Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

Αννα Μαρια οντως τι ειναι αυτη η σκονη?ελεος!πολυ επικινδυνο για τις ευπαθεις ομαδες!

Εμεις καναμε το ΜΜR κανονικα οταν ηταν 13 μηνων νομιζω καπου εκει και πιστευω ηταν το πιο ζορικο εμβολιο που βαλαμε μεχρι στιγμης!εκανε ψηλο πυρετο μετα απο καμια 10αρια μερες, ειχε απιστευτη γκρινια!

Σημερα δεν ειμαι σιγουρη τι εμβολιο θα κανουμε. . .!να δω μεσα στο βιβλιαρακι της μικρης!

Ο αντρας μου ειναι απο ενα χωριο που ειναι πολυ κοντα στο Μοναστηρι της Παναγίας του Κύκκου!απ τον Κάμπο της Τσακκιστρας αν το χεις ξανακουσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάσω, εδώ το κάνουν στους 13 μήνες το ΜΜR, αλλά κανονικά πρέπει να γίνεται πιο αργά.

Όντως, χαμός με τη σκόνη.

Το ξέρω αυτό το χωριό, αλλά δεν έχω πάει ποτέ μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ, νυστάζωωωω και ζαλίζομαι..... Το κεφάλι μου είναι 800 κιλάαα... Κλααααααααψ.............

Μόλις φάγαμε, ο Αντρέας τις καταβρόχθισε τις φακές! Ό,τι να 'ναι αυτό το παιδί, άλλες φορές ούτε να τις φτύσει! Αλλά φυσικά, πασαλείφτηκε!

Να σας ρωτήσω ρε κορίτσια, εσείς θα ξέρετε. Τα Τζάμπο είναι ελληνική αλυσίδα;

Επίσης, σήμερα το πρωί θήλασα τον Αντρέα, και πιο μετά όπως ντυνόμουν είδα στη θηλή μου ένα άσπρο σημαδάκι. Την πατάω, κι έβγαζε γάλα. Εν τω μεταξύ, το στήθος άδειο. Πατάω και το άλλο στήθος να δω, κι αυτό έβγαλε γάλα! Λέτε να πάθω καμιά μαστίτιδα; Αλλά είναι και τα δύο στήθη άδεια, δεν είναι φουσκωμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια και καλη εβδομαδα! Γραψατε παλι σεντονια, να δουμε τι θυμαμαι να σχολιασω.

Καταχρην, περαστικα σε ολα τα ζουζουνια! Τι παθανε παλι μωρε, περονοσπορος επεσε; Αντε να φαμε και αυτον το μηνα, ε απο το Μαιο πια δεν νομιζω να αρρωσταινουν!

Αννα Μαρια νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο αυτο με το λιγο γαλα κατα τον αποθηλασμο, αλλα δε ρωτας και το γιατρο σου; Καλα ο Αντρικος δεν παιζεται! Το τι γελιο εριξα με τις περιγραφες σου δεν λεγεται! Καλα κανεις και δεν πανικοβαλεσαι οταν χτυπαει, το παιδι αν εισαι ηρεμη θα ειναι ηρεμο. Εμενα εχει φτασει βεβαια στο αλλο ακρο, κανει μπαααααμ το κεφαλι του παντου και δεν χαμπαριαζει τιποτα. Κανουμε ενα μμμμα και τελος! Καλε, λογικο ειναι το παιδι καποιες φορες να μη θελει ενα φαγητο. Κι εμενα μου αρεσουν οι φακες, αλλα δεν τις τραβαει παντα η ορεξη μου...

Βασουλα κι εσεις συννεφια και σκονη σημερα ε; Κι εμεις ρε γαμωτο! Κι εμενα με πιανει το αναπνευστικο μου...Καλυτερα η Ιωαννουλα; Ατακτουλα ε; Ετσι ειναι μωρε τα ζουζουνια μας!Τουλαχιστον ΣΚ περασατε καλα.

Ανθουλα πως ειναι τα μωρα σου καλυτερα; Κοιτα, εγω δεν το ηξερα για το συμβολισμο του λευκου και πηραμε χρωματιστα, αλλα νομιζω οτι ειναι τελεια τα λευκα κοριτσιστικα φορεματα, ειδικα αν παρεις κατι που μπορει να φορεθει και μετα. Εμεις πχ και το πουκαμισο και το παντελονι τα λιωσαμε! Το μπουφαν του κανει και φετος, ειναι λευκο ναυτικο καλοκαιρινο, οποτε θα το ευχαριστηθει. Τα δε παπουτσια ηταν allstar μποτακια κοκκινα και τα εβαλε ολο το καλοκαιρι.

Καγκουρακι μου τι κανετε; Ακομα ο αντρουλης εχει θεμα με το χερι του; Ποτε με το καλο ειναι η βαφτιση; 28 Ιουλιου; Τωρα με την κριση εχουν πολυ καλες προσφορες εντος και εκτος ιντερνετ.

Μαρινακι αφου ειναι οι εξετασεις οκ τοτε απο το φουσκωμα της περιοδου ηταν ολα. Αντε με το καλο να τον δεχτεις τον αντρουλη!

ΚΑ μου γιατι μωρε εχει αγχωθει ετσι η αδερφουλα σου; Κριμα ειναι... ελπιζω ο γιατρος να την ηρεμησει καπως... Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια, δεν φανταζεσαι ποσο ομορφα με κανεις να νιωθω! Οσο για τον εμφυλιο, τιποτα δεν ηξερα και αυτα που ηξερα ηταν ολα αηδιες. Διαβασα την τετραλογια του Θοδωρη Παπαθεοδωρου για τον εμφυλιο, 4 βιβλια τεραστια, που ομως τα ρουφας σαν νερακι, οπου στο πισω μερος εχει πολλα ιστορικα γεγονοτα, πρωτοσελιδα της εποχης και ντοκουμεντα, να σου φυγει το τσερβελο! Δεν εχεις ιδεα για τι κτηνωδιες μιλαμε, εκατερωθεν! Ντροπη νιωθεις να το διαβαζεις... Εχω γραψει σχετικα εδω http://butterfly-butterflysworld.blogsp ... st_21.html

Μαγδα μου βρε μπας και ετοιμαζεις κανενα μωρακι; Αναγουλες, ζαλαδες, αδυναμιες... μακαρι αν το θελεις! Με την ησυχια σου βρε! Χαιρομαι παρα πολυ που σου αρεσει, σου εχω στειλει και αλλα στο μεηλ σου, οποτε οταν τα δεις μου λες!

Σημερα θα σας βαλω μια αλλη ιστοριουλα, θα κανω στο μπλογκ ενα διαλλειματακι απο το Στο Σκοταδι και θα βαλω ενα μικρο διηγημα που ειχα στειλει παλι σε εναν διαγωνισμο, αλλα δεν διακριθηκε, τωρα που εληξε μπορω να το ανεβασω...

Εμεις καλα ειμαστε, επιτελους σημερα ο αντρας μου εχει ρεπο, χτες πηγαμε για καφε οι δυο μας και σημερα με το παιδι, που του λειπει πολυ ο μπαμπας του! Εν τω μεταξυ ρε κοριτσια, ο αντρας μου δεν το καταλαβαινει αυτο. Οταν ερχεται το απογευμα ειναι συνηθως πτωμα κι ετσι δεν παει να τον παρει γιατι θελει να κοιμηθει, με αποτελεσμα να μην τον βλεπει σχεδον ποτε και το παιδι να βγαζει μια αρνηση. Μου λεει συνεχως "δεν τον θελω τον μπαμπα" και οταν ρωατω γιατι που λεει "γιατι εχει φυγει"! Του εξηγω βεβαια οτι ο μπαμπας πρεπει να δουλευει πολλες ωρες και οτι τον αγαπαει πολυ! Σημερα μολις καταλαβε οτι το πρωι που ξυπνησε ηταν εκει ο μπαμπας του εκανε σαν τρελλος, ο αντρας μου κοιμοταν και ο Δημητρακης ειχε σκαρφαλωσει πανω του, του χαϊδευε τα μαλλια, τον εκανε μμμα κλπ! Τρελαθηκα! Κι εκεινος ελεγε παλι να τον αφησει στη μαμα του για να μπορεσει μετα απο 2 βδομαδες που πηρε ρεπο να δει κανεναν φιλο του, που η αληθεια ειναι οτι εχει μηνες να τους δει, αλλα εγω θυμωσα! Πρεπει να περναει χρονο με το παιδι! Κι εγω θελω χρονο για μενα, αλλα δεν τον εχω γιατι ο μικρος ειναι η προτεραιοτητα. Ευτυχως η μαμα του δεν μπορουσε και ειναι μαζι τωρα και μιλησαμε πριν και λου ελεγε οτι τον εχει τρελανει, να κανουμε κι αυτο και το αλλο και το παραλλο! Ε βεβαια, αφου δεν τον χαιρεται μια φορα που τον εχει δεν θα θελει να κανουν τα παντα; Αντρες.... Παντως μεταξυ μας ειμαστε καλυτερα και πιο ηρεμοι καπως. Ακομα και αυτο το θεμα σημερα που θυμωσα και διαφωνησαμε δεν αρπαχτηκαμε καθολου. Πως θα τον κανω να το καταλαβει δεν ξερω, ελπιζω να το συνειδητοποιησει, οταν σκεφτομαι οτι στεναχωριεται το μωρο μου τρελαινομαι! Σκατοδουλεια! Καλα, αν σας πω τις συνθηκες εκει μεσα, θα πεσετε κατω! Θα σας τα διηγηθω μια μερα... ας οψεται η αναγκη, τετοια πραγματα δεν εχω ξανακουσει ποτε!

Ο μπαμπας μου πηγε τελικα το Σαββατο στο νοσοκομειο και ειναι ακομα μεσα στο νοσοκομειο, μαλλον πνευμονια ειναι και ειναι πολυυυυ σοβαρο αυτο στη δικη του κατασταση! Αλλα γκρινιαζει οτι δεν μπορει εκει μεσα κλπ... Κι ο Παρουλης ειναι με πυρετο παλι το καημενο! Πως να μεγαλωσει αυτο το παιδι, ολο αρρωστο ειναι!

Αυτα απο εμενα, επανερχομαι με τη δημοσιευση! Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://butterflysstories.blogspot.gr/20 ... 5438783966

Το ανεβασα και αυτο!

Α! Αννα Μαρια ναι τα Τζαμπο ειναι ελληνικη αλυσιδα... με κινεζικα προϊοντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!

Πριν λίγο γύρισα απ' το σχολείο, έφαγα κάτι, θήλασα τον Αντρέα κι αποκοιμήθηκε. Βαριόμουν να βράζω γάλα, και είπα να τον θηλάσω. Άλλωστε, απ' ό,τι καταλαβαίνω, οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να πιάσει μπιμπερό. Ας μην τον κόψουμε μαχαίρι το θηλασμό!

Χριστίνα ποιο γιατρό να ρωτήσω; Ο γυναικολόγος, μια φορά που τον ρώτησα, μου είπε ότι το στήθος δεν είναι δική του αρμοδιότητα, αλλά του χειρουργού. Ο παιδίατρος δε νομίζω ότι μπορεί να με βοηθήσει. Άλλωστε, δεν έχει πρηστεί το στήθος μου, αντίθετα, είναι εντελώς άδειο, οπότε ακόμα είμαι εντάξει!

Για τις φακές που λες, ο Αντρέας για πολύ καιρό δεν τις έτρωγε! Σήμερα τις έφαγε, δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή έτρωγε και με τα χέρια.

Τα βιβλία που λες δεν τα έχω διαβάσει, αλλά έχω διαβάσει διάφορα, και για τον ελληνικό εμφύλιο, και για το κυπριακό, κατά τις ταραγμένες δεκαετίες ΄60-΄70. Πρόσφατα είχαμε μια σχετική συζήτηση στο σχολείο για το θέμα αυτό, και ένας συνάδελφος που πολέμησε το '74 μας έλεγε ότι οι Ελληνοκύπριοι στρατιώτες είχαν πάει σε ένα ηλικιωμένο Τουρκοκύπριο που ζούσε με την κόρη του, βίασαν την κοπέλα, και τον γέρο τον έδεσαν από τα γεννητικά όργανα και τον τραβούσαν... Δυστυχώς ο πόλεμος αποκτηνώνει τον άνθρωπο, ανεξαρτήτως φυλής, ηλικίας, κ.λπ.

Για τον άντρα σου που λες, δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν. Οι άντρες μας είναι γκαγκαούγκες, πρέπει να το καταλάβουμε αυτό! Κι εμείς πάντως είμαστε πολύ καλύτερα, αν και σήμερα τσακωθήκαμε λίγο, γιατί, την ώρα που η τηλεόραση έπαιζε την είδηση για στάση πληρωμών στο τέλος Απριλίου, αυτός ήρθε και μου είπε να κανονίσουμε το καλοκαίρι να πάμε Πάτρα. Κι όταν εγώ τσαντίστηκα με την αναισθησία του, αυτός νόμισε ότι δε θέλω να πάω στους δικούς του. Τέλος πάντων, σχεδόν αμέσως τα βρήκαμε.

Περαστικά στον μπαμπά σου. Κι ο πεθερός μου έχει το ίδιο πρόβλημα και είχε πάθει κι αυτός πνευμονία. Είναι σοβαρό σίγουρα, αλλά αντιμετωπίζεται. Ο πεθερός μου είχε κολλήσει ένα μικρόβιο μέσα στο νοσοκομείο, την ψευδομονάδα, κι εξαιτίας αυτού ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ.

Τα διηγήματα θα τα διαβάσω εντός των ημερών!

Οι υπόλοιπες πού χαθήκατε;

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κούκλες

Η μερα ήταν γεμάτη και τωρα επιτέλους κάθομαι λίγο, έχω βαρεθει να μαζεύω να μαζεύω και όλα να θέλουν πάλι μαζεμα :evil:. Λαϊκή, σουπερμάρκετ, μαγείρεμα σιδερο, όλα τα ειχε η σημερινή μερα και μέσα σ´ όλα το μικρο σαλιγκαρι να γυρνοβολαει σε όλο το σπιτι και παει και τρεχατος ειδικα όταν θελει να παει πίσω απο την Αγγελική.

Βάσω όλα καλα με το εμβόλιο? ποιο εκανε τελικα?

Αννα Μαρία περαστικα για τον λαιμο! Δεν νομίζω να έχεις θέμα με μαστιτιδα αου το νιώθεις άδειο, πάντως γάλα θα βγαζεις όταν το ζουλας για πολυυυ καιρο μετα το τέλος του θηλασμου. Σε ευχαριστω και για το σάιτ θα το κοιτάξω, η βάπτιση θα γινει 28 Ιουλίου.

Χριστίνα έτσι ειναι τους λείπουν πολυ οι μπαμπάδες όταν δουλεύουν τόσες ώρες, και μένα πολλες φορές γυρνάει όταν τα έχω ήδη βάλει για ύπνο. Αυτη την άρνηση την ειχε βγάλει και η Αγγελική, να της δίνει φιλακι το πρωι και να του απαντά "παρτο πίσω" αλλα όταν περνάνε χρονο οι δυο τους τις Κυριακές ειναι όλα μια χαρα. Καλα κανεις που του το είπες γιατι πρέπει να περνάνε χρονο οι δυο τους όπως πρέπει να βρίσκεται χρονο και εσείς ως ζευγάρι, χαίρομαι ομως που είστε καλα τωρα!!! ;) Περαστικα στον μπαμπα σου, και στο μικράκι σας, χρονίζουν τωρα κοντα τα διδυμακια σας έτσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε; Μπήκα να σας πω ένα γεια.Είμαι πολύ κουρασμένη και νυσταγμένη. Η μικρή είναι σχεδόν καλά. Ο Πανούλης πάλι δεν λέει να σταματήσει να βήχει..Χτες φρικιαστικό το βράδυ. Τον έπιασε κρίση βήχα στις 5 τα ξημερώματα και ήρθε στο κρεβάτι μου ενώ έβηχε σαν παλαβός. Η μικρή ξύπνησε..Την πήρα αγκαλίτσα. Κάθε φορά που πήγαινε να ξανακλείσει τα μάτια της, νέα κρίση βήχα από Πάνο. Τελικά κοιμήθηκε στις 7 :shock::shock::shock: Στις 10 νέα κρίση βήχα του Πάνου και σηκωθήκαμε οριστικά. Μέσα σε όλα αυτά έκανα και κάτι για το οποίο νιώθω απίστευτες τύψεις και κλαιω όποτε το θυμάμαι. Επειδή η μικρή δεν κοιμόταν λόγω του βήχα του Πάνου και εγώ ήμουν κουρέλι, φέρθηκα άθλια στον Πάνο μου. Του έλεγα γιατί ήρθε στο κρεβάτι και αμάν πια με τον παλιόβηχά του και να φύγει κλπ κλπ κλπ. Το παιδάκι μου, η αγάπη μου, ο γιος μου ο καλός, με κοίταξε με θλιμμένα ματάκια και μου είπε: "Μανούλα γιατί μου μιλάς έτσι;; Εγώ δεν είμαι παιδάκι σου; Τι φταίω που βήχω;;" Κοριτσάκια μου σας τα γράφω και είμαι δακρυσμένη, νιώθω η πιο απαίσια μάνα του κόσμου και μπορεί και να είμαι κιόλας. Θα το θυμάμαι όσο ζω. Τέλος πάντων. Η ψυχολογία μου είναι σκ..τά.

Αλλάζω θέμα μπας και νιώσω καλύτερα. Τα βαφτιστικά της μικρής δεν θέλω να έχουν έντονο χρώμα αλλά σκεφτόμουν ότι μπορεί να μου αρέσει και κανένα φόρεμα ιβουάρ ή ροζ...

Χριστινάκι μου περαστικά στον μπαμπάκα σου και στον Παρούλη σας...

Βάσω μου πρώτη φορά ακούω να σηκώνει ένα παιδί πυρετό από εμβόλιο μετά από 10 μέρες. Είσαι σίγουρη ότι ήταν από το εμβόλιο; Είναι καλά τώρα η Ιωαννούλα;

Άννα Μαρία η αδερφή μου βγάζει ακόμα ελάχιστο γάλα από το στήθος αν το πιέσει και έχουν περάσει 17 χρόνια από τότε που αποθήλασε :roll::roll::roll::roll:

Μάγδα πώς είσαι; Έφυγαν οι ζαλάδες ή ετοιμάζεις κανένα σποράκι;

Κατερίνα μου πολλές δουλίτσες έκανες σήμερα...Κουράστηκα που τις διάβασα.. Αλωνίζει το σπίτι πλέον ο Νικόλας ε;; Άντε να αρχίσει και η μικρή γιατί έχει πολύ νεύρο μέσα της και δεν ξέρει πώς και πού να το διοχετεύσει...Προς το παρόν κάθεται σταθερά στον πωπό της. Για να σηκωθεί όρθια ούτε λόγος..Ούτε μπουσούλημα. Την βάζω σε θέση μουσουλήματος και δεν το έχει καθόλου.

Συγνώμη που δεν σχολίασα πολλά αλλά δεν είμαι στα καλά μου. ΝΙΩΘΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ..

Καλό σας βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσια!

Βαλαμε το εμβολιο χθες, μας εξετασε κιολας εχει βαλει 600 γραμμαρια σε ενα μηνα!τωρα ειμαστε 8700 και 76 ποντους!τωρα μας εβαλε ραντεβου ξανα σε 3 μηνες για ελεγχο μονο αν δεν κανω λαθος!χαρηκα που πηρε βαρος, της ειπα οτι το γαλα δεν το πολυπινει και μου ειπε να της δινω οσο θελει, οπως και εκανα δηλαδη!μου ειπε επειδη τρωει και κρεμες και γιαουρτι αρκετο καλυπτει τις αναγκες ασβεστιου και σιδηρου που χρειαζεται!πινει και γαλα αλλα πρωι βραδυ και μεσημερι πριν κοιμηθει αλλα οχι 210 καθε φορα,το πρωι μπορει να πιει 150,το μεσημερι 100 περιπου και το βραδυ 150!

Ανθη μου το ΜΜR που καναμε 13 μηνων της εκανε πυρετο μετα απο 10 μερες, και μας ειχε προειδοποιησει και η παιδιατρος οτι μπορει να εχει πυρετο ψηλο μετα απο μια βδομαδα με 10 μερες, οπως κι εγινε!ετυχε ομως και συνεπεσε με μια ιωση που επαθε η μικρη και ηταν αστα να πανε!αχ ο Πανουλης, μην στεναχωριεσαι Ανθη μου!ηρεμησε, μιλησε στο αγορακι σου, εξηγησε του οτι απο την κουραση παραφερθηκες, οτι τον λατρευεις!μην νιωθεις ασχημα, σιγουρα θα υπαρξουν ή και υπηρξαν στιγμες που ολες μας συμπεριφερθηκαμε καπως ασχημα στα παιδια για διαφορους λογους!εισαι πολυ καλη μανα και το ξερεις!δωσε ενα φιλακι στο Πανουλη απο εμενα!

Αννα Μαρια σταση πληρωμων λοιπον. . .ουφ!γιναμε τελειως μια πατριδα που οποιος εχει μια ΄καρεκλα΄ νομιζει οτι του ανηκει ο κοσμος ολος και κανει οτι θελει πραγματικα!αλλα εμεις φταιμε που ανεχομαστε την συμπεριφορα ολων των πολιτικων, τραπεζιτων, συντεχνιακων και παει λεγοντας!οτι να ναι πραγματικα!

Καγκουρακι και γω ολη μερα μαζευω μαζευω και δεν εχει τελειωμο!και ακομα ενα παιδακι εχω!σκεψου εσυ με τα 2!ουφ!αφου σχολαω και δεν καταλαβω ποτε νυχτωνει πραγματικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Περίεργη μέρα σήμερα, εναλλάσσεται η συννεφιά με τον ήλιο!

Ακόμα είμαι αρρωστούλα εννοείται, και το βράδι με ξύπνησε ο άντρας μου ΠΑΛΙ. Δεν ξέρω τι ώρα ήταν, τέσσερις, πέντε, ήρθε και με σκουντούσε, ροχάλιζε, απλωνόταν παντού, ξαναροχάλιζε, όλα αυτά στον ύπνο του. Στις εφτά παρά δέκα ξύπνησε ο Αντρέας, και τελικά τον ανέλαβε ο άντρας μου στις οκτώ και ξανακοιμήθηκα μέχρι τις δέκα και μισή περίπου. Ευτυχώς, αλλιώς δε θα την πάλευα με τίποτα!

Σε λίγο λέμε να πάμε για τις εξωτερικές δουλειές που αναβάλαμε χτες.

Ανθή πω πω, έλιωσα μ' αυτά που διάβασα για τον Πανούλη... Τι γλυκός... :( Καλέ, δεν είσαι η χειρότερη μάνα στον κόσμο! Αυτό δεν είναι τίποτα! Σίγουρα δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο, αλλά δικαιολογείσαι, από τη στιγμή που ήσουν τόοοοσο χάλια. Προσπάθησε να δείξεις όλη σου την αγάπη στον Πανούλη και να του ζητήσεις ειλικρινά συγγνώμη, αν και, είμαι σίγουρη ότι ήδη τα έχεις κάνει και τα κάνεις!

Τις προάλλες μας έλεγε μια μαθήτριά μου που δουλεύει στο Γραφείο Ευημερίας, ότι μια φορά είχε πάει σε ένα σπίτι, είδε το παιδάκι να έχει μια δαγκωματιά, το ρώτησε ποιος το δάγκωσε, και απάντησε: "η μαμά μου". Πάει αυτή στη μάνα, της λέει "καλά, γιατί δάγκωσες το παιδί;" και απαντά αυτή "τσακώθηκα με τον άντρα μου και ήθελα κάπου να ξεσπάσω". Μια άλλη μαθήτριά μου, μου έλεγε χτες ότι όταν έκανε ολική αφαίρεση μήτρας (στα 24), η μάνα της δεν πήγε καν να τη δει στο νοσοκομείο, γιατί τότε η κοπέλα είχε χωρίσει απ' τον άντρα της, και η μάνα της δεν της μιλούσε. Αυτές είναι κακές μάνες, όχι εσύ!

Καγκουράκι χιχι, σαλιγκάρι ο Νικολάκης; :) :) :) Εμάς είναι σβούρα πλέον ο Αντρίκος!

Με ξεαγχώνετε μ' αυτά που λέτε για το στήθος!

Κοίτα το σάιτ, όλο και κάτι μπορεί να βρεις.

Βάσω πολύ γάλα πίνει καλέ η Ιωάννα και λες ότι δεν πίνει! Εμάς ο Αντρέας πίνει μία ή δύο φορές τη μέρα. Για ποσότητα δεν ξέρω, και τις λίγες φορές που του έδωσα με μπιμπερό, δεν κοίταξα τα ml. Πίνει όσο θέλει, συνήθως όχι όλο. Κι εμάς τρώει πολύ γιαούρτι, κάθε βράδι τρώει γιαούρτι με κουάκερ, και συχνά το τρώει και με το φαγητό.

Εμάς πλέον ο παιδίατρος δε μας βάζει να πηγαίνουμε για έλεγχο. Μεγάλωσε ο Αντρίκος πια!

Τι θα φάτε σήμερα; Εμείς μάλλον αρακά.

Σας φιλώ κορίτσια, πάω να ντυθώ για να πάμε για τις δουλειές μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου ξεκινω με σενα μιας κ εισαι λυπημενη πολλες φορες λεμε πραγματα που τα μετανιωνουμε

Ξερει πολυ καλα το γιοκακι σου οτι το λατρευεις εγω για να επανορθωσω θα εκανα κατι που δεν κανω συχνα μονο μαζι του να νιωσει την αποκλειστικοτητα ψωνια κουνιες παιχνιδι οτι να ναι αλλα μονο οι δυο σας το χουν αναγκη καποιες φορες τα πρωτα μεγαλωνουν ξαφνικα κ γρηγορα οταν ερθει το δευτερο κ ειναι κριμα

Εισαι η καλυτερη μαμα κ ξερεις γιατι γιατι καταλαβες την χαζομαρουλα σου κ αυτο μετρα τροπους επανορθωσεις σιγουρα θα βρεις εχεις απειρο καιρο μπροστα σου χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια τι καλα να τον κραταγε ο αντρας μου κ εγω να συνεχιζα τον υπνο τα σκ

Αλλα μολις ξυπνησουν παιζουν τοσο δυνατα που σιγα μην κλεισω ματι η ερχονται κ με φιλανε γλυφουν δαγκωνουν κ ξυπναω γκρρρρ!!!

Βασουλα μου φυγαν οι ζαλαδες μωρακι δεν εχω προσεχουμε μιας κ ακομα δεν την παλευουμε με το ενα εχουμε τοσο τρελα ωραρια που μιλαμε με ποστ ιτ στο ψυγειο πια γκρρρ

Ακους εκει πυρετο μετα απο δεκα μερες βαρυ εμβολιο!!

Μια χαρα μεγαλωσει κ η ιωαννουλα μας κοριτσακι σωστο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουρακι δυναμωσε το σαλιγκαρακι κ τρεχει μη λετε για δουλειες γιατι σερνομαι στην κουραση πια ολο δουλειες κ ολο παλι εχω κ βοηθανε κ οι αντρες μου σκεψου!

Χριστινιω εσενα κανει μπαμ κ μμμ

Εμενα αφου κουτουλησει η χτυπησει λεει ουφ παλαλιγο να χτυπησω!!

Τι παλαλιγο που χει σκοτωθει το καμαρι μου πολυ γελαω

post-15892-13873940235095_thumb.jpg

post-15892-13873940235681_thumb.jpg

post-15892-13873940236189_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια κοριτσια

κι εδω ενα χαλι με τον καιρο μια βγαινει ο ηλιος μια κανει κρυο και τα παιδια θελουν να βγουν εξω :o ο Δημητρης τελικα το ξεπερασε δεν ξανακανε πυρετο και δεν εχει κατι αλλο ισως να κρυωσε,σημερα πηγε κανονικα σχολειο,ηρθε και η μανα μου την Κυριακη και χθες πηγε στην αδερφη μου,τα παιδια την τρελαναν στο παιχνιδι και μεσα στο σπιτι κιολας τι κρυφτο ,τη μηλα χιλια δυο παιξανε ,αδιαθετησα το Σαββατο αυτη τη φορα μου ηρθε κανονικα και χωρις τα αντισυλλιπτικα ας ελπισω οτι θα στρωσει ο κυκλος μου και δεν θα τρεχω παλι στους γιατρους

Αννα Μαρια αν δεν ειναι αρμοδιος ο γυναικολογος για το στηθος σου τοτε ποιος ειναι τι δουλεια εχει ο χειρουργος;αλλο και τουτο παλι εγω οτι απορια ειχα επαιρνα τον γυναικολογο μου,παντως δεν νομιζω να παθεις μαστιτιδα αφου το στηθος σου ειναι αδειο,δεν πειραζει αν θηλασεις καμια φορα μονο να μην τον μπερδευεις ποτε στηθος ποτε μπουκαλι αφου αποφασισες να αποθηλασεις πρεπει να το παρεις πιο ζεστα γνωμη μου παντα ε...περαστικα σου συντομα,οσο για τις μανες που λες τι να πω αυτες δεν πρεπει να λεγονται μανες :o:twisted::twisted: εμεις φαγαμε τορτελινια αλα κρεμ ,εφαγεο Αντρικος αρακα;

Ανθουλι μη στεναχωριεσαι λογικο ειναι να ξεσπας καποιες φορες το ξερω δεν φταιει ο καημενουλης ο Πανουλης που τα ακουσε αλλα πιστευω οτι με μια αγκαλια και λιγα γλυκα λογακια θα το ξεχασει αμεσως καταλαβαινουν κι αυτα μωρε,μην ασθαινεσαι κακια μανα γιατι δεν εισαι με τιποτα κι εγω πριν μαλωνανε ο Γιωργος με τον Δημητρη τους εβαλα τις φωνες επειδη χτυπηθηκαν και μετα ο Γιωργος θυμωσε τον αγκαλιασα,τον φιλησα και το ξεχασε αμεσως επισης αγκαλιαστηκε και συμφιλιωθηκε και με τον αδερφο του που πριν λιγο δεν ηθελε να τον δει αυτατα εχουμε καθε μερα..

Βασω μια χαρα η μικρη σου αλλα θα συμφωνησω με την Αννα Μαρια δεν νομιζω οτι χρειαζονται συνεχης ελεγχο για την αναπτυξη τους τωρα πια βεβαια ο γιατρος ξερει καλυτερα αλλα μπορεις και σπιτι να τη μετρας και να βλεπεις πως παει εξαλλου στην ηλικια που βρισκεται βαρος δεν θα παιρνει συνεχεια τζαμπα λεφτα στους γιατρους συνεχεια ,θυμαμαι κι εμενα μου το ειχε πει η παιδιατρος οτι σε καποια εμβολια κανουν πυρετο και μετα απο δεκα μερες ,400γρ γαλα την ημερα ειναι πολυ καλα νομιζω

Χριστινακι μου περαστικα στον Παρουλη και στον μπαμπα σου,οντως η κτηνωδια του πολεμου ειναι αχαρακτηριστη τι να πω να μην ζει ποτε κανεις τετοιες καταστασεις ,σου το ξαναειπα μου αρεσει πολυ πως γραφεις και μην με ευχαριστεις την αληθεια λεω ,αν αρχισω να διαβαζω δεν μπορω να σταματησω καθε φορα ,αυτο με την τρουμπα που ελεγες το αρχισες τελικα;χαιρομαι που ηρθατε κοντα με τον αντρα σου κι εχεις απολυτο δικιο για το παιδι πρεπει να περναει χρονο μαζι του αλλα πρεπει να το καταλαβει μονος του δεν νομιζω οι φιλοι του να ειναι πιο σημαντικοι μαλλον δεν εχει συνειδητοποιεισει ακομα οτι ειναι μπαμπας κι οτι η ζωη του αλλαξε ,εσυ καλα εκανες και του το ειπες

Κατερινακι εχουν πολυ πλακα ετσι που ειναι μικρουλια και πηγαινουν απο εδω κι εκει και σε ακολουθουν οντως σαλιγκαρακι :lol::lol:

Μαγδα μαζι γραφουμε η Αλεξανδρα που χαθηκε;εχεις επαφη μαζι της;εσυ πως εισαι με τις ζαλαδες μηπως θα μας πεις κανενα ευχαριστο;

τα λεμε παλι φιλια σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερες!

Ανθη μου στεναχωρημενη ποσο σε νιωθω! Κι εγω καμια φορα του φωναζω και το μετανιωνω μετα. Αλλα ξερεις κατι; Ανθρωποι ειναι κι αυτα και καταλαβαινουν και με τον τροπο σου μπορεις αυτο να το μετατρεψεις σε ενα μαθημα ζωης για τον Πανουλη. Οτι δηλαδη ολοι θυμωνουν καμια φορα και λενε και κανουν πραγματα που δεν τα εννοουν αλλα ειναι πολυ σημαντικο να παραδεχομαστε τα λαθη μας και να ζηταμε συγνωμη και ειναι εξισου σημαντικο να συγχωρουμε αν καποιος μας πληγωσει αθελα του. Δωστου ενα φιλακι κι απο μενα... Τι γλυκας!

Αννα Μαρια αυτο που ειπε ο γυναικολογος σου ειναι πολυ κουλο, ο κατα βαση αρμοδιος αυτος ειναι, δηλαδη ψηλαφιση η μαστογραφια ποιος κανει; Ειναι οντως μερικες φορες γκαου οι αντρες μας, χαιρομαι που ειστε πιο ηρεμοι κι εσεις!Περαστικα σου!

Μαγδα μου πολυ γελασα με το Βασιλακη και το παλαλιγο να χτυπησω αφου εχει φαει τα μουτρα του! Αξιαγαπητα ειναι! Κι εσεις πολυ βλεπεστε, καταλαβα!

Βασουλα κι εγω το ξερω αυτο με τα εμβολια, οτι μερικα κανουν πυρετο μεχρι και 15 μερες μετα. Μια χαρα μεγαλωνει και πολυ γαλα πινει βρε, μια χαρα ειναι!

Κατερινακι καγκουρακι τοσες δουλειες σε μια μερα, δεν παλευονται! Οχι οτι εμεις παμε πισω! Σημερα καθαρισα την κουζινα, τα μπανια, σκουπισα, σφογγαρισα, απλωσα ρουχα, μαζεψα ρουχα, μαγειρεψα... και μετα λεω για σενα...Αχ και σενα το ζουζουνακι σου περασε τετοια φαση ε; Κι εμενα χτες εκανε τετοια χαρα, αφου πηγα στο σπιτι το βραδι και ηταν σε υπερδιεγερση τσιριζε απο τη χαρα του! Ναι, χρονιζουν στις 16!

ΚΑ μου αντε να τελειωνετε με τις παλιοϊωσεις! Δεν μπορω να μη σε ευχαριστησω που σου αρεσει αυτο που αγαπω να κανω! Και το αγαπω αληθεια πολυ! Η αληθεια ειναι πως δουλευει τοσο πολυ που δεν του μενει ουτε ελαχιστος χρονος για εκεινον, ειναι δουλεια-φαγητο-υπνο και αυτο ειναι λογικο να τον εξαντλει και να θελει στο ρεπο του να ξεσκασει, αλλα απο τη στιγμη που ειναι μπαμπας, πρωτα αυτο και μετα τα αλλα, σωστα; Κι εγω του λεω οτι δεν εχει συνειδητοποιησει απολυτα τις ευθυνες του ουτε και ηταν ετοιμος για αυτες και θυμωνει!

Ο Παρουλης μας τελικα εχει ωτιτιδα, με αντιβιωση ειναι, προς το παρον ο Αλεξ δεν εχει κολλησει, ο πατερας μου με πνευμονια αλλα πολυ καλυτερα, βεβαια εγω δεν εχω παει να τον δω, για να μην φερω τιποτα στο Δημητρη γιατι κολλαει ακομα, αλλα μετα σκεφτομαι οτι κι η μανα μου που παει αν ηταν να φερει κατι θα το ειχε φερει...

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι μου ετσι ακριβως ειναι ,ο αντρουλης σου δεν εχει καταλαβει ακομα το ποσο σημαντικη ειναι η παρουσια του για το παιδι ,σιγουρα θελει κι αυτος τις στιγμες του οπως ολοι μας αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα συμφωνεις;απο τη στιγμη που κανεις παιδι ο χρονος σου του ανηκει, πιστευω οτι οσο μεγαλωνει ο Δημητρης θα το παρει κι αυτος διαφορετικα θα μπορουν να κανουν περισσοτερα πραγματα μαζι τωρα ειναι μωρο ακομα και μπορει να βαριεται να παιζει πολυ ωρα μαζι του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Πριν λίγο κοιμήθηκε ο Αντρέας και είπα να σας γράψω.

Στο σχολείο έχουν προκύψει νέα δεδομένα. Μέχρι τώρα οι ώρες μας υπολογίζονταν μιάμιση ώρα προς μία, δηλαδή εγώ έχω 24 διδακτικές ώρες και στο εσπερινό δίδασκα 18, αλλά οι 18 υπολογίζονταν ως 24. Αυτό γιατί οι ώρες του εσπερινού είναι λιγότερες από τις ώρες του πρωινού, δηλαδή ενώ στο πρωινό οι διδακτικές ώρες είναι 37 εβδομαδιαίως, στο εσπερινό είναι 25. Έτσι, αν εγώ δίδασκα 24 ώρες, σημαίνει ότι θα είχα μόνο ένα κενό ολόκληρη την εβδομάδα! Φυσικά θα μπορούσα να διδάσκω κάποιες ώρες στο πρωινό και κάποιες στο εσπερινό, αλλά τότε δε θα υπήρχαν καθηγητές που θα δίδασκαν εξ ολοκλήρου στα εσπερινά σχολεία, πράγμα που θα δημιουργούσε άλλα προβλήματα. Επιπλέον, είναι ένα κίνητρο για τους εκπαιδευτικούς να πάνε στα εσπερινά, γιατί, εδώ που τα λέμε, δεν είναι και τόσο εύκολο, παρ' όλα τα πλεονεκτήματα του εσπερινού, να παρατάς το απόγευμα και το βράδι την οικογένειά σου και να αποκόπτεσαι από την κοινωνική ζωή.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε ή αν τα γράφω μπερδεμένα, αλλά τώρα, σύμφωνα με το μνημόνιο, αίρεται το καθεστώς της μίας προς μιάμιση ώρα, και εφαρμόζεται το καθεστώς της μίας προς μία ώρα. Πράγμα που σημαίνει ότι αν έχω 24 ώρες, θα διδάσκω στο εσπερινό 24 ώρες. Εν ολίγοις, έρχονται τα πάνω κάτω στα εσπερινά. Ουσιαστικά θα υποβαθμιστούν τρομερά τα εσπερινά σχολεία (όπως και τα πρωινά, βέβαια), αφού αν ένας καθηγητής αρχίζει να κάνει μάθημα στις έξι το απόγευμα και σταματά στις εννιάμιση το βράδι, με μόνο ένα τέταρτο διάλειμμα, είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να αποδώσει όσο μπορεί, αν σκεφτείτε και τις συνθήκες στις οποίες διδάσκουμε, ατίθασους και προβληματικούς μαθητές, φασαρία μέσα στην τάξη, και πάνω απ' όλα, το γεγονός ότι πηγαίνουμε στο σχολείο ήδη κουρασμένοι από τις δουλειές της μέρας.

Τώρα καλούμαστε να αποφασίσουμε αν θα παραμείνουμε ή αν θα φύγουμε από το εσπερινό. Εγώ προβληματίζομαι σοβαρά. Θα έχω ως φιλόλογος και κάποιες μειώσεις ωρών για διάφορες υπευθυνότητες, οπότε θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι, δεν ξέρω. Θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες. Αφήστε που τίποτα δεν είναι σίγουρο, και όλα είναι ρευστά, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να αλλάξουν και άλλα δεδομένα εντός των ημερών...

Τέλος πάντων, επιστρέφω για να σας σχολιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα εμένα ευτυχώς δεν κάνουν πολλή φασαρία οι άντρες μου, απλά σε κάποια φάση έρχονται και με ξυπνάνε με γέλια και φιλιά! Ξαπλώνουν και οι δύο δίπλα μου κι ο Αντρέας κάνει τα ακροβατικά του ξεκαρδισμένος στα γέλια!

Κατερίνα άντε, ευτυχώς που το ξεπέρασε ο Δημήτρης! Κι ο Αντρέας έχει λίγες μυξούλες.

Έφαγε αρακά, είναι από τα αγαπημένα του!

Ωραία παίξανε τα παιδιά σου με τη γιαγιά. Κι εμάς ο Αντρέας κάνει πολύ παιχνίδι με τους γονείς μου.

Για τον θηλασμό που λες, ο Αντρέας φαίνεται ότι δεν έχει πρόβλημα, είτε να θηλάσει, είτε να πάρει μπουκάλι. Μοιάζει να μην τον απασχολεί το θέμα!

Καλέ τι τέλεια που είναι τα πλεκτά σου!

Χριστίνα χρονίζουν τα μωρά σας ε;

Η πνευμονία δεν κολλάει απ' όσο ξέρω, αλλά καλύτερα μακριά! Περαστικά στον πατέρα σου.

Για τον γυναικολόγο και το στήθος που λέτε, τι να σας πω, μια φορά που είχε φράξει ένας αδένας και τον πήρα τηλέφωνο, μου είπε ότι αυτός δε δικαιούται να αγγίξει στήθος και ότι είναι ειδικότητα του χειρουργού. Μαστογραφία δεν έχω κάνει, πάντως ο γυναικολόγος μου δεν κάνει μαστογραφίες. Υπάρχει κέντρο μαστογραφίας εδώ, δεν ξέρω ποιοι άλλοι γιατροί κάνουν.

Αύριο έχω πρωινό σεμινάριο, κλααααψ... Τουλάχιστον δε θα πάω το απόγευμα σχολείο!

Σας φιλώ όλες και σας καληνυχτώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου;; Εγώ σήμερα είμαι πολύ καλύτερα! Το πρωί ο Πανούλης ήρθε στις 9 στο κρεβάτι μου και μου έδωσε φιλάκι. Εγώ τότε τον πήρα μια σφικτή αγκαλιά, του έδωσα πολλά πολλά φιλάκια και ξαπλώσαμε μαζί σαν κουβαράκι! Το μεσημεράκι βγήκαμε έξω στην βεράντα την ώρα που κοιμόταν η μικρή και του είπα ότι χάρηκα πάρα πολύ που ήρθε το πρωί και με φίλησε. Εκείνος τότε με ρώτησε: "Χτες μαμά δεν χάρηκες;" Του απάντησα λοιπόν ότι μερικές φορές όταν οι άνθρωποι είναι κουρασμένοι κάνουν ή λένε πράγματα που δεν τα εννοούν και το μετανιώνουν. Εκείνος έδειξε να κατάλαβε..Επίσης, όταν ήρθε ο Πάνος στο κρεβάτι το πρωί (που αγκαλιαστήκαμε) μετά από λίγη ώρα ξύπνησε η φραουλίτσα και έβηξε. Της λέω τότε: "μπέμπα σταμάτα να βήχεις γιατί δεν αφήνεις τον Πανούλη μου να κοιμηθεί"...Ο Πανούλης το καταχάρηκε :D:D:D:D

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια που μου είπατε..Τα είχα πραγματικά ανάγκη!

Άννα Μαρία δύσκολη η κατάσταση που δημιουργήθηκε με τα εσπερινά..Δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου..Βάλτα κάτω και αν τα προνόμια στο εσπερινό είναι περισσότερα τότε να παραμείνεις.Πραγματικά με έκανες να νιώσω καλύτερα με τις μάνες που μας περιέγραψες ;) Τραγικές...

Κατερινάκι μου τέλειες οι δημιουργίες σου. Δεν έχεις ταλέντο μόνο στη μαγειρική τελικά! Πολύ χαίρομαι που ο Δημητράκης σου είναι καλά τώρα.

Χριστινάκι δεν έχω προλάβει ακόμα να διαβάσω τα διηγήματά σου...Αν κρίνω όμως από τον ενθουσιασμό των κοριτσιών θα είναι υπέροχα. Με την πρώτη ευκαιρία θα τα διαβάσω! Χρονίζουν τα δίδυμα; Περνά πολύ γρήγορα ο καιρός τελικά! Έχουν περπατήσει; Πάνω κάτω είπα στον Πανούλη αυτά που μου έγραψες!

Βάσω μου μεγάλωσε η Ιωάννα σου! Μια χαρά τα νέα σας από τον παιδίατρο!Αρκετό γαλατάκι πίνει. Άλλωστε 3 φορές την ημέρα δεν πίνουν πολλά παιδάκια.

Μάγδα ωραία σε ξυπνούν οι άντρες σου! Τι πιο όμορφο από το να σε γεμίζουν με φιλιά; Γέλασα με το παλαλίγο να χτυπήσω :lol::lol::lol: Αστεράκι!

Καλό βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Μαγδουλα μου αρεσε που λες οτι μιλατε με ποστ ιτ με τον συζυγο!χαχα!ε αμα δουλευετε και διαφορετικα ωραρια λογικο ειναι!

ΚΑ1 ηρθε η μανουλα σου ε?ειχες παρειτσα!τι εγινε με την αδερφη σου?πηγε παιδιατρο να της φυγει το αγχος με το βαρος του μικρου?κι εγω ετσι αγχωνομουν να σας πω την αληθεια οταν θηλαζα(οσο καιρο τα καταφερα δηλαδη)!τελεια ειναι τα σκουφακια!λατρεια!με πλεξιμο τα κανεις ε?πολυ μ αρεσει και θελω να μαθω κι εγω αλλα νιωθω οτι ειναι κατι δυσκολο!

Χριστινακι μου περαστικα στον Παρουλη και στον μπαμπα σου!πως ειναι τωρα?καλυτερα?

Ανθη μου ειδες?τα παιδια μολις τους εξηγησεις πιστευω μπορουν να καταλαβουν!και σιγουρα και εγω ειμαι της αποψης οτι τα πρωτα μωρα παντα ωριμαζουν νωριτερα οταν ερθει ενα δευτερο μωρο!ειτε το θελουν ειτε οχι αναγκαστικα γινονται τα μεγαλα αδελφια και τους κατανεμουμε ευθυνες που μπορει και να μην ειναι ετοιμα να αναλαβουν!δεν δειχνει ομως να ζηλεψε απ τη μικρη και μπραβο στον Πανουλη!

Αννα Μαρια τα πανω κατω στο εκπαιδευτικο συστημα!ουφ!κοιτα εγω πιστευω πως θα γινουν αλλαγες σε ολο το φασμα και στον ιδιωτικο αλλα και στο δημοσιο τομεα!αν αναλογιστεις ομως οτι υπαρχουν ατομα που ειναι ανεργα με παιδια που πεινανε τοτε εμεις ειμαστε σε καλυτερη κατασταση πιστευω!προσπαθω να σκεφτομαι θετικα αν και κλιμα αισιοδοξιας δεν υπαρχει γενικα!δυσκολο ομως να αλλαζουν τοσο τα δεδομενα απ την μια στιγμη στην αλλη!σε καταλαβαινω!

Κοριτσια σημερα η μικρη θα φαει πρωτη φορα ψαρακι (σολομο) με πατατα και κολοκυθι!εχει σημασια που ηπιε και γαλα ή αν φαει γιαουρτακι?οχι μαζι με το μεσημεριανο εννοειται!ειτε πριν ειτε μετα πειραζει να φαει γαλακτοκομικα?δεν μου ειπε κατι η παιδιατρος!πιστευω αν ειχε κατι θα μου το ειχε αναφερει!επειδη λενε οτι δεν πρεπει να συνδυαζονται για τυχον δηλητηριαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Ανθη μου καθε φορα που περιγραφεις ποσο τρυφερος ειναι ο μικρος θελω να μπω μεσα απο την οθονη στο σπιτι σου και να τον φαωωωωωω!!!Αχ! Και μπραβο που το σκεφτηκες να κανεις ταχα παρατηρηση και στο μωρο, να δει οτι δεν τους ξεχωριζεις!

Αννα Μαρια δυσκολα τα πραγματα. Οντως το ωραριο ειναι ζορικο, αλλα ζυγισε τα να δεις που θα εισαι και πιο καλα και πιο σιγουρα...Ο Αντρικος τον θελει τον αρακα; Εμενα οχι και πολυ με το ζορι τον τρωει...Καλυτερα με τον πονολαιμο;

Κατερινα ποτε προλαβες βρε θηριο κι εμαθες τοσο καλα σε τοσο μικρο διαστημα; Καλα τα καπελακια ειναι απιστευτα, θελω κι εγω!!!

Βασουλα αντε καλη αρχη! Δεν ξερω, δεν νομιζω να εχει θεμα, στο ιδιο γευμα λενε να τα αποφευγουμε, αν δεν εισαι σιγουρη παρε τηλ το γιατρο να ρωτησεις.

Καλυτερα ειμαστε οικογενειακως. Αυριο το πρωι λεω να παω και στον πατερα μου μια βολτα, ιογενης ηταν η πνευμονια αλλα τωρα πια δεν κολλαει.

Λοιπον, μπαινω για μαθημα σας φιλω ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia ti kanete???

oses me exete sto facebook evala photos apo ton gamo!!!

Aνθη μου αυτο με τα 2 παιδια...πολυ με προβληματιζει!!θελει να εισαι πανετοιμος για το δευτερο παιδι κυριως ψυχολογικα...γιατι εχεις να διαχειριστεις την ζηλια...να μοιρασεις σωστα την αγαπη σου!δεν ξερω μου φαινεται δυσκολο...πολυ γλυκος ο Πανουλης!και ετσι να κανεις....να του δινεις σημασια οταν κοιμαται η μικρη να παιζεται...να του λες να βρικαμε ωρα να παιξουμε και τετοια!!!

σημερα εμεις θα παμε ΣΙΝΕΜΑ εχουμε καιρο να παμε...με τον αντρα μου!αντε να ξεσκασουμε λιγο μοναχουλια...ωραια και με το ζουζουνι αλλα καποιες δραστηριοτητες δεν γινονται μαζι του!χιχιιχιχ :lol::lol::lol::lol:

παω γιατι γκρινιαζει!!!φιλιααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Έγραψα και το μεσημέρι ένα κατεβατό, αλλά νωρίτερα το βράδι που μπήκα δεν είδα το ποστ μου, δεν ξέρω γιατί δε δημοσιεύτηκε.

Που λέτε, το πρωί πήγα σε ένα σεμινάριο με θέμα την ηθική στην εκπαίδευση. Είχε τρεις πολύ αξιόλογες εισηγήσεις και μία εντελώς αδιάφορη (έως και εξοργιστική, αν κρίνω από το πρόσωπο που την εκφώνησε, αλλά καλύτερα ας μην εισέλθω σε λεπτομέρειες!). Πιστεύω ότι πήρα αρκετά πράγματα από αυτό το σεμινάριο!

Το απόγευμα δεν πήγα σχολείο, αφού το σεμινάριο γινόταν σε εργάσιμο χρόνο, έτσι πήγα εκκλησία και πιο αργά ήρθαν κι ο άντρας μου με τον Αντρέα.

Τώρα πριν λίγο κοιμήθηκε ο μικρός και είπα να μπω να σας γράψω.

Που λέτε, ακούστε τι έκανε σήμερα: του έλεγα "πατάτα" και μου απαντούσε "τάτα" και μετά τον ρώτησα πού είναι το γάλα, και μου έδειχνε το στήθος μου!!!

Ουφ, δεν μπορώ, δεν αντέχεται πια, πόση γλύκα να σηκώσει ένας άνθρωπος;

Ανθή τι γλύκας ο Πανούλης! Θέλω κι εγώ να τον φάω, Χριστίνα άσε λίγο Πανούλη και για μένα!

Πολύ έξυπνα το χειρίστηκες, μου άρεσαν πολύ αυτά που έκανες!

Είδες τι μάνες κυκλοφορούν εκεί έξω; Άσε, η κοπέλα που έγραψα ότι είχε κάνει ολική αφαίρεση μήτρας στα 24, τώρα είναι 26 και σήμερα έκανε μια πάρα πολύ σοβαρή εγχείρηση στο χέρι. Κινδύνευε μέχρι και να χάσει το χέρι της, κι ευτυχώς πήγαν όλα καλά!

Βάσω κι εγώ βλέπω με αισιοδοξία τα πράγματα, αλλά τώρα δεν είναι θέμα αισιοδοξίας, αλλά αποφάσεων. Φεύγω ή μένω στο εσπερινό. Δεν εξαρτάται, όμως, μόνο από μένα, αλλά και από τους άλλους που συνταξιδεύουμε, γιατί να πηγαίνω μόνη μου για ένα χρόνο δεν παίζει με τίποτα. Πρώτον είναι πολλά τα έξοδα για τα καύσιμα, και δεύτερον δε θέλω να ταξιδεύω μόνη μου στον αυτοκινητόδρομο νύχτα, και μάλιστα χειμώνα, με βροχές, κ.λπ. Θέλω να ξέρω ότι θα υπάρχει κάποιος για να πηγαίνουμε μαζί.

Για το ψάρι που λες, δεν υπάρχει πρόβλημα να φάει αβγό και γαλακτοκομικά σε άσχετη φάση. Και μαζί, και πάλι δεν πειράζει, δηλαδή το ψάρι-μαγιονέζα που τρώμε τι είναι; Ψάρι και αβγό δεν είναι; Αλλά για πρώτη φορά, σίγουρα καλύτερα να μην τα ανακατέψεις. Γιατί, όμως, προτίμησες σολωμό;

Χριστίνα ο Αντρέας τον τελευταίο καιρό τρώει απ' όλα και δεν κάνει ιδιοτροπίες. Κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά, λαδερά, όσπρια, μακαρόνια! Ίσως επειδή παίζει με το φαγητό του και μ' αυτό τον τρόπο γίνεται πιο ελκυστικό.

Περαστικά σε όλους σας! Εγώ είμαι καλύτερα ευτυχώς.

Μαρίνα καλά θα κάνετε που θα βγείτε! Χρειάζονται κι αυτά.

Σας φιλώ κοριτσάρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας εδώ είμαι και εγω

Αυτες τις μερες δεν είχα πολυ χρονο μια οι δουλειές μια τα μαγειρέματα κοιτάω και ψάχνω και για την βάπτιση ε και τα μικρα δεν θελει και πολυ.

Βλέπω σεντοναρες έχω να διαβάσω....ξεκινάω λοιπόν

Ανθη μου πολλες φορές χωρις να το θελουμε αλλα πανω στην κούραση μας μπορει να λέμε ή να κανουμε πράγματα που μετα μετανιωνουμε πολυ κυρίως προς τα μεγάλα μας γιατι βλέπουμε ποσο πιο πολυ έχουν την ανάγκη μας τα μικρα και ξενχναμε ότι και τα μεγάλα ειναι μικρουλια ακόμη. Δεν είσαι κακή μάνα αντίθετα εκείνη την στιγμη ήταν η κούραση που είχες σε συνδυασμό με την αϋπνία και με το ότι ξύπνησε η μικρη και δεν ήξερες αν θα ξανακοιμηθει αμέσως ή οχι. Α για το εμβόλιο που λεει η Βάσω και μας μας ειχε προειδοποιήσει η παιδιατρος ότι μπορει να κάνει πυρετο μετα απο μια βδομάδα αλλα αν θυμάμαι καλα δεν της ειχε κάνει της Αγγελικης.

Βάσω μια χαρα ειναι η Ιωαννουλα σου πηρε και αρκετό βάρος τέλεια. Έτσι ειναι μετα αραιωνουν πολυ οι επισκέψεις και μετα τα δυο μονο αν χτυπά ξύλο χρειαστεί κάτι θα την πηγαίνεις.

Μαγδα :lol::lol::lol: με το ουφ παραλίγο χτύπησα, η δικια μου αν κάνει κάτι που δεν πρέπει και πάω να την μαλωσω μου λεει μπερδεύτηκα μαμα!!

Αννα Μαρία εγω τοτε που είχα θέμα με το στήθος κατα τον θηλασμο πιο σωστές οδηγίες μου ειχε δώσει ο γυναικολογος μου παρα η παιδιατρος η οποια ειχε ρωτήσει φίλη της σύμβουλο θηλασμου και με πηρε πίσω τηλεφωνο. Ειναι ομως και ποσο εχει ασχοληθεί και με το θέμα στήθος και θηλασμος καθε γιατρός οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που σου ειπε ότι δεν ειναι αρμόδιος. Καλα τα περιστατικά που μας είπες ειδικα το πρώτο τι να πω μα να δαγκωσει το παιδι για να εκτονωθεί :evil:

Κατερίνα είχες και εσυ και τα αγοράκια σου παρέα την μανούλα, ωραία θα πέρασαν με την γιαγια έτσι? ευτυχώς που ειναι καλυτερα ο μικρός και ο απριλης πολυ ατιμος μήνας με τις ιώσεις. Οι δημιουργίες σου εκπληκτικές πολυταλαντη μανούλα!!!!

Χριστίνα τι ωραία που τα εγραψες αυτα για την Ανθη έτσι ειναι η πιο σωστή αντιμετώπιση απο τη δικη μας στάση να μαθαίνουν και όλο κάτι θα τους μείνει για την ζωη τους! Λες για μένα για τις δουλειές αλλα εσυ βρε Χριστίνα μου έκανες πολυ περισσότερες :oops: .

Αννα Μαρία καταρχήν μου κανει εντυπωση που τόσο γρήγορα παίρνουν αποφάσεις και αλλάζουν πράγματα φαντάζομαι θα εξοικονομηθούν χρήματα .... τωρα βαλτα κάτω τα υπέρ και τα κατα του εσπερινού, τα υπέρ και τα κατα του πως ειναι η ζωη της οικογένειας, σκέψου σε δυο τρία τέσσερα χρονια όταν ο Αντρικος θα πηγαίνει σχολείο ποτε θα ειναι καλυτερα να είσαι μαζι του, αν βρει και ο άντρας σου μια δουλεια να δουλεύετε αντίθετα ωράρια ή μαζι....ειναι πολλα αλλα βαλτα κάτω και θα παρεις την σωστή απόφαση.

Ανθη την καλύτερη δουλεια έκανες έτσι όπως το χειριστηκες και εγω πολλες φορές λέω στην Αγγελική ότι και καλα μας ενοχλει ο μπεμπης που γκρινιαζει ή ότι τωρα δεν μπορω να τον πάρω αγκαλια γιατι έχω να πάρω εκείνη....έτσι για να κρατάς τις ισορροπίες.

Μαρίνα έξοδο ε....έχω να πάω σινεμα, βασικα η τελευταία φορα ήταν με την Αγγελική στην τινκερμπελ, με τον άντρα μου σίγουρα προ παιδιών.

Δεν θυμάμαι τωρα κάτι αλλο άντε καληνύχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...