Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η ιστορια τοκετου μου στο 2ο μου αγγελουδακι!


an-n

Recommended Posts

Ποσο γρηγορα περναει ο καιρος τελικα..Εφτασε ξανα αυτη η στιγμη για μενα..Αγχος ,αγωνια,φοβος,χαρα και πολλα αλλα συναισθηματα κατακλυζουν την ψυχοσυνθεση μου.Παρολο που ειναι η 2η φορα για μενα.Δεν εχει καμια σημασια ομως αυτο,καθε εγκυμοσυνη ,καθε τοκετος δεν εχει καμια ομοιοτητα.Για μενα αυτη η εγκυμοσυνη ηταν εξαιρετικα υπεροχη!Το τεστ το εκανα παρεα με την ζωη μου,το κοριτσακι μου!Χοροπηδουσα εγω απο τη χαρα μου κ χαιροταν κ εκεινη το ιδιο με μενα σαν να καταλαβαινε τι συνεβαινε.Στον μπαμπα μας το ειπαμε μεσω τηλ γτ δεν ηταν μαζι μας εκεινη την ωρα.Ενιωθα πολυ ομορφα αλλα συναμα και περιεργα γτ ειχαμε ηδη ενα κοριτσακι 2 χρονων και δεν ηθελα να νιωσει σε καμια περιπτωση οτι παραγκωνιζεται απο τον ερχομο του νεου μας μελους.Διναμε σημασια περισσοτερο στο κοριτσακι μας παρα στην κοιλιτσα μου.Σχεδον ξεχνουσα οτι ειμαι εγκυος.Περασε λοιπον μια πολυ ομορφη περιοδος 9 μηνων με την καλυτερη παρεα!Πιστευα απο την αρχη πως δεν θα φτασω μεχρι το τελος οπως ειχε συμβει κ την 1η φορα.Ελα ομως που οχι μονο δεν γεννησα νωριτερα αλλα ξεπερασα και την πητ μου.40+4 εφτασα!Ηταν σαββατο 2/2 οταν μ'επιασαν τα πονακια αλλα δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια γτ δεν ηταν ιδιαιτερα δυνατες οι συσπασεις.Ολη την ημερα ειχα συσπασεις ανα 15λεπτα,5λεπτα,2λεπτα ξανα 20λεπτα κοκ.Επειδη ειχα αυτες τις χρονικες ασταθεις διακυμανσεις δεν εδωσα σημασια.Το βραδυ του σαββατου ομως οι πονοι αυξηθηκαν.Πονουσα πολυ και φυσικα ο υπνος ηταν φυσικα αναμενομενα ανυπαρκτος.Πηρε τηλ ο αντρας μου στον τοκετο και του ειπαν να παρω 2 ντεπον και να κανω ζεστο ντουζακι για να χαλαρωσω.Ετσι κ εκανα αλλα αποτελεσμα δεν ειδα.Αποφασισαμε να παμε μεσα για να δουμε σε τι κατασταση βρισκομουν.Πηγαμε στις 5 το πρωι ,με ειδε η μαια και ειχα διαστολη 3.Πηγαμε στο δωματιο τοκετου και αρχισαν οι διαδικασιες.Ορος,καρδιοτοκογραφημα,επισκληριδιος,αμνιοτομη,μετρηση της πιεσης μου καθε 5-10 λεπτα.Ολα κυλουσαν πολυ γρηγορα.Η επισκληριδιος μ'επιασε πολυ καλυτερα απο την 1η φορα κυριως απο τη μια πλευρα δεν ενιωθα τπτ.Καθολου πονο.Απο την αριστερη πλευρα ομως ενιωθα τον πονο αλλα αυτο με βοηθησε γτ ηξερα ποτε ερχεται η συσπαση για να σπρωξω.Επειδη ομως ο πονος ηταν πολυ μικρος σε σχεση με τον 1ο τοκετο νομιζα πως δε θα τελειωσω ποτε.Εσπρωχνα περιπου 1 ωρα χωρις ιδιαιτερο πονο ωσπου στις 3/2/2013 ημερα κυριακη και ωρα 11:36 γεννηθηκε η 2η ζωουλα μας,το κοριτσακι μας!Γεννηθηκε 3690γρ και 50cm.Εκανα νοημα με τα χερια μου να μου τη δωσουν αλλα επειδη ηταν τυλιγμενη με τον λωρο 2 φορες περιμενα μερικα δευτερολεπτα μεχρι να την παρω.Ο αντρας μου εκοψε τον λωρο και τραβουσε βιντεο την ωρα που εβγαινε το μωρακι μου!Τα συναισθηματα απεριγραπτα!Ποσο ευλογημενη ενιωθα ξανα!Ειχα ξεχασει πως ειναι να εχεις ενα τοσο δα πλασματακι ξανα στην αγκαλιτσα σου!Τι ευτυχια νιωθαμε παλι!Ποση πληροτητα σαν οικογενεια!Και φυσικα αγχος για το πως θα το αντιμετωπισει η μικρουλιτα μου!Ολο το σπιτι μυρισε παλι μωρουδιλα.Η αγαπη μας διπλασιαστηκε αυτοματα!Ποσο σ'ευχαριστουμε Παναγιτσα μου!Τα 2 κοριτσακια μας,μας εχουν αλλαξει ριζικα τη ζωη προς το καλυτερο.Η κουραση ειναι πολυ μεγαλη αλλα μπροστα στο Θειο αυτο δωρο την προσπερναμε!Θηλαζουμε αποκλειστικα και ειμαι πολυ χαρουμενη γι'αυτο.Στην αρχη ζοριστηκα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με το θεμα του θηλασμου γτ ειχα πληγες και πονουσα φριχτα.Εβγαζα το γαλα με το θηλαστρο οχι συνεχεια ομως γτ μου ερεθιζε χειροτερα τις πληγες,Χρησιμοποιουσα και θηλη απο σιλικονι και την κρεμα purelan και με βοηθησε πολυ και στο να μην μειωθει η παραγωγη αλλα και στο να επουλωθουν οι πληγες μου.Ποσο ομορφη ειναι η ζωη με τα παιδακια μας!Σ'ευχαριστουμε πολυ Θεουλη μου!!Ευχομαι σε οσες προσπαθουν να ερθει γρηγορα ενα σπορακι υγιες στις κοιλιτσες σας,οσες ειναι εγκυουλες μ'εναν πονο και οσες εχετε τα αγγελουδακια σας αγκαλιτσα να σας ζησουν και να ειναι γερα κ καλοφωτισμενα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου....να σου ζήσει!!!!!να ναι γερο κ καλοφωτιστο!!Τι να πω....η αφηγησή σου ειναι απίστευτη....την περιμενα μέρες!να σου δινει ο Θεος υπομονη κ δυναμη για τα δυο σου κοριτσάκια!Από εμένα περιμένεις μια απάντηση το ξέρω...συγχωρεσε με που αργησα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου να σου ζήσει κ πάλι η μπουμπούκα σου! Έγραψες μια πολύ όμορφη κ συγκινητική ιστορία! Άντε κ στα δικά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η κορούλα Αnn μου....Ωραία τα περιγράφεις....τόσο χαλαρά...Σας εύχομαι κάθε ευτυχία,υγεία και στους τέσσερις σας και μια όμορφη και καλή ζωή!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αδερφουλα να σου πω κ απο δω να σου ζησει το κοριτσακι σου κ (ανιψουλα μου) κ να ειστε παντα ευτυχισμενοι με την υπεροχη οικογενεια που κανατε!!!περιμενουμε πως κ πως να σας δουμε κ απο κοντα!! :):):-*:-*:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει και το δευτερο κοριτσακι σας, να ειναι παντα γερη και τυχερη και εσεις να καμαρωνεται ολο ευτυχια τις δυο κορουλες σας.

Μαρακι να σου ζησει η ανηψουλα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστουμε πολυ πολυ κοριτσακια μου ομορφα!!!Να χαιρεστε κ εσεις τις οικογενειες σας και να εχουμε ολοι μας υγεια!!!Με το καλο στα κοριτσακια μας που περιμενουν νινακι!!!!!!!!Με κανενα πονο!!!!! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου να σας ζήσει!!!!!!!!!

Να χαίρεστε τα κοριτσάκια σας και να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!!

καλή λοχεία να έχεις και εσύ και καλή δύναμη!!

post-8455-13873940094998_thumb.jpg

post-8455-13873940095254_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου, τι όμορφα που τα γράφεις... έχω ανατριχιάσει!!! Πολύ όμορφα!!!!!

Εύχομαι ο θεός να σου χαρίζει πάντα τέτοιες ιδιαίτερες και όμορφες στιγμές!!!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου να είναι ευλογημένο και φωτισμένο!!!

Να χαίρεσαι στο 100% όλη σου την οικογένεια!!!

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου να σας ζησει η μπεμπουλα σας, να ειναι καλοτυχη και υγιεστατη!!!!!!!!!!!!!!Να χαιρεστε τις κορουλες σας και να τις καμαρωνετε παντα!!!!!!!!!!!! Πολλα πολλα φιλακια απο μενα και Μαρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...