Μετάβαση σε περιεχόμενο

diskiliotita se moro 3 minon


marinakari

Recommended Posts

koritsia gia sas, legome marina ke echo mia korula minon..mechri ke chtes piname to gala aptamil care gia kolikous (giati ichame)..kakakia mou ekane an dio ke tris imeres, ke tora pou teliosan i koliki tis pira to aptamil digestiv comfort pou ine gia diskiliotita..tis to edosa simera akoma allagi den ida..echi kamia sas ebiria me afto to gala? i tespa na mou protini kati!!! sas iper efcharisto ek ton proteron,

filika marina

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

de xerw gia to sygkekrimeno gala pantos ekei ston 3 mhna ola ta paidakia kanoyn dysiliothts kai de kanoyn ka8e mera kaka akoma kia ayta poy 8ylazoun!!!egv to eida ayto kai sta 2 moy paidia an perasei panw apo 3 mers mila me to giatro soy gia ypo8etaki glykerinis!!den einai tipota 8a xelafrwsei to mikrouki kai ola kala!!!epishs lene pws akoma kai sthn idia marka galaktos oi allages kanoyn dyskoiliothta!!!oi palioi malista lene otn to paidi den kanei ka8e mera kaka to xei anagkh gia na paei baros!!!de xerw kati allo giati egw 8ylaza.......... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλα μου... να σου ζήσει το μωρό σου!!! Ναι ναι γερό και καλότυχο...

Εγώ έχω ένα μωρό 1 μηνός και έπαθε δισκοιλιότητα από το γάλα και η παιδίατρος μας άλλαξε το γάλα όταν είχε δισκοιλιότητα για να ενεργηθεί μας έδωσε βρεφικό κλίσμα και άδιασε το αντεράκι του!!! Επειδή όμως η χρήση φαρμάκων δνε είναι καλή εγώ όταν έχει δυσκοιλιότητα του βρέχω στο λάδι μια μπατονέτα και κάνω κοικλικές απαλές κινήσεις στον ποπό του και αλείφω εξωτερικά με το χέρι μου με λίγο λαδάκι την περιοχή και το παιδί μέσα σε 5 λεπτά ενεργείτε αμέσως!!! Αυτό είναι τελείως ακίνδυνο γιατί είναι αγνό ελαιόλαδο... δεν είναι φάρμακο... είναι συμβουλή της γιαγιάς από τα παλιά χρόνια... αυτό θα το κάνεις μέχρι να βρείτε το σωστό γάλα και να μην παθαίνει δυσκιλιότητα... εμάς αυτό που δεν μας κάνει δυσκιλιότητα είναι το Neomil!!!! Όσον αφορά για το γάλα που γράφεις δεν γνωρίζω το γάλα οπότε δεν μπορώ να σου το πω... εμείς αυτή τη στιγμή έχουμε αλλάξει 4 γάλατα.. βέβαια όχι πλέον από δυσκιλοιότητα αλλά από αλλεργία που έχει στο αγελαδινό γάλα!!!

Εύχομαι σύντομα να βρείτε το γάλα που θα ταιριάζει απόλυτα!!!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας μας βοηθούσε και το ροφημα του μάραθου της Milupa.Έδινα λίγο ανάμεσα στα γεύματα ή έφτιαχνα το γάλα με νερό που είχα πριν βάλει μάραθο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ...καλοσωρισες μαρινα....τωρα η κορη μου ειναι 2 1/2 χρονων...τοτε ομως που ηταν βρεφακι, αντιμετωπισαμε το ιδιο προβληματακι οπως και οι περισσοτεροι γονεις....την γιατρεια την βρηκα μονη μου γι ατο παιδι...μετα απο πολλλλλα γιατροσοφια.....το γαλα το συγκεκριμενο δεν το ξερω και δεν εκφερω αποψη...το πιο κορυφη πανυως γαλα αοσμο, υποαλλεργικο, αντικολικο κλπ κλπ κλπ ειναι το ΝΟΒΟΛΑΚ HA η το ΝΟΒΟΛΑΚ ΙΤ ετσι λεγονται....διαφωνω με την χρηση κλισματων γιατι αδρανει ο σφικτηρας και ο κολεος του βρεφους.,. θα δημιουργησεις και καμια ακρατεια στο τελος..επισης αν το παιδακι εχει στα εντερακι του ενα βακτηριακι που ειναι πολυ λογικο ως βρεφακι... θα το ποναει πιο πολυ αν εσυ επεμβαινεις στο ενετρο να κανει συσπαση για να ενεργειται...οποτε χαλαρα για δοκιμασε τα κατωθι οταν αντιλαμβανεσαι δυσκοιλιοτητα...κανουμε ενα ζεστο μπανακι το μωρακι μας, παιρνουμε ενα λαδακι κατα προτιμηση johnson's baby αυτο επαιρνα εγω, και αρχιζουμε μαλαξεις στην κοιλιτσα, αν η κουκλαρα σου μαζευει ποδαρακια εχει κολικους....αν τα τεντωνει και το απολαμβανει αλλα τα σφιγγει θελει να ενεργηθει....βεβαια και αυτα δεν ειναι δεδομενα ετσι...ουτε ειμαι γιατρος φιλη μου...μια ερμη μανα που προσπαθουσε να καταλαβει τι ειχε το μωρο της ειμαι.....καλο θα ηταν να παρεις τα ΜΙΚΡΟΚΛΙΣΜΙ ετσι λεγονται EINAI 3 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΚΟΥΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΣΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!! εγω δεν ηθελα υποθετα... σε εκεινο το μικρο πωπακι να του βαζω!!! το αλλο ειναι αντλιακι μικρο ισα που εμπαινε μεσα στο πωπακι μετα απο λιγο φρρρρρρρρρρρρρ...κακα να χαιρεσαι πολυ!!!! επισης πριν φτασει το παιδακι να κανει δυσκοιλιοτητα δεν θυμαμαι τα ml τωρα...εδινα 15-20 ml τιλιο κιντερτε πριν το γαλα αλλα δεν θυμαμαι ποσο γαλα επινε....γιατι ολη μερα στο βυζι μου ηταν εκειε την παλευε.......χαχαχαχχαχα...ρυθμισε την διατροφη του παιδιου σου....δωσε χρονο στο βρεφακι σου να προσπαρμοστει στην τροφη και που εισαι ακομη....χαχαχα...μετα να δεις συκοιλιοτητα που παθαινουν και θα μουγκριζει κιολας και θα κοκκινιζει κιολας...αχ τι μου θυμιζεις, ομορφες και αγχωτικες στιγμες και αυτες....ολα θα περασουν, ειναι νινακι ακομη μωρε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικα να σου ζησει

1ον μπορεις να το φτιαξεις με φυσικο χαμομηλακι αντι για σκετο νερο

2ον μπορεις να αλλαξεις γαλα

αλα σιγουρα θα εχει καποια ιδεα ο παιδιατρος αν και δωσε λιγο χρονο ακομα στο γαλατακι δεν το παιρνεται πολλες μερες

σορυ δεν διαβασα τι γραφουν τα υπολοιπα κοριτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελια και η δικια μου ειχε απο βρεφακι δυσκοιλιοτιτα και εχει ακομα!

στη βρεφικη ηλικια δε χρειαστηκε να αλλαξουμε γαλα. αλμιρον πινανε. το μονο που μας ειπε η γιατρος να κανουμε ηταν να χρησημοποιουμε ΜΟΝΟ νερο Λουτρακι που εχει το περισοτερο μαγνησιο απο τα αλλα. και σε αλλους που το ειπαμε ειδαν αποτελεσμα.

καλη ευκολια λοιπον, και πλιζ, γραφε με ελληνικους χαρακτηρες γιατι ξεστραβωθηκα να σε διαβασω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω πολυ ολες σας για τα μνμ που τα διαβασα προσεχτικα και θα δοκιμασω ολα απ οσα μου ηπατε..ακομα με το γαλα δεν στρωσαμε παντως, διαφορα δεν βλεπω. θα επυμηνω λιγο ακομα στο ιδιο γαλα μιας και το πηραμε λιγες ημερες μονο και βλεπουμε και ελπιζουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελια και η δικια μου ειχε απο βρεφακι δυσκοιλιοτιτα και εχει ακομα!

στη βρεφικη ηλικια δε χρειαστηκε να αλλαξουμε γαλα. αλμιρον πινανε. το μονο που μας ειπε η γιατρος να κανουμε ηταν να χρησημοποιουμε ΜΟΝΟ νερο Λουτρακι που εχει το περισοτερο μαγνησιο απο τα αλλα. και σε αλλους που το ειπαμε ειδαν αποτελεσμα.

καλη ευκολια λοιπον, και πλιζ, γραφε με ελληνικους χαρακτηρες γιατι ξεστραβωθηκα να σε διαβασω....

να ρωτησω λιγο κατι για το νερο που λες αγαπητη vagman? καποτε λεγανε διαφορα για το νερο λουτρακιου και με φοβηζη αυτο..νομιζω βρεθηκε τοτε καποιο μικροβιο?? σε εσας δλδ βοηθησε το νερο αυτο?? αν ναι δλδ αν οντως βλεπεις να βοηθα στην δυσκοιλιοτητα να το παρω αμεσως ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατα καιρους εχουν ακουστει για διαφορες μαρκες νερων. παντως οσο και αν φαινεται περιεργο κανει σουπερ δουλεια στα κακακια. ιδιως στους πρωτους μηνες που μονο γαλα πινουν οντως δουλευει! το κανανε και γνωστοι μας που ειχανε θεμα τα μωρα τους, και ξερω και μια εγκυουλα που τη βοηθησε.

γενικα πιο πολυ τα κοριτσακια εχουν θεμα. εγω που εχω διδυμα και εχουν την ιδια διατροφη ο Σπυρος κανει ακομα και τωρα και 2 φορες τη μερα ενω η Μαριαννα... 1 στις 3 μερες! περισυ το χειμωνα που επιδεινωθηκε το προβλημα αν και αυτη επινε συσκευασμενο γαλα αντι φρεσκο για να τη βοηθαει, 3-4 φορες λαχανικα, καλαμποκια αρακα φασολακια φακες κλπ, καθε μερα φρουτα και δημητριακα και στα μπιφτεκια που τους εκανα προσθετα διαφορα λαχανικα τριμμενα στο μουλτι, εφτασε στο σημειο να κλαιει ωρες και να μη μπορει να κανει, να λεει σε παρακαλω βοηθησε με να βγουν τα κακακια μου και τετοια, να το λυπασαι δηλαδη και τη βαζαμε κλισματακι... βρηκαμε λυση στις φυτικες ινες σε σκονη benefibra, που βαζουμε μια κουταλια πρωι βραδυ στο γαλα και αν και κανει παλι σπανια τουλαχιστο βγαινουν ευκολα και χωρις κλαμματα...

αυτα.... ελπιζω να βοηθισα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...