα κατι αποθηκευτικά κουτια για τα παιχνιδια του μικρου κ οταν φυγαμε απο το μαγαζι μας ελεγε, οχι σπιτι παμε παιχνιδια!! Ετσι καναμε μια σταση σε ενα παιδοτοπο εδω στην γειτονια. ΕΠαιξε, γυρισαμε, μπανακι, φαγητο, γαλα κ νανι!!!

Βάσω μου πού ειναι ειπαμε το χωριο σας? Θα εχετε πανηγυρι ε? Αντε αναψε ενα κερακι κ για μας. Παντως εχουμε πολλη ζεστη αυτες τις μερες. Κ δυο βραδυα τωρα εχουμε κ εμεις υγρασια κ δεν υποφερεται. Φανταζομαι σε εσας!

Εμεις τα αλεσαμενα τα κοψαμε νωρις. Κ ειδικα τα φρουτα γιατι δεν τα ηθελε με τιποτα αλεσμενα. Κ απο 1 χρ. τρωει οτι κ εμεις.

Γεια σου Αλεξανδρα κ χρονια πολλά κ πάλι!!

Μάγδα δεν σου ειπα πριν...τι ομορφος που ειναι ο γιος σου! Να τον χαιρεσαι!

Χριστινα μου τι επαθες? Λες να σε πειραξε κατι? Μήπως έπαθες καμια ηλιαση? Να χαιρεστε και τον Αλεξανδρο σας!

Αννα Μαρια ζωμο, εφτιαξα πριν μια βδομαδα ζωμο λαχανικων κατα ακριβειαν κ ετσι χρησιμοποιω αυτο τωρα. Βγηκαν κ οι δικοι σας διορισμοι ε? Κ σε εμας ειπαν οτι θα βγαλουν κ αλλους...για να δουμε.

Για το πουλακι μας τωρα δεν κατεβαινει, πολύ λιγο κ για αυτο μας εστειλε η παιδιατρος σε παιδοχειρουργο.

Καλα πολύ γελασα με τον Αντρεα και τα απλυτα χαχαχα

Αντε παω να χαλαρωσω στον καναπε!

Καλό σας βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Λέγαμε να πάμε για μπάνιο, αλλά έκανε ο μικρός κάτι περίεργα κακά, όχι διάρροια, αλλά κάπως κολλώδη, και είπαμε να το αφήσουμε. Εγώ είχα φορέσει κιόλας το μαγιό μου, κι έπρεπε να αλλάξω. Τελικά πήγαμε βόλτα στην παραλία. Μόλις κατεβήκαμε απ' το αμάξι δεν μπορούσες ν' αναπνεύσεις απ' την υγρασία. Μετά σιγά-σιγά κάπως καλύτερα ήταν, φύσηξε και λίγο.

Χριστίνα θα του πετάω καμιά αγγλική λέξη, αλλά το θέμα είναι ότι στο σπίτι του μιλάμε ελληνικά (κοινή ελληνική) και έξω του μιλάνε όλοι κυπριακά! Οπότε μπορείς να φανταστείς! Λες να γίνει τρίγλωσσος, όπως οι τριγλωσσίτες του Μεσαίωνα; Χαχαχαχα!

Μάγδα πότε είναι ο γάμος;

Για μένα το καλύτερο είναι το φροντιστήριο γιατί έχει την εμπειρία της τάξης. Για να μάθει κάποιος ξένη γλώσσα με ιδιαίτερο, νομίζω πρέπει να είναι πολύ τζιμάνι ο δάσκαλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

22/9 ο γαμος αννα μαρια

ευχαριστω για τα καλα λογια μαρακι μου

το πουλακι ειναι ρουτινα εκανε κ μια φιλης δυο μερες ποναει κ τελος

εμενα του δειξε ο μπαμπας του κ το ανοιγει κ μονος αλλα στον παιδιατρο παλιΑ ηταν Ανωδυνη κ η 1 φορα του

κα μου καφε πινω 3 ζαχαρη -1.5 καφε μονο εναν το πρωι φραπε η ζεστο νες

τον τελευταιο καιρο πινω απο μανιταρι μου φερε μια φιλη απο κυπρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, πότε τα γράψατε αυτά; Είχα μείνει μέχρι το μήνυμα της Μάγδας για το Βασίλη και τους αριθμούς στα αγγλικά... Μαζί γράφαμε!

Μαρία κι εσύ μην τρελαίνεσαι με τις δουλειές! Εγώ είπα την περασμένη βδομάδα να τα κάνω όλα μαζεμένα, για να μην έχω λέει κάθε μέρα δουλειές, και κατέληξα στο κρεβάτι...

