Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Τα ξενυχτικα ζουζουνια" Νο 6


Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια!!!το ξερωω χαθηκα!!!σορρυυ αλλα ο αντρας μου λειπει για 3η εβδομαδα επαγγελματικο ταξιδι.,..ερχεται ΣΚ και φευγει ξανα Τριτη με Παρασκευη βραδυ...ε και μονη με τον Αντωνακη δεν εχω χρονο για υπολογιστη....

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ ξεχασες να αναφερεις την ΒΙΣΣΗ στην συναυλια μαλλον :lol::lol::lol: εμαθα πως εγινε χαμος μολις βγηκε η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΣΤΑΡ!!! :lol::lol:

Κοριτσια σε 1,5 μηνα χρονιζει...απιστευτο!!!

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ιδεες για παιδικο μπουφε θα ηθελα να μου δωσετε να αρχιζω να σκεφτομαι τι να μαγειρεψω,,,να ρωτησω κατι κοριτσια??? αν κανω το παρτυ σε παιδικο θα καταλαβει τιποτα ή ειναι μικρος ακομη????και επισης δεν εχουμε αλλα παιδακια...ολοι μεγαλοι ειναι!!! :?:?:?:? οποτε δεν λεει ε??

το σπιτι ειναι μικρουλη και δεν χωραμε!!! αλλα απο την αλλη λεω θα βαλουμε καρεκλιτσες!!!

δεν θα ξαναχαθω!!!το υποσχομαι!!!!!

Βασω εως 2 χρονων δεν κανει καθολου αλατι!!!!μου το ειπε η παιδιατρος οποτε μην την δινεις!!!! :!:

κοριτσια να ρωτησω κατι?????????γλυκα απο ποτε κανει να φανε???Ας πουμε σοκολατα???ΟΛΟΙ απορουν γιατι δεν τον δινω!!!μα αν αρχισει τωρα τα γλυκα τι θα γινει μετα???δεν ειναι νωρις???και λενε ε σιγα αν του δωσεις 2-3 κουταλακια γλυκο και μαλιστα προφιτερολ με ελεγε η αλλη τι θα γινει???????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ????? δεν εχω ρωτησει την παιδιατρο...θα την ρωτησω και αυτην!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρινακι μου δεν της δινω αλατι γι αυτο και της κανω ξεχωριστο φαγητο απ το δικο μας για να μη βαζω αλατι και διαφορα αλλα που προσθετω στα δικα μας!

Οταν λεω πως ετυχε να φαει αλατι εννοω και ψωμακι που της δινω, η πατατα οταν κανω ψητο, η καροττακι που ψηνω μεσα στο ψητο, αυτα σιγουρα εχουν αλατι!

Γλυκα εγω δεν της δινω, κανενα μπισκοτακι δινω!καλα οτι να ναι λενε οι παραπανω!παλαιοτερα εδιναν ανεξελεγκτα γλυκα και ζαχαρη στα παιδια και στο τελος καταληγαν υπερβαρα και παχυσαρκα σε ηλικια 5 ετων ή και πιο λιγο!ακομα και τωρα απο ερευνες που εγιναν παρα πολλα παιδια στο δημοτικο ειναι παχυσαρκα!οταν πανε στην καντινα του σχολειου ομως και πουλανε τυροπιττακια, λουκανικοπιττακια η οτιδηποτε αλλο βλαβερο τοτε τα παιδια εκει θα καταληξουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα άντε ρε, σε ενάμιση μήνα χρονίζει ο Αντωνάκης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μήπως μας κάνεις πλάκα; Αφού πριν λίγες μέρες γέννησες! :P:)

Θα σου πω τι είχα εγώ στα γενέθλιά του. Επειδή ήταν νηστεία, είχαμε κάνει και νηστίσιμα και αρτύσιμα σνακ. Από νηστίσιμα είχαμε σπανακοπιτάκια, πιτσάκια νηστίσιμα (χωρίς καθόλου τυρί), βολ-ω-βαν τόνου (τώρα όμως δεν τρώμε ούτε ψάρι), καναπεδάκια με σκορδαλιά και ταραμά, φλογέρες με αμύγδαλο (μπακλαβαδάκια τυλιχτά) και η τούρτα επίσης ήταν νηστίσιμο μωσαϊκό. Από αρτύσιμα είχαμε πιτσάκια δύο ειδών (με τυρί-γαλοπούλα-πιπεριά και με τυρί-φέτα-πιπεριά-ελιές), τυροπιατάκια, σαντουιτσάκια με γαλοπούλα και με τυρί που τα είχα στολίσει σαν πρόσωπα (αυτό για τα παιδιά), κοτομπουκιές, γαλακτομπουρεκάκια. Δε θυμάμαι τι άλλο είχαμε.

Δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να κάνεις το πάρτι σε παιδότοπο αφού δε θα έχετε παιδάκια!

Καλέ ήταν και η Βίσση; Ούτε που το πρόσεξα! Δεν την προλάβαμε ούτε αυτήν, αλλά δεν τρελαίνομαι για Βίσση να σου πω την αλήθεια. Με αφήνει αδιάφορη, όχι η φωνή της, που είναι πολύ ωραία, αλλά τα τραγούδια της. Μόνο τα πολύ παλιά της αξίζουν (Δώδεκα, και τέτοια...).

Γλυκό εγώ δεν του έχω δώσει ποτέ. Μπισκότο έχει φάει νομίζω δύο φορές, κι αυτές του το δώσανε άλλοι, και δεν μπορούσα να του το πάρω. Μια φορά του έδωσε κι ο άντρας μου μια μικροσκοπική μπουκιά φανουρόπιτα, αυτά από γλυκά. Άκου προφιτερόλ σε μωρό έντεκα μηνών! Δεν πάει καλά ο κόσμος. Συμφωνώ με τη Βάσω σε όσα λέει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερες!!!

Σχολιαζω απο πανω προς τα κατω!

Αννα Μαρια καναπεδακια με σκορδαλια;; Πολυ τολμηρο! Τελειο! Καλη επιτυχια με τον επιθεωρητη! Ειδες η Μαιρη; Σου λεει η τωρα η ποτε! Την προδωσε κι ο Γιωργος κατα την αποψη της, αφου δεν ξερει οτι ειναι στα θυμαρακια και ειδε και αποειδε! Τα καλυτερα χασατε ρε γαμωτο, Βισση λατρευω! Αλλα και Θηβαιο και Αλκινοο... μοως περασατε ομορφα και αυτο μετραει! Αληθεια εχετε διαβασει ενα κειμενο του Αλκινοου για την Κυπρο; Αυτος ο ανθρωπος, τετοιους καλλιτεχνες και πνευματικους ανθρωπους χρειαζομαστε περισσοτερους!

εδω ειναι http://izoimasmiavolta.blogspot.gr/2013 ... st_27.html

Καλα οι αντρες μας καρμπον ειναι;;; Απαπαπα! Τα μακαρονια με σαλτσα ειναι απο τα αγαπημενα μου! Εμεις τρωμε ακομα το παστιτσιο, ε μια ταψαρα εφτιαξα!

Μαρινακι με το μωρο μοναχη σου δεν γινεται να μπαινεις και ιντερνετ, αυτος τωρα θα θελει 10 ματια πανω του! Για τη διατροφη τι να σου πω, εγω ειμαι πολυ χαλαρη απο το χρονο και μετα και αλατι τρωει, οχι βεβαια πολυ ουτως η αλλως εγω δεν βαζω πολυ στο φαγητο μας, και γλυκα και απο ολα, απλα οχι παρα πολλα. Γλυκα θα μπορουσε να τρωει και λιγοτερα, αλλα ειναι που ειμαστε ολο το σοι γλυκατζηδες και υπαρχουν σε ολα τα σπιτια, οποτε τα βλεπει και τα τρωει τι να κανει! Παντως μετα το χρονο, μεχρι το χρονο του εδινα κι εγω καμια κουταλιτσα στη μυτη του κουταλιου ισα για τη μυρωδια.

