Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Ουφ 3η φορα που γραφω και με πεταει εξω!παλι απ την αρχη!

Αννα Μαρια δεν ξερω για το αυγο και το ΜΜR! το μονο που ξερω εμας οτι ζοριστηκε πολυ η Ιωαννα με αυτο το εμβολιο!σημερα εχουμε αλλο και ελπιζω να μην ταλαιπωρηθει τοσο!

Αλεξανδρα τι ωραια που πατε βολτουλες με την κορουλα σας!θα την στειλετε παιδικο το σεμπτεμβρη?εμας η Ιωαννουλα απο 9 μηνων παει παιδικο!βασικα ειναι μια κοπελα που ειναι βρεφονηπιοκομος και εχει 6 παιδακια!2 παιδακια 3μιση χρονων, 3 παιδακια 17 μηνων και η Ιωαννουλα 14 μηνων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσακια!!!ο μικρουλης μου απο εχθες ανεβασε πυρετουλη!στεναχωρεθηκα τοσο πολυ...τωρα γυρισαμε απο την παιδιατρο...ευτυχως σημερα ειχε ιατρειο το πρωι!!εχει αμυγδαλιτιδα...μας εδωσε αντιβιωση για 1 εβδομαδουλα και αντιπυρετικα!!!φοβηθηκα και για το ποδαρακι του...σας εχω πει την ιστορια μας αλλα ευτυχως ειναι μια ιωση....ειμαι πολυ χαλια!!!και εγω εχω τοοοσοοο πολυ αιμα...ζαλιζομαι,xθες μου ηρθε περιοδος!!!κοιτα τι ετυχε με την κολοπεριοδο!!!αχ Θεουλη μου να ναι καλα τα μωρακια μας!!!:( :( :

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα

Φαγαμε φρουτα και εχω ετοιμο το φαγακι του μικρου για το μεσημερι, σημερα θα φαει πρωτη φορα μοσχαρακι :P Το δικο μας θα το πιασω αργοτερα τωρα ειπα να κατσω λιγο,εφτιαξα και τον καφε μου, προσπαθει και ο μικρος να κοιμηθει στην κουνια μονος του για να δουμε....

Βλεπω τα δικα σας τα πηγαιναν καλυτερα με τα φρουτα, εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι μου τρωει μικρη ποσοτητα δηλαδη τρωει 100-120γρ μετα για να φαει περισσοτερο πρεπει να τον πιεσω. Το συζητησα ομως και με την παιδιατρο και μου ειπε να μην τον πιεζω και οτι μαλλον χορταινει αφου μετα ειναι ηρεμος δεν δειχνει να θελει στηθος και πολλες φορες κοιμαται και απο μονος του μετα το φαγητο.

Απο τη μια λεω ειναι μικρη αυτη η ποσοτητα αλλα παλι σκεφτομαι οτι ακομα δεν πολυκινειται οποτε σε κανα δυο μηνες που θα μπουσουλαει μπορει να τρωει περισσοτερο.

Το απογευμα θα παμε την μικρη οδοντιατρο, την εχουμε προετοιμασει και δεν το εχει παρει στραβα τωρα στην πραξη θα δειξει....

Κατερινακι ταλαιπωρηθηκατε λιγο το σαββατοκυριακο αλλα τωρα ειναι καλυτερα το αγορακι σου, εχει ορεξη τωρα? Περαστικα και παλι και μπραβο που ηταν συνεργασιμος και βγηκατε πολυ πολυ γρηγορα!

Ποπη κι αλλο ταξιδακι βλεπω, αντε να μην ειναι τιποτα το αλλο και να περασετε τελεια, θα εχετε και τον μικρο μαζι ετσι? Εμεις οποτε παμε χειμωνα στο χωριο της μαμας μου ειναι λιγο πιο κατω, ανεβαινουμε Αραχωβα για καφεδακι τα δυο μας.

Αννα Μαρια μια χαρα τα πηγε ο Αντρεας με τα αλλα παιδακια ειναι μικρουλης και ειναι φυσιολογικη η αντιδραση που ειχε. Οπως επισης θεωρω οτι ειναι μικρος ακομα και για το θεμα των 'λιχουδιων' νομιζω οτι μετα τα δυο δυομιση αντιλαμβανονται την γλύκα αυτων των λιχουδιων, και φυσικα εχει να κανει με το αν τα βλεπουν στο σπιτι δεν μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να μην τα τρωει οταν βλεπει εμας να τα καταναλωνουμε. Αρα ολα ειναι σχετικα. Εμενα μου αρεσει που στον παιδικο οταν ενα παιδακι εχει γιορτη και κερναει τα υπολοιπα συνηθως σοκοφρετακια ή σοκολατακια υγειας τους τα βαζουν στην τσαντα οποτε ειναι θεμα γονιου αν θα τα δωσει ή οχι, η δικια μου παντως μολις γυριζει σπιτι το θυμαται και το ζηταει.

Χριστινα αντε αδιαθετησες και θα ηρεμησεις και απο αυτο τωρα.