Ευτυχώς εγώ έχω μονιμοποιηθεί, οπότε δεν έχω θέμα. Μέχρι να γίνω μόνιμη δεν είχα κανένα άγχος, γιατί ακόμα τότε δεν υπήρχε θέμα να μείνει κάποιος συμβασιούχος αδιόριστος. Η ανανέωση της σύμβασης ήταν καθαρά τυπικό θέμα. Τώρα τα έχουν κάνει κουλλουβάχατα...

Α, Βάσω που έλεγες για το διορισμό μου, ήμασταν η τελευταία φουρνιά φιλολόγων που διορίστηκαν. Μετά, βέβαια, διορίστηκαν κι άλλοι, αλλά όχι μαζικά.

Μαρία για το ζωμό έλεγα στη Βάσω, όχι σ' εσένα. Το ζωμό εσύ πώς τον έφτιαξες; Ή μάλλον, καλύτερα, πώς τον διατηρείς; Σκέφτομαι να φτιάχνω κι εγώ μια φορά το μήνα και να τον βάζω στην κατάψυξη σε θήκες για παγάκια. Για πες εσύ...

Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε βασουλα γιατι δεν αφηνες τον καημενο τον αντρουλη να παει να δει αγωνα αφου ειχες τοση παρεα εσυ καλε.. Εγω αμαν κανω μπας κ παει καπου κ βρω πεδιο ελευθερο για γυναικειο σουαρε αλλα χωρις εμενα δεν παει πουθενα κ ποτε..

αντε παω για νανι κουτουλαω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα έχετε ξεφύγει ποσα γράψατε πάλι.....δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα δεν προλαβαίνω ολη μερα δουλεις και να τρεχω και απο πισω απο τον νικολα, μου ηρθε και ο αντρας μου απο τη δουλεια με πυρετο, ελπιζω να μην ειναι καμια ιωση και κολλησουμε ολοι δεν θα το αντεξω ...

Αλεξάνδρα μου πολύχρονη και ότι επιθυμείς, να χαίρεσαι την Κωνσταντίνα σου και σύντομα να τις χαίρεστε αδελφάκι.

ανθη μου να χαίρεσαι την όμορφη Αλεξάνδρα σου, να την καμαρωνεις και να την δεις όπως επιθυμείς!

παω για ύπνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες,εμεις τιποτα το ιδιαιτερο χθες πηγαμε σε ενα φιλο του Νικου που γιορταζε και αυριο εχουμε δυο βαφτισεις απο τη μια στην αλλη θα παμε ευτυχως κανονισαμε να μαγειρεψει η συνηφαδα μου και να φαμε ολοι μαζι

Χριστινακι το ειχαμε ξανασυζητησει νομιζω για τα Αγγλικα εγω θεωρω οτι ειναι πολυ νωρις για ενα παιδακι που παει πρωτη δημοτικου και νωριτερα να παει και Αγγλικα,ακομη δεν εχει μπει σε μια σειρα δεν ξερει πως να διαβασει δεν ξερει ακομη τα ελληνικα δεν νομιζω οτι εχει νοημα να βομβαρδιζεται με τοσα πραγματα μαζι αν τα μαθει λιγο αργοτερα δεν εγινε και τιποτα παντα κατα τη γνωμη μου,αν θυμασαι ειχα στειλει τον Νικο στην δευτερα δημοτικου και ολη τη χρονια δεν εμαθε τιποτα δεν ξερω τι εφταιξε πιστευω οτι δεν του αρεσε, δεν ειχε καθολου ενδιαφερον ισως ηταν μικρος δεν ξερω γιαυτο και δεν τον εστειλα περσυ αλλο να λεμε καποιες λεξουλες στο σπιτι κι αλλο το φροντιστηριο μπορει την πρωτη χρονια να ειναι σας παιχνιδι αλλα μετα δεν αρχιζουν κανονικα με αντιγραφη,ορθογραφια,αναγνωση αν αρχισει ενα παιδακι στο νηπειαγωγειο που λες οταν παει πρωτη μπαινει κατευθειαν στα βαθια μαζι με τα μαθηματα του σχολειουκριμα δεν ειναι να επιβαρυνεις τοσο ενα παιδακι δεν ξερω παλι εσυ εχεις μερισσοτερη εμπειρια εγω μιλαω παντα απο δικη μου εμπειρια συμφωνα με τα δικα μου παιδια χωρις παρεξηγηση ,τωρα για το φροντιστηριο δεν εχω και πολλες επιλογες δυο ειναι στην Αιανη το ενα ειναι λιγο πιο ακριβο γιατι εχει ενα διαδραστικο πινακα δεν ξερω τι διαφορες εχει το μαθημα με ή χωρις τον πινακα γνωριζεις καθολου;θα παω να ρωτησω τιμες αυτες τις μερες και βλεπουμε

Μαγδα μεγεια το φορεμα να βαλεις κι εσυ φωτο να το δουμε ε!βαλε ακεφαλη κι εσυ να μην ζηλευει ο αντρας σου χαχαχα,επιτελους η αδερφη μου πηγαν για προσκλητηρια πολυ αργα προχωραιε αυτος ο γαμος...πεσ μου για τη μπλουζα να κανονισουμε για τα χρωματα οποτ θελεις,θα ειναι μεγαλη μου χαρα να σου φτιαξω!!

Βασω εγω τους αλεθα μονο μεχρι 8 μηνων μετα στην αρχη τους τα πατουσα με το πηρουνι και μετα κανονικα οπως κι εμεις ,νομιζω οσο το αφηνεις ενα παιδι με τα αλεσμενα χειροτερα ειναι μαθαινει ετσι και μετα δυσκολευεται να φαει κανονικα

α δεν σας ειπα μια ξαδερφη μου ,μου κανονισε να βλω σταντ με τα σκουλαρικια μου σε ενα καφε ,σε ενα μαγαζι με ρουχα και στη δουλεια του αγοριου της και ηδη θελει 5 ζευγαρια για τις φιλες της προχωραει η δουλεια χαχαχα,το θεμα ειναι τι σταντ να βρω για να τα τοποθετησω χωρις να δωσω ενα σωρο λεφτα για πειτε καμια φθηνη ιδεα ....

Μαρακι ειχε απο την αρχη προβλημα με την τσουτσου;εμεις δεν ειχαμε θεμα σε κανεναν το κατεβαζε η παιδιατρος κοντα στα τρια χρονια,του Δημητρη λιγο νωριτερα κι απο τοτε το κανουν μονοι τους ,τους ελεγχω βεβαια θελει προσοχη ο ανηψιος μου εκανε επεμβαση χωρις να εχει προβλημα απλα ξεχνουσε να το κατεβαζει και εκλεισε τελειως,θα πονεσει λιγο ο καημενος αλλα θα περασει σε λιγες μερες μετα να του ανοιγεις καθε φορα στο μπανιο ,πολυ παιδεμα εχουν οι τσουτσουνες μας παντως χαχαχα

Κατερινα περαστικα στον αντρα σου να περασει συντομα και να μην κολλησετε οι υπολοιποι δεν εισαι για τετοια,να σε ρωτησω κατι εσυ δεν ειχες παρει αυτοκολλητα τοιχου; σκεφτομαι να παραγγειλω για τα δωματια των παιδιων,καλα ειναι ή ξεκολλανε αμεσως;ειδα στο livewall.gr και στο sticky.gr καποια τι λες;για να σου ανταποδωσω τα δωρακια που μου εστειλες θα σου στειλω σκουλαρικια και πεταλουιδιτσες για να φτιαξεις κοκαλακια ή καρφιτσες για την Αγγελικη τι χρωμα προτιμας για τα σκουλαρικια ;η Ανθη ποτε γυρναει;

Αννα Μαρια εινι πολυ κουραστικο να σε τραβαει συνεχεια ο Αντρεας τα δικα μου φωναζουν συνεχεια μαμα ελα λιγο ησυχια δεν εχω ολη μερα κατι θελουν μια ο ενας μια ο αλλος,βλεπω τα τακτοποιησε τα ρουχα χαχαχα παντως ειναι πανεξυπνος απο αυτα που μας λες...

Επεξεργάστηκε από KA1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα το ειδα το φορεμα σου πανεμορφο ειναι ,το χρωμα μου αρεσει πολυ ποσο το πηρες;παπουτσια τι θα βαλεις;το διπλανο που φαινεται λιγο ποιανου ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσούδια! Τι κάνετε; Εμείς καλά.

Σήμερα πήγε ο άντρας μου τον Αντρέα στην κομμώτρια για να κουρευτεί και χάλασε τον κόσμο. Τελικά τον πήρε αγκαλιά για να καθίσει! Έγινε κούκλος πάντως!

Καγουράκι με το μαλακό οι δουλειές! Πρόσεχε στην κατάστασή σου! Εγώ πάντως τα έχω φορτώσει στον κόκορα τον τελευταίο καιρό. Αφού βλέπω ότι, με τις αϋπνίες, το χαμηλό σίδηρο και τον καύσωνα, με σκοτώνουν, προτιμώ να ζήσω, χαχα!

Τι έγινε με τον άντρα σου; Είναι καλύτερα;

Μάγδα το είδα το φόρεμα! Όντως υπερπαραγωγή! Από αυτά που δε θα φορούσα ποτέ μου! Βασικά, το νυφικό μου ήταν πιο απλό από αυτό, χαχαχαχα!!! Αλλά πιστεύω ότι θα σου ταιριάζει πολύ! Κι ο Βασιλάκης κούκλος! Φυσικά, στραβολαίμιασα, γιατί μας τις είχες βάλει πλαγιαστά, αλλά χαλάλι!

Κατερίνα μπράβο για τα σκουλαρίκια και τις μπλούζες! Σου εύχομαι να προχωρήσει η δουλειά και να έχεις πελατεία! Δεν ξέρω καθόλου να σου πω για το σταντ. Μήπως αν έφτιαχνες κάτι από το μέρος που κρεμάζονται οι κρεμμάστρες; Χμ...

Για τα αγγλικά που λες, δεν ξέρω με ποιαν συμφωνώ. Γενικώς δε θέλω να πιέζεται το παιδί και να μπαίνει στη διαδικασία των φροντιστηρίων από πολύ νωρίς. Σας είχα πει για μια φίλη μου νομίζω, που όταν ο γιός της ήταν τεσσάρων χρονών, τον έστελνε αγγλικά, ωδείο, κολυμβητήριο, κουνγκ φου (ή κάτι παρεμφερές, δεν είμαι σίγουρη) και γκο (κάτι σαν σκάκι). Αγγλικά τον πήγαινε από δύο χρονών, και μάθαιναν και καλά λεξούλες, αλλά πιστεύω ότι μάλλον τους κορόιδευαν, γιατί πέντε λέξεις τις μαθαίνεις κι εσύ στο παιδί, δεν είναι ανάγκη να στείλεις ένα μωρό δύο χρονών, που καλά καλά ακόμα δε μιλάει, σε μάθημα αγγλικών. Όσο για το ωδείο, τώρα στην Κύπρο είναι της μόδας η "μουσική προπαίδεια", δηλαδή ομαδικό μάθημα από παιδιά νηπιακής ηλικίας, στο οποίο μαθαίνουν τα βασικά της μουσικής, κάποιες νότες, τραγουδάνε, κ.λπ. Ίσως είναι ενδιαφέρουσα ως δραστηριότητα, αλλά επειδή έκανα μαθήματα πιάνου και διάφορα θεωρητικά της μουσικής για δέκα χρόνια, ξέρω ότι η προσέγγιση της μουσικής είναι πολύ διαφορετική και όχι τόσο επιπόλαιη. Στο κάτω-κάτω, αν ένα παιδί πραγματικά θέλει να ασχοληθεί με τη μουσική, θα ασχοληθεί και θα αρχίσει κανονικά τα μαθήματα σε ένα όργανο, και δε χρειάζεται "μουσική προπαίδεια".

Τώρα, όσον αφορά στις ξένες γλώσσες, νομίζω ότι αυτό που λέει η Χριστίνα είναι ότι όσο πιο μικρά αρχίσουν μια ξένη γλώσσα, τη μαθαίνουν βιωματικά, δηλαδή μέσα από παιχνίδι, κ.λπ. και όχι μέσα από βιβλία, γραμματική, εκθέσεις, ανάγνωση, κ.λπ. Αλλά πόσα φροντιστήρια μπορούν να το προσφέρουν αυτό;

Για το διαδραστικό πίνακα μας είχαν κάνει πέρσι ένα σεμινάριο. Δίνει πάρα πολλές δυνατότητες στο μάθημα, αλλά να σου πω, άμα ο δάσκαλος είναι καλός και έχει ενδιαφέρον, δε χρειάζεται διαδραστικό πίνακα. Δηλαδή ο πατέρας μου πώς έμαθε τέλεια αγγλικά στο σχολείο, χωρίς φροντιστήριο, γιατί τότε φυσικά δεν είχε φροντιστήρια και φυσικά χωρίς διαδραστικό πίνακα, listening, κ.λπ. και έκανε και δι' αλληλογραφίας μαθήματα με αγγλικό κολλέγιο, όντας ακόμα μαθητής λυκείου και κατάφερε να περάσει όλα τα GCE και να εξασφαλίσει θέση σε αμερικανικό πανεπιστήμιο, μόνο με τα αγγλικά του λυκείου; Θέλω να πω ότι έχουμε μάθει να βασιζόμαστε στα διάφορα εποπτικά μέσα, και ξεχνάμε τη πραγματική διδασκαλία τελικά!

Άσε, ο Αντρέας κάθε τρεις και λίγο έρχεται και μας τραβάει απ' το χέρι. Σήμερα το πρωί ήθελε να του δίνουμε τα μολύβια του, τα οποία είχε ρίξει μέσα σε ένα φαναράκι που έχουμε στο πάτωμα, από κάτι τρύπες στην οροφή του φαναριού. Του άνοιξα το φανάρι, και μπορούσε να βάλει το χέρι του μέσα να τα πάρει, αλλά όοοοχι, ήθελε εμένα. Του έδινα το ένα "άσι" (όχι δηλαδή), του έδινα το άλλο "άσι". Τελικά τα έβγαλα όλα και τα άπλωσα στο πάτωμα και έπαιρνε όποιο ήθελε. Ε μα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...