Μετάβαση σε περιεχόμενο

4,5 μηνων φρουτο!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! η γιατρος μας, μας ειπε μολις το μωρο κλεισει 4,5 μηνες να αρχισω να της δινω σιγα σιγα φρουτα. πρωτα λιγο αχλαδι μετα συν λιγο μηλο μετα συν λιγο μπανανα. εσεις ποτε ξεκινησατε τις φρουτοκρεμες? να συμπληρωσω οτι δεν θηλαζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ξεκινήσαμε ακριβώς 5 μηνών ,τη πρώτη βδομάδα ρυζάλευρο ,την δεύτερη προσθέσαμε τα φρούτα έτσι σταδιακά όπως περιγράφεις ,τη τρίτη τη χορτόσουπα και την τέταρτη το κρέας εναλλάξ μοσχάρι-κοτόπουλο.Όταν συμπληρώσαμε τον 6ο μήνα τρώγαμε από όλα δηλαδή και κόψαμε ταυτόχρονα και την αποστείρωση των μπιμπερο.Καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τα ξεκινήσαμε περίπου 5,5 μηνών - εγώ θήλαζα αποκλειστικά και εκεί ξεκίνησε και ο αποθηλασμός μου. Εγώ πάντως θα το άφηνα λίγο ακόμα - νομίζω 4,5 είναι λίγο νωρίς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμενα μου φαινεται λιγο νωρις αλλα σκεφτηκα οτι δεν θα πιεσω καθολου. το ιδιο μου ειπε κ η παιδιατρος. θα της δινω μια δυο κουταλιτσες τωρα στην αρχη. MARDIO εμας μας ειπε να αρχισουμε με τα φρουτα κ μετα απο μισο μηνα δηλαδη στον πεμπτο να δωσω ρυζαλευρο βανιλια. δεν ξερω αν παιζει ρολο κ το οτι ειχαμε θεμα με δυσκοιλιοτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω νωρις το θεωρω, λενε οτι τοσο νωρις δεν ειναι ετοιμο το πεπτικο τους συστημα και γι αυτο ξεκινανε κατα τον 6ο οι στερεες τροφες. Εμεις ξεκινησαμε στους 5,5 με κρεμα ρυζαλευρο ισα ισα να μαθει να καταπινει και φρουτα βαλαμε τωρα που εκλεισε τον 6ο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για το ρυζαλευρο μου ειπε οτι αν δω δυσκοιλιοτητα να μην το συνεχισω. κ να μην φαει καθολου ρυζαλευρο δεν πειραζει. απλα προβληματιζομαι λιγο για τα φρουτα τοσο νωρις! βεβαια που το εχω ψαξει λιγο ειδα οτι οι στερεες ξεκινανε απο 4,5 μεχρι 6 μηνων αναλογως το μωρο κ τον γιατρο αλλα με ενδιαφερουν κ οι αποψεις αλλων μαμαδων με εμπειρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4,5 μηνων προς 5 δινουν μονο ρυζαλεςυρο στον 6 φρουτο αχλαδι μηλο μπανανα κ στον 7 προσθετουν κ αλλα φρουτα κ στον 8 φαριν λακτε κ οποιαδηποτε αλλη κρεμα.στον 6 δινεις κ φαγητο κ μπορεις να δωσεις κ γιαουρτακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα θεωρω οτι αν το παιδι δεν εχει θεμα βαρους η αναγωγων απο παλλινδρομηση ειναι υπερβολικα νωρις να εισαγεις στερεα τροφη....η ιδανικη ηλικια ειναι απο τον 6 μηνα και μετα.....

και φυσικα αυτο εξαρταται και απο το παιδι....

πχ η μικρη ξεκινησε να τρωει στερεα τροφη σχεδον 10 μηνων.....δεν ηθελε..τα αναγουλιαζε....και πολλες φορες εκανε και εμετο.....

θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη παιδιατρου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμείς με φρούτο ξεκινήσαμε και μετά τον 6ο βάλαμε ρυζάλευρο και εκεί είναι που μου εμφάνισε και αλλεργία στο γάλα..δεν τον είχαμε καταλάβει γιατί θήλαζα..