Βασω μου ειναι πολυ συγκινητικη αυτη η ανταποκριση του κοσμου, η αλληλεγγυη στα δυσκολα, ειναι η δικλειδες της ιδιας της κοινωνιας, για να θυμομαστε πως πανω απο ολα ειμαστε ανθρωποι! Αυτο το ποδηλατακι θελω να το παρω στο Δημητρη το Πασχα αν μπορεσω, ποσο να κανει αραγε;

Ανθη μου χειροτερεψε η μικρουλα; Αμαν μωρε κι ειναι τοσο μωρουλι!! Περαστικα! Ελπιζω με τη μασκα να ειναι καλυτερα συντομα, συνηθως αμεσως κανει δουλιτσα. ΕΙναι πολυ σπαστικο να εχεις περιεργους γονεις, αλλα δεν ξερω αν φταιει ο τροπος που το εχω περασει και η καλη συνεργασια που εχουμε με ολες τις καθηγητριες, παντως φτου σκορδα, φετος η χρονια ειναι ισως η πρωτη που οι γονεις ειναι τοσο δεκτικοι στις παιδαγωγικες μας προτασεις και μεθοδους και πιστεψτε με ειμαι αρκετα αυστηρη και με τα δικα μου παιδια αλλα και με τα μεγαλυτερα ως υπευθυνη της σχολης, σε θεματα συμπεριφορας εννοω. Ξερετε τι σκεφτομαι; Αγγλικα αργα η γρηγορα θα μαθουν, ας φυγουν απο εδω μια μερα και να λενε "εκει καποιοι ανθρωποι νοιαστηκαν, προσπαθησαν να μας δωσουν κατι παραπανω, να μας μαθουν 5 βασικα πραγματα για τη ζωη και την ευγενεια", να μας θυμουνται δηλαδη με αγαπη, οπως εγω θυμαμαι καποιους ελαχιστους δασκαλους μου!

Σημερα ο μικρος στη Ζουμπα (στην οποια ειχαμε ενα μηνα να παμε και τελικα θα την ακυρωσουμε εντελως, γιατι ολο ακυρωνονται μαθηματα, εγω με το Δημητρη αντι για ζουμπα κανω κυνηγητο κλπ) ηταν πολυυυυ ατακτος και με τρελανε, τελικα φυγαμε νωριτερα. Στο δρομο λοιπον τον μαλωνα και του ελεγα πως μας εδιωξαν και δεν τελειωσαμε το μαθημα επειδη ηταν ατακτος και οτι πολυ στεναχωρηθηκα με τη συμπεριφορα του και οταν παμε σπιτι θα τον βαλω τιμωρια και θα παρω και το αγαπημενο του βιβλιο με μουσικη να το κρυψω και να το δωσω παλι αυριο, γιατι οταν δεν φερομαστε καλα πρεπει να εχει συνεπειες. Στην αρχη φωναζε "οχι, δεν μας διωξανε! ημουν καλος οχι ατακτος! οχι το τελειωσαμε το μαθημα! δεν θελω τιμωρια" κλπ, αλλα με τη συζητηση στο τελος μου ειπε οτι το καταλαβε γιατι τον μαλωσα και οτι η συμπεριφορα του δεν ηταν σωστη. Μετα που πηγαμε σπιτι πηγε το γλυκουλι μου και μου εφερε μονος του το βιβλιο του να το κρυψω και πηγε μετα και εκατσε 10 λεπτα μονος του τιμωρια στον καναπε!!! Ειναι να του θυμωνεις; Ειναι να μην τον φας;;; θα τον φαωωωωωωωω!

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι!

Ήρθε ο επιθεωρητής στο σχολείο και πήγε μια χαρά το μάθημα! Συμμετείχαν οι μαθητές και ήταν πάρα πολύ άνετοι, ενώ την προηγούμενη φορά ήταν λίγο σφιγμένοι. Κάναμε "Οθέλλο" του Σαίξπηρ, που είναι το λογοτεχνικό μας βιβλίο, και τους αρέσει πολύ.

Όταν γύρισα σπίτι ο άντρας μου πάλευε να δώσει στον Αντρέα γάλα με μπιμπερό. Ήταν δικό μου γάλα, αλλά δεν το έπινε. Τελικά τον ντύσαμε για ύπνο και τα κατάφερα εγώ και του το έδωσα. Το ήπιε σχεδόν όλο. Πρώτη φορά τον ταΐζω με μπιμπερό! Να δούμε άραγε, το ξένο θα το πίνει; Σκέφτομαι για φρέσκο κατσικίσιο, όπως σας έχω ξαναπεί. Για αρχή λέω να του το φτιάξω για πρωινό με κουάκερ και μπανάνα, να δούμε πώς θα το δεχτεί ο οργανισμός του, και μετά θα το πίνει το βράδι στο μπιμπερό. Λέτε να το αραιώνω, μήπως του έρθει πολύ βαρύ; Εγώ τώρα δεν πρέπει να ξαναθηλάσω ή να τον θηλάζω πού και πού; Ή λέτε να μπερδευτεί;

Χριστίνα τα καναπεδάκια ήταν πολύ νόστιμα, ήταν σκορδαλιά με ψωμί, όχι με πατάτα. Δεν τη φτιάξαμε εμείς, την αγοράσαμε από ένα σούπερ μάρκετ που όλες τις αλοιφές τις φτιάχνουν οι ίδιοι με συνταγή της μητέρας ενός από τους ιδιοκτήτες (και μητέρας της θείας μου, που είναι αδελφή του ιδιοκτήτη), και είναι τέλειες, σαν σπιτικές. Από πάνω έβαλα ελιές γεμιστές σε ροδέλες, αγγουράκι σε φετούλες και κόκκινη πιπεριά σε μπαστουνάκια και ήταν τέλεια!

Το κείμενο του Αλκίνοου το διάβασα τουλάχιστον 258 φορές τον τελευταίο καιρό. Συμφωνώ μαζί του σε πάρα πολλά σημεία. Διάβασα επίσης και αυτό το άρθρο: http://www.philenews.com/el-gr/f-me-apo ... map=%5B%5D Απαντά στον Αλκίνοο, με αρκετά επιθετικό τρόπο. Αν εξαιρέσουμε αυτήν την επιθετικότητα, πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό συμπληρώνει το άρθρο του.

Πολύ καλή η προσέγγισή σου προς τους μαθητές σου! Πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό που κάνεις, αν και, συνήθως κανείς το περιμένει από το σχολείο, και όχι από τα φροντιστήρια!

Χε χε, πού να αντέξει ο Δημητράκης στη Ζούμπα; Ευτυχώς, όμως, καταλαβαίνει όταν τον μαλώνεις! Τι γλύκας! Σήμερα είχα τον Αντρέα στο δωμάτιό του, εγώ διάβαζα κι αυτός έπαιζε. Σε κάποια φάση άνοιξε ένα συρτάρι και έβγαλε μερικές κάλτσες. Μέχρι εκεί τον αφήνω. Μετά τον βλέπω, τραβάει μια φόρμα. Του λέω "ΟΧΙ", αυτός τη βγάζει έξω και την πετάει κάτω. Τον μάλωσα και του είπα ότι θα τον βάλω τιμωρία στο κρεβατάκι του αν το ξανακάνει. Έβαλα τη φόρμα πίσω στο συρτάρι, έπαιξε λίγο κάπου αλλού και μετά τον βλέπω, πάλι εκεί. Του λέω "όχι", με κοίταξε, κι έφυγε!!! Μου φαίνεται απίστευτο, γιατί μέχρι τώρα ποτέ δεν άκουγε.

Α, ακούστε και το άλλο: σε κάποια φάση ήθελε να τον πάρω αγκαλιά, έρχεται κοντά μου και πάει να μου κλείσει το βιβλίο. Του λέω "μισό λεπτό να τελειώσω αυτό που διαβάζω" και τι κάνει; Παίρνει το σελιδοδείκτη, τον βάζει στο βιβλίο, και μου το κλείνει!

Σας φιλώ κοριτσάρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου, σημερα έκλεισα τελικα την εκκλησία για την βαπτιση του μικρου μας Νικολα στις 28 Ιουλίου. Όλα καλα τους ενημέρωσα και ότι η νονα ειναι ανήλικη και δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο μικρός σημερα ειχε λίγο πυρετο, αλλα κανένα αλλο σύμπτωμα, ή καμια ιωσουλα ή απο δοντακι να δω πως θα ειναι και το βραδυ μας.

Στα δικα σας τωρα

Βάσω λες να της έπεσε βαρύ το σπανάκι?

Χριστίνα μια χαρα ο μικρός που άντεξε τόση ώρα, ειναι πολυ καλός ελάχιστα παιδάκια δεν θα ενοχλούσαν την μαμα τους γιατι ειναι δυσκολο σε αυτη την ηλικια να καταλαβουν ότι εσυ δουλεύεις εκείνη την ώρα. μας έβαλες και τη συνεχεια σούπερ, πάω να την διαβάσω μετα.

Αννα Μαρία περασατε ωραία στη συναυλία, έδειξαν και εδω εικόνες οι τηλεοράσεις. Και ο Αντρικος μια χαρα τα παει με τον ύπνο φτου φτου φτου μην σας ματιασω.

Ανθη πως ειναι η φραουλιτσα σημερα, περαστικα! Θέλω να καλοκαιριασει να μην εχουμε πια ιώσεις, βήχα, μυξουλες και όλα αυτα.

Μαρίνα συμφωνω με όσα σου είπαν τα κορίτσια δεν αξίζει σε παιδοτοπο αφου δεν θα δεις παιδάκια και ουτε παιδικο μπουφέ αφου ολοι θα ειναι μεγάλοι. Για τα γλυκα όσο μπορείς μην δίνεις δεν υπάρχει ηλικιακο όριο όπου αρχίζουν να επιτρέπονται. Καθυστέρησε το όσο μπορείς γιατι μετα θα στα ζηταει. Το έχω ξαναγράψει νομίζω ότι μέχρι 18 μηνών δημιουργούνται οι κυψέλες λίπους στον οργανισμό, αν μαθει να ειναι γεμάτες μια ζωη θα ζητάει ο οργανισμός να γεμίζουν και αυτο σημαίνει απο περισσότερο βάρος μέχρι παχυσαρκία.

Χριστίνα ειναι απίστευτος ο Δημητρακης και πολυ καλη η ιδέα που έχεις για αυτα που τους προσφέρεις στη μάθηση. Εχει να κάνει με αυτο που λέγαμε τις προάλλες περί παιδείας και εκπαίδευσης!

Και ο Αντρικος είδες μεγαλώνει και αλλάζει, εγω λέω ότι απ όσα τους λέμε και τα συμβουλευουμε σίγουρα όλα τα πιάνουν και τους μένουν. Γι αυτο κάνει καλο η κουβέντα και η συζήτηση αν καθε φορα απο τα δέκα που λέμε μένουν τα δυο τρεις όλο και κάτι μαθαίνουν.

Άντε καληνύχτα όμορφες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καγκουράκι με το καλό η βάπτιση!

Τον Αντρέα τον έβαλα 2-3 φορές τιμωρία στο κρεβατάκι του επειδή έβγαζε τα ρούχα του κάτω και τα πετούσε. Αλλά μη φανταστείς ότι στεναχωρέθηκε πολύ, απλά συνέχισε να παίζει μέσα στο κρεβατάκι μες την τρελή χαρά! Του εξηγούσα, βέβαια, ότι δεν πετάμε τα ρούχα κάτω, γιατί λερώνονται, και μετά πώς θα τα φορέσουμε, κ.λπ. Δεν ξέρω αν έπιασε η τιμωρία, πάντως σήμερα δεν το ξαναέκανε. Για να δούμε...

Γενικώς δε θέλω να τον κόβω στις εξερευνήσεις του, αλλά οκ, αυτό το έκανε, το ξαναέκανε, τι του μένει να εξερευνήσει από το συρτάρι με τις φόρμες; :P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Χτες όπως σας έγραψα η φραουλίτσα άρχισε να βήχει πολύ έντονα και συνεχόμενα..Την πήρα αγκαλιά και της έδωσα soldesanil. Ευτυχώς κάλμαρε ο βήχας και κοιμηθηκε. Σήμερα όλη μέρα δεν έβηχε σχεδόν καθόλου μέχρι που ήρθε πάλι το βράδυ..Έντονος βήχας..Ξανά soldesanil και συνεχίζουμε μασκούλες. Μακάρι να μην μου κάνει πάλι βρογχιολίτιδα..Μακάρι..Φοβάμαι...

Κατερινάκι με το καλό η βαφτιση! Πρώτα θα βαφτιστούμε εμείς ε;;Πέρυσι τα γεννήσαμε, φέτος τα βαφτίζουμε. Περνά γρήγορα ο καιρός. Ρώτησες και για τα ρούχα αν υπάρχει πρόβλημα να είναι εκρού ή να έχουν και λίγο μπλε;;

Χριστίνα μου πολύ καλά κάνετε και δίνετε σημασία και σε άλλα πράγματα πέρα από την εκμάθηση της αγγλικής γλώσσας! Πλέον οι περισσότεροι καθηγητές αδιαφορούν για τη διαμόρφωση χαρακτήρων..Ο Δημητράκης σου είναι πάρα πολύ γλυκό παιδάκι. Και ο Πάνος πηγαίνει μόνος του τιμωρία όταν καταλαβαίνει πως έκανε αταξία :lol::lol:

Άννα Μαρία είδες τι ωραία είναι όταν τα παιδιά αρχίζουν να ακούνε; Συνεννοείσαι καλύτερα.Μεγαλώσε το αντράκι σου και ακούει τη μανούλα. Όσο για το θηλασμό δεν είμαι ειδική να σου πω πώς είναι καλύτερο να τον κόψεις. Άλλοι λένε μπαμ και κάτω και άλλοι λένε πολύ σταδιακά. Μια φίλη μου πχ θήλασε 9 μήνες και όταν αποφάσισε να το κόψει σε 3-4 μέρες το είχε κόψει. Γιατί δε θες αγελαδινό;;;

Βάσω μου είναι πράγματι πολύ άσχημο όταν βήχουν έντονα τα μικράκια μας. Τον φοβάμαι πάρα πολύ το βήχα και γι' αυτό όταν πηγαίνουμε κάπου κοιτάω αν υπάρχουν παιδάκια με βήχα..Τι κι αν προσέχω όμως;; Μας τίμησαν ιδιαίτερα φέτος οι ιώσεις....

Θέλω τόσο πολύ ένα γλυκό....Όταν στεναχωριέμαι θέλω γλυκό...Από την άλλη όμως κρίμα είναι να τσιμπήσω τις θερμίδες λίγο πριν κοιμηθώ..

Καλό βράδυ.

post-14188-13873940229995_thumb.jpg

post-14188-13873940230143_thumb.jpg

post-14188-13873940230294_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!

Τι κανετε?

Ανθη μου πως ειναι η φραουλιτσα?αχ αυτες οι ιωσεις φετος μας τρελαναν!

Καγκουρακι με το καλο η βαφτιση!ολα καλα να πανε!περασε ο πυρετος του Νικολα?28 Ιουλιου ε?καλοκαιριατικα, τι ωραια!

Αννα Μαρια τα πηγες τελεια με τον επιθεωρητη!μπραβο!ο Αντρικος παιρνει τα ρουχα??κι η Ιωαννα το ιδιο!την εχω στο σαλονι και τρεχει στο δωματιο της και τα βγαζει εξω!της θυμωσα αρκετες φορες και πλεον πριν να το ανοιξει το συρταρι με κοιτα σαν να θελει εγκριση!χαχα!τωρα ομως επειδη στο σπιτι μου ειναι ολα ενιαια,θελω να βαλω μια πορτα στο διαδρομο για να ξεχωρισει το σαλονι και η κουζινα απ τα δωματια!

Χριστινακι μου παλι καλα που ο μικρος καθισε εστω κι αυτη τη λιγη ωρα!μα τι γλυκος που ειναι!ειναι να τον μαλωνεις λες κι εσυ?για το ποδηλατακι που με ρωτησες γυρω στα 70 με 80 ευρω περιπου νομιζω!αλλα ειναι βολικο αρκετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Μας τα χάλασε λίγο ο Αντρίκος σήμερα με τον ύπνο... Κατά τις τρεις παρά έβαλε μια μεγάλη φωνή και ξύπνησα. Ήμουν σα χαμένη. Ο άντρας μου δεν ήταν δίπλα μου (ήταν στην τουαλέτα, εκείνη την ώρα ετοιμαζόταν να πέσει για ύπνο), και δεν μπορούσα να καταλάβω αν ο Αντρέας ξύπνησε ή όχι. Τελικά η φωνή ήταν στον ύπνο του. Μετά, όμως, ξύπνησε από τις οκτώ παρά είκοσι. Δεν ξύπνησε όλο το βράδι, αλλά ξύπνησε πολύ νωρίς το πρωί. Τον θήλασα, δεν ξέρω αν έκανα καλά...

Σε λίγο θα πάμε φρουταρία, Τετάρτη γαρ!

Ανθή εύχομαι να της περάσει τελείως ο βήχας της φραουλίτσας. Κι ο Αντρέας βήχει λίγο ακόμα, αλλά δεν του δίνουμε τίποτα, και φαίνεται ότι το ξεπερνά από μόνος του, όπως μας είπε ο γιατρός.

Ο Αντρέας πλέον καταλαβαίνει τα πάντα! Ό,τι κι αν του πούμε. Πριν λίγο κάθισε κάτω κι έβγαλε τα παπούτσια του. Του λέω να μου τα φέρει, και τσουπ! έρχεται κοντά μου με τα παπούτσια στο χέρι!

Μη φανταστείς, όμως, ότι ακούει πάντα!

Για το αγελαδινό γάλα έχω διαβάσει πολλά και τρομακτικά. Δεν ξέρω αν ισχύουν, άλλωστε γενικώς υπάρχει πολύ μεγάλη υστερία για τη διατροφή (τα έχουμε ξαναπεί), αλλά λέω να δοκιμάσω με το κατσικίσιο, που κατά γενική ομολογία είναι καλύτερο από το αγελαδινό.

Βάσω κι εμάς όταν είναι να κάνει αταξία γυρίζει και μας κοιτάει!

Κι εμένα έτσι είναι το σπίτι μου και θέλω να βάλω πόρτα στο διάδρομο. Γενικώς ήθελα να κάνω διάφορες αλλαγές, να αλλάξω τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες και να βάλω με διπλό τζάμι, να βάλω πόρτα στο διάδρομο, αλλά τώρα που μου κόβουν το επίδομα από το μισθό, αναβάλλονται όλα...

Σας φιλώ κορίτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερες!

Αννα Μαρια συγχαρητηρια με τον επιθεωρητη! Καλα ο Αντρικος δεν παιζεται! Σε εχει δει φαινεται που βαζεις το σελιδοδεικτη και σου λεει, ελα πολυ διαβασες, παμε για παιχνιδι!Παλι καλα που ακουει! Μεγαλωσε κι αυτος! Θα το διαβασω το αρθρο.

Ανθη μου μη στεναχωριεσαι βρε, αφου το προλαβαινεις με τη θεραπεια, παντα το βραδυ ο βηχας ειναι πιο εντονος. Ο Πανουλης ειναι υπεροχο παιδι στο εχω ξαναπει!

Κατερινακι μπραβο και με το καλο! Εγω με τις κυψελες λιπους εχω ακουσει μεχρι 7 χρονων οτι γινονται...Ναι, αργησα αλλα τα καταφερα να τη γραψω, ελπιζω να ειναι καλη, την εγραψα καπως βιαστικα...

Βασω μου ειναι λιγακι τσιμπημενο... Θα δουμε... Ολα τα παιδακια οχι μονο η Ιωαννουλα εχουν με τα συρταρια εναν ερωτα!

Ρε κοριτσια χαιρομαι που μου δινετε θαρρος, γιατι οι δικοι μου με εχουν πρηξει, κυριως η αδερφη μου, οτι παραειναι ζωηρος και οτι αλλα παιδια 2 χρονων ειναι πιο ησυχα και καθονται και δεν ενοχλουν και οτι γενικα ειμαι πολυ ελαστικη και δημοκρατικη μαζι του κλπ και λεω μπας και εχει δικιο, αλλα δεν μου καθεται... Τεσπα, νομιζω μολις μεγαλωσουν τα διδυμα θα καταλαβει οτι τα παιδια δεν ειναι ρομποτακια να εχουν τη συμπεριφορα που θελουμε παντα... Οχι οτι δεν ειναι ζωηρος και πολυ μαλιστα, αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να τον μαλωσω παραπανω, ειναι στο χαρακτηρα του, δεν μπορω και δεν πρεπει νομιζω να καταπιεζω την προσωπικοτητα του...

Παντως, για τα παιδια που λετε, οντως στο σχολειο ειναι πολλοι δασκαλοι που δεν ασχολουνται και λενε και αρλουμπες και τρελαινουν τους γονεις, ευτυχως δεν ειναι ειναι η πλειοψηφια αυτη! Αλλα εχουν ακουσει τα αυτια μου... Τα θελουν τα παιδακια στρατιωατακια και μολις καποιο παρεκκλινει αμεσως κολλανε ταμπελες! Παιδια ειναι, ελεος! Εγω εκει που ειμαι αμειλικτη ειναι σε βασικα ζητηματα, δεν βριζουμε, δεν κοροϊδευουμε, δεν μαρτυραμε, μοιραζομαστε τα παντα κλπ.

Σας αφηνω γιατι θα μπω για μαθημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες

σημερα πηγα ειδα τον μπεμπουλη μας μεγαλωνει εκανε μαγουλακια ο σκατουλης,η αδερφη μου αγχωμενη πολυ μηπως δεν φτανει το γαλα της και για αλλα διαφορα, την καθυσηχασα οσο μπορουσα,θα παει και στο γιατρο σε λιγες μερες κοντευει να κλεισει μηνα κιολας κι ελπιζω να εχει παρει καλο βαρος και να ηρεμησει κι αυτη λιγο,το στομαχι μου ευτυχως ειναι τελειως καλα αλλα με τοσο ρυζι που εφαγα αυτες τις μερες δεν πηγα τουαλετα και σημερα ειχα μια ωρα με το ρολοι στουμπωσα :o και τωρα φυσικα ποναω :o

Χριστινακι απ εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε ετσι να της πεις της αδερφης σου οταν μεγαλωσουν και τα δικα της τοτε να μας πει,ετσι νομιζε κι η αδερφη μου που εβλεπε τα δικα μου να μεγαλωνουν οτι ειναι ολα ροδινα αλλα οταν κανεις δικα σου παιδια τοτε αντιλαμβανεσαι καποια πραγματα και τοσο που καθεται και σε αφηνει και κανεις τη δουλεια σου ο Δημητρης ειναι μεγαλο επιτευγμα για την ηλικια του τα δικα μου δεν καθοταν με τιποτα αφου και τωρα αν παμε καπου και βαριουνται με πεθαινουν στη γκρινια...συμφωνω απολυτα μαζι σου για την διαπαιδαγωγηση των παιδιων και τους δασκαλους,η δασκαλα που εχει φετος ο Νικος ειναι πολυ γκρινιαρα συνεχεια παραπονιεται στους γονεις οτι τα παιδια μιλανε στην ταξη και δεν την ακουνε και αλλα διαφορα,εγω πιστευω οτι για να σε ακουνε και να σε σεβονται τα παιδια πρεπει να βρεις τα κουμπια τους κι οχι να τσιριζεις σαν υστερικη και να κανεις χιλια δυο παραπονα ετσι δεν ειναι;για το ποδηλατακι που λεει η Βασω σιγουρα θα βρεις και πιο φθηνο αν πας τζαμπο θα εχει ποικιλια

Αννα Μαρια ειδες οσο μεγαλωνει θα σε εκπλησει καθημερινα με τα κατορθωματα του εχεις να δεις πολλα ακομα,απιστευτο αυτο με τον σελιδοδεικτη μεγαλο ζουζουνι ειναι!!για να κοψεις το θηλασμο τις πρωτες μερες καλα ειναι να δινεις μπουκαλι τη μερα και να τον θηλαζεις μονο το βραδυ για να κοιμαται πιο ευκολα κιολας και να μειωθει και το γαλα σου σιγα σιγα εγω δεν πηρα χαπια ετσι εκανα και σιγα σιγα κοπηκε τελειως το γαλα ,αντε να βαλεις μπρος και για δευτερο

Κατερινακι με το καλο η βαφτιση του Νικολα μας,ξεχασα να σχολιασω οτι πρωτη φορα ακουω τετιους περιορισμους απο εκκλησια ,ενταξει κι εγω συμφωνω με τον στολισμο και δεν μου αρεσουν τα υπερβολικα πραγματα αλλα τα ρουχαλακια του μωρου αν ειναι σιελ ή μπεζ τι πειραζει;παλι καλα που δεν σου ειπαν κατι για τη νονα

Ανθη πως παει ο βηχας σας σημερα παντως το soldesanil κανει θαυματα κι εγω τους δινω οταν επιμενει πολυ ο βηχας και δεν μπορουν να κοιμηθουν ,εσυ ποτε θα βαφτισεις τη φραουλιτσα;

Βασω δεν μαγειρευουν στον παιδικο σας και βαζεις φαγητο απο το σπιτι;

σας αφηνω κουκλες πολλα φιλια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια μου τι κανετε???

σας ειπα οτι ο Αντωνακης περπαταει πιανομενος ανετοτατα

??

?οτι μπουσουλαει????οτι δεν καθεται λεπτο στο κωλο του???Χιιιχιιχιχιιχιιχ

Κατερινακι με το καλο η βαπτιση!!!!πως θα τον πειτε???Ενδιαφερον αυτο με τα γλυκα που ειπες!δεν το θυμομουν!!!

Κατερινα να σας ζησει ο μπεμπης!!!!

κοριτσια εχω τρομερο φουσκωμα στην κοιλια και πονο...θα παω για γενικη ουρων και γενικη αιματος γιατι εχω αναγουλες και τετοια...ουτε ξερω απο τι!!! :?:?:?:?:?

Αννα Μαρια τι γαλα του δινεις τωρα???μετα τον 12ο μηνα ειδα πως εχει και γαλατα ψυγειου...εγω ακομη θηλαζω...τελικα δεν απογαλακτιζω...

ωχ κλαιει...παω να τον κοιμισω με θηλασμο φυσικα!φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κοριτσια!

Κατερινακι μου οχι στον παιδικο δεν μαγειρευουνε αλλα και να μαγειρευαν προτιμω επειδη ειναι μικρουλα ακομη να της μαγειρευω απ το σπιτι!απ οτι ειπα και στις κοπελες ειναι μια κοπελα που εχει ταξη με 6 παιδακια αλλα δεν προσφερει φαγητο!γαλα,μεσημεριανο,κρεμες που τρωει εκει η μικρη τα παιρνω ολα εγω!την παιρνω απ τις 7μιση μεχρι τις 4 και δινουμε 230 το μηνα!τα 3 παιδακια πανε απ τις 7μιση μεχρι τις 1 και η Ιωαννα μαζι με 2 αδελφακια μενουν μεχρι τις 4!

Χριστινακι μου οντως εχει και ποο φθηνα ποδηλατακια!στα τζαμπο σιγουρα θα βρεις!μην ακους για το Δημητρακη τι λενε!το αγορι σου μια χαρα ειναι!κι αλλωστε παιδια ειναι,δεν μπορουμε να τα ωριμαζουμε πριν την ωρα τους!λογικο ειναι να χει στιγμες που θα ναι και ζωηρα και γκρινιαρικα!ασε να μεγαλωσουν και τα παιδακια της αδελφης σου και θα δει οτι ολα ειναι στο παιγνιδι!

Μαρινακι μπας κι εισαι εγκυος?κανε την αρχη και θα ακολουθησουμε κι οι υπολοιπες!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'μαι παλι!!

Λοιπον Κατερινα μου ειναι λογικο να αγχωνεται η μωρομανα, αν ο γιατρος της ειναι καλος θα την καθησυχασει! Αυτο με το στουμπωμα πολυυ ζορικο, το παθαινω που και που και δεν μπορω να ανασανω. Μα ακριβως αυτο της λεω, περιμενε και θα δεις! Και γενικα εμενα δε μου αρεσει να συγκρινονται τα παιδια με αλλα η με τα αδερφια τους, το βρισκω αδικο και λαθος. Οποτε, για να μην αρπαχτουμε, δεν δινω πολλη σημασια, αλλα με ενοχλει για να ειμαι ειλικρινης. Επισης, θεωρω οτι αν η ιδια ειναι οντως πολυ αυστηρη αργοτερα με τα παιδια, δεν θα τους κανει καλο και ανησυχωωωω.... Για τη δασκαλα του Νικου τι να πω, δεν ειναι 4χρονα να μην μπορεις να τα κανεις καλα, αλλα βεβαια δεν μπορεις να αποφυγεις τις φωνες σε καποιες στιγμες, εγω με τα 5χρονα το πρωτο διμηνο τσιριζα, μολις σταματαγε το ενα αρχιζε το αλλο, κανανε απιστευτες ταρζανιες, σιγα σιγα βρηκαμε τους ρυθμους μας και κωδικες επικοινωνιας και για μενα το πιο βασικο ειναι οτι ακομα και οταν φωναζα, ποτε κανενα παιδακι δεν ειπε οτι δεν θελει να ερθει, αντιθετως ερχονται με χαρα. Η γκρινια δε βοηθαει και καποιοι δασκαλοι, ενταξει οκ ειναι κακοπληρωμενοι και αδιοριστοι και μεσα στην ανασφαλεια, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχεις τα κοτσια να πεις φευγω απο αυτη τη δουλεια, πρεπει να την κανεις οσο μπορεις καλυτερα. Βεβαια, για να ειμαστε δικαιοι, ειναι και καποιοι γονεις που τα παιδια τους δεν τα μαθαινουν στοιχειωδεις τροπους και δεν ακουνε και τιποτα απο οσα λες και πρεπει να μαζεψεις τα ασυμμαζευτα!

Μαρινακι λες να παιζει εγκυμοσυνη; Λες να το ειπε και να το εκανε ο αντρουλης τη νυχτα του γαμου; Βεβαια, κανε και μια γενικη γιατι κι ουρολοιμωξη μπορει να ειναι.

Βασω μου καλυτερα ετσι. Αν την ειχες σπιτι παλι τα ιδια εξοδα για φαγητο θα εκανες, τα λεφτα για τη φυλαξη ειναι οκ, καλυτερα να οριζεις εσυ τι θα φαει. Κι εγω ετσι πιστευω οτι ειναι μια χαρα, απλα ειναι ζωηρος, τι να κανουμε δεν ειναι ολα ιδια...

Αννα Μαρια το διαβασα το αρθρο και σε πολλα συμφωνω οπως και με του Αλκινοου, αλλα εκει που συμφωνω απολυτα, 1000% ειναι με την πρωτη απαντηση, ακριβως κατω απο το αρθρο, που λεει για τον ατομισμο μας, για το οτι δεν μας νοιαζει παρα μονο τι γινεται γυρω μας, λιγο πιο περα απο τη μυτη μας δεν βλεπουμε και δεν μας ενδιαφερει καν...

Καληνυχτα τσουπριτσες τα λεμε αυριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Γύρισα απ' το σχολείο, έφαγα το κατιτίς μου, και είπα στον άντρα μου να ζεστάνει το γάλα του Αντρέα για να του το δώσω εγώ. Πάει να το ζεστάνει, και τι να δει; Ήταν τρύπιο το σακουλάκι και χύθηκε όλο έξω... Μάλλον θα γδάρθηκε όταν το έβγαλα απ' την κατάψυξη, μου γλίστρησε απ' τα χέρια και μου έπεσε κάτω... Πάει το γαλατάκι μου, που με τόσο κόπο άντλησα... Δεν πειράζει, τι να κάνουμε; Τον θήλασα τελικά και αποκοιμήθηκε.

Χριστίνα συμφωνώ μαζί σου, τόσο για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών, όσο και για τη συμπεριφορά των εκπαιδευτικών. Δεν είναι πάντα εύκολο, εμένα είναι ενήλικες και δε συμμαζεύονται. Γενικώς στην Κύπρο έχουν ξεσαλώσει οι μαθητές, γιατί το σύστημα τους ευνοεί πάντα. Οι τιμωρίες ουσιαστικά δεν υπάρχουν, και η ανατροφή που έχουν λάβει από τα σπίτια τους οι περισσότεροι είναι άστα να πάνε. Και δε λέω για τους δικούς μου μαθητές που είναι όλοι σχεδόν από προβληματικές οικογένειες (είτε ως παιδιά, είτε ως γονείς), αλλά για την πλειοψηφία των μαθητών. Π.χ. μια συνάδελφος πηγαίνει και στο σχολείο που φοιτά η ξαδέλφη μου (αυτή που ερχόταν και της έκανα μάθημα, αν θυμάστε) και της κάνει μάθημα. Κάθε φορά μου λέει και χειρότερα: τι μιλάει στην τάξη, τι σηκώνεται την ώρα του μαθήματος, τι τρώει σάντουιτς, τι πίνει καφέ... Και μιλάμε για ένα κορίτσι, υποτίθεται από καλό σπίτι...

Κατερίνα το έχω πάθει κι εγώ αυτό, μετά από τη διάρροια στούμπωμα! Χάαααλιαααααααα!!! Τι αγχώνεται καλέ η αδελφή σου; Μόνο εγώ είχα πάθει πλήρη αναισθησία και δεν αγχώθηκα ποτέ αν φτάνει το γάλα μου;

Το γάλα μου έχει σχεδόν κοπεί, θηλάζω 1-2 φορές την ημέρα, και τις περισσότερες φορές ο Αντρίκος απλά πιπιλίζει. Δε νομίζω να δυσκολευτώ με τον αποθηλασμό, αφού τώρα βρήκαμε και το κόλπο με το καρότσι και κοιμάται έτσι!

Τα βαφτιστικά ρούχα πρέπει να είναι πάντα κάτασπρα, επειδή συμβολίζουν την αναγέννηση του βαπτισμένου στην εν Χριστώ ζωή. Είναι μια πολύ αρχαία παράδοση, που αρχίζει από τα πρώτα χριστιανικά χρόνια, όταν οι βαπτιζόμενοι φορούσαν κατάλευκους χιτώνες. Εμείς πήραμε κατάλευκο κοστουμάκι στον Αντρέα. Μόνο οι κάλτσες του είχαν πάνω από μια μικροσκοπική άγκυρα!

Μαρίνα τρεχάτε ποδαράκια μου θα είστε τώρα! Κι ο Αντρέας κάπου τόσο άρχισε τις εξερευνήσεις!

Δεν έχω δώσει ακόμα ξένο γάλα στον Αντρέα, όταν πίνει από μπουκάλι πίνει δικό μου γάλα. Σκέφτομαι να δώσω φρέσκο, κατσικίσιο, φτάνει μόνο να το πίνει.

Καλέ λες να είσαι έγκυος;;; :o:o:o:o:lol::lol::lol::lol::lol:

Σας φιλώ κοριτσούδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας

Εμεις είμαστε με πυρετο ακόμη, μαλλον θα τσιμπήσαμε καμια ιωσουλα που κάνει μονο πυρετο, τι να πω ελπίζω αυριο να ειναι καλυτερα το αγοράκι μου. Αυριο θα πάμε να κόψει και τα ράμματα ο άντρας μου, άντε να δω τι εχει γινει και με αυτο.

Αννα Μαρία αν βαρεθει το συρτάρι με τις φόρμες θα παει σε αλλο για εξερεύνηση μην ανησυχείς :lol::lol: μπράβο που πήγαν όλα καλα με τον επιθεωρητή.

Ανθη περαστικα, ειναι καλυτερα σημερα το κοριτσάκι μας? για τα ρούχα δεν ρώτησα λόγω καλοκαιριού το πιο πιθανο να ειναι λευκα, έχουν τον συμβολισμό τους και αυτα όπως έγραψε και η Αννα Μαρία. Χριστίνα καθε παιδάκι κοντα στα δυο και στα τρία μπορω να πω ειναι ατιθασο και ζωηρουλη, αλλα απ όσα μας έχεις πει ο Δημητρακης ειναι και πολυ υπακουος και σωστο και λογικο παιδάκι. Θα συμφωνήσω μαζι σου ότι όταν μεγαλώσουν και της αδερφής σου και φτάσουν στην ηλικία του θα αλλάξει πολυ τη γνώμη που εχει τωρα, σαφώς και δεν ειναι ρομποτακια και αυτη η ηλικία που έχουν τωρα τα μικρα μας δηλαδη 2 μέχρι 3 ή και 4 ειναι πολυ πιο δύσκολη απ ότι θα ειναι αργότερα η εφηβεία.

Κατερίνα έχεις δίκιο μονο όταν κανεις δικα σου παιδια αντιλαμβάνεσαι καποια πράγματα και πολλες φορές μπορείς να αλλάξεις και γνώμη αλλα να έλεγες πριν και αλλα να κανεις όταν σου έρθουν μπροστα τα πράγματα. Συμφωνω και με όσα είπες για την δασκάλα πρέπει εκείνη να βρει τον τροπο και έτσι όπως το χειρίζεται μαλλον το εχει χάσει το παιχνίδι. Μπράβο και για την αδερφουλα λογική η αγωνία της αλλα μολις δει ότι εχει παρει καλο βάρος ο μικρός θα ξεαγχωθει!

Μαρίνα μπράβο στον Αντωνη που δεν σταματάει πουθενα!!!! Μήπως του ετοιμαζεις αδελφάκι?

Πάω για ύπνο καληνύχτα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

τι κανετε?

Μαρινακι λες να τηρησε αυτο που ειπε ο αντρας σου?χαχα!ευχομαι να μην ειναι τιποτα παθολογικο!

Καγκουρακι μου πως ειναι ο Νικολακης?υποχωρησε ο πυρετος?

Αννα Μαρια επεσε κατω το γαλα ε?κριμα γιατι λες κι εσυ εκανες τοσο κοπο να το βγαλεις!αντε υγειαααα!πανω απο ολα!

Η Ιωαννουλα ειχε λιγο βηχα και μυξουλες το πρωι!της εβαλα ορο και της τραβηξαμε τις μυξες!της εδωσα και σιροπακι για το βηχα!για να δουμε. . .!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια!!!μην με αγχωνεται καλε!!!αυριο θα κανω και μια β χοριακη να μου φυγει η ιδεα και βλεπουμε...στον προηγουμενο κυκλο ειχα μονο καφε βλεννες και καφε αιμα... με ειχε παραξενεψει ηταν ελαχιστο σε σχεση με τον προηγουμενο κυκλο...μπορει να ειναι και λογω θηλασμου βεβαια...δεν νομιζω αλλα ας κανω μια να δω τι γινεται...θα κανω γενικο check-up...δηλαδη σιγουρα 50 ευρω!!! :evil:

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ αφου βρηκες κολπο να τον κοιμιζεις παλι καλα...εμενα εχθες 1 η ωρα κοιμηθηκε ΜΟΝΟΣ Του...εχει αρχισει και κοιμαται...ΟΤΑΝ ΕΞΑΝΤΛΕΙΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!αφου σερνεται και κλαιει εκει να σηκωθει ορθιος ε και τον αφηνω να εξαντληθει και να κοιμηθει...ουτε με θηλασμο δεν κοιμοταν το βραδυ!

Βασω περαστικα στην μικρουλα σου...βλεπω και αυτο το καιρο πολλες ιωσεις κυκλοφορουν...εμεις το προηγουμενο μηνα ειμασταν και οι 2 αρρωστοι..εγω και ο μικρος μου!

Χριστινακι και εσενα ζωηρουλης ο μικρος σου ε??????

κοριτσια σκεφτομαι στην παραλια θα με αφησει καθολου να κανω ηλιοθεραπεια ή θα τρεχω συνεχεια???

θα του παρω καροτσι ελαφρυ βολτας...γιατι το πολυκαροτσι δεν ειναι ευκολο και βαρυ και ογκωδες και δεν κλεινει ευκολα και δεν μπορω μονη μου να τον βγαζω βολτες ε και πλεον που φτιαχνει ο καιρος θελω να τον βγαζω εξω...βαρεθηκα μεσα...να περιμενω τον αντρα μου ποοοτε θα σχολασει για να βγω! εσεις αλλαξατε καροτσι ???? και πιο εχετε???εχετε να προτεινετε καποιο??και καθισματακι αυτοκινητου θελω να του αγορασω γιατι το κεφαλακι του ειναι ισα ισα πλεον στο καθισμα...και τωρα μπορει ανετα να κοιταει μπροστα ετσι??

πολλες αποριες :lol::lol::lol:

φιλιααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, εμεις εχουμε ακομα πυρετο πιστεύω και σημερα και να κάνει τον κύκλο του, αυριο θα τον πάω και στην παιδιατρο έτσι και αλλιώς. Πάντως άρρωστος άρρωστος συνεχίζει τις ζουζουνες, χθες τον είχα στην κούνια του και μαζευα με την Αγγελική το δωμάτιο, η οποια ειχε αδειάσει όλα τα puzzle στο πατωμα :evil::evil: , και ο κύριος πιάστηκε και σηκώθηκε όρθιος στα πόδια του....το ΣΚ θα κατέβει η κούνια οπωσδήποτε!

Βάσω περαστικα στην Ιωαννουλα ελπίζω να μην ειναι τίποτα και να ειναι ήδη καλυτερα, ειναι άρρωστος αυτός ο καιρος μια ζέστη μια φυσάει, στον ήλιο ζεσταινεσαι στην σκιά κρυωνεις.....

Μαρίνα καλα αποτελέσματα θα περιμενουμε να μας πεις! Στην παραλία μαλλον θα σε τρέχει εκτος αν τον κυνηγάει άλλος και κανεις εσυ την ξαπλα σου :lol::lol::lol: .

Καρότσι εγω είχα παρει στην κόρη μου δεύτερο περιπάτου τύπου ομπρέλα όταν ηταν 16-17 μηνών και αυτο περισσότερο γιατι φαινόταν στην γιαγια βαρυ το πολυκαροτσι. Βόλεψε βέβαια γιατι μετα ήθελε να σηκώνεται και να περπατάει οπότε ήταν πιο βολικό στο ένα χέρι να κρατάω την μικρη και με το αλλο να τσουλαω το ελαφρύ καροτσι :P. Και κάθισμα αυτοκινήτου θα πρέπει να αλλάξεις αφου ειναι ίσα ίσα το κεφαλακι του, λογικα θα πάρεις της επόμενης κατηγορίας αυτα που ειναι νομίζω 9- 18 κιλα και ναι αυτα όλα κοιτάνε μπροστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνες μου τα διαβασε ολα μη μου βαλετε απουσια αλλα δεν την γλιτωσα χτυπησΑ κατι ωραια 40αρια

Πηγα γιατρο εχω αναρωτικη τρεις μερες κ αντιβιωση μου καναν κ εξετασεις αιματος

Σημερα καπως καλυτερα

Περαστικα κ στους υπολοιπους αρρωστουλησες τις παρεας

Μωρουδενια βρε μπας κ εχουμε κ αλλο μωρο;

Κ εγω αννα μαρια σταδιακα αποθηλασα χωρις χαπια μονο του σταματησε

Βασουλα κ ο βασιλακος πινει σιροπι εχει πολυ βηχα με φλεμμα

Καγκουρακι συμφωνω το καθε παιδακι εχει το χαρακτηρα του

Γερα να ναι κ ας ειναι ζωηρα αλλωστε παιδακια γεννιουνται οχι ενηλικες

Οσο για τους δασκαλους πιστευω παιζουν μεγαλο ρολο στη διαπαιδαγωγηση

Ακομα δεν εχω γνωμη μιας κ ουτε καν παιδικο εχει παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καροτσι εγω δεν πηρα αλλο ειχα πολυκαροτσι pegperego το βολευτηκα τωρα το μαζεψαμε μεγαλωσε

Καθισματακι παλι oegperego πηρα πολυ καλα βγηκαν

Τωρα για παραλια εξαρταται εμενα περισυ ο βασιλης επαιζε διπλα με τα κουβαδακια η κολυμπαγαμε δε με κουραζε καθολου φετος θα δειξει

Κα μου φαε αχλαδακι να ξεστουμπωσεις μωρε

Εγω σημερα παλι διαρια σνιφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Δεν κοιμήθηκα και πολύ καλά, ξυπνούσα απ' τις έξι και μετά, μάλλον γιατί ροχάλιζε ο άντρας μου... Κατά τις οκτώ ξύπνησε ο μικρός, ε και μετά ψιλοκοιμήθηκα για πολύ λίγο...

Σήμερα έλεγα να πήγαινα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη να αλλάξω τα βιβλία μου και να παίξει και ο μικρός στο πάρκο, αλλά χάλασε ο καιρός, φυσούσε και έβρεξε κιόλας. Τώρα καθάρισε λίγο ο καιρός, αλλά σίγουρα δεν είναι για βόλτες στο πάρκο!

Μαρίνα έτσι όπως τα περιγράφεις... χμ... μάλλον κανένα νέο μωρό έρχεται στην παρέα!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μία η ώρα κοιμήθηκε ο Αντωνάκης; Πω πω... Είναι δύσκολος στον ύπνο ε;

Εμείς είχαμε πάρει πολυκαρότσι peg perego, αλλά δε με βόλεψε καθόλου. Το χρησιμοποιήσαμε πολύ, βέβαια, αλλά είναι πάρα πολύ βαρύ, ογκώδες και εμένα τουλάχιστον με δυσκόλεψε πολύ. Όταν έγινε 13 μηνών πήραμε το Lite Way της Chicco. Είναι καρότσι ομπρέλα, πάαααρα πολύ ελαφρύ και βολικό. Το λάτρεψα!

Καθισματάκι αυτοκινήτου πήραμε αυτό που λέει το Καγκουράκι, για 9-18 κιλά, της peg perego, ένα που είναι σαν πολυθρονίτσα!

Για την παραλία μην περιμένεις και πολλά πράγματα, μάλλον θα τον κυνηγάς. Εμείς πάντως πηγαίναμε αργά το απόγευμα, όταν έπεφτε ο ήλιος, γιατί δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για το μωρό, αλλά και για εμάς, να πηγαίνουμε μέσα στην κάψα του ήλιου. Την ηλιοθεραπεία ποτέ μου δεν την κατάλαβα, γιατί να θέλω να αλλάξω χρώμα; :):P

Βάσω περαστικά στην Ιωαννούλα. Κι ο Αντρέας χτες είχε λίγη μυξούλα.

Μάγδα περαστικά... Εύχομαι να είσαι ήδη καλύτερα.

Καγκουράκι ταρζανιές ο Νικολάκης; Χι χι!

Τώρα πριν λίγο τάιζε ο άντρας μου τον Αντρέα και του λέει "αν δεν το φας εσύ, θα το φάει το σκυλάκι" και κάνει ο Αντρέας "βα-βα", δηλαδή γαβ γαβ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα περαστικα!!

Και εγω perperego έχω το 3 σε 1 καρότσι, αλλα μια χαρα με βόλεψε εμενα και τον αντρα μου, οι υπόλοιποι βέβαια το έβρισκαν βαρυ και μεγάλο. Μετα και μεις ένα chicco πήραμε ελαφρύ και οικονομικο, μπορει να ειναι το ίδιο Αννα Μαρία δεν θυμάμαι τον τύπο. Και κάθισμα αυτοκινητο πάλι το ίδιο εχουμε :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου!

Αννα Μαρια κριμα για το γαλατακι, αμαρτια, αλλα δεν βαριεσαι! Καλε δεν το ηξερα αυτο για τα λευκα βαφτιστικα και το συμβολισμο τους, εμεις ειχαμε λευκο παντελονι και μπουφανακι, αλλα το πουκαμισο ηταν μπλε και κοκκινο και ειχε κοκκινο φουλαρι... Ωραια ειναι η ηλιοθεραπεια και το χρωμα αυτο το χρυσαφι που παιρνει το δερμα, αλλα με μετρο, εγω ειμαι παντα κατω απο ομπρελα, δεν μπορω να καιγομαι κατω απο τον ηλιο,απορω με καποιους που καθονται και ξεροψηνονται σαν μπριζολακια! Ελπιζω να μην αρρωστησει ο Αντρικος παλι!

Καγκουρακι μου περαστικουλια σας μωρε! Κριμα το καημενο να εχει πυρετουλι. Ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερα. Ναι ειναι και υπακουος και λογικος, απλα ειναι πολυ υπερκινητικος (νομιζω θα εχω θεμα με αυτο), ειναι πολυ περιεργος να τα ψαξει και να τα πιασει ολα γρηγορα και ειναι και πεισματαρης οπως ολα τα παιδια!

Μαρινακι αντε κανε εξετασεις να μας τα πεις! Εμενα δεν με αφησε στιγμη στην παραλια, ασε που ετρεχε να φαει η να πιει οπου εβλεπε φαγητο η καφε! Ρεζιλι με εκανε! Αλλα καροτσι πιο ελαφρι δεν εχω παρει, εχω αυτο το τρια σε ενα της chicco και δεν ειναι ιδιατερα βαρυ, οποτε αυτο εχω ακομα. Καθισματακι ειχα παρει ενα απο 11 εως 35 κιλα και το εχω ακομα εννοειται, κοιταει μπροστα, ειναι σαν καρεκλιτσα και ειναι μεχρι 7 χρονων περιπου. Αχ κι εμενα τετοια ωρα κοιμαται, εννοειται αφου εχει εντελωωωωως εξαντληθει! Κι οι αντοχες μου επισης!

Βασουλα κι η Ιωαννουλα αρρωστησε; Αυτος ο βρωμοκαιρος πολυυυυ υπουλος πια! Περαστικα!

Μαγδουλα περαστικα στον παιδαρο σου, αλλα κυριως σε σενα! Σε εριξε κατω για τα καλα η γαστρεντεριτιδα ε; Αμαν!

Λοιπον, πειτε μου οτι δεν θα γινουμε μεγαλωνοντας παραξενοι και ξεροκεφαλοι σαν τους γονεις μας! Ο πατερας μου εχει ΧΑΠ δηλαδη οι πνευμονες του δε λειτουργουν σχεδον καθολου και με το παραμικρο πρεπει να πηγαινει στο γιατρο, γιατι συνηθως τρεχουμε στα νοσοκομεια αν δεν το προλαβει εγκαιρως! Κι ειναι σημερα απο το μεσημερι με πυρετο, αλλα οοοοοχι δεν χρειαζεται λεει να παει γιατρο, ουτε και κολλαει αυτο που εχει, ντεπονακια παιρνει! Απεφανθη ο δοκτωρας! Κι ας εχουμε 2 μωρακια που απαγορευεται να αρρωσταινουν ειδικα τωρα μετα το τελευταιο στραπατσο, που τα κραταει η μανα μου οποτε μεταφερει ο,τι ειναι! Κι ας ειναι απο κατω ο Δημητρακης που κι αυτος ακομα καλα δεν εχει συνελθει απο τη γαστρεντεριτιδα! Δεν τον πηγα σημερα, δεν μπορουσε και η πεθερα μου και τον πηρα μαζι μου, αλλα ενταξει καλος ηταν... Καλα αν δεν τον εχει ηδη κολλησει, γιατι το πρωι ειχε ερθει απο το σπιτι και τον φιλησε και το μεσημερι εκανε πυρετο! Καλα κρασια! Πολυ νευριαζω, αλλα μετα σκεφτομαι οτι ολοι οι μεγαλοι ανθρωποι ειναι ξεροκεφαλοι και ισως κι εγω να γινω ετσι...

Σας αφηνω φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...