Αλεξανδρα αν ξαναπατε κανα Σαββατο στον κηπο μπορει και να βρεθουμε θα σου πω και εγω αν τυχει :D

Το βαλς με τους 12 θεους δεν το εχω διαβασει αλλα δεν μπορω και να το παρακολουθησω,το εχει ωρα που τα μικρα με θελουν και τα δυο και μια μερα που το ειχα ανοιχτο και επαιζε με κουραζε λιγο η διαλεκτος :lol::lol::lol:

Βάσω μικρουλα πολυ την εστειλες παιδικο, αλλα ετσι οπως τα λες καλα ειναι που ειναι μια βρεφονηπιοκομος με λιγα παιδακια και κοντινες ηλικιες.

Μαρινα περαστικα στον μικρουλη μην στεναχωριεσαι θα περασει γρηγορα και υπομονη με την περιοδο πρωτη φορα ειναι μετα την γεννα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα μου περαστικα στον μπεμπακο σου!και γω στεναχωριεμαι τοσο πολυ οταν αρρωστανε!να ναι περαστικα να ευχομαστε και να τα χει καλα Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ!

Αλεξανδρα μου τι να εκανα?η μαμα μου επαθε κιρσοκηλη και δεν μπορουσε να κραταει τιποτα, της απαγορευσε ο γιατρος!απο στιγμη σε στιγμη μπορει να σπασει και ειναι επικινδυνο!αλλα δεν μπορει να κανει αμεσα εγχειρηση γιατι την εχει κανει 4 φορες ακομα και πρεπει να χασει και κιλα για να ξαναμπει για ετσι εγχειρηση σε χειρουργειο παλι!η μαμα μου ηθελε να την προσεχει γιατι την ειχε απο 4 μηνων μεχρι 9 μηνων!αλλα εγω δεν ενιωθα καλα πλεον με τοσα προβληματα υγειας να τη ζοριζω!

Ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον παιδικο ομως γιατι η κοπελα εχει λιγα μωρακια και δινει ιδιαιτερη προσοχη σε ολα!βασικα απ τις 7μιση μεχρι τις 1 ειναι και τα 6!απ τις 1 μεχρι τις 4 ομως η κορουλα μου μενει και 2 αδελφακια και ετσι εχουν την αποκλειστικοτητα!χαιρομαι ομως γιατι φευγω το πρωι και δεν κλαιει η μικρη!αντιθετως, οταν παω να την παρω οταν σχολναει,δεν θελει να φυγει!σημαινει οτι περναει καλα!το μονο ασχημο ειναι που αρρωσταει ευκολα!αλλα μου πε η παιδιατρος ο πρωτος χρονος των παιδιων στον παιδικο παντα ειναι ζορικος!και 3 χρονων να την εστελνα το ιδιο θα ηταν απλα ειναι πιο δυσκολο που αρρωστανε οταν ειναι μικροτερα, σιγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να στε καλα κοριτσια μου!!!

ναι Κατερινα πρωτη φορα ειναι μετα την γεννα!!!τωρα θα αργησει να στρωσει ή θα εχω κυκλο οπως πριν??

πες μου εσυ και η ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ που θηλαζετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εξαρταται Μαρινα δεν ειναι ολη οι οργανισμοι το ιδιο

εμενα και μετα τις δυο εγκυμοσυνες μου σταθεροποιηθηκε αμεσως και παρολο που θηλαζα αποκλειστικα και της δυο φορες την πρωτη φορα μου ηρθε στο τριμηνο μετα τη γεννα και τωρα στο διμηνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τί κάνετε????????

Θα προσπαθήσω να μην "απλώσω σεντόνι" σήμερα..... αχαχαχααααααα

Μόλις έκατσα για καφεδάκι + κρουασάν σοκολάτας που μου 'φερε χθες ο καλός μου. Ο μικρός μου κοιμήθηκε μέχρι αργάμιση σήμερις κι όταν ξύπνησε κι άκουσα τη φωνούλα του..... εγκεφαλικό κόντεψα πάθω!!!! Πατόκορφα βρεγμένος μαζί & τα σεντόνια-παπλώματα..... όλαααααααααα βρήκε το μπουκαλάκι του νερού του μπαμπά του και το λούστηκε!!!!! Αααααααααα θα δείρω τον άντρα μου εγώ ποτέ δεν αφήνω μπουκάλι με νερό εκεί!!!!!!! Πώς θα στεγνώσουνε τώρα όλα αυτά?????? Έχει και συννεφιές να πάρει!!!!

Αααχχχ..... το απόγευμα έχει φυσικοθεραπεία για το νινί (θα πέσει γκρίνιαααααα!!!!!!) & περπάτημα για τη μαμά..... θα πεταχτώ ως το Σκλαβενίτη στο Ικόνιο (κανα μισαωράκι είναι!!!!) θα ψωνίσω & θα έρθουνε μετά οι άντρες μου να με πάρουνε με το τουτού!!!! Όσον αφορά το άλλο θέμα..... ανακουφίζομαι αρκετά με ντουζάκι..... 2 έκανα χθες..... κάποια ώρα καλμάρουν τα συμπτώματα..... θα δούμε..... λογικά κάποια μολυνσούλα θα 'ναι & θα μου γράψει εξετάσεις..... να θυμηθώ να ζητήσω να ψηλαφίσει και στήθος..... πότε κάνουμε μαστογραφία άραγε?????

Στα δικά σας τώρα:

Άννα-Μαρία να χαίρεσαι που ο μικρός σου είναι ζωηρός!!!!! Κουραστικό μεν το καταλαβαίνω αλλά εκτονώνει την ενέργειά του έτσι δεν είναι????? 1η φορά ακούω αυτό που σου είπανε για το αυγό & το μμρ!!!! Χμμμμμ..... για εξομολόγηση που λες μόνον αν βρω εύκαιρο αυτόν τον ιερέα που μας πάντρεψε που βάφτισε το μωρό..... σε κανέναν άλλον δεν πάω..... και πάλι το σκέφτομαι.....

Χριστινάκι κι ο δικός σου υδροχόος????? Για να πάρω το νινί μαζί στο ΙΚΑ απλά δεν παίζει ως περίπτωση!!!! Καλέ..... η πισίνα είναι σε κλειστό χώρο θερμαινόμενη!!!!!! Ο άντρας μου τα κανονίζει όλα!!!!! Μόνο μη μου πει την Παρασκευή όχι πισίνα..... θα σκάσω..... θα βάλουμε και το νινί να παίξουμε..... χμμμμμ...... με ωοθυλάκιο την είχα πατήσει κι εγώ κάποτε!!!!

Αλεξάνδρα φχαριστώ για τις ευχούλες σου καλό μου!!!!! Για το βιβλίο..... ναι..... κοίτα μία που θα ξεκινήσω και μία που σε 10 λεπτά ροχαλίζω!!!!!! Αχαχαχααααααα κάνω 3 μέρες να διαβάσω μιά σελίδα!!!!!! Για καθαρισμό δεν ξέρω ρε συ..... φυσικά προϊόντα το 'χεις ψάξει καθόλου?????

Καγκουράκι έφτιαξες καφεδάκι?????? Αχαχαχαααααααααα κι εσύ σεντονάκι σήμερα εεεε?????? Καλά είναι τα μωρά σου????? Καλή αρχή με το μοσχαράκι στο νινί & στον οδοντίατρο με τη μεγάλη!!!!! Εννοείται καλέ το μωρό μαζί μας θα το πάρουμε!!!!! Πάμε Αράχωβα 2η φορά!!!!

Μαρινάκι περαστικούλια στον μικρούλη σου κοριτσάκι!!!!! Και υπομονή με την περίοδο!!!!! Εγώ είδα διαφορές μετά τη γέννα η αλήθεια..... λιγότερα όλα..... πόνος-διάρκεια-ποσότητα..... εσένα 1η περίοδος εεεε????? Εμένα μου 'ρθε στους 11,5 μήνες και πέθανααααααααααααααααααααααα!!!!! Οι επόμενες..... ΟΚ..... κι έχει μικρύνει πάρα πολύ ο κύκλος μου τώρα αδιαθέτησα στις 24 μέρες (!!!!!!!)

Βασούλα η μικρή σου μια χαρά τα πάει στο σταθμό εεεεεε????? Να σου πω καλά κάνεις γιατί όχι????? Κι εγώ σκεφτόμουν για το δικό μας από Σεπτέμβρη (θα έχουμε κλείσει και τα δύο βέβαια!!!!) αλλά πρέπει να έχει κόψει πάνα!!!! Χμμμμ..... δεν είμαι σίγουρη!!!!! Επίσης αν δεν δουλεύω..... νομίζω του δήμου δεν τα δέχονται!!!!! Περαστικά για τη μαμά σου σιδερένια!!!!!

Αυτά κορίτσια μου!!!!

Τί τρώτε σήμερις?????? Εμείς σπανακόρυζο που το λατρεύουμε οικογενειακώς!!!!!

Χαιρετώ σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα τα πήγαμε για πρώτη φορα στην οδοντίατρο, άψογη η μικρη, κάθισα μαζι της στην καρέκλα και ήταν στην αγκαλια μου. Της εκανε απλα καθαρισμό έτσι για να εξοικειωθεί την ειχε βαλει να κραταει και το σωληνακι που ρουφαει τα σαλια και θα ξανά πάμε τη Δευτέρα.

Ο Νικόλας άρχισε τις ζουζουνιες σας στο είπα καταρχήν όταν τον έχω στο χαλι κάνει δειλά δειλα την προσπάθεια να μπουσουλησει, σαν το βατραχακι σηκώνει το πωπουδακι του και μαζεύει και τα δυο ποδαρακια μαζι και κάτι λίγο σέρνεται ετσι :lol::lol: . Και το αλλο τωρα που τον είχα στο μπανακι και ήταν καθιστος στον πωπο του πιάστηκε απο το πλαστικο και σήκωσε το κορμακι του :o:o .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου γλυκα τι μου κανετε;

Αλεξανδρα μου τρεχεις κι εσυ! Ομως τουλαχιστον, σε αντιθεση με τους μπαμπαδες, εμεις εχουμε χρονο να χαρουμε τα παιδακια μας και αυτο ειναι υπεροχο! Δεν ξερω, μερικες φορες λεω οτι ολο το βαρος του σπιτιου πεφτει σε μενα, οτι εγω ειμαι κυριως υπευθυνη και για το παιδι και ολο μου το προγραμμα εξαρταται απο εκεινον, αλλα δεν θα το αλλαζα τελικα με τιποτα. Περναμε υπεροχα μαζι και τις ωρες που ειμαι δουλεια μου λειπει πολυ! Κι ο αντρας μου ο καημενος σχεδον δεν τον βλεπει...Και δεν ειμαι και καμια πορωμενη με το νοικοκυριο, θα κανω τα βασικα και τον υπολοιπο χρονο στο παιδι!

Αννα Μαρια μου εγω του δινω καθε μερα μπισκοτα, ειναι οπως το λεει η Κατερινα, αφου εγω τρωω και μπισκοτα και σοκολατα καθε μερα σχεδον, πως ειναι δυνατον να το αποφυγει; Απλα προσπαθω να μην ειναι σε βαρος αλλων πραγματων, δηλαδη δεν θα φαει μπισκοτα αντι για φρουτο η σοκολατα αντι για γιαουρτι, απλα θα φαει ΚΑΙ αυτα. Απο σκαρι παντως ουτε εγω ουτε ο πατερας του παχαινουμε κι αυτος ως τωρα δεν παχαινει, θα επρεπε με τοσο που τρωει να ειναι μπουλουκος, βεβαια εχει και τον ακαθιστο!Οχι Υμνο! Α! Για την εξομολογηση που λες, εγω ειχα παει παλια αρκετες φορες, αλλα δεν μου πολυβγαινει, ουτε και ξαλαφρωνω. Απο τη μια για αυτο το λογο δεν εχω κοινωνησει εδω και καιρο, απο την αλλη πιστευω οτι αν μιλησω προσωπικα με το Θεο η την Παναγια ειναι το ιδιο μη σου πω και καλυτερο, πιο αγνο, πιο ειλικρινες...Τι εγινε με το αυγολεμονο;

Girl24 εισαι ευχαριστημενη με τον παιδικο και αυτο ειναι το βασικο, αρρωστιες οντως τον πρωτο χρονο εχει καργα, μεχρι να δυναμωσει ο οργανισμος.Περαστικα στη μανουλα σου.

Μαρινακι μου περαστικα σας! Τιποτα δεν ειναι βρε μην ανησυχεις, η αμυγδαλιτιδα κανει πυρετο, θα περασει! Ποτε ειναι ο γαμος θυμισε μου. Η προβα καλα;

Κατερινακι μην αγχωνεσαι και μην τον πιεζεις το αντιθετο θα πετυχεις, θα τα βγαλει καμια ωρα και μετα ουτε να τα δει δεν θα θελει, αστον θα τα φαει σιγα σιγα.

Αραγε ο Δημητρακης και η εταιρη Κατερινα πως ειναι;

Ποπη μου που μενεις; Κι εγω κοντα τον εχω το Σκλαβενιτη αυτον. Για το ντουζακι τωρα που το λες, λοιπον να πλενεσαι στην περιοχη αυτη οσο πιο συχνα μπορεις με χλιαρο νερο και χαμομηλακι και να αλλαζεις συχνα εσωρουχο. Βοηθαει αφανταστα το χαμομηλι. Ειδες τα ατιμα ωοθηλακια;Καλα ο μικρος θα ηταν ομως για φωτογραφια, ετσι βρεγμενος πατοκορφα! μονο μη σου κρυωσει!

Λοιπον, κοριτσια εμεις περναμε φασααααρα! Γιατι κοβουμε την πιπιλα! Του ειχα πει οτι μολις σβησουμε τα 2 κερακια ολα τα παιδακια δινουν την πιπιλα στον παλιατζη κι αυτος, αν ειναι καλα παιδακια τη φερνει πισω καθε βραδυ και την παιρνει παλι το πρωι. Η αν θελουν τη δινουν στη νεραϊδα και τους φερνει ενα δωρο, αλλα δεν την ξαναφερνει ποτε την πιπιλα. Την ειχα κοψει με ψαλιδι μπας και τη σιχαθει, αλλα δεν... ετσι ενα βραδυ, επειδη το κοψιμο ειχε προχωρησει με το πιπιλισμα και φοβφομουν μην την καταπιει καμια ωρα, προχθες του την εκοψα εγω τελειως και την αφησα διπλα του, το πρωι τη ζηταγε και του την εδειξα και του ειπα οτι στον υπνο του τη χαλασε. Με τα πολλα ειπα να διαλεξει παλιατζη η νεραϊδα, κοροϊδο ειναι; το δωρο διαλεξε και χτες ηρθε η νεραϊδα και την πηρε το βραδυ και του αφησε τουβλακια και ενα αυτοκινητακι. Βεβαια, ο ξυπνιος μου ειπε να παμε στο φαρμακειο να αγορασουμε αλλη, αλλα συνεννοηθηκα με το φαρμακοποιο και του ειπε οτι απαγορευεται σε παιδακια 2 χρονων να δινουν πιπιλα κι οτι θα μας πιασει ολους η αστυνομια και επιτελους πειστηκε, γιατι εμενα δεν με πιστεψε φυσικα! Την ψιλοζηταει, αλλα ευτυχως λιιιγο και ουτε κλαιει προς το παρον! Σημερα πηγαμε μαζι και διαλεξαμε και τουρτα για τα γενεθλια του. Στην αρχη ηθελε Μπομπ Σφουγγαρακη η αυτοκινητο, αλλα μετα ειδε τον Μπομπ το μαστορα και φωναζε "τα κατσαβιδια θελω"! Κι ετσι παραγγειλαμε αυτην! Ο γλυυυυυυκας μου, δωστου μαστορεμα και παρτου την ψυχη, ολο κανει πως βιδωνει, πως ανοιγει, πως κλεινει! Θα τον φααααωωωωωω!

Τα φιλια μου και καλη σας νυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Καλέ πόσα γράψατε; Σας διάβαζα όλη μέρα, αλλά δεν μπόρεσα να γράψω. Τώρα για να σας σχολιάσω πρέπει να σας ξαναδιαβάσω!

Βάσω τι έγινε σήμερα με το εμβόλιο;

Μαρίνα περαστικά εύχομαι στον μικρούλη σου! Είναι ζόρικη η αμυγδαλίτιδα...

Εμένα η περίοδος μου ήρθε οκτώ μήνες μετά τη γέννα. Στην αρχή ήταν σταθερή, ενώ είχα λιγότερο αίμα και καθόλου συμπτώματα. Τώρα καθυστερεί λίγο και έχω πολύυυ αίμα, ενώ κάποιες φορές πονάω και λίγο. Αυτό που λένε ότι και καλά λιγοστεύει το αίμα μετά τη γέννα, δεν ισχύει ούτε για μένα, ούτε και για πολλές άλλες γυναίκες που ξέρω. Εκτός κι αν, επειδή με το μωρό και να θέλεις δεν μπορείς να μείνεις ξαπλωμένη ή να μιζεριάζεις, αλλά αναγκάζεσαι να τρέχεις, νομίζεις ότι έχεις λιγότερο αίμα, και λες κιόλας "για φαντάσου, πριν τη γέννα είχα τόοοσο αίμα, που ήμουν συνέχεια ξάπλα", ενώ τελικά η ποσότητα είναι ίδια... Φυσικά, σε κάποιες γυναίκες όντως βελτιώνονται τα πράγματα.

Ξύπνησε, δεν το πιστεύω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, δεν το πιστεύω, έγραψα μια κατεβατάρα και με πέταξε έξωωω...

Τα νεύρα μου...

Ξαναγράφω ό,τι θυμάμαι, γιατί αύριο θα γράψετε άλλα τόσα, και δε θα ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

Που λέτε:

Καγκουράκι μια χαρά η Αγγελικούλα στον οδοντίατρο. Γιατί θα ξαναπάτε, έχει κάποιο πρόβλημα με τα δόντια;

Κι ο Νικολάκης πολύ μπροστά κι αυτός! Ο Αντρέας πιάστηκε από τα κάγκελα και σηκώθηκε όρθιος 6 μηνών και τριών εβδομάδων, όταν ήμασταν στο νοσοκομείο.

Πόπη πολύ γέλασα με τον Αχιλλάκο! Πρέπει να είχε πολλή πλάκα βρεγμένος.

Εμένα η πισίνα είναι το χειρότερό μου. Δεν μπαίνω ποτέ.

Σήμερα φάγαμε μακαρόνια με σάλτσα λαχανικών.

Χριστίνα πολύυυυ γέλασα με την ιστορία της πιπίλας, ειδικά με τη σκηνή με τον φαρμακοποιό!!!

Για το φαγητό που λες, εννοείται ότι, όταν μεγαλώσει λίγο θα φάει και μπισκότα και σοκολάτες, αλλά τώρα είναι μικρούλης και δεν υπάρχει λόγος, αφού δεν τα ζητάει, να του τα μάθω εγώ. Τέτοια πράγματα εγώ δεν τρώω σχεδόν ποτέ, σοκολάτα έχω να φάω νομίζω από του αγίου Νικολάου, πριν από δύο μήνες ακριβώς, που γιόρταζαν κάποιοι στο σχολείο και μας κέρασαν, ενώ μπισκότα τρώω σπάνια κανένα πτι μπερ ή κανένα κουλουράκι, όχι επειδή κάνω δίαιτα, αλλά επειδή δε μου αρέσουν. Π.χ. το να πάρω μια σοκολάτα να τη φάω, ούτε καν μου περνάει απ' το μυαλό. Αν με κεράσει κανείς, μπορεί να φάω λίγο, αλλά συνήθως τις παίρνω στον άντρα μου, ο οποίος είναι αρκετά λαίμαργος. Σοκολάτες παίρνει καμιά φορά και τρώει, αλλά τα μπισκότα τα έχει επί καθημερινής βάσεως. Απορώ πώς τα τρώει, ειδικά αυτά τα γεμιστά που είναι λες και τρως πλαστικό με γεύση...

Αλλά δε θα στερήσω απ' τον Αντρέα τη σοκολάτα, όταν μεγαλώσει λίγο θα δοκιμάσει. Δεν μπορώ την υστερία του στιλ "δε θέλω το παιδί μου να τρώει σπιτική μαρμελάδα για πρωινό γιατί δεν προσφέρει τίποτα, θα του δώσω σπιτικό γιαούρτι με φύτρες από σιτάρι". Μην τρελαθούμε και τελείως.

Η εξομολόγηση είναι μυστήριο της Εκκλησίας και με την επενέργεια του Αγίου Πνεύματος συγχωρούνται οι αμαρτίες. Είναι το μυστήριο της μετάνοιας, δηλαδή μετανιώνω για ό,τι έκανα, που μπορεί να μην είναι κάτι βαρύ, αλλά με εμποδίζει απ' το να συναντήσω το Θεό, και αλλάζω ζωή.

Όλα τα μυστήρια της Εκκλησίας γίνονται εντός της κοινότητας και όχι ατομικά (οι πρώτοι χριστιανοί μάλιστα, εξομολογούνταν όλοι μαζί δημόσια, αλλά μετά προέκυψαν άλλα προβλήματα, π.χ. κάποιος ομολογούσε ένα αμάρτημα που από τους νόμους της πολιτείας τιμωρούνταν με θάνατο, έτσι την έκαναν μυστική). Δηλαδή, η αντίληψη "εγώ τα λέω απευθείας στον Θεό, κι αυτός μου τα συγχωρεί και δεν έχω ανάγκη τον παπά" (δεν το λέω για σένα, ξέρω πολύ κόσμο που σκέφτεται έτσι), θα οδηγήσει στην έπαρση που είναι καταστροφική για τον αγωνιζόμενο χριστιανό. Ο πνευματικός δεν είναι μεσάζοντας, αλλά αυτός που λειτουργεί το μυστήριο με τη χάρη που έλαβε με το μυστήριο της ιερωσύνης.

Τέλος πάντων, είναι μεγάλο θέμα, εγώ σου λέω τι διδάσκει η Εκκλησία.

Σας αφήνω κοριτσάρες, ελπίζω να δημοσιευθούν αυτή τη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο μα ποσο ωραια τα λες για την εξομολογηση ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ!!! :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause: ααα γραφε και στο αλλο ποστακι γιατι μαφησατε μονη με την διαιτα :lol::lol::lol:

λοιπον...εμεις Δοξα Το Θεο απο εχθες δεν ξανακαναμε πυρετο...παιρνουμε αντιβιωση ανα 12ωρο και ιδρωνε μεσα στη νυχτα λογω αντιβιωσης...δινουμε μαχη για να την πιει φυσικα και να του βαλω ορο!!!τρομαζει...δεν ξερω γιατι?? :roll::roll::roll::roll::roll: ενω ειναι νοστιμη :lol::lol::lol::lol: zinadol δινω!

κοριτσια του εκανα σουπα αστρακι και την αλεσα...για απογευματινο!!!ερωτηση...εαν δεν την αλεσω θα την φαει??? :roll::roll::roll: μπορει να καταπιει τα αστρακια δηλαδη???

φοβηθηκα να δοκιμασω!!!

Κατερινα μπραβοοο στο Νικολακη!!!εμενα 8 μηνων σηκωθηκε ορθιος!!! τωρα να δω ποτε θα κανει τα πρωτα του βηματακια!!!

κοριτσια η γαμοβαφτιση ειναι 9 του μηνος...τον αλλον μηνα!!!η προβα τζαμπα εγινε γιατι ειχα μια κοιλια τουμπανο απο την περιοδο...και μου ειπε τι ηρθες???τωρα ξανα την τριτη θα παω!!!να δουμε αν θελει διορθωμα!

αυτααααααααααα :D:D:D

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας τσουπρες

Τα νεα μας σημερα το απογευμα πήγα την Αγγελική κολυμβητήριο, πήγαμε για δοκιμαστικό και τελικα έκατσε και τα 45 λεπτα του μαθήματος. Μια χαρα το μπαρμπουνακι μου στην αρχη ήταν λίγο έξω απο τα νερά της αλλα μετα ξεθαρεψε μέχρι και το κεφάλι μέσα έβαλε. Απο Δευτέρα ξεκινάμε τρεις φορές την εβδομάδα. Την πήγα στον Πανιωνιο οκ δεν ειναι λουξ σαν το αλλο στην άνω Γλυφάδα που πηγαίναμε αλλα ειναι όπως όλα τα κολυμβητήρια που φιλοξενούν αθλητικές ομάδες, με τα μισα λεφτα και το σημαντικότερο δίπλα στο σπιτι μας σε πέντε λεπτα με το αυτοκινητο είμαστε εκει. Εγω ένιωσα λίγο περίεργα που την έβλεπα μονη της στην πισινα με τους προπονητες της ενω μέχρι τωρα εμπαινα μαζι της αλλα έτσι ειναι μεγαλωνουν :D

Ο Νικόλας ξεκινησε κρέμα δημητριακών του πήρα της hipp την βιολογική και μια χαρα την έφαγε!!! Αβοκαντο εχει δώσει καμια σας, ξέρω ότι ειναι πολυ θρεπτικο και λέω να του προσθέσω λίγο στην φρουτοκρεμα μήπως αλλάξει λίγο η υφή και μου τρώει πιο ευχάριστα τα φρούτα. Για πείτε....

Μαρίνα ευτυχώς που παει καλυτερα ο μικρουλης σου, ενας μήνας έμεινε για την γαμοβαπτιση πως θα περάσουν οι μερες ουτε που θα το καταλάβεις.

Αννα Μαρία θα ξαναπαμε γιατι εχει ένα δοντακι έτοιμο να χαλάσει και για να το προλαβουμε θα της κάνει κάτι πιο ήπιο απο σφραγισμα σαν μια πάστα απο πανω κάπως έτσι μας το περιέγραψε.

Χριστίνα πολυ έξυπνα το χειριστηκες τι θέμα πιπιλα, ειναι ομως τετραπερατα δεν τα ξεγελάσω με τίποτα. Ποτε εχει γενέθλια το αστέρι σου? καλα να περάσετε θα του κάνετε παρτακι?

Δεν θυμάμαι τωρα κάτι αλλο ψιλονυσταζω κιόλας, φιλακια και μην χανεστε οι υπόλοιπες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φίλες μου!

Είμαι πτώμα, γράφω και πάω για ύπνο...

Σήμερα έδωσα στον Αντρέα κοτόσουπα αβγολέμονο. Έφαγε λίγη, δεν του άρεσε ιδιαίτερα, και δεν την έκανε εμετό. Έφαγε, βέβαια, και κοτόπουλο με βραστά λαχανικά. Την άλλη βδομάδα θα του δώσω και ομελέτα να δούμε πώς θα αντιδράσει.

Μαρίνα τι να γράφω καλέ στο άλλο ποστ, δε βλέπεις ότι μείναμε οι δυο μας;

Εγώ αστράκι μη αλεσμένο έδωσα στον Αντρέα οκτώ μηνών και τριών εβδομάδων περίπου και το έφαγε άνετα.

Καγκουράκι μια χαρά η Αγγελικούλα στην πισίνα!

Αβοκάντο δεν έχω δώσει, αλλά θέλω να δώσω!

Σας φιλώ, αφού δεν έχει και κίνηση σήμερα το καφενεδάκι μας, και τα λέμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα σας!!!!!

Τί κάνετε?????

Εγώ κυριολεκτικά υποφέρω.....

Πονάω πολύύύ το πιπί (ευτυχώς έχω γυναικολόγο το απόγευμα)

Αλλά κι ατέλειωτα το στήθος..... είμαι τούμπανο και με το χέρι δε βγάζει σταγόνα..... μια ομορφιά.....

Έχω το νου μου μην τυχόν κάνω πυρετό (που σημαίνει μαστίτιδα!!!!)

Πφφφφφ.... το βράδυ έκλαιγα με πήρε από κάτω.....

Δε θέλω να ξαναβγάλω με το θήλαστρο..... δεν πρέπει..... να κοπεί κάποτε.....

Θα ρωτήσω και τη γυναικολόγο σήμερα να δω τί θα μου πει.....

Ωωωχχχ..... όχι ρε γμτ. μου..... τώρα διάβασα τις παρενέργειες της αντιβίωσης..... λέει κολπίτιδα.....

Ααααααααα τα νεύρα μουυυυυ..... βέβαια είχα από πριν ενοχλήσεις απλά μπορεί να το φούντωσα.....

Πφφφφφ.....

Πάω να φτιάξω καφεδάκι να ξεμπερδεύω με τα πράγματα.....

Το νινί θα έρθει η ξαδέλφη μας να το κρατήσει ευτυχώς..... μόνο μη βρέχει σαν χτες..... την πάτησα.....

Θα ξαναμπώ βραδάκι πω σας νέα από γιατρό.....

Sorry που δε σχολιάζω..... δεν είμαι καλά.....

Φιλιά σε όλες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Τι κανετε?

Καγκουρακι τι ωραια που αρχισατε κολυμπι. . .!και γω θελω η μικρη να μαθει οταν μεγαλωσει λιγο γιατι εγω εχω φοβια με το νερο!ακομα και ταξιδια με το πλοιο δεν νιωθω ασφαλεια για να παω!προτιμω τα αεροπλανα!πραγματικα!

Χριστινακι προσπαθειτε να κοψετε την πιπιλα?εμενα η μικρη εξ αρχης δεν ητανε φαν της πιπιλας!αλλα εβαζε το δακτυλο της στο στομα!τωρα το χει μειωσει αρκετα, το πιανει μονο οταν νυσταξει ή οταν πεινασει!

Ποπη περαστικα σου κοπελα μου!περιμενουμε νεα σου απ το γιατρο!

Μαρινακι κοντευει η μεγαλη μερα λοιπον ε?με το καλο!

Αννα Μαρια βαλαμε το εμβολιο!εκλαψε λιγο αλλα μετα της εδωσα ενα παιγνιδι της που πηρα μαζι μου και ξεχαστηκε!βαλαμε 200γρ και ενα ποντο σε ενα μηνα!απο 8 κιλα γιναμε 8200 και απο 73ποντους γιναμε 74!ειμαστε μοντελα ειπαμε!χαχα!

Σημερα την ξαναπηρα παιδιατρο ομως γιατι την επιασε βηχας και ειχε και αρκετες μυξες και ειπα να την παρω να της ριξει μια ματια γιατι ακολουθει σαββατοκυριακο!τελικα θα αρχισουμε εισπνοες παλι αλλα οχι εντατικα γιατι ειναι στ αρχικα σταδια ηπιας μορφης λαρυγγυτιδας!αν την πιασει παραπανω βηχας θα αυξησουμε τις εισπνοες!για να δουμε. . .!

Eν τω μεταξυ το αυτακι της το δεξι το βλεπει οποτε ειναι αρρωστουλα να επηρεαζεται αμεσως!θα τη δουμε ομως ως το καλοκαιρι κι αν συνεχισει να δειχνει τοσο ευαισθητο θα μας στειλει για τυμπανογραφημα και αν μαζευει και υγρο (που ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ προς το παρον δεν μαζευει) θα πρεπει να της το τραβηξουν!Ουφ!επειδη κι ο αντρας μου εχει θεμα με τα αυτια του απο βρεφος μεχρι σημερα, μαλλον απ αυτον κληρονομησε την ευαισθησια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Τι κάνετε κοριτσάρες;

Εμείς καλά. Ο Αντρέας χτες βράδι κοιμήθηκε κατά τις δέκα και μισή (μετά που επέστρεψα απ' το σχολείο...) και ξύπνησε έξι το πρωί. Δεν ξύπνησε καθόλου το βράδι. Τώρα ξανακοιμήθηκε πριν λίγο.

Τι τρώτε σήμερα; Εμείς φασολάδα! Θα δώσω και στον μικρό, αλλά έβαλα και πατάτα μέσα, για να φάει πιο πολύ πατάτα, μην του πέσουν πολύ βαριά τα φασόλια και θα του βάλω και λίγο κοτόπουλο από χτες.

Πόπη λες να είναι καμιά κολπίτιδα απ' την αντιβίωση; Είναι πάρα πολύ πιθανό. Και μια γνωστή μου έπαθε ουρολοίμωξη από αντιβίωση. Γιαουρτάκι θέλει, αλλά κι αυτό δε βοηθά πάντα.

Για το στήθος δεν ξέρω να σου πω, και οι γυναικολόγοι συνήθως με θέματα στήθους είναι άσχετοι (ο δικός μου είναι πάντως, και το λέει, ότι δεν έχει καν δικαίωμα να ακουμπήσει στήθος, μόνο για ψηλάφηση). Βάλε και κανένα ποστάκι εδώ, όλο και κάποια θα σου απαντήσει.

Βάσω κι εγώ με το κολύμπι δεν τα πάω καθόλου μα καθόλου καλά. Μικρότερη έκανα κάποιες προσπάθειες και κολυμπούσα όταν πηγαίναμε για μπάνιο, αλλά τώρα πλέον απλά πλατσουρίζω, γιατί αναγκαστικά μπαίνω με τους φακούς στη θάλασσα, αφού χωρίς γυαλιά δε βλέπω καθόλου και με γυαλιά να μπω να κολυμπήσω δε λέει...

Μακάρι να μην έχει τίποτα με τ' αφτιά της η Ιωαννούλα.

Εμάς ο Αντρέας έχει πάει 80 εκατοστά και 9450 κιλά. Μια χαρά πιστεύω είναι, κανονικός στο ύψος και στα κιλά.

Οι υπόλοιπες πού χαθήκατε καλέ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα ο Αντρεακος και στα κιλα και στο υψος Αννα Μαρια!

Σημερα ξαναελεγχξε το αυτακι της, το ειδε καλυτερα απο προχθες αλλα ειναι ευαισθητο!

Ο αντρας μου ταλαιπωρειται με τα αυτια του απο μικρος και μεχρι σημερα ζοριζεται, μια μολυνονται, μια σπαει το τυμπανο, εχει απωλεια ακοης 60% απ το ενα αυτι!οταν ημουν 5 μηνων εγκυος ειχε κανει και εγχειρηση κιολας για μια σοβαρη μολυνση που προχωρουσε και δεν υποχωρουσε με φαρμακα κι επρεπε να βγαλουν το μικροβιο απο μεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα, έχει μεγάλο θέμα ο άντρας σου με τ' αφτιά του.

Κι εμένα ο δικός μου έχει θέμα με τον εγκέφαλο, βασικά δε διαθέτει καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα ομορφιες μου καταρχην πιπιτζουλακο σαν κολπιτιδα ακουγεται ελπιζω να περασει γρηγορα κ το στηθος θελει πολυ προσοχη γιατι β κουνιαδα μου επαθε μαστιτιδα..

Καλως ηρθατε τα νεα κοριτσακια να χαιρεστε τα αγγελουδια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι συγχαρητηρια για την κολυμβηση κ εγω λεω απριλιο να αρχισει κ μενα εγω ειμαι δελφινι δωσε

Μου θαλασσα κ παρε μου την ψυχη το ιδιο κ ο β μονο τα λεπια μας λειπουν αβοκαντο εγω εδινα πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδενια λιγο εμεινε εφτασε ο καιρος της γαμοβαφτησης!

Εγω σημερα εχω επετειο πολιτικου γαμου λεγε μας εδω βρε για τβ διαιτα να σε εμψυχωνουμε!!!

Περαστικα στο ζουζουνακι

Αννα μαρια μια χαρα ο παιδαρος σου κιλα κ βαρος σουπερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβαζω κ γραφω κ κολαει γκρρρ

Τεσπα χριστινιω τα αγορακια μας μοιαζουν πολυ κ μενα τρελαινεται για εργαλεια επισης ταιριαζουμε κ εμεις χωρις σοκολατα δε ζω

Στο μικρο σπανια δινω ακομα αλλα εγω κρυβομαι κ τις τσακιζω εχω καλο μεταβολισμο ευτυχως πριν λογο εφαγα ενα βαζο μετεντα γιατι δεν ειχα σοκολατα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...