πρέπει κάθε νέα στερεά τροφή να την ξεκινάς μετά από 4-5 ημέρες από την προηγούμενη. Δηλαδή ξεκινάς με μήλο (4-5 μέρες μήλο), μετά αχλάδι (4-5 ημέρες μήλο με αχλάδι), μετά μπανάνα (4-5 ημέρες μήλο, αχλάδι και μπανάνα) για να τσεκάρεις ότι δεν έχει αλλεργία σε κάποιο τρόφιμο. Εννοείτε ότι αυτό ισχύει για όλες τις τροφές που θα του δίνεις από εδώ.. εμένα έπαθε αλλεργικό σοκ από το γάλα την 4η ημέρα που έφαγε συνεχόμενα ρυζάλευρο (τόσο θέλουν οι τροφικές αλλεργίες για να εμφανιστούν).

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμείς με φρούτο ξεκινήσαμε και μετά τον 6ο βάλαμε ρυζάλευρο και εκεί είναι που μου εμφάνισε και αλλεργία στο γάλα..δεν τον είχαμε καταλάβει γιατί θήλαζα..

πρέπει κάθε νέα στερεά τροφή να την ξεκινάς μετά από 4-5 ημέρες από την προηγούμενη. Δηλαδή ξεκινάς με μήλο (4-5 μέρες μήλο), μετά αχλάδι (4-5 ημέρες μήλο με αχλάδι), μετά μπανάνα (4-5 ημέρες μήλο, αχλάδι και μπανάνα) για να τσεκάρεις ότι δεν έχει αλλεργία σε κάποιο τρόφιμο. Εννοείτε ότι αυτό ισχύει για όλες τις τροφές που θα του δίνεις από εδώ.. εμένα έπαθε αλλεργικό σοκ από το γάλα την 4η ημέρα που έφαγε συνεχόμενα ρυζάλευρο (τόσο θέλουν οι τροφικές αλλεργίες για να εμφανιστούν).

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!

ετσι ακριβως μας τα ειπε κ εμας η παιδιατρος μονο που μας ξεκιναει με αχλαδι. εσεις σε ποιο μηνα ξεκινησατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ακριβως μας τα ειπε κ εμας η παιδιατρος μονο που μας ξεκιναει με αχλαδι. εσεις σε ποιο μηνα ξεκινησατε?

συγνωμη για την αφηρημαδα μου. τωρα ειδα οτι μου εγραψες πιο πανω ποτε ξεκινησατε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4,5 μηνων προς 5 δινουν μονο ρυζαλεςυρο στον 6 φρουτο αχλαδι μηλο μπανανα κ στον 7 προσθετουν κ αλλα φρουτα κ στον 8 φαριν λακτε κ οποιαδηποτε αλλη κρεμα.στον 6 δινεις κ φαγητο κ μπορεις να δωσεις κ γιαουρτακια

σε ευχαριστω πολυ για τις σελιδες που μου εστειλες. ειδα οτι γραφει πως η εισαγωγη στερεων γινεται μεταξυ 4 κ 6 μηνων αναλογα με καποιες προυποθεσεις (τις οποιες εχουμε) κ ξεκιναμε με ρυζαλευρο κ αλεσμενο φρουτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα θεωρω οτι αν το παιδι δεν εχει θεμα βαρους η αναγωγων απο παλλινδρομηση ειναι υπερβολικα νωρις να εισαγεις στερεα τροφη....η ιδανικη ηλικια ειναι απο τον 6 μηνα και μετα.....

και φυσικα αυτο εξαρταται και απο το παιδι....

πχ η μικρη ξεκινησε να τρωει στερεα τροφη σχεδον 10 μηνων.....δεν ηθελε..τα αναγουλιαζε....και πολλες φορες εκανε και εμετο.....

θα σου ελεγα να παρεις και μια δευτερη γνωμη παιδιατρου ;)

κ εγ ετσι ηξερα. γυρω στον εκτο. βεβαια μου ειπε οτι αν δω οτι δεν θελει να μην πιεσω καθολου. μου ειπε επεισης οτι δεν καιγομαστε για να φαει ισως να φαει μονο μια κουταλιτσα το θεμα ειναι τα φαγητα αργοτερα να τρωει. θελει μεχρι τον πεμπτο που θα ξαναπαμε να εχω δοκιμασει. μηπως βρε κοριτσια το κανει τοσο νωρις για να αρχισει να μαθαινει το μωρο το κουταλακι κ να ειναι ετοιμο να φαει πιο ευκολα τα φαγητα αργοτερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης να προσθεσω οτι γενικως ολο αυτο ειναι καπως γιατι τα φρουτα ειναι και λιγο αλλεργιογονα.....

αν θες δωσε του ριζαλευρο....οχι φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια δεν ξερω τι να κανω! ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας παντως. οι πληροφοριες ολων σας μου ειναι πολυ χρησιμες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα είναι πάρα πολύ νωρίς και θα πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα. Επίσης το ρυζάλευρο και οι υπόλοιπες κρέμες που αναφέρθηκαν για μετά είναι παντελώς άχρηστες τροφές για το μωρό σου και δε βλέπω το λόγο γιατί να τις φάει είτε τώρα είτε αργότερα. Πρότασή μου να ξεκινήσεις με ζωμούς και λαχανικά και λίγο αργότερα φρούτα. Απαράβατος κανόνας να γίνεται εισαγωγή μίας μόνο νέας τροφής ανά 3-4 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα είναι πάρα πολύ νωρίς και θα πρότεινα να περιμένεις λίγο ακόμα. Επίσης το ρυζάλευρο και οι υπόλοιπες κρέμες που αναφέρθηκαν για μετά είναι παντελώς άχρηστες τροφές για το μωρό σου και δε βλέπω το λόγο γιατί να τις φάει είτε τώρα είτε αργότερα. Πρότασή μου να ξεκινήσεις με ζωμούς και λαχανικά και λίγο αργότερα φρούτα. Απαράβατος κανόνας να γίνεται εισαγωγή μίας μόνο νέας τροφής ανά 3-4 μέρες.

συμφωνω οτι το ρυζαλευρο δεν εχει τιποτα να προσφερει αλλα μου κανει εντυπωση που λες να ξεκινησουμε με λαχανικα. νομιζα οτι παντα η εισαγωγη στερεων γινεται με τα φρουτα. τα λαχανικα δηλαδη ειναι πιο ευπεπτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θεωρώ τα λαχανικά πιο εύπεπτα και πιο ουδέτερα σε γεύση και τα δέχεται ευκολότερα το μωρό. Ειδικά το καρότο και η κίτρινη κολοκύθα που γλυκίζουν. Μπορείς επίσης να κάνεις συνδυασμούς λαχανικών και κάποιων φρούτων στον ατμό (η κολοκύθα με αχνισμένο μήλο είναι γιάμι!)

post-15394-13873940045409_thumb.jpg

post-15394-1387394004588_thumb.jpg

post-15394-13873940046338_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μέχρι στιγμής από όσες έχουμε γράψει όχι...κοντά στον 6ο όλες περίπου..αν δεν νιώθεις ασφαλής με την πρόταση της μπορείς να της το πεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι πολυ μικρο 4,5 μηνων για φρουτο. Κανονικα αρχιζουν με ρυζαλευρο και μετα φρουτα που ειναι πιο βαρια στο εντερακι τους. εγω δεν θα το εκανα για να μην τρεχει το παιδι μου οταν μεγαλωσει με προβληματα με το εντερο και φυσικα με αλλεργιες. Οταν κατι κανουμε πιο νωρις απ οτι πρεπει καπου αλλου θα το πληρωσουμε. Ψαρι οχι πριν το χρονο, κροκο στους 10 μηνες και ασπραδι στο χρονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγχος! σκεφτομαι να επιχειρησω να της δωσω μια κουταλιτσα γυρω στους 4,5 να δω αντιδραση κ αν ολα ειναι καλα να το τρεναρω τουλαχιστον μεχρι τον πεμπτο με μια δυο κουταλιτσες μονο την ημερα. βλακεια ειναι λετε αυτο που σκεφτομαι? παντως σημερα που της εδωσα να γλειψει απο το μηλο που ετρωγα εκανε σαν τρελη! δεν με αφηνε να παρω το χερι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...