Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοξόπλασμα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία κοπέλα που να προσβλήθηκε από τοξόπλασμα ,

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της και τελικά να γέννησε υγιές μωράκι....

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Molly καλησπέρα. Από όσο ξέρω, οταν κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης προσβληθεί κάποια απο τοξόπλασμα, συνήθως διακόπτεται η κύηση από μόνη της.. :? Ελπίζω να ρωτάς απλά εγκυκλοπαιδικά.. Ο γιατρός σου τι λέει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω ακριβως..

απλώς,κ ειναι το μονο που γνωριζω,στη δικη μου περιπτωση,επειδη εγω δεν εχω αντισωματα για τοξοπλασμα,αφου δεν εχω νοσησει ποτε,θα πρεπει να επαναλαμβανω τακτικα την εξεταση..

οταν ρωτησα το γιατρο μου τί θα συμβει αν νοσησω,μου ειχε πει οτι εξαρταται απο το σημειο..

δε ρωτησα περισσοτερα γιατι δεν υπηρχε λογος..υποθετω εχει να κανει κ με το σε ποια εβδοαμδα βρισκεσαι..

ο γιατρος σου τί λεει;ευχομαι ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τοξοπλασμα ευθύνεται για αποβολες... Αν είσαι (νομίζω) μετά το 1ο τρίμηνο απλα κάνεις θεραπεία... Ισως αν δεν είσαι έγκυος να αρχίσεις να ζουζουνίζεις γάτες να το κολήσεις και να κανεις αντισώματα... Εγώ για πλάκα έκανα την εξέταση και έχω αντισώματα. Και δεν είχα ποτέ επαφές με γάτες (αν κ το κολάς άνετα και από λαχανικά ωμά)... Τώρα που έχω και γάτα σπίτι (μέχρι τώρα είμουνα σκυλομάνα) θα κάνω τούρμπο αντισώματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 3 μηνών και μάλλον έχω κολλήσει...

Ούτε ξέρω από τι......

Στείλαμε δείγματα στο ΠΑΣΤΕΡ και θα μας πουν εκεί.

Δύο γιατροί που με παρακολουθούν,μίλησαν για χορήγηση αντιβίωσης...

Κανείς για διακοπή εγκυμοσύνης......

Κάναμε και α΄επιπέδου και το μωρό είναι υγιέστατο!!!!

Θα δείξει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι συμπωματα εχεις????????? εχω φρικαρει τωρα γιατι ειμαι με πονο στο εντερο αριστερα ψηλα, πηρα την σεκλορ πανατ με συμβουλη του γυναικολογου και του παθολογου....και τωρα ειμαι με διαρροια μια φορα την ημερα απο τις 6 που εκανα εδω και 3 ημερες και εναν πονο ποτε εντονο ποτε χαλαρο στο ενετερο στο σημειο που προανεφερα....πυρετο δεν εκανα καθολου ουτε εμετο.....περιμενω νεα σου εναγωνιως....ολα δεξια να σου πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

molly αφού και οι δύο γιατροί δεν είπαν τίποτα για διακοπή κύησης, θα ακούσεις αυτούς! Δεν έχω εμπειρία από τοξόπλασμα, αλλά θα σου δώσω μια γενικότερη συμβουλή: μην αρχίσεις να το ψάχνεις στο ίντερνετ, δεν υπάρχει πιο αγχωτικό πράγμα. Εγώ ένα ουρεόπλασμα είχα, και το τι βρήκα στο ίντερνετ δε λέγεται... Καλύτερα να ακούσεις τους γιατρούς σου, να ηρεμήσεις, να κάνεις καμιά προσευχή και μακάρι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευάκι δε μου φαίνονται αυτά που έχεις για τοξόπλσαμα...

Το τοξόπλασμα έχει πόνο στους μύες,αδυναμία,κόπωση και πρίξιμο στους λεμφαδένες....

Μη φρικάρεις....απλά συμβουλέψου το γιατρό σου!

"Θέλω να γίνω μαμά" σε καμία περίπτωση δε μου περνάει απ το μυαλό να διακόψω μία κύηση και μάλλιστα εφόσον το μωρό είναι υγιέστατο.

Απλά ρωτάω μπας και μάθβ κάτι...Το ίντερνετ όντως σε τρελαίνει...και οι γιατροί μου μου λένε απλά ποιό είναι το επόμενο βήμα,όχι τη γενικά εικόνα της κατάστασης...και αυτό λιγάκι με αγχώνει.Θα προτιμούσα να ξέρω τι με περιμένει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως είναι αγχωτικό αυτό. Ο δικός μου γιατρός αναλύει τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια, αν και, και αυτό μερικές φορές γίνεται τρομακτικό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kai kalh ebdomada...ευχαριστω πολυ...ψιλοηρεμησα τωρα λιγο...

αυριο πρωτα ο θεος εχω β επιπεδου και την αμνιο...θα το συζητησω μαζι του μιας και τα πονακια στο εντερο συνεχιζουν και η διαρροια δεν με επισκεφτηκε χτες....

ολα δεξια φιλες μου και ολα περαστικα να ειναι...

Ευάκι δε μου φαίνονται αυτά που έχεις για τοξόπλσαμα...

Το τοξόπλασμα έχει πόνο στους μύες,αδυναμία,κόπωση και πρίξιμο στους λεμφαδένες....

Μη φρικάρεις....απλά συμβουλέψου το γιατρό σου!

"Θέλω να γίνω μαμά" σε καμία περίπτωση δε μου περνάει απ το μυαλό να διακόψω μία κύηση και μάλλιστα εφόσον το μωρό είναι υγιέστατο.

Απλά ρωτάω μπας και μάθβ κάτι...Το ίντερνετ όντως σε τρελαίνει...και οι γιατροί μου μου λένε απλά ποιό είναι το επόμενο βήμα,όχι τη γενικά εικόνα της κατάστασης...και αυτό λιγάκι με αγχώνει.Θα προτιμούσα να ξέρω τι με περιμένει